n door Engelands reputatie CBTB het middel, niet 't beginsel Geen goals op Wembley Weerkunstmaaii luidt nieuw tijdperk in Blunderende Hort niet langer grote favoriet Neville de Nederlander A. BIESHEUVEL IN DELFT: Kessler dolblij Vandaag lancering in FN Vliegtuigkaper gast van Libanese minister Vergoedt vervoer van gehandicapte kinderen Lavroesjkin Russisch kampioen IN HOOGOVENTORNOOI 9 DONDERDAG 15 JANUARI 1970 LONDEN Dennis Neville, oud-bondscoach van het Neder lands elftal en oud-manager van Sparta, voelde zich ondanks zijn Engelse nationaliteit na de 0-0 van Wembley één en al Neder lander. „Prachtig hebben die jongens gespeeld", zei de joviale Brit. „Vooral vertragend. Natuur lijk, voor het publiek is de enig juiste taktiek. En Enge land was minder sterk dan in vorige wedstrijden. Het is dui delijk, dat de ploeg het moeilijk zal krijgen, ook in de komende ontmoetingen." BEIROET De Libanese minister van binnenlandse zaken heeft de Franse vliegtuigkaper Belon uitgeno digd een week zijn gast te zijn. Hij beschouwt het optreden van de Fransman als een daad van sympa thie voor de Arabische zaak. In Treslong te Hillegom zijn gis teren opnamen gemaakt voor het maandag uit te zenden tv-pro- gramma „Breng eens een zonne tje". Rien van Nunen, die na een langdurige ziekte weer groten deels hersteld is, kwam in zijn rolstoel een kijkje nemen om Herbert Joeks (rechts) in zijn plaats te zien optreden met Bert van Dongen (links op de achter grond). Bijbel vinden wij maar één woord over de christelijke organisatie. Wat we daar wel vinden is de opdracht van Christus Hem te volgen, overal en onvoorwaardelijk, dus ook in het maatschappelijk leven." „Ik geloof te mogen stellen dat de praktijk hen die aan het lidmaat schap van een algemene organisatie niet de voorkeur hebben gegeven in het gelijk zijn gesteld," aldus de heer Biesheuvel, die duidelijk wilde aan geven in de CBTB meer te zien als een beginsel maar als een te hante ren middel. LONDEN George Kessler vond het 0-0 resultaat een re vanche voor Huddersfield. Het resultaat is prachtig", zei Kess ler, nog duidelijk in de ban van de vreugde, maar dat is niet het belangrijkste. Het was een wedstrijd met inhoud. De ivilskracht, de spelschoon- heid, daaronder versta ik tak tiek en techniek samen, die zijn eigenlijk veel belangrijker dan het resultaat op zichzelf. Enge land kon nu, voor eigen publiek spelend, niet afwachten, maar wij hebben door op balbezit te spe len de wedstrijd toch in zekere zin beheerst. Piet Keizer was aanvankelijk weinig spraakzaam. „Het resul taat is mooi." De linksbuiten had voorlopig weer genoeg ge zegd. „De rest hoort u welals ik uit bad kom." Later, toen de emoties wat ge zakt waren, was de Ajacied wat spraakzamer. „Nee", zei hij lachend, „ik vond de Engelsen niet tegenvallen. Ik vond ons alleen maar beter". „Ik wilde die bal als souve nir, vandaar dat ik mijn doel uitrende", zei een overgelukkige Jan van Beveren. Vervelend was in deze wedstrijd, dat Jack Charlton steeds sprong als ik in de buurt was. Daarom moest ik ook omhoog als ik zag, dat de bal achter zou gaan, wilde ik niet tegen de grond worden gelopen," Al twee weken nu liggen 44 schepen in de haven van Braun schweig te wachten tot het Mit- tellandkanaal van West-Duits- land naar West-Berlijn weer be vaarbaar zal zijn. Hopend op de dooi, die redding moet brengen, brengen de schippers de tijd door met het leggen van een kaartje. 