Leed in Biafra ontketent in ons land lawine van acties Nog eens honderd miljoen nodig Commentaar Vele landen bieden hulp aan voor Biafraanse volk Amnestie ElV! VEROLME-CONCERN IN DE PUT Uit de Haagse hof geplukt "1 'Manifestatie ran metleleven tic Honderden initiatieven Duizenden instellingen en particulieren zamelen op het ogen blik geld in om de nood in Biafra zo snel mogelijk te lenigen. De stichting Terre des Hommes, die alle activiteiten registreert en coördineert, wordt overstelpt met telefoontjes. Vele ge meenteraden beleggen extra vergaderingen om gelden te voteren voor de Biafraanse slachtoffers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het leed in Biafra heeft veel losgemaakt onder de Nederlandse bevolking. Er is in ons land sprake van een nationale actie. Bij de stichting Terre des Hommes in Den Haag staan de tele foons niet stil vanwege de vele acties voor Biafra die daar worden gemeld. Leek het gistermorgen nog om enkele honderden initiatie ven te gaan, tegen de middag en in de avond kon gesproken worden van duizenden instellingen en particulieren die aan het geld in zamelen zqn geslagen teneinde de nood in Biafra zo snel mogelijk te lenigen. ft tJ ïpsbod in, aai r elei ireem gepa: ken estola ;ewoei inbrf tap ver Een (archief)foto uit 1968 toont dit meisje met een uitgehongerd kind in Biafra, dat nu definitief de strijd heeft verloren door het offensief van de Nigeriaanse troepen. Het is onmogelijk, aldus het hoofd bestuurslid van Terre des Hommes, de majoor Z. Brijl in Den Haag, die alle activiteiten registreert en coördi neert, alle activiteiten te noemen, zo dat ik met een min of meer willekeu rige bloemlezing moet volstaan. Zo meldde mij de winkeliersorgani satie Végé dat er onder de bij haat aangesloten winkeliers gelden wor den ingezameld per bedrijf; voorts heb ik een lange lijst met namen van andere bedrijven, voetbal- en andere sportverenigingen, schoolverenigin gen, ziekenhuizen die onder perso neel dan wel leerlingen collecteren. Er zijn ook tal van vrijwilligers die zich meldden om onmiddellijk naar Biafra te gaan zo het er om moet gaan dat velen er 'de handen uit de mouwen moeten steken bij de voed seldistributie. Ook uit België komen tal van re acties. Een groot bedrag werd op on ze girorekening overgemaakt door de vrijmetselaars in Brussel; in Winters wijk is er een mevrouw Beishuizen (70 jaar) die klassieke poppen maakt en deze bij opbod wil gaan verkopen. V oedseldroppings Er is een Hagenaar, de heer Ver- heij, uit de Velpsestraat, die met anderen voedseldroppings boven Biafra wil organiseren op de wijze zoals dat tegen de bevrijding door LAGOS De federale Nige riaanse regering heeft vanuit de gehele wereld steun aangeboden gekregen voor de in nood verke rende Biafranen. Tal van func tionarissen van hulpverlenings instanties zijn naar Lagos gegaan om hulpacties te bespreken met de regeringsautoriteiten. Diverse regeringen hebben er bij gene raal Gowon op aangedrongen de - Va steun te aanvaarden, en zijn tij tie volle medewerking te geven aan humane behandeling van de oor- wétot AJgsslachtoffers. Mé tia Inmiddels heeft de federale rege- bÓItfÜ r'nf* een beroep gedaan op de bevol king de verslagen Ibo's als broeders op te vangen. In een ongewoon emo tionele radio-uitzending lieten de Ni geriaanse autoriteiten weten: „Zij (de vluchtelingen) lijden honger, zij moe ten gevoed worden. Hun kleren han gen in flarden. Zij moeten gekleed worden. Zij zullen bang zijn. U moet hun bange harten kalmeren." De vrees van paus Paulus voor vol- kenmoord was volgens radio-Lagos allang ongegrond gebleken. In de midden-westelijke staat van Nigeria worden ontvangstcentra voor de vluchtelingen in gereedheid gebracht. De leider van de oostelijke centrale staat Ukpabi Asaki, zelf een lbo, heeft zijn stamgenoten via de radio opgeroepen thuis te blijven wachten op de federale troepen die voedsel zouden brengen. fan ienedf len. ie eidsch bi Voff voert oort •edkoj gee :nthou plaat Het internationale Rode 'Kruis waaraan de Nigeriaanse regering in de zomer van vorig jaar het coördi nerend werk voor de verzorging van de bevolking ontnam, zal deze