Overtredingen buiten het eigen land worden straks thuis' berecht VOOR DIPLOMATEN IS PROTOCOL ONMISBARE „VERKEERSREGELING" NEDERLANDER BEMINT ZON BOVEN CULTUUR WAARSCHUWING VOOR AUTOMOBILISTEN Baron Gevers regelt alles ZATERDAG 10 JANUARI 1970 ussen Een baas dj af. idere. vaar- geer, omen lost t dat je op span- je er n met Di ig in maai W. •holi t( t zijn l wil ook i sen mil red! Hi; et so n hei t wij i een ward barst niet ,,W« goed iders de- raai- nner. Tiseii. van van d en wel ggen wat ligen jgen: Een in hef buitenland verblijvende automobilist was tot nu toe altijd een bevoorrecht? figuur, omdat hij weinig kans liep dat hij in geval van een overtreding ooit zou worden beboet. Tenzij de boete ter plaatse moest worden voldaan, was het onwaarschijnlijk dat het bevel tot beta ling hem ooit zou bereiken. En zelfs als dat wel gebeurde, was hij nog niet verplicht te betalen. Het ziet er naar uit dat in deze toestand binnenkort verandering komt en de automobilist een boete, die hem in het buitenland is opgelegd, in zijn eigen land zal moeten betalen. Reden hier van is een nieuw Europees verdrag dat tot doel heeft te voorkomen, dat verkeersovertredin gen die buiten eigen land zijn begaan, nog langer ongestraft blijven. p k Gezien het feit dat 50 pet. van alle ernstige overtredingen die door Europese rechtbanken worden behandeld uit verkeers overtredingen bestaat, is het niet verbazingwekkend, dat de Raad van Europa zich met dit probleem is gaan bezig houden. Tot nu tee was het steeds zo, dat een verkeersovertreding al leen door de staat waarbinnen de overtreding werd begaan, kon worden vervolgd. Dit bracht echter bepaalde nadelen met zich mee, met name wat betreft de uitvoering van het vonnis. Het nieuwe verdrag benadert dit probleem op twee manieren. 'Wij zullen trachten dit met een concreet voorbeeld te illustre ren. Stel dat U met vakantie naar 'Italië gaat en U begaat daar een verkeersovertreding waar voor U voor de rechtbank moet verschijnen. Dan zullen er voort aan twee mogelijkheden zijn: 1. Indien U door een Ita liaans gerechtshof veroordeeld wordt, kunnen de Italiaanse autoriteiten uw land vragen om het vonnis tot uitvoer te bren gen, m.a.w. U een boete op te leggen of U naar de gevangenis testuren. 2. De Italiaanse autoritei ten kunnen uw geval verwijzen ,naar de rechtbank waar U het dichtst bij woont; dit hof ral dan een vonnis over uw overtreding in het buitenland uitspreken. Uiteraard is het wel noodza kelijk, dat uw eigen land zowel als het land waarin U de overtreding hebt begaan, het verdrag hebben ondertekend. Dit is waarschijnlijk de eer ste keer dat er van internatio nale samenwerking inzake ge rechtelijke straffen sprake is. Tot nu toe beschouwde elk land dit speciale terrein als een nationale aangelegenheid. De nieuwe ontwikkeling leidt ech ter nog tot iets anders, en wel dat nog niet noodzakelijkerwij ze in het andere land te zijn. Dronkenschap achter het stuur is hier een duidelijk voorbeeld van: in de meeste landen is het maximaal toegestane alcoholge halte 0,8 gram per liter bloed; in Noorwegen echter, om een vooibeeld te noemen, is de grens tdoor de wet op 0,5 V* gesteld. tot standaardisering van de strafmaat, of om het ietwat an ders te zeggen „gelijke overtre dingen, gelijke straffen". Het is tenslotte wèl noodzakelijk dat de strafmaat van het ene land tot het andere niet teveel ver schilt. Dan is er nog een ander probleem dat om oplossing vraagt, te weten de definitie van wat onder overtredingen dient te worden verstaan. Wat in het ene land als een overtre ding wordt beschouwd, hoeft Tegelijk met dit verdrag, dat nog op bekrachtiging wacht, zijn Europese deskundigen op zoek naar een vereenvoudigde procedure voor lichte overtre dingen. Een resolutie in deze zin werd door het Comité van ministers van de lid-staten van de Raad van Europa aangeno men. Door enkele staten worden al vereenvoudigde procedures ge bruikt. Deze kunnen de vorm aannemen van bonnen voor on geoorloofd parkeren, betaling door Francois Bernard Adviseur bij de Raad van Europa ter plaatse van boetes aan een politieagent, enz. Het doel hier van is de toch al overbelaste gerechtshoven zoveel mogelijk werk uit handen te nemen, hoe wel het de automobilist altijd vrij staat om, als hij het ergens niet mee eens is en zo hij dit wenst, zich tot de rechterlijke macht