NIGERIA WEIGERT HULP Commentaar Geen tijd om als minister te slagen of te falen CA®1 Prijzen vorig jaar met 7.5 procent gestegen Het Kwartet Touwtrekkerij tussen organisaties in Lagos Geen keus voor alternatieven Morgen begint berging doden in Driebergen Een greep uit onze vakantie gidsen Moedig Nelissen handhaaft staatssecretaris REKORD VAN ZESTIGER JAREN 80 procent nier transplantaties geslaagd Senaat achter samenvoeging van Dordt-Dubbeldam Predikanten (17) betalen voor Biafraantjes Weinig kritiek op beleid van Den Toom (RITA) Enige regen Nieuwe Leidse Courant Woensdag 14 januari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur timen!» u il ywn .bt» vuil tl hluvtlyvltf Wij f-vyvlvu steunvvt'lvuiuy self VIN-WAARNEMERS NAAK 131A FR A'C Een woordvoerder van de Verenigde Naties zei gisteren de uitzending van VN- waarnemers naar Biafra niet geheel uitgesloten te achten. Hij voegde er wel aan toe, dat Nigeria er eerst om zal moeten vragen. Dat is (nog) niet gebeurd, maar hij verwachtte desondanks dat er waarnemers zullen worden gestuurd. LAGOS Ondanks Iit*l massale aanbod van voedsel uit de gehele wereld, neemt de honger onder de mil joenen Biafranen toe. Oorzaken: Nigeria weigert halsstarrig de grenzen open te stellen voor buitenlandse hulp, en Nigeriaanse instanties leveren onderling strijd over de vraag, wie de hulpactie moet organiseren. Dp politie heeft vuiimorgen een einde gemaakt aan de bezetting door de ..Alternatieven" van de Katho lieke pedagogische academie in Be verwijk. Er was grote belangstelling (foto) van de kant van het publiek bij de ontruiming. Afscheid van de wapenen, luidt het bijschrift dat aan deze foto is meegegeven. Generaal-majoor Philippe Effiong, de opvolger van de Biafraanse leider Ojoe- kwoe, bekijkt hier een handgra naat. De foto is van Mario Profacaoorlogscorr esponderi van het Joegoslavische dagblad Vjesnik. DRIEBERGEN Morgen zal waarschijnlijk begonnen kunnen worden met het ruimen van puin van het Driebergense bejaardentehuis dat gisteren uitbrandde. Het puinruimen zal slechts stukje bij beetje met de hand kunnen geschieden, daar de stoffelijke resten van de zeven omge komen bejaarden nog onder het puin liggen. Vandaag hebben deskundigen van bouw- en woningtoezicht en van de brandweer bekeken of en hoe het gebouw behouden kan worden. Een deel van de overeindstaande muren zal waarschijnlijk moeten worden gesloopt. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Volgens ruwe schattingen zou het vuur voor ruim één miljoen gulden schade hebben aangericht. Het Nigeriaanse staatshoofd, generaal Gowon, zei gisteren met een van woede trillende stem voor de radio dat de bui tenlandse hulporganisaties, die steun hebben verleend aan Bia- I fra, „hun bevuilde bloedgeld maar bij zich moeten houden". ..Gelooft u werkelijk dat Nigeria hulp zou kunnen aannemen van men sen. die aan onze verliezen aan men senlevens hebben bijgedragen'-, riep Gowon uit, die doelde op de kerke lijke hulporganisaties. Hij zei dat geld niet te willen aannemen. „Ik kan u één ding verzekeren en dat is dat wij ons er zelf uit zullen helpen", voegde Gowon eraan toe. Inmenging Zoals bekend, wantrouwt Nigeria de hulporganisaties, omdat deze de Biafranen zouden hebben geholpen. Eerder had het federale radiostation al gewaarschuwd dat rechtstreekse j hulpverlening aan de noodlijdende Biafranen zal worden beschouwd als inmenging in de binnenlandse Nigeri aanse aangelegenheden. Het Nigeriaanse verbod om met mi litaire vrachtvliegtuigen voedsel naar Biafra te vliegen, heeft tot. gevolg dat onder meer Engeland en Canada hun voedselzendingen zullen moeten overladen in burgertoestellen. Overi gens is voor burgervliegtuigen ook geen toestemming verleend om in Biafra te landen. Drie Nigeriaanse organisaties de Nationale commissie voor rehabilita tie, de Rehabilitatie-commissie voor het zuidwesten en bet Rode Kruis betwisten elkaar op het ogenblik de bevoegdheid van het organiseren van de hulpacties. Als die touwtrekery niet ophoudt, zal het hulpwerk van Nigeria uit vrijwel stilstaan. Overbelast Volgens een vertegenwoordiger van het Kindernoodfonds der Verenigde Naties Unicef in Lagos, vreest de Nigeriaanse regering dat de havens VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.] Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuz< Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. en wegen overbelast zullen raken door de aanvoer van hulpgoederen als er niet een goede samenwerking tus- sij de hulporganisaties tot stand komt. In de nacht van maandag op dins dag konden nog twee vliegtuigen van Joint Church Aid op het vliegveld Oeli in Biafra landen. Ze hadden voedsel aan boord. Daarna werden, onder hevige beschietingen van Nigc- rianen. 45 vluchtelingen meegeno men. Tien van hen raakten bij die beschietinge'n gewond. Een toestel moest door opgelopen beschadigingen het laatste deel van de terugreis naar Sao Tomé volbrengen met nog maar twee van de vier motoren. Zie ook elders in dit blad. Ziét u maar: Per K.LM. MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegreis appart.) v.a. 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. .(vliegreis -F hotel) v.a. 318,- per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. 225,- de vakantiegids ligt voor u klaar. amr DE MAGNEETnv het meest complete reisbureau I Leiden, Stadhuisplein 3. tel. 01710- 32222/32422; Alphen a/d Rl|n. van J Boetzelaerstraat 7, tel. 01720-3658/4909. ANCHORAGE In een motel in Anchorage (Alaska) heeft maandag nacht een hevige brand gewoed. Der tig mensen worden vermist. Tot nu toe heeft men nog maar één lijk kun nen bergen. Twaalf mensen wisten aan de vlammen te ontkomen. Zeven van hen raakten gewond toen zij door de ramen op de tweede verdie ping naar beneden sprongen. (Van onze parlcmcntsredactie) DEN HAAG De Koningin heeft vanmiddag mr. R. J. Ne lissen beëdigd als minister van economische zaken. Mr. Nelissen heeft besloten drs. Van Son als staatssecretaris te handhaven. In hoeverre mr. Nelissen en drs. Van Son de taken zullen herver delen is niet bekend. Als eerste reactie op zijn benoe ming zei mr. Nelissen, dat de tijd, dat hij minister van economische zaken zou zijn. te kort is om goed te slagen. Maar hij achtte ook de tijd te kort om geheel als minister van econo mische zaken te mislukken. De Verolme-zaak was voor hem een belangrijk punt van overweging geweest bij het besluit om zich beschikbaar te stellen voor het mi- Premier De Jong: feliciaties voor minister Nelissen. nisterschap. Op dit punt heeft mr. Nelissen zich duidelijk georiënteerd en moet hij weten waar aan toe te zijn in het kabinet. Donderdag reeds moet de nieuwe minister van economische zaken het probleem-Verolme bespreken met de Vaste Commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer. Dan ligt er op de tafel van het kabinet nog een motie Goudzwaard/Nelissen. De verwachting in Den Haag is, dal de nieuwe minister deze motie loyaal zal uitvoeren. Straks kan men "een wetsontwerp Nelissen-Goudzwaard verwachten. Mr. Nelissen is geen vakeconoom (een wens van a.r.