schaak Filatelie in 1969 en 1970 bridge ~%c 25' Suikerwerk Varianten te i s P ate a tes Wroeters gevaarlijk voor archeologen Toch tien PUZZEL VAN DE WEEK ZATfcKDAG 10 JANUARI 1970 3 if ui WIISIf WPf'CN Filatelisten weten dat de Nobèlprij- zen in het jaar 1901 zijn ingesteld en dat sinds 1961 elk jaar de Nobèlprijs- winnaars, die 60 jaar geleden deze prijs gekregen hebben, met een postzegel worden geëerd. Bovendien zal het be kend zijn dat de Nobèlprijs voor we tenschappen door Zweden en die voor de vrede door Noorwegen wordt toege kend. In 1969 is deze prijs voor de vre de aan de Internationale Arbeidsorga nisatie te Genève verleend, die 50 jaar geleden als uitloper van de vredescon ferentie na de eerste loereldoorlog in het leven is geroepen. ï- ÉÉifllHlir Als de huidige gewoonte blijft bestaan zal de IAO der- I halve in 2029 op een Noorse ze- j gel prijken als winnaar uit het dan grijze verleden van 1969. Maar vermoedelijk ook in 2019 bij het eerste eeuwfeest I van zijn bestaan. Inmiddels hebben we het hal ve eeuwfeest in 1969 al flink fi latelistisch herdacht met een zogenoemde omnibusuitgifte, waaraan meer dan honderd lan- len hebben meegedaan. De mees te postadministraties hebben eenvoudig het embleem van de IAO als ontwerp voor hun ze gels genomen. Ik wil ze daarom niet veroordelen; zeker niet de grafisch knappe zegel van Ne derland. Maar ik ga de filate listische prijs als die bestaat geven aan de zegel, die Japan heeft uitgegeven: men symbo liseerde daar de IAO door een veiligheidshelm, die de arbeider tegen sociale en andere onhei len heeft te beschermen. Voor de filatelie heeft ook 1969 zich gekenmerkt als het jaar van de „schilderijen-op- postzegel''-kwaal, een ziekte die welig tiert en wegens het over vloedig arsenaal, dat de kunste naars in de loop der eeuwen bij een gewrocht hebben, het nog wel even zal uithouden. ,.Arme" rijke verzamelaars van dit the ma. De Apollovluchten hebben ook vele postdiensten en hun ontwerpers in beweging gezet. Weet u dat de Amerikaanse posterijen meer dan tien mil joen fdc's van de Apollo-12-ze- gels hebben verstouwd? Omtrent het pas begonnen jaar zijn al enige filatelistische voorspellingen te wagen. Zo heeft het centraal bureau van de Wereldpostvereniging te Bern alle postadministraties aangeschreven....zich te beper ken in het uitgeven van postze gels, dacht u? Dan vergist u zich. Men heeft gevraagd dit jaar ter gelegenheid van de in gebruikneming van een nieuw gebouw door dit bureau een ze gel uit te geven liefst met de afbeelding van dit gebouw. Had dit niet uitgesteld kun nen worden b.v. tot 1974, wan neer de UPU zijn eeuwfeest viert en wanneer evenals in 1949 natuurlijk weer herden kingszegels over de hele wereld gaan verschijnen? Nederland doet er niet aan mee. maar Su riname wel! Wat ons verder te wachten staat? In vele landen komen ze gels uit ter herdenking van de oprichting van de Ver. Naties in 1945. Verder zal 1970 in het teken staan van de Europese natuur bescherming. Enkele landen hebben reeds een emissie aan- Correspondentie aan de heer A. 1. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Het eerste internationale Sui- ker-damtoernooi ligt achter ons Een uitstekend geslaagde mani festatie. Dat de hoop van het vaderland een gedeelde eerste plaats bezette voor wereldkam- kampioen Andreiko en oud-we reldkampioen Koeperman deed deugd. Weinig scheelde het of Harm Wiersma had alleen geze- geVtard Sijbrands bewees zijn grata klasse door Gantwarg in de stotronde te verslaan en al dus langszij te komen. Na de nipte overwinning in de landenwedstrijd en de nederlaag in Rome nu een nederlaag in Amsterdam voor de Russische cracks. Ik geloof dan ook niet dat van toeval kan worden gesproken. Enige teruggang bij de Russen (ook al door het ou der worden van enige spelers) en vooruitgang bij de Nederlan- Smith, Amerika ders deden het krachtsverschil nog meer nivelleren. Daaraan kon de overwinning van Mogil- janski in de B groep niets af doen. Verrassend en fraai was de tweede plaats van de jonge en opkomende Henk Werner, die De Ruiter en Palmer toch maar achter zich liet. Thans enige fragmenten uit de eerste ronden: (1) Zwart: 3, 4, 6. 8, 13, 14, 16. 17, 18, 19, 23, 24. Wit: 27, 28, 30, 32. 33, 34. 35 38, 39, 42. 48, 49. De goed spelende Amerikaan werd als 'volgt enige theorie bij gebracht: 14—20? 27—22! 18x27; 32x12, 23x43; 49x38, 8x17: 30—25!, 19—23; 25x14, 17—22; 34—30, 24—29; 33x24, 1722. Ondanks de schijfwinst van wit liep de partij nog remise Mogiljanski (2) Zwart: 3, 6/15, 18, 19, 25, 26 Wit: 27, 28. 29, 31/38. 43. 44. 45. 48. Hoewel de Tsjech onderaan eindigde, toonde hij aanleg te. hebbèn. Hier nam hij ee.n dam die zijn tegenstander niet gezien had, doch die niet meer dan ge lijk spel opleverde: 1420; 34—30, 25x23; 33—29, 23x34; 27—21, 26*17; 28—22, 17x28; 32x5, 9—14; 5x40, 3—9. Later ontstond dit eindspel, dat de Russische meester een be kwame trik-trak winst opleverde. (3) Zwart: 14, 19, 20. dam 46 Wit: 18, 30, 35, 45 19—231; 18x29, 20—25; 29—231, 25x34 23—18, 46—19; 18—12, 19—2; 45—40, 34x45; 35—30, 2x35; 12—7. 14—19: 7—1, 35—40. Mogiljanski Hrsard. Frankrijk Correspondentie aan de heer H. 1. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Den Haag. Het is bekend dat men in een partij lang niet alles te zien krijgt wat aan varianten „klaar ligt", al naar de keuze van het antwoord dat de verdedigende partij kiocf. Dat is logisch: in één en dezelf de partij kan men niet meer dan één voortzetting „vastleggen" Dit neemt niet weg dat er uit bepaalde partijen soms veel meer te „halen" valt dan in wer kelijkheid geschiedt. Goede com mentatoren houden zich hiermee vaak bezig en leggen uit wat er gebeurd zou zijn indien de ver dediger d i t qespeeld zou heb ben. of dat! Toch komen deze „varianten op de werkelijkheid" slechts zelden in de openbaar heid, hoogstens in enkele vak tijdschriften. Bij het aanbieden v&n „opga ven", zoals wij dit in deze ru briek doen, zijn de voorbeelden in negen van de tien gevallen aan de realiteit ontleend, hoewel ook daaraan wij wezen hierop reeds eerder soms grote be zwaren verbonden zijn omdat de winstgang lang niet altijd dwin gend is doch allerlei afwijkingen toelaat. Vandaag dan eens een „va riant" een die wél dwingend is. OPLOSSINGEN: Oplossingen van de opgaven uit de rubriek van 3 Januari. (Aljechln). 