Politieke bijenkorf in de Gehoorzaal Nee, Nigeria! Easy Rider - wrang beeld van deze agressieve tijd Beroep op regering n Commissaris Klaasesz sprak met raadsleden Het conflict op het Leids gymnasium m Iu JL iMI VVD-lijst in Oegstgeest Vragen over gebeurde op Leids gymnasium TUSSEN DE BLADZIJDEN 3 juni alle partijen bij elkaar Gemeenschappelijke regeling voor liet muziekonderwijs SSR-kekler wordt politiek centrum hieuwe leidse courant vrijdag 16 januari 1970 LEIDEN De besturen van PvdA, KVP. VVD, ARP/CHU, PSP, PPR, D'66 en Boerenpartij Ie Leiden hebben besloten op de dag van de gemeenteraadsverkie zingen, woensdag 3 juni, een po litieke bijenkorf in de Stadsgehoor zaal te houden. Alle afdelingsbe sturen krijgen in het zalencomplex hun eigen ruimte om er 's avonds „open huis" te houden wanneer de verkiezingsuitslagen binnenko men. De organisatoren, vertegen woordigers van de partijen en de exploitant van de .Gehoorzaal, trachten momenteel een intern te levisiecircuit te „organiseren" be nevens een reuzescherm in de grote zaal, waarop de uitslagen van de NOS-televisiedienst worden geprojecteerd. De politieke bijenkorf die op de dag van de parlementsverkiezingen in 1967 na een korte voorberei dingstijd zo'n groot succes is ge worden. trok ruim 8.000 bezoekers Ingezonden (I) Aan de rector magnificus en de se naat van de Leidse universiteit, frac tieleiders van politieke partijen, vak organisaties, kerken en dagbladen. Gelet op de menselijke kant van •alles wat zich als verbijsterende cli max in Biafra op dit moment afspeelt kan vanuit zuiver menselijke over wegingen en op grond van een privé- verantwoordelijkheid voor ellende en ondergang van afzonderlijke mede mensen slechts hartgrondig en prip- cipieel neen worden geroepen. Wij verzoeken aan bovengenoemde autoriteiten en instanties dit neen te verveelvoudigen: door verklaringen, uitspraken, publikaties en alle ter be schikking staande middelen. De kerken vragen wij boete-dagen te houden. Welke politieke redenen Nigeria ,voor binnenlandse situaties en tevens voor militaire gezichtspunten ook mag hebben t.a.v. hulpverlening op het meest kritieke moment van de toestand waarin Biafraanse kinderen en volwassenen verkeren, een een- Burgerlijke stand van Leiden 10. 1EIDEN GEBOREN: Johannes ke *nv J Meijvogel en A Kloos: Boris zn v S J M Sa la en C Goed hart; Hendrikus Paulus Johannes zn v G h M A Vogelenzang en G J C Rozemeijer; Samiah dr v W Shadid en M A Sammy; Mireille dr v D du Mortier en J Boehlee; Anna Joziena Maria dr v H J van der Krogt en C J M Koot; Marcel Frederich Benja min zn v G Plantinga en R W E En- gelbrecht; Theodora Afra Maria dr v L W T Steenvoorden en H C Ver haar: Erik Johannes zn 'v J Grimber gen en M M P Driessen. GEHUWD: B Mendel en J M Kol derman; E J van Cortenberghe en I Schols; C Vermeer en H Knuist; J van der Steen en J G van der PloegR C Basart en G M Westgeest. ONDERTROUWD: H G Frank en J M de Groot; P van Strater en E M Langezaal; J C van der Steen en A J M de Haan; J Kempff en C' Gressie; T A van der Ster en C Ellert; M Hoek en M A J Binnendijk; B L A Soudan en J Bavelaar; P A Day en C L Harrevelt; J A van Hegelsom en A M van Blittcrswijk; A Gevers en A van Houten: A P Regeer en H A Stadt; J Brandt en G H van Dijk: B T van Hulst en F G Risseeuw; R A Knibbe en I M Kerdijk; H J Knol en A Koens; J B Peters en A M E Smits; C P Schol ten en A M W T de Wit. stemmig en gezamenlijk protest, een ondubbelzinnig neen mag verwacht worden van ieder die als mens. uo grond van welk geloof en overtuiging ook. met medemensen van weike kleur of welk ras wil