Johannes kon zijn moeder wel vernietigen Vliegvakanties jaar weer aan Nieuwe routekaarten 'Echtgenoot van Riet: Ik zorg voor je kinderen Hier wordt zoveel gelogen 99 Dertig mille verduisterd Meer culturele samenwerking met Nederland Politieke eenheid W.-Europa blijft nog vele jaren uit D66 stelde elf kandidatenlijsten Prov. Staten vast Mis met anderen blijft mis NA BESLUIT OVER CULTUURCENTRUM Studenten bezetten Groningse raadzaal Wie lui is spaart vakantiegeld uit TRAINEN OP NYLON Sporten in Schncifel Met vliegtuig naar piste '7 ptNSDAG 13 JANUARI 1970 55 (Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH „Maak je maar geen zorgen, Riet. Ik zal wel voor je kinderen zorgen." Met deze woorden, oprecht en warm bedoeld, getuigend ook van medelijden, wendde Frans Sleutjes, de tweede echtgenoot van Schijndelse Riet, zich gistermiddag tot z'n vrouw, die hem had belasterd en verguisd en als een laag bij de grondse bruut en dronkaard had afgeschilderd. Verdachte schokte een beetje met de schouders, maar zei niets. Op de vierde) zittingsdag van het proces tegen de 46-jarige Schijndelse Riet. die er onder meer van verdacht wordt haar 36-jarige eerste man en haar 82-jarige vader met vergif om het leven te hebben gebracht, waren de vergiftigingspogingen aan de orde. die tegen haar tweede echtgenoot, de 64-jarige Frans Sleutjes ondernomen waren. De eerste poging, die van'1964 da teert. was volgens verdachte door haar vader gedaan. Van de andere pogingen, die uit 1968 stammen, wil de zij er twee. soms drie toegeven, maar van de rest wist ze niets, hoe wel er opnieuw de nodige onderte kende bekentenissen voorhanden wa ren. Op verzoek van verdachte werden gistermiddag alsnog drie getuigen op geroepen, die zouden kunnen bewij zen dat ze de waarheid sprak. De eerste was de huisarts, dokter Metz, de tweede een buurvrouw, mevrouw Smulders, en de derde haar 16-jarige zoon Johannes van Eijndhoven. Dokter Metz, die naar de verdach- tenbank stapte om zijn vroegere pa tiënte hartelijk de hand te schudden, was niet in staat ook maar enig nieuw licht op de zaak te werpen. Hij verklaarde dat er altijd veel medicijnen in huis waren geweest en dat hij er wel eens iets van had meegenomen, omdat Sleutjes ge dreigd zou hebben zich ermee te zul len vergeven. „Deze verhalen komen veel voor", vertelde hij de rechtbank, „maar ze zijn nooit te controleren." Toen Sleutjes op een keer nogal ziek geworden was, zou de oorzaak zeer zeker kunnen zijn geweest een overmatig gebruik van pillen, maar zelf had hij dat niet kunnen consta teren. Tegenover de officier van justitie, mr. Booster moest de getuige tenslot te toegeven aat Sleutjes hemzelf nooit iets van zijn vermeende zwaar moedige buien verteld had, maar dat diens vrouw, verdachte dus, hierover had geklaagd. Graf Schijndelse Riet wilde mevrouw Smulders laten verklaren, dat deze het graf had gezien dat Sleutjes voor zichzelf gegraven zou hebben, en dat de laatste haar om een mes had ge vraagd om z'n hoofd eraf te hakken. Getuige: „Ik weet niets van een graf, van een mes nog minder." Verdachte: „Lieg toch niet zo. Je moet de waarheid spreken. Je hebt het mezelf allemaal verteld." Getuige: „Ik spreek de waarheid. Ik zal er echt niet om liegen.' President tot verdachte: „U „Maar Joke", begon verdachte. Ver kwam ze niet. want de president ha merde haar af. President: „Dus je wist niet dat je vader, Sleutjes bedoel ik, zichzelf n>et een kapmes het hoofd zou moeten afhakken." Johannes: „Nee. Een gek verhaal. Hij moest zeker z'n kop in zijn handen vatten, en naar z'n