Lutherse synodeleden gaan bezoek bij gemeenten op PvdA Lunteren „lange koos weg Vrijgemaakte kritiek op legerpastoraat Actiecomité ten strijde tegen nieuwe theologie Teleurgesteld over uitslag synodedebat Spoorwegen Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze... Vorm van inspraak Afgevaardigden helpen DfllflP0 bevrijd „OECUMENISCHE SFEER" Puzzelhoek Geen berouw maar verval Niets bekend van bekering Chroesjtsjef Serie Bijbelse k) verkenningen Hervormd Nederland BEROEPINGSWERK VRIJDAG 16 JANUARI 1970 Als de mensen beginnen te denken dat Johannes de Doper de ver wachte Messias is, maakt de profeet hen duidelijk dat hij alleen maar diens dienstknecht is. maar hij zegt nog meer. hij voegt er aan toe"De wan is in zijn hand om zijn dorsvloer geheel te zuiveren en het graan in zijn schuur bijeen te brengen, maar het kaf zal Hij verbranden met onuitblusbaar vuur." Iets dergelijks heeft hij al gezegd. Na zijn preek, waarin hij de mensen opriep tot bekering, heeft hij gewaarschuwd dat de bijl aan de boom ligt. Het was duidelijk wat hij bedoelde: Die boom is het volk Israël. Als Israël zich niet bekeert, zal zij omgekapt worden uit de volkerenwereld. Nu spreekt hij over de dorsvloer en de wan. Let er op dat niet al leen het graan gescheiden moet worden van het kaf, maar dat er bovendien bijgezegd wordt dat de dorsvloer gereinigd moet worden Het gaat niet alleen om nieuwe mensen die werkelijk geestelijke vrucht zullen dragen. Het gaat ook om een nieuwe aarde. Dit beeld is wijder dan het eerste. God wil niet alleen mensen vernieuwen. Hij wil ook hun samenle ving vernieuwen. En is dat juist in' onze tijd niet nodig? Het lijkt wel of alles mag. We horen van moorden, van verkrachtingen, van onnatuurlijke liefdes. We horen ook van rassendiscriminatie, van onrecht, van honger. God wil niet alleen mensen vernieuwen, maar ook hun samenleving. We lezen vandaag: Genesis 12:10-20 Brieven die niet lijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Mij is een zekere gelijke nis opgevallen tussen de belevenis sen van de sjamaan en van iemand die onder invloed is van zogenaam de Ls.d. enz. De ervaringen van de gebruikers tonen duidelijk overeen komst. Is er wel eens verband ge legd tussen deze verschijnselen? Antwoord: Het sjamanisme is een soort van bezetenheid. Men wordt evenals bij l.s.d. in bezit genomen door geesten. De sjamaan roept deze vrijwillig op, terwijl men door al dan niet vrijwillig gebruik van de moderne middelen daardoor bezeten wordt, zonder deze op te roepen (zij het dan dat de gevolgen van het gebruik dezer middelen thans wel bekend zijn). De sjamaan roept de extase niet alleen op met geestelijke middelen zoals concentratie en meditatie, maar ook door uiterlijke zoals wilde dans, roesverwekkende drank en andere narcotica. Het verband tus sen deze verschijnselen bij zoge naamde primitieve volken en de moderne wijze van bewustzijnsont- lediging is een bewuste terugkeer van velen tot het leven dier „primi tieve" volken. Tenslotte wijzen wij op het ver band dat geconstateerd is met de specifieke puberteitsverschijnselen zoals wisselende stemmingen, nei ging tot uitersten in droefheid en verrukking, die zich sterker mani festeren naarmate de instabiliteit van het milieu en de breuk van het individu met traditie en geloof toe nemen. Vraag: Is het mogelijk dat er bij een radio-omroepvereniging een ge- hooronderzoek wordt afgenomen? Antwoord: Bij alle omroepvereni gingen kan u verzoeken om een au ditie bij de betrokken afdeling (dus mufciek, declamatie, enz.). Vraag: Vandaag werd er met een luchtbuks van het dak van mijn wo- #ning een mus doodgeschoten. Mag dat? Antwoord: Met een luchtbuks op mussen schieten is toegestaan, doch alleen op eigen terrein en