Yliegtuigkaper kreeg een flink pak slaag Commentaar fiDe Pous: Politiek, die alles tegelijk wilonwaarachtig China en Amerika hervatten gesprek Illegaal zenden geen misdrijf Snuffelziekte in Overijssel KRITIEK UIT SURINAME OP LACHMON CRIMINOLOOG IN RAPPORT: In zaak My Lai weer twee aanklachten r VMJDAO 9 imOATU 1970 Langs de gehele Israëlische grens met Libanon is men bezig versterkingen aan te leggen om beschermd te zijn tegen eventue le invallen, niet direct van offi ciële Libanese strijdkrachten, maar meer van- verzetsstrijders, die in Zuid-Libanon genesteld zijn. Hier werkt een Israëlische arbeider aan een schuilgebouwtje bij Avivim. (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG Het is een goed ding, dat de werknemers kun nen rekenen op een reële loons verhoging. Prijsstijgingen wor den dan gecompenseerd door ex tra loonsverhogingen. De automatische aanpassing van de tarieven voor de inkomsten- en loon belasting aan de geldontwaarding is uit een oogpunt van bescherming van het reële beschikbare inkomen ook goed. Witteveen werkt aan een der gelijke maatregel. I Nodig is ook verdere opvoering van de collectieve voorzieningen en een ruimere bijstand aan minder bedeel de ontwikkelingslanden. Dit gaat ge paard met verzwaring van de totale belasting- en premiedruk en, dus aan tasting van het reële beschikbare in komen. Drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-economische raad, ver klaarde zich vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede voorstander van deze zaken. Hij wees erop, dat deze drie doel einden innerlijk strijdig zijn en dat een program van welk kabinet of welke politieke partij ook, niet deze drie doeleinden tegelijk kan beplei ten. Doet men dit toch, dan is dit onwaarachtig en onuitvoerbaar, aldus De Pous. Duidelijke opmerkingen maakte hij WASHINGTON Amerika en China zullen hun besprekin gen op ambassadeursniveau in Warschau met ingang van 20 januari volledig hervatten. Dit is gisteren in Washington bekend gemaakt. Bittfra Wanneer er rampen zijn op aard, door regen, wind of zee, dan helpen anderen onvervaard: een ieder doet dan mee. Onze regering staat Tunesië bij, stuurde er soldaten heen. Wat wa ren daar die mensen blij; wij waren ook tevreên. Maar als. televisie en de krant ons vertellen van het leed van mensen in een land in oorlog dat Biafra heet, waar honger is en ziekte, dood, schier onvoorstelbaar leed, dan staan de vol ken, klein en groot, gewoon machte loos niet één, die 't, weet.. Men reist nu ook al naar de maan, beheerst schier het heelal, maar staat onmachtig en ontdaan bij 't Biafraans geval. De mens is machtig en be kwaam, geeft overal antwoord op. Laat echter staan de Biafraan en kan niet zeggen: STOP! Onze organisaties, pacten, wat niet ïl voorzien niet in die hel, beteke nen geen zier, geen bal, 't lijkt wel een duivels spel. Mén wil niet. kan niet. weet niet hoe te helpen in de .smart. Maar kijkt als een supporter toe, met meelij in het hart. Wij laten thans de roepstem van de enkeling maar klinken. Leven gevan gen in een ban, maar doen een volk verzinken. 's-Gravenzande E. van Zanten. De voorbereidingen zijn gisteren in de Poolse hoofdstad getroffen op een bijeenkomst tussen de Chinese zaak gelastigde en de Amerikaanse ambas sadeur. De delegaties zullen elkaar afwisse lend in de wederzijdse ambasades ontmoeten. De Chinese zaakgelastigde bezocht gisteren de Amerikaanse ambassadeur in zijn gebouw, wat nimmer te voren was gebeurd. De diplomaten hebben langer dan een uur met elkaar ge sproken. Partijen zijn overeengeko men niets mee te delen over de in houd van de besprekingen. RECEPTIE Sinds het midden van de jaren vijf tig waren de ambassadeurs in Warschau en Genève 134 maal bijeen geweest. Deze contacten hielden op 8 januari 1968 op. Een toevallige ont moeting tussen de twee diplomaten op een receptie leidde tot de bijeen komst van 11 december. De regering-Nixon is op het ogen blik onopvallend bezig te trachten de besprekingen met China te verbete ren en dc gesprekken in Warschau te hervatten. Toen Nixon