SYNODE WIL NIET UITSPREKEN OORLOG ZONDE IS DAT Grapperhaus Akademie Beverwijk van bezet J Geen toenadering van kant tot Rome onze In Tongelre vonden ze elkaar Gouda-Utrecht achtbaans Een ivoord voor vandaag Geen uitspraak nu meer mogelijk? Tweede Witte Huis in Californië Mej. Van Egmond predikante Grootste kippeslachter binnen EEG BEROEPËVGSWERK Puzzelhoek Werkloosheid gedaald Venlose politie arresteert lid eigen personeel Dr. Graafland tot bondspredikanten jelle de Vries: „Kwikzilver" NiEU VRIJDAG 9 JANUARI 1970 Dc ernstigste waarschuwing van Johannes de Doper is misschien wel te vinden in de woorden: "En gaat niet bil uzelf zeggen: Wij hebben Abraham tol vader, want ik zeg u. dat God bij machte is uit deze stenen Abraham kinderen te verwekken. Ook ligt reeds de bijl aan de wortel der bomen.Niet onze afkomst bepaalt onze geestelijke waarde, maar onze komst. Dat klinkt misschien een beetje als abacadabra. Maar deze woor den van Johannes zijn net zo goed een waarschuwing tot ons. Veel Nederlanders zijn ér trots op dat zij afstammen - geestelijk althans - van Calvijn. Naar hun gevoel heeft God de kerk door Calvijn het duidelijkst laten zien, hoe zij moet geloven. Gereformeerde kerken zijn weliswaar nog geen "ware kerken" maar toch wel in deze we reld "de meest ware kerken. En nu zegt Johannes tot ons. en ik vertaal zijn woorden voor onze situatie: "En gaat niet bij uzelf zeggen: Wij hebben Calvijn tot va der, want ik zeg u. dat God bij machte is uit deze stenen Calvijn kinderen te verwekken.Een jood werd niet automatisch door God aangenomen en gebruikt omdat hij een achterkleinzoon van Abra ham was. En u wordt niet automatisch door God als Zijn kind er kend, omdat u zich één weet met Calvijn. Niet onze afkomst, noch onze lichamelijke, noch onze geestelijke is van belangDaar let God niet zozeer op. Het gaat niet om uw af komstmaar om uw komst. Hel gaat om de vraag of u gekomen bent tot God, toen Hij u riep. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De radicale jongeren die gisteren de gerefor meerde synode binnendrongen met provocerende, pacifistische leuzen konden de zaak waar ze voor ijverden, wel eens grondig bedorven hebben. Want een uur na dit incident verwierp de synode met een klein verschil van stemmen (26 voor, 34 tegen) een voorstel om uit te spreken dat de moderne oorlogvoering zonde en daarom onder alle omstandigheden ongeoorloofd is. We lezen vandaag: Genesis 6; 1-22 Het is niet onwaarschijnlijk dat de irritatie die van het optreden van de Synoodkreetjongens het gevolg was, de schaal juist heeft doen doorslaan naar de voor hen verkeerde kant. Het was gisteren de derde maal dat deze synodé zich bezighield met het oorlogsvraagstuk. De commissie, waarvan dr. O. C. Broek Roelofs uit Zuidlaren rapporteur was, had de vo rige besprekingen en ingekomen amendementen verwerkt in nieuwe voorstellen en de verwachting was dat het nu tot uitspraken en beslui ten zou kunnen komen. Zonde In zijn toelichting maakte dr. Broek Roelofs duidelijk dat het sail lante punt in de voorstellen de uitspraak was, dat „een oorlogsvoe- minder uitspreken dan dat de atoom bewapening zonde is. Maar daarmee veroordelen we niet alle militairen. Dat zou een consequentie zijn die naar de duivel voert. Prof. Dr. J. Verkuyl, lid van het deputaatschap, toonde zich dankbaar voor de consensus, zoals dr. Broek Roelofs die nu voorstelde. Hij stemde met de uitspraak in, al had hij er graag nog meer in gzien, namelijk ook een veroordeling van het bezit- ring met deze wapens (bedoeld waren de ABC-wapens) gezien de verschrik kelijke