Over drie schone" jaar auto's met heteluchtmotor Loonpolitiek vakbeweging leidt tot inflatie Rustige reacties na Beverwijk Ernst Happels zorgen na 3-3 tegen Fortuna groter Ontslag 600 man Textiel Unie Overheid moet inspringen RUUD GEELS NA 14 WEKEN WEER PRESENT Kwatta-diner kant en klaar in een kwartier 11 VRIJDAG 16 JANUARI 1970 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De opgewonden acties aan de r.k. pedagogische academie in Beverwijk mogen dan hier en daar weerklank hebben gehad, niet te verwaarlozen lijkt het aantal tegenkrachten, dat erdoor in beweging is gekomen. Daarnaast zijn er in den lande verscheidene kweekscholen, die met volledig inzicht in de proble matiek, deze veel positiever dan in Beverwijk wensen aan te pakken. Zo hebben leerlingen van de christelijke pedagogische academie in Amsterdam besloten zo mogelijk een nieuwe organisatie op te richten, in plaats van de bestaande Unie van kweekschoolstudenten, die men niet representatief en nogal eigengereid acht. Tot dezelfde conclusie kwam de overgrote meerderheid van de leerlingen aan de Rotterdamse gemeentelijke pedagogische academie, die gistermiddag met directie en docenten vergaderden. Basis van de besprekingen was het esultaat van een de vorige dag op nitiatief van de directeur, de heer Voskuijl, in' Utrecht gehouden poedbijeenkomst van directeuren. )aar is eensgezind stelling genomen egen de trage gang van zaken bij de lervorming van het onderwijs. Audiëntie Aan de minister van onderwijs en wetenschappen is gevraagd audiëntie le verlenen aan vijf directeuren van ledagogische academies. Onderwerpen ter discussie waren onder meer het repetitiebeleid, meer autonomie voor de hoogste klassen dan de minister aangeeft en aanslui tingsvraagstukken van HAVO en pe dagogische academie Een delegatie van leerlingen zal een ;esprek met de wethouder van on derwijs aanvragen o.a. om audio-vi- suele hulpmiddelen te verwerven. De schoolkrant, die tot nu toe ille gaal buiten de school werd verspreid, zal een legale uitgave worden. De meerderheid van de bijeenkomst stemde voor een telegram aan de mensen in Beverwijk, waarin solidari teit werd uitgesproken. Niet dat de zaak-Beverwijk aanleiding was tot de van zaken in Rotterdam; inte gendeel, de situatie die op de acade mie in Rotterdam besproken is zag men ook als aanleiding tot de zaak- Beverwijk. De spanning op de hervormde pe dagogische academie Koningin Wil- helmina te Rotterdam is gisteren toe genomen, doordat de zes leerlingen, i die te zamen de actiegroep vormden en voor één dag zyn geschorst, werden uilgenodigd voor een bezoek aan het schoolbestuur. Hun werd meegedeeld, dat de schor sing niet zou worden opgeheven als uturn houding niet zouden herzien. situatie gaf de politie aanleiding t i" a> omgeving van de school een I oogje in het zeil te houden. Er zijn geen ongeregeldheden gebeurd. Directie en bestuur van de Peda gogische Academie Koningin Wilhel- mina delen mee, dat het bevoegd gezag van deze academie de actie groep heeft verzocht antwoord te geven op de vraag of zij haar acties wil staken. Dit antwoord was vandaag nog niet ontvangen. Heden is er een leraars vergadering gehouden. Er is een projectiemiddag gehouden waarop' goede orde was. Een werkgroep gaat de resultaten verwerken. Een groep van ongeveer 200 jon geren uit Amsterdam, afkomstig van diverse pedagogische academies, meld de zich gisteren bij de Hervormde Academie aan de Plantage Midden laan te A'dam wilde leerlingen bewe gen mee te gaan naar nog andere kweekscholen. De directie achtte dit [onjuist en handelde kennelijk in overeenstemming met de gedachten van de meerderheid der leerlingen, die later op de middag uitspraken geen acties te