BEGRIP VOOR TAAK ARTS Commentaar Ook naam van Veldkamp valt Onrust na publikaties Velen zijn overbelast - toch vertrouwen nodig CA®** Prinses Irene zal in Nijmegen bevallen Parijs akkoord: Libië krijgt vijftig Mirages Het Kwartet HET WiER Dooi en regen Grote lijnen Ook betaalde sektor eruit Luchtvervuiling in Den Haag boven maximum Waarom tekort aan slrooizout Gesprek Peking- Moskou mislukt? J.GROENEVELDJr 1 f IK*** Nieowe leidse ComramU Zaterdag 10 januari 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Nieuwe Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wie zichzelf tot bezem maakt, moet zich niet beklagen over het stof. LICHTENBERG Vandaag in ZO Ds. R. Kaptein: Huisbezoek vergt nieuwe aanpak J. den Boef: Carnaval der desperado's Huib Goudriaan: Wijze kabouters gevraagd Dr. C. Rijnsdorp: Steen of Stroom Joop Theunis6en: 't Is uit het leven een greep Frangois Bernard: Waarschuwing voor automobilisten Monique Floor: Voor diplomaten is protocol onmisbare „verkeersregeling" Jeanne de Vlieger: Het leven van mevrouw Van Beuningen Bert J. Woudenberg: Met Gert in de Kuip Phé Wijnbeek: Voor Adamo als vader is wel wat veranderd Kirsten Emous: Nog steeds is daar die achterstelling J. H. Kruizinga: Vreemde snoeshanen Joris Boddaert: Beeldhouwer Rehm moet soms knokken. He helder. Van proberen of u i DE BILT Half tot zwaar be wolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuid. Ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. DE BILT Uit het zuidwes ten nadert een storing die in de late middag of avond met een regenfront tot het zuid westen van ons land gaat door dringen. Met een wind tussen zuidoost en zuid blijft vrjj zachte lucht uit Frankrijk via België naar ons land stromen. De middag- temperatuur ligt in de buurt van 5 tot 7 graden. De vorst heeft zich boven een groot deel van Duitsland nog weten te handhaven, maar een tegenoffensief van de koude lucht is er op korte termijn niet te verwachten. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven boven normaal. Max. temp.-: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.2 cm (1003 millibar), constant. Zon en maan 11 januari zon op 8.45, onder 16.51; maan op 10.48, onder 22.05 14 januari EK. 12 januari zon op 8.44, onder 16.53; maan op 11.00, onder 23.30; 14 januari EK. UTRECHT De publikaties over gevallen, waarin (vrij kort na elkaar in Zwolle, Vlaardin- gen en Amersfoort) patiënten te vergeefs zonder bevredigend re sultaat een beroep hebben ge daan op hun huisarts, hebben, volgens de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot be vordering der geneeskunst, niet alleen bij de patiënten, maar ook bij de artsen grote onrust ver oorzaakt. De maatschappij vindt dat zo ernstig, dat zij gisteren een perscon ferentie belegde, waarop de voorzit ter, de Haagse longarts dr. L van der Drift, meer begrip vroeg voor de positie van de artsen. Hij zei o.m.. dat de arts voor het probleem staat in zijn beoordeling van een verzoek om hulp zowel de subjectieve nood van de betrokkene als het beroep dat andere patiënten op hem doen te moeten betrekken. i Te beoordelen of het om een spoedgeval gaat, is vaak moeilijk om- dat de informatie, die hij krijgt. dooi de emotionaliteit van de betrokkenen I niet altijd uitblinkt door objectiviteit. Volgens dr. Van der Drilt speelt het element van ongewisheid een i grote rol bij het nemen van een beslissing. De arts, die een beoorde lingsfout maakt, loopt grote kans, op de voorpagina's van de kranten te- recht te komen en dat leidt tot onze kerheid. Deze onzekerheid werkt volgens j hem nadelig op de aantrekkelijkheid van het beroep, terwijl de bereidheid van jonge artsen om huisarts te wor- den toch al een daling vertoont. Overigens vond hij het voorbarig te stellen, dat