wanneer men een vergunning heeft. In elk geval mag dit niet van uw dak. Een luchtbuks is een gevaarlijk wapen. U kan dus onderzoek doen bij de politie. Vraag: Hoe staat het met de va kantiebonnen, die men kan inleve ren ter verzilvering tot een bedrag van 125 voor de duurtetoeslag? Als men die bonnen nu niet heeft laten verzilveren, wordt er dan met de vakantie extra ingehouden van die 125? Antwoord: De bonnen die met in gang van 1 september konden wor den verzilverd, behouden hun waar de tot uiterlijk 1 september 1P70. Vraag: Waar zijn nog de liederen verkrijgbaar van Nanna de Wijs-Mouten en Emiel Hullebroek? Antwoord: Bij de Eerste Muziek- centrale, Raamgracht 4, Amsterdam. Vraag: Iemand heeft een woon huis verkocht met behoud van één kamer voor zichzelf. Koper heeft zich verplicht voor de was en schoonhouden van de kamer te zor gen en verder voor de kost. Koper mag voor een en ander vergoeding in rekening brengen. Hoeveel? Antwoord: Aangezien pensionprij- zen vrij zijn, kunnen wij geen be drag noemen. Als het alleen huur betreft, is de zaak anders. Dan kan de koper voor het ongerief boven de huurwaarde van de kamer 20 pet. berekenen, en bovendien voor ge bruik van meubilair en stoffering 20 pet. van de verkoopwaarde dezer goederen. Dit laatste moet om de vijf jaar worden vastgesteld. Voorts kan koper normaal arbeidsloon be rekenen voor het wasje, schoonhou den van de kamer, kosten van elek triciteit, water en gas. NIEl DEN HAAG Omstreeks de periode van de maand februari kan elke lutheraan in ons land in zijn gemeente een avond tege moet zien met synodaal bezoek. De luterse synodeleden gaan op tournee langs de gemeenten; twee aan twee zullen primus- en secundus-afgevaardigden op be zoek komen op een gemeente avond in elke gemeente of wijk- gemeente van hun kerk. Het gaat hier om het contact tussen „grondvlak" en „top", om het verwerkelijken van een vorm van inspraak voor de leden van de lutherse kerk. De Rooms Katholieke Kerk heeft haar pastoraal concilie, de Hervormde Kerk is druk bezig met haar alge mene kerkvergadering. Ook aan lu therse zijde is er de wens te peilen, water inde gemeenten leeft. neus, keel borst van vastzittend slft'm De synodeleden die daartoe nu op zoveel als „groot huisbezoek" gaan, willen op de gemeenteavonden iets vertellen over de zaken, die in de synode aan de orde zijn, wat er syno daal gebeurt en hoe er gewerkt wordt; door gemeenteleden gevraagde informatie zal zo ruimschoots moge lijk gegeven worden. Het is de bedoeling, dat na een pauze het gesprek verder gaat over de eigen verantwoordelijkheid in de wereld, tegenover andere kerken en gemeenten en tegenover de andere lidmaten van de eigen gemeente. De essentiële punten die aan de orde ko men zullen door de bezoekende syno deleden worden gerapporteerd aan de synode en daar worden besproken. Het is de bedoeling, dat allerlei be staande of speciaal te vormen ge- sprekskringen, jongerengroepen, vrouwenverenigingen, kerkeraden enz. en ook enkelingen met'„Gezon den in de wereld" aan de gang gaan en hun bevindingen doorgeven aan, prof. Lindijer en de heer Hallewas. Beide laatsten kunnen dan beter in Porto Alegre hun Nederlandse kerk genoten vertegenwoordigen. Boekje In juli wordt dit jaar in Porto Ale gre, Brazilië een assemblee van de Lutherse Wereldfederatie, LWF, ge houden. De Nederlandse lutheranen zullen door twee afgevaardigden wor den vertegenwoordigd, door prof. dr. C. H. Lindijer, hoogleraar aan het Luthers Seminarium in Amsterdam en door de jonge niet-theoloog C. F. G, E. Hallewas. Ter voorbereiding van de wereldas semblee in Porto Alegre verschijnt deze maand „Gezonden in de wereld", een boekje met informatie over de achtergrond van de assemblee, met een bijbelstudie