Diagnose is: drie maanden met vakantie ZIEKTEVERZUIM BOUWBEDRIJF NOG VERONTRUSTEND GROOT Eis van acht jaar tegen Riet S. Reisbeurs: niet compleet wel ruim gevarieerd Groene koeien tussen enorme kunstobjecten Verkeer steeg met bijna tien procent H SP j Leden „erotisch panorama" voor de rechtbank Minder seksuele misdrijven in Denemarken In 69 370.000 meldingen Meer verantwoordelijkheid Plus terbeschikkingstelling Ri in- DONiDERlDiAG 15 JANUAiRl 1970 Door invoering van de zesdaagse werkweek kunnen verpleegsters drie maanden per jaar met vakantie gaan. Het is een idee om het personeelstekort op te heffen. Wie wil niet drie maanden helemaal voor zichzelf hebben: vakantie houden, studeren, een verre reis maken. Geld is tegenwoordig nauwelijks een probleem meer. Toch blijkt de belangstelling (nog) niet hijster groot te zijn. (Van een onzer verslaggevers) DE verpleegsters staan niet te dringen voor de deuren van het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk, het hospitaal dat zo veel vakantie in z'n personeels advertenties doet. Een betaalde vakantie van drie maanden per jaar. Niet voor niks natuurlijk. Als tegenprestatie moet zes da gen per week worden gewerkt, maar dan heb je drie volle maanden de tijd om bruiner dan bruin te worden onder de Spaanse zon. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het verkeer op de rijkswegen is de eerste negen maan den van het vorig jaar met 9 procent toegenomen; het personenautover keer zelfs met 12 procent, zo blijkt uit officiële tellingen van het werk- dagverkeer. Deze toeneming, aldus de stichting Weg, is belangrijk groter dan in overeenkomstige periodes van de twee voorafgaande jaren, toen de to tale toeneming 6 en 7Vt procent be droeg. Dat het vrachtautoverkeer op ge lijk niveau bleef moet volgens de stichting o.m. worden toegeschreven aan de belemmerende factoren in het internationale goederenvervoer en aan de grotere transporteenheden die meer en meer in gebruik worden ge- Tot verbazing van ideeënman drs. A. N. Versluijs, directeur van het zie kenhuis, is de animo niet bijster groot. En uit z'n voorzichtig geformu leerde antwoorden zou je zelfs kun nen opmaken, dat de belangstelling voor een marathonvakantie onder het verplegend personeel gering is. Drs. Versluijs is niet bestormd door horden solliciterende ver pleegsters. Hij praat wat magertjes over „een paar reacties". „En de meningen in eigen huis zijn ver deeld", zegt hij. „Het is heel merk waardig. Mensen die niets met de verpleging te maken hebben vin den het een geweldig plan". Schitterend Die mensen zijn onder meer jour nalisten, want drs. Versluijs heeft met z'n advertentie „Is 'n vakantie van drie maanden u wat waard" de pers kennelijk meer aangesproken dan het verplegend personeel. „Ook onze administratieve mensen vinden het een schitterend idee. Versier zo'n vakantie ook eens voor ons, vragen ze". Het Beverwijkse ziekenhuis telt negentig verpleegsters en dat zijn er dertig te weinig. Tekenend voor de situatie in Nederland. „Het zal er in de toekomst niet beter op worden. Futurologen voorspellen werkweken van één dag. Als we gezond blijven, maken wij dat nog mee", zegt de directeur met de nodige ironie. Want zo'n eendaagse werkweek zal hem bergen werk bezorgen. Het zal steeds moeilijker worden voldoende verpleegsters te krijgen. Nu al zijn er klachten van patiënten, die door de korte werkweek met telkens andere verpleegsters worden geconfronteerd. „In de toekomst komt verpleegster A om tien uur, verpleegster zus om elf uur en verpleegster zo om twaalf uur". De directeur zegt het schertsend, maar het is deze onheilsgedachte, die hem op z'n kwartaalvakantieplan heeft