-zijde) maar van huis uit jurist. Wel trad hij in de KVP-fractie steeds op als econo-* mische expert en onder meer als al gemeen secretaris van de Neder landse Katholieke Middenstandsbond deed hij de nodige ervaring op. Op het lijstje van de kandidaten van de KVP stond hij nummer twee onder prof. Van den Brink, de direc teur van de AMRO-bank. Ook bij de CHU en de ARP was prof. Van den Brink nummer één. Men zag in hem de vakman met in het verleden poli tieke ervaring. Voor vervolg zie pag. 13 Volkswagen nu ook in Duitsland duurder WOLFSBURG Volkswagen gaat de prujzen in West-Duitsland met 3,5 procent verhogen. Al eerder werden de prijzen van de voor de export bestemde auto's verhoogd met zeven tot elf procent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kosten van le vensonderhoud zijn in 1969 met 7.5 procent gestegen, de grootste stijging die zich in de zestiger jaren heeft voorgedaan. Slechts eenmaal eerder na de oorlog zijn de prijzen forser ge stegen. namelijk met 12 procent in 1951. Dit staat vast nu het Centraal bu reau voor de statistiek het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie over december heeft bekend gemaakt: dit cijfer daalde iets in vergelijking met november: van 127.9 tot 127.8. Lichte prijsdalingen deden zich voor hoofdzakelijk bij groenten en fruit en bij kleding, met name bij dames- en meisjeskleding, terwijl prijsstijgingen vooral geregistreerd werden bij brood, aardappelen, vlees, margarine, eieren en schoeisel. De prijsstijging van 7.5 procent over 1969 is in overeenstemming met de jongste raming van het Centraal Plan bureau. Eerdere ramingen, o.a. bij de indiening van de rijksbegroting-1969, spraken echter nog van 4.5 procent, een cijfer dat naarmate het jaar vorderde steeds moest worden op gevoerd. In de zestiger jaren verliepen de prijsstijgingen als volgt: 2.5 procent in 1960, 1 pet in 1961. 2 pet in 1962. 3.5 ZWOLLE Het 7-jarige meisje M. J. Handstede is gistermorgen op de Kamperpoorterbrug te Zwolle met haar fiets gevallen en door een auto bus overreden. Het kind was op slag dood. pet in 1963, 5.5 pet in 1964, 5 pet in 1966, 4 pet in 1967. 3.7 pet in 1968 en 7.5 pet in 1969. (Van onze parlement.sredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid heeft gistermiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat er vorig jaar in to taal 75 niertransplanties in ons land zijn uitgevoerd (80 proeent). Zestig daarvan slaagden (80 procent). 7 wer den teruggeplaatst op kunstnieren (10 procent) en 8 patiënten overleden (ook 10 procent). Het aantal patiënten dat door een kunstnier in leven wordt gehouden bedraagt 237. Er zijn in Nederland ongeveer honderd kunst nieren in ge bruik in ziekenhuizen en ongeveer 15 patiënten thuis. De bewindsman deelde de Kamer nog mee. dat vijf van de zes pa tiënten, die vorige week betrokken raakten bij een ongeluk met een kunstnier (in Groningen), vrijdag weer uit het 7.iekenhuis zijn ontsla gen. De zesde keerde gisteren naar huis. De patiënten zullen geen blijvende nadelige gevolgen van het ongeval ondervinden. De Kamer ging akkoord met de I wet geneeskundige hulpmiddelen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofde- i iijke stemming de herindeling van 1 het eiland van Dordrecht goedge- j keurd. De samenvoeging van de ge- j meenten Dordrecht en Dubbeldam i 1 bleek in de senaat een „hamerstuk" te zijn: er werd nog geen dertig se- conden over gepraat i ((Van een onzer verslaggeefsters) i ROTTERDAM De zeventien pre- I dikanten van de hervormde gemeente te Rotterdam-Zuid hebben besloten I gezamenlijk voorlopig de financiële j I verzorging van een Biafraans kind in Gabon op zich te nemen. Ook het college van kerkvoogden en het college van diakenen van de her- j vormde gemeente Rotterdam-Zuid stellen zich garant voor de verzorging van een Biafraans oorlogsslachtoffer- I tje in Gabon. Het geld hiervoor, 2.000 per kind i per jaar, komt uiteraard voor per soonlijke rekening van predikanten I en kerkeraadsleden. IAE kroonprins (vice-voorzitter) van de KVP-fractie in de Twee de Kamer. mr. R. J. Nelissen, bleek