1 Het Nederlands elftal heeft gisteravond weinig hinder on dervonden van het feit dat men I onvoorbereid naar Wembley vertrok. Het doelpuntloze ge- lijkspel dat de formatie van Kessler op de wereldkampioen I bevocht mag onder deze om- standigheden als een overwin- ning worden gezien. Engeland mocht dan teleurstellen, dat deed Nederland zeker niet. Grote mannen in Kesslers for- matie: Jan van Beveren, Johan Cruyff, Wim van Hanegem en Piet Keizer. I Van Beveren, groots. Kessler, tevreden. Van Hanegem. verdedigend goed. Het, doelpunt ivaarmee Engeland in de eerste helft de leiding dacht te nemen. Franc-is Lee juicht, Eijken- broek en Drost appelleren voor bui tenspel, Zoals ten slotte ook arbiter Siebert sou oordelen. bliek mocht het vertragen en op bal bezit spelen dan niet waarderen, tac tisch gezien was het een voortreffe lijke speelwijze. Bobby Charlton „Hij is een goed voetballer, maar toch duidelijk in zijn nadagen", stel de Rinus Israel in de kleedkamer vast kreeg naarmate de wedstrijd vorderde minder vrijheid. Vooral ook omdat Wim van Hane gem veelvuldiger het rechter verde- digingsblok ging steunen. Bekwaam zocht Oranje naar openingen, trok te rug als die niet in de hechte Engelse defensie waren te vinden om dan op nieuw in actie te komen. 0 Jan van Beveren Al was de draw op Wembley het gelijke-spel-van-het-team, voor een belangrijk deel was toch doelman Jan van Beveren er oorzaak van dat Nederland voor het eerst in de geschiedenis ongeslagen uit Engeland terugkeert. Zijn reacties waren ver bluffend en ontmoedigend voor de Engelse aanvallers. Zelfs Ian Moore's kopbal van luttele meters afstand bleek nutteloos. Voortdurend groter werden Alf Ramsey's moeilijkheden, steeds na drukkelijker was de mening hoor baar van het publiek dat op de tribu nes te lang op de eerste treffer wachtte. Toegegeven, de omstandigheden op LONDEN Engeland speel de gelijk, en verloor. Statistisch gezien houdt manager Sir Alf Ramsey aan het eerste treffen tussen Engeland en Nederland in het Wembley 6tadion een punt over. In zijn voorberei dingen in het tornooi om de wereldtitel heeft de succesvolle Britse voetbalcoach voor 75.000 toeschouwers, die na afloop luid hun afkeuring lieten ho ren, verloren. Engeland moest, zo luidde de opdracht van Ramsey „voor de runs gaan" om, het met een cricketterm te zeggen. Sir Alf Ramsey vroeg niet om een over winning, hij verlangde een zege met groot verschil. Immers, de laatste voorbereidingen voor Mexico moeten een schutter op- \eoeren, noodzakelijk om de we rktitel te prolongeren. Daar a-aten alle Engelse deskundigen het over eens. Victor Railton, verslaggever van de „Evening News" liet zelfs de wens de vader van de gedachte zijn. „Ik ver wacht een zege met vier doelpunten verschil", was de laatste zin van zijn optimistische voorbeschouwing, waarin hij uitlegde dat Engeland op Wembley met groot machtsvertoon moest winnen. Het zal een slotpassage zijn die hem lang zal heugen. Niet tot zijn vreugde overigens. Bij de moeizame overwinningen van 10 op Nederland in Amsterdam en Portugal was Ramsey's gebrek aan een schutter duidelijk gebleken. Vijf spelers, direct of indirect bij de aan val betrokken, die in interland-voet- bal goed waren geweest voor 74 tref fers stelde hij op. Het heeft niet mo gen baten. Doelpuntloos eindigde En- geland-Nederland. En wat nog be langrijker was voor Kessler en zijn mannen: terecht. Sterke start Engeland startte sterk. Vooral dank zij linksbuiten Ian Moore, twee jaar geleden uitgeschakeld door een been breuk en nu de enige debutant in de ploeg. De Engelse hoop dat in de beginfase de beslissing zou kunnen worden geforceerd werd niet ver vuld. De Nederlandse verdediging vond snel het juiste tegenspel. Toen al werd duidelijk dat de wereldkam pioenen het zeer moeilijk zouden krijgen. Het gebrek aan voorbereiding van Oranje 28 december is voor het laatst competitievoetbal gespeeld was amper