rekenen. Wij zijn tegen geweldadige hulp. Met geestelijke en morele middelen die nu eens niet onderschat moeten worden zie o.a. bekende hulpver lening van gezamenlijke kerken: Joint Church Aid moet elke men taliteit die de passiviteit continueert bestreden worden en getracht worden de hoogste en meest zuivere aktiviteit te bgreiken voor een werkelijke men selijke hulpverlening zonder vertroe beling door enige partijdigheid. Elke laksheid of nalatigheid, elke valse vrees, elk machteloos toezien maakt ons medeschuldig. Ons leven in persoonlijke zin en gezamenlijk is nu afhankelijk geworden van het al of niet opkomen ,voor het leven van enkelingen en gehele volken in ande re werelddelen, in dit geval voor de stervende miljoenen medemensen van Nigeria én van ons. op het plekje Afrikaanse wereld dat Biafra wordt genoemd. Dr. P. L. Schoonheim Predikant Hoge Rijndijk 14A telefoon 30284 en een groot aantal politici. Dit- 'maal verwacht men nog meer be langstellenden omdat het gemeen teraadsver kiezingén betreft. OEGSTGEEST Op 27 januari zal tussen de vertegenwoordigers van de gemeenten Leiden. Oegstgeest, Kat wijk, Voorschoten en Wassenaar een bespreking worden gehouden om te komen tot een gemeenschappelijke regeling voor het muziekonderwijs. Ook zal de vestiging van filialen van de Leidse Muziekschool in de rand gemeenten aan de orde komen. V.l.n.r.: Commissaris Klaasesz, (in liet midden) zijn secretaris en wethouder H. van Rijn op da rap van liet gemeentehuis. HAZERSWOUDE De raadsleden hebben gisteravond een uur lang van gedachten gewisseld met de commis- LEIDÈN Met ingang van vol gende week zal de SSR-kelder. Hogewoerd 28. iedere dinsdagavond fungeren als een sociaal, cultureel, politiek en recreatief trefcentrum, dat open staat voor iedereen. Na een kort barpraatje of een filmpje kan men met elkaar van gedachten wisselen. Op de eerste open kelder- avond van 20 januari spreekt om 9 uur het Tweede-Kamerlid voor de PSP Henk Gortzak over aspec ten van de binnenlandse politiek. Ingezonden (II) Naar aanleiding van de verklaring van de rector van bet Gymnasium de volgende feiten ter correctie. 1. De rector deelde de straf don derdag telefonisch mee onder weige ring ons het vers bekend te maken. Een gesprek kon zijnerzijds eerst'24 uur later plaats vinden. Wij kónden ons dus geen eigen oordeel vormen. Wij hebben de conrector (de rector kon niet gestoord worden) toen mee gedeeld andere wegen te zullen be wandelen als wij niet dezelfde dag een gesprek konden hebben. Dit volgde toen diezelfde dag. Na afloop van dit rustige gesprek zei de rector begrip te hebben voor onze argumenten., maar hij kon geen datum van eindbeslissing noemen en weigerde strafopschorting. Daarom wilden wij uiterlijk de volgende middag een definitieve beslissing. De rector deelde mee dat B. en W. eventueel beroepsinstantie waren, maar attendeerde niet op de ouder- Ingezonden (111) Aan de vaste kamercommissie voor Buitenlandse Zaken, hedenmiddag om 17.00 uur in vergadering bijeen om de toestand in Nigeria te bespreken, is het volgende verzoekschrift over handigd: Ondergetekenden doen een drin gend beroep op de vaste kamercom missie voor Buitenlandse Zaken er bij de Nederlandse regering op aan te dringen: 1. een parlementaire missie naar La gos tevsturen om druk uit te oefenen op de Nigeriaanse regering teneinde oen totale uithongering van de nood lijdende bevolkingsgroepen in Nige ria te voorkomen. 