gevolgen nimmer de gerechtig heid op aarde kan dienen, omdat zij zonde is tegen God die de wereld schiep, in strijd is met zijn liefde in Jezus Christus die de wereld redt en ingaat tegen het werk van de Heilige Geest, die de wereld vernieuwt en l deswege onder alle omstandigheden ongeoorloofd is". De kritiek die tegen dit voorstel los kwam, richtte zich vooral op het tweede deel van deze volzin, dat de moderne oorlogvoering zonde en daarom onder alle omstandigheden ongeoorloofd is. DEN HAAG Aan de voorgeno- GoudaOudenrijn (Utrecht), die van men verbreding van dc rijksweg vier op acht rijstroken zal worden gebracht, zal over twee jaar worden begonnen. Met het werk zal enkele jaren zyn gemoeid. In feite komt het erop neer, dat het huidige tracé van vier banen waarop nu het verkeer vice-versa rijdt één vierbaansweg Utrecht Gouda wordt en dat daarnaast op nieuw een vierstrooksbaan wordt aan gelegd voor het verkeer in omgekeer de richting. De brug over de Gouwe moet dan uiteraard ook worden ver vangen. Tussen de twee wegen komt —in af wijking van hetgeen tot op heden het geval was een vluchtstrook. Ook de bruggen bij Bodegraven en Ree- wijk worden vervangen. Het gloed nieuwe Oudenrijn-kruispunt zal even eens aan de toekomstige situatie moe ten worden aangepast. (Vervolg van pagina 1) Premier Dc Jong zit nu een beetje klem tussen dc mening van enkele fractievoorzitters en dc opvatting van minister Witteveen, die ook dc op schuiving van dr. Grapperhaus als oplossing zag. De minister-president zal nu zijn speurtocht naar een be kwame KVP'er (de sterke man) moe ten voortzetten. Direct na zijn aankomst van de Franse Riviera ((waarheen hij juist voor. een vakantie vertrokken was) op het ijzige Valkenburg had dr. Witte veen een onderhoud met premier De Jong en later met de fractieleider van de WD, mr. Geertsema. Op de vlieg basis zinspeelde minister Witteveen duidelijk op de mogelijkheid dat Grapperhaus De Block zou op volgen. We noteerden: „Dr. Grapper haus heeft ook andere kwaliteiten dan alleen fiscale" en „Het vervullen van een staatssecretariaat is de beste voorbereiding op het ministerschap." De plaatsvervangend fractieleider van de PvdA, mr. M. Vrolijk, heeft inmiddels van premier De Jong ant woord gekregen op zijn vraag om ..alsnog zo volledig mogelijk te wor den ingelicht over het aftreden van de minister van economische zaken". De minister-president heeft mr. Vrolijk laten weten dat de brief aan de Tweede Kamer, waarover we gis teren berichtten, het antwoord is op zijn verzoek. (Van een onzer verslaggevers) i BEVERWIJK Ruim honderd J studenten van de Katholieke Peda- J gogische Akademie (kweekschool) in Beverwijk houden een deel van het gebouw sinds gisteren bezet. Herexa mens die vanmiddag zouden worden j gehouden gaan niet door. Dc aanlei- j ding is het schorsen van vijftien stu- dentcn. Het bestuur van de school I beperkt zich tot overleg en heeft PTT j opdracht gegeven de telefoon af té sluiten. Politie patrouilleert in de om geving. De activisten willen dat de akade mie geleid wordt door een schoolbe stuur dat door docenten en studenten wordt gekozen. Er is al een zg. nood- bestuur van de school gevormd. Het echte bestuur wenst niet meer te on derhandelen en zal, naar verwacht wordt, krachtdadig laten ingrijpen. Inmiddels zijn aan de pedagogische akademie van Deventer een zeventig tal studenten in staking gegaan „uit sympathie met de collega's in Bever wijk". Merkwaardig is dat van de stakers de helft havo-leerlingen zijn, die in feite weinig met de pedago gische akademie te maken hebben. Ook in Tilburg