merkbaar. „De wilskracht is in deze wedstrijd van doorslagge vend belang geweest", zei coach Kessler na afloop terecht. Zijn angst dat Nederland niet in wedstrijdritme zou kunnen komen, bleek gelukkig ongegrond. Het pu- WASHINGTON Vandaag werd in Californië een nieuw soort meteorologische kunst maan gelanceerd, die een nieuw tijdperk inluidt voor de weers verwachting over de wereld. De kunstmaan komt in een cirkel vormige baan op ongeveer 1500 km hoogte over de polen. Een omwente ling duurt .115 minuten. De Itos-1, zoals de naam luidt, verdubbelt niet alleen de mogelijkheden tot weersvoorspelling, die met de huidige kunstmanen worden verkregen, maar dat gebeurt tevens met minder kosten, doelmatiger en voor een lan gere periode. De Itos-1 kan infrarode opnamen maken van het wolkendek bij nacht en temperaturen meten aan de aard oppervlakte en aan de bovenkant v*n de wolken. Doordat bij nacht foto's kunnen worden gemaakt, kun nen de meteorologen elke twaalf uur van foto's worden voorzien, inplaats van eens per dag zoals nu gebeurt. De kunstmaan is bovendien voor zien van een waarschuwingssysteem voor zonnevlammen en een stra lingsmeter, die moet vaststellen hoe veel zonnewarmte door de atmosfeer wordt teruggekaatst en hoeveel er van wordt opgeslorpt. De gegevens worden naar meer dan 500 stations in 50 landen door geseind. In de VS en in andere lan den hebben veel particulieren eigen ontvangers in gebruik om van het weer op de hoogte te blijven. Veel grote vliegvelden maken er gebruik van. De piloten kunnen daarmee zien hoe het weer is op de route die zij gaan vliegen. Verwacht wordt, dat zij binnenkort zelfs weerfoto's kunnen krijgen tijdens hun vlucht. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De persoonlijke verantwoording als christen in de sa menleving middels de christelijke maatschappelijke organisatie nog beter tot gelding te kunnen brengen ziet de voorzitter van de CBTB West-Nederland, de heer A. Biesheuvel, voor vandaag en de toe komst als de belangrijkste overweging voor het wel of niet laten voortbestaan van de CBTB. De heer Biesheuvel zei dit vanmor gen duidelijk op de Toogdag van de Westnederlandse Christelijke Boe ren- en Tuindcrsbond in „De Stads Doelen" te Delft. Al in het begin van zijn toespraak bracht de voorzitter de meer gehoorde roep om één standsorganisatic naar voren. DEN HAAG „Ik vind het anno 1969 een schande, dat som mige gemeenten de ouders van lichamelijk gehandicapte kinde ren laten opdraaien voor de ho- ALMA ATA 1Valcri Lavroesjkin is in Alma Ata op overtuigende wijze voor de tweede keer kampioen van Rusland geworden. Op de hooggele gen Medeobaan leverde Lavroesjkin uitstekende prestaties. De 500 meter legde hij af in 41,11 seconden, de 1500 meter in 2.06,52 en de 5000 meter in 7.37.33. Op de lang ste afstand, 10.000 meter, bracht de nieuwe Russische titelhouder 15.41,17 op de klokken. Door deze tijden totaliseerde La vroesjkin 176,070 punten, waarmee hij het oude record over de vier wed- strijdafstanden van Eduard Matoese- vitsj met 0,981 punten verbeterde. ge vervoerskosten naar school." Aldus drs. D. Koning uit Loosdui nen in een artikel in BOSK-nieuws het blad van de Bond ter bevorde ring van de belangen van spastici. Hij vindt dat de ouderverenigingen bij regering en parlement moeten aandringen om de gemeenten behoor lijke richtlijnen te geven De betaling van de vervoerskosten is geregeld in artikel 13 in de Lager Onderwijswet. Dit artikel is verou derd. Ouders van gehandicapte kin deren dienen recht te krijgen op vol ledige vergoeding van de ver voerskosten naar school. Omdat wetswijziging tijdrovend is, moeten de gemeenten de huidige wet op