Minister Nelissen oogst lof voor zijn Verolme-beleid OP TWEEDE VU-DAG TUMULT VERMIJDEN Europees overleg over hulp aan hongerende Biafranen Effiong tekent acte overgave GEEN LIQUIDATIE Kamer en vakbonden tevreden Problemen scheepsbouw oplossen Werkgelegenheid weegt zwaarst bij regering Libanon sluit twee bureaus van guerrilla's Massa-ontslag in leger VS alles goed Initiatief van minister Luns Proclamatie van Ojoekivoe fivltllaas 7 VRJJDAG 16 JAN<JA«I 1970 Zowel de vakbonden als de meeste Tweede-Kamerleden voelen niets voor een algehele liquidatie van het Verolme-concern dat financieel diep in de put zit. De werkgelegenheid zal er door in gevaar komen. Minister Nelissen streeft nu naar een samen werking tussen het Verolme-concern en de Rijn-Schelde-groep, twee gi ganten in de Nederlandse scheeps- bouwindustrie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zowel de Tweede Kamer als de vakbonden zqn tevreden over het beleid dat de nieuwe minister van economische zaken mr. Nelissen ten aanzien van de kwestie Verolme gaat voeren. NW-bestuurder Zondervan stelde zich achter de hoofdlijnen op, die de bewindsman gistermiddag tijdens een bijeenkomst van de Vaste Kamercommissie uit de doeken deed. Een blijde gevolmachtigde minister van Suriname, dr. J. D. V. Polanen ging gisteren op Schiphol zijn gezinnetje (echtgenote en twee dochters) afhalen. Het jongste dochtertje. Desirée. vloog haar vader onmiddellijk spontaan om de hals. BEIROET s—De Libanese minister van binnenlandse zaken. Kamal Dzjocmblatt. heeft gisteren de slui ting bevolen van twee bureaus van Palestijnse com man do-eenheden in I.ibanon. Eerder had de Libanese vel- ligheidsraad besloten dat alie bureaus van de guerrillastrijders die zonder vergunning van de autoriteiten ver huurd waren, binnen 48 uur ontruimd moesten worden. De Libanese autoriteiten hebben deze maatregel genomen in verband met protesten van de burgerbevol king. Zo betoogden gistermorgen de inwoners van Hasbaja in Zuid-Liba- non tegen de vestiging van een com mandobureau bij een school. .Men vreest dat de leerlingen gevaar zullen lopen bij eventuele vergeldingsacties van de Israëliërs. LOS ANGELES De Ameri kaanse minister van defensie Meivin Laird heeft gisteren verklaard dat tie besnoeiing in de Amerikaanse de fensiebegroting tot gevolg zal hebben dat 1.250.000 man burgerlijk en mili tair personeel in de strijdkrachten ontslagen zullen worden. Dit aantal zal door president Nixon worden gespecificeerd in een rede in februari over de begroting 1971. Volgens Laird zijn de besnoeiingen nodig om aan te tonen, dat de regering daadwerkelijk het vraagstuk van de inflatie wil aanpakken. De vaste commissie uit de Tweede Kamer die gisteren het Verolme- rapport besprak stond onder leiding van drs. Nederhorst (rechts). Naast hem de nieuwe minister van economische zaken, mr. R. J. Nelissen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De tweede VU-dag, die als een vervolg op het „tumultueuze Assen" kan worden gezien en op zaterdag U februari in het Jaarbeurs- cotgres en vergadercentrum te Utrecht zal worden gehouden, is goed voorbereid en punctueel georganiseerd dat nieuwe tumul ten bij voorbaat uitgesloten moeten worden geacht. Het VU-blad van januari, dat in een oplaag van 57.000 naar de leden der vereniging is verzonden, en dat bijna volledig als oriënteringsnummer kan worden gezien over de aanhangi ge democratiseringskwestie, zou wel eens een recordaantal vertegenwoor digers van de achterban