gebracht. Dertig tot veertig liefhebbers zijn voldoende om de nieuwe regeling per 1 april te laten ingaan. „Zijn er minder belangstel lenden, dan gaat het niet door, want één systeem is al ingewikkeld ge noeg". Beswaar Directeur Versluijs heeft voorzich tig gepolst hoe men tegenover het plan stond. „Men is gewend aan de vijfdaagse werkweek. Het is moeilijk de klok terug te zetten naar de „zesdaagse". De verpleegsters zijn na vijf dagen moe en willen de twee vrije dagen gebruiken om uit te sla pen op de ene dag en zich te ontspannen op de andere. We denken dit bezwaar uit de weg te ruimen door de ene vrije dag per week te laten voorafgaan door een vroege dienst en te laten volgen door een late dienst, zodat het de moeite loont om naar huis te reizen", aldus de directeur. Meer nog ziet hij in een collectieve aanpak van het personeelsprobleem. „Je wordt doodziek van al die mil joenen guldens verslindende perso- neelsadverententies van al die zie kenhuizen, die allemaal mensen no dig hebben. Het resultaat van die ad vertenties is landelijk gezien nihil. Door zo'n wervingsactie komt er geen verpleegster bij. We moeten niet passief wachten op de verpleegsters, die dit beroep uit roeping kiezen. De ziekenhuizen moe ten proberen gezamenlijk het ver pleegsterstekort op te heffen door het beroep een face-lifting te geven. We moeten aan „image-building" doen en de zaken groots aanpakken". Directeur Versluijs zou het wel weten, maar voorlopig zit hij nog met z'n lange-vakantieplan. „Andere ziekenhuizen in ons land hebben niet gereageerd, nee. Ik heb het gevoel dat het toch niet zo geweldig is aan geslagen. En als je me vraagt: waar om niet, dan weet ik het niet. Dat is voer voor psychologen". Drs. A. N. Versluijs De kist met de stoffelijke resten van dr. Martin Luther King is gisteren vlak voor zonsopgang overgebracht van South View Cemetery naar Auburn Avenue bij de Ebenezer doopsgezinde kerk, waar de vermoorde predikant voor ganger is geweest. De nieuwe be graafplaats dient als eerste grond legging van een herdenkings centrum. BP: 3 AMSTERDAM Tegen ,vier mede werkers van het „erotisch panorama", waarvan negen maanden geleden een openbare voorstelling werd gegeven in het Microtheater in de hoofdstad, heeft de officier van justitie gisteren ter zake van openbare schennis der eerbaarheid een week voorwaarde lijke gevangenisstraf en vijftig gul den boete geëist. De twee vrouwen en twee mannen hadden naakt, of nagenoeg naakt en kele erotische scènes in deze show opgevoerd. De officier van justitie meende dat zij te ver waren gegaan in het „iets nieuws brengen". De Rotterdamse raadsvrouwe mr. H. M. de Kat-Presser betoogde dat er geen openbare schennis der eerbaar heid had plaatsgevonden. De opzet om iets te schenden was niet aanwe zig geweest. KOPENHAGEN Het aantal sexuele misdrijven in Denemarken is sedert de opheffing van het verbod op de pornografie in dat land sterk gedaald. In Kopenhagen met een bevolking van 700.000 mensen werden vorig jaar 352 sexuele misdrijven aangege ven tegen 520 in 1958. Het is een daling met 36 procent. Vakantiegastheren ontvangen drie dagen in Haagse Houtrust (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG Haagse Ellen Boon (32), mede-organisatrice van de eerste internationale reisbeurs (22, 23 en 24 januari, in het Haagse Houtrust) geeft het direct toe: „We geven zeker geen volledig beeld van alle reismogelijkheden en verwach ten ook niet, dat al die 2,5 mil joen Nederlanders, die deze zo mer de grens over gaan, en mas se naar Houtrust zullen komen, maar het is in ieder geval een begin. En als we 30.000 bezoe kers in die drie dagen krijgen, zijn we dik tevreden." Dat