VERVELING BIJ NASA ISRAËL BESTOOKT BUITENWIJK KAIRO Rijksmuseum en Stedelijk bezet Israël verbolgen over het verraadvan Frankrijk Minder geld beschikbaar Programma uitgesmeerd Vrees voor Thersenvlucht' Leger van China R°m beschadigt staat Maargraf Karl Marx alles AR-Amsterdam: samen met PPR, niet met CHU Nixon (na jaar) niet zo populair als voorgangers Bezwaar tegen nieuw systeem promotie NS Traditioneel protest van BBK ers Russische Migs zijn beter dan Franse Mirages Feeststemming in Nigeria Powell dringt aan op vertrek van niet- blanke Britten MAANOAG 1» JANUASI 1970 DENKBEELDIGE LANCERINGEN Om de verveling tet. verdrijven, overweegt het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart gefingeerde lanceringen te „maken", zodat er werk blijft en de perfectie wordt gehandhaafd. Door een gebrek aan geld is het niet mogelijk genoeg echte lanceringen op het programma te zetten. NEW Y'ORK Amerikaanse ruiratevaartfunctionarissen ho pen heimelijk op ,'liulp" van de Russen. Indien de Sowjetunie iets opzienbarends doet. bijvoorbeeld een permanent ruimtesta tion in een baan om de.aarde, besluit het Congres misschien, weer eens iets aan ruimtevaart te gaan doen door er meer geld voor te Dit zijn kapitein David Devers (links) en sergeant John O'Neill uit Providence, die volgens een Amerikaanse woordvoerder door de Vietcong zijn geëxecuteerd. Ze werden na hun gevangenneming dagenlang wan dorp tot dorp gesleept om te worden „tentoongesteld", alvorens te worden doodgeschoten. De foto, waarop beide mannen samen eten, dateert uit 1968. Door geldgebrek heeft de NASA het ruimtevaartprogram al over een langere periode moe ten uitsmeren. Bovendien dreigt er nu ook nog een „hersen- vlucht". De leiders vrezen dat hun technici, vooral op Kaap Kennedy, zich gaan vervelen bij een programma van maar twee lanceringen per jaar en naar de industrie gaan om er bovendien meer te verdienen. Doelmatig Gevreesd wordt, dat de doelmatig heid eronder komt te lijden wanneer bepaalde werknemers weggaan en er voor anderen geen werk genoeg is. En dan komt er nog een periode van twee of drie jaar waarin de NASA op het gefbied van bemande ruimte vaart niets te doen heeft: dat is na de beëindiging van het Apoltoproject en voordat het ruimtetaxiprogramma begint. De NASA heeft al enige hoge func tionarissen en technici verloren na de vlucht van de Apollo-11 in juli. De meesten gingen heen omdat het doel, een man op de maan te brengen, was bereikt. Anderen vertrokken omdat zij vreesden dat na de landingen ontslagen zouden vallen. De meesten gingen meer verdienen. Aartsbisschop Makarios van Cyprus is in Rome voor een gesprek met de verbannen koning Konstantijn van Griekenland. Niet zo ongebruikelijk als het lijkt, want toen de vorst nog in Athene resideerde, placht Makarios hem ook te raadplegen over Cyprische aangelegenheden. Maar nu heet het, dat hij bemiddelaar is tussen de monarch en het Griekse kolonelsbewind. Op de foto van links naar rechts: koning Konstantijn. aartsbisschop Makarios, prinses Alexia en koningin Annemarie met haar jongste zoon Nicolas. Maar veel ontslagen kunnen er niet komen. Op Kaap Kennedy werken 18.500 mensen en voor twee maanrei- zen per jaar zijn evenveel perso- I neelsleden nodig als voor drie. Door het nieuwe programma is de Apollo-serie niet in 1072 maar pas in 1974 afgelopen. De NASA moet maar zien hoe zij het rooit en genoeg goede krachten behoudt om het werk te doen. TEL AVIV Israëlische straalvliegtuigen hebben