na een week ministerscrisis de op volger van mr. L. de Block te zijn. Niet een sterke vak-econoom, aan wie vooral de protestant-christelijke fraktieleiders de voorkeur gaven, maar het Kamerlid met zes jaar er varing bezet nu de moeilijke post van Economische Zaken. Zijn benoeming betekent een belang rijke politieke inbreng in het kabi net en een versterking van het par lementaire karakter. Of het kabinet in het algemeen is versterkt, moet mr. Nelissen nog bewijzen. Maar bij zijn vroegere collega's in de Kamer ge niet hij vertrouwen. Bij de benoeming van de nieuwe mi nister hebben de fraktieleiders van de vier regeringspartijen een sterke inspraak gehad. Zij waren direct bij de besluitvorming betrokken. Premier De Jong heeft hun adviezen op prijs gesteld, en zo hoog aangeslagen dat een voorkeur in het kabinet voor dr. Grapperhaus niet werd gehonoreerd. De tendens van de laatste tijd. dat het parlement nauwer bij de zaken wenst te worden betrokken, was dui delijk merkbaar tijdens deze minis- terscrisis. De PvdA, als oppositiepar tij niet bij het overleg betrokken, wenst dan ook onverwijld een Ka merdebat Dat zich plotseling problemen aan dienden voor het kabinet, maakte het „reparatiewerk" van de minis ter-president niet eenvoudiger. Mr. Nelissen heeft zich echter door de zich opstapelende moeilijkheden niet laten afschrikken. Zijn stap uit de betrekkelijke veilige beslotenheid van een grote fraktie naar de recht streekse beleidssfeer van Economi sche Zaken mag moedig worden ge noemd. Ongetwijfeld zal hij enkele voor waarden hebben gesteld om zijn toe komstig beleid enigszins veilig te stel len. Onder dat beleid vait mogelijk ook het bevorderen van een onderzoek naar de fusie in het bedrijfsleven. In de motie-Goudzwaard/Nelissen wordt om een wettelijke regeling hiervoor gevraagd; Het komt niet dikwijls voor, dat een Kamerlid, kort nadat hij zijn hand tekening als eerste mede-onderteke naar onder een motie heeft geplaatst, in de gelegenheid is als minister de motie uit te voeren. Men kan moei lijk in zo'n geval anders dan een en thousiaste uitvoering verwachten. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Eerste Kamer heeft de begroting van defensie wei nig tegenstand ontmoet, zelfs niet van de oppositiepartijen. De meeste kritiek van de socialisten richtte zich niet in de eerste plaats op minister Den Toom van defensie, maar op sommige regeringspartijen, die wel kritisch tegenover dit beleid staan. Mr. J. A. W. Burger (soc) vond dat verbazingwekkend. Nu minister Den Toom het parlement heeft verzekerd wel goed zit, komt de kritiek in som mige regeringspartijen pas goed los. Samen met zijn collega mr. De Rijk pleitte hij voor vervanging van het reglement op de krijgstucht door een „fatsoenlijker" gedragscode. Een toornig man berijdt dol geworden paard. paard. FRANKLIN BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 74.6 cm (995 millibar), con stant. ZOD en maan 15 januari zon op 8.42, onder 16.58; maan op 11.37. onder 2.13; 22 januari VM. MET WEER DE BILT Het afgelopen et maal stond het weer in onze om geving geheel onder invloed van een lagedrukgebied juist ten zui den van Ierland. Het hield een zuidelijke stroming in stand, waarmee zachte lucht werd aan gevoerd. In de stroming trok gisteren een storing mee, die deafgelopen nacht met wat regen ons land passeerde. In de opklaringen, die erop volgden, daalde de tempera tuur weer tot dicht bij het vries punt. In de heersende drukverdeling komt weinig verandering, zodat het zachte weer, waarbij zonnige perioden nu. en- clan afgewisseld worden door enige regen, aan houdt. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent: Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1