week trachten opnieuw een netwerk van TC- medische teams in Nigeria op te bou- wen. Een kleine zestig Rode-Kruis medewerkers die moesten uitwijken naar Gabon hebben echter tot nu toe geen verblijfsvergunning van Lagos gekregen om in de bezette gebieden hulp te verlenen. ♦7-1 38-1 3erda| r Vee: 'er het es det Rode Kruis geld ook nog drieduizend ton graan naar Biafra zenden. VN verrast De ineenstorting van Biafra heeft de Verenigde Naties verrast. De vol kerenorganisatie beschikt dan ook niet over een hulpprogram op korte termijn. Dit heeft een VN-woord- voerder gisteren meegedeeld. President Pompidou heeft secreta ris-generaal Oe Thant gevraagd „al het nodige in het werk te stellen om het bestaan en de toekomst van de leden van de Ibo-stam te verzeke ren". Hij liet weten dat Frankrijk .materieel en moreel zal deelnemen aan elke VN-actie" voor dit doel. Oe Thant heeft gisteren verklaard dat hij in een boodschap aan president Gowon heeft gevraagd „zich groot moedig en menslievend te betonen". „Ik geloof dat de Nigeriaanse rege ring met de internationale ge meenschap zal samenwerken om het lot van de bevolking te verbeteren," aldus Oe Thant. Oproep paus Paus Paulus heeft gisteren een op roep gericht tot de regeringen en tot alle mensen van goeden wille om onschuldige levens in Nigeria te red den. Hij noemde de verzekering van Nigeria dat het de mensen en bur gerrechten zou eerbiedigen „een goed voorteken" en een „gelukkige belofte", en zei dat de historie erover zou oordelen of die verzekering zou worden nagekomen. In Rome verklaarde een woord voerder van Caritas dat het „de grootste ramp uit de geschiedenis" wordt als niet op de kortst mogelijke termijn op wereldniveau hulp wordt geboden aan de Biafraanse bevolking. Zes miljoen mensen zitten volgens hem samengedrongen op een gebied van zestig vierkante kilometer. geallieerde vliegtuigen boven de hongerende randstad gebeurde. Ook was er een mevrouw die vindt dat alle hondenbezitters, die dezer dagen hun hondenbelasting moeten voldoen geen 25, maar 35 gulden moe ten betalen, d.w.z. het tootientje over maken ten bate van Biafra. Er zijn ook verscheidene koren en korpsen die speciale concerten gaan houden. Het eerste was er zondag avond al in Rotterdam, waar 's avonds al een spontaan georgani seerd en druk bezocht concert in een der kerken werd gegeven, waarbij de netto-opbrengst 2600 bedroeg. Extra-vergaderingen Ook vele gemeenteraden beleggen extra vergaderingen om gelden te vo teren voor Biafra. In de gemeente Terheijde is men aan het werk geto gen, om zoveel mogelijk gelden te verzamelen. Ook vele plaatselijke kerken laten zich niet onbetuigd. Bezield met dezelfde geest van hulpvaardigheid als de landelijke or ganisatie Terre des hommes heeft zich in Utrecht het Biafracomité 'Utrecht gepresenteerd, dat zaterdag a.s. een immense actie op touw gaat zetten. Doel is zoveel mogelijk kinde ren uit Biafra naar de staat Gabon te evacueren. Het overlegorgaan van de drie vak centrales (NVV, NKV en CNV) heeft in een telegram aan de ministerraad met de meeste klem aangedrongen op het ondernemen van activiteiten, die een humanitaire oplossing van het Biafra-conflict op de kortst moge lijke termijn kunnen bevorderen. Een soortgelijk beroeD deed het dage lijks bestuur van de Evangelische Lu therse kerk op de regering. De jongerenorganisatie van de KVP drong er bij de regering op aan alles in het werk te stellen om onmid dellijke hervatting van de hulpvluch- ten naar Biafra op voldoende schaal mogelijk te maken. Op het vliegveld Heatrow bij Londen is gisteren voor het eerst een Jumbo straalpassagiersvlieg- tuig geland. De reusachtige Boeing-747 van Pan American maakte een proefvlucht met eigen personeel. Het toestel is ontworpen om 490 personen te kunnen vervoeren. De geregelde dienst New York- Londen begint 21 januari. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft tot op heden aan het Verolme-concern in totaal 130 miljoen gulden aan krediet garanties verstrekt. Maar uit het rapport-Biesheuvel-Langman blijkt dat dit niet geholpen heeft, al meldt het rapport dat niet zwart op wit. Er zouden nog eens honderd miljoen gulden nodig zijn, wil het bedrijf zijn werk zaamheden op (beperkte) oude voet kunnen voortzetten. Het rapport doet de regering drie oplossingen aan de hand, waarvan er twee zo goed als zeker niet voor rea lisatie in aanmerking (kunnen) ko men. Dat is allereerst de mogelijk heid dat het kabinet toch weer minstens honderd miljoen gulden' in het bedrijf gaat pompen, zonder de zekerheid dat dit veel zal uithalen. Biesheuvel en Langman adviseren de regering in dat geval tegelijkertijd een drastische sanèring door te voe ren. Een sanering, die ongetwijfeld toatt' ddele Unicef, het kinderfonds van de VN, heeft 48 vrachtauto's bij elkaar van de 120, die het naar Biëfra wil zen den voor distributie van voedsel en medicamenten onder de slachtoffers van de burgeroorlog. Hoewel Unicef rekening had gehou den met massale hulpverlening aan het eind van de oorlog, blijkt volgens een woordvoerder de nood zo hoog te zijn dat een versneld hulpprogramma nodig is. Aan vijf miljoen Biafranen moet hulp worden geboden. De wereldfederatie .van Lutherse kerken in Genève heeft een „drijven de doktersdienst" in het leven geroe pen in het gebied van de rivier de Niger. Zij heeft, tevens een mobiele kliniek in bedrijf gesteld. De Deense regering heeft drie mili taire vliegtuigen beschikbaar gesteld voor het overbrengen van medica menten naar Nigeria, ter waarde van 130.000 dollar. De wereldraad van kerken heeft een oproep gedaan zo spoedig mogelijk de nodige middelen te verschaffen voor de wederopbouw van Nigeria. De internationale hulp organisatie Joint Church Aid wacht momenteel op toestemming van Nige ria om uitgebreide hulpvluchten naar Biafra te beginnen. De Verenigde Staten hebben toege zegd tien miljoen dollar extra beschikbaar te stellen voor Biafra. Tot dusver hebben de VS zeventig miljoen dollar aan hulp gegeven. Daarnaast hebben zij elf vrachtvlieg tuigen ingezet. Er worden nog acht vliegtuigen, gereed gehouden voor een Internationale hulpactie. De Belgische -egering heeft een aantal vertegenwoordigers in het buitenland opgedragen na te gaan in hoeverre hulp verleend kan worden. Ce Duitse bondsregering wil naast (Vervolg van pag. 1) Amnestie Korte tijd later zei het Nigeriaanse staatshoofd, generaal Gowon in een radiorede, dat hij de overgave van Biafra heeft aanvaard. Hij gaf zijn troepen opdracht zich voor te berei den op een massale overgave van het Biafraanse leger. Tevens kondigde hij een amnesti< aan voor „al degenen die hebben deelgenomen aan deze nutteloze po ging de eenheid van het land te ver breken". Gowon verzocht de Biafra nen een delegatie naar het federaal hoofdkwartier te velde te zenden ter bespreking van de capitulatievoor waarden. In zijn korte rede was bij Gowon geen spoor van vreugde over de behaalde zege te bemerken. Oeli veroverd De federale troepen hebben inmid dels het vliegveld Oeli na een kort maar hevig gevecht in handen. Dit vliegveld was het laatste Biafraanse bolwerk; van hieruit werd het con tact met de buitenwereld onderhou den. De Nigeriaanse radio meldde dat duizenden en nog eens duizenden wanhopige vrouwen en kinderen het verslagen Biafra ontvluchten. Gene raal Gowon heeft nog in zijn korte rede gezegd dat zijn troepen „alleen mogen schieten wanneer zij op verzet stuiten". Hij beloofde alle Biafraanse burgers „voldoende verzorging". Bevrij dingspenni ng komt in omloop VOORSCHOTEN Ter herinne- ring aan de bevrijding, 25 jaar gele den, slaat de Koninklijke Begeer Voorschoten een penning, die ont worpen werd door beeldhouwer Joop Hekman. De voorzijde toont de portretten van koningin Wilhelmina en koningin Juliana met randschrift. Op de keer zijde zijn de elf provinciewapens ge groepeerd om het rijkswapen. Als randtekst werd de spreuk „Ieders vrijheid heeft tot natuurlijke grenzen de vrijheid der anderen" gebruikt. De penningen worden geslagen in muntgoud, zilver en brons en zijn I over drie weken verkrijgbaar. Den Haag telt heel wat na men, waarvoor men een petje afneemt. Namen waar zo ge zegd een chic geurtje om hangt. Namen die men in het gesprek graag laat vallen om op de toehorenden een goede indruk te maken omtrent het milieu waarin