VERLIES NS: 84 MILJOEN Commentaar lage prijzen verder omlaag! Chartervervoer halt toeroepen PvdA is bereid zich op te heffen Oe Thant naar Nigeria decoratief en praktisch zo'n Brandt gaat werkelijke problemen uit de weg Het Kwartet HET WISR Koude lucht Casco weer op drift Wij verpletteren alle opruimingsprijzen RADIO „PLEIN 16" el I bon Weg naar de vrede Garantie verlengd Gevaar voor lijnmaatschappijen I I I amsterdam 1 l/t groter verbond doel bereiken niet niet KVP. Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 16 januari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een gat is helemaal niets, maar je kunt er je nek in breken. O'MALLEY „Waterpistolen t i. 't Was de derde i i de ticeede, zei ?rdieping!" DE BILT Terwijl in het zee gebied tussen Groenland en de Azoren de depressieactiviteit aan houdt, stegen de barometers bo ven West-Europa en Scandinavië flink. Een klein lagedrukgebied, dat gisteren boven Zuid-Engeland lag, bewoog al opvullend naar onze omgeving en vormde daarbij een vore van lagedruk waarvan de as in oost-westrichting midden over ons land kwam te liggen. De vorstgrens die zich gisteren nog over Sleeswijk-Holstein en de Duitse Oostzeekust bevond, ver plaatste zich naar het zuiden en lag vanmorgen juist ten noorden van de Waddeneilanden. Het laat zich aanzien, dat het komende etmaal de koude lucht geleidelijk over het noorden van het land zal uitvloeien, wat ge paard zal gaan met natte seeuw of sneeuw en temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 pi'ocent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75 cin (1000 millibar), stij gend. Zod en maan 17 januari zon op 8.40, onder 17.01 maan op 12.18. onder 4.52; 22 januari VM. llee/' tri> in rria iff its 11on tain errerroer siijjfjt Aanii'tf Sehipltiillijjn BETER EN EFFIC1ENTER Als alles volgens plan verloopt zullen de Spoor wegen in 1970 beter en efficiënter werken. President directeur mr. De Bruin: Dat is belangrijk, want wij werken nu eenmaal met geld van de gemeenschap. Ernstig OLIE DUURDER DEN HAAG De officiële prijzen van autogasolie, gasolie, huisbrando lie 1 en 2 en dunne stookolie zullen hiel ingang van zaterdag 17 januari a.s. met 60 cent per 100 liter worden verhoogd. Dit is gisteren door de olie-industrie meegedeeld. In hevige storm DEN HAAG Het casco van de in Vlissingen gebouwde Noorse au to-carrier, dat eind vorige week door zijn verdwijning zo vele gemoederen en speuracties in beweging bracht, is opnieuw op drift. In de nacht van woensdag op don derdag tijdens een hevige storm met windkracht tien, is de verbinding tussen het casco en de Nederlandse sleepboot .Holland', die het onafge- bouwde schip naar Oslo zou slepen, gebroken. De weersomstandigheden zijn nog steeds van dien aard, dat opnieuw vastmaken onmogelijk is. De Holland en de Noorse sleepboot „Benni". die het casco de eerste maal verloor, blijven zoveel mogelijk in de nabijheid van het drijvende gevaart. Tyne De pech deed zich voor dicht bij de plaats, waar het casco an de nacht van zondag op maandag jl. na een speurtocht van vier dagen door de ,Beni' werd teruggevonden, omstreeks 80 mijl ten noordoosten van de rivier de Tyne. Er bevinden zich evenals tijdens de eerste drijftocht, geen. mensen aan boord van het casco. In VN-kringen in New York wordt gezegd dat secretaris-generaal Oe Thant, die een rondreis door Afrika maakt, naar Lagos zat gaan om te onderzoeken hoe de VN kunnen hel pen. Gowon heeft hem uitgenodigd. Verscheidene landen. waaronder Amerika en Engeland, hadden hierop aangedrongen. Thant zou van gene raal Gowon de verzekering kunnen vragen dat er geen wraakmaatrege- len tegen de Biafraanse opstandelin gen worden genomen. Unesco Centrum Nederland heeft I een bedrag van ƒ25.000 beschikbaar i gesteld voor de kinderen van Biafra. Zie ook elders in dit blad i Onze onbegrijpelijk gaan nogmaals Te veel om op te noemen, kom zelf langs, zelfs onze etalages vertellen u slechts 1/10 van de mogelijkheden. 