GROEN IN DE RANDSTAD Poging tot moeilijk moord Jeanne te bewijzen Zeven punten van overeenstemming Eis half ongeluk jaar voor (5 doden) Schaatskalender Nabije Oosten-conflict Vertragingen bij ™J ■examens HOEVEELHEID DDL TE KLEIN Voor melk nieuwe weggooifles Provincie werkt aan recreatie Uitvoering kost vele miljoenen Controle op doping bij schaatsers Rl 197} v— 7 ZATERDAG 10 JAiNUAjW 1970 Albina Toheponene, werkzaam bij de boerderij van de Landbouwschool van Shilutsky (Rusland) heeft een vierling gekregen, die nu drie maan den oud is. Hel zijn drie jongens en een meisje. Foto: Albina Toheponene met haar oudste dochter Vilia en de vierling. PARIJS Op de volgende bijeenkomst van de grote vier over het Nabije-Oostenconflict 13 januari zal Frankrijk de opstelling voorstellen van een catalogus met de punten van overeenstemming. Deze punten zijn: 1. Moskou erkent, dat de landen van het Nabije Oosten, met inbegrip van Israël, het recht op een zelfstandig bestaan hebben binnen veilige en erkende grenzen. 2. Moskou geeft toe. dat de eva cuatie van de bezette gebieden door Israël slechts door middel van een vredesregeling tot stand kan komen. 3. Amerika geeft toe, dat ontrui ming van deze gebieden noodzake lijk is. 4. De troepen van de Verenigde Naties, die de Israëlische strijdkrach ten in de bezette gebieden zouden vervangen, mogen deze gebieden niet eerder ontruimen dan nadat daar over in de Veiligheidsraad en voor al tussen de vier permanente leden overeenstemming is bereikt. 5. De vier grotemogendheden zijn het eens over het recht op de vrij heid van scheepvaart in het Suezka- j naai en de Straat van Tiran. 6. De status van Jeruzalem moet j die van een interantionale stad wor- j den met behoud van het Israëlische j karakter. j 7. Wat het probleem van de Pale stijnse vluchtelingen betreft, zou men i willen terugvallen op een vroegere VN-resolutie, die de Paiestijnen de keus laat tussen hun huidige ver- blijfplaats en terugkeer naar Israël. De Amerikanen vinden, dat het aan tal Paiestijnen, dat tot dit laatste be sluit, beperkt moet blijven en dat deze terugkeer over een lange periode moet worden verdeeld. De Russen j zijn het daarmee niet eens. Door sneeuw en griep DEN HAAG Doordat er dit jaar opnieuw een samenloop is opgetreden van griep en sneeuwval, die het exa menrijden op vele plaatsen onmoge lijk' maakte, is vertraging in het af werken van examens niet te vermij den. Aldus de Stichting centraal bu reau rijvaardigheidsbewijzen. De examinatoren zullen zoveel mo gelijk wel de theorie-examens afne men. ("Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH Ook gisteren was het weer spitsroeden lopen voor Schijndelse Riet, die blijft ontkennen haar 36-jarige eerste j man en haar 82-jarige vader te hebben vergiftigd, en ontelbare mis lukte pogingen tot vergiftiging te hebben ondernomen. De presi dent van de Bosse rechtbank, inr. Geense, voelde haar tot 's avonds toe danig aan de tand, waarbij hij gebruik maakte van de onder tekende bekentenissen, die verdachte in een eerder stadium heeft afgelegd tegenover de politie en de rechter-commissaris. De vrouw, die op de derde dag van haar proces in een smetteloos zwart I van mevrouw Ruault DDT van het mantelpakje de rechtszaal werd bin- i merk Mie.rexit was gebruikt. Er wa- doelde waarschijnlijk dat ze het huis geheel met vast stond of_in de koffie uil moes, dat hem nje!s kon sche_ len. als ze met die jonge vent- ergens nengeleid, maakte een weinig geloof waardige jndruk op de magistraten en het Schijndelse publiek, dat het podium bevolkte. Ze moest zich in allerlei bochten j wringen om zich uit een veelheid van benarde situaties te praten. Hoewel ze blijk gaf de slimheid en ook de intelligentie te bezitten onmiddellijk aan te voelen