VERDEDIGER VAN RIET VAAK WANHOOP NARIJ Papierconcerns kopen Page Dit jaar laatste NATO-taptoe Kritiek op Schnez Kritiek van Israël op Franse houding Ruzie met ex-schoonzuster Fusie Kennemer Handelmij en ACF Chemie Onderzoek in zaak-Kennedy gesloten Dief toch zn handen kwijt Duur rondje voor Rudi Carrell AMBTENAREN HILVERSUM OVERWERKT Sigarenfabriek naar buitenland Zilveren vork uitgereikt air X Mm" 9 VRIJDAG 9 JANUARI 1970 T>IJ de familie J. W. Bos aan de Korhaanstraat in Rotterdam kunnen ze voorlopig, wat je noemt, dóóreten. *-* Daar kwamen donderdag leden van de folkloristische dansgroep „Twente" een z.g. krentewegge aan bieden van 130 bij 25 centimeter en 15 kilo zwaar. Dat gebeurde ter gelegenheid van de geboorte van zoon Erik-Martin Bos, die hier met ouders en krentewegge poseert. Tot goed begrip dient men dan nog te weten dat de heer en mevrouw Bos lid van de dansgroep zijn FRANKFORT De inspecteur van het Duitse leger, generaal Schnez, is in het Westduitse parlement fel ge kritiseerd vanwege zijn rapport over ordeverbetering in het leger. Hij pleitte hierin voor terugkeer naar de oude Duitse soldatentradities. De christendemocraat Josten drong erop aan de generaal met pensioen te ■turen, terwijl ook de sociaal-demo craat Horn om vervanging van Schnez vroeg. Volgens Horn geeft de generaal in zijn rapport blijk van een „schrikbarend ondemocratische geesteshouding'7. Zoals bekend, ging destijds de be noeming van Schnez tot Navo-opper- bevelhebber voor centraal Europa niet door vanwege zijn oorlogsverle den. AMSTERDAM De chemische fa briek ACF Amsterdam Chemie Far macie NV heeft het gehele geplaatste kapitaal van Kennemer Handel maatschappij NV in Weesn overgeno men. Het overgenomen bedrijf heeft een belangrijke omzet in cosmetische en aanverwante artikelen en voert o.m. in Nederland een alleenvertegen woordiging van Chic. Fenjal, Hala- zon, Morny, Lentherie-Onvx. Peggy Sage en Nina Ricci. LIBANON WORDT VOORZICHTIG Mies eet morgen met Ramses (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Mies Bouwman kan voor de VARA nog heel wat „etentjes" verorberen, eer zij alle Ne derlandse prominenten aan de dis •heeft gehad. Bovendien is er afwisse ling te over. Morgenavond gooit zij het weer eens over de artistieke boeg. want dan eet zij met Ramses Shaffy en wat er dan wordt bespro ken, kunt u horen op Hilversum I om 6.30 uur. EDGARTOWN Het onderzoek in de Kennedy-Kopechne-affaire is gisteren in Edgartown beëindigd on der dezelfde geheimhouding als waaronder het vijf dagen geleden was begonnen. Het is nu aan rechter Boyle, die het onderzoek leidde, te beslissen of er een rechtszaak uit zal voortkomen of niet. Na afloop van het onderzoek zei hij „onverwijld" een rapport te zullen opstellen en dat naar het opperste gerechtshof van Massachusetts te sturen. Advocaat Dinis op wiens initiatief het onderzoek tot stand kwam, zei dat hij tevreden was over het feit, dat alle getuigen waren opgeroepen. Hij weigerde commentaar op de vraag of gerechtelijke stappen tegen Kennedy worden ondernomen. De ouders van Mary Jo Kopechno hebben al verklaard de senator niet te zullen aanklagen. WENEN De poging van Oosten rijkse chirurgen een man zijn beide afgesneden handen aan te naaien, is mislukt. De handen moesten weer worden geamputeerd nadat zich com plicaties hadden voorgedaan. De man, die wegens diefstal gevan gen zat, had zich met een snijmachi ne van de gevangenisboekbinderij beide handen afgesneden „om nooit meer te kunnen stelen". TEL AVIV De Israëlische premier Golda Meir heeft giste ren ernstige kritiek geleverd op de wapenleverantie-politiek van Frankrijk dat het een wapen embargo heeft ingesteld ten aan zien van alle landen in het Na bije Oosten, maar deze alleen te genover Israël toepast. „Ziet de Franse regering dan echt niet dat in de omgeving van de Jor- daan een volledige Iraakse divisie is gelegerd, die haar kanonnen op Is raëlische dorpen heeft gericht? Is