2. Dit te concretiseren in de volgen de punten en er bij de Nigeriaanse regering op aan te dringen: a. onverwijld toestemming te verle nen aan Joint Church Aid, de enige organisatie, die op korte termijn gro te hoeveelheden hulpgoederen naar de noodgebieden kan aanvoeren, om haar vluchten te hervatten; b. de landingsbaan Oeli open te stel len als landingsbaan voor vliegtui gen met hulpgoederen; c. internationale waarnemers en journalisten toe te laten in de nood gebieden. 3: Indien Nigeria dit weigert, dit. op te vatten als eea doelbewuste poging tot volkerenmoord, en al dan niet met toestemming van zijn kant voed- seldroppings te organiseren, Oeli te laten neutraliseren, en stappen te ondernemen teneinde een VN-vre- desmacht in Nigeria te stationeren. 4. Er bij de Engelse regering op aan te dringen haar invloed die zij op Lagos heeft, aan te wenden om bo vengenoemde maatregelen mogelijk te maken. 5. Ook bij andere regeringen dan al leen de Engelse steun te zoeken voor bovengenoemde maatregelen. 6. (evt. militair* Transportmaterieel, dat ingezet kan worden zodra de hulpvluchten hervat worden, en geld voor voedsel ter beschikking te stel len. Tenslotte vragen ondergetekenden de Nederlandse regering de diploma tieke barrières te doorbreken en zich niet door Nigeriaanse onwil te laten afschrikken bovengenoemde maatre gelen ter hand te nemen, nu, als niet onmiddellijk hulp wordt geboden aan de noodlijdende bevolking in Nigeria, miljoenen mensen een zekere hon gerdood wacht en de genocide ver- veelvuldigde vormen zal aannemen. Biafra Komiè Leiden. ALSV NESBIC-LEIDEN Biafra Aktie Komite (landelijk) NSR NESBIC (landelijk) ATSO ARSV-werkgroep buitenland v ESM, GRONSTRA, SRD, SRVU, VSSD, WASTRA. USF. commissie. Tot vrijdagavond alleen één leraar gevraagd te bemiddelen. Bewust geen andere contacten om de zaak tussen de direct betrokkenen te houden. Na definitieve beslissing vrijdag avond beroep aangetekend bij B. en W. en opschorting van de straf ge vraagd hangend dit beroep. Zaterdag stelden wij telefonisch op de hoogte; de wethouder, een lid van de onder wijscommissie uit. de gemeenteraad, de adviseuse van B. en W. voor het v.w.o. en de rijksinspectriee. Zondagavond was het de wet houder gebleken dat hij geen be voegdheid bezat. Hij zou om straf opschorting verzoeken hangende bemiddeling o.a. door hemzelf. Hij hoopte ons uiterlijk woernsdag nog voor een gesprek uit te nodigen. Maandagavond echter heeft de rec tor besloten de straf te wijzigen: duur gehandhaafd, straf evenwel in afzondering uit te zitten op school, waar werkopdrachten gemaakt kon den worden. Daarna werd een kort geding aan gevraagd dat, hoewel de president van de rechtbank te Den Haag de spoedeisendheid onderkende eerst 22 januari kon voorkomen. (Normaal duurt dat zelfs 4 weken). De straf zou dan juist afgelopen zijn. waar mee de reden voor een „kort geding" ven-iel. Steeds zijn dus alleen de direct bij het conflict betrokkenen op de hoogte gebracht om onnodige escalatie te vermijden. 2. Donderdag deelde de rector mee dat de betrokken lerares niet op school was geweest. Wij zeiden hem dat wij. haar situatie niet kennende, dan vermoedelijk beter onze dochter nog niet naar haar toe konden stu ren voor excuses. 3. Het Besluit Adviesorganen OVO stelt: „Art 16. De oudercommissie is bevoegd schriftelijk of mondeling vragen te stellen aan de rector of de directeur over de algemene gang van zaken op de school, en aan de lera ren over het door hen gegeven on derwijs." Tot vragen stellen over één bepaald geval heeft de ouder- eommissic dus geen bevoegdheid. 