waar ze. fout kon gaan. raakte ze herhaaldelijk verstrikt in het door haarzelf gespannen net van 1 leugens. Aan de orde was gisteren de in de i dagvaarding omschreven pogingen mevrouw Jeanne M. E. Ruault met I vergif van het leven te beroven. Ze zou dit tezamen en in vereniging j hebben gedaan met een zekere Gerrit j V.. die in Maastricht voor hetzelfde j feit heeft terecht gestaan, en wiens I zaak thans in hoger beroep in behan- i deling is. Gerrit V. was tot 1063 de man van mevrouw Ruault. In de jaren 1959 en 1960. toen allen nog in Gelcen woon den. had hij een verhouding met Schijndelse Riet gehad. Op grond hiervan moest de eerste echtgenoot van verdachte uit de weg worden geruimd dit lukte pas in 1962 als gevolg van een acute parathionver- giftiging evenals zijn echtgenote. ren in 1960 soorten in omloop, die twee tot drie keer zo sterk waren. Als er met een van deze giffen was gewerkt, waren de toxische verschijnselen wél verklaarbaar. Verdachte, die in de morgenuren J. door de officier flink op haar num- j mer was gezet 't moest nu einde lijk maar eens uit zijn met haar ge- j woensdag voor het requisitoor en de draai en gelieg; ze moest zich ervan verdediging is uitgetrokken, bewust worden dat ze de plicht had de haar gestelde vragen te beant woorden, omdat het ten slotte om de dood van twee mensen en -verschil lende misdrijven tegen andere mensen ging werd in de middagu ren geconfronteerd met de bekente nissen, welke ze het vorig jaar had afgelegd. Zin voor zin nam de president de betreffende verklaringen met haar door. Ze wist van niets, zei zei, schreeuwde ze en stamelde ze soms. DEN HAAG Het lijkt erop; dat deze hardplastic schecikbeker dl in j gebruik voor dessertprodukten, zpals vla, yoghurt e.d. maar dan met de inhoud van een liter, de melkverpak- king van de nabije toekomst gaat I worden. De melkfabriek Leerdam heeft deze „weggooifles" uitgetest en veel huisvrouwen zijn er geestdriftig over. Men vindt ze beter dan de plastic zakken, die wel eens kunnen lekkeln en de hardkartonnen bekers, die vrij moeilijk zijn te openen. Voordelen van de nieuwe „fles"': sterk, lucht dicht, gemakkelijk stapelbaar en een plezierige „schenkhoek". Klein na deel: deze verpakking is iets duurder dan de tot nu lee gebruikelijke. Het zal nog wel even duren voor de beker gemeengoed gaat worden, omdat introductie ervan allerlei tech- nische problemen oproept. Andere Maandag wordt het proces voortge- verpakkingen, tot de „orthodoxe" fles zet. aan de orde is dan de vergifti- ree. zijn bepaald vuog niet aan het gmgspogingen. welke Schijndëlsc eind"van'hun bestaan. Riet volgens de dagvaarding op haar tweede echtgenoot, de 64-jarige Frans Sleutjes, heeft ondernomen. Dinsdag wordt de dood van haar ader behandeld, terwijl de bekennen, net zo. zoals u zegt ten minste, bij de politie?"Verd.: Nee, maar ik heb nooit iets geweten." Pres.: „Ja, maar nrn beste mens, je zegt 't allemaal zelf, hier in deze verklaringen." Verd.: ..Ik heb hele maal niks gezegd, 't Is misschien wel een vergissing wat daar staat." Offi cier: „Toen Gerrit tegen u zei dat hij z'n vrouw wilde opruimen, wat dacht u toen? Dat ze dood moest? Verd.: „Nee. helemaal niet. Van mij mocht ze blijven leven. Hij be an ders ging wonen." DE SCHULD ZIEK In de eerste bekentenis, die Schijn delse Riet ten aanzien van mevrouw Ruault had afgelegd, had Gerrit V. van alles de schuld gekregen. Hij was degene geweest, die de DDT-kor- j reis in de koffie van z'n vrouw had gedaan. Hij wilde van haar af; haar had 't niets kunren schelen of Ger- rits wettige echtgenote bleef leven of j niet. In een tweede bekentenis had ze gezegd dat niet Gerrit, maar zij de i koffie van mevrouw Ruault lot twee maal toe vergiftigd had. Dit om haar geweten te ontlasten en