te wenden. Dit alles maakt deel uit van een werkprogramma dat tenslot te zal moeten leiden tot een Europese verkeerswet; hierin zullen dan tevens de verschil lende straffen voor verkeers overtredingen, zoals intrekking van het rijbewijs, zijn opgeno men. Het verdrag zal het leven van de Europese automobilist aanzienlijk vereenvoudigen, maar ook dan dient het wacht woord te zijn: Rijd in het bui tenland even voorzichtig als U het in uw eigen land zoudt doen! Het protocol (de in de inter nationale diplomatieke wereld gebruikelijke regels betreffen de ceremonieel, voorrang en etiquette) is zeker niet als franje om een officiële gebeur tenis heengeweven ten einde die zaak alleen maar ingewik keld te maken; in feite is liet protocol een soort „verkeers regeling", waarop diplomaten zeer gesteld zijn. „Het is altijd prettig in het leven om te weten waaraan men toe is", zegt mr. W. J. G. Baron Gevers, sinds 1964 chef directie kabinet en protocof van het ministerie van Buiten landse Zaken en ruim dertig jaar bij de buitenlandse dienst met tot nu toe als laatste stand plaatsen Perzië (zes jaar am bassadeur) en Israël. „In Nederland en ik denk wel overal wordt het proto col streng opgevolgd, omdat we op glad ijs komen als we het zouden loslaten. Dank zij het protocol, dat een „ordening" is, hebben de diplomaten tenmin ste niet het gevoel dat in hun persoon de eer of het prestige van 'hun land wordt aangetast. Vele diplomaten zouden per soonlijk bepaalde dingen niet zo erg vinden, maar zijn juist erg gevoelig wanneer het aan komt op de positie van hun land." De „kwestie van het proto col" is eigenlijk voortgekomen uit de noodzaak, enige orde te brengen in de diplomatieke sa menleving. Als we weten dat in Nederland de omvang van de diplomatieke gemeenschap al niet gering is. hoe groot moet die dan niet zijn in wereldste den als Washington. Londen of Parijs, om maar niet te spreken over Brussel waar óók nog de NAVO en de EEG zetelen. Het gaat veelal om duizenden en nog eens duizenden mensen van diplomatieke missies, sta ven en secretariaten, en allen verkeren „ergens" in een uitzon deringspositie! „Vroeger 200 of 300 jaar geleden was die hele zaak betrekkelijk ongeregeld", ver telt de heer Gevers. „Dat heeft altijd aanleiding gegeven tot conflicten tussen de heren on derling, waarbij het vooral ging over de vraag wie-nou-wel-de- belangrijkste-was. „Er bestaat een beroemd ver haal dat zich hier indertijd in Den Haag heeft afgespeeld ten tijde van de Republiek. Twee ambassadeurs reden met hun karossen en een aantal volgelin gen gelijktijdig een betrekkelijk nauwe straat in. Halverwege stonden ze tegenover elkaar en vonden ze allebei, dat ze niet achteruit konden gaan. Wie het eerst achteruit ging, zou zich immers, de mindere van de an der tonen! Het heeft naar ik meen raadpensionaris Hein- sius een heleboel moeite en tact gekost om die zaak op te los sen". „Na de Napoleontische oorlo gen, tijdens het Congres van Wenen (18141815), is voor pro tocollaire kwesties een regeling getroffen, omdat men het ero ver eens was dat dergelijke con flicten moesten worden voorko men. De verschillende rangen werden ingedeeld. Zo is er ge zegd: ambassadeurs zijn num mer één; gezanten nummer twee; zaakgelastigden nummer drie. Met name is erbij gezegd dat de datum-van-aankomst- ^p-de-standplaats als crite rium voor de voorrang boven een ander zal gelden. Daartoe wordt de datum van overhandi ging van de geloofsbrieven aan gehouden." Het protocol was voortaan een algemeen aanvaarde regel, waardoor thans iedereen bij el ke officiële gebeurtenis tenmin ste weet waaraan hij toe is. Ba ron Gevers, die menige plechtig heid bijwoont, maakte dan ook nimmer ten aanzien van bij voorbeeld een plaatsschikking enige moeilijkheden mee. Iede re diplomaat kent nu immers het protocol, waarvan de regels zwart-op-wit staan. Enkele jaren geleden is voor het eerst sinds het Congres van Wenen de hele protocollaire materie opnieuw besproken, we derom in de Oostenrijkse hoofdstad. Die nieuwe conven tie voor de „ordening van het goede verloop in het diploma tieke verkeer" is nog niet door elk land geratificeerd. „Onze directie is speciaal be last met alle bemoeienissen van de regering met de in Neder land wonende buitenlandse di plomaten", vervolgt baron Ge vers. „Er doen zich altijd wel problemen en