willen ondernemen. Ook leerlingen van de Nijmeegse academie, 600 in getal, hebben uitge sproken zich van acties te willen ont houden, ook al zien zij wel degelijk de noodzaak van onderwijsvernieu wing. Het Kamerlid J. Voogd (arb.) heeft over de zaak-Beverwijk vragen aan staatssecretaris Grosheide gesteld. Hij wil weten of de van de Beverwijkse academie verwijderde leerlingen als nog op andere wijze hun studie kun nen voortzetten. De AVRO brengt een nieuwe show met Liesbeth List in het middelpunt, die (natuurlijk) naar haar heet. Een van de gasten die zij zal ontvangen (de tevoren opgenomen show wordt zondagavond uitgezonden) is de pianovirtuoos Louis van Dijk, begaafde zoon van een Amsterdamse koster. En dan zijn er nog wat gezellige kindersnoetjes die het geheel-zullen opfleuren. WERK VAN 20 JAAR Ruim twintig jaar werkt dr. ir. R. Meijer bij Philips aan de schone, geruisloze heteluchtmotor die in de komende jaren wellicht de conventio nele vuile, lawaaierige motor gaat vervangen in auto's en dergelijke. WELZIJN BEVOLKING VOOROP OOK ELDERS BELANGSTELLING EINDHOVEN over drie jaar kunnen de eerste experimentele met heteluchtmotoren uitgeruste auto's op de weg verschijnen. Dit heeft dr. ir. R. Meijer, hoofd van de afdeling Stirling-research bij Philips gisteren meegedeeld. Deze mo tor (genoemd naar de Schotse domi nee Robert Stirling, die zo'n 140 jaar geleden al een heteluchtmotor ont wierp) zal 100- tot 1000-maal minder luchtverontreiniging produceren dan de bestaande benzine- of dieselmotor. De Stirlingmotor is daarom een se rieus kandidaat om deze motoren uit auto's en dergelijke te verdringen. Aangezien in vele landen zeer hoge eisen gesteld zullen worden aan de auto-industrieën in verband met de luchtverontreiniging, is de heer Meijer van mening, dat de conventionele mo toren het binnen niet al te lange tijd moeten afleggen tegen de 'schone' heteluchtmotoren, zelfs al zijn die voorlopig minder aantrekkelijk in economisch opzicht. Voordal de niéuwe motor geschikt is om de benzinemotor te vervangen moeten nog enkele problemen worden opgelost. Zo heeft zij een heel grote radiatcur nodig voor koeling. Volgens de heer Meijer kan dit voornamelijk technische probleem nog wel worden opgelost. Bezwaarlijker is de financiële kant, omdat het voor een fabrikant niet aantrekkelijk is, de motor in produk- tie tememen. Het project kan dan ook al leen. met steun van de overheid wor den verwëzenl ijkt. I Geen wonder dat men allerwege I dan ook grote belangstelling heeft voor de 'schone' motor van de heer Meijer, Welzijn Prototype De spitsspeler van Feijenoord, Ruud Geels, links, die hier in actie is tijdens een oefenwedstrijd tegen Fortuna VI., die gisteren gespeeld werd en in 3-3 eindigde, is van zijn blessure hersteld. Volgens deskun digen en supporters was hij giste ren weer helemaal in vorm. Op dit moment is een prototype van de Stirlingmotor ingebouwd in een boot, die gebruikt wordt voor alle mo gelijke experimenten en verder voor demonstraties. Doordat er bij de heteluchtmotor sprake is van vrijwel volledige ver branding is niet. alleen het rende ment ervan veel hoger, maar zijn er bijna geen uitlaatgassen. Een ander voordeel van de Stirlingmotor is, dat vrijwel elke soort brandstof kan wor- j den gebruikt. Dr. Meijer meent, dat dit laatste tot de mogelijkheden gaat behoren, naarmate de lucht- en waterveront reiniging de overheid noodzaakt, meer op het welzijn dan op de wel vaart van de bevolking te letten. Dit geldt niet alleen voor Nederland, maar ook voor grote landen als Ame rika. Daar zoekt men nog steeds naar i een vervanger van de benzinemotor. De auto, die op batterijen loopt be- staat nog slechts op papier en ook de I stoommotor