Carnaval der desperado's Roel: Wijze kabouters gevraagd bijlage van het kwartet Huib Goudriaan tk., kei eh lid eg 32. str. elekti Stroki 3, zaai Plaa* IJK pi ijsta! bosrijl va hui n 6 jui 2 lionpri ZATERDAG 10 JANUARI 1970 Er is meer kritiek dan ooit op het beleid van Fidel Castro. De kansen op omverwerping van zijn bewind lijken echter zeer klein. Zelfs de meest fervente tegenstanders van de Cubaanse premier nemen de praatjes over een omwenteling, die onder de ballingen in de Ver. Staten de ronde doen, nauwe- jks serieus. Aldus schrijft Fenton Wheeler, die twee en een half jaar cor respondent voor The Associated Press in Havanna is geweest. Hij werd onlangs Velen worden gedwongen te werkgesteld op de suikerrietvel den, in andere ambachten of in de fabrieken.'iHet bureaucra tisch stelsel behandelt het indi vidu als een stuk suikerriet. De motieven voor deze gedwongen arbeid zijn zowel politiek als economisch. Handenarbeid is volgens Castro de beste leermeester. met zweet doordrenkte hemd is een ereteken. Op Cuba bestaat geen lijntrekken: „Om te eten moet je werken". In zijn redevoeringen legt Castro er steeds de nadruk op. dat de Cu baanse revolutie krachtig, revo lutionair en natuurlijk Cubaans moet zijn. Het grootste probleem waar hij mee te maken heeft is de financiële kant van zijn ambi tieuze sociale en economische amma's. Zonder geld van de Russen zou er maar weinig van verwezenlijkt kunnen wor den. Dit houdt echter in, dat met het verder wegzakken van de Cubaanse economie de Russi sche invloed op het eiland van Castro toeneemt. f*l( Tele ie naj I Vraal keuki Vc speet De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad In enkele jaren zou de econo mische greep van Moskou al ve le malen sterker zijn geworden. De contacten werden uitge breid; er kwamen meer jonge Russische technici naar Cuba; er was een vlootbezoek. Castro staat nu achter Rus land in het conflict met China. Hij heeft niet langer de mond vol over een gewapende revolu tie in Latijns - Amerika. Dit in overeenstemming met de Russi sche opvatting, dat als Cuba zijn revolutie naar het Zuidame- rikaanse continent wil exporte ren, liet dat beter met voorbeel den dan met wapens kan doen. Opvallend is dan ook, dat Castro weloverwogen de iso latie van zijn land van de rest van het Halfrond groter ge maakt heeft. Luchtverbindin- gen werden opgeheven (ook die van de KLM). Havanna heeft nog slechts lijnen naar Moskou. Praag, Madrid en Mexico- stad. Ondanks de groeiende kritiek weet Castro zich nog gesteund door de meeste jongeren, de boeren en velen, die in heni de hersteller zien van de nationale waardigheid na de jaren van Spaanse en Noordamerikaanse overheersing. Hij rekent ook op de vele zwarte Cubanen, die niet licht zullen vergeten, dat hij een eind maakte aan vele vormen van rassendiscrimina tie. Bovendien is Fidels broer, Raoul, baas over de strijdkrach ten. Hij kan de leiding overne men, als de premier daar niet langer toe in staat zou zijn. Driekwart van de Cubaanse communisten bestaat uit ge harde veteranen. Niettemin ruikt de onderdruk king van alle openbare onenig heid naar stalinisme. De intel lectuelen staan bloot aan cen suur; mensen die in rijen moe ten wachten worden gewaar- uitgewezen en geeft nu zijn visie op Cuba, zoals het er na elf jaar Fidel Castro aan toe is. Nog niet zo lang geleden kon worden gezegd, dat Castro's revolutie na haar bloedige begin minder streng was geworden tegenover haar eigen mensen, een minder doctrinaire ideologie aanhangt en op logischer wijze de talrijke sociale problemen aanpakt, dan de communistische broeders. Er zijn echter duidelijke aanwijzingen, dat dit beeld veranderd wordt door de economische werkelijkheid. halen van de oogst te voorko men. Deze wijze van „plan ning" is kenmerkend voor de afgelopen tien jaar. Door de grootscheepse suiker campagne worden echter het onderwijs, het vervoer, de ver bindingen, de dienstverlening voor de consument en de rege ringshuishouding ontwricht. Ook vormt zij een zware last sohuwd, niet te klagen; de cam