er wel één Franse minister die werke lijk gelooft dat alle wapens die Libië bestelt uitsluitend bestemd zijn voor de verdediging van dat land? Door wie wordt dan bedreigd? Is er dan niet één regeringslid in Frankrijk dat niet een heel klein beetje gelooft in hel feit dat al die vliegtuigen en wapens in werkelijk heid aan Egypte worden geleverd en dus worden ingezet tegen Israël", al dus mevrouw Meir in een rede voor leden van het uitvoerend comité van het wereldcongres der Joden. Het Frankrijk zoals dat zich heden ten dage aan de wereld voorstelt is niet het ware Frankrijk waarin wij vertrouwen 'hebben. Ik hoop dan ook dat eens de dag zal komen waarop wij de ware stem van Frankrijk weer zullen horen, de stem van de meer derheid van het volk met name wat betreft de betrekkingen met Israël, aldus de Israëlische premier. Zij zei verder dat een oplossing van het conflict alleen en uitslutend moet worden gezocht in een vredesverdrag met de Arabische landen. Israël zal nooit akkoord gaan met internatio nale garanties, met een vredesmacht van de VN of met regelingen van de Veiligheidsraad. Wij weten dat we al twee keer bedrogen zijn uitgekomen en we weigeren het op een derde keer te laten aankomen, zo zei me vrouw Meir. Tot slot verklaarde zij dat Israël beslist weigert met El Fatah te on derhandelen, die „zich ten doel stelt de Joden te doden". Kosygin geprikkeld De Russische premier Kosygin blijkt verlegen te zijn met de Arabische politiek in het Nabije Oosten en heeft de Ai'abische leiders in. krachti ge bewoordingen aangespoord „het ergens over eens te worden". Dit heeft Mohammed Heykal, hoofdre dacteur van de gezaghebbende Egyp tische krant Al Achram, vandaag in het blad bekendgemaakt. De opmerking van de premier sloeg op de in Rabat gehouden Ara bische top, waar de verdeeldheid in de Arabische wereld duidelijk naar voren is gekomen Akkoord niet Al Fatali Uit Beiroet wordt vernomen dat de Libanese regering met de Pa lestijnse verzetsbeweging is overeen gekomen. dat de verzetsstrijders voortaan niet meer in de vluchtelin genkampen zullen worden opgeleid. De guerrillastrijders hebben voorts beloogd dat zjj minstens een kilome ter van bewoonde plaatsen hun kam pen zullen opslaan. De Libanese regering hoopt met deze maatregelen te voorkomen, dat Israël vergeldingsacties tegen haar uitvoert, wanneer vanuit Libanees gebied door de guerrillastrijders aan vallen worden gedaan op Israëlische dorpen. Uit Tel Aviv wordt gemeld dat Israëlische straaljagers gisteren in een luchtgevecht boven de Go- lan-hoogte drie Syrische jachtbom menwerpers hebben neergeschoten. (Van onze radio- en tv-redactie) BERLIJN In de grote schouw burg heeft Rudi Carrell een bijzon der duur rondje gegeven. Hij trad op in een liefdadigheidsvoorstelling en daarvoor waren veel te veel kaarten verkocht. De gangen stonden vol mensen, die niet weg wilden gaan. wat de brandweer, samen met de the aterdirectie ook beval. Rudi meende de knoop wel te kunnen doorhakken. Hij schoof voor het nog gesloten gordijn, nam de mi crofoon ter hand en riep: „Morgen avond treed ik hier'weer op. Wie nu weg wil gaan en morgen terugkomen geef ik in de vestibule een rondje!" Onmiddellijk begonnen de plaatslo zen naar de vestibule te dringen en... Rudi kon een rondje voor 600 perso nen betalen! (Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH „Als ik ons Jo was geweest, had ik Riet, Moonen en Visser aan een spek- haak gehangen en hen van boven naar beneden opengereten". Met deze dramatische en in woede geuite woorden wendde de zuster van de vergiftigde Johannes van Eijndho- ven zich tot diens vrouw, die in Den Bosch terechtstaat verdacht van moord op haar eerste echtgenoot en haar 82-jarige vader. Met Moonen en Visser werden de mannen aangeduid, met wie Schijndelse Riet buitenechte lijke relaties had onderhouden, en die er onder meer oorzaak van waren dat ze haar man uit de weg wilde rui men. Pi'esident mr. Geense