lijkt niet haalbaar. Bij de nieuwe DAF-fabriek in Bom rolde gisteren de 100.000-ste wagen, althans: de 100.000-ste Limburger, zoals op de wagen- vermeld staat, van de band. Voor de gelegenheid had men achter de versierde auto de allereerste DAF geplaatst, die destijds in Eindhoven via de lopende band werd. afgeleverd. AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Textiel Unie in Hengelo (O) zal zeshonderd man personeel ontslaan. Aan de regering zijn finan ciële kredieten gevraagd om de top pen in de kosten van de komende maanden te kunnen opvangen. De di rectie hoopt niet alleen de over- heidskredieten aan het eind van het jaar le hebben terugbetaald, maar ook de gewenste rentabiliteit te heb ben hersteld. De moeilijkheden in de huishoud- textiel en overhemdenstoffenafdeling kwam in de tweede helft van het vorig jaar tot uiting, hetgeen jot gevolg had dat de „lijnen van gelei delijkheid" welke het concern wilde volgen om tot rentabiliteit te komen, moesten worden' verlaten. Er diende volgens de raad van bestuur, rigou reus ingegrepen te worden om het gehele concern op een rendabele lijn te zetten. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDFNGEN Ernst Happel maakt zich zorgen. Niet alleen omdat het straffe regime van Koning Winter en de daaraan verbonden periode van gedwongen rust het ritme uit zijn topformatie haalde. Nee, de schorsing van Henk Wery, het niet fit zijn van Fransz Hasil. alsmede de blessure die Engelandvaarder Wim van Hanegem aan het treffen met Engeland overhield, dat zijn Happels problemen. Om die problemen op te lossen organiseerde de Feijenoord-trainer in allerijl een oefenduel. Als partner trad daartoe gistermiddag in Vlaardingen werkte leek er voor Feijenoord geen vuiltje meer aan de lucht. Eddy Ver weel besliste evenwel anders. Op zijn loeiharde schot had Bert Kick geen schijn van kans. En omdat Koos de Gooyer na rust andermaal succes had was hetweer gelijk. Theuns bezorgde Feijenoord weliswaar koppend weer een voorsprong maar Leen Boon mikte de bal nog een keer langs Kick. Waarmee Fortuna Vl. beloond werd voor het vele zwoegen. Dat het Happels zorgen daarmee alleen maar groter maakte, ach dat deerde de te vreden Vlaardingers niet. HAPPEL Overzicht Tempo Eerste aankondiging op het congres van de Unie van Studeren den aan Opleidingsinstituten voor Onderwijzend Personeel: „Er kun nen vandaag maar acht stencils ge draaid worden; er zijn in de hele stad (Zwolle) geen stencils meer te krijgen." Een somber vooruitzicht voor een congres dat zoveel op z'n hart had, maar men heeft er zich moedig doorheen geslagen. Het aantrekkelijke van zo'n ver gadering vind ik de snelle wend baarheid. Toen de congresdatum werd vastgesteld, kon men nog niet weten dat juist op die dag „Beverwijk" erg actueel zou wor den. Toen het zover was, schoof men om te beginnen congresboek en programma welgemoed op zij en stortte men zich op de Bever wijkse problematiek. Kom om zoiets eens bij meer gevestigde or ganisaties! Ik geloof dat het ontbreken van die flexibiliteit bij de oudere gene ratie één van de factoren is die de moeilijkheden van vandaag veroor zaken. De con testeren den hebben Met grote snelheid is het probleem dichtgegroeid met papier: over de bestuursvorm van de universiteiten is van zoveel kanten zoveel te berde gebracht dat zelfs vele insiders verwezen tegen de documenta tie aan te zitten kijken. De stukken circuleren onder na men die buitenstaanders helemaal niets meer zeggen: het Cur - rap port, de Wastra-peiling en het Stafplan, het groene boekje, het witte boekje, het bruine boekje, het blauwe stencil enz. De ene nota is nog belangrijker dan de andere maar wie kan ze tegen elkaar afwe gen en wie