niet iemand te beschuldigen, die slechts mede plichtige was geweest. AMSTERDAM Op de schaatska lender van de KNSB staan voor het komende weekeinde nog de volgende evenementen VANDAAG Bovenkerk: koppelwedstrijd; Aven- horn: Vijfdorpentocht (40 km). MORGEN Bovenkerk: bostocht (12,5 tot 50 km); Winkel: prestatie-molentocht (25 km); Avenhorn: Vijfdorpentocht (40 km); Den lip: Waterland-west- toent 40 en '80 km); Vinkeveen: Natio nale kortebaanwedstrijden heren: Ku- delstaart: koppelwedstrijd Toen verd. in 1968 gearresteerd werd nadat ze bekend had haar man en haar vader vergiftigd te hebben, meldde mevrouw Ruault zich bij de» politie met de mededeling dat ook zij aan vergiftigingspogingen had bloot gestaan. i Tijdens een confrontatie tussen de Twee keer was ze zeer ernstig ziek I lwee - geweest na het drinken van koffie met haar voregere echtgenoot en verd. Dagenlang had zo krimpend van de pijn in haar huis rondgekro pen en. ondanks verschillende ver zoeken van haar kant, had haar man geweigerd haar naar het ziekenhuis te brengen. De ziekteverschijnselen, die de vrouw gisteren als getuige voor de rechtbank beschreef, waren volgens de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust vrijwel dezelfde, welke na een ver giftiging met een' insectendoder als DDT optreden. De laatste vroeg zich alleen af hoe 't mogelijk was geweest dat mevrouw Ruault zule nare gevol gen had ondervonden van het drin ken van een kop koffie, waarin DDT van het merk Mierexit was gestrooid. De dosis, waarom het zou zijn ge gaan. was volgens hem te gering ge weest om een toxisch effect te heb ben. Alleen als er een treel sterker soort DDT in het spel was geweest, zouden de klachten te plaatsen zijn. Gerrit had aanvankelijk zichzelf belast en daarna Riet de schuld gegeven hadden beiden al les weer ontkend. Van vergifti gingspogingen met DDT zou nooit sprake zijn geweest. Mevrouw Ruault had wel eens een galaanval gehad en haar klachten zouden daar wel het gevolg van zijn geweest. TECHNISCH Tussen de rechtbank, de officier, dr. Zeldenrust, en de toxicologe cir. Jansen ontspon zich toen ..een zeer technische discussie over de al of i niet dodelijke werking van DDT. Duidelijk was wel dat de proeven die genomen waren, in wetenschappe- j lijke zin. ver onder de maat waren gebleven. Even duidelijk was ook dat j er in de toxicologie met heel verschillende normen wordt gewerkt I (3 tot 20 gram), als de vraag beant- j re' woord moet worden, welke hoeveel- I heid DDT lethaal is'. DOOSJE GIE Ook voor de rechtbank hield ver dachte gisteren halsstarrig vol dat dit de waarheid was. In een onbewaakt ogenblik liet ze echter uit de mond vallen dat ze Gerrit met een doosje gif in de keuken had zien staan, toen er koffie moest worden gedronken. En daar kon ze niet meer onderuit, hoe vaak ze dit ook probeerde. Haar verdediging liet een bepaald onnozele indruk achter (hazr verde diger. mr. H. van der Putt trouwens ook, omdat hij niet in staat bleek ook maar één vraag duidelijk te formule ren en een door hem opgeroepen ge tuige a décharge zich als een getuige a charge ontpopte). President: „Waarom heeft U 't vo rig jaar al die bekentenissen afge legd. terwijl u nu van niets blijkt te weten?" Verd „Gerrit was z'n vrouw dik zat. Hij wilde met me trou wen."President: „Ja, maar waarom? Ik heb hier alles op papier staan en u heeft dat ondertekend!"Verd.: „Ik bemoeide me nergens mee. Ik had geen plan. Het was zijn plan. Ik wist van niets eerlijk niet, edelachtba- GEPREST? De officier van justitie mr. Booster tuggereerde tenslotte dat het in 't i President: .Bent u bij de rech ter-commissaris soms ook geprest te (Van onze correspondent) ARNHEM Zes maanden ge vangenisstraf waarvan een voor- waardelijk en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Dat