4. De straf zou geen verband hou den met de schoolsituatie? Citaat uit de brief van de rec tor:,. ter nadere informatie over het voorval en de gevolgen die dit kan hebben o.a. voor de. lessen Na tuurkunde voor de gehele school Prof. dr. II. M. in 't Veld-Langeveld Prof. ir. J. in 't Veld, Mcijerskade 12. Leiden merccdes-b VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL. 44545 saris va nde koningin, mr. Klaasesz, omtrent de benoeming van een bur gemeester. Gisteren ging het ontslag in van de heer C. G. van Dobben de Bruyn- De bijeenkomst droeg (uiteraard) een strikt informeel karakter. Gezien het feit, dat de commissaris al gis teren met de raad van gedachten' wisselde, mag men aannemen, dat vrij spoedig de benoeming van een opvolger mag worden tegemoet ge zien. Mr. Klaassesz, die vergezeld was van zijn secretaris, verliet Ha- zerswoude gisteren om negen uur. c c OEGSTGEEST De WD heeft gisteren als éérste politieke groe pering te Oegstgeest haar kandida tenlijst voor de gemeenteraadsver kiezingen bekend gemaakt: 1 D R A Stapel. 2 J D Dorgelo. 3 J E Tem- minck. 4 mevrouw F Muntinggeb. v d Hoog. (deze leden maken nu deel uit van de gemeenteraad), 5 J C Gmelich Meijling, 6 R Cleton, 7 T Plate, 8 mevr A de Waal Male- J'ijt geb. Spruyt. 8 R E Slag hek, 10 L N Briët. 11 H M Reilingh. 12 C v d Sluys, 13 P J Griep, 14 W Ch A M Dusée. 15 mevr L H Itali aander geb Polak. Vacatures Rijnland LEIDEN De vergadering van hoofd ingelanden van Rijnland kwam biieen voor liet opmaken van een tweetal aan bevelingen voor de benoeming van hoog heemraden. Op I mei zal de hoogheem raad B Plomp te Niewkoop aftreden we gens de 70-jarige leeftijd. De hoogheem raad J. C. Rip te Hoofddorp (Haarlem mermeer) is op I mei periodiek aan de beurt van aftreding. In de vacature B~ Plomp werd als eer-, ste kandidaat aanbevolen 'de lieer mr. A. J. O. boran van Wassenaar van Ca'.- wijck te 's-Gravenhage en als tweede en derde respect ievelijk de heren P van der Eijk Jaczn te Waddinxvee» en N. van Reeuwijk Jzn te Abbencs (Haarlem mermeer De heer J. C. Rip werd als eerste kandidaat ter herbenoeming aan bevolen. terwij] als tweede respéetieve- lij derde kandidaat werden aanbevolen de heren C. J. van Swieten ie Zoetcr- rneer en P. Bos te Vijfhuizen (Haarlem- Per 1 januari 1970 was een vacature ontstaan van voorzitter van de vergade ring van hoofdingelanden als gevolg van hel aftreden als hoofdingeland van Rijn land van de heer Jos. van dei- Eijk te Benthuizen. In deze vacature werd voor zien door de benoem ine van de lieer P. F, Vergeer te Warmond Oiid-Zoetencoude trekt de aandacht ZOETERWOUDE Het initiatief, dat een aantal inwoners heeft ont wikkeld om te komen tot een ver eniging. die zich gaat verdiepen in de historie van de gemeente krijgt nu vastere vormen. Men heeft besloten een stichting te kiezen. Hoewel de acte hiervoor nog moet passeren, zijn al mensen a's lid toegetreden. Inlichtingen bij: H. v. d. Lans. Nassaustraat 61 en C P. J. Paardekooper, Noordbuurtse- weg 35. Binnen enkele weken zal een vergadering worden belegd. De oproep om plaatsen door te geven, waar zich voorwerpen, af beeldingen en geschriften bevinden is niet zonder resultaat gebleven. Zo is er een geschreven dienstrege ling gevonden van de trekschuit naar Leiden, waarbij de vei trek- plaats de Noordbuurtseweg was. Overigens zal ook het meer recente verleden aandacht krijgen. Men is van plan bij het 5e lustrum van de bevrijding in mei een tentoonstel ling te houden over de jaren 1940-1945 ZOETERWOUDE Zondagavond om 7 uur is er in de. Hervormde kerk een jeugddienst. Voorganger zal zijn ds C. Kruyne van ..Meer en Bosch" te Heemstede. Medewer king verlenen de zusjes Pijper uit Aalsmeer. Contante wissplkpprspn AMSTERDAM. 