de huisartsen de vraag nu j al niet meer aankunnen. OVERSCHAT In een alarmcentrale voor noodge vallen ziet dr. Van der Drift niet zoveel, omdat het dan ook weer de leek is, die moet beslissen of het no dig is die centrale te bellen. Dat die leek de ernst van de ziekte heel vaak overschat, illustreerde dr. Van der Drift met de nicuwjaarsdienst van drie artsen in een stad met 75000 inwoners: zij moesten 97 maal uit rukken, maar slechts bij zeven pa tiënten bleek spoed geboden. Het bestuur gaf toe. dat er moei lijkheden liggen in het praktische vlak en dat men op dit moment de i oplossingen nog niet weet. Ook de arts hecht evenals ieder ande rgrote waarde aan vrije tijd. Weekend- diensten en praktijkwaar- komen meer voor dan vroeger. Vele artsen worden hierdoor overbelast en kunnen niet voldoen aan alle spoed- mel dingen. Het bestuur wil in het algemeen niet twijfelen aan de zorgvuldigheid van de artsen bij de uitoefening van hun we kr,maar zoals overal worden ook hier fouten gemaakt. De heer Van der Drift vroeg met grote nadruk om vertrouwen in de huisarts, zowel in het belang van de patiënt als in het belang van de huis arts zelf. Ondergraving van zeker heid en vertrouwen beïnvloeden ook het medische werk ongunstig. Op het ogenblik wordt gewerkt aan een experiment met alarmnum mers voor hartpatiënten. Telefoni sche verwijzingen van patiënten via een automatisch antwoordapparaat van dc ene arts naar de andere wat in dc praktijk "nogal eens voor komt acht het bestuur onverant woord. Voor vervoig zie pag Niet afkerig van nieuw ministerschap (Van onze parlcmentsredaetie) DEN HAAG Deze week heeft geen nieuwe minister va neco- nomische zaken opgeleverd. Na dat gistermorgen in de minister raad geen overeenstemming was bereikt over staatssecretaris van financiën, dr. Grapperhaus als opvolger van mr. De Block, werd duidelijk dat nauwelijks vordering was gemaakt met de oplossing van de ministerscrisis. Gistermorgen vergaderde de mi nisterraad over andere onderwerpen op de agenda, zodat door de premier geen nieuwe pogingen werden onder nomen een nieuwe kandidaat als mi nister voor economische zaken te vinden. Intussen hield politiek Den Haag zich wel druk bezig met de oplossing van de crisis. Er werd steeds meer gedacht in de richting van „de sterke man" die bereid is deze moeilijke iW" VOOR IEDER DIE |pü NU EEN NIEUWE HSONNEE OPGEEFT.I N.V. A. SLUYTER Zn. Telefoon 010-37.34.28 Geen voetbal DEN HAAG De Koninklij ke Nederlandse Voetbalbond heeft zicli vrijdagavond voor dc derde maal dit seizoen genood zaakt gezien het gehele voetbal programma af te gelasten in ver band met de slechte toestand van de terreinen. Over een nieuwe datum voor het bekerprogram ma is nog geen beslissing geno men. r'4 post in het belang van net land een j jaar waar te nemen. I De directeur van de AMRO-bank. 1 dr. Van den Brink, zou voor de post I benaderd zijn. Maar deze „kandi daat" wenste hierover niels te zeg gen. Verder kan men nog ais gegadig den horen noemen het KVP-Twee- de-Kgmerlid mr. R. J. Nelissen en de voormalige staatssecretaris van fi nanciën (in het kabinet-Cals) dr. Hoefnagels. Een andere mogelijkheid is, dat de premier zijn man zoekt in zijn eigen kabinet. Zo wordt de naam van mi nister Udink als minister van econo mische zaken genoemd. Maar men mag aannemen, dat de CHU niet graag afstand doet van de steeds be langrijker wordende post van mi nister voor ontwikkelingshulp. De ruil met „economische zaken" is niet aantrekkelijk. j Nieuw is de naam van dr. G. M. J. j Veldkamp, de vroegere minister van sociale zaken, die in het werk van de Achttien een niet onbelangrijke rol I heeft gespeeld. Men meent te weten, dat hij niet geheel afkerig staat tégen over een ministerpost. Een vraag is of minister-president