5 Meiplein 1 en 16 LEIDEN Telefoon 25100 -43631 Teylingerlaan 9 SASSENHEIM Telefoon 02532 - 6398 GHAT'S a6 U, <£+v Rvóuwe aJbcu^ux. plaats: betaalt: per kwartaal per r Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze ki veertien dagen gratis. P'&ats In de Duitse Bondsdag ont stond gisteren tijdens het debat over de regeringsverklaring van Bondskanselier Brandt tumuli toen de 63-jarige Walter Paul Menzl (op de foto midden) een startpistool richtte op Brandt en parlementsleden. Hij schreeuwde daarbij: „Ik weet de weg naar de vrede". Hij vertelde de politie de aan dacht te hebben willen vestigen op zijn opvattingen over een betere wereld. Na een verhoor werd hij vrijgelaten. Menzl heeft tien juar geleden een schilderij in een museum in Miinchen beschadigd door er zuur over le gooien. Hij heeft hiervoor drie jaar in de gevan genis gezeten. Kritiek Oost-Duitslaml en oppositie: BONN Zowel uit Oost- Duitsland als van de oppositie in de Bondsdag heeftkanselier j Willy Brandt hevigekritiek te verduren gekregen. Brandt zei woensdag in een rege ringsverklaring onderhandelingen met Ulbricht te willen beginnen over het afzien van geweld en verder over het sluiten van overeenkomsten op diver- se gebieden. Brandt weigerde echter slappen te ondernemen om Oost- Duitsland officieel te erkennen. Het. Oostduitse persbureau A DN meent dat Brandt de belangrijkste vraagstukken uit de weg is gegaan. Het. partijblad Neues Deutschland her haalt dat de grenzen van Oost-Duils- land moeten worden erkend. Een officiële Oostduitse reactie wordt maandag verwacht. Dan houdt Walter Ulbricht een persconferentie. Voor het eerst sinds de aanleg van de Berlijnse muur in augustus 1961 zijn ook Westerse journalisten uitge nodigd. De oppositie in West-Duitsland (de christen-democraten van Kiesinger), /Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar een verlies geleden van 84 mil joen gulden, vier miljoen meer dan in 1968. „De financiële ver houding tussen rijk en spoor wegen is een zaak van de eerste orde", aldus president-directeur van de NS mr. M. G. de Bruin, gistermiddag op de jaarlijkse persconferentie. Het is nog niet bekend wat de dooi de regering aangekondigde wet op de gezondmaking van de financiële posi tie van de Spoorwegen precies zal inhouden. De NS behoeven echter dit jaar niet bang te zijn in liqukdi- teitsmoeilijkheden le geraken, want de garantiewet is met een jaar ver lengd. Een paar belangrijke punten uit de nieuwjaarsrede: liet aantal treinreizigers is voor het eerst sinds 1963 toegenomen; het aantal personeelsleden is gestegen tot boven de 26.000, een ge volg van het openen van voorstad en forensenstations en invoering van de eerste fase van ..Spoorslag '70"; de staatssecretaris wil zes van de vijftien onrendabele lijnen sluiten; de legering heeft 850.000 beschikbaar gesteld ter financiering van de voorbereidende werkzaamhe den voor de Schiphollijn. De acties ter stimulering van het reizen per trein, zoals Tienertoer. Gastvrij en 65 -f, worden geslaagd ge noemd. Het aantal reizigerskilome ters steeg van 7006 miljoen lol 7183 miljoen (exclusief het militair ver voer) en het aantal treinkilometers van 66.2 tot 72.6 miljoen. Vorig jaar werden voor het reizigers vervoer vijf stations geopend. Prioriteit De plannen tot verbetering van de DIJNA een week nadat het verzet van Biafra werd gebroken is de hulpverlening aan de noodlijdende bevolking nog niet op gang gekomen. Er wordt nu wel over onderhandeld, voornamelijk met Engeland. De grote voedselvoorraden dicht bij Nigeria blijven echter ongebruikt. De bijeenkomst van de Haagse groep, die onder leiding van minister Luns te Genève wordt gehouden heeft al komt zij laat dan ook nog alle zin. Deze groep bestaat uit veertien Euro pese landen die niet als Engeland en Frankrijk rechtstreeks bij het conflict betrokken zijn geweest. Als het goed is. zullen zij er van uit gaan dat de noodsituatie in het vroe gere Biafra voorlopig nog met de dag ernstiger zal worden. Het gaat om miljoenen mensen. di« vele maanden aan de rand van de hongerdood hebben geleefd en nu toch dreigen te sterven of voor hun leven verminkt te worden. Vooral de kinderen zullen het slacht