men verkeert. Enfin, sinds De kleine zielen gemeengoed zijn geworden behoeft dat alles geen nadere omschrijving. Het zit er altijd nog een beetje in.... Maar die naamdragers kun nen net zulke gekke en on beschofte dingen doen als ie der ander, die wat gewoner voorvaderen heeft. Men neme bijvoorbeeld het Haagse wonderlijke geval, dat mij verteld werd met de vraag: „Wat doe je daar nou aan?" Ik heb, dat zeg ik bij voor baat, het antwoord niet ge vonden. Zie hier de puzzel. Heer al leen, met goede Haagse naam, huurt driekamerflat. Ook dat kan in Den Haag.... Huis heeft ook open haard. Huis is voorzien van centra le verwarming. Heer trekt in huis en krijgt op een goede avond zin die open haard te branden. He laas, helaas, daar zijn hout en kolen voor nodig. Die heeft heer niet Maar... hij weet. dat bene den in kelder in een der boxen wel kolen liggen... en hout... alleen is die box van iemand anders. Box is niet op slot. want het is een keurige flat. Althans dat meende eigenaar van box-met-inhcud. Heer daalt af naar kelder en neemt wat hij begeert. Legt briefje neer: „Eigenaar kan rekening ind:enen..." Deftig Maar eigenaar, na de eerste schrik van geslonken ko- lénstapel, heeft geen idee hoe veel op zo vreemde wijze „ge- gaot" is. Deponeert daarom bij heer briefje in de bus. waarin ver meld dat hout en kolen gaar ne in natura terugverwacht worden. Met toevoeging s.v.p. voor die en die datum, wat de heer een behoorlijk rêspijt geeft om de zaak te verzor gen.. Heer geeft boe noch ba, heer brengt niets terug... Heer heeft zich nooit als buur vooreesteld en eigenaar kolen heeft niet het flauwste vermoeden hoe heer er uit ziet. Weet alleen die keurige Haagse naam. Eerste advies was: Trek bij heer aan de bel en vraag ver haal. Maar eigenaar is zo af kerig van contact met su per-onhebbelijkheid. dat eige naar daartoe niet te bewegen is. Tweede advies: doe aan klacht bij politie. Maar eige naar is nuchter genoeg om te begrijpen, dat het de politie een zorg zal zijn en dat deze zal verwijzen naar civiele procedure. Derde advies: loop dan naar een advocaat. Maar... wie zal dat betalen? Open vraag: Hoe peuter je een deftig Hagenaar zijn on fatsoen aan zijn verstand? Oplossingen worden gaarne 'nsewacht. verstrekkende gevol£ n zal hebben voor het twaalfduizend man tellende personeel. Dat zou in het Waterweg gebied tot grote arbeidsonrust kun nen leiden en met het oog op de naderende verkiezingen kan geen en kele regering zich dat permitteren. Ook de tweede .oplossing' is geen aanlokkelijk perspectief: het aanvra gen van surséance van betaling, zo als de liberale senator mr. H. van Riel onlangs bepleitte. Een geleide lijke liquidatie van het concern zal nog meer arbeidsonrust opwekken. Samenwerking Blijft alleen de derde mogelijkheid open: samenwerking met die andere reus in onze scheep,'«bouwwereld, de j Ri.jn-Schelde-groep. Zolang Cornelis i Verolme zelf nog aan het hoofd van zijn concern staat een altijd door hem verworpen mogelijkheid. De Rijn-Schelde-groep en het Verolme Concern zitten elkaar al jaren in de weg. De scherpe concurrentiestrijd tussen beide mammoets zal blijven voortduren zolang Verolme het veld niet heeft geruimd. Voordeliger De regering voelt het meest voor deze laatste oplossing en ook in de Tweede Kamer is al herhaaldelijk op deze mogelijkheid gewezen. Het zou voor het kabinet bovendien voordeliger zijn. Er is minder geld voor nodig. Daarom zal de regering dan ook een beroep op de heer Verolme doen eerder af te treden. Tot het zover is zullen er echter nog wel enkele tientallen miljoenen guldens nodig zijn om het bedrijf draaiende te houden. Donderdagmorgen komt de vaste Tweede-Kamercommissie van econo mische zaken bijeen onder leiding van drs. Nederhorst (soc.), die hierom heeft gevraagd. De Kamerleden we ten niet meer van het rapport Biesheuvel-Langman, dan de pers heeft gemeld. Weinig kans Aan het begin van de vergadering zullen de PvdA-Kamerleden verzoe ken de bijeenkomst openbaar te ma ken. Daar is echter weinig kans op omdat het merendeel van de leden het niet wenselijk vindt dat cijfers 1 over de financiële positie van het 1 Verolme-concern