giste ren militaire installaties en mu nitieopslagplaatsen in de buiten wijken van Kairo aangevallen. Het was de vierde actie ver op Egyptisch grondgebied in veer tien dagen tijd. Tolerantie Van drieën een: óf ik ben een slecht lezer, óf dr. Diemer ondertekent niet alles wat hij schrijft, óf hij schrijft zelden zo uitvoerig als in Het Kwartet van heden (Kanttekening-Werk aan de winkel). Mij interesseert de "repressieve" tolerantie", ontleend aan de fi losofie van Marcuse. Volgens hem is onze (westerse) samenleving een slim «leisel, dat wel kritiek toestaat, maar ze krachteloos maakt door ze tot een onderdeel van het stelsel te maken. Zo houdt dat stelsel zich staande. Wie de ze zienswijze aanhangt vermoedt over al slimmigheidjes, staat dus argwa nend tegenover die samenleving en re belleert. zoals in de tv-uitzending van 8 januari jl. Terecht trekt dr. Diemer daartegen van leer. Maar hij vergeet één ding. De opstellers van de Marcusiaanse maat schappijtheorie (vergeef mij die lood zware uitdrukking even!) hadden ken nelijk grote moeite met het feit, dat dr kritiek wèl toegestaan was, is en blijft onder het westerse, demokratische stelsel en niet is, was of zal zijn onder een autoritair systeem. Het westerse heeft eenmaal de on sterfelijke spreuk opgeleverd: „Ik ben het in alle opzichten grondig oneens met u, maar ik zal tot mijn laatste snik uw recht verdedigen om uw me ning ten beste te geven." De door dr. Diemer bedoelde Vara- bezetters en vele anderen met hen kritiseren terecht de autoritaire syste men van Griekenland. Portugal. Span je enz. Maar nimmer omvat hun kri tiek de systemen van Tsjechos'owa- kije, Rusland, de Balkanstaten. Cuba. Kongo-Brazzaville, China, Noord- Ko rea, Noord-Vietnam enz. En ook dr. Diemer doet dit niet! Hij discrimineert nèt zo goed in zijn dis criminaties als de anderen. Want nooit ofte nimmer heeft Het Kwartet, bij al le kritiek op de Amerikanen, één be wijs kunnen leveren voor de vrijheid van pers, van vereniging en vergade ring. van godsdienst en partijvorming en ga zo maar door, in Noord-Vietnam. Dat punt werd altijd angstvallig ver zwegen. Ik hoop van ganser harte, dat het Vietnamese volk verlost wordt van iedere niet-Vietnamese militair in zijn land. Maar tevens handhaaf ik, dat het leven niet waard is geleefd te worden als de meest elementaire vrijheden aan banden gelegd worden. Dat is nèt zo erg als massamoord, napalm en ra- ketaanvallen. En deze waarheid geldt voor Noord- en Zuid-Vietnam beide. Daaraan doet niets al' de vraag of thans in Zuid-Vietnam volle vrijheid heerst. Ik neem aan van niet, maar neem tevens aan dat aldaar de moge lijkheden om tot de elementaire vrij heid te komen aanwezig zijn. Dat ze ontbreken in Tsjechoslowakije. Rus land en vele andere landen mag be kend geacht worden. Ze ontbreken net zo goed in Cuba en in China. Waar dat niet ingezien wordt en niet vermeld, telkens weer. is de discussie vals. Alphen a.d. Rijn W. Boshuis I Voorts bestookten de Israëlische j I jachtbommenwerpers doelen in de j J noordelijke en zuidelijke sectoren van het Suezkanaal, nadat eerst lucht- doel- en mortierstellingen in de zui delijke sector waren aangevallen. Zaterdag heeft de Israëlische lucht macht eveneens aanvallen gedaan op doelen op enkele kilometers van de Egyptische hoofdstad. Een van de i doelen was een autopark. Volgens Kairo werd bij deze actie één Is- i raëlisch toestel neergehaald. De Egyptische vice-president An- j i war Sadat zei op een politieke bijeen- komst