over het conferentie thema en met stof voor tenminste zes kringavonden met discussievragen. (Van een onzer medewerkers) HOOGEVEEN Ook in de kring van de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) bestaat verschil van me ning over het instituut van legerpre- dikant. Maar de bezwaren daar zijn anders, dan die in hervormde of ge reformeerde kring wel geuit zijn. Ouderling H. de Jong uit Broek op Langedfyk betoogde op de gene rale synode, dat hy in het leger- predikantschap een oecumenistische overheidsrok ziet, die van het vlees besmet is, die men moet haten. De kwestie kwam aan de orde naar aanleiding van hét rapport van de deputaten, die van de vorige synode de opdracht hadden gekregen, zich bij de overheid c.q. de hoofdlegerpre- dikant te vergewissen van hun stand punt ten aanzien van wat de synode inzake de legerpredikanten had uit gesproken. Hoofdlegerpredikant ds. J. Drost had de deputaten meegedeeld, dat hij geen bezwaar had. Ds. D. van Houdt uit Uithuizermee- den pleitte daarom krachtig voor meer vrijgemaakte legerpredikanten. Hij wilde de mogelijkheden, die het legerpredikantschap biedt aangrijpen. Er waait in Nederland een wind van revolutie. Het pacifisme is sterk. Het is van groot belang in zulk een tijd de militairen te benaderen met het evangelie. Misschien kan men op de duur dergelijke voorrechten niet meer hebben. Overigens had hij bezwaren tegen legerpredikanten in lang verband, omdat de band met hun kerkeraad losser is. Hij voelde voor predikanten in kort verband, die de band met hun kerkeraad bewaren, doordat zij .bij voorbeeld in hun gemeente blijven wonen. Tegenover ds. Van Houdt stond het minderheidsrapport van ouderling De Jong, ook lid van de commissie. Hij Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. vis, 4. aanvang, 8. rund, 10. scheik. element (alk.), 12. bundel, 15. hoekbalkon, 17. kant van een rivier, 19. paard, 20. vreemde munt, 22. meisjesnaam, 23. levendig, 24. droogoven (vlaams), 26. hogepriester te Silo, 27. plaatsje in Frankrijk, 29. zuil met graf schrift, 30. plaats in Duitsl., 31. ke ver. 33. voorvoegsel, 37. water in Friesl., 38. soort appel, 39. duur zaam. Verticaal. 1. zuivelprodukt, 2. spil. 3. rondhout, 5. afnemend getij. 6. voorzetsel, 7. water in Limb., 9. be vel, 11. soort bijl, 12. poen, 13. ijl bode, 14. schortje, 16. uitslag op metalen, 18. tussen (fr.), 21. op stootje, 24. bloem, 25. achting, 27. noorse godheid, 28. plaats in Friesl., 32. rund, 34. muzieknoot, 35. lidwoord, 36. atmosfeer (afk.), 37. voorvoegsel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Hor. 1. aangenaam, 2. ambtenarij, 3. steenvlas. 4. terrarium, 5. perio diek, 6. karbonade, 7. genodigde, 8. gardenier, 9. garnizoen. AMERON- GEN had bezwaren tegen het instituut van legerpredikanten en tegen de besluiten van de vorige synode. Men had ds. Drost de betrokken vragen niet mogen voorleggen, want men wist, dat ds. Drost kerkelijk en over de belijdenis heel anders denkt dan de vrijgemaakten. Ouderling De Jong zag in het le gerpredikantschap een gelijkschake ling van de kerken. De Bijbel zegt, dat men geen gelijk span met de ongelovigen moet vormen. Welke ge meenschap heeft het licht met de duisternis? De overheid dwingt vrij gemaakte militairen allerlei wind' van leer aan te horen. Deputaten waren van mening, dat de verantwoording, die legerpredi kanten moeten afleggen aan de hoofdpredikant, van organisatorische aard is en zich daarom heel goed verdraagt met de verantwoording te genover de eigen kerkeraad, die van principiële aard is. Prof. J. Kamphuis zette vraagtekens bij dit onderscheid. Ds. C. J. Breen uit Katwijk was het eens met ouderling De Jong. Hij vond het legerpredikantschap tweeslachtig. Men moet zich niet te