naar deze vergadering kunnen lokken. Hetgeen ook de bedoeling is, want bij ontwikkelingen als die thans aan de VU aan de gang zijn, dient juist ook deze „geleding" het was im mers altijd „haar" universiteit heel dicht betrokken te jijn. Wat de gang van zaken op deze dag betreft het volgende. De agenda, be ginnende om tien uur en eindigende om half vijf is als het ware van mi nuut tot minuut geprogrammeerd. Na een tien minuten in beslag nemend openingswoord van dr. K. van Nes, lid van het college van curatoren krijgen de twee inleiders, prof. dr. T. P. van der Kooy (economie) en de heer R. C. J. Smeenk. doctoraal stu dent medicijnen, gelegenheid op hun tevoren aan alle deelnemers toege zonden referaat over 'achtergronden en doelstellingen van de democratise- ringsbeweging wat dieper in te gaan, j waarna er drie kwartier gelegenheid is voor de beantwoording van schrif telijk ingediende vragen. Groepsdiscussie I Gedurende de middag is er twee uur lang gelegenheid in groepen van 20 tot 30 personen te discussiëren. Daarna kunnen onderling informele contacten worden gelegd, dan wel I kan een filmvertoning worden ge- volgd (een uur) en in deze tussentijd bereiden de eindrapporteurs hun sa menvatting voor. H oord voor van citing In uw "woord voor vandaag" van 8 januari gaat u van de gedachte uit, dat vroeger alleen over de hemel werd gepreekt, terwijl tegenwoordig meer over de aarde wordt gepreekt. Ja. wat is nu beter, vraag ik mij af. Ik dacht dat de predikers van vroe- I ger beter door hadden dat Jezus in de j eerste plaats was gekomen om zonda ren zalig te maken en in de tweede plaats om zieken te genezen. Tegen woordig denkt men juist andersom. De kardinale fout: men ziet niet meer de volgorde, nl. Qod liefhebben boven alles en dan pas de naaste als onszelf. Eerst in ons hart voelen de Üefdestroom van God naar ons toe en dan kan het nooit anders dan dat deze stroom direct doorstroomt naar de naaste. Omdat men deze volgorde niet meer ziet krijgt men nu kunstmatige liefde tot de naaste van de mens uit, een zijstroompje dus, die niet haar oor sprong vindt vanuit de Goddelijke liefde Den Haag F. Wehrmcijer Van half vier tot half vijf tenslotte is er een gezamenlijke slotzitting, waarin gerapporteerd wordt over hetgeen in de discussiegroepen naar voren is gekomen. Met nadruk stelt het college van VU-directeuren in een begeleidende brief, die in het VU-blad staat afge drukt vast, dat het op deze vergade ring zal gaan „over de, met name vanuit de studentenbeweging aan de orde gestelde en thans in algemene discussie zijnde vraagstukken van het wetenschappelijk onderwijs en on derzoek". En even verder: ...„in voorbereiding zijnde wettelijke regelingen terzake van bekostiging en bestuursvorm der universiteiten raken zowel het eigen karakter van de VU als de statutaire relatie van de VU tot de vereniging." Goed benutten In het VU-blad wordt een dringend beroep zowel op de universitaire ge meenschap als op de leden der ver eniging gedaan de gespreksmogelijk- heden op dit „tweede Assen" goed te benutten. Er komt verder o.m. een mini-enquête in voor waarin respec tievelijk wetenschappelijk corps,, stu denten, besturende colleges en leden der vereniging hun visie geven over onderwerpen als de student, de rela tie tussen VU en vereniging, de grondslag van de VU. de maat schappij en de democratisering. Als voorbeeld wat deze vier groe peringen over de democratisering zo beknopt mogelijk naar voren bren gen. Het wetenschappelijke corps: Naast wat de professor er van zegt, gaat steeds meer tellen wat de stu dent er van vindt. Voor een wetenschappelijk mede werker betekent dit, dat hij behalve met de hoogleraar nu ook gaat mee werken met de studenten. Dit kan niet zonder een spreiding van de we tenschappelijke verantwoordelijkheid over allen, die bij het studievak zijn betrokken. Wanneer het gehele we tenschappelijk corps zich hiervan be wust wordt, zal het zijn taak: weten schap bedrijven en overdragen, des te beter kunnen vervullen. Te Langzaam De studenten: Een veel te langzaam verlopend proces in de samenleving, waarbij machteloze groepen mensen proberen een zekere macht te veroveren, om zich te kunnen bevrijden van de dwangrelatie van de huidige samen leving, en waarlijk vrij te worden. De besturende colleges: „Die zogenaamde machthebbers, die zogeheten establishment-figuren zul len in de roep om democratisering' een authentieke boodschap uit de jonge generatie moeten beluisteren en dankbaar moeten zijn, dat in die ge neratie een kritische gezindheid be staat. Zij zullen zich zelf moeten verbieden geïrriteerd te raken." „Wie geen gezag wil, wil niet de democratie, maar de'anarchie." Alle betrokkenen De leden der vereniging: Onder democratisering is niet te ver staan die wijziging van de bestuurs vorm, waarbij beslissingen worden genomen van „boven-af", zonder dat verantwoording wordt afgelegd aan diegenen, die „geleid" worden, over wie beslist wordt en die nauw bij de genomen en de te nemen besluiten be trokken zijn. Deze wijziging houdt in, dat laatst genoemden. voorzover zij tot oordelen bekwaam zijn, gaan meespreken in het te voeren beleid. Dit kan slechts geschieden door een evenredige vertegenwoordiging van alle betrokkenen, zodat ieders stem recht wedervaart. Een onevenredige vertegenwoordiging leidt tot dicta- I tuur van een groep. Opvallend daarbij is, dat de kwestie-Verolme zelf naar de achter grond is verdreven en de positie van de gehele scheepsbouwindustrie on derwerp van gesprek is géworden. De hoofdlijnen van het regeringsbeleid splitsen zich dan ook toe op de samen werking tussen de twee giganten in de scheepsbouw, het Verolme-Con- cera en de Rijn-Schelde-groep. Politieke kringen in Den Haag zijn verwonderd over deze gang van za ken. Al enkele jaren geleden heeft de huidige staatssecretaris Keljzer een rapport opgesteld over de perspectie ven van de Nederlandse scheepsbouw. De heer Keijzer pleitte in dat rapport voor een totale inte gratie van alle grote bedrijven. Bij de betrokkenen zelf bestond en bestaat nog, met name bij de heer Cornelis Verolme, een groot verzqt tegen de conclusies in het rap- port-Keijzer. Nu het Verolme-con cern financieel aan de grond zit, kiest de heer Verolme eieren voor zijn geld. Hij zal desnoods vroeg er opstappen dan zijn bedoeling is (4 september). toekomstige scheepsbouwindustrie gaat deelnemen. De heer Zijlstra (ARP) gelooft niet dat de regering de aanbevelingen in het rapport Biesheuvel-Langman van de bestuurstafel heeft geveegd. Dit rapport doet alleen oplossingen aan de hand in het concrete geval-VeroI- me en niet voor de hele scheepsbouw industrie. Daar is het rapport Keij- Sclimelser Verwonderd Men is verwonderd dat een con cern eerst financieel diep in de put moet zitten en miljoenen aan over heidsgelden hebben verslonden, voor dat men zijn verzet tegen de samen werking opgeeft Overigens hoorde men allerwege grote lof voor mi nister Nelissen. die nu de hele scheepsbouw meteen aanpakt. De