De Jong en thousiast is over deze kandidaat. Het is voor de premier en zijn hele ploeg te hopen dat het reparatiewerk j aan het kabinet niet al te lang zal i duren. De positie van het kabinnet wordt namelijk door een langere mi nisterscrisis niet versterkt. Alsof de klok was teruggezet: maar het was doodgewoon een hommage aan de vroegere romantischer tijden en misschien een soort protest tegen al liet moderne efficiënte gedoe. Het betrof hier een gewoon kleurig onderdeel van een reeks ceremoniële handelingen: Utrechtse autoriteiten en genodigden vertrokken gisteren in rijtuigen en arresleden van het stadhuis om zich in optocht te laten rijden naar het nieuwe (doelmatige en ruime) veemarktcomplex voor de officiële opening (foto boven). Maar de huidige mens kan niet meer feilloos manipuleren met vervoermiddelen van gisteren: in de grote hal viel een van de arresleden om, gelukkig een incidentje, waarbij alle betrokkenen ongedeerd bleven, (foto onder). Geboorte rond 25 januari verwacht FR LIJKT een begin van overeen stemming tussen de Grote Vier te zyn over een regeling van het Ara- bisch-Israëlische conflict. Als dc be richten hierover juist zijn is er al thans iets, waarover gepraat kan worden. Dat niet op alle punten eenstemmig heid heerst, hoeft geen beletsel te z(jn. Het belangrijkst is, dat de grote lijnen zijn aangegeven, langs welke stap voor slap naar een oplossing kan worden gezocht. President Nasser heeft vorige week nog gezegd, dat het uitblijven van een vredesregeling met Israël voor de Arabische landen rampzalige gcvol- gefi kan hebben. Welnu, een nieuwe kans lijkt zich voor te doen. Nasser vergist zich als hjj denkt, dal de Russen met de andere mogend heden een oplossing kunnen uitwer ken, waar aan alle betrokken partijen zich maar te houden hebben. Hij zal daar zelf over moeten onderhandelen. Wil er sprake kunnen zyn van terug trekking van de Israëlische troepen, dan moet voor alle facetten van het conflict een regeling zyn gevonden ook voor dat van de vluchtelingen en de Arabische commando's. Dc Arabische landen kunnen moei lijk van Israël verwachten dat het de bezette gebieden als vuistpand prijs geeft, als het geen zekerheid heeft, dat de bedreiging van zijn bestaan geheel is weggenomen. Israël weigert uit veiligheidsoverwe gingen een akkoord te aanvaarden, waarmee het opnieuw aan de wille keur van de Arabische landen wordt overgeleverd. Het wil nu eindelyk eens met rust worden gelaten. Zolang Egypte daartoe niet bereid is zal het voorkeur geven aan handha ving van de bestaande toestand, hoe ongemakkelijk die voor Israël ook is. Onderschat de enorme spanning niet. waarin het moet leven. De weigering van de Arabische lan den en niet alleen Egypte een streep onder het verleden te zetten, wordt ingegeven door prestige-redr- dencn. Zy kunnen eenvoudig niet bij de werkelijkheid neerleggen. Als dat zo blijft zullen ook de grote mogendheden er niet in slagen, vrede te stichten. Hoogstens kunnen zy voorkomen, dat de zaken nog verder uit de hand lopen. Zij moeten dan wel ophouden, wapens aan te dragen die de verleiding gro ter maken, de strijd voort te zetten. DEN HAAG In het westen van Den Haag is de luchtvervuiling op j sommige dagen drie keer zo intens als volgens het TNO maximaal is toegesstaan. Volgens de Haagse werkgroep mi lieuhygiëne is op deze dagen de grens overschreden, die leidt naar ademha lingsstoornis en astma. Afvalproduk- ten van de oliestookverwar- mingsinstallaties in het Westland zijn de grootste oorzaak van de luchtver- j ontreiniging. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze I STAKING AFGELOPEN Mannen schenken aan meisjes helft van hun loonsverhoging NIEUWE PEKELA Maandag /al I weer worden gewerkt in de Champs i Clark sigarenfabriek van dc firma Koning in Nieuwe Pekela. Dit is het gevolg van een overwtn- ning van de werkneemsters van Champs Clark en de Algemene be drijfsgroepen centrale. Overigens maakte een geste van het mannelijk personeel dit resultaat mogelijk. Dezen verklaarden zicli namelijk bereid in de helft van de loonsver hoging, die zij vanaf half september ontvingen, aan hun vrouwelijke col lega's over te hevelen. Dit gaf voor de stakende meisjes de doorslag. De directie was verder bereid de minimumpremie op 30 te stellen. Voorheen was dit 21, zodat dit een verhoging betekent van 9 per week. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. I CU DU V£AXÜjUm ZD INTERIEURVERZORGING CPUN5&URGZ1 MEER KEUS IN i PASSENDE OMGEVING ROTTERDAM Prinses Irene zal zich voor de geboorte van haar eerste j kind laten opnemen in het St. Rad- boudziekenhuis te Nijmegen, aldus het Algemeen Dagblad. DEN HAAG Hel Tweede-Ka merlid Willerhs (soc.) heeft aan minis ter Bakker van Verkeer en water- slaat gevraagd wat de redenen zijn van het grote gebrek bij alle gemeen ten aan strooizout voor de gladheids- bestrijding. Over grensgeschillen HONGKONG China zou dc Sov jetunie hebben beschuldigd van schending van een afspraak lot we derzijdse terugtrekking van troepen langs dc Chinees-Russische grens. Volgens een extra-editie van het in de Britse kroonkolonie Hongkong verschijnende pro-communistische dagblad Ta Kung Pao zijn de grens- besprekingen in Peking daardoor vruchteloos geworden. Afgesproken zou zijn dat de beide partijen tijdens de besprekingen hun troepen uit de betwiste grensgebie den zouden terugtrekken. Dat het inderdaad misloopt met de besprekingen, zou ook kunnen wor den afgeleid uit een Russische klacht over „militaire psydhose" en „anti- Sowjetlaster" in China. De geboorte van het eerste kind 1 van prinses Irene en prins Karei Hu- go wordt 25 januari verwacht. Prinses Margriet heeft haar tweede zoon, prins Bernhard, ook in het St. Radboudziekenhuis Ier wereld ge- j bracht. Het medisch team zal ook bij de bevalling van prinses Irene onder leiding staan van de gynaceoloog prof. J. L. Mastboom. De baby zal de Franse nationaliteit krijgen, maar toch moet het kind in Nijmegen worden aangegeven. Prins j Karei Hugo zal niet vergzeld zijn van regeringsfunctionarissen die als ge- tuigen optreden. Wel zullen tolken hem moeten assisteren, omdat de prins nauwelijks Nederlands verstaat. Het kind zal niet in Nederland wor den gedoopt, Stookolie duurder ROTTERDAM Vanaf vandaag is de prijs van zware stookoliën ver hoogd met 1.90 per duizend liter. Dit is gebeurd in het kader van de I door het ministerie vastgestelde prijs- structuur voor vloeibare brandstof fen. Beurtmakelaar in assurantiën Sinds 1931 Rensioenadviseur CL. DE VRIESELAAN 177 - ROTTERDAM-] TEL. (010) 231736 2Jt963 VERZEKERINGEN OP ELK GEBIED PARIJS Tutten de Libische regering en de Franse Dassaultfa- brieken is- met goedkeuring van de Franse regering, een akkoord gesloten over de levering van vijftig Mirage-straaljagers, zo is van bevoegde zijde in de Franse hoofdstad vernomen. In bet contract zou de clausule zijn opgenomen, dat Libië de toestellen niet aan derde landen mag doorleveren. Met nadruk hebben genoemde kringen erop gewezen, dat de leve ring over een zodanig lange periode Ls gespreid, dat zij het Franse streven naar een vreedzame regeling over hel Nabije Oosten, door middel van het viermogendhedenoverleg, niet in ge vaar brengt. Pas in 1971 zou Libië de eerste vijftién toestellen ontvangen. De toestellen zijn niet dezelfde, die indertijd door Israël waren besteld (en nooit, werden geleverd). Deze machines zijn onlangs van een basis bij de Middellandse Zee naar een vliegveld meer landinwaarts overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1