te Asjoet, dat Israël, naar men mag verwachten, zijn acties tegen j Egypte zal uitbreiden. Volgens hem j zal de volgende fase in de strijd be- 1 slissend zijn. De belangrijke Israëlische potas- j fabriek in Sodom is door Jordaanse raketten beschadigd; het werk ligt i i stil. AMSTERDAM Omdat de CHU en de PPR niet meer voor elkaar aanvaardbaar waren, was ook de samenwerking tussen CHU. ARP en PPR niet meer mogelijk. Het bestuur van de Kamercentrale j Amsterdam van de ARP heeft daar- om besloten de samenwerking met de PPR voort te zetten. Dit besluit is met 32 tegen 15 stemmen genomen. Het betekent, dat de CHU niet meer in de beraadslagingen zal worden betrokken. De besprekingen tussen ARP. CHU en PPR over de nieuv/e raadsperiode waren in november begonnen. Scholier steekt zich voor Biafra in brand RIJSSEL Zaterdagochtend heeft 1 een Franse scholier van 17 jaar zich zelf in brand gestoken op de binnen- plaats van zijn school in Rijssel (Frankrijk). Hij kwam om het leven. Van de zijde van de school is gezegd I dat de jongen voor Biafra zichzelf 1 van het leven heeft beroofd. 95' HONG KONG Het Chinese le ger. waarvan de aanvalskracht in 1969 zeer is versterkt, bevindt zich op het ogenblik in een periode van „vol ledige voorbereiding op een agressie oorlog". Dit heeft radio-Peking za terdagavond gemeld in een in Hong Kong opgevangen uitzending. Het moreel en de strijdlust van het leger zijn nog nooit zo groot geweest, aldus een commentator van de radio. Westerse waarnemers zien in deze mededeling een bedekte waarschu wing voor resp. de VS en Rusland, omdat de commentator zich bediende van de termen ..imperialisme" en „re visionisme". WASHINGTON Bijna tweederde van de Amerikanen is het eens met het beleid van president Nixon. Een op de vijf Amerikanen is het oneens met hem en eenzelfde percentage heeft geen mening. Dit blijkt uit een enquete naar de populairiteit van Nixon, die nu één jaar aan het bewind is. ijn populairiteit bereikte een hoog tepunt na de „pragmatische" rede over Vietnam op 3 november, toen 68 procent van de ondervraagden achter hem bleek te staan. Het dieptepunt lag in oktober bij het begin van de MoratoDumactie tegen de oorlog in Vietnam. Toen kreeg Nixons beleid 56 procent steun. Met de 61 procent van nu ligt Nixons populairiteit duidelijk achter bij die van zijn democratische voor gangers Johnson. Kennedy en Tru man na hun eerste jaar als president (resp. 75, 75 en 71 procent). Zijn re publikeinse voorganger Eisenhouwer kreeg na een jaar 68 procent. MOSKOU Het graf van Karl Marx, dat zich bevindt op een kerk hof in de Londense Highgate, is gisteren bij een bomaanslag bescha digd. Het borstbeeld van Marx, dat op het graf staat, werd gehavend. Op de sokkel waren hakenkruisen ge klad. Reactie van het Russische persbu reau Tass: Straatschenderij, bedreven door fascistische bandieten. Opgelucht hebben de heer en mevrouw Kobierski uit Danvers hun tweelingdochters Marie Eli zabeth en Maureen Anne uit het ziekenhuis te Boston gehaald, waar zij op 26 oktober vorig jaar van elkaar gescheiden waren, nadat zij drie dagen eerder als Siamese tweeling ter wereld waren gekomen. Zij waren aan de onderbuik en het bekken met elkaar vergroeid. UTRECHT De bedrijfsgroep spoorwegen van de Protestants Chris- i telijke Bond van vervoerpersoneel I heeft het voorstel tot wijziging van de i taakwaardering bij de Nederlandse Spoorwegen zaterdag met algemene j stemmen afgewezen. Door de nieuwe 1 regeling wordt de