vorig jaar januari aan de macht kwam, werd een bijeen komst met China vastgesteld voor 20 februari, maar Peking zei dit af na dat een Chinees diplomaat naar de VS was overgelopen. VERZACHT Vorig jaar juli maakte Washington een verzachting van reis- en be paalde handelsbeperkingen bekend en gaf Amerikaanse toeristen verlof tot.het kopen van Chinese goederen in het buitenland en het invoeren daarv t\ De VS gebruikten de bijeenkom sten in Warschau aanvankelijk om aan te dringen op vrijlating van Ame rikanen die in China gevangen zaten en dergelijke zaken. over de Loonwet. Voor volledige werkgelegenheid, een evenwichtige betalingsbalans en een stabiel prijsniveau is een instrumentarium nodig, waaraan loon-, prijs- en mede dingingsbeleid niet kunnen ontbre ken. De SER-voorzitter erkende, dat bij voorkeur gekozen moet worden voor een globaal ingrijpen door de rege ring in de loonpolitiek. Ingrijpen in afzonderlijke cao's, het strijdpunt in de wet, wekt gauw de indruk van discriminatie en betutteling. Minder mogelijkheden tot ingrijpen op onderdelen, zal meer globale beïnvloeding van de loonpolitiek no dig maken. Ook dan kan een gede tailleerd ingrijpen op onderdelen, bijv. in de vorm van verbindend ver klaring van cao's, nog noodzakelijk zijn. Inzinking Een inzinking van de internatio nale conjunctuur achtte de heer De Pous mogelijk als gevolg van een stagnering in de groei van de wereld handel. Zeker noemde hij het, dat de groei met vijftien procent in 1968 en 1969 zich niet in de komende jaren zal doorzetten. Extra noodzakelijk is ihet daarom, dat de autonome inflatoire ontwikke ling wordt ingedamd. Houdt men het loon- en prijspeil niet in de hand dan zou een dergelijke -gang van zaken hard kunnen aankomen voor onze nationale conjunctuur. Welvaart De SER bestaat thans twintig jaar. In deze periode is de werktijd met zes uur per week verkort en is de welvaart per hoofd van de bevolking verdubbeld. De investeringen stegen met meer dan tweehonderd procent en de sociale verzekeringsuitkeringen werden verdertienvoudigd. De reces sieperioden bleken samen te vallen met een stagnatie in de groei van de wereldhandel. De SER-voorzitter had niet zoveel behoefte aan een parlementaire en quête naar fusies; hij zag liever een onderzoek instellen naar fusies, die niet of nog niet tot stand kwamen. De moderne economie is niet denk baar zonder ondernemingscon centratie. Het Nederlandse bedrijfsle ven lijdt eerder aan een gebrek aan grootte dan aan een overmaat aan grootte van de individuele onderne mingen. Hier ligt wellicht de oorzaak van de steeds meer aan de dag tredende structurele zwakte van bepaalde sec toren van ons bedrijfsleven. De heer De Pqus dacht meer in de richting van wettelijke mogelijkheden tot het stimuleren van fusies. Hij heeft geen behoefte aan maatregelen die een remmende invloed hebben op fusies en concentraties. Commissarissen Het laatste SER-advies, met be trekking tot de structuur van de on derneming, noemde de heer De Pous van het allergrootste belang. Hij vroeg zich af, of met de uitvoering van de gedachten in dit advies, ge wacht moet worden tot er nieuwe wettelijke maatregelen van kracht zijn. Er zou al een geleidelijk begin gemaakt kunnen worden met de be noeming van commissarissen. Inzichten en gedachten van de on dernemingsraad kunnen ook nu al benut worden bij de verkiezing van leden van de raden van commissaris- RIJSSEN Bij de varkensstapel van de heer Grollenman in het kerk dorp Broekeland nabij Raalte is dc besmettelijke snuffelziekte geconsta teerd. Enkele jaren geleden heerste deze ziekte sterk in Limburg. Pas lang na de besmetting is de ziekte waar te nemen. De gezond heidsdienst van Overijssel heeft op verscheidene boerderijen in de omge ving reeds grote aantallen varkens afgevoerd, terwijl op andere verdach te bedrijven wordt gewerkt met het mengen van sulfa door het voer. Drs. J. W'. DE POUS sen. De voorzitter verwachtte van de ze ontwikkeling in ons land invloed op het vennootschapsrecht in andere EEG-landen en op de rechtsregeling voor Europese