2. Texg7t Kh8 3. Tg8t Kh7 4. T2g7 mat. In werkelijkheid ging het aldus: 1. De8? Ddl 2. Te5 Pd7l en w i t gaf (2) Chichko Aljechin. Het is be grijpelijk dat wit 1. Dh6 speelde. Maar Aljechin antwoordde (in dere door bei de spelers blind gespeelde partijl) onmiddellijk 1. Dhlt! en er volgde. 2. Kxh1 Pe7t 3. Lg2 Lxg2t 4. Kxg2 Pxf5 waardoor .zwart de dame terugwon en de partij snel in zijn voordeel besliste. (3) Aljechin Chichko. Wat zwart speelde (1. Df2) lijkt inderdaad sterk want op 2. Txf2 knmt 2. fxg2 en 3. fID - en als Tfl weggaat komt 2. f3 en dat dreigt zwart's voordeel te beslissen. Maar het gaat anders: 2. Txf2 (toch) 2. gxf2 3. Txfól en zwart gaf het op omdat na 3. Kxf5 volgt 4. g4tl plus 5. Kg2 en de zwarte vrijpion kan niet promove- 1 m w W a a H 1 m JL w M lij m N Él m E a m a c£L s a gf« IP wm l! V M Ia A n 1 i§ ©te i - W w A pp .--•• W\ m M W B. m gekondigd. En wat zal de we reldtentoonstelling van Osaka aan filatelistische verrassingen brengen, waaraan de Neder landse posterijen ook een bij drage hebben toegezegd. Al met al zullen filatelisten noch publicisten postzegels met een loep behoeven te zoeken en misschien juist daarom toch veel genoegen aan onze hobby in 1970 beleven. J. J. M. KIGGEN Wit aan zet wint op fraaie wijze. Hoe? WK aan zet won op fraaie wijze. Hoe? Wit aan zet won elegant. Hoe? Mozart Decca SL 6409 bevat een op name van Mozarts Vrijmetselaars muziek, uitgevoerd door het Lon- dens Symfonie orkest onder de Hongaar Istvan Kertesz met me dewerking van de bekwame te nor Werner Krenn, de voortreffe lijke bariton Tom Krause en het Edinburgh Festivalkoor, en piano- en orgelbegeleidingen van Georg Fischer. Volgens de hoes zou het hier •gaan om de complete vrijmetse- laarsmuziek, maar dat is toch zonder b.v. de opera „Die Zau- Derflöte" vrijwel uitgesloten! O- verigens is een aantal van de opgenomen werken eigenlijk van niet meer dan zuiver historisch belang. De uitvoering van de stukken varieert van behoorlijk tot hoog niveau, met als uitschieter een sterk aangrijpende verklanking van de „Maurerische Trauer- musik", .KV. 477. De bpname is volkomen ruisvrij en zonder technische manco's. Voor de geïnteresseer de toch wel een belangwekkende uitgave. DVORAK Een heel mooie verklanking van Dvoraks wel meest bekende symfonie, nl. die „Uit de nieuwe Wereld", vroeger de vijfde en tegenwoordig, in de nieuwe num mering, de negende, werd uitge bracht door Supraphon in een versie door de Tsjechische Phil- harmonie onder de ook in ons land bekend geworden dirigent Karei Ancerl. Het is geen geringe verdienste van deze musici om in de tegen woordige tijd een volkomen aan vaardbare en werkelijk heel goed klinkende ..Nieuwe Wereld" op de plaat te hebben vastgelegd deze prestatie kan de vergelij king met de meest bekende op- naman van dit veel gespeelde werk met glans doorstaan! Hetzelfde geldt voor de weer- ■gave van het vioolconcert minder vaak uitgevoerd weliswaar, maar toch typerend voor de meester. Violist Josef Suk, ook al geen onbekende voor de Nederlander, gaf een technisch feilloze en mu zikaal meeslepende lezing van de solopartij in perfecte samen werking met de Tsjechische Phil- harmonie. Een aantrekkelijke aanvulling betekent de weinig op de programma's voorkomende, maar heel boeiende, Romance voor viool en orkest, met dezelf de solist en hetzelfde orkest, al les onder