is het roerig op de daar gevestigde pepdagogische akade mie. De lessen zijn er opgeschort en docenten spreken met studenten uit voerig over structuurveranderingen en democratisering van het kweek- schoolonderwijs. De onordelijke V AR A-t v-discussie die woensdag werd uitgezonden is niet vreemd aan al deze acties. SAN CLEMENTE President Nixon wil zijn particuliere residentie in San Clemente in Californië de -status van tweede officiële residentie geven, naast het Witte Huis in Washington. Ronald Ziegler, perschef van het Wit te Huis, heeft dit gisteren bekendge maakt. Volgens hem is de instelling van een Witte Huis aan de westkust ge richt op „toenadering tussen het oos ten en het westen" en heeft dit te vens tot doel „de bevolking van de westkust het gevoel te geven actie ver betrokken te zijn bij het leven van haar regering". Hellend Prof. dr. A. Troost, een van de de- putaten ter bestudering van het oor logsvraagstuk zei, dat als de synode deze uitspraak zou aanvaarden, zij de kerk op een hellend vlak zou bren gen waarop geen enkele rem meer mogelijk was. Hij achtte het juist dat er in de Gereformeerde Kerken ruimte ge maakt wordt voor het pacifisme, maar het commissievoorstel keert de rollen om. Dat laat geen ruimte meer voor andere opvattingen, zei prof. Troost. Dat zag hij met name ook in de concept-uitspraak over de dienst plicht. De vorige synode had zich hierover nog uitgesproken in een geest van solidariteit aan de over heid. Wat de commissie hierover voorstelde noemde prof. Troost een nauwelijks meer neutraal te noemen pacifiteit ten aanzien van de over heid. De synodeleden die het woord voerden waren er allen van over tuigd dat aannemen van de commis sie-uitspraak zou betekenen dat de wissel zou worden overgehaald, zoals ds. A. G. van der Stoel uit Bergen op Zoom het formuleerde. De tegenstanders waren vooral on der de indruk van de consequenties die de uitspraak dat de moderne oor logvoering zonde is, zou kunnen heb ben in het kerkelijk leven en ook zou moeten hebben. Want wil dit geen loze kreet maar serieus bedoeld zijn, zei prof. dr. C. van der WToude, dan. Is de kerk geroepen dat in de prediking, de catechisatie en desnoods ook in de tucht verder uit te dragen. Ouderling W. Hildering uit Amsterdam zag het al heel eenvou dig. Als we dit aannemen, zei hij moeten we alle militairen onder de tucht zetten en onze jongens verbie den in dienst te gaan. Tegen deze redenering keerde ds. D. N. Wouters uit Pijnac- ker zich. Als we een deel onjuist vinden, veroordelen we nog niet het geheel, zei hij. De kerk mag niet (Van onze kerkredactie) LUNTEREN A.s. zondag zal de eerste vrouwelijke predikant in de Gereformeerde Kerken worden be vestigd. Het is mejuffrouw E. G. van Egmond le Baarn. Gisteren werd zij op de vergadering van de classis Amersfoort préparatoir geëxamineerd. Daar waren twee leden van de generale synode bij aanwezig, dr. C. Gilhuis en ds. J. M. Bloemkolk. Zodra mejuffrouw Van Egmond geslaagd was en door de praeses van de classis beroepbaar was verklaard, overhandigden de beide synodeleden haar een beroe- pingsbrief van de generale synode tot predikant in algemene dienst voor het evangelisatiewerk. Mejuf frouw Van Egmond nam dit beroep meteen aan, zodat de classis verder kon gaan met het peremptoir examen. Al 22 jaar heeft mejuffrouw Van Egmond het werk van predikant gedaan. ten en aanmaken van ABC-wapens. Er kwamen nu verschillende voorstellen. Ds. H. Hogenhuis uit Zwolle stelde voor om helemaal geen oordeel over de moderne oorlogvoe ring uit te spreken. Hij vond de zaak er niet rijp voor