begin ziet er overigens lang zo slecht niet uit. Op 4000 vierkante meter Houtrusthal komen 55 stands van het meest uiteenlopende karak ter. Er zijn (het is maar een greep) verkeersbureaus, lucht- en scheep vaartmaatschappijen, zaken voor vakantiekleding, verhuurbedrijven voor boten, auto's en bungalows, wat reisbureaus, VVV's en het Nati onale Bureau voor Toerisme, die on der het motto „ontmoet uw vakan tiegastheren" gul informatie zullen geven hoe men prettig vakantie viert. Reserve Maar liever hadden Ellen en haar mede-organisatoren gezien, dat de voorlichting nog wat completer was: meer reisbureaus (er zijn er nu maar drie), touroperators (reizenma- kers), onze nationale luchtvaart maatschappij en de spoorwegen. De Utrechtse jaarbeurs, die tussen kerst en nieuwjaar een gelijksoorti ge beurs wilde organiseren, stuitte op dezelfde problemen en moest de plannen afgelopen zomer al opge ven. De touroperators bleken al direct geen belangstelling te hebben. „We gaan onze wederverkopers niet in de wielen rijden", zeiden zij. En de reisbureaus kregen van hun over koepelende ANVR het advies niet mee te doen omdat het tijdstip on gunstig was („de mensen kopen in de dure decembermaand nog geen reizen"). Voor de jaarbeurs was dat reden om er mee te stoppen. Onmiddellijk daarna werd het ini tiatief overgenomen door een groep Haagse particulieren met ruime er varing in het organiseren van beur zen (o.m. de jaarlijkse Pasar Malam in Houtrust). Ook zij echter stuitten hier en daar op een gereserveerde houding. De touroperators weigerden op nieuw mee te doen, maar de ANVR liet haar leden vrij. Ellen Boon: „de reisbureaus zijn nog niet ruim vertegenwoordigd; de meeste willen de kat uit de boom kijken; datzelfde geldt voor de KLM. De spoorwegen hadden nog geen belangstelling omdat van de omringende landen alleen Luxem burg is vertegenwoordigd en juist in de buurlanden is het spoor na tuurlijk geïnteresseerd; de meeste toeristen, die verder gaan kiezen het vliegtuig". Folklore Toch blijft er nog genoeg over voor de toerist-met-plannen om al vast een royaal voorproefje van zo merzon en verre stranden te nemen. Spanje, Engeland, Tunesië, IJsland, Zweden, Luxemburg, Ja pan, Australië en de Antillen bieden dat in ieder geval. En ook niet onbelangrijk wie deze zomer in eigen land wil blijven, kan daarover ook ruime informatie krijgen. Het nationaal bureau voor toerisme, en kele VW's en hotels vertellen graag over alle mogelijkheden binnen de grenzen. De folklore is men zou van een reisbureau ook niet anders verwach ten eveneens niet vergeten. Bij na continu worden vooral 'sa- vonds voorstellingen gegeven. De Ellen Boon: „voorproefje van zomerstranden Griekse zangeres Dora Gianakopou- lou brengt, met medewerking van Louis van Dijk, Griekse warmte, de zang- en dansgroep Bismillah Khan tovert wat Indiase sfeer, een Vene zolaanse en een Antilliaanse groep neemt de toerist graag mee naar de zon van de West, Japan richtte een echt Japans restaurant in met Geisha-bediening en een Israëlische dansgroep geeft een voorproefje van het Nabije Oosten. Daartussendoor worden dan nog toeristische films vertoond (o.m. van de Expo in Osaka) en modeshows gehouden. Reisbeurs De eerste Nederlandse reis beurs mag dan niet compleet zijn, gevarieerd is hij zeker wél. En voor Ellen Boon nu al een zodanig succes, dat ze zegt: „vol gend jaar doen we het weer, maar dan hopen we groot ser." (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Acht jaar ge vangenisstraf met onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering was de eis, die gistermiddag viel in de zaak tegen Schijndelse Riet, die ervan verdacht wordt een dubbele