15 januari Londen *70:^-8.71'.. New Yorf 3.82* 3 631 j. Montreal 3.38'i—3.33' Parijs 65.29-65.34. Brussel 7.30'7J0l2. Frankfort 98.5HV- 98.56's. Stockholm 70 33—10.38 Zürich 84.141 ,84.19»,2. Milaan 57.68';.-—67.73'.: Ko penhagen 48.42—48.47. Oslo 50 74''.—50.79' Wenen 14.IJ3—14.04 Lissabon 12 75—12.76' Leidse iputir bunk LEIDEN Jn december werd bij de Leidse Spaarbank ingelegd een bedrag van f 7.065.660.46 en terug betaald f 7.249.021,40. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 687 en het aantal afbetaalde boekjes 414. Op 4342 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst wercï f 163.128,50 bijgeschreven. Er werden 1308 spaarbusjes tér le diging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 51.528,99. Het tegoed van de 67.061 inleggers be droeg aan het einde van de maand f 101.427.906,43 (waarbij is inbe grepen f 3.693.077,23 rente over '69). LEIDEN Het gemeenteraadslid F. Granseh heeft B. en W. de vol gende vragen gesteld met betrekking lot het gebeurde op het Stedelijk Gymnasium met de leerlinge In t' Veld. Vorige week werd een leerlinge van de klas 3b van het Stedelijk Gymnasium voor 14 dagen de toe gang tot de school ontzegd. Toen de ouders tegen de strafmaat in beroep wilden gaan, bleek er geen enkel beroepsmogelijkheid te bestaan. 1. Welke bevoegdheden hebben de schoolleiders van "de diverse typen openbaar onderwijs in Leiden ten aanzien van: a. het straffen van leerlingen in het algemeen: b. het tijdelijk of definitief verwijderen van leerlingen van school, al dan niet als strafmaatregel. 2. Wat is ten aanzien van de hier bij te volgen procedures vastgelegd? 3. Is het juist dat in geen van de onder 1. bedoelde gevallen voor leer lingen of ouders een beroepsmofee- lijkheid bestaat? En is het juist dat in het bovenbedoelde geval bij het Gymnasium -B. en W. geen bevoegd heid hadden tot ingrijpen? 4. Zijn B. en W. het ermee eens dat hel ontbreken van een be- roepsmogelijkheid als een ernstig verouderde situatie dient te worden beschouwd? En zo ja. zijn B. en W. dan bereid de raad. voorstellen te doen om verandering te brengen in deze situatie? 5. Zijn B. en W. dan bereid te overwegen of het mogelijk en zinvol is cl e raad een beroepsprocedure voor te stellen waarbij per school een beroepsinstantie wordt ingesteld, waarin in ieder geval de ouders en bij scholen met oudere leerlingen, de leerlingen zijn vertegenwoordigd? (Toelichting: Deze beroepsinstantie zou een voor alle partijen bindende uitspraak moeten doen. Van deze uitspraak zouden strafoplegger. gestrafte leerling of ouders weer in beroep moeten kunnen gaan bij het bevoegd gezag. Op deze manier wordt voorkomen dat »B. en W. di rect overal in gemengd worden). 6. Afgezien van de antwoorden op de vorige vragen: menen B. en W. dat: ten aanzien van de onder 2 be doelde procedures het horen van de leerling en het overleg met de ou ders vóór de strafoplegging voldoen de is geregeld? 7. Zijn B. en W. bereid te overwe gen of het mogelijk en zinvol is de raad voor te stellen de strafprocedu re zo te regelen, dat per school een commissie wordt ingesteld, waarin in ieder geval ouders, en bij scholen met oudere leerlingen ook de leer lingen zijn vertegenwoordigd, met als taak en bevoegdheid bij ingrij pende straffen (zoals verwijdering van school voor meer dan één dag) de strafoplegger bindend omtrent de strafmaat te adviseren? (Toelichting: Bij het bestaan van een dergelijke commissie zou de be roepsinstantie als onder 5. bedoeld wellicht achterwege kunnen blijven, uiteraard met handhaving van de mogelijkheid van beroep bij het be voegd gezag). 