probleempjes voor die de aandacht vereisen. Behalve de hier geaccrediteerde diplomaten, zijn er tevens de tot de internationale organisa ties (als het Internationale Hof van Justitie) behorende perso nen, die allerlei privileges heb ben; die worden dan ials ik het zo mag noemen eveneens door ons beheerd. Verder is er nog zij het met wat meer beperkte voorrechten het bui tenlandse huispersoneel van di plomatieke missies. Wij hebben U hebt het mis als u denkt, dat de buitenlandse toerist voornamelijk naar Italië trekt om het zonnige klimaat. U hebt het ook bij het verkeerde eind, als u meent dat het bezich tigen van het Vatikaan of andere heiligdommen de belangrijk ste trekpleisters vormen. In werkelijkheid gaat de buitenlandse toerist vooral naar Italië om de werken van kunst en oudheid te bekijken. Dit is gebleken uit een on derzoek, dat een hoogleraar °P verzoek van de Italiaanse vereniging van vreemdelin genverkeer heeft ingesteld hij toeristen uit twaalf lan den. Er werden 700.000 vra genlijsten verzonden, waar van er 200.000 ingevuld te- fugkwamen. Het onderzoek heeft een aantal vooroordelen ont maskerd, zo heeft professor Giovanni Peroni van de uni versiteit van Perugia meege deeld. Hoewel velen altijd spre- over „zonnig Italië", wordt slechts 46 procent van de toeristen aangetrokken door het prettige klimaat. Al leen Nederlanders en Bel gen, de Denen en de En gelsen noemen het goede weer de voornaamste reden voor hun reizen naar Italië. De grootste aantrek kingskracht op buitenlanders oefenen de werken van kunst en oudheid uit. Zij worden in 70 procent van de teruggestuurde vragen lijsten genoemd als de voor naamste reden van net be zoek. De vragenlijsten waren evenwel dusdanig samen gesteld. dat verschillende voorname redenen van be zoek konden worden inge vuld. Daardoor werden op vele punten hoge percenta ges bereikt. De kunstschatten werden gevolgd door de stranden (51,4 procent), het klimaat (46,9 procent), de bergen en meren (37,1 procent). Deze punten worden geprefereerd door Nederlanders, Belgen. Denen en Luxemburgers. Daarop volgen de Itali aanse keuken (12,7 procent), bezoek aan familieleden en vrienden (12,2 procent) en reizen om gezondheidsrede nen (8,1 procent). Slechts 7,4 procent noemt de Paus, het Vatikaan en an dere heiligdommen als voor naamste reden voor hun reis. Meer dan 13 procent noemt gastvrijheid als primaire aan leiding voor hun verblijf. Professor Peroni conclu deerde, dat dit laatste cijfer wijst op betrekkelijk weinig bezwaar tegen het beeld van de „Latijnse minnaar", waar voor de Italiaanse man in het buitenland altijd versleten wordt. „Hierdoor worden klachten over het buitensporige flirten van Italiaanse mannen met buitenlandse vrouwen in het juiste licht geplaatst", aldus het rapport. Enige scepsis te genover deze conclusie ie op zijn plaats, zeggen anderen. Zij menen, dat de buiten landse vrouwen er niet open lijk voor uit zullen komen, dat zij het prettig vinden zich door al te gastvrije Itali anen te laten knuffelen. Belangrijkste slotsom van het onderzoek 'is, dat de tijd rijp is voor een nieuwe cam pagne om meer vreemdelin gen naar Italië te brengen. Het vorig jaar hebben rond 25 miljoen toeristen Italië be zocht. hier een heel bureau nodig om al die mensen te registreren. Van die registratie wordt ken nisgegeven aan wel veertien of vijftien daarmee bemoeienis hebbende Nederlandse autoritei ten. Het is als het ware een bevolkingsregister-op-zichzelf, waarbij het om wel enige dui zenden zielen gaat". De bemoeienissen waarop mr. Gevers doelt, kunnen bijvoor beeld regelingen met het Hof zijn over de aankomst en het vertrek van buitenlandse am bassadeurs alsmede het verder in orde maken van de audiën ties bij de Koningin waarbij ge loofsbrieven worden overhan digd. Er valt nogal wat te rege len aan zo'n altijd met een ze ker „vertoon" plaatsvindende plechtigheid, waarbij onze mi nister van buitenlandse zaken aanwezig is. „Voor de rest" vat onze gastheer het werk van zijn door circa 25 man bezette afde ling in het kort samen, „gaat het om deelneming van de bui tenlanders aan diverse gebeurte nissen. Soms treedt het corps diplomatique in zijn geheel op, zoals met Prinsjesdag in de Rid derzaal". „Daarnaast zijn er natuurlijk ook allerlei gelegenheden waar bij slechts één missie betrokken is. zoals een herdenking. De