heeft nog een oordeel over wat ze bij elkaar betekenen'? Gelukkig is uit discussies in Gro ningen een geel papier voortgeko men dat weer een beetje zicht geeft op een paar hoofdideeën over de universitaire organisatie. In bon dige formuleringen zijn de hoofdza ken van zeven (van de hoeveel?) plannen in kolommen naast elkaar gezet. Men kan nu van „Maris" tot en met de derde versie van een Gro nings voorstel snel zien wat de ze en gene wil met dagelijks be stuur en universiteitsraad, facultei ten, openbaarheid, participatie enz. Hulde aan de systematicus J. Hen kei die met het samenstellen van dit overzicht een aardige tijd bezig moet zijn geweest. Docenten Langzaam begint er iels gereali seerd te worden van het streven naar meer openbaarheid bij het we tenschappelijk onderwijs. De Rijks universiteit in Utrecht gaf vorige week een bericht uit over de toe kenning van nieuwe docentenplaat sen met een toelichting die we vroeger niet te zien kregen- Utrecht kan een lectoraat in de erfelijkheidsleer krijgen als het va kante lectoraat in de cytogenetica wordt „ingeleverd". Bij een lecto raat in de waarnemingspsychologie vraagt de minister zich af of de leeropdracht niet algemener gefor muleerd zou moeten worden. Voor de Arabische cultuurgeschiedenis zouden Leiden en Utrecht tot een combinatie moeten zien te komen. Voor de belanghebbenden fijne strijdpunten. Het interessantst vond ik de for mulering bij een lectoraat voor dr. D. W. Fokkema. Dit lectoraat in de vergelijkende literatuurwetenschap is toegestaan „onder de voorwaar de dat 4e zusterfaculteiten de uit zonderlijke wetenschappelijke be gaafdheid van betrokkene zullen onderschrijven". Het woord „uitzonderlijke" was onderstreept maar als de zuster faculteiten het daarmee nou eens niet eens zijn? Achteraf hoor ik dat het eigenlijk niet de bedoeling was dat ook dit punt in de open baarheid kwam. door Ton Elias er geen zin in lang aan nieuwe regelingen te knutselen. De zaken moeten veranderen; zitten ze dan nog niet goed, dan veranderen we ze wel wéér. Hoelang bestaat de USOOP? Twee jaar met de gebrui kelijke kinderziektes. Niettemin kjonken op de vergadering vertwij felde geluiden: we zijn nu al zó lang bezig en nóg zijn er geen re sultaten bereikt; we kunnen er niet onderuit: het moét nu tot ac ties komen. In de Times is eens geschreven: dit is de generatie van de wel vaartsjongeren die gewend zijn snel hun zin te krijgen. Ik weet niet in hoeverre het ongeduld van de contesterenden hierop is terug te voeren, maar zeker is dat tussen hun dynamiek en de starre wer king van onze politieke en maat schappelijke machinerie een grote afstand ligt. Het bleek bijvoorbeeld uit de ar geloosheid waarmee sommige aca demiestudenten aanvankelijk spra ken over een landelijke staking. Vraag uit de vergadering: hoe lang; welke limiet stellen we? Ant- woord: totdat het bestaande wette lijke systeem vervangen is. Dat had me een langdurige staking kun nen worden. Ha-ha-ha Nog veel scherper kwam de tem po - kwestie naar voren in het schone lied dat gezongen werd bij de demonstratie van de MO - stu denten in Tilburg: „Stil maar, wacht maar, alles wordt nieuw. Het duurt alleen maar jaren". In dit geval geldt bepaald niet dat men te snel z'n zin zou willen heb ben, want het probleem van de le rarenopleiding is een eindeloos trai nerende zaak. Wel vind ik het scanderen van Veringa - ha - ha - ha wat goed koop. De fout van de minister is dat hij zich verkeken heeft op de termijn waarbinnen diverse vraag stukken opgelost zouden kunnen worden. Maar het uitblijven van oplossingen ligt niet alleen aan hem of aan de staatssecretaris: daar speelt ook danig in mee dat er in onderwijs en maatschap pij gans