vennootschappen. Het lidmaatschap van een onderne mingsraad vond hij voor de toekomst van groot belang, zowel voor dc on derneming als voor de werknemers. Voor dc vakbeweging ligt hier een terrein waar belangrijke activiteiten ontplooid moeten worden. Indonesië en Nederland zullen hun culturele banden eigen lijk nooit gescheiden geweest nu verstevigen en misschien is wel een synthese mogelijk van de rijke cultuur van het Oosten, met zijn duizenden aspecten, en het strakke stramien van de Wester se efficiency. Gisteren zijn op het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag de ratificatieoorkonden uit gewisseld inzake de culturele overeenkomst tussen Indonesië en Nederland. Op de foto minister Luns (rechts) en de ambassa deur generaal-majoor Taswin A. N atadiningrat. De stewardess van het bij Stock holm verongelukte Spantax chartervliegtuig Maria José Ca sanova is gisteravond als een van de vijf overlevenden van het on geluk teruggekeerd in Madrid, waar zij door familie werd ver welkomd. Rechts van Maria (midden op de foto) haar moe der. Hervat PARAMARIBO/DEN HAAG De fractie van de Nationale Partij Suri name (oppositiepartij) heeft in een brief aan statenvoorzitter J. Lach- mon, die op het ogenblik samen met de nieuwe premier dr. Sedney Neder land bezoekt, deze verweten op reis te zijn gegaan zonder de staten in te lichten over zijn besprekingen in Ne derland. De heer Lachmon heeft daar op geantwoord, dat hij geheel op eigen initiatief naar Nederland is gekomen. Hij wil Nederlandse parlementsleden inlichten over de toestand in Surina me en tevens contact zoeken met eventuele investeerders. Omdat de belangstelling bij het Ne derlandse bedrijfsleven voor Surina me niet zo groot is, wil hij mogelijke investeerders ervan overtuigen, dat Suriname niet van de ene dag op de andere de Koninkrijksbanden zal ver breken. Verkrijging van de volledige staatkundige zelfstandigheid is zeker niet de inzet van de tot 1974 durende huidige regeringsperiode, aldus de heer Lachmon. BEIROET Een flink pak slaag van Libanese politieagen ten wachtte gisteren de 20-jarige Fransman Christian Bellon, na dat hij arriveerde op de lucht haven van Beiroet met een ge kaapt vliegtuig een 'kolossale Boeing van de Amerikaanse maatschappij TWA. De „warme" bakkerswinkel stond van toonbank tot deur opgepropt met gegadigden voor bruin en wit. Er heerste de rustige discipline ontstaan uit jarenlange training door de bakker en zijn hulpkrach ten. Geen gedrang en geen stiekeme voorwerkers. Maar wel opletten op eigen beurt. Helemaal diep in een hoek ge drukt stond een mevrouw, telkens als een klant was afgehandeld schoof ze haar plaatsje op. Langzaam naderde ze daardoor de toonbank en de wachtende schare aan de andere kant bij de deur. De mevrouw keek niet op of om. Ze staarde wat onbestemd naar de rug voor haar of haar blik zwierf eens naar het boodschappenmandje of de handtas, die dan eens van links naar rechts, dan weer van rechts naar links van hand verhuis de. Eigenlijk viel ze me daardoor op. Er was iets aan haar, maar wat? Ik was overigens niet de enige die haar in de gaten had. Traag vooruitschuifelend met schokjes kwam van de deurzijde een andere dame, die strak en stijf naar mijn buurvrouw keek. Nu voel ik aan een tuinhekje of er in het bijbehorende huis vrede of twist heerst en deze vreemde in tuïtie zei me, dat er hier in deze bakkerswinkel een duidelijke zij het verborgen conflictsituatie heerste. Maar er was niet veel meer te horen dan de vragen van de klan ten, het noemen van de prijs en het beleefde „dankuwel" en „goeden dag" tussen klant en bediende. Mijn beurt naderde en ik richtte mijn aandacht op de boodschappen, stilletjes overleggend of het van daag een bol of een plaat, wit of bruin zou zijn. De twee klantenflanken, hoek en deur. hadden elkaar nu bereikt. Toen klonk, hoog en helder, de stem. De stem kwam uit de mond van de mevrouw, die van de straatzijde toegeschoven was en gold, dat was duidelijk, de mevrouw die uit de hoek naar voren was gewerkt. De stem zei: „En wat zei de dok