pagne tegen de ..vijanden van Cuba" wordt steeds krachtiger. Vrijwillige arbeid, eens een werkelijkheid, is thans niet meer dan een technisch begrip, dat met vrije wil en spontaan handelen niets te maken heeft. ..ledereen doet productief werk. omdat hij weer, dat hij wel moet!", zei een intelleetuèel in Havanna. Twee jaar geleden oi'ganiseer- de Castro nog internationale •bijeenkomsten van cultureel en politiek belang. Nu beperkt hij zich tot de rol van gastheer voor sportmanifestaties. Zijn re gering onderhoudt contacten met radicaal links in Amerika, maar die zijn niet al te hecht. Zwarte panters, de laatste tijd zo in het nieuws, krijgen er een koele ontvangst. Cleaver, een van hun leiders, werd tijdens zijn vrijwillige bal lingschap op Cuba nooit offi cieel ontvangen. Andere pan ters worden gedwongen, suiker riet te kappen en krijgen geen gelegenheid, hun zwarte cul tuur te verspreiden of zich te organiseren. De Cubanen raakten ver vreemd van bezo'ekende leden van de Amerikaanse Radicale studentenbeweging „Students for a democratic Society", ook door hun hang naar narcotica en hun vreemde gewoonten. De bezoekers zeiden op hun beurt, het Cubaanse apparaat bureau cratisch, conformistisch en nog al teleurstellend te vinden. (Het enige, wat zij gemeen hadden, was hun haat tegen de Ameri kaanse regering. De economische problemen hebben ongetwijfeld bijgedra gen tot de zelfinkeer van Cuba. ledereen werkt aan het streven, in juli een recordoogst aan suikerriet binnen te hebben. Intussen is voor andere din gen weinig belangstelling. Het streven is voor de zoveelste keer gericht op een oogst van 10 miljoen ton. met de op brengst waarvan de economie in evenwicht gebracht moet worden. Daartoe heeft Castro onlangs een noodprogramma in werking gesteld om een tekort aan mankracht bij het binnen- voor de overige landbouw- en industrie-programma's. En als het gestelde productiedoel al wordt bereikt, kan het nog ja ren duren, voordat de economie gezond is. Deskundigen wijzen op de ho ge kosten per produktie-een'heid die bijna op alle terreinen geldt. Sommigen geloven, dat de kostprijs van suiker hoger ligt dan de prijs, die de Russen ervoor betalen. Een tweede belangrijke fac tor lijkt de regeringscampagne tegen materiële prikkels voor grotere arbeidsprestaties. Er wordt veel geklaagd over werk verzuim. het misbruik maken van regeringsmateriaal en slor dig werk. De regering blijft be weren, dat de procuctie stijgt, maar het geloof van zelfs de grootste naieveling wordt op de proef gesteld bij het zien van steeds meer lege winkelplanken en nieuwe beperkingen voor de consumenten. Officieel luidt het parool voor het volk: harder werken, meer produceren en in ruil daarvoor minder eisen stellen. Oproepen tot eenheid en zelf opoffering zijn zonder inhoud geworden en behoren nog slechts tot het partij-jargon. Het tekort aan voedsel en kle ding wordt dagelijks nijpender. Van de essentiële voedingspro ducten is alleen het zout nog niet op de bon. Het is niet lan ger mogelijk om sigaren, rum of koffie (drie Cubaanse produc ten bij uitstek) te kopen wan neer men maar wil. Het openbaar vervoer verloopt moei zaam, er is weinig vermaak en lectuur - zelfs politieke propa ganda - is alleen maar tegen betaling te krijgen. Het onderwijs lijdt onder de tewerkstelling van leerlingen op suikerplantages en het ge zondheidsprogramma wordt ge troffen door een tekort aan me dicijnen. Het énige wat hier te genover staat is, dat de Cu baanse straten tot de veiligste ter wereld behoren.... De mensen - aldus besluit Fenton Wheeler zijn overzicht - zien er vermoeid en sloom uit. De stemming is zo grauw dat zij lijkt te wedijveren met de afbladderende verf op de ger bouwen, egenover deze achter uitgang stelt de regering ho gere eisen en toont zij minder geduld met lijntrekkers. Mensen, die het oneens zijn met Castro, mogen nog steeds het land verlaten - een unieke situatie in een communistisch land. Maandelijks vertrekken er zo'n 4.000. Deze uittocht vormt een veiligheidsklep om tegenstand tegen het