hamerde on middellijk af maar de wijze waarop de 38-jarige mevrouw Joanne van Heivoort-Van Eijndhoven haar vroe gere schoonzuster fixeerde, was, fi guurlijk althans erger dan een dolk stoot. Lang hield de opgewonden zus ter van het slachtoffer het niet uit. Ze barstte in een brullend snikken uit en moest door een parketwacht worden weggeleid. Gistermiddag, tijdens de verhoren van enkele getuige-deskundigen werd voor de Bossche rechtbank duidelijk dat er tijdens de sectie, die zes jaar na diens dood op de stoffelijke resten van Johannes van Eijndhoven werd verricht, geen resten van het land bouwgif parathion waren gevonden. Tenminste even duidelijk werden ook de woorden van Schijndelse Riet die steeds opnieuw de stereotiepe volzin had gebruikt: „Ze hadden de lijken eerst moeten opgraven en pas daarna mij moeten verhoren". Verdachte, die sinds eind 1968 in de gevangenis verblijft, had bekend om dat ze meende dat de recherche ver giftiging zou kunnen bewijzen. Toen ze later vernam, dat, op het lijk van haar in 1962 overleden eerste echtge noot althans, geen sporen van vergif waren gevonden, kon ze zichzelf wel de ogen uit het hoofd kx'abben. Van daar dit is tenminste de conclusie van het Openbaar Ministerie dat ze alles ging ontkennen wat ze had bekend, tot zelfs zaken toe, die haar op geen enkele wijze zouden kunnen belasten. Explosie De tot een explosie ontladen ruzie tussen de zuster van het slachtoffer en diens vrouw vormde gisteren het hoogtepunt van de tweede zittingsdag van het gifproces, dat tot volgende week woensdag voor een meervou dige kamer van het Bossche gerechts hof dient. De brutale, bekkende en zelfs vloekende verdachte verstrikte zichzelf in zoveel leugens dat haar verdediger, mr. H. van der Putt, vaak de wanhoop nabij was. Getuige-deskundige dr. J. Zelden- rust, patholoog-anatoom van het mi nisterie van justitie, liet er geen twij fel over bestaan dat Johannes van Eijndhoven de vergiftigingsdood was gestorven. Hoewel hij na opgraving van diens lijk geen sporen van gif had kunnen vinden, wezen de ver schijnselen, welke na diens dood wa ren opgetreden en die door getui gen konden worden beschreven op een gifmoord. De benauwdheid, de krampen, het hevig transpireren, de bruis op de mond van het slachtoffer en het vocht dat uit diens neus kwam, wa ren volgens hem inherent aan datgene wat men waarneemt bij een persoon, die aan een dodelijke hoe veelheid parathion is bezweken. Comply lex „Het hele complex past ongedwon gen in een parath ionvergiftiging", verklaarde hij. „Ik kan er geen con tra-argumenten tegen aanvoeren. Dat zou ik wel kunnen, als het een plot selinge hartaanval of een hersenbloe ding was geweest". ..Wat is de waarde, van een overlij- dingsakte?" wilde de verdediger we ten. Dit in verband met het feit dat de betrokken geneesheer als doods oorzaak een hersenbloeding had op gegeven. Getuige: „De arts moet dezelfde ge dachte hebben gehad als ik. alleen omgekeerd. Hij twijfelde, want hij wilde sectie laten verrichten. Gezien het feit dat hij misschien een keer in zijn lever een geval van vergiftiging in zijn praktijk tegenkomt, moet men het de dokter niet al te kwalijk ne men dat hij zijn voornemen niet heeft uitgevoerd. Het is logisch dat hij zich aarzelend opstelt tegen een zo ernstige zaak. Uit ervaring weet hij dat hij heel gemakkelijk in het ongelijk kdn wox-den gesteld". T wijf el gevallen Op uitnodiging van de officier van justitie, mr. Booster wilde dr. Zelden- rust wel verklaren dat de geneesheer in twijfelgevallen niet voorzichtig ge noeg kan zijn. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie meende dit zo te moeten uitlokken, omdat „er zo veel pers in de zaal aanwezig was". Dr. L. H. A. Hollman, gerechtelijk geneeskundige te Maastricht, had na gegaan hoe het verzuim van Johan nes van Eijndhoven was geweest Toen hij in 1959 en 1960 bij de Staats mijnen werkte (de fatale vergifti ging geschiedde in juni 1962, toan het slachtoffer in Schijndel woonde). In 1959, zo zei hij, zich beroepend op het betreffende kaartsysteem, was Van Eijndhoven twintig dagen ab sent geweest en waren er negen ziek tegevallen geregistreerd. Un 1960 was het verzuim tot 59 dagen opgelopen en waren er zeven ziektegevallen ge teld. Geelzucht MAASTRICHT De Koninklijke Nederlandse Papiex-fabriek NV in Maastricht, de NV Papierfabriek Gennep in Gennep en het grootste Duitse papierconcern Feldmuehle AG in Düsseldorf zijn een vergaande sa menwerking aangegaan. Deze samenwerking zal o.m. tot ge volg hebben dat de papierfabriek Gennep zal worden gemoderniseerd en verder uitgebouwd. De fabriek, die 600 man personeel heeft en een omzet van 40 miljoen, legt zich vooral toe op de fabricage van toilet papier en andere hygiënische papier- produkten. De (on)fortuinlijke stranding van de potvis bij Breskens blijkt een wetenschappelijk object bij uit nemendheid te zijn: specialisten van het Natuurhistorische mu seum- te Leiden zijn druk bezig met de ontleding van de gigant. Het geraamte zal een welkome aanwinst zijn voor het Leids museum. De ongeveer driedui zend kilo spek is aangekocht voor industrievet De Koninklijke Nederlandse Pa- I pierfabriek heeft haar produktie vo- rig jaar met 27 procent (46.000 ton) j verhoogd tot 216.500 ton. Bijna 66 procent is hiervan geëxporteerd. Bij j de KNP werken 2799 personeesleden. (Van onze corerspondent) HILVERSUM Verscheidene Hil- versumse gemeente-ambtenaren blij ken overwerkt te zijn. Al enige tijd moet Hilversum het zonder zijn ge meentesecretaris mr. K. H. J. Dorren stellen, maar ook andere ambtenaren is verplichte rust voorgeschreven. Burgemeester dr. P. J. Platteel zei hierover gisteravond in zijn nieuw jaarstoespraak: „De gemeentesecreta ris blijkt duidelijk door zijn werk te zijn uitgeput. Er hebben zich de laatste tijd overigens bij meerdere ambtenaren dergelijke verschijnselen voorgedaan. Wij zullen niet mogen aarzelen, de nodige versterking van het ambtena renkorps als een hoge prioriteit te stellen boven het vervullen van vele andere verlangens". Als staking voortduurt NIEUWE PEKELA Er bestaat grote kans dat de Champ-Clark siga- renfabriek in Nieuwe Pekela in. zijn geheel zal worden verplaatst naar het buitenland. Dit zal definitief ge- beuren als er vandaag uit het overleg van stakende werknemers en j werkgevers met de vakbonden geen bevredigende oplossing in het al eni- ge tijd durende conflict wordt gevon den. Als de fabriek in Nederland blijft, zal er een nieuw filiaal in Alteveer worden geopend. Overigens is nog niet bekend waar Champ-Clark zich eventueel in het buitenland zal vesti- gen. Op 7 november 1960 was het slacht offer er zeer ernstig aan toe ge weest. Hij leed aan een vorm van geelzucht, had diarree en moest over- geven. Het een zowel als het ander j kwam meer bij mijnwerkers voor, maar dezelfde verschijnselen dedan zich ook voor bij fosforintoxicatie. Fosfor, zo stelde hij, bevindt zich in 1 een bepaald soort raltenkraxit, en dat, zou verdachte regelmatig op het brood van haaf man hebben ge smeerd. Dr. Zeldenrust noemde rattenkruit een „relatief deugdelijk middel om iemand van het leven te beroven". Ook de maagpijn, die was geconsta teerd, hoorde erbij. Mi'. Booster tegen getuige Joanne van Eijndhoven: „U bent degene die al deze zaken heeft geconstateerd. Waarom heeft u de politie hier niet onmiddellijk opmerkzaam op ge maakt, toen deze u van de dood van uw broer op de hoogte stelde?" Beestig leven Getuige: „Ik heb meteen ge zegd dat het geen zuivere koffie was, maar toen mij verteld werd dat mijn broer aar een hersen bloeding bezweken was, moet ik tot andere gedachten zijn ge komen. Ik zei toen, voor aover ik mij kan herinneren althans, „na tuurlijk, ons Jo heeft een beestig leven bij haar gehad". Na veel doorzagen van de presi dent wilde verdachte tehslotte wel toegeven dat ze een keer een boter ham met rattenkruit had besmeerd. Dit was