ter?" Er kwam geen antwoord. Integen deel heel de klantenschare was plot- De vraag seling tot een ademloze stilte verval len. In die geluidloosheid weer de stem, nog duidelijker, nog nadrukke lijker, dwingend zelfsEn wat zei de dokter?" Er was geen negeren meer aan. Hier was een woord gesproken van vrouw tot vrouw, dat antwoord eis te. De starende mevrouw richtte bij na zuchtend het hoofd op, glimlach te vaag en zei: „Ach ben. jij dat? Wat vroeg je?" Er was een sprankje triomf in de stem, die weer herhaalde: „Wat zei de dokter?" „Ik begrijp je niet", aarzelde de aangesprokene, „Ik mankeer niets, wal bedoel je toch?" Tot de broden op de schappen luisterden in spai.ning mee, wat er onthuld zou worden. Misschien klonk hel daarom zo schril, als een microfoon, die te dicht bij de geluidsbron gehouden werd: „Nou ik dacht, je zou toch wel eens naar de oogarts zijn ge gaan...." Weer verbazing van de ander: „Ik? Waarom? Ik heb geen enkele reden...." De winkel sidderde, nu moest het komen.... En de stem kwam.... „O nee? Nou ik dacht van wel. Het is vandaag de derde keer, dat je me niet ziet al staan we vlak naast elkaar...." „Een wit", zei de andere dame gauw, de centjes al klaar in haar hand. Met een algemeen „Daaag" was ze weg. Een brood rijker, een vriendin ar mer en de bakker een klant kwijt. Dat was duidelijk. UTRECHT Drs. J. Allers- ma van het criminologisch insti tuut van de Groningse univer siteit vindt, dat het bedienen van een geheime zender niet meer als een misdrijf kan wor den aangerekend. Na een onder- I zoek, waarin ook een enquête j onder leden van de rechterlijke macht en medewerkers van de I PTT was opgenomen, komt hij j tot de conclusie, dat hooguit van een overtreding kan worden gesproken. Hij vraagt zich af of dc achter grondoverwegingen van het strafarli- kel, dat in 1938 het illegaal zenden tot een misdrijf promoveerde, nu nog wel dezelfde actualiteit bezitten als destijds. „Enige, twijfel schijnt niet ongerechtvaardigd". Hij vindt, dat de kans op calami teiten moet worden gerelativeerd. Het overgrote deel van de omroepers opereert te ver van vliegvelden of kuststations om noemenswaardige hinder voor lucht- en scheepvaart te veroorzaken. Bovendien is de appara tuur van hen, die daar wèl uitzenden, te zwak om de legale media te kun nen overstemmen. Tussen 1951 en 1963 zijn 1068 ama teur-zenders veroordeeld. De meeste illegale zenders zijn aangetroffen in Overijssel (28,1 pet.) Drente (23,9 pet.) en Groningen (18,4 pet.). In bij na 70 pet. van dé gevallen, waarin veroordeling volgde, bedroeg de straf niet meer dan twee maanden gevan genisstraf. Geldstraffen gaan in on geveer 71 pet. van de gevallen de vijftig gulden niet te boven. Na de landing trokken de passa giers en bemanning hun schoenen uit en verlieten het toestel via de nood voorzieningen. De kaper volgde hen en werd gepakt op het moment, dat hij de vaste grond bereikte. Hij werd flink afgerost en ontwapend. Dat was het slot van enige span nende uren voor de zeven passagiers en acht bemanningsleden. Met een revolver in de vuist dwong de Fransman, wiens motieven nog niet bekend zijn. het toestel na de start uit Parijs koers te zetten naar Bei roet. Het vliegtuig was op weg van New York naar Rome. Het maakte een tussenlanding in Rome. waar het door de politie werd omsingeld. Een half uur later steeg het weer op. Boven de Middellandse Zee vuurde de kaper om onbekende redenen een schot af, dat zich in een van de we's boorde. Niemand werd gewond. Voor Rome was het de vierde maal, dat het een gekaapt vliegtuig op zijn luchthaven kreeg. Eerste was een Boeing van ..El Al", die op 23 juli 1968 werd gedwongen naar Algiers te vliegen, op 29 augustus van het vori ge jaar gevolgd door een Boeing van TWA, die op last van een Palestijnse commando koers zette naar Damscus en vorig jaar oktober deed zich de geruchtmakende vliegtuigkaping van de Amerikaanse marinier Rafaelo Minichiello voor, die zich per TWA-Boeing gratis van San Fran cisco naar Rome liet vliegen. Nadat het enorme vliegtuig in Bei roet was geland, vuurde de