was de eis voor de verkeersramp van 10 september op de Waal brug bij Zaltbommel. Vijf arbei- ders in een busje werden ver pletterd door de zestons vracht- i wagen van de 31-jarige chauf- J feur Jan van V. uit Amsterdam. Deze zag in dt zeer diehte mist plotseling de restanten van. een ket tingbotsing voor zich opdoemen. Hij waagde een gok: er omheen, over de j linkerweghelft. „De gevolgen waren catastrofaal", zei president mr. J. D. van den Berg. Uit de mist doemden ineens twee koplampen op. „Het was verschrikke- i lijk", zei de chauffeur, zichtbaar ge- bukt onder wat hij die dag had aan- gericht. Hij werkt nu bij de Hoogovens. „Ik niet meer achter het stuur", had hij onmiddellijk besloten. „Ik durf niet meer", hoewel hij bekend stond als een zeer goed chauffeur. „Te hard" „Hij heeft veel te hard gereden", aldus officier van justitie mr. J. Kopp. „Het valt me tijdens slecht weer vaak op dat je wordt ingehaald met verbluffende snelheden terwijl i .ie zelf amper de witte streep kan volgen." Een fruitteler uit Hurwenen. die al verschillende auto's had gewaar schuwd voor de kettingbotsing op de brug, zag de SBS-vraohtauto met onverminderde vaart langsrazen. „Ruim zestig", zo- als de chauffeur er later zelf van zei. j .Maar die man heb ik niet gezien." „Het valt me op", oordeelde mr. j Koop. „dat vrachtwagenchauffeurs j dikwijls niet graag gas terug nemen. Ze douwen liever door. Er moet toch iets schorten aan de opleiding voor vrachtautochauffeurs" Van V. was het er niet mee eens. „Ik reed niet te hard, maar de mist j werd op de brug ineens veel dichter dan op de weg." Wildemannen Raadsman mr. J. M. Gasillc uit D Haag bestreed de opvattingen van de officier. „Hij was chauffeur nummer één in zijn bedrijf. Er ko men niet zomaar wildemannen op de bok van zo'n kostbare vrachtauto. Als hij met dertien jaar ervaring zes tig rijdt, dan is dat een goede snel heid." Naar de mening van mr. Gasille was de chauffeur de dupe geworden van een beroepsmatige reaktie: de zekere dood van de mensen bij de kettingbotsing te vermijden door de riskante gok er om heen te draaiep. „Als er alleen blikschade was ge- i weest. was het een simpel kantonge- j rechtzaakje geworden: niet voldoen de afstand gehouden. Nu het erger is afgelopen, mogen we niet de vijf mensenlevens aan zijri nek ophan- gen." De chauffeur had de begrafenis van de slachtoffers bijgewoond. Op aanraden van zijn- werkgever nam hij met de twee overlevenden en de familieleden geen contact op. s recreatiegebieden, verbindingsstraten en stedelijke recreatie strand, duinen, natuurgebied en grienden uinnn-werkgebied DEN HAAG De klachten over het ontbreken van goede groenvoorzieningen in de randstad Holland worden steeds luider. Er zijn weinig of geen recreatiemogelijkheden rond de grote agglomeraties. Daardoor zijn in de weekeinden de wegen naar de open gebieden oostelijk van de rarvdstad overvol. Woningbouw en industrie breiden zich in de randstad steeds verder uit. De bevolking krijgt een steeds groter wordende afkeer van deze Uitbouw, omdat men meerit dut dit ten koste gaat van de leefbaarheid. Leefbaarheid en groenvoorziening ziet men nu in eikaars verlengde liggen als de oplossing van de grote vraag: waar in de vrije tijd naar toe? Op het provinciehuis zegt men hiervan: „We zijn eigenlijk te laat begonnen, maar op het ogenblik zijn we goed op gang om aan dit pro bleem iets te doen. In de afgelopen jaren zijn onder auspiciën van het provinciaal bestuur door aantallen gemeentebesturen recreatieschappen in het leven geroepen". FR zijn voor deze schappen re creatieplannen gemaakt voor gebieden waar dit nog mogelijk was en hier en daar zijn mir. of meei particuliere stichtingen bezig. Be kijkt men de zogenaamde