8. Zo B. en W. bereid zijn terzake van de bovenstaande onderwerpen aan de raad voorstel'en te doen, wanneer kunnen deze voorstellen dan worden verwacht?" Bin f ra-collecte in kerken Leiderdorp LEIDERDORP In de rk kerk. in de geref. kerk en in de lierv. kerk zal zondag tijdens de diensten wor den gecollecteerd voor Biafra. W»VWWWWVWVWWV^( IMkAMAAMAMMMAAAUl TRIANON Eindelijk is de film Easy Rider, waarover al veel is gesproken, ook in Leiden te zien. Aanleiding voor het ma ken van deze film, was eigenlijk een andere film: the Wild Angels, waarin Dennis Hopper-en Peter Fonda eveneens een rol speelden. Ze vonden deze film achteraf echter veel te commercieel en kwamen op het idee zelf een film te maken, waarin ze hun eigen gang konden gaan. Dennis Hop per regisseerde het geheel en Peter Fonda nam de produktie op zich. Samen namen ze de hoofdrollen voor hun rekening: Hopper als Bill en Fonda als Wyatt. Aan een handeltje in verdovende middelen houden twee jongens geld over en ze besluiten op moto ren door Amerika te trekken Aan vankelijk ondervinden ze alleen maar gastvrijheid, zoals in een boerengezin en in een commune, maar naarmate ze zuidelijker ko men beginnen de moeilijkheden. Als ze in een dorp achter een optocht aanrijden, worden ze zon der vorm van proces opgepakt en in een cel gegooid. Daarin slaapt een jonge advocaat Hanson (uit stekend gespeeld door Jack Nichol son) zijn roes uit. Hij vraagt of hij mee mag met de twee en ze scccp- teren hem. Ze trekken verder en stuitten al gauw op weerstand van vooral de oudere bevolking, die niets van deze ongebonden jongens wil we ten. Wegens hun lange haren en afwijkende kleding worden ze uit gescholden voor gorilla's en min der fraaie kreten. Als ze 's nachts in het bos slapen, worden ze met slokken en knuppels afgetuigd dooi de bewoners. De advocaat wordt doodgeslagen. De onverdraagzaamheid neemt toe en als ze op een weg rijden, worden ze achteropgereden door een vrachtwagen. Dc bijrijder van de chauffeur pakt zijn geweer en brult, dat hij dit langharige tuig. deze nietsnutten, weieens een lesje wil leren. Knip je haren, schreeuwt hij en schiet dan zonder enige aan leiding Bill dood. Als Wyatt hulp wil gaan halen, wordt oek hij neergeschoten. Zijn motor wordt van de weg afgeveegd. De film geeft een wrang en be klemmend beeld van deze tijd. waarin vooral in Amerika met zijn onverdraagzaamheid het keihard toe gaat- Er wordt wel gepraat over vrijheid, maar zodra men ermee wordt geconfronteerd, barst de agressie .los. Hopper en. Fonda hebben een poging gedaan dit weer - te geven en na een aanvan kelijk wat traag begin, is hen dit goed gelukt. De fotografie is uit stekend en ook dc achtergrond muziek van o.a. Steppen Wolf, Byrds en Dylan draagt aan het succes van deze film bij. (Beklemmend) Het Ritueel CAMERA Het ritueel is de nieuwste film van Ingmar Berg man. De film bestaat slechts uit nogal gespannen dialogen tussen in Wyatt. (gespeeld door Peter Fonda). totaal vier mensen. Telkens ver anderd het bedrijf: van de spreek kamer van rechter Abramsson naai' een hotelkamer, een kleedkamer, een bar. Hans Winkelman, zijn vrouw Thea en Sebastian Fisher vormen een vermaard artiesten trio dat met variéténummers aller lei tournees maakt. Als ze in Zweden zijn. moeten ze. voor rechter Abramsson ver schijnen. Hij ondervraagt hen over een overtreding, die ze in Neder- land hebben gemaakt en waarbij Thea zich beledigend zou hebben gedragen. De rechter, een onzekere man. die zich niet zo thuis voelt in zijn vak. ziet legen het artiesten trio op. Hei blijkt dat de Neder landse overtreding een bijzaak voor hem was. Hij gaat de drie ondervragen, j