heer Zondervan van het NW hoopt dat de bewindsman snel een commissie benoemt, die de „blauw druk" voor de toekomstige conceptie moet opstellen. Hij is verheugd, dat de regering, als er voor die tijd fi nanciële tekorten aan het licht tre den, die met overheidsgelden wil op vangen. Zowel de vakbonden als de meeste Tweede-Kamerleden voelen niets voor een algehele liquidatie - van het Verolme-concern, wat na tuurlijk de goedkoopste oplossing zou zijn. Maar de werkgelegenheid \veegt- het zwaarst bij de regering. De heer Lems (soc.) stelt zich ook positief op achter minister Nelissen. Hij is vooral tevreden over de toe zegging van de bewindsman, dat de vakbonden bij alle onderhandelingen zullen worden ingeschakeld. Drs. Schmelzer, fractievoorzitter van de KAT mi de Tweede Kamer, heeft' inmiddels zijn adviseurschap en een commissariaat neergelegd. Vorig jaar oktober schreef de KVP-leider al In een brief aan Verolme, dat hij te zijner tijd deze functies zou opge ven. In de brief aan de heer Verolme schrijft drs. Schmelzer dat zijn beslissing het gevolg is van het rap port Biesheuvel - Larigman en het nieuwe beleid van mr. Nelissen. De heer Schmelzer bedankt in zijn brief de heer Verolme voor diens vertrou wen in hem en betuigt hem zijn „op rechte waardering" voor „onze kon takten". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vanmorgen zyn de ministers van de zogenaamde Haagse Groep van tien landen in Genève bijeengekomen om een zo effectief mogelijk hulpplan op te zetten voor de hongerende inwoners van het verslagen Biafra. Minister Luns deelde dat gister avond mee tijdens een vergadering van de vaste Kamercommissie van buitenlandse zaken. Het plan zal zo spoedig mogelijk door één of meer ministers persoonlijk aan de federale Nigeriaanse regering in Lagos wor den overhandigd. Minister Luns deelde verder mee, dat hij contact heeft opgenomen met de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE). Keizer Hile Selassie van Ethiopië heeft gisteren generaal Go- won van het federale regime de hulp Grote orders De heer Zoniervan deelde nog mee dat hij uit betrouwbare ..Verol- me-bronnen" had vernomen, dat het concern enkele grote orders zal krijgen die lonend zullen ziin (op el- j ke mammoettanker die het concern 1 nu bouwt, worden miljoenen guldens verloren). De heer Peijnenburg (kath. v.) acht het juist dat minister Nelissen reële mogelijkheden gaat scheppen om de problemen in de scheepsbouw op te lossen. Zijn liberale collega Portheine schaarde zich ook. achter mr. Nelis- «ens beleid al plaatst hij wel vraag tekens achter de mededeling van de bewindsman, dat de overheid van de OAE aangeboden. Via deze organisatie kan eventueel ook de Amerikaanse en Europese hulpverle ning worden geleid. Ten slotte jheeft de Nederlandse re gering een beroep gedaan op secreta ris-generaal Oe Thant van de Vere nigde Naties onmiddellijk de rappor ten van de VN-waarncmers te publi ceren. Alleen op deze manier is het mogelijk een duidelijk inzicht te ver krijgen in de situatie in Biafra. Druk uitoefenen De Kamercommissie uitte veel waardering voor de pogingen van de bewindsman de voedselluchibrug op het verslagen Biafra weer op gang te krijgen. Drs. J. den Uyl raadde mi nister Luns aan meer druk uit te oefenen op de regeringen van Enge land en Amerika, omdat Londen en Washington nu eenmaal meer invloed in Lagos hebben dan Nederland. Het KVP-Kamerlid drs. Westerterp wil dat zonodig zonder de toestem ming van de federale regering