verschillende meningen bestaan over wat er dan wel moet gebeuren. En met de vermeerdering van inspraak komen de oplossingen niet sneller nabij integendeel: zie de notitie hierboven over de overwoekering van de universitai re bestuursproblematiek door no ta's en rapporten. Toch is die inspraak wcnselyk en nodig. Intussen is het piet erg fair speciaal de man aan de top aan te wijzen als de zondebok voor wat men met z'n allen niet voor elkaar krijgt. Hopelijk prikkelt het Veringa wel tot snelheid by wat zyn ministerie kan doen. Zo'n lied je als „Stil maar.." kan een minis ter niet langs zich heen laten gaan. Goede namaak Wolters-Noordhoff NV gaat een collectie Geschiedenis in replica op de markt brengen. Men heeft voor de scholen cassettes samengesteld met oude sieraden en munten, hië- roglyphen en godenbeeldjes, wa pens, stadszegels, religieuze voor werpen, huishoudgerei enz. De voorwerpen zijn onder deskundige supervisie nagemaakt de meeste in kunststof. De geschiedenis komt zo verder dan verhalen en afbeeldingen: een haarspeld en een olielampje, een drinkbeker en een wapensteen (enz.) kunnen circuleren in de klas. Wie reserves heeft tegenover deze vooroordeeld bekijken van het ma- vooroordeeld bekijken van het mat- teriaal moeten erkennen dat er heel verdienstelijke copieën bij zitten. en verder... ....zouden de toekomstige onder wijzers als zij toch aan het vernieu wen slaan, er misschien goed aan doen ook hun Nederlands eens in revisie te nemen. Wat op dal USOOP - congres zo nu en dan te horen viel aan klungelige formule ringen en belabberde uitspraak, was het tegendeel van reclame voor de kweekschool die nu pedago gische academie heet. Promotie dr. Hardebol aan eerstedivisieclub Fortuna VI. Na afloop stond Happels gezicht zonodig nog somberder dan daarvóór. Want niet alleen gaf de 33-uitslag hem weinig reden tot vreugde, de spelers waarop hij zijn hoop gevestigd had, faalden. Slechts Ruud Geels, na een heupblessure die veertien weken in beslag nam, kon het sombere gelaat van Happel wat oplichten. Wat Matty van Toorn en Rob Theuns betreft, zondermeer kan ge steld worden dat zij óf de mentaliteit èf het kunnen missen, om Happels red-engel te zijn. Mentaliteit Happel teleurgesteld: Bij van Toorn is het geen kwestie van kun nen. Die jongen is een goede voetbal ler. Bij hem is het een gemis aan mentaliteit. Wanneer ik zie, dat een speler van net 20 jaar kramp krijgt, durf ik stellen dat er wat aan zijn conditie schort. Rob Theuns, ja, die jongen wil wel. Maar hij bezit de ta lenten niet om mijn zorgen te verlich ten. Ruud Geels is mijn enige licht punt. Hij heeft gedaan wat ik van hem verwacht had." Glunderlachende Ruud Geels ver telde in de andere hoek van de kleedkamer legen ieder die het maar horen wilde, dat zijn conditie nauwe lijks geleden had onder het lange tijd niets doen: „Ik train nu twee weken. Maar het is of ik er niet uit geweest ben. Alleen in het begin had ik last met het van de grond komen bij het koppen". Happel: filosoferend: „Mis- schienzet ik Piet Vrauwdeunt tegen DWS in." ISiel onaardig De wedstrijd. Een onder de omstandigheden geen onaardig duel. Een duel ook, waarin Fortuna VI goed partij gaf. Daarvan getuigde een spetter op de kruising van Jan Hordijk reeds in het prille begin. Toch zou Feijenoord, dat zonder Treytel, Jansen, Van Hanegem en Israël uitkwam, de leiding nemen toen. Kindvall een penalty mocht ne- men. Toen Geels daarna een pass van Van Toorn achter Eijkelenboom (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Kwatta, met nog altijd het soldaatje (per jaar worden er door spaarders zo'n zes miljoen opgestuurd) heeft gisteren in het Hilton-hotel een „continentale" primeur gebracht door een