graf toelopen." Slecht behandeld President: „Ben jij of zijn de andere kinderen ooit slecht behandeld door Sleutjes?" Johannes: „Nooit." Verdachte: „En hij heeft je wel eens hard op je hoofd geslagen!" Johannes: „Dat had ik verdiend. Dat was mijn eigen schuld." President: „Je zegt dat toch niet alle maal om je moeder onredelijk te belasten. Ze zegt dat Sleutjes jullie slecht verzorgt en dat hij altijd dronken is." Johannes: „Er wordt hier zoveel ge logen." •Officier: „Mag je gaan en staan waar je wil?" Johannes: „Ja. helemaal." Verdachte (snikkend): „Waarom kom je dan nooit, Joke?" Van een andere getuige, de 72-jari- ge Dortmans, hoorde de rechtbank dat verdachte hem op een kaarta- vondje had verteld dat Sleutjes zich aan zijn eigen pillen „kapot wilde f"?6* vreten". Ze had'er vrede mee. Hij zich wel realiseren da u de getuige was toch kachelhout", met mag beïnvloeden. Ramirez vaart vanaf vorige week donderdag op zijn „drijvende piramide" in de Seine in Parijs. Vandaag zou zijn tentoonstelling worden geopend. De schilderijen die geëxposeerd worden, zijn alle vervaardigd op zijn drijvend atelier. VENLO De 25-jarigeA. N. heeft van buitenlandse arbeiders dertigdui zend gulden verduisterd aan gelden die hij als tijdelijke schrijver bij de vreemdelingenpolitie onder zijn be heer had. Het betrof waarborgsom men die de buitenlanders moeten storten, variërend van vier lot zes honderd gulden, voor de betaling van de terugreis naar hun vaderland. N. had de gelden buiten de admini stratie gehouden.- en de betrokken buitenlanders evenmin geregistreerd. Hij is inmiddels ingesloten in het Huis van Bewaring te Roermond. De betrokken buitenlandse arbeiders zul- len geen nadelige gevolgen ondervin- j ook door koningin Juliana worden den van de manipulaties van N. ontvangen. Verdachte: „Allemaal leugens. Ze kunnen wel zoveel zeggen." Getuige: „Ik herhaal: ik weet ner- - gens van. Het is allemaal fantasie." Ruzie Nadat mevrouw Smulders nog ver klaard had dat de vijf kinderen van Schijndelse Riet. die allen in het huis van Sleutjes wonen goed worden verzorgd en niet tegen hun moeder worden opgestookt, ontstond er tus sen de beide vrouwen een lange, on verkwikkelijke ruzie. Met driftig hamergetik maakte de president van de rechtbank, mr. Geense er tenslotte een einde aan. Toen haar 16-jarige zoon voor het getuigehekje verscheen verdachte had hem en haar ander kinderen sinds 1968 niet meer gezien omdat niemand van hen haar in het Huis van Bewaring wil bezoeken smeek te ze de jongen om eenzelfde verkla ring. Johannes, die als beroep fa brieksarbeider opgaf, kon z'n moeder wl met z'n blikken vernietigen. „Ik weet van niks", zei hij. „Ik heb nooit iets van een graf gezien of van een mes gehoord." Indonesische minister DEN HAAG De Indonesische minister van staat voor de contacten met het voorlopige Volkscongres, het parlement en de opperste adviesraad, mr. Sfaat Minteradja, heeft gister middag gepleit voor meer culturele samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Hij toonde zich een voorstander van meer onderwijs van het Nederlands in Indonesië. Op dit ogenblik is kennis van het Neder lands voor de rechtenstudie een noodzaak. Mr. Minteradja. die een en ander op een persconferentie in Den Haag zei, deelde voorts mee dat hij in ons land de mogelijkheid wil onderzoe ken Nederlandse en juridische hand boeken in. het Indonesisch te laten vertalen. Eén van de grote problemen is wie die vertalingen moeten maken en met welke fondsen dat moei gebeu ren. De Indonesische bewindsman ver trekt morgen