voedsel naar Biafra wordt overgevlo gen. Hij kon zich een situatie inden ken („volkerennoodrecht'') die dit rechtvaardigt. Minister Luns zei, dat de enige mo gelijkheid om voedsel naar Biafra te krijgen, als Gowon zijn toestemming niet geeft, het droppen van voedsel met militaire toestellen is. Afvaardiging Tijdens de vergadering is er van verschillende kanten op gewezen dat de „machtsroes" van de federalen de ondergang van de Biafraanse bevol king kan- betekenen. Er moet snel een einde aan die roes komen. Minister en Kamer waren het daar over eens. Minister Udink van ontwikke lingshulp deelde nog mee, dat de we- reldbank op initiatief van Nederland op korte termijn een afvaardiging naar Nigeria zal zenden, om te kijken wat de bank kan doen voor het herstel van verwoest Biafra. desnoods met overheidsgeld in de Generaal Effiong, Ojoekwoe's plaatsvervanger als leider van Biafra. heeft gisteren de over gave van Biafra officieel op pa pier gesteld. De Nigeriaanse leider Gowon (links op de foto) begroette Effióng bij de kazerne Wat doet die meneer? Die meneer betaalt.... Ach we kennen het verhaaltje van de betaalcheque toch al? Kopen zonder geld op zak. Een ideaal'systeem. Dat dachten we tenminste, maar Shet blijkt dat er al de klad in komt. Gisteren stormde ik een super markt binnen om snel snel iets te kopen. Even een graai in de bak pn naar de kassa. Daar stond een meneer met een miniscuul pakje in de hand. Een ons gesneden kaas leek het. De juffrouw wilde het bedrag al aanslaan, toen de meneer zei: „Ik betaal met een cheque...." „Het is achtenzeventig cent", zei de juffrouw. De meneer dook in een porlefeuil- le. maar de caissière waarschuwde: „Nee meneer, contant betalen, we nemen geen cheques onder de gul den aan...." De meneer protesteerde, maar het hielp hem niks. Ten slotte pakte hij zijn portemonnee en legde moppe rend een gulden neer. Een incident, dat mij hevig inte resseerde. De juffrouw, wat geïrriteerd, was bereid tot een praatje. „Zo komen er wel tien op een dag", zei ze. „U hebt geen idee wat een last dat voor ons is...." Die betalerij met een cheque van zo n onnozel bedrag kon ik moeilijk begrijpen, maar aan de andere kant zag ik de last niet. De juffrouw zette dat uiteen. „Ten eerste", vertelde ze, „is het een aparte tellerij bij het opmaken van de kas. Dan moeten de cheques opgestuurd. Na een week komt het bedrag op onze rekening: Niet aan de kas natuurlijk, maar bij de boek houding. Die moet weer uitkienen, waar het vandaan komt. En reken nu. dat we onze filialen overal hébben.... Van die achtenzeventig cent zou heel weinig overblijven als alle arbeidsonkosten die daar mee gemoeid zijn er weer af gaan." Ik snapte het. Maar ze was nu eenmaal op stoom gekomen. „Nou hebben we de order geen cheques onder de gulden aan te ne men. Maar het zit er dik in, dat de grens nog omhoog gaat. Voor één gulden koop je tegenwoordig im mers nog niks..." Dat vond ik de meest bittere logi ca.... De betaalcheque is gegarandeerd tot 100, maar wordt onbruikbaar voor de hele kleine bedragen. Wel terecht, want stel dat we straks de drie dubbeltjes voor de Tarderobejuffrouw mef een cheque Taan betalen. We komen dan in een muntloze maatschappij terecht. Wat helemaal .liet erg zou zijn. maar hoe dan te doen met de automaten? Voorlopig reageren die nog niet op een beschreven papiertje. LAGOS „Biafra leeft. De strijd duurt voort. Leve de repu bliek Biafra." Generaal Ojoe- kwoe proclameerde dit gisteren vanüit zijn geheime