objectiviteit bij het promotiebeleid geweld aangedaan, meent PCB-voorzitter J. J. Dassel. Door de wijziging worden 5000 nieuwe promotiemogelijkheden ge creëerd. Te beginnen met de machi nisten zou dit systeem in de loop van dit jaar worden ingevoerd. „De chef zal bij het nieuwe systeem moeten uitmaken welke zeven van de tien personeelsleden voor promotie in aanmerking komen", aldus de heer Dassel, die hiermee de in 1964 als on rechtvaardig afgeschafte prestatiebe loning weer ziet verschijnen. Tevens vreest de PCB dat veel groe pen buiten de regeling zullen vallen. Bij de machinisten komen volgens het voorstel alleen diegenen voor promo tie in aanmerking, die een dubbele bevoegdheid hebben (het besturen van zowel diesel- als electrisch materieel). Bovendien moeten ze ouder dan vijf tig jaar zijn. De andere werknemersorganisaties zijn het wel eens met het voorstel tot wijziging, zodat de nieuwe rege ling tijdens de personeelsvergadering van de NS op 22 januari vermoedelijk wel zal worden aanvaard. Klompé van CRM te komen praten. Hun delegatie bestaat uit Else Mulder, Jules Chapon, Pieter Kooistra, Wessel .'ouzijn, Josua Walstra en Jan Sier huis. De minister heeft deze groepering gevraagd een vertegenwoordiger aan te wijzen voor de Raad voor de Kunst AMSTERDAM Eenendertig le den van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars hebben weer duidelijk getoond het niet met het kunstbeleid eens te zijn. De nacht van vrijdag op zaterdag brachten zij door in een vleugel van het Stedelijk Museum. Dit, omdat B. en W. hun stand „Protest tegen het kunstbeleid" hadden laten verwijde- den van een expositie van de Amster- i i r damse Kunstenaars Werkgroep in het DCZettlllffSleffer blljlt Stedelijk. O J Sinds 1954 mogen een aantal ten toonstellingsverenigingen van beel dende kunstenaars werk van hun le den in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum exposeren. De hui dige exposanten echter hadden de haar ter beschikking gestelde ruimte overgedragen aan de AWK, die geen expositievereniging is en de ruimte benutte, niet om te exposeren, maar om te protesteren. op huidige sterkte WASHINGTON De Amerikaan minister van buitenlandse zaken Ro gers heeft zaterdag gezegd dat het troepencontingent in West-Duitsland voorlopig niet in omvang zal worden gewijzigd. ..Wij hebben al eerder gezegd dat wij tot tenminste medio 1971 geen wijziging in de troepensterkte willen aanbrengen", nidus de minister. Over de Amerikaans-Chinese besprekingen in Warschau zei Rogers dat hervat ting hiervan hopelijk tot ontspanning tussen Washington en Peking zou lei den. „Ondanks de bedenkingen van de Russen over deze besprekingen De kunstenaars waren het echter zullen wij het overleg toch voortzet- noch met opvattingen, noch met het i ten." optreden van B. en W. eens en bezet- 1 ten de vleugel van het museum. Na- dat zij naar het hoofdbureau van po- litie waren gebracht en vervolgens weer vrijgelaten, verzamelden ze zich zaterdag in de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum. Toen het museum dichtging, verlieten ook de BBK'ers de zaal. De BBK '69 (een organisatie van ge- matigde, afgesplitste BBK'ers) is uit- genodigd op 20 januari met minister j Dit vonden B. en W. te gek, hoewel zij begrip hebben voor de wens van de kunstenaars over een actiecentrum te beschikken. Daarom stelde het ge meentebestuur de BBK al in juni 1969 een tijdelijk leegstaand gemeen- tepand ter beschikking. i medewerker) Ook in Amerika kampt men met het