volgens haar niet bedoeld tegen haar man, maar om de in huis aanwezige ratten te vergiftigen. Van buren waren overigens verklaringen voorhandën dat er in de hele wijk geen rat te zien zou zijn geweest. Tegen de avond werd er gisteren nog een verklaring voorgelezen, die door Gerrit Visser, de amant van Schijndelse Riet, en thans zelf ver dacht van vergiftiging van zijn vrouw, was gedaan. Hierin stond dat hij wist dat verdachte rattenkruit in huis had om haar man te vergiftigen. KRO verloor bijna 22.000 leden (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In een Nieuw jaarsbijeenkomst met het personeel heeft de voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn, meegedeeld dat de KRO in 1969 21.879 leden heeft verlo ren. Het totaal bedraagt nu nog 524.081 leden. Als oorzaak van het vertrek gaf mr. Van Doorn de verhoging van de abonnementsprijs voor het program mablad aan, en de omstandigheid dat de verhoging van de omroepbijdrage zou hebben geleid tot afzegging van het programmablad. Schaatsen beperkt voor radio en tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De omroepen ma ken zich zaterdag en zondag a.s. niet al te moe met reportages over de nationale kampioenschappen schaatsen in Deventer. De NOS, de NCRV en de AVRO geven korte radioberichten in de ge bruikelijke sportrubrieken en de NOS-televisie beperkt zich tot be richtgeving in Scala, Passepartout en Studio Sport. AMSTERDAM De heer Grössnick, chef-kock van het Amsterdamse hotel Polen, heeft op de Horecava, de Amsterdamse ten toonstelling .voor het horecabedrijf, de „zilveren vork" gekregen voor de bereiding van het beste toeristen-me nu. Zoals bekend, zal dit menu (drie gangen voor 7,50) komende zomer in vele restaurants worden geserveerd om het eten buitenshuis voor toe risten aantrekkelijker te maken. Vijftien chef-koks hebben giste ren in Amsterdam moeten bewij zen, dat ze niet alleen de scepter kunnen zwaaien over een staf culinair personeel, maar dat ze zelf in staat zijn om meesterwerk jes te creëren, die en voor het oog en voor de tong delicatessen zijn. Ze moesten dit jaar hun krach- I ten beproeven op het zogenaam de toeristenmenu: de winnaar Ivan de wisselprijs, de Zilveren vork, werd de heer D. Gröss- nickel, chef-kok van Hotel Po len te Amsterdam. Op de foto rechts achter het werkstuk de heer H. Filarski, die de zilve ren koksmuts bemachtigde. (Van onze correspondent) ARNHEM De NATO- tap toe maakt het niet lang meer. Op hoog niveau wordt op het ogenblik overleg gepleegd over dit Arnhemse evene ment. Het lijkt erop dat De fensie het zwaar gekritiseerde muziekfeest niet langer wil steunen. Het ontbreken van gratis voeding en huisvesting in de Arnhemse kazernes bete kent voor de taptoe zonder meer de doodsteek. Minister Den Toom, Gelder lands commissaris der Ko ningin, mr. H. W. Bloemers, Arnhems burgemeester, drs. J. A. F .Roeien, en stichtings voorzitter N. J. D. Verbeek buigen zich nu over de vraag of voortzetten van de taptoe wel mogelijk en wenselijk is. Er is de laatste jaren een toenemende stroom van kri tiek over het hoofd van dc taptoe losgebarsten. Nog on langs vroeg het PSP-statenlid G. v. d. Heide aan GS van Gelderland het provinciehuis niet langer ter beschikking te stellen. De Arnhemse raad bleek al eerder niet veel zin meer in het feest te hebben. Ook de Centrale Kerkeraad van Arn hem sprak zich al enkele ma len over de taptoe uit als een „feest van schijnvrede". Al in 1968 heeft minister Den Toom laten weten zijn steun in te trekken als de tap toe geen uitsluitend militaire affaire meer zou zijn. Vorig jaar werd onder druk van de buitenwacht voor het eerst het ..burgerelement" inge voerd. Wel lijkt het erop dat de taptoeleiding het feest dit jaar nog wil laten doorgaan, voor de dertiende maal nu. om niet de indruk te wekken te zijn bezweken voor de kritiek. i'l; I ijSl j WH ll'" :iïI it x J-i:. - kr -

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9