schuilplaats, kort nadat zijn opvolger Effiong in Lagos de acte van overgave ondertekende waarmee de op heffing van de republiek Biafra. die dertig maanden heeft be staan, een feit werd. Het Bia fraanse volk, aldüs generaal Ef fiong, aanvaardt het gezag .van Lagos. Effiong was hartelijk ontvangen in de federale hoofdstad. „W'elkom In ons midden. Philip", zo begroette ge neraal Gowon hem. Effiong weet de oorlog aan de .krankzinnigheid' van Ojoekwoe. De proclamatie van Ojoekwoe, wiens verblijfplaats nog steeds niet bekend is, werd bekendgemaakt door Markpress. Deze verzorgt van Genève uit de publiciteit voor Biafra. Het was het eerste levensteken van de uitgeweken generaal. Ojoekwoe liet verder weten, dat er geen voedsel is in Biafra en dat het te laat zal zijn als het binnen 72 uur niet wordt aangevoerd. „Lagos is niet van plan voor voedsel te zorgen. Het wil de Biafranen uitroeien. De fede- dat hij bij elkaar geschraapt heeft geslagen en het is onwaarschijnlijk dat Lagos daar wat tegen kan doen", aldus Ojoekwoe in zijn 1500 woorden tellende verklaring. Vrede zoeken De Biafraanse generaal zei zijn land te hebben verlaten teneinde ,de vrede te zoeken'. „Ik heb dat gedaan in de wetenschap dat zolang ik leef, Biafra leeft"- Hij deed een beroep op alle rege ringsleiders en leiders van internatio nale organisaties, op landen en ker ken ter wereld, op mannen en vrou wen van goede wil. op vrienden zo wel als vijanden van Biafra om de honger en de tragische dood van zijn uitgeputte volk te vermijden. „Ik herhaal dat het doel van Nige ria genocide is. Wij hebben de oorlog niet verloren, maar het slagveld Is I gewijzigd. W'e zijn ervan overtuigd. 1 dat Biafra zal overleven", aldus 1 Ojoekwoe. Bijeen geschraapt Toen aan generaal Gowon werd ge- i vraagd of hij wist waar Ojoekwoe zich schuil hield, was zijn antwoord: I „Hij is elders en geniet van het geld j dat hij bijelkaar geschraapt heeft ten koste van het volk en de natie". Gowon heeft amnestie toegezegd voor allen die de zaak van de i afscheiding hebben gediend. „Samen zullen wij een staat bouwen, waarin niemand wordt onderdrukt", zei Go won, die opriep tot eenheid. Op verscheidene plaatsen in Biafra delen de federale troepen intussen voedsel uit. Via de radio wordt de bevolking opgeroepen bij haar huizen te blijven en op de voedselfranspor- tcn te wachten. Het grote probleem is de duizenden Biafranen die de bos sen zijn ingevlucht. Zij zijn niet te bereiken. Van incidenten tussen federale troepen en Biafraanse burgers of mi litairen wordt geen melding gemaakt. V erantwoordelijk Henrik Beer, secretaris-generaal van de Liga van Rode-Kruisvereni gingen vertrekt morgen naar Biafra om te helpen bij de leniging van de nood. Hij zei in Genève dat het Nige riaanse Rode Kruis alle verant woordelijkheid op zich heeft geno men voor de hulp aan de oor logsslachtoffers. De regering in Lagos heeft één mil joen Nigeriaanse ponden ter beschik king gesteld van het Nigeriaanse Ro de Kruis, dat 1200 mensen voor de hulpverlening heeft ingezet. Beer is van oordeel dat het Nigeriaanse Rode Kruis de toestand aan kan. „Ik ben diep getroffen door de hu manitaire maatregel welke u hebt aangekondigd", aldus de Nederlandse directeur-generaal van de Voedsel- en landbouworganisatie van de VN. dr. A. Boerma, in een boodschap aan president Gowon van Nigeria. Hij verklaart zich bereid alle mogelijke medewerking te verlenen bij d« hulpverlening en het herstel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7