gif- moord te hebben gepleegd en meerdere vergiftinginggspogin- gen te hebben ondernomen. Vandaag, op de zevende en laatste zittingsdag van het proces, kwam de verdediger, mr. H. van der Putt, aan het woord. Na eventuele re- en du plieken zou verdachte ten slotte nog in de gelegenheid worden gesteld ge bruik te maken van haar recht op het laatste woord. De officier achtte bewezen, dat Riet S. zich in de jaren 1959 tot en met 1968 heeft schuldig gemaakt aan: moord op haar eerste man, Jo van Eyndhoven (46); moord op haar vader Piet Hendriks (82): poging tot moord, meermalen ge pleegd, op haar eerste man Jo van Eyndhoven: poging tot moord, meermalen ge pleegd, op haar tweede man, Frans Sleutjes; poging tot moord op Jeanne Ruault, echtgenote van een harer minnaars. Aan het slot van zijn vier uur ge duurd hebbende requisitoir motiveer de de officier van justitie by de Bos sche rechtbank, mr. J. Booster, zijn eis op een uitvoerige en misschien wel unieke wijze. Onder normale omstan digheden. zo zei hy, zou hy twintig jaar gevangenisstraf hebben ge vraagd. Volgens het psychiatrisch rapport, dat was uitgebracht, kunnen de ten laste gelegde feiten verdachte slechts in belangrijk verminderde ma te worden toegerekend. Omdat Schijndelse Riet als een ernstig- gevaar voor haar omgeving en voor de openbare orde moet wor den beschouwd, diende ze tegelijker tijd onvoorwaardelijk ter beschikking te worden gesteld van de regering. De voorwaarden waren echter dat de betreffende verplegingsinrichting goed beveiligd was de officier van justitie dacht in dit verband aan de vrouwenafdeling van de Van der Hoe- venkliniek in Utrecht en dat zij daar te zijnertijd in zou kunnen wor den opgenomen. Voor alles, zo voegde mr. Booster er nog aan toe diende de strafmaat erop gericht te zijn de maatschappij tegen deze gevaarlijke vrouw te be schermen. De officier sprak als vertrouwen uit dat de verpleging van Schijndelse Riet in een inrichting aan de voor waarden zou voldoen, die hij gesteld had. „Op welke wijze dan ook" zou deze te zijner tijd door de regering gerealiseerd moeten worden. Griek krijgt vijf jaar ATHENE Een krijgsraad heeft gisteren in Athene Tony Ambatielos, een links georiënteerde leider van de Griekse vakbond van zeelieden bij verstek veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf en twaalfduizend gul den boete. Hij zou in het buitenland een campagne hebben gevoerd tegen het Griekse bewind. Een beeld uit de laatste Sonsbeek- beeldententoonstelling, in 1966. Dat tijdperk is voorbij, zo heeft de orga nisatie besloten. In april komen er uit alle windstreken kunstenaars om, met het park als uitgangspunt, hun werk te scheppen. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Ook in 1969 is in de bouwnijverheid het ziek teverzuim weer hoger uitgeval len dan in het voorgaande jaar. In 1969 deed zich ten opzichte van 1968 een stijging voor van 16 procent. Alleen al bij de hoofdgroep Bouwbedrijf kwa men 370.000 ziekmeldingen bin- Mr. J. A. Oosterhoff, voorzitter van het algemeen bestuur van de be drijfsvereniging voor de bouwnijver heid, sprak vanmorgen in de verga dering van het bestuur zijn veront rusting uit over de blijvende stijging In hel ziekteverzuim. Met de griepepidemie van 1969 en het toegenomen aantal werkers in de bouw achtte hij de stijging in het ziekteverzuim bij lange na niet ver klaard. Hij stond op het standpunt, dat onnodig frequent en onnodig lang verzuimen moet worden bestreden. Ook al neemt men in aanmerking, dat de grotere medische mogelijkhe den om ziekten te bestrijden en de vele psychische ziektegevallen het aantal meldingen ook opvoeren, dan is het huidige aantal