Ancerl. (Cassette van twee platen, Suphraphon 1560 011/12, prijs ƒ21.50. Waf is een archeologisch monument? Nu de vrije tijd steeds meer toeneemt krijgen steeds meer mensen belang stelling voor alles wat met de geschiedenis en met onze voorouders heeft te maken. Veelal zijn dit schervenzoekers, mensen, die voor de archeologie levensgevaarlijk zijn. Bo vendien: schervenjacht is bij de jongste Monumentenwet verboden. Er is echter wel uitweg voor hen, die zich intensief met de vaderlandse bodem als grootste bibliotheek willen bezig houden. Daar is in de eerste plaats de Archeologische Werk gemeenschap Nederland, een zeer snel groeiende organi satie van amateurs, waarin ook prominente deskundigen een belangrijke rol spelen en waar een sfeer, maar ook een kennis is gegroeid, waardoor vakman en amateur op elkaar zijn ingespeeld en elkaar niet kunnen missen. Onlangs zijn twee belangrijke boekwerkjes verschenen, geschreven door deskundigen en amateurs, die dit bevestigen. De gegroeide samenwerking is min of meer vastgelegd in de Monumen tenwet, doch wat belangrijker is. de deskundigen zijn voor wat be treft de uitvoering van die bepa lingen van die wet, aangewezen op de amateurs. Voor de weinige vakmensen die we in ons land hebben, is het namelijk een on doenlijke zaak alle archeolo gische vondsten na te lopen. Niemand mag echter volgens de wet een spade in de grond steken om te zoeken naar arche ologische voorwerpen, want deze voorwerpen zijn tot monument verklaard. En terecht, want door willekeurige schervenjagers zijn vooral de afgelopen jaren karre- vrachten belangrijke „mededelin gen uit de ondergrondse biblio theek'" verdwenen. Daardoor is het voor de vakman en de met hem samenwerkende amateur niet meer mogelijk vast te stellen wat het is geweest en van wie het afkomstig zou kunnen zijn. Als onbevoegden een vind plaats met de spade omwoelen, kan nooit meer worden vast gesteld, welke bewoningssporen er in de bodem hebben gelegen. Op het ogenblik is de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek te Amersfoort bezig om een totaal overzicht te krij gen van de leefwijze van alle volken, die in de loop der tijden ons land en met name het weste lijke deel hebben bewoond. Hier voor is elk scherfje belangrijk. Vooral voor de vroegste culturen kan een kleine, schijnbaar onbe langrijke vondst, voor de vak man boekdelen openen. Via de Archeologische Werk gemeenschap Nederland krijgt men daadwerkelijk deel aan het spannend gebeuren van het ope nen van de bodembibliotheek. Het begint met het bijwonen van een aantal lezingen, het bekijken van museumbezit en het bijwo nen van officiële opgravingen. Voordat men daadwerkelijk iets kan doen, moet men iets van het materiaal, iets van de samenstel ling van de bodem en ook iets van dé vroege bewoning van ons land kennen. Anders kan een op een bloempot lijkende scherf als waardeloos worden weggegooid, terwijl de vakman kan zien, dat deze scherf afkomstig is van een belangrijke Romeinse pottenbak kerij. Vooral in het westen van ons land is de afgelopen jaren ont zaggelijk veel gebouwd, waar voor de grond grotendeels is omgewoeld. Hierdoor ging veel belangrijk materiaal verloren. Volgens de Monumentenwet heeft een aannemer nu de plicht