probleem van de luchtveront reiniging. In Pittsburgh werden om geld in te zamelen voor een actiecomité tegen de luchtver vuiling blikjes frisse lucht" verkocht, die gevuld waren met zuurstof. De blikjes werden gretig afgenomen. JERUZALEM De verbol genheid in Israël over de Franse levering aan Libië van vijftig Mirages en de onderhandelingen over een gelijk aantal voor Irak (één van de meest onverzoen lijke Arabische landen), is zeer groot. Niet alleen om het mili taire potentieel dat Frankrijk bereid is aan Israëls vijanden te leveren, doch veel meer om wat openlijk wordt genoemd: het Franse verraad. Hoewel de via Libië mogelijk in Egypte terechtkomende vijftig Mira ges een belangrijke aanwinst voor de vijanden van Israël zijn, maken mili taire kringen hier zich niet zo be zorgd. Tekenend daarvoor is dat zij de Mirages inferieur achten aan de reeds lang aan Arabische landen ge leverde Russische Migs. De Mirages zijn langzamer en hebben een kleiner laadvermogen. Ook zijn de Migs 21 beter manoeuvreerbaar. Verbeteringen De bekende militaire commentator Zeëv Schul bracht de bevolking on der het oog, dat het Israëlische over wicht op de Russische Migs alleen i wordt veroorzaakt door verbeterin- gen die Israël aan de Franse Mirages j heeft aangebracht en de superioriteit van de Israëlische piloten. Hij meende, dat de Arabische zucht naar de Franse Mirages wordt veroorzaakt door het echec dat de Arabische luchtvloten tegen de nu meriek kleinere Israëlische luchtstrijdkrachten hebben geleden. Intern zouden de Arabische comman danten dat hebben geweten aan de machines waarmee hun luchtstrijd krachten zijn uitgerust. Het aanzien dat de Mirages in de wereld hebben, is veroorzaakt door het Israëlische vakmanschap, van technici en pilo ten. Dassault, de Franse vliegtuigen- fabriek, heeft het financieel succes te danken aan Israël. Het Israëlische overwicht in de t lucht van het Nabije Oosten werd onderstreept door de bekendmaking. dat sinds de Zesdaagse oorlog Israël 64 Egyptische vliegtuigen van allerlei Russische types heeft neergeschoten. Anti-joods Ongerust maakt men zich hier over de uitgesproken Israël-vijandige hou ding die Parijs de laatste jarèn aan neemt. Deze houding komt niet al leen tot uiting in de wapenleveran ties aan Libië en Irak en verwacht wordt binnenkort ook aan Egypte maar in het bijzonder in de toene mende anti-zionistische en vaak on verbloemd anti-joodse uitingen die de laatste tijd in Frankrijk voorko men. De Sorbonnc, de universiteiten van Ccnsicr en Nanterre, zijn berucht ge worden om hun anti-joodse houding, die gepaard gaat met het testen van neuzen voor het binnenkomen van bijeenkomsten, het bekladden met davidschilden en hakenkruisen van boeken van joodse studenten enz. In Orléans was onverwacht het gerucht dat joodse zakenlieden zich zouden bezighouden met handel in blanke slavinnen zo sterk en geloofwaardig, dat een wetenschappelijk team de oorsprong van de geruchten heeft on derzocht. Radio, televisie en pers. vooral in de provincie zijn weer uitgesproken anti-joods en de laatste tijd verschij nen tal van boeken die het jodendom op een of andere manier aan de kaak stellen. Het is hierover dat rege ringskringen in Israël zich bezorgd maken. Men ziet de uitgesproken vriendschappelijke relatie die tussen het Franse volk en Israël bestond in de tijd dat ook de Franse regering vriendschapsbanden met Jeruzalem had. niet los van de pogingen het Frans volk anti-Israël te beïnvloeden, nu Parijs