naar Frankrijk, waar hij met medeautóriteiten zal spreken over problemen van de toppassfng van de autonomie. Mr. Minteradja, die woensdag jl. in i ons land aankwam, heeft vandaag een ontmoeting gehad met minister Udink (ontwikkelingszaken). Hij zal Moe Sleutjes, die een kameraad van ge tuige was, zag er herhaaldelijk „moe, bleek en afgetobd" uit. Meerdere ma len had hij tegen hem gezegd dat hij dacht dat z'n vrouw hem wilde ver geven. Verdachte: „Je hebt zelf wel eens met een mes op hem staan te wach ten. Een keer, toen hij een drafid van je had doorgekapt." Getuige, die zo uit een streekroman van Anton Coolen kon zijn gestapt: „Ik maak geen man met een mes kapot, ook niet als hij al mijn draden kapt. Nog gene kikvors niet!" Toen hij de rechtszaal verlaten kon. stak Dortman joviaal de rech terhand op. „Nou, dag", .zei hij tegen de rechters. Ook Toos, de zuster van verdachte, was vol lof over de wijze waarop Sleutjes de kinderen verzorgde. De laatste had zich wel eens bij haar over zijn huwelijksmoeilijkheden be klaagd. Riet ging voortdurend op stap en met andere mannen uit. Opa, met wie de vergiftigde oude vader van Riet werd bedoeld, was volgens Toos een zachtaardig mens, die nooit iemand zou hebben kunnen vergiftigen. Als hij wel een sonaardig over haar zwager gesproken had, dan zou dat ongetwijfeld gebeurd zijn, omdat hij door verdachte was op gestookt. Pesticiden De apothekeres en toxicologe dr. H. C. Jansen uit Den Haag werd nog gehoord over de werking van de vele pesticiden, die in het huis van Schijndelse Riet waren gevonden. Ze besprak zinkfosfiden en lindaan, DDT en rattekruid. De thallium-spo- ren, die zij in de urine van Sleutjes had ontdekt, waren zo gering dat de ze abosluut geen gevaar voor zijn leven zouden hebben kunnen opleve ren. Ten overstaan van de rechtbank demonstreerde dr. Jansen hoe troebel een glas water werd, waarin een wit giftig poeder werd gemengd, dat in het huis van verdachte was gevon den. en hoe muf de betreffende vloeistof wel kon gaan ruiken. Alle rechters, de officier van justi tie en ook de verdediger bekeken en roken aan het glas. dat daarna on middellijk door een dienstdoende parketwachter werd weggehaald. Ross Allen, die de supervisie heeft over een reptieleninstituut in Florida, Amerika, heeft aan den lijve ondervonden, dat de aan zijn hoede toe vertrouwde dieren in een humeurige bui niet altijd goedmoedig zijn. Hij heeft namelijk een gevecht op leven en dood moeten leveren met een anaconda, een onderwaterstrijd nog wel. Hoewel de slang zijn spierenlichaam van 4Vt meter om hem heen loond. werd Allen over winnaar in de tweekamp, zij het met een flinke shock. LONDEN „Een politieke federatie van Wes't-Europa is „voor nog vele jaren" uitgesloten. Ik geloof niet dat de mensen in Groot-Brittannië er klaar voor zijn. Ik geloof ook niet dat de meerderheid van de mensen in Euro pa deze willen," verklaarde de Britse premier Wilson gisteravond in een te levisieuitzending van de BBC. Burgemeesters leveren LEIDSCHENDAM D'66 gaat zich bezinnen op de vraag of zij burge meesters kan „leveren" zolang het programmapunt van deze party, ür gekozen burgemeester, nog niet is verwezenlijkt. Voorzitter Beekmans wil dit jaar hierover een congres beleggen. „De kiezer moet namelijk niet de angst hebben dat we als we groter worden het tot nu toe gespeelde spel mee gaan spelen. Ons programma laat over dit punt geen twijfel. Er mogen geen misverstanden ontstaan", aldus de heer Beekmans. Hij zei dit zaterdag op een provin ciaal congres in Leidschendam. Be halve