om van alles wat hij in de bodem tegenkomt, de burgemeester van de betrokken gemeente op de hoogte te stellen. Is de aannemer nalatig en wordt dit ontdekt, den kan het gebeuren, dat het werk wordt stil gelegd. Moet het werk na melding worden gestaakt, dan zal het Rijk hiervan de kosten dragen. Twee boekwerkjes beschrijven al deze voor de wetenschap zo belangrijke zaken op uitvoerige wijze. Het zijn; „Archeologie en monument" van drs. R. H. J. Klok, een uitga ve van Fibula-Van Dishoeck te aBu88um en „Shell Journaal van de archeologie" van G. H Knap. Het eerste boekje heeft 119 pagina's en is rijk geïl lustreerd. De prijs is 7,90. Het tweede, eveneens rijk geïl lustreerde boekje heeft 143 pagi na's en is gratis bij Shell Neder land Verkoopmaatschappij N.V. te Rotterdam verkrijgbaar. C.Keizer CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAASNICKLEBY 73 'Wie heeft hem hot eerst bij u gebracht?' vervolgde Sir Mulberry. 'En hoe had u hem, zonder mij, zo in het net kunnen krijgen?' - 'Het net is niet groot cn bijna vol,' zei Ralph. 'Pas op, dat er niemand in de mazen stikt.' -,'U zou uw eigen vlees en bloed voor geld verkopen,' hernam de ander. 'U zou uw eigen ziel verkopen, als dc duivel die niet reeds had. Zou u mij willen wijsmaken, dat uw mooie nicht niet hier gebracht is als lokvogel voor die dronken jongens daar beneden?' Toen vertrok hij. Ralph ging zo zitten, dat hij zijn liand op Kaaijc's arm kon leggen. Bedaar toch, meisjezfcï hij, toen ze haar arm wegtrok cn opnieuw begon tc snikken. 'Je moetje dat niet zoi aantrekken.' - 'Ach, om 's hemels wil, laat mij naar huis gaan!' riep Kaatje uit. 'Laat mij vrij, cn naar hui', gaan!' - "Ja, ja!' zei Ralph'maar je moet eerst jc ogen afdrogen, cn wat tot bedaren komen. Licht jc hoofd toch eens op- 'Ach, oomriep Kaatje uit, haar handen ineenslaand. 'Wat heb ik gedaan, wat heb ik ge daan - dat u mij zo Iaat behandelenZo ik u ooit iets misdaan had, zou het verschrikkelijk wreed van u geweest zijn, maar..." - 'Luister toch een ogenblikzei Ralph, die door haar geweldige gemoedsbeweging inder daad in verlegenheid raakte. 'Ik wist niet, dat dit zo zou lopen; ik kon het onmogelijk voorzien. Ik deed wat ik kon. Kom, sta eens op! De walm van de lamp maakt jc benauwd 'Laat mij maar naar huis gaan!' riep Kaatje weer. - 'Goed, goedzei Ralph. 'Maar je moet er eerst weer wat beter uitzien, want jc zou jc moeder doen schrikken en niemand dan jij en ik moet hiervan weten. Laten wij nu dcandcrckanl opgaan. Daar! Jc ziet er nu al beter uit.' 'l'oen hij «ïcendc dat hij haar gerust kon laren vertrekken, bracht hij haat de trap af, nadat hij haar haar sjaal bad omgedaan, en haar geholpen had haar kleding in orde brengen, een taak, die hij waarschijnlijk voor de eerste maal in zijn leven verrichtte. Hij bracht haar ook de huisdeur uit en de stoep af, en liet haar niet los voordat zij in dc koets zat. Toen het portier met een forse slag werd dichtgeworpen, viel er een kammetje uit Kaatje's haar voor de voeten van haar oom. Toen hij het opraapte en teruggaf, scheen het licht van een lantaarn vlak in haar gezicht. De haar lok, die losgeraakt was en over haar voorhoofd krulde, de sporen var» nauwelijks gedroogde tranen, de gloed van haar