ziektemeldingen nog niet aanvaardbaar. Soicaal-psychologische factoren zouden ook een. niet geringe rol spe len. Maatregelen gericht op een gunstig bedrijfsklimaat zouden tot beperking van het verzuim kunnen leiden. De werknemer, die verant woordelijkheid draagt, al geeft hij geen leiding, kent een binding met zijn werk en zal zich niet zo gauw ziek melden. Rol van de arts De heer Oosterhoff was bovendien van mening, dat de behandelend arts of specialist zijn invloed ten goede kan aanwenden door een goede voor lichting aan de patiënt. Niet iedere klacht of iedere pijn behoeft te lei den tot het staken van de arbeid. Voortzetting van de medische behan deling behoeft ook niet altijd een be lemmering te zijn voor werkhervat ting. Van de medische controle kan in de huidige maatschappij niet teveel worden verwacht, althans niet als het gaat om minder ernstige ziekte gevallen van korte duur. De verant woordelijkheid voor de werkhervat ting dient meer bij de patiënt zelf te worden gelegd. De verzekeringsge- neeskundige zou zich voornamelijk moeten kunnen richten op de langdu rig arbeidsongeschikten, die soci aal-geneeskundige begeleiding nodig hebben. Landelijk aanpakken Omdat het toenemend ziektever zuim zich niet beperkt tot de bouw nijverheid. maar zich als een alge meen verschijnsel in het bedrijfsle ven manifesteert, zou het volgens de heer Oosterhoff van het grootste be lang zijn dit probleem in ruimer landelijk verband aan te pakken. Zesde Sonsbeek expositie te Arnhem ARNHEM Groene koeien in een zwart-wit weiland, bewegen de bospaden, giechelende en gie rende bomen, een puzzelpleintje en schatgraven in een zandbak, een stuk ingepakt bos en een opblaasbaar Volkswagentje, monsterachtige sculpturen en muizen die tentoongestelde kle ding moeten opeten, dat is het klimaat van de zesde Sonsbeek- beeldententoonstelling in Arn hem, die op 16 mei moet begin- Op Sonsbeek zie je geen boom meer, als alles klaar ls. Geen steriele toe standen meer van poppetjes in het bos, hebben de organisatoren van „Heden Sonsbeek" besloten. We laten nu de kunstenaar een plek kiezen om hier te komen werken, met het park als uitgangspunt. Veertien Nederlandse, negen Euro pese en twintig Amerikaanse kunste naars gaan werk scheppen voor en in het park. Zevenhonderdduizend gul den krijgen ze tot hun beschikking om alle projekten te realiseren. Op die manier hoopt men in Arnhem een van de grootste kunstexperimenten van dit jaar op poten te zetten. De plannen zijn niet mis. Wim T. Schippers (27) wil een stuk park op een draaischijf zetten. Lex Weghelaar uit Maastricht is de man die de koeien groen wil verven, de Amerikaan Ro nald Bladen (51) is een van de kunste naars die enorme vormen in het park willen plaatsen. Hij ontwierp een tien meter hoog en dertig meter lange wig die vlak bij de ingang moet komen. Tony Smith (57) heeft in zijn hoofd op een helling een reusachtige kubus met daarop een poort neer te zetten. Claes Oldenburg, een man die net als zijn landslieden al een flinke re putatie heeft op het gebied van het „allernieuwste" in de kunst, laat een traktor door het park rijden met twee balonnen van elk twintig meter in doorsnee er achter aah. Nieuwe stichting Achter dat alles steekt de werk kracht van een nieuwe stichting en een werkcomité met Pierre Jansen, ex-museiimdirckteur Johan Mekking en beeldhouwer Piet Siegers. Pierre Jansen zorgt voor de educatieve bege leiding. subsidie komt van de ge meente Arnhem, de provincie Gelder land. CRM en de industrie. Veel meer dan een rUksdaalder zal de toegangs prijs van de tentoonstelling, die tot eind september duurt, niet bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11