recreatie- kaart van Zuid-Holland, dan ziet men dat er al het een en ander is gebeurd. Het komt nu op uitvoering van deze plannen aan. Hiervoor zullen miljoenen guldens ter beschikking moeten komen. De betrokken gemeentebesturen zullen hun aandeel moeten betalen, evenals de provincie en het rijk. Hier en daar is begonnen met de uitvoering, waardoor al kleine delen voor het publiek zijn opengesteld. Midden-Delfland, gelegen tussen de Waterwegsteden, het kassenge- bied van het Westland en Delft, van Maassluis tot Rijksweg 13 met een uitloper langs Schipluiden naar de Zweth en langs Maassluis naar Hoek van Holland, is in een verge vorderde ontwerpfase. Om de ver wezenlijking van dit recreatieplan mogelijk te maken, werkt men aan de herziening van het streekplan Westland. Het belangrijke daarvan is, dat men daarbij tevens denkt aan de toekomst van het Westland als tuinbouwgebied, vooral nu de mi nister het „geen bezwaar" heeft la ten horen tegen de Rotterdamse plannen voor de aanleg van de Rijn- poorthaven. 's-Gravenwoude strekt zich uit van de smalle groenzone tussen Rijswijk en Delft en de groenzone ten noordoosten van Delft tot aan de zuidrand van Leiden en het Was- senaarse strand. Een klein onder deel van dit plan, de Delflse Hout, is inmiddels klaargekomen. Voor "net overige is overleg gaande Vnet de in dit gebied liggende gemeenten, welk overleg niet op alle punten vlot ver loopt. Zeer binnenkort begint men iets te doen ten noorden van Zoeter- meer. Het recreatiegebied De Brielse Maas is bijna klaar. Het ligt tussen Brielle, het kassengebied van weste- ijk Voorne, Hellevoetsluis. het Spui, Spijkenisse en het Lateraalkanaal op Rozenburg. Het plan voor de Kagerzoom. om vattende de Kagerplassen en hel ge bied ten oosten en zuiden daarvan, is in het overlegstadium. Het gaat in hoofdzaak om verbetering van het watersportgeToied. Er worden plannen uitgewerkt voor het maken van een groene buf fer tussen de Drechtsteden en de. Rotterdamse agglomeratie. In dit gebied liggen o.a. Ridderkerk en Hendrik Ido Ambacht. Op het Eiland van Dordrecht denkt men aan een recreatiegebied voor de Merwelanden. Voor de Vijfherenlanden en de Alblasserwaard wordt overleg ge pleegd tussen en met - het Stadslandschap en Staatsbosbeheer. Het recreatieplan Rottemeren bij de agglomeratie Rotterdam is al ja ren in uitvoering. Een groot deel is al 'voor het publiek opengesteld. Het Rc-euwijkse Plassenlandschap omvat het gebied van de Reeu- wijkse plassen, de Goudse Hout, het Weegje. de groene strook Tussen de wijk Bloemendaal en Waddinxveen. Hiervoor worden plannen gemaakt, al heeft men incidenteel al een deel tje van het gebied onderhanden ge had. 9 Langs de Oude Maas zijn enkele delen van een groter plan gereedge komen. Voor het Grevelir.gengebied is een stichting opgericht, waarin Zuidhollandse en Zeeuwse gemeen ten zitting hebben. Er komt een plan voor het Ha ringvliet en wel voor het gebied tus sen dam en brug. In het kustgebied tussen Den Haag en Hoek van Holland worden plannen uitgewerkt voor de aanleg van een aantal slagen ten behoeve van de verdere ontsluiting van het strand. De Rijnmond heeft nog een plan. waarvoor urgentie geldt, voor rond het riviertje de Bernisse. Enkele maanden geleden is over leg tot stand gekomen tussen de besturen van de provincies Zuid-Holland, Noordholiand en Utrecht voor de vorming van een groot recreatiegebied, waarin o.m. begrepen zullen zijn de Nieuw- koopse plassen, de Vinkeveense plassen en de Loosdrechtse plassen. In dit overleg wordt ook een deel van het „groene hart van Zuid-Hol land" betrokken en met name hei gedeelte dat In' grote lijnen is gele gen tussen Ter Aar. Aarlanderveen, Aalsmeer en Uithoorn. JAE bevolking van de randstad klaagt ook over het ontbreken in de