openlijk een vijandige koers is gaan volgen. LAGOS In de Nigeriaanse hoofdstad zijn steeds meer tekenen te zien, die op vrede wijzen. Voor het eerst in ruim twee jaar brandt de straatverlichting en de trommels, die al die tijd niet mochten klinken uit vrees dat zij gevaarlijke boodschap pen zouden uitzenden, zijn weer te horen. In de straten in het centrum van Lagos vieren de inwoners feest. Gisteravond ondervond het verkeer moeilijkhden van die feestvierders, aangezien de tafeltjes en stoelen op de trottoirs in minder dan geen tijd ook op de rijweg stonden. De stad zag er op slag feestelijker uit De stemming was opgewekt. Waar tot dusver alleen bedelaars en soldaten patrouille liepen in donkere straten, wandelende thans een vro lijke menigte. LONDEN Het Britse conserva tieve parlementslid Enoch Powell heeft zaterdag opnieuw krachtige maatregelen van de Engelse regering geëist met het doel zo veel mogelijk niet-blanke immigranten uit Enge land te laten vertrekken naar hun landen van herkomst. Op een bijeenkomst van jonge .To ries' zei Powell, dat de niet-blanke bevolking in de meeste Engelse ste den weldra meer dan 20 procent zal bedragen en dat men kan verwach ten. dat dit tot onlusten zal leiden, die te vergelijken zijn met die in de VS. De leider van de Conservatieve Partij. Heath, heeft Powells uitlatin gen fel gekritiseerd. Hij noemde Po wells rede. een voorbeeld van de on menselijkheid tegenover de mede mens. die in een christelijke samen leving absoluut onverdraaglijk is'. De stelling van Powell achtte hij niet meer dan een volkomen niet terzake doende kreet'. Twijfel J^R bestaat vooralsnog geen moge lijkheid om de geruststellende mededelingen over de toestand in voormalig Biafra op hun juistheid na te gaan. Het internationale waarnemersteam. dat nogal optimistisch was, geeft nn toe, niet in het eigenlijke gebied te zijn geweest waar de vluchtelingen zich ophouden. Vier Britse journalisten, die er wè1 geweest waren, werden uit Nigeria verwijderd. Filmmateriaal ep bloc notes moesten zij achterlaten. Waar om? Heeft de regering te Lagos, die alle huipverleningswerk in eigen hand wil houden, dan toch Iets te verbergen? Het bezoek van VN-secretaris-gene- raal Oe Thant aan Nigeria zal geen antwoord geven op de vele vragen, die thans ook in ons land nog velen bezighouden. Zelfs wanneer hij gehoor vindt voor zijn verzoek om internationaal toe zicht op de hulpverlening, kan voor lopig een bezorgde twijfel niet wor den weggenomen. Een aantal journalisten is nu met enkele vliegtuigen naar Port Har- court gebracht, dat bij de afscheiding deel uitmaakte van de staat Biafra. Of zij iets meer te weten zullen ko men. hangt af van de vraag, of zij volledige bewegingsvrijheid krijgen in het gebied waar het laatste verzet zich heeft afgespeeld. Als zij alleen maar mogen zien en horen wat de Nigeriaanse autoriteiten geschikt voor publikatie achten, zul len ook hun verslagen geen ophelde ring geven. Intussen meent jninister Luns dat Nigeria voldoende goede wil toont om zelf de hulp aan de oorlogsslacht offers aan te pakken. Daarom gaat hU er niet heen. Ook is hij van oordeel, dat het inza melen van geld nu achterwege kan blijven, omdat voldoende voedsel be schikbaar is en alleen vervoer en ver deling geregeld moeten worden. Zijn houding is typerend voor de nieuwe situatie, waarin geen enkel land meer kan doen dan afwachten en het beste ervan hopen. Maar de twijfel blijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5