eigentijdse wijze interpreteren. Onwillige gemeentebesturen dienen hiertoe door provincie of minister ge dwongen te worden, ning. vindt drs. Ko- „Het is niet voor het eerst dat wij over deze zaak spreken," gaf de heer Biesheuvel toe. „Enkele jaren gele den heeft binnen de CBTB een diep gaande bezinning zich voltrokken over de vraag of er in deze tijd en in de toekomst nog een taak voor de christelijke maatschappelijke organi satie is weggelegd. De uitkomst daar van was positief." Verdraagzaam heid De heer Biesheuvel betoogde dat er sinds de oprichting van de christe lijke organisaties veel ten goede is veranderd. De tegenstellingen zijn niet mee»" zo scherp en de onderlinge verdraagzaamheid is duidelijk beter geworden. „Maar wie mocht denken dat de christelijk maatschappelijke organisatie om deze reden overbodig is geworden, heeft van de eigenlijke zin daarvan toch niet het rechte be grepen." De CBTB is een zaak van prac- tisch nut. „Ik wil graag tegeven dat wij in onze kring de christelijke orga nisatie wel eens tot een soort begin sel hebben verheven. Nergens in de „Wij zien de CBTB zonder meer als een groot goed en zouden het ten diepste betreuren wanneer onze le den op dit moment bereid zouden zijn haar voor vermeeend zakelijke voordelen te ruilen. Ik geloof niet dat die éne boeren, en tuindersorga nisatie enerzijds goedkoper zal wer ken en anderzijds in het zakelijk be lang van haar leden meer zal berei ken." De CBTB West-Nederland voorzit ter meende dat de jongeren na enige bezinning dit standpunt zou den kunnen begrijpen. De heer Bies heuvel bracht nog even de samenwer king ter sprake die er is tussen de Zeeuwse CBTB en de CBTB Holland - Noord-Brabant; een bewijs dat de organisatie onder blijvend wisselende omstandigheden zal moeten, blijven functioneren. Minder uitvoerig ging de heer Bies heuvel vanmorgen in op het land- en tuinbouwbeleid, de ontwikkeling in de EEG, afvloeiingsvoorwaarden, het uit productie nemen van grond en stand van zaken in de groenten en fruit. WASHINTON President Nixon heeft een van zijn oudste politieke vrienden, Murray Ghotiner, benoemd tot zijn speciale adviseur. De 60-jarige Chotiner begon in 1946 voor Nixon te werken als publici- teitsverzorger, toen deze lid van het Huis van Afgevaardigden werd. Hij heeft sindsdien aan alle campagnes van Nixon meegewerkt. WIJK AAN ZEE Het is on- j gewoon, dat in een grootmees- i I tertornooi reeds na twee ronden de zenuwen een greep op het I spel krijgen, maar in het duel I j tussen de Joegoslaaf Kurajica en I de favoriet-grootmeester Hort was dit gistermiddag toch dui delijk het geval. Kurajica mist elke eerbied voor re putatie of omstandigheid. Hij werd als een drieste aanvalskunstenaar jeugdwereldkampioen, zo'n jaar of zes geleden, en is, wat stijl betreft, onaangepast gebleven. Dat levert hem bizarre standen op, benevens ups en downs, maar spelplezier van het zuiverste water. Tegen Hort deed hij het uitermate frivool, door zelfs maar de rochade achterwege te laten. De vierkante grootmeester uit Praag, schoof onge makkelijk op de stoel heen en weer toen hij in een soort simultaanstijl werd aangepakt. Dat wit beter stond is teveel gezegd, maar de positie mishaagde Hort zeer die nu een maal in-het-gelid wil spelen en geen woest-gestoei op het bord ambieert. BLUNDER Vermoedelijk was het deze tegen zin in de positie die hem plotseling onvoorstelbaar deed blunderen, bijna op anekdotische wijze. Het verlies van Hort kan diens kans op de topplaats wel eens ernstig hebben ondergraven, want van een dergelijke naderlaag herstelt men zich maar moeiiijk, omdat de co me-back via winst op de aller grootsten moet plaatshebben. Wie