ih Zuid-Holland werden ook in de tien overige provincies zaterdag de kandidaten van D'66 bekend voor de Provinciale Statenverkiezingen van maart. In een aantal provincies werden ook al de eventuele gedeputeerden aangewezen. De Zuidhollandse lijst wordt aangevoerd door mevrouw Wessel uit Oegstgeest, de Zeeuwse door de heer Rodenburg uit Vlissin- gen en de Noordbrabantse door de- heer Kloezen uit Rosmalen, In Zuid-Holland zal D'66 niet deel nemen aan het werk van het college van gedeputeerden als niet aan een aantal voorwaarden is voldaan. ROME Het Vaticaan is niet bereid het verbod op gemeen schappelijke eucharistievierin- i gen met andere gelovigen op te j heffen. Deze verklaring werd uitgegeven door het r.k. secretariaat voor de eenheid aan het begin van de week van gebed voor de christelijke een heid. Het besluit is kennelijk bedoeld voor rooms-katholieke priesters die samen met leden van andere kerken intercommunie willen gaan vieren als een uiting van eenheid. De romeinse regels zijn te vinden in het zogenaamde oecumenische handboek. In de verklaring van van daag wordt gezegd dat de kerk „op het ogenblik niet in positie is om de normen te wijzigen." GRONINGEN In de raadszaal van dc gemeente Groningen ontston den gisteravond relletjes, nadat de raad besloten had tot dc bouw van ccn cultuurcentrum van vijftien mil joen gulden. Een aantal studenten gingen van de publieke tribune dc raadszaal in en trachtten deze tc be- ze'ten. Zij werden door dc politie en boden verwijderd. De Groninger studentenraad was "an de vooravond van dit besluit ge komen met een alternatief voorstel. Tijdens de beraadslaging bleken slechts een paar leden van de raad hiermee in te stemmen. Nadat burgemeester J. J. A. Berger de vergadering had heropend, wer den vanaf de publieke tribune, die mudvol zat met studenten, leuzen ge roepen als „Inspraak voor stadjers" (zo worden de stad-Groningers ge noemd) en „Stank is aan de macht". Toen de burgemeester de tribune had laten uitrazen en opnieuw de vergadering trachtte te openen met de woorden „Dit is een zwarte blad zijde voor de democratie", werden opnieuw leuzen aangeheven. Tevergeefs probeerden de studen ten hierna een discussie aan de gang te brengen met de burgemeester. De ze liet' ten slotte de tribune ontrui men. Ilelft van zomerreizen deze maand geboekt Ook voor het komend seizoen zullen devliegreizen boekt dan). Van de rest reser- weer favoriet zijn. Een enquête van het toeristisch tijd- veert 19 Pr°cent in februari, schrift Reizen heeft uitgewezen, dat dit jaar ruim 38 SLma^volp'rn procent van de arrangementen van de reisbureaus uit mei een kleine opleving m vliegvakanties bestaat. De tourincar-reizen komen met Een vakantie, waarin men aan sport doel. is duurder dan een luie vakantie, zo constateert het maandblad Ski in een artikel, dat dc kosten van een winter- en een zomervakantie met elkaar vergelijkt. Hoewel globaal de kosten van een winter- en zomerreis slechts gering variëren (beide liggen over het algemeen tussen de 400 en 500 gulden voor een ongeveer 15-daagse reis komen er vooral bij een wintersportvakantie nog vrij veel kosten bij. Ski illustreert dit met bijgaand staatje (als vergelijkende landen werden Spanje en Oostenrijk gekozen. WÊfSÊQÊ procent), terwijl de ..uitver- ruim 35 procent op de tweede plaats, gevolgd door ko°P" plaats heeft in de peri- treinreizen met 16,5 procent. De arrangementen met a,"T"t,f"e- eigen auto vormen 5 procent en de bootreizen 4,7 pro cent van het totaal. Er blijkt een duidelijke re latie te bestaan tussendc wijze van vervoer, dc leeftijd en de soort vakantie (strand- of romantische arran gementen). Reisbureaus mei een hoog percentage vliegrei zen hebben over het alge meen jongeren (leeftijd tot 30 jaar) tot klant. Anderzijds is er een duidelijk verband tus sen touringcar-reizen, roman tische vakanties (bergen, me ren enz.) en een hogere leef tijdsgroep (boven de 50). De gemiddelde leeftijdsop bouw van Nederlanders, die bij eeh reisbureau hun va kanties boeken is in percenta ges: tot 30 jaar 31 procent. 