offer worden van verder uitstel en van uitblijven van een grootscheepse hulpactie onder deskundige leiding. Elke dag vertraging vergroot het aantal doden en verminkten. Elke aarzeling in afwachting van Nigc- riaanse stappen draagt daartoe bij. In dit besef dient de Haagse groep besluiten te nemen en erop toe te zien dat snel op grote schaal deskundige hulp wordt verleend. Deskundig omdat een ondeskun dige aanpak van het hongerprobleem het aantal slachtoffers alleen maar zou vergroten. Minister Luns is bereid, eventueel zelf naar Lagos te gaan om de be langen van de verslagen Biafranen le bepleiten, mits enkele collega's mee gaan. Als zij, zoals zeker het geval is, oog heeft voor de ernst van de toestand, zal de Haagse groep stellig een dele gatie naar Lagos zenden en het niet bjj een papieren oproep laten. Want het gaat er niet om. öf hulp zal worden geboden, maar hoe snel en op welke schaal. Het voornemen van mr. Luns. dat wij van harte toejuichen, kan van beslissende betekenis zijn. die ook een betere verstandhouding Spoorwegen zijn goed ontvangen. De Ik geef op als I nieuwe abonnee: - Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL Staatssecreta7 ris Keyzer van Verkeer en wa terstaat vindt dat een duidelijk halt moet worden toegeroepen aan de ongebreidelde ontwikke ling van de luchtcharters, omdat deze een gevaar kunnen vormen voor de lijnmaatschappijen. Vooral vorig jaar heeft het char tervervoer een zeer snelle groei te zien gegeven. In de eerste negen maanden werd het record van één miljoen passagiers op Schiphol geno teerd. De groei gold vooral de inter continentale routes: hier explodeerde het passagiersaatat met 84 proeent terwijl op de lijndiensten een toene ming van slechts 10 proeent werd geboekt. Binnen Europa bedroegen deze percentages 47 resp. 14. Attractief Hoewel de staatssecretaris, zoals hij gisteren op een persconferentie op Schiphol zei. begrip heeft voor de attractie van lage tarieven, hechtte hij meer waarde aan het goed func tioneren van de lijnmaatschappijen. „Het geregelde openbare luchtver voer vervult een unieke functie. Zo mer en winter, op iedere dag van de week. op ieder uur van de dag. ver trekken van Schiphollijnvliegtuigen: vol, half vol en soms zelfs zeer pover bezet. Als men mij verwijt dat ik met beperkende bepalingen voor het ongeregelde verkeer de KLM bescherm, kan ik slechts antwoorden dat ik hierdoor het openbaar vervoer en dus het publiek bescherm." Een mogelijk^ oplossing van het geschil tussen lijnmaatschappijen en de charterbedrijven ziet de staatsse cretaris in penetratie door de IA- TA-maatschappijen op de charter- markt. „De KLM doet al heel veel op dit gebied". Over het recente akkoord in de IA- TA over tariefsverlaging op de Noord- atlantischc route was de heer Key zer verheugd. „Ik hoop echter, dat de tarieven in de praktijk niet te laag zullen zijn. Stijgende kosten schep pen voor de maatschappijen namelijk grote problemen en het zal nog moe ten blijken of de niéuwe tarieven commercieel verantwoord zijn". Ten aanzien van een eventuele KLM-lijndienst vis Siberië naar To kio. toonde de heer Keyzer zich opti mistisch. De Russen hebben er geen bezwaar tegen, alleen zal nog verder met Japan moeten worden onderhan deld. Binnenkort wordt de beslissing verwacht. met landen achter het IJzeren Gor dijn wensen, vreest dat Brandt van de pogingen afziet de beide Duitslanden één te maken. Kiesinger en Franz Jo sef Straüss, voorzitter van de Beierse CSU, een zusterpartij van de CDU, menen dat Brandt de communisten te veel in de kaart speelt. Hun kritiek gold vooral het stand punt van Brandt, dat Ulbricht een ze kere mate van onafhankelijkheid van Moskou heeft verworven. Volgens CDU-Ieider Kiesinger is hier geen sprake van. Hij wees op de „Breznjef- doctrine". volgens welke Moskou geen enkel land ooit zal- toestaan het com munistische kamp te verlaten. Strauss waarschuwde voor de me- j ning dat. binnen het Oostelijke blok een versoepeling zou zijn opgetreden. Hij meende eerder dat de strategie heer De Bruin betreurde het daarom des te meer. dat