eveneens een klap uitdeelde was Kuijpers, oud-kampioen van Ne derland, contra de Amerikaanse grootmeester Benkö. Laatstgenoemde speelde urenlang op winst, offerde een kwaliteit en kreeg twee verbon den vrij-pionnen. Die rijkdom beleg- gen bleek evenwel geen gemakkelijke affaire. Kuijpers bleef, in tijdnood van de Amerikaan, actief counteren, gaf materiaal terug, nam de aanval over en won op overtuigende wijze. De andere partijen uit de groot- meestergroep werden afgebroken of eindigden in een puntenverdeling. UITSLAGEN Groot meestergreep: Donner (Ned.)—PU- tonov (Rus) '/iV», Kuypers (Ned) Benkö (VS) 1-0. Ivkov (Zsl) Janosevic (Zsl). afg.. Ree (Ned) Langeweg (Ned) 1 Westerinen (Fin) Bobotsov (Buig.) afg.. Talmanov (Rus) Kavalck (Tsj) '/r—s. Flllp (Tsj) Corlever (Ned) '/iKuraji ca (Zsl) Hort (Tsj) I—0. Eerste ronde, afgebroken partij: Benkö Platonov 1—0. Meestergroep: Drimer (Roe) Van Geet (Ned) afg.. Smederevac dZsl) Hartoch (Ned) afg.. Doda (Pol) Forintos (Hon) Vr—Maeder (Wdl) Piket (Ned) Clarke (br) Day (Can)- V*-'/t., Sokolov (Zsl) Andersson (Zwe) afg.. Medina (Spa) Honfl (Hon) l—0., Antunac (Zsl) Van Scheltinga (Ned) afg. STANDEN Grootmcestergroep: 1. Donner, Kavalek Kuypers en Talmanov 1 pnt. 5. Ivkov 1 pnt en 1 afg partij., 6. Benkö. Fiiip. Kura jica en Ree 1 pnt.. 10. Bobotsov en Janose vic 'It pnt cn 1 afg partij., 12. Cortlever. Hort, Langeweg en Platonov Vipnt.. 16 Westerinen 0 pnt en 1 afg partij. Meestergroep: 1 Day. Forintos en Med:- na l'/i pnt., 4. Hartoch l pnt en 1 afg partij., 5. Clarke. Doda en Piket 1 pnt., 8. Andersson, Antunac, Drimer, van Scheltln- ga en Sokolov 'j pnt en 1 afg. partij. IS, Honfl en Meeder >i pnt. 15. Van Geet en Smerderevac 0 pnt en 1 afg. partij. Wembley waren voor de aanvallers in het nadeel. De regen, die zo'n half etmaal vrijwel ononderbroken was neergevallen, had de toplaag van 's werelds befaamdste voetbalarena doorweekt. „Het veld was eigenlijk onbespeelbaar", zei Dick van Dijk la ter in de kleedkamer. „Voor Neder landse begrippen althans." Extra handicap Zeker is dat Nederland daar het meeste last van moest hebben. Na clubtrainingen op harde, besneeuwde en bevroren velden was speciaal voor Oranje de modder van Wembley een extra-handicap. De kramp die Piet Keizer kwelde in de slotfase was er een van de gevolgen van. Ook zijn ploeggenoten gaven onomwonden toe dat het eindsignaal op dit door 22 voetballers doorploegde veld als een bevrijding was gekomen. Daarbij kwam nog dat snelle com binaties tussen Keizer en Cruijff geen sterk wapen van Nederland konden zijn. De Ajacieden vonden el kaar wel, kwamen zelfs enkele keren dicht bij een treffer die beslissend zou zijn geweest Van flitsende acties kon echter geen sprake zijn. Daar voor is een hoge start3nelhcid, grote wendbaarheid en precisie van de passes nodig, en dat stond de modder niet toe. De kleine probleempjes, die in het uur van de vreugde nadat arbiter Siebert het eindsignaal had gegeven al eigenlijk niet meer telden, vielen geheel in het niet bij de moeilijkhe den van Alf Ramsey. De schutter waarop hij en heel En geland hoopte heeft deze voor het Nederlandse voetbal zo belangrijke woensdag in Wembley niet opgele verd. Met nog een oefenwedstrijd, volgende maand in Brussel tegen de Belgen, is Ramsey duidelijk in dwangpositie gekomen. Immers, volgens dé reglementen van de FIFA moeten de namen van de spelers, die mogen uitkomen in heit eind'tornooi, uiterlijk op 16 april worden opgegeven. Die reglementen zijn onverbiddelijk. Ook voor de gro te Sir Alf Ramsey. LISSABON Portugal, Spanje en Marokko worden door overstromin- gen getroffen. |lte

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9