en wilde haar bo vendien volledig open laten voor ver dere studie. Zijn voorstel werd met 26 stemmen voor en 32 tegen verwor pen. Vervolgens werd de commis sie-uitspraak iets afgezwakt doordat op voorstel van dr. P. G. Kunst het slot „en deswege onder alle omstan digheden ongeoorloofd is" geschrapt werd. Maar ook in deze afgezwakte vorm sneuvelde het commissie voorstel zoals gezegd met 26 stemmen voor en 34 tegen. Als alternatief bleven enige amen dementen liggen die een veel zwak kere uitspraak zouden betekenen doordat ze de scherpe spits dat de moderne oorlogsvoering zonde is, missen. Ze werden niet meer in stemming gebracht, doordat dr. Kunst de verdere behandeling van het oorlogsvraagstuk verdaagde. De zaak is nu in een impasse geko men. Door het verwerpen van het voorstel Hogenhuis, heeft de synode getoond wel een uitspraak te willen doen. Nu ze het commissievoorstel ook verworpen heeft, kan het haast niet anders meer of er zal uiteinde- li ik een uitspraak uit de bus komen die weinig indruk kan maken. Dr. Broek Roelofs toonde zich zeer teleurgesteld en voelde er nog weinig voor langer rapporteur van de com missie te blijven. Hij zag geen andere compromismogelij'kheid dan wat nu verworpen was. Van een onzer verslaggevers ASTEN Over enkele maanden heeft Nederland dc grootste pluim veeslachterij van de EEG. Het slacht- bedrijf van de NV Goossens in Asten (bij Helmond) zal in augustus een nieuwe fabriek in gebruik uemen, waardoor de huidige produktie van zeshonderdduizend kuikens kan wor den verdubbeld. De jaaromzet die nu nog negentig miljoen gulden bedraagt zal naar verwachting worden opge voerd tot 175 miljoen. Acht jaar geleden liep de thans 38-jarige directeur G. Goossens ach ter de met paard bespannen ploeg van zijn vader. In de tussenliggende periode heeft hij een slachterij opge bouwd waar momenteel bijna zeshonderd mensen werken. Dit aan tal zal straks worden uitgebreid tot duizend man. Het bedrijf exporteert naar West-Duitsland. Italië, Zwitser land, en zelfs Hongkong. Op een bijeenkomst waar de uit breidingsplannen werden bekendge maakt, wees de voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eie- ff ren, de heer H. H. Garrelds op de j stormachtige ontwikkeling in de pro- r duktie van slachtgevogelte de afgelo- pen tien jaar. Hij voorspelde dat het verbruik van panklaar slachtgevogel- i te (in 1968 nog 5,3 kg per hoofd) de komende jaren sterk zal toenemen in I Nederland. Een verbruik van elf kg per hoofd per jaar behoort volgens hem tot de mogelijkheden. NED. HERV. KERK Beroepen te Bruchem en Kerkwijk: J. H. Vlijm te Krimpen a. d. IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Halfweg-Zwanenburg: G. Snel te Oude en Nieuwe BildtzijL GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam: A. Hooger- land te Werkendam, die bedankte voor Poortvliet. Honingraat-puzzel Om dc cijfers, tc beginnen bij en in de richting van dc pijltjes, woorden invullen die betekenen: I. uitbarstingsmond van een vuur berg. 2. bekwaamheid. 3. lipharen, 4. standaardmaat bij de ijk. 5. op merkzaam. 6. kneukel, 7. kwets..ur. 8. trechter waardoor het gemalen graan loopt. 9. kikvors. OPLOSSING VORIGE Pl'ZZtL I. zaal. 2. egel. 3. gaar. 4. haas. 5. ever, 6. tent. 7. melk. 8. eden. 9. taps, 10. beet. II. leer. 12. omen. 13. even. 14 Maas 15. erwt. Itv niet. De zegswij/c luidt: /eg hei met bloemen DEN HAAG Eind cl. ..ber wa ren 55.600 mannen zonder werk (1.9 procent van de afhankelijke manne lijke beroepsbevolking). 