wangen, haar droevige ogen, dit alles deed de oude man iels voor de geest komen, dat hij lang vergeten was: het gezicht van zijn overleden broer scheen voor hem te zweven, met dezelfde blik, die het eens in zijn kindsheid had vertoond. Ralph Nickleby, die bijna alle natuurlijke gevoelens had afgeschud, wiens hart zo versteend was dat hij de geschiedenis van rampen onbewogen kon aanhoren, was ontroerd en trad met wankelende schreden zijn huis bin nen, als had hij een gerst gezien uit ccn wereld voorbij het graf. EGENTIENDE HOOFDSTUK NICOLAAS ZEGT ZIJN OOM ONOMWONDEN DE WAARHEID/De volgende maandag, de dag na her, diner, draafde de kleine juffrouw La Creevy 's morgens vroeg naar Wat-end omdat haar de gewichtige taak was opgedragen madame Mantalini mee te delen, dar juffrouw Nickleby tc ziek was om tekomen maar hoop-1 te de volgende dag haar werk te kunnen hervatten. En terwijl zij voortstapte en zich verschillende beleefde gebaren en uitdrukkingen voor de geest haalde ten ein- de dc allerbeste uit te kiezen om haar boodschap in te kleden, dacht ze ook na over de waarschijnlijke oorza ken van de ziekte van haar vriendinnetje. Ik weet niet, wat ik er van denken moet,' zei ze bij zich zelf. 'Ze had gisteravond rode ogen. Ze zei dat ze hoofd pijn had, maar van hoofdpijn krijgt men toch geen Ze moet gehuild hebben.' Tot dit l>esluit-gekomen overwoog welke nieuwe reden van verdriet haar vriendin gehad kon (WORDT VERVOLGD) Correspondentie aan de heer B. J. Nuys, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. Een bridger moet zich nogal eens flink In bochten wringen om het geboden contract waar te maken. Dat zal des te moeilijker gaan als de tegenpartij een sterke speelkaart heeft. Maar zoveel te groter is de voldoening als een fors contract toch kan worden gerea liseerd. Zoals in het onderstaande geval stel lig mag gelden. Zuid en noord waren in vier harten beland, en zoals de lezer met open kaarten kan zien, vereist de kaartverdeling een nauwkeurige behandeling, terwijl men zich bovendien am per kan voorstellen dat vier harten een haal bare zaak is. Toch wist zuid dank zij een bijzonder nauwkeurige speelwijze en ondanks het juiste tegenspel, zijn contract in veilige haven te loodsen. De kaartverdeling was: A 8 7 2 9 H V 2 H V 7 6 4 B 9 4 3 9 B 10 8 5 4 10 A V 8 5 Al in de eerste slag moet zuid paraat zijn. West komt immers met schoppen tien uit, die noord niet 'met het aas mag slaan. Doel hij dat wel, dan kan west na troef- of ruitenaas, v/eer schoppen spelen, waarna ooet heer en vrouw kan slaan, en wests tweede aas de downslag wordt. Noord slaat dus pas in de tweede slag het aas en vervolgt met klaver boer, die blijft. (Legt oost klaver heer, dan speelt zuid de aas en vervolgt met ruiten tien, waarna noord een vrije ruitenkaart krijgt). Daarna ruiten heer. die west wel moet nemen. West heeft weinig anders dan troef aas en een kleine, waarna zuid op ruiten vrouw van noord zijn laatste schoppen legt. Zuid troeft tJe volgende ruiten van noord af, en laat dan noord klaver acht introeven. Weer wordt ruiten gespeeld voor troef van zuid, waarna de laatste troef bij west wordt weg gehaald en aas en vrouw van klaveren de tien slagen veilig stellen. Dit is de winnende speelwijze. West en oost kunnen wel trachten zuid dwaalwegen te laten inslaan, maar het zal ze niet lukken het spel down te krijgen. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. slat, 5. raam, 9. raket, 14. patat. 16. Saor, 18. Rama, 19. akelei, 21. laag, 22. nap, 23. as. 24. klef, 26. R.D. 27. Iels, 29. griet, 31. poel. 32. bas, 34. sas. 35. kool. 37. natie. 39. stroom, 41. pa. 42. ore. 43. tic. 45. oer. 46. nor. 47. os. 48. marode. 50. taart. 52. naga, 53. Cms. 55. fat, 56. nare, 57. kneep, 60. bode, 61. ge. 62. riet. 64. r.l. 65. Ate, 66. oele, 68. Nereus, 70. sier. 72. lint. 74. lelie. 75. teler. 76. mees, 77. Este. Vert. 1. spaak. 2. laks. 3. Ate. 4. talk 6. as-, 7. aal, 8. Maart, 10. ar., 11. kaneel, 12 email. 13. taps. 15. telg, 17.. rad. 20. Iers, 25. fiasco, 27. loom, 28. bate, 30.. Est, 31. poort. 32. bars, 33. si. 35. koe. 36. part, 37. Noor. 38. etage. 40. Roemer, 41. port. 44. Ira. 46. naar, 48 mare. 49. den. 51. af. 52. nadeel, 54. sein. 56. notie. 57. Jselim. 58. Peel. 9. risee. 60. bast, 61. gel, 63. tree. 64. ruit, 67 ene. 69. els, 71. re, 73. te. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van 10 en twee van f 5. HORIZONTAAL. 1. vogel, 5. plaaggeest, 7. hoekbalkon, 11. tijding, 12.- vis, 14. opening ener fuik, 16. gewoonterecht, 18. loot, 20. karig, 23. tijd rekening, 24. editie (afk.), 25. knaagdier, 27. voorzetsel, 28. biljartstok, 30. lengtemaat, 31. zuivelprodukt, 33. uniform, 34. scheik. element. 36. soort bier, 38. huisdier, 39. pers. voornaamw.. 40. klasse (afk.), 42. kwe ker, 44. Europeaan. 45. Votre Excellence (afk.), 46. werktuig, 48. belegsei, 50. schalk, 52. nakomeling, 53. sein, 54. grasveld, 55. reinigingsmiddel, 57. belegering, 59. Myth, figuur. 61. Portugese munt (afk.), 62. soort hert, 63. drukte. 66. voorzetsel. 67. familielid, 68. voorstelling, 69. deugniet. 71. voorzetsel, 73. viering van een heuglijk feit, 75. telwoord, 76. dieren geluid, 78. Europeaan, 79. stronkje, 81. donkergrijs gesteente, 82. land bouwwerktuig, 83. plaats in N.-Br., 85. kolfhamer, 87. loot, 88. insekt, 90. voertuig. 91. Eng. bier. 93. toespraak, 94. strijdperk, 95. vod, 96 rangtel woord. VERTICAAL. 1. ben, 2. peulvrucht, 3.' muzieknoot, 4. bergplaats, 5 kasteel. 6. grassoort, 7. maanstand, 8. waterkering, 9. plaats in Gelderl.. 10. vreemde. 11. gemeente weide. 13. spil, 15. nummer (afk.), 17. scheeps werktuig, 19. aardappel, 21. platvis, 22. Spaans rijpaard, 25. registerlijst. 26. platte steen. 28. ketting. 29. tijdmaat. 32. gerucht. 33. atok bij het kaartspel, 35. krantenjongen, 37. orde, 39. maand van het jaar, 41. gids bekend met het vaarwater. 43. pookijzer. 45. dichtgesloten hand, 46. zangstem. 47. meisjesnaam. 49. krijgsmacht, 50. scheepstouw. 51. hoop. 53. kweek, 56, bid (Lat.), 57. dier, 58. zilt vocht, 60. onbep. voornaamw., 62. riviertje op de grens van Over, en Dr.. 64. heldemeertje, 65. zwarte, 67. els, 68. bede. 70. munt in Roemenië. 72. nauwte, 74. roeipen, 77. zangstuk, 79. deel, 80. kan gezongen worden. 82. einde, 84. door, 85. familielid, 86. water in Friesl., 87. plechtige gelofte, 89. muzieknoot. 90. volksnaam voor de kauw, 92. lord (afk.) 93. Railroad (afk ek- )HL

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 19