Sovjet-ambassade herdenkt bij voorbeeld' zijn in Nederland ge vallen oorlogsslachtoffers in Amersfoort en op Texel; de Fransen herdenken hun gevalle nen in Zeeland; de Amerikanen in Margraten." Daar het Hof „in staat is een heleboel dingen zelf te rege len", vervult de onderhavige de partementsafdeling met betrek king tot het Hof over het al gemeen meer de rol van tussen persoon, door bijvoorbeeld con tact te leggen tussen het Hof en een buitenlandse ambassade. Bezoeken aan onze Koningin en de bezoeken van onze Koningin aan een buitenlands staats hoofd zijn meer de taak van de hofhouding dan van het proto col. Wèl komt voor rekening van baron Gevers en de zijnen de opstelling van het programma inzake tegenwoordig regel matig voorkomende bezoe ken van een minister-presi dent of ministers van buiten landse zaken aan hun Neder landse ambtgenoten. Gaan Ne derlandse functionarissen naar het buitenland, dan zorgen de (buitenlandse) ministeries voor het regelen van die bezoeken: uiteraard is immers iedereen in zijn eigen land het best op de hoogte van de plaatselijke situa ties en mogelijkheden. Wordt voor de buitenlandse gasten een programma opge maakt, dan is dat zoveel mo gelijk afgestemd op de belang stelling van de personen-in - kwestie. De één zal zich interes seren voor moderne kunst; de ander voor industriële bedrijvig heid; nummer drie vindt het Waterloopkundig Laboratorium in Delft interessant. Vooral de Deltawerken blijken een grote trekpleister te zijn. Via de des betreffende buitenlandse ambas sade in ons land, via onze am bassade in het betrokken land, en ook wel door het goed luiste ren tijdens een gesprek, kan worden vastgesteld naar welke zaken de belangstelling van de bezoekers uitgaat Aan dit zich zoveel mogelijk in de gedach- tensfeer van anderen verplaat sen kleeft niets buitenissigs: iedereen die gasten ontvangt zal hen niet tegen heug-en- meug door musea slepen als zij liever koeien in Friesland bekij ken! In het particuliere leven gaat het alleen op een wat an dere schaal. „Elke door ons te regelen ont vangst proberen we vanzelfspre kend een enigszins apart karak ter te geven; alleen al door niet steeds dezelfde ruimte te ge bruiken krijg je reeds een af wisselend aspect", zegt de heer Gevers. Baron Gevers geboren in Berlijn, waar zijn vader gezant was kreeg zijn opleiding in Nederland; hij studeerde rech ten in Leiden. Zijn eerste bui tenlandse post lag in Polen, waar hij met jeugdig enthou siasme de taal leerde. Hij be treurt het enigszins, zich thans niet meer vlot in het Pools te kunnen uitdrukken; zoiets slijt als je nooit meer die taal spreekt. Vrijwel alle diploma ten beheersen wel één van de meest gangbare talen, zodat tij dens ontvangsten veelal Frans, Engels, Duits en ook nogal eens Spaans wordt gesproken. Nadat mr. Gevers als ambas sadeur naar Perzië was vertrok ken, werd hem menigmaal de vraag gesteld of de overgang van Londen waar hij gedu rende vier jaar „tweede man" was, naar Iran niet groot was. „Ik moet zeggen dat er zoveel dingen zijn waarvoor je je kunt interesseren, dat élk land zeer de moeite waard is. Denk wat Iran betreft eens aan de Perzische oudheid; alleen al het zien van zo'n land. dat wel zes keer zo groot is als Frankrijk, is een belevenis. Ik vond het er buitengewoon boeiend en afwis selend." Nadelen kleven er natuurlijk ook aan een leven in het buiten land, met name in verband met de opleiding van de kinderen- Dat stadium is mr. Gevers, wiens kinderen inmiddels vol wassen zijn. evenwel te boven. Als ambassadeur bezocht ba ron Gevers die van schilder kunst en meer speciaal van de modèrne schilderkunst houdt soortgelijke gelegenheden als hij nü in Nederland helpt „orde nen". Daarnaast heeft een am bassadeur nog vele andere be moeienissen; o.a. het organise ren van (Nederlands»?) tentoon stellingen. Tevens behoren tot zijn werk vele onderhandelin gen en besprekingen zowel met de overheid als met het be- drijfs- en zakenleven. Hoewel het leven in Nederland hem weer goed bevalt, is de moge lijkheid niet uitgesloten dat am bassadeur Gevers (de rang be hield hij uiteraard) weer eens voor een post in het buitenland wordt aangezocht. Hij staat daar zeker niet afkerig tegeno ver; hij is er ook jong genoeg voor (op 16 januari hoopt hij 59 jaar te worden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15