veel voorstellen van de geestelijke vorming. Hij vreesde de oecume nische sfeer. Ds. P. Lok uit Zuidhorn vond daar entegen, dat ouderling De Jong brak met de historie en ook de militairen aan hun lot overliet. Een van de deputaten, ds. J. van der Wielen uit Terneuzen, meende dat de predikanten ondanks de oecu menische geest in het leger vrij zijn in de boodschap die zij brengen. Dat vond ds. S. S. Cnossen uit Alk maar nog maar de vraag, waarbij hij naar ds. H. P. Diekerhof verwees. Zou een legerpredikant vrij zijn, als een legerleiding voorschriften zou geven in strijd met Gods Woord? Daartentegen meende ds. O. J. Dou- ma uit Assen, dat een legerpredikant gebruik mag maken van de vrijheid, die er bestaat. Wij kunnen toch niet alleen predikanten afstaan als er uit sluitend vrijgemaakte legerpredikan ten zijn? Goed werk Ouderling De Jong nam nog stel ling tegen het argument, dat de le gerpredikant zoveel goed doet. Het Leger des Heils, het Humanistisch Verbond en de Pinksterbeweging doen ook veel goed werk. zei hij, maar zij staan het kerkvergaderend werk van Christus tegen. Uiteindelijk voelde de synode toch meer voor de visie van ds. Van Houdt dan voor die van ouderling De Jong. Met meerderheid van stemmen sloot de synode zich aan bij de sy node van Amersfoort-West. waardoor zij opnieuw het gebruik van het in stituut van de legerpredikant aan vaardde. Antwoord over 1944 (Van een onzer medewerkers) HOOGEVEEN De Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) mogen de schuldbelijdenis en de vraag om vergeving van de Ge reformeerde Kerken niet aan vaarden. Want de Gereformeer de Kerken zijn van hun duide lijk aangewezen zondige weg niet in berouw wedergekeerd tot de Here en zijn Woord. Dat staat te lezen in de brief, die de vrijgemaakte synode aan de gere formeerde synode zal sturen. In het nieuwe concept, dat gisteren op de vrijgemaakte synode besproken werd, worden conform de wens van synode- praeses ds. J. Kok niet zozeer sympto men als wel besluiten genoemd, waar uit het verval van de Gereformeerde Kerken zou blijken. Zo wordt herinnerd aan het besluit van de gereformeerde synode van 1949 om zich aan te sluiten bij de Ne derlandse Zendingsraad en via deze bij de Internationale Zendingsraad. In 1955 werd het ondertekeningsformu lier voor predikanten op een belang rijk punt gewijzigd. In 1964 sprak de synode uit, dat de grondslag van de Wereldraad van Kerken geen door slaggevende verhindering voor aan sluiting inhield. In 1967 werd de binding aan de leeruitspraak van Assen terzijde ge steld, waardoor de weerstand tegen de Schriftkritiek werd gebroken. In 1969 werd het lidmaatschap van de Wereldraad aangevraagd. De schrif- tuurlijke orde, die in de kerk van Christus onderhouden dient te wor- den, wordt in de Gereformeerde Ker- I ken verloochend. TWIST In de sijnode zei ds. C. J. Breen uit Katwijk, dat de gereformeerde synode steeds spreekt over een broedertwist, maar het gaat om een twist met de Here! De ernst van de situatie waarin de Gereformeerde Kerken gekomen zyn, moet men duidelijk maken. Het loslaten van Assen is een consequen tie van wat in 1942 gebeurde. Ouderling H. de Jong uit Broek op Langedijk zei, dat men in het oog moest houden, dat men niet te doen heeft met mensen die niet weten wat ze doen. Daarom zou hij willen, dat er in de brief niet alleen van droef heid, maar ook van verontwaardiging werd gesproken. Vandaag zou de definitieve tekst van de brief worden vastgesteld. Forumavonden, lezingen, tractaten (Van onze kerkredactic) BADHOEVEDORP Onder de naam „Bijbel en Gemeente" is er een actiecomité gevormd, dat zich ten doel stelt een bijbels antwoord te geven op de „nieu we theologie". Het comité wil dat onder meer doen door forumavonden