Daarbij blijkt dat de agressieve Sebastian een onverbetelijke drin ker is en een jarenlange verhou ding heeft met Thea. Hans is vol ledig op de hoogte, maar ooet er niets legen omdat hij Sebastian noch Thea wil Verliezen. De rech ter vraagt hen elk afzonderlijk over hun privéleven. Zijn belang stelling gaat vooral uit naar een verboden variéténummer: Het Ritueel. Door het onverdragelijke vra gen van de rechter naar zaken, waarmee hij niets heeft te maken krijgt het drietal een verschrik kelijke hekel aan hem, die later omslaat in haat. Zij zullen zich wreken. Het Ritueel willen zij best opvoeren in de kamer van de rech ter. Deze man dacht een obsceen tafereel te zullen zien, maar tot zijn grote schrik blijkt het geheel lugu ber te zijn. Hij vreest voor zijn leven en smeekt hen om vergiffenis. Zij •voeren hun nummer op en weten dat het zwakke hart van de rech ter het niet zal kunnen verdragen. De politie constateert een hartver lamming, de drie krijgen een be keuring voor het opvoeren van hun Ritueel en gaan daarna van een vakantie genieten. Dialogen IT Hls du etrig Jungfrau Ideiben LUXÓR ..Willst du ewig Jungfrau bleiben?" is een vraag die Hubert Frank in zijn gelijk namige film schlemielig beant woordt met „Neen. natuurlijk niet" Die vraag wordt gesteld aan de 18-jarige Eva, die de ontstuimige seksuele evolutie in Duitsland nog even moet verwerken. Haar vriendin Yvonne heeft daar minder moeite mee. zodat ze het niet gemakkelijk krijgt, wanneer 2 welwillende jongelieden haar op de voet volgen. Eén van hen, Wer ner. krijgt het nogal warm. wan neer hij Eva aanschouwt en zo duurt het ook niet lang. of hij helpt haar over haar „moeilijk heden" heen. Dat gebeurt dan op typisch Duitse wijze: met bloemen en ge dichten. „Willst du ewig Jungfrau bleiben" heeft de pretentie psy chische aspecten van het seksuele leven aan te snijden, maar de film komt daar niet toe. omdat zowel regisseur als spelers zich daarin kennelijk nooit verdiept hebben. (Typisch Duits) Ontucht op de Reeperbahn REX Ontucht op de Reeper bahn. Met deze titel is eigenlijk al alles gezegd. Een film. die niéts, maar dan ook niets nieuws brengt en alleen maar vervelend is. De Reeperbahn is vanouds een oord van sex. alcohol, moord, chantage en verdovende middelen. Meer el lende bij elkaar valt er bijna niet te verzinnen. Bovendien zijn deze dingen al ontelbare keren voor de camera gehaald. En wat dan nog een journalist daar voor nieuws uit moet halen, blijft een raadsel, maar het gebeurt. Hel resultaat is dan ook deze film. (Ouwe koek) Prolongaties STUDIO The Graduate. Vijf de week. Het nieuwe meesterwerk van Mike Nichols houdt het ook bij de reprise goed vol. Het is dan ook een film. die alles meeheeft. Een uitstekende regie, fijne muziek en spelers van formaat. Dust in Hoffman, die in The Graduale zijn debuut maakte, is inmiddels al weer te bewonderen in ..Midnight Cowboy". Regisseur Nichols liet met dit werk zien. dat hij niet alleen beschikt over vakmanschap, maar ook over originaliteit. LIDO In dienst van Hare Majesteit. Vijfde week. Ondanks de slechte filmkritieken overal handhaafde de nieuwe James Bond zich ook deze week. En dat is ook wel nodig voor een film. waarin twintig miljoen gulden is geslo ken. George Lazen by doet gedu- rende anderhalf uur zijn best de kijkers Sean Connery te laten ver geten. maar het blijft bij imiteren. Bond is beslist op zijn retour. Het enige, wat overblijft. is genieten van het acteertalent van Diana Rigg. die zich voorgoed heeft los gemaakt van de t.v. serie De Wre kers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3