nieuwbouwwijken van goede groenvoorzieningen. Op het provin ciehuis -vindt men dit een kwalijke zaak, hoewel tot op bepaalde hoogte toch wel begrijpelijk. „De gemeente besturen worden vrijwel allemaal betrokken bij de realisering van re creatiegebieden aan de rand van hun gemeenten. Daarop wachten zij ongetwijfeld, voordat er in de wij ken zelf iets gebeurt. Het zou nood zakelijk zijn, dat de aan tc leggen groengebieden als het ware met dik ke vingers de agglomeraties worden ingebracht". Bovendien: realisering van alle genoemde plannen zal miljoenen en nog eens miljoenen vergen. .De Provinciale Planologische Dienst heeft de afgelopen maanden een onderzoek ingesteld naar de functies van de stadsparken in Den Haag. Eerst werd dit onderzoek in grote lijnen verricht, daarna heeft men in dc wijken om de parken een huis-aan-huis-enquête gehou den. Het onderzoek is nog niet ge heel afgewerkt maar één ding staat vast: ..Het is ons wel duidelijk ge worden. dat men zich moet afvra gen, waarom Den Haag nog de groe ne tuin van Europa wordt genoemd. Door de grote stadsuitbreidingen gaat dit allang niet meer op". Ook weet men uit het onderzoek inmiddels, dat stadsparken alleen dringend noodzakelijk zijn voor de wijken die direct om deze parken zijn gelegen. „De parken zijn duide lijk gericht op deze wijken en heb ben als zodanig een goede recreatie ve functie, maar beslist niet voor de totale bevolking' Het bedroeft de recreatieplanolo gen van de provincie, 'dat gemeente besturen steeds weer plannen her zien, waardoor gebieden bestemd voor recreatie worden verkleind. ..Steeds worden er kleine stukjes van zo'n gebied afgeknabbeld, zodat je je wel eens afvraagt, wat er over blijft". AL de genoemde plannen moe ten worden bezien op lange ter mijn. d.w.z. over zo'n vijftien tot twintig jaar zullen de plannen, al thans grote delen daarvan, zijn ge realiseerd. Toch zullen de gemeentebesturen in die tussentijd iets aan de groen voorziening in de nieuwe wijken moeten gaan doen. Want twintig jaar wachten op een aantal bomen, kan voor velen wel eens te lang blijken te duren. Er zal dan onge twijfeld een versterkte migratie vol gen van de randstad Holland naar gebieden die in de ogen van de be volking meer leefbaar zijn. Deze rek is al aan de gang vanuit het Waterweggebied en de agglomeratie Den Haag. Er zijn plannen genoeg, maar men kan geen ijzer met han den breken. DEVENTER Evenals bij de vori ge twee nationale schaatskampi- o-cnschappen zal bij de titelstrijd in Deventer een onderzoek naar doping worden verricht. De deelnemers heb ben geen bezwaar tegen deze contro le. maar wel tegen de wijze en het tijdstip waarop zij op de hoogte wer- den gesteld. De KNSB stuurde pas op 8 januari 1 de door de rijders te ondertekenen verklaring, waarbij zij zich ver plichtten zich aan een eventuele do pingcontrole te onderwerpen. In de bijgaande circulaire staat namelijk onder meer dat degenen die onder behandeling van een arts staan na moeten vragen welke stoffen in de hen voorgeschreven middelen voor komen. In dit verband wordt ge waarschuwd tegen het gebruik van neusdroppels. Bij eventuele twijfel dient men fcich te wenden tot de le den van de medische commissie: dok ter F. A. Enschede (Den Haag), C. B. Lap (Rotterdam). P. van Vloten Vele rijders hebben de brief In het I -geheel niet ontvangen omdat zij zich in trainingskampen voorbereidden, j Voor anderen was het te laat om de j in de ciculaire genoemde adviezen op te volgen. In de schaatshistorie is het slechts I één keer voorgekomen dat een rijder I van het gebruik van doping werd verdacht. Het was Ernst Beets, die echter na een contra-expertise werd gerehabiliteerd. (Haarlem) en 'H. de Waard (Deven ter).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7