zouden uitlekken. Dat zou een eventuele fusie met de I Rijn-Scheldegroep niet vergemakke- I lijken. De KVP-fractielcidcr drs. W. K. N. Schmelzer heeft intussen aan Verol- j me meegedeeld, dat hij ziin ad viseurschap wenst neer te leggen. Hij zou dat al enige tijd geleden heb- ben aangekondigd. Dat leidde vannacht I in Den Haag tot geruchten, als zou de kvp'er de post van minister van economische zaken gaan innemen, als opvolger van mr. De Block. Zijn ad viseurschap zou hem daarbij in de weg staan. Voor het geval dat minister-presi dent De Jong een beroep op drs. Schmelzer zal doen, is het noodzake lijk dat eerst een definitieve beslis sing over Verolme wordt genomen Het is namelijk ondenkbaar dat de heen Schmelzer dat besluit zou moe ten nemen terwijl hij nog adviseur van het bedrijf is. Bussen hotsten: 39 vrouwen gewond O BRUSSEL Bij een botsing tussen twee autobussen zijn gisteravond 39 vrouwen gewond. De bussen, die Bel- gische vrouwen vervoerden die bij Philips werken, reden op elkaar toen een van de bussen plotseling moest j remmen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. Assistent-oppasser mevrouw I Jane Whitewood brak beide be- nen in september vorig jaar toen zij door gorilla Bukhama in de dierentuin in Dudley (Engeland) werd aangevallen, maar zij koes tert helemaal geen wraakgevoe- I lens en wil geen kwaad woord I over hem horen. In het voorjaar hoopt zij weer j aan het werk te gaan. Bukhama, zo zegt Jane, viel haar alleen aan uit zelfverdediging, omdat hij haar wijze van benadering ver keerd interpreteerde. Op de foto mevrouw Jane Whitewood met Bukhamadc laatste (veiligheidshalve) achter I dik glas. Misschien dat in het wintersei zoen de houthakkers weinig om handen hebben of alleen maar omdat ze er zin in hadden om ook iets spectaculairs te organi seren: in elk geval was er veel belangstelling voor de sledewed strijd in Gaissacht (Duitsland) over een afstand van 2,5 kilo meter. Voor twee pechvogels werd het een kortstondige affaire, een onverhoeds sneeuwbergje bij de finish zorgde voor een formida bele „omwenteling" met een soort katapulteffect. Maar de arena was zacht, alleen de (eer ste) prijs verkeken... Verzoening capitulatie van Biafra, kort voordat het geheel in handen van Nigeriaanse troepen was geval len, kan misschien nog veel ellende voorkomen. Zij betekent, dat de Biafranen niet als guerrilla's in het oerwoud zullen verdwijnen teneinde een hopeloze strijd tot een nog bitterder einde voort te zetten. Ook maakt zij het mogelijk, dat de zwaarbezochte bevolking sneller bereikt kan worden met voedsel en medicamenten, hetgeen thans van het grootste belang is. Of zij een gunstig effect zal hebben op de toekomstige positie van de Biafranen en in hoever dat het geval zal zijn, blijft nog een onbeantwoor de vraag. Van de reactie van de regering te Lagos zal nu in grote mate afhangen, of de gevraagde verzoening door on derhandelingen kans van slagen heeft. Vooral na de Biafraanse erkenning, dat „die elementen in het oude re gime die deze verzoening onmogelijk hebben gemaakt zich vrijwillig heb ben teruggetrokken". WH men in Lagos Nigeria werke lijk tot een hechte eenheid smeden, dan kan die verzoening niet uitblij ven. Aan beide zijden zal men moe ten geven en nemen. Biafra is in Nigeria niet de enige bron van onrust. Ook andere stam men, in de westelijker gelegen ge bieden, zijn ontevreden over de over heersing der Haussa's. De oorlog tegen Biafra, die met de hulp van Engeland niet zonder suc ces bleef, was er oorzaak van, dat el ders het verzet tegen Lagos werd ge staakt. Mocht generaal Gowon de fout ma ken Biafra als een bezet gebied te behandelen, dan bindt hij daar zijn troepen en verzwakt hij zijn greep op de rest van Nigeria. Voor Engeland, dat Nigeria in 1960 onafhankelijkheid verleende en zich keerde tegen de afscheiding van Biafra, is een belangrijke taak weg gelegd. Ook al zegt premier Wilson terecht, dat Nigeria een onafhankelijke staat is en geen kolonie, die men de wet kan voorschrijven. Zo gering is de Britse invloed nu ook weer niet. OtNSDAG 13 JANUAW 1970

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5