5100 minder dan vorig jaar, maar 16.600 meer dan eind november. Van de vrouwen wa ren er 7800 zonder werk, 300 minder dan vorig jaar. Is de werkloosheid van november op december in feite gestegen, er is ook over deze periode van een (kleine) daling sprake als men de seizoensin- vloeden uit de cijfers weg-rekent. De arbeidsreserve (werklozen plus sociaal tewerkgestelden) daalde van 60.200 naar 55.700. De forse stijging van het aantal werklozen is dus uitsluitend gevolg van de vroeg invallende winter. DEN HAAG - De KVP-jongeren organisatie heeft de PvdA en KVP gevraagd voor 1 februari kenbaar te willen maken of zij bereid zijn als gasten van de KVPJG onderling van gedachten te wisselen. De wijze en het tijdstip waarop en de plaats waar laten de jongeren geheel over san de partijen. Voor dit tweede „Witte Huis" zijn vorig jaar dezelfde technische voor- I zieningen getroffen als voor de ambts- woning in Washington. Dat wil zeg- gen dat Nixon vanuit Californië in kontakt kan treden met zijn mede- werkers en met de rest van de we reld. Het feit dat Nixon uit Californië komt. zou een van de redenen zijn die hem heeft doen besluiten daar zijn tweede zetel te vestigen. Voorts is het Califomische klimaat veel zach ter dan dat van het oosten, terwijl de president duidelijk zou willen laten zien dat hij de rest van Amerika en zijn ..zwijgende meerderheid" zoekt Het weer in Kuropa weer min. temp. guteren neerslag Amsterdam geh. bew. -3 2 Brussel zw. bew. 1 2 Frankfort ij zei -4 1 Genève regen -3 1 Innsbruck zw. bew. -9 0 Kopenhagen geli. bew. -7 0 Locarno geh bew. -6 0 Londen geh. bew -1 4 Luxemburg geh. bew. Madrid geh bew. 9 3 Majorca zw. bew. 11 0 MQncben zw. bew. 0 Mice regen 5 12 Parijs h. bew. 10 0 h. bew. -10 0 Ztirich (jzel Van onze correspondent) VENLO De Venlose politie heeft donderdag een van haar eigen amb tenaren gearresteerd. Het is de 25-ja- rige A. N., die sedert 27 november van verleden jaar voortvluchtig was. N. was werkzaam op de afdeling vreemdelingendienst en beheerde geld dat doo buitenlanders als borgsom moet worden gestort. Op een listige wijze heeft N. de borgsom, variërend van 400 tot 600 per persoon, buiten de adfinistratie we ten te houden. In Venlo wonen honderden buiten landers. Hun borgsommen zijn nodig voor eventuele terugreis naar het land van herkomst. Na zijn verdwijning vertoefde N. enige tijd in Spanje, Frankrijk en Marokko. Van het verdwenen geld. vele duizenden guldens, had de frau derende ambtenaar bij rijn arrestatie niets meer over. De man is nu ingesloten in het gebouw waar hij eerst werkte. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de gepleegde malversaties. t kie I i PA in hei (Van een onzer verslaggeefsters) ZEIST Er is by Rome ontzaglyk veel veranderd, maar al deze vernieuwingen wijzigen het wezenlijke van de Rooms-Katholieke Kerk niet. De structuur van de rooms-katholieké genadeleer is ge lijk gebleven. Op de vraag is toenadering van onze kant mogelijk moeten wy ontkennend antwoorden. Dit was de kern van de lezing, die dr. C. Graafland, predikant te Amsterdam gisteren hield op de conferentie van de hervormd-gereformeerde predikanten in het Dunanthuis in Zeist. Hij zag in de nieuwe rooms - ka tholieke theologie geen reden om de ze positief te waarderen, omdat de oude structuur wat betreft de verhou- diing tussen natuur en genade gelijk is gebleven. Dr. Graafland constateerde, dat er bij de kerk van Rome veel is veran derd na het tweede Vaticaanse con cilie. De Nederlandse kerkprovincie gaat nog verder, (i idanks de zorgelij ke blik van Rome blijven de Neder landse theologen doorgaan. Dr. Graaf land noemde de vrijmoedige kritiek, die prof. dr. Fiolet op de Rooms - Katholieke Kerk heeft en zijn krach tige bijval ten opzichte van Luther. Maar daarom twijfelde de spreker wel aan het legitieme van dc stem van prof. Fiolet. DR. C. GRAAFLAND r.k. genadeleer bleef gelijk Scholastiek (Van onze kerkredactie) EINDHOVEN In de Eindho- vense wyk Tongelre hebben her vormden en gereformeerden el kaar gevonden. De hervormde wykgemeente en de gerefor meerde kerkeraad voor alge mene zaken hbebcn besloten alle hervormde en gereformeerde kerkdiensten en saoramentsbe- dicningen onder gezamenlijke verantwoordelijkheid te bren gen, meldt het Hervormd Pers bureau. Een vrij sterke teruggang van het ledental in deze wijk door verhuizin gen cn ook financiële moeilijkheden dwongen de gereformeerden een kerkgebouw te sluiten en de wijkge- meente Oost opheffen. Omdat er goede contacten gegroeid waren met de hervormden werd bes loten twee van de zeven secties van de wijkgemeente Oost zelfstandig te laten voortbestaan. Ze kregen elk een predikant toegewezen als consu lent. De hervormden besloten hun Ont- moetingskerk ook voor gereformeer de diensten ter beschikking te stel len. Maar toen over de nieuwe opzet gesproken werd. groeide de gedachte dat het mogelijk moest zijn om geza menlijke diensten te houden. onder de leden. Deze heeft een ©ver voor samengaan. Van de hervormden stonden 176 leden positief tegenover samengaan al hadden 17 leden nog bepaalde vra gen. Uitgesproken tegen waren slechts drie hervormden. Van de gere formeerden waren 78 leden voor de ze nauwe samenwerking al hadden tien van hen nog bepaalde vragen. Slechts tien leden stemden tegen. Slechts één hervormde en drie ge reformeerden meenden dat er geen gemeenschappelijk avondmaal kan zijn tussen hervormden en gerefor meerden. Meer dan 150 hervormden I „Al menen de beide kerkeraden op grond van deze enquete gegronde re denen te hebben tot een fusie van alle werkzaamheden over te mogen gaan, ze hebben toch unaniem beslo ten het pastorale en diakonale werk voorlopig gescheiden te moeten hou- I den tot dt tijd rijp bevonden wordt I ook dit volledig te integreren. In de Kerk van Christus wordt immers i niets krachtig of met een handig- j heidje er door gedrukt, maar wordt J de Heilige Geest ruimte gegeven de harten tc bewegen. En deze is mans I genoeg." Voorlopig zal een gereformeerde predikant één zondag per maand de ENQUÊTE en 70 gereformeerden juichten de ge- diensten in de Ontmoetingskerk lei- De beide kerkeraden wilden echter geen besluiten nemen buiten de le den om. Daarom werd besloten dat er een enquete gehouden zou worden meenschappeüjke sacramentsbedie- nir.g toe. RUIMTE De hervormde predikant, ds C. A. F. van Stipriaan Luiscius schrijft: I den. De sacramentsbediening zal bij toerbeurt geschieden. Kinderkerk diensten en het jeugdwerk zullen ook worden geïntegreerd. De wijkbrieven worden voortaan gezamenlijk uitgege ven. Zowel in de rooms - katholieke i kerkleer in de tijd van de Reforma- tie als thans overheerst de Thomisti sche scholastiek, waaraan de leer van natuur en genade is ontleend. De zonde is daarin een gevallen zijn in het stadium van gebrekkigheid. In het huidige evolutionistisch denken in de nieuwe theologie heeft ook de zonde geen betekenis. Een gezegde van dr. Buskes: Het gaat om dezelfde zaak bij Rome en de Reformatie viel dr. Graafland aan. „Waar haalt men de grond van daan?" Dr. Buskes heeft een boek geschreven „God en mens als concur renten". „Maar de bijbel leert dat ze geen concurrenten zijn, maar samen werken. Dat is de weg waarop Rome en de Reformatie elkaar kunnen vin den." De conferentie van de