te houden, lezingen te organiseren en tractaten ter verspreiding uit te geven. Het voorlopig bestuur- bestaat uit dr. M. J. Arntzen te 's-Gravendeel (geref.), drs. A. van Brummelen te Hierden (herv.), dr. J. Schelhaas Hzn. te Amsterdam (geref.), ds. J. C. Schouten te Baambrugge (geref.) en I ds. J. H. Velema te Apeldoorn (chr. geref.). Ds. L. Floor, Voltastraat 5, Badhoevedorp zal voorlopig de admi nistratie en de correspondentie voe ren. Enkele forumavonden zijn al ge houden. De eerstkomende is donder dagavond 5 februari om 8 uur in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Het on- derwerp „Bijbels antwoord op de nieuwe inzichten in de theologie" zal daar worden ingeleid door ds. Schou ten, waarna bovengenoemde predi kanten onder leiding van ds. Velema I het forum zullen vormen. Ter bevordering van de discussie wordt aan het begin van de pauze Brazilië Binnen het bestuur van de LWF is lang gediscussieerd over de wense lijkheid inderdaad te vergaderen in dictatoriaal geregeerd Brazilië, dat onder veel meer het ook zonder pers vrijheid moet doen. Ds. Karl Gottwald, president van de Braziliaanse Lutherse Kerk heeft begrip bepleit voor de situatie in zijn land met een regering die kan wijzen op een aantal verbeteringen maar hij zei ook, dat zijn kerk hoopt, dat de assemblee in Porto Alegre de moed zal hebben alles te zeggen wat de LWF te zeggen heeft. Zelf heeft hij de Braziliaanse rege ring gevraagd zich uit te spreken over de berichten over mishandeling van gevangenen. (Van onze kerkredactie) LONDEN Vooraanstaande baptisten in Rusland hebben ge zegd, niets te weten van een overgang van oud-premier Chroesjtsjef naar het christen dom. C. Ronald Goulding, secretaris van de Europese Baptistenfederatie, die vorige maand het veertigste congres van de Russische baptisten in Moskou bijwoonde, informeerde daar overal naar de waarheid van het ver haal, maar niemand kon hem er iets over vertellen. In het voorjaar van 1967 ging voor het eerst het gerucht door de westerse wereld, dat Chroesjtsjef in 1964 zijn functie had moeten neerleg gen, omdat hij tot het gelpof geko men was. Het was toen de Amerikaanse pre dikant dr. Paterson Lee, die het in een preek vertelde. Volgens Lee had Martin Niemöller een persoonlijke brief van Chroesjtsjef ontvangen. Hij had aan deze brief geen publiciteit willen geven, maar had haar wel aan Amerikaanse vrienden laten zien. Niemöllèr heeft op deze berichten, nooit gereageerd. Zomer 1969 bracht „Europa's mil joenen", het Engelstalige blad van de Europese Christelijke Zending, het verhaal van een kapitein van een Russisch schip, die beweerde er bij te zijn geweest, toen de Russische poli ticus van zijn geloof getuigde tijdens een internationaal congres van christenen in een vakantieplaats aan de Zwarte Zee. (Vervolg van pag. 1) Radicaler Het congres van de PvdA zal van avond het provinciaal en gemeente lijk programma bespreken. De tekst die aan het congres door het partij bestuur is voorgelegd, heeft een veel radicalere strekking dan de oorspron kelijke tekst die in september naar de partijafdelingen is gezonden. Sprak men bijvoorbeeld eerst over inspraak van gemeenteraad bij de benoeming van de burgemeester, in het preadvies van het partijbestuur heeft men het nu over de verkiezing van de burgemeester. Tegen deze wijziging bestaat in de partij grote bezwaren, niet in het minst bij de socialistische burge meesters. Het grote onderwerp voor morgen is de uitgebreide resolutie van het partijbestuur over de verdeling van de inkomens en vermogens. Deze reso lutie is reeds een onderwerp van discussie geweest in het nummer van Socialisme en Democratie. Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me r-vQ (Van onze kerkredactic) AMSTERDAM Iedere dinsdag, morgen om tien uur zond de NCRV een radioprogramma uit getiteld „Bijbelse Verkenningen". Tot eind september van het vorige jaar kwa men acht sprekers aan bod die on derwerpen bespraken zoals „het lij. densverhaal naar Mattheüs", „opstan. ding en nieuw leven in de bijbel", „leven door hoop", en „taal en sym bool". Omdat de serie veel belangstelling trok en velen niet hadden kunnec luisteren hebben het Nederlands Bij belgenootschap in Amsterdam en df Bijbel Kiosk Vereniging te Drieber gen de radioreferaten uitgegeven ali boekjes. Deze afgelopen week zijn wee: twee deeltjes van de acht versche nen. Dr. R. Bijlsma schrijft ove: „Opstanding en nieuw leven in bijbel", en drs. Tj. Baarda g „Kanttekeningen bij het lijdensver haal naar Mattheüs". De boekjes kosten per stuk 2,! de hele serie kost 19 gulden. Ze zij: te bestellen bij NBG, Postbus 620 ii Haarlem. (Van onze kerkredactic) DEN HAAG „Hervormd Nederland", het officiële week blad van de Nederlandse Her vormde Kerk, is blij met het be sluit, dat de gereformeerde sy node verleden week genomen heeft om de plaatselijke kerken ruimte te geven, de eenheid met plaatselijke kerken van andere formatie te zöeken. Tot en met kerkdiensten en avondmaalsvie ring. Het blad heeft echter kritiek op het feit dat de gereformeerde synode bewust voor de „lange weg" heeft gekozen. Ds. L. H. Ruitenberg schrijft daar over: „Dat is van de Gereformeerde Kerken uit gezien zeker verstandig, maar de vraag is of deze weg wel klopt met de vaart, die de geestelijke, theologische ontwikkeling heeft ge kregen." On-oecumenisch Door te bepalen dat „de innerlijke eenheid van de eigen gemeente" niet mag worden aangetast, houdt de sy node bewust vast aan een on-oecu- menisch patroon. Ds. Ruitenberg acht het mogelijk, dat daardoor de neen-zeggers een onevenredig ge wicht krijgen en de beoordeling van het werkelijk-samen-in-christen-zijn zich te veel in een bepaald theologisch kader afspeelt. Het samen rondom Woord en sa crament verenigd worden, vraagt, juist vanwege dat Woord en de eigen straling van de sacramenten een van-zich-af denken. Daarbij is altijd de andere, niet-gereformeerde christen ook betrokken. Zwaarder accent Ds. Ruitenbergs tweede bezwaar is, dat het probleem van de tucht een zwaarder accent heeft gekregen dan in veruit de meeste andere kerken, ook in de Hervormde Kerk geldt. Wat besloten is, blijkt rekbaar. Er moet „voldoende overeenstemming bestaan met betrekking tot het uitoe- NED. HERV. KERK Beroepen te Zeist (vac. H. Roelof- sen-toez.): T. Lekkerkerker te Ooster- wolde (Gld.). GEREF. KERKEN Emeritaat verleend aan ds. T. Sie- besma te Pieterburen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Barendrecht: M. Baan te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Mijdrecht: A. Hooger- land te Werkendam. WINNIPEG De Nederlandse po gingen priesterschap en celibaat te ontkoppelen hebben over de hele we reld gevolgen. Zo heeft nu de Cana dese westelijke conferentie van priesters deze week een resolutie aangenomen ten gunste van de ont- koDpeling. Bij de organisatie zijn ongeveer driehonderd rooms-katholieke priesters aangesloten. Telegram Groninger predikanten GRONINGEN Achttien gereformeerde predikanten hebhen een telegram aan de generale synode gezonden, waarin zij hun teleurstelling uitspreken over het feit dat er nog steed geen uitspraak is over het oorlogsvraagstuk. Zoals bekend heeft de synode zich daarop reeds tot drie keer toe bezonnen. Het telegram luidt: „Ondergetekenden spreken hun diepe teleurstelling uit over het feit dat uw synode niet kon komen tot de uitspraak, met alle daaraan te verbinden consequenties, dat een oorlogvoering met wapens van een uittreksel van de inleiding