de regering een af wachtende houding heeft ingenomen en de resultaten van de studie door het Nederlands Economisch Instituut afwacht, alvorens haar standpunt te bepalen. Hel kabinet heeft volgens de presi- dent-directeur het openbaar vervoer in zijn programma niet de vereiste urgentie en prioriteit gegeven. ..Waaraan ik onmiddellijk wil toe voegen. dat we zelf in het verleden te weinig van ons hebben laten horen", zei hij. Geen beslissing Door nu al te beginnen met het voorbereidende werk voor de Schip hollijn. hoopt men direct met de uit voering te kunnen beginnen wanneer lanleg wordt gesloten. Mr. De van de communisten in -de afgelopen Bruin zei. dat in deze kabinetsperio- twee jaar is verscherpt. Minister Walter Scheel van buiten- landse zaken vestigde de aandacht op de steun van de Westelijke bondgeno- j ten van Bonn voor de initiatieven van j de Westduitse regering. Hij zei te ge- loven aan een structurele verandering binnen de Russische invloedssfeer. De socialistische fractieleider Her- j bert Wehner sprak zich nadrukkelijk uit voor initiatieven van Bonn zowel in Westelijke als in Oostelijke richting. de een beslissing over de Schiphollijn niet kan worden verwacht. Het containervervoer per trein heeft vorig jaar een enorme ontwik keling doorgemaakt. Het container vervoer verdrievoudigde ten opzichte van 1968. NS verzorgden daarmee rond 35 procent van het tolale inter nationale containervervoer via de Nederlandse zeehavens. Voor vervolg zie pag. 2 19/20/21/22/23/24 jan. 70 land- en tuinbouw rai tentoonstelling mechanisatie in land- en tuinbouw, terrein- en gazonbewerlting dagelijks geopend van 9-17 uur toegangsprijs f 3.50 [speciaal Trein-Toegang-biljet met 3xreductie| verkrijgbaar op 140 NS-stations Moordpartij in Vietnam ontkend. SEOUL Een woordvoerder voor het Zuidkoreaanse ministerie van de fensie heeft, ontkend dat Zuidko reaanse mariniers in 1966 bijna tweehonderd burgers in Zuid-Viet- nam zouden hebben gedood. Deze be schuldiging had de Amerikaanse an tropoloog Terry Rambol geuit. De be schuldiging. aldus de woordvoerder, is kennelijk gebaseerd op terloopse opmerkingen van Vietnamezen en op geruchten. (Van parlcmenlsredaclie) GRONINGEN De Partij van de Arbeid blijft bij haar weigering (na de val van wat wordt genoemd het kabinet- Witteveen) samen met de K\JP in één regering te gaan zitten. Partijvoorzitter dr. A. Vondeling heeft dit vanmiddag duidelijk gesteld in zijn openingsrede op het partijcongres, dat vandaag en morgen in de Martinihal in Groningen wordt gehouden. Voorzitter Vondeling zei dat men zich niet het verwijt hoefde aan te trekken, dat de PvdA het land onre geerbaar zou maken. Want. zei hij. wij hebben zo'n partij, die niet beschikbaar is voor losse, onverplich te afspraakjes. „Daarvoor hebben wij onszelf en onze beginselen te lief." Uit de woorden van de voorzitter bleek overigens dat de PvdA wel in de regering wil: ..Wij willen, dat flin ke hervormingen worden doorge voerd: ons onderwijs, de machts- en inkomensverhoudingen, het wonen." „Maar grote hervormingen zijn al leen te verwachten bij een solide en vooruitstrevende Kamermeerderheid en een bekwaam stel ministers dat i van wanten weet en gezag heeft." Vervangen Tegenvallende broeders moeten dan van dr. Vondeling worden ver vangen. Want alleen de besten zijn I goed genoeg om het land te regeren.' De PvdA kan niet zelf tot zo'n meerderheid komen Maar om dit doel te bereiken is men bereid de partij op le laten gaan in een niuw en groter geheel. Eerder in zijn rede zei dr. Vonde ling dal de fractieleiders van KVP, VVD, ARP en CHU- het „kabi- net-Witteveen" door dik en dun steunden. Toen de belastingvoorstel len aan de orde waren, had Biesheu vel het kabinet kunnen laten vallen. Maar hij deed het niet. En Mellema is natuurlijk tevreden met het beleid dat broeder Beernink volgt bij de financiering van de ge meenten. Dr. Vondeling zei: „Hij. Mellema, zou dat beleid kunnen om buigen. Want hij heeft er met zijn fractie de macht toe." Voor vervolg zie pag. 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1