cook-in te geven, waar op het nieuwste produkt, vier kant-en-klaar-maaltijden, werd gepresenteerd. Kwatta. Breda, sloot eind vorig jaar een licentie-overeenkomst met haar dochteronderneming Cerebos in Engeland voor de distributie van deze maaltijdpakketten in Nederland, Duitsland, België en Luxemburg. Een pak bevat twee plastic zakjes, één ge vuld met rijst, één met saus. Deze zakjes moeten, ongeopend, ge durende vijftien minuten gekookt worden in een pan met twee liter kokend water, waaraan twee thee lepels zout zijn toegevoegd. Daar het zakje met rijst geperforeerd is, dringt het zout in de rijst. Na het kwartiertje is zowel de rijst als de saus klaar. Men 'behoeft de zakjes slechts open te knippen om een maaltijd op het bord te hebben. De pan blijft dus schoon. Drie gulden De pakken zijn bedoeld voor twee personen. De prijs ligt om en nabij de drie gulden. Met fruit en yoghurt toe heeft men een volwaardige maaltijd. De vier pakken bevatten exotische gerechten. Er is een Spaanse paella, een Engelse chicken curry, 'een jambalaya uit New Orleans en een spaghetti Bolog- nese; de spaghetti wordt overigens niet in het zakje maar los in de pan gekookt. In de Diamant-zaal van het Hilton werd onder de ogen der gasten dat alles klaargemaakt en daarna ge proefd. Het oordeel was absoluut po sitief. Natuurlijk zal een geestdriftig kookster zeggen, dat ze zelf rijst en spaghetti kan koken en een sausje fantaseren, maar er zijn talloze al leen wonenden en ook bijvoorbeeld bejaarde echtparen, die een gemak- kelijk te bereiden maaltijd een grote verlichting zullen 'vinden. Voordeel is ook, dat men de pakken in huis kan hebben voor noodgeval len. Men denke aan ziekte, aan glad heid waardoor bejaarden zich niet op I straat wagen of aan onverwachte gasten. Kampeerders en kookgrage kinderen zullen er ook best weg mee weten. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De heer N. J. M. Hardebol is vandaag aan de Universiteit van Amsterdam gepromoveerd op een proef schrift getiteld: Enige vormen van inflatie. In zijn proefschrift betoogt de heer Hardebol. dat de loonpolitiek van de vakverenigingen één van de factoren tot inflatie kan zijn. Bij hem gaan de ondernemers betrekkelijk vrijuit, maar via de stijging van de loon kosten zou het beleid van de vakbe weging wel tot inflatie leiden. De heer Hardebol soml een groot aantal symptomen van inflatie op. Hij noemt de stijging van het algemeen prijspeil, mutaties in de omvang van de orderportefeuilles, veranderingen in de voorraden van het bedrijfsle ven. toeneming van de geldhoeveel- heid, de omloopsnelheid van het geld. het koersverloop op de effectenbeurs, verhoogde spanning op de geld- en kapitaalmarkt, beweging van de ren- 1 tevoel en de ontwikkeling in de stand van de betalingsbalans. Definitie Deze verschijnselen zijn moeilijk in één definitie samen te vatten. De heer Hardebol meent, dal men zich toch zoveel mogelijk bij het spraakge bruik moet aansluiten en inflatie ge definieerd kan worden als stijging in het algemeen prijsniveau. Hel onderzoek naar de aspecten van de kruipende inflatie concen treert de heer Hardebol rond'de prijs- en loonpolitiek van ondernemers en vakverenigingen. De vakbeweging komt er in deze beschouwing het slechtst af, want naar de mening van de heer Harde bol speelt bij de kruipende inflatie de loonpolitiek van de vakbeweging een grotere rol dan de prijspolitiek van de ondernemers. De heer Hardebol werkte reeds bij de Stichting voor economisch onder zoek van de Amsterdamse universi teit. Thans is hij hoofd algemene lei ding en onderwijs van het seminari um voor staathuishoudkunde van de Amsterdamse universiteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11