zulke verschrikkelijke vernietigingskracht als de ABC-wapens, zonde is te- beschikbaar gesteld. Bezoekers van i gen God." buiten Utrecht kunnen zich tot de Alle predikanten van Groningen ondertekenden het telegram met uitzon- Jaarbeursdirectie wenden voor een j dering an ds. G. Veeneman in Zuid, ds. Th. Delleman in West en ds. C. L. kaart, die hun reductie op de trein j Ruben in Helpman. De predikanten uit Haren sloten zich er ook niet bij verleent. I aan. fenen van het opzicht en de tucht ir. de gemeente van Christus." Afgezien van het feit, dat over dit „voldoende" eindeloze en pijnlijke discussies kun nen worden gevoerd, afgezien vac het feit, dat de Hervormde Kert consensus zowel met lutheranen remonstranten kent, is de praktijk ir de Hervormde Kerk een zo geheel andere dan hier geformuleerd wordt dat er aan dit hoopvolle besluit toch wel erg bezwarende beperkingen zijn aangebracht, aldus ds. Ruitenberg. Overigens wijst hij er nog op, de praktijk van de tuchtoefening ir. de Gereformeerde Kerken niet heel veel anders meer is dan in ande re kerken. (In de uiteindelijke fórmulerii van het synodebesluit wordt meer gesproken van „voldoende overeenstemming, maar van „de no dige" overeenstemming, die er inzake de uitoefening van opzicht en tucht# moet bestaan; red.). (Vervolg van pagina 1) Het goederenvervoer liet zowel naar omvang als naar opbrengst een stijging zien. Toch is men niet tevre den over de resultaten van dit ver voer en daarom overwegen de NS het nemen van diverse maatregelen.. Voor wat het stukgoederenvervoer betreft is met Van Gend en Loos een regeling getroffen op grond waarvan dit ver voer binnen enkele jaren kostendek kend moet zijn. Overbodig De NS zijn teruggekomen op het plan tot invoering van de automa tische treinbeveiliging op alle belang rijke baanvakken. Toepassing van dit systeem, ontworpen na de treinramp bij Harmeien in 1962, stuit op tech nische en financiële moeilijkheden Bovendien hadden dc machinisten grote bezwaren tegen dit systeem, dat hen bijna „overDodig" maakt. De automatische treinbeveiliging houdt in, dat de trein stopt als machinist een sein negeert. Wordt de machinist door een hartaanval troffen of is hij door andere oorzaken niet meer in staat de locomotief te bedienen, dan zorgt de zogenaamde dodemansknop ervoor dat de trein tot stilstand komt. Deze knop zet de remmen in werking, zodra de machi nist hem niet meer ingedrukt houdt. Geslaagd Mr. de Bruin zei dat het experi ment met centrale radioverkeerslei ding (de lijn Sauwerd-Roodeschool) in alle opzichten is geslaagd. Men overweegt dit systeem op grote schaal toe te passen ter drukking van de kosten, want dit systeem maakt veel mankracht overbodig. Ook dit jaar wordt het personeelsbestand uit gebreid, maar door automatisering streeft men weer naar een daling. Over streekvervoersbedrijven mr. De Bruin, dat de interlokale busdiensten met grotere moeilijkhe den hebben te kampen dan de NS. 'Vooral tijdens de spitsuren worden ze gehinderd, hetgeen vertraging ople vert en een uitbreiding van het aan tal bussen nodig maakt, hoewel het reizigersaanbod daalt. Als alles volgens plan verloopt, zullen de NS volgens de president-di recteur in 1970 beter en efficiënter werken. „Dat is belangrijk, want wij werken nu eenmaal met geld van d gemeenschap", zei hij. Hel wow in Europa ^eer min. temp. neersla! gisteren Amsterdam regen 3 Brussel motregen 7 Frankfort geh. bew. 0 Genève regenbul 1 Innsbruck regen 2 Kopenhagen sneeuw -6 Locarno zw. bew. 0 Londen motregen 7 Luxemburg regen 2 Madrid .onbew. 0 Majorca licht bew. 4 München sneeuw -2 Nice half bew. 6 Parijs zw. bew. 5 Rome regen 12 Wenen geh. bew. -0 Ztiricb geh. bew. -0

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2