hervormd - gereformeerde predikanten, die ieder jaar in januari wordt gehouden heeft ook dit keer weer twee dagen ge duurd. Woensdag waren de sprekers de voorzitter ds. W. L. Tukker en ir. L. van der Waal. Het onderwerp van ds. Tukker uit Groot - Ammers was: De gerechtig heid Gods, bijbels theologisch. „Het recht Gods is in de Bijbel de grondslag van heel het religieuze en zedelijke leven. Het is de wijze waar op God met mensen omgaat en ma nier van omgang tussen de mensen en God en de mensen onderling. God is rechtvaardig. Gerechtigheid Er is in de Bijbel sprake van Gods straffende gerechtigheid, maar meest al wordt de gerechtigheid Gods in positieve zin opgevat. Van de inge schapen wet tot en met de apostoli sche vermaningen in de N.T. brieven ligt door heel de Bijbelse openbaring de wet Gods heengeweven. God hand haaft in de weg van het verbond Zijn heilige wet. Hij buigt het recht der armen niet. Hij wil de rechtvaar dige vrijgesproken hebben, de on rechtvaardige veroordeeld. Als de praktijk van het volksleven met deze gulden regel niet klopt, wordt hoe langer hoe meer alle aan dacht gericht op de Messias, Die de tevergeefs om redding roepende nood druftige zou helpen. Recht doen is genade bewijzen", aldus enkele op merkingen van ds. Tukker. Tot slot zei hij, dat men nergens in de Bijbel ean soort „internationale hulpverlening" tegenkomt. Wel trek ken Israël en de gemeente een spoor onder de volkeren, maar dat is het spoor van Christus. De gerechtigheid des geloofs leidt tot vernieuwing op ieder terrein of het nu scheepvaart, veeteelt, kunst of wetenschap is." DS. W. L. TUKKER gerechtigheid leidt tot ver- i nieuwing op ieder terrein Ir. L. van der Waal uit Rotterdam j sloot aan op de woorden van de vo- j rige spreker met zijn onderwerp: De betekenis van de bijbelse gerechtig heid voor de samenleving. Medegelovige Ir. Van der Waal zei onder andere. dat centraal staat de liefde tot God le en de naaste. In de arme en hulpbe- "E hoevende medemens ontmoeten we 01 Christus. Onder de „broeder" moet dar wel in de eerste plaats de mede- gelovige worden verstaan. Er is al- leen waarachtige vernieuwing van de verhouding van mens tot mens, wan- neer deze wortelt in de vernieuwde .i verhouding van de mens tot God. j Zelfs de meest volmaakte sociale ver- - houdingen zijn op zichzelf niet de verlossingen die de Schrift bedoelt. Van een revolutie tegen de maat- schappelijke orde kan geen sprake zijn. Dat betekent niet, dat er sprake j mag zijn van een vereenzelviging met de bestaande orde. Telkens kun- nen namelijk de bestaande structu- j ren doorbroken worden door vruch- ten van het geloof. In de discussie, die op beide lezin gen volgde werd gepleit voor de es- sentiële functie van de prediking en inherent daarmee de noodzaak van zending en andere vormen van hulp- j verlening. HILVERSUM Vier seizoenen lang hield Jelle de Vries bij de VA- RA-radio de luisteraars bezig met zijn strip „Klatergoud". In mei 1969 stopte hij daarmee. Maar zondag a.s. komt hij met een nieuw wekelijks programma, dat „Kwikzilver" heet en I wekelijks tussen 6.30 en 6.55 is te beluisteren. „Kwikzilver" wordt evenals vroe-| ger „Klatergoud" met publiek in Am- I sterdam opgenomen, maar het is j geen strip, meer een soort person ali-| typrogramma met gasten. Vaste medewerkers zijn vier musi-«[ ci onder leiding van Harry Mooten I en de eerste gast (op 11 januari) is de Friese cabaretier Rients Gratama. 1 Voor volgende uitzendingen zijn resp. uitgenodigd Conny Stuart, Tonny 1 Huurdeman en Peter Aryans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2