30 tot 50 jaar 42 procent, boven de 50 jaar 27 procent. Top Wat de reserveringen be treft: de reisbureaus ver wachten 18 pet. meer boekin gen en de top daarvan zal in januari vallen; (49 pro cent van alle vakantiegangers ode juni tot en met augustus: 11 procent. De landen, die het meest voorkomen in de aanbiedin gen van de reisbureaus zijn: 1 Spanje 29 pet.: 2. Oostenrijk 24.5. 3 Italië 17. 4 West-Duitsland 7. 5 Scandina vië 5.8, 6. Joegoslavië 5.4, 7 Zwitserland 4, 8 Frankrijk 1. diverse landen 5,4. Het betreft hier vooral goedkope reizen. Hoewel er aanwijzingen zijn voor een lichte stijging van de be langstelling voor dure reizen boven de 1500 gulden (bij voorbeeld naar Indonesië), heeft 55 procent van de bu reaus ze niet eens op hun programma staan. Aan. de enquête werd deel genomen door 74 procent van de Nederlandse tourooerators 1 EEL slapen in trein wordt goedkoper Wagon Lits is begonnen met. het verstrekken van abonne menten voor het gebruik van slaaprijtuigen op alle geregel de diensten in West-Europa, met uitzondering van Spanje en Portugal. Van de 1ste tot de 10de reis betaalt men nog normaal tarief, op het tweede tiental krijgt men 10 Procent reductie op de toeslag, op het derde 30 procent, op het vier de 50 procent, op het vijfde 70 procent, terwijl men voor de 50ste reis helemaal geen toeslag meer hoeft te betalen. Zomer Winter 12.— reiskosten van en naar vliegveld couchettes 20,60 f 8.50 luchthaventax 45,— excursies skischool f 50,— 140,— consumpties f 140.— 75,— kleding 75.— 7,50 verzekering 30,— liften f 35,— skischoenen -huu r 20,- skihuur 50,— 288,— 420,60 Bij de opstelling van het staatje is Ski ervan uitgegaan, dat het beginnende skiërs betreft, die tijdens een 14-daagse wintersportvakantie één week skiles nemen. Voorts, dat de wintergarderobe niet al te luxueus is. Nog even tijd voor een tus sendoortje in de sneeuw? Dan kan men nu uitstekend in dc Schnee-Eifel (kortweg Schnei-. fel) terecht, nog geen dag rij den van dc Randstad verwij derd. Eagle Tours organlsecrd er elke zaterdag 8-daagse rei zen (per bus) naar toe. De prijzen ervan variëren van 167 tot 197. Voor de jeugd zijn er reizen naar een jeugd herberg in Prüm voor 125 (waarin ook skilessen zijn be- grepen). Het programma vermeldt onder meer drie touren: een door de Schnee-Eifel met be zoek aan het wintersportcen trum Schwarzer Mann. een naar de Maaren in Daun en naar het handweversdorp Rupperath en' een naar Con- dorf bij Bitburg, waar het bruine berenreservaat van het wildpark wórdt bezocht. Voor alle reizen geldt, dat de deelnemers worden onder gebracht in Prüm, waarvan zij dagelijks gratis per bus naar het skicentrum (met schaatsbaan) worden ge bracht. De Zwitsers hebben voor hun gasten in Berner Ober land dit jaar een geheel nieu we service ingesteld: een mi- ni-vliegdienst. Een van de mo gelijkheden van deze dienst is. dat men met een skivlieg tuigje (zeven zitplaatsen) van Scheidegg naar de .Tungfrau vliegt, daar een paar uur in de zon ligt of de ski's onder bindt om daarna weer te wo-d«r •••ev'o°en. Wie dit seizoen nog de ski's wil onderbinden. doet er goed aan zich degelijk voor te bereiden en van tevoren ook enige praktijkoefening op te doen. Dat kan in Nederland op vijf plaatsen, op kunst pistes. die over het algemeen uit nylon bestaan. De lessen zijn er over het algemeen niet duur: Hier volgen de banen: Wassenaar: van de NRV op de baan in Duinrell, waar men op dennenaalden skiet. Tien lessen van anderhalfuur kosten ƒ65,25 (inclusief ski- huur). Inlichtingen bij de NRV in Den Haag (070 - 1848001 Wassenaar: van de Stichting tot bevordering van de skisport in Nederland, eveneens in Duinrell (denne naalden). Elf lessen kosten (incl. ski-huur). Inlichtingen' J. van Tongeren. Rotterdam (010 - 280161). 'Middetbeers: Kunstbaan De la Colline aan de Burger walweg (nylon). Lessen kosten per uur 10 gulden (12 uur voor ƒ100). Schoenen kan men voor een gulden per uur huren, ski's voor 1.50. In lichtingen hij G. v. d Heuvel. Tilburg (04250 - 20664). Heerhugowaard: nylonbaan achter de borstel fabriek Teba Les voor ƒ2.50 per uur incl. huur van ski's en schoenen; vrij skiën voor een gulden per uur (incl. huur van ski's en schoenen). Inlichtingen borstelfabriek Teba (02267 - 2741). Bergen NH: nylonbaan bij hel openluchttheater in de duinen. Prijs voor niet leden van de ski vereniging: /.es uur voor 30 gulden; 12 uur voor 50 (de huur van ski's en schoenen is niet inbegrepen). Inlichtingen: WV-Bergen (02208 - 2124) of bij de heer Westerman in Schagcn (02240 - 2665). Kasteelgi&s In samenwerking met de ANWB heeft de Nederlandse Kastelenstichting een tweede deeltje uitgegeven in de serie Nederlandse kastelen. Dit maal wordt het kasteel Ne-r melaer in het Brabantse Haa- ren in het licht gezet, een kasteel, dat gedeeltelijk is verbrand, maar voor de lief hebber nog wel zoveel histo rische bezienswaardigheden heeft te tonen, dat een bezoek er aan de moeite altijd waard is. Het gidsje, dat 19 bladzij den telt, kost voor ANWB-le- den een gulden (anderen 1,30). Het eerste deeltje be handelt kasteel Heeze. Ter vervanging van de losbladige routebeschrljvin- 'f gen heeft de ANWB voor twee van de belangrijkste routes (die naar Spanje en Portugal) en de route naar Duitsland, Zwitserland. Italië en Joegoslavië) knarten uitge geven die in één oogopslag dc weg wijzen en bladeren over bodig maken. Op de blauwe kaart staan op de voorzijde routes naar Spanje - Portugal aangegeven en op de achterzijde routes naar België. Luxemburg en Frankrijk. De groene kaart geeft voor de routes naar Ita lië en Joegoslavië en achter die naar Duitsland en Zwitserland. In de kaarten is een groot aantal gegevens verwerkt, zo als afstanden, aard van de weg, mooie plekjes, plaatsen waar de route door bergach tig terrein gaat, wegen waar men met de caravan kan rij den (helllngpercentages), bergpassen en wanneer deze zijn geopend en bezienswaar digheden. Voordeel van de kaarten boven normale autokaarten is ook, dat ze zeer overzichtelijk zijn. Slechts de te berijder, wegen zijn ingetekend, df rest is weggelaten. De ANWB adviseert overigens voor alle zekerheid toch ook een auto- kaart mee te nemen voor het geval men van de route af wijkt. Eventueel kunnen bij de nieuwe kaarten ook nog losse routebeschrijvingen worden aangevraagd. Voor de kaarten heeft men bovengenoemde routes geko zen omdat deze het meest ge vraagd worden. Van de vorig jaar geleverde 200.000 route beschrijvingen. waren 150.000 aanvragen voor routes naar het zuiden. zujdoosten en oosten an West-F.uropa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7