bewina kwijt te raken. Zo is Cuba, elf jaar na de komst van Fidel Castro.... oon di ar do< gt on ;rvic -1236 ING veral: nd el inlopa —5196 In het hartje van Amsterdam woont een kabouter. Roel van Duyn (26), vijf jaar geleden een vermaard Provo-leider, draagt een nieuwe boodschap uit: ,,De huidige plasticmens moet een wijze cultuurkabouter worden." Drie maanden geleden werd hij gemeenteraadslid voor Provo. Sinds dien heeft hij Amsterdams college van B en W hardnekkig overstelpt met vragen en nota's. Een greep hieruit: een voorstel de Keuringsdienst van Waren strenger te laten toezien op de aanwezigheid van bestrij dingsmiddelen in het voedsel, een suggestie daktuintjes op stadsbussen te plaatsen, een voorstel woningen op palen te bouwen om grond te sparen een nog in te dienen nota de boeren van Amsterdam- Noord te adviseren hoe landbouw en veeteelt te bedrijven zonder het gebruik van vergiften. De achtergrond van Roel van Duyns activiteiten? Als we in zijn huisje in de Karthuizerstraat de door hem gezette muntthee drinken, zegt hij: „Alle nota's, die ik heb ingediend, zijn een onderdeel van het plan een kabouterstad van Amsterdam te maken. Anders uitger drukt: ik wil natuur en cultuur met el kaar verzoenen. Een huwelijk tussen stad en platteland, waarin beide part ners hun karakter kunnen behouden." „Ik zie de ontwikkeling van de mens in drie fasen. Aanvankelijk was hij aan de natuur onderworpen, was hij afhan kelijk. Toen kwam het stadium, waarin we nu verkeren, dat hij de natuur is gaan overheersen. De natuur is nu on derworpen aan de grillen van de mens. De derde stap zal zijn een samenle ving te scheppen, waarin mens (de cul tuur) en natuur in harmonie met elkaar leven. Daarom heb ik de woorden ka bouter en kabouterstad gekozen. De kabouter is een schepping van de menselijke fantasie, een figuur die spreekt met bloemen en planten." Roel van Duyn meent dat de mens moet kiezen voor de kabouterstad. voor een liefdevol omgaan met de natuur (die uiteindelijk zijn levensmilieu is) op straffe van ondergang. De tegenwoordige mens noemt hij de plastic mens, die de natuur uitmergelt. De straf-zal een catastrofe zijn: vergif tigd grondwater. afnemend weerstandsvermogen van de mens te gen epidemieën en andere gevolgen van het misbruik Van landbouwvergiften en het onbeperkt 9puien van industriële afvalstoffen in lucht en water. Van Duyn heeft een serie oplossin gen om de noodlottige vicieuze cirkel die naar de ondergang voert, te door- brekéb. In plaats van olie en andere „fossiele brandstoffen", die lucht en water verontreinigen, moeten schone energiebronnen worden aangeboord. Zoals zonenergie, windturbines („on ze voorouders maakten ook veel ge- Roel van Duyn in de deuropening van zijn huisje in de Karthuizerstraat: ik ben heel optimistisch bruik van windkracht) en auto's op electrische batterijen. „In Bretagne is bijvoorbeeld een eb- en vloedmachine, die heel Bretagne van electriciteït voor ziet: erg praktisch want de zee gaat toch op en neer." „En wat het gevaar van de bestrij dingsmiddelen in de landbouw betreft: het menselijk lichaam zal door vergifti- „Dit soort boerderijen, die veel in Duitsland en Zwitserland voorkomen, leveren vaak alleen aan reformhuizen. Ze beschikken over een enorme varia tie gewassen en dieren en maken ge bruik van kruiden. Er wordt geen kunst mest gebruikt, maar alleen natuurlijke meststof zoals uitwerpselen van dieren. Een vriend van me. in de buurt van ging van het voedsel dermate kunnen worden beïnvloed dat mutaties in de genen optreden. Er kunnen dan zoveel mismaakte baby's geboren worden, dat gigantische softenon-epidemieën ont staan." Roel van Duyn werd tot zijn gedach- tengang onder andere geaspireerd door het filosofische werk van de Russische anarchist Kropotkien, de le venshouding van Franciscus van Asissi en door zijn verblijf op een boerderij in het Zeeuwse Serooskerke. waar geen landbouwvergiften worden gebruikt. Amsterdam, heeft zo'n boerderij. De opbrengst wordt onder vrienden van ons verdeeld: groenten, eieren en brood