kaper een aantal schoten af op het instrumen tenbord in de cockpit. Ook hierbij werd niemand gewond. Een van de passagiers zei dat de kaper gedurende de gehele vlucht WASHINGTON - Opnieuw zijn twee Amerikaanse militairen in staat van beschuldiging gesteld in verband met de 'massamoord in het Zuidviet- namese gehucht My Lai in maart 1968. Het zijn sergeant Charles Hut- to, thans gelegerd in fort Lewis in Washington, en soldaat Gerald Smith uit fort Riley in Kansas. Hutto wordt beschuldigd van moord, verkrachting en poging tot moord; Smith van moord en aanran ding. Als voldoende bewijsmateriaal te gen hen kan worden verzameld, zal het leger beslissen hen voor de krijgs raad te dagen. Beide beschuldigingen behoorden tot de C-compagnie van het 20ste regiment infanterie. Twee andere mi- nant Calley en sergeant Mitchell, zijn al voor de krijgsraad gedaagd. Het onderzoek tegen 22 andere mi litairen wordt nog voortgezet. bijzonder rustig was geweest. Op een gegeven ogenblik knoopte hij zijn overhemd los en .liet een revolver zien in een tas. Van dc Libanese veiligheidsagen ten, die na dc landing het toestel met karabijnen in de hand omsingelden, kreeg de kaper geen kans te zeggen waarom hij het vliegtuig had geroofd en of hij behoorde tol een Palestijnse guerilla-organisatie. Ter gelegenheid van de 338ste dies natalis van de universiteit van Amsterdam hebben gisteren de heer B. A. Sijes, wetenschap pelijk medewerker aan het Rijks instituut voor oorlogsdocumenta tie. en mevrouw A. Lampl-de Groot, zenuwarts te Amsterdam, eredoctoraten in ontvangst ge nomen tijdens een openbare se naatszitting. A MERIKANEN en Chinezen praten weer met elkaar. Twee jaar lang was er geen officieel contact, of schoon de ontwikkelingen in Azië voldoende stof tot gesprek leverden. Dat er nu wèl wordt gesproken doet vermoeden, dat de Chinezen er be lang bij hebben. Want Amerika toon* de ai een jaar geleden interesse voor voortzetting van het gesprek. Het ligt voor de hand, dat in de eerste plaats wordt gedacht aan de Rus- sisch-Chinese tegenstellingen als aan leiding tot hervatting van de be sprekingen te Warschau. Ook de weinig succesvolle pogingen om een vredesregeling voor Vietnam uit te werken kunnen Peking, dat aldoor buitenspel heeft gestaan, ertoe gebracht hebben. Voorts is er de opheffing van de Amerikaanse handelsbeperkingen (niet-strategische goederen), die her nieuwd contact aantrekkelijk kan hebben gemaakt. Alle drie spelen zij een rol, maar de voorzichtigheid gebiedt, dat Amerika aan het eerste punt niet al te veel waarde toekent, of ervan probeert te profiteren. Hel opheffen van bepaalde handels belemmeringen is voor Peking van grote betekenis; ook en vooral, om dat het wijst op verandering in de Amerikaanse gezindheid. De conflictsituatie aan de Russisch- Chinese grens had het „Amerikaanse gevaar" in de ogen van Peking al gereduceerd tot een vraagstuk van de tweede orde. Blijft over de toestand in Azië, die de Chinese leiders zorgen geeft, nu zowel Amerika als Rusland trachten, daar tot uitbreiding van militaire samenwerking te komen. Mogelijk is Peking ervan overtuigd, dat Amerika inderdaad bereid is, zich uit Vietnam terug te trekken, als een redelijke regeling kan worden bereikt. Daar komt misschien bij, dat de in vloed van China in Noord-Vietnam niet meer zo groot is als voorheen en die van de Russen naar ver houding sterk is toegenomen. Waarschijnlijk wil Peking door de weer een vastere greep krijgen op hernieuwde contacten met Amerika de ontwikkelingen in Azië, waarbij het thans toeschouwer is. De belangrijkste reden kan zijn, dat het in dc rug gedekt wil zijn, als het aan dc grens met de Sowjetunie werkelijk moeilijkheden krijgt. Het streeft dan eenzelfde doel na als de Russen, die naar een regeling in Europa zoeken om de handen vrij te krijgen in een conflict met China. Hetgeen niet hoeft te betekenen, dat een gewapende strijd tussen Russen en Chinezen onvermijdelijk is ge worden. Aan geen van beide zijden wil men echter risico nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7