van tarwe, die niet werd bespo ten." Eieren? „ia. op de gewone kippen farms heersen beestachtige toestanden De kippen worden daar geforceerd tot twee keer leggen, 's Nachts worden hanegekraai nagebootst op een bandre corder! Door het geforceerde leggen wordt de kwaliteit van de eieren natuur lijk ook minder." „Het is wel zo dat de opbrengst van zo'n boerderij als in Serooskerke aan zienlijk minder is, maar daar staat tegen over dat de kwaliteit van het voedsel veel beter is. Appels behoeven bijvoor beeld niet te worden geschild; bespoten appels wèl. En een geschilde appel heeft vrijwel geen voedingswaarde me-er, omdat de vitaminen onder de echil zitten." „Tegenstanders zeggen' dat de pro- duktie te laag is. Het absurde is overi gens dat in Europa de landbouwop- brengsten toch te hoog zijn. We heb ben dus een irrationeel produktfepro- ces, dat terwille van een hogere op brengst methoden en bestrijdingsmidde len toepast, waardoor overbodige hoe veelheden van slechte kwaliteit worden geproduceerd, die toch moeten worden doorgedraaid of vernietigd!" Roel van Duyn is ook sterk onder de indruk van het sterven van „vogels en bomen bij bosjes". „Wij christenen kun nen veel teren van Franciscus van Asis si. Hij zegende de vogels en sprak met bloemen en dieren. Franciscus wordt nu postuum gekruisigd." Hij acht overigens niet alleen de na tuur bedreigd en de lichamelijke ge zondheid van de mens, maar ook de psychische gezondheid. „We worden plastic-mensen, die te geïsoleerd van de natuur leven. De mens moet de plattelandswaarden weer leren waarde ren; een schaap op het dak van zijn huis kunnen houden, en zijn eigen brood kunnen bakken. Er moeten hofjes achter de huizen komen met gemeenschappelijke tuinen, waar kinderen kunnen spelen en de vaders als hobby groenten en fruit kun nen verbouwen. De landbouw moet een onderdeel van de huishouding worden." Hij oefent kritiek op de tegenwoordi ge flats. „Die woonblokken zien eruit als een demonstratie van macht en ze zijn ongezond. Gebleken is dat er meer hart- en vaatziekten voorkomen, en bo vendien verliest de mens omdat alles hetzelfde is zijn identiteit, zijn eigen karakter. Het voordeel van mijn nota een plan van de architect Piet Blom die In Hengelo een mensa bouwde om wo ningen op palen te plaatsen, is dat de grond vrijkomt voor maatschappelijke voorzieningen. Op de daken komen tui nen. de natuurbeleving wordt sterker en je schept intimiteit. Van Duyn houdt zich tevens bezig met de oprichting van een „volksuni versiteit voor sabotage". Hem staat de idee van een volksleger voor ogen. „El ke Nederlander moet een saboteur wor den, zodat eventuele vijanden worden afgeschrikt. In plaats van de afschrik king van de atoombom (de consequen tie is een alles vernietigende atoomoor log) moet er een geestelijke en sociale afschrikking komen. Dit heeft ook het voordeel dat er een ongekende vorm van democratisering komt." Wijze kabouter Van Duyn heeft zijn denkbeelden op schrift gesteld in het boekje „De boodschap van een wijze kabouter". Hierin belijdt de provo-ideo loog dat Provo destijds te veel de na druk legde op creativiteit. „Ik moet toe geven dat Provo eerder de nadruk op liefde dan op kreativiteit had moeten leggen, want aan het eerste is nu veel meer behoefte dan aan het tweede." In ons gesprek vertelt hij meer ver trouwen in de mensen hij krijgt veel positieve reacties op zijn ideeën te hebben gekregen. „Ik ben nu heel opti mistisch. toen was ik pessimistisch en desperaat." Hij gelooft in de kansen* op hervor mingen, op democratisering zonder ge weld. Hij ziet in een revolutie een auto ritair gebeuren, waarbij een minderheid haar wil aan een meerderheid met ge weld oplegt. Dus toch trouw gebleven aan de oude s.trijdkreet van de provo's: Liever evolutie dan revolutie. „Ik bestrijd geen personen, maar het systeem. Burgemeester Samkalden komt een keertje bij me schaken, heeft hij gezegd." Amsterdams eerste cul- .tuur-kabouter staat qhmlachend in de deur bij ons vertrek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13