Grapperhaus gewogen en te licht bevonden Commentaar GLIJDEND NAAR HET WERK IKOR en het CvK in één stichting Brand verwoest Zaanse Dorp PREMIER IN KLEM Het Kwartet Mr. Biesheuvel en Mellema houden vast aan sterke man IN OPENLUCHTMUSEUM ARNHEM HIT WEER Ray krijgt geen nieuw proces APOLLO'S 13 EN 14 LATER NAAR MAAN Gereformeerde synode wil: Térugtrekking troepen YS duurt vele jaren 1IIIIIII11W Nieuwe leidse Courant Vrijdag 9 januari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Nieuwe Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De weersgesteldheid van de Poolvlakten scheen gis teravond ook een Nederlandse affaire: de dichte mist sttuïfsneeuw en felle wind vormden een ongenaakbaar klimatologisch triodat bij voorkeur bij de verkeers wegen opereerde, zodat de auto's er zich uiterst moei zaam op voortbewogen. Hier een karakteristiek beeld: de Afsluitdijk circa zes uur gisteravond, een ondoor- koombare route, slechts toegankelijk voor heldhaftiger... (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Minister-presi dent P. J. S. de Jong had van morgen nog geen nieuwe minis ter van economische zaken. Na zijn gesprek met de fractieleiders van KVP, CHU, ARP en VVD van 5 uur gistermiddag tot kwart over 7. moest de premier erken nen: ,,Ik ben er nog niet uit." De verwachting was dat door de snelle terugkeer van dr. Witteveen met de regerings-Friendship gister middag op Valkenburg de ministers crisis spoedig zou zijn opgelost. De staatssecretaris van financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, zou de opvolger worden van mr. L. de Block. Uit zijn uitlatingen bij zijn aan komst was te concluderen, dat minis ter Witteveen geen bezwaar had te gen dr. Grapperhaus als minister van economische zaken. Ook de fractieleider van de VVD, mr. W. J. Geertsema, zou met deze opschuiving in het kabinet akkoord gaan. Maar de fractieleider van de CHU, de heer J. T. Mellema, en zijn collega van de ARP. mr. B. W. Biesheuvel, zouden hun fiat voor deze oplossing niet hebben kunnen geven. Zij wen sen dat het ministerie van economi sche zaken in zeer bekwame handen komt. gezien de moeilijke vraagstuk ken die zich zullen aandienen en waarvoor mr. De Block geen verant wóórdelijkheid wilde dragen. Binnen de regeringsfracties was er duidelijk een verschil in waarde-oordeel. Een overzicht van de brand: de vlammen laaien hoog op in het Zaanse dorp. Demonstratie y^MSTERDAMSE jongeren drongen gisteren de gereformeerde synode binnen met borden vol opschriften die er in hun sarcasme niet om logen. De jongeren wilden zo graag een felle veroordeling van de moderne oorlog. Maar de synode weigerde uit te spreken dat oorlog zonde is. Het is wel zeker, dat er een verband ligt tussen de demonstratie en de uit slag van de stemming. Er leefde echt een verlangen bij vele synodeleden om tot een duidelijke, omlijnde uit spraak te komen. Het besef was heel diep geworteld, dat het hoog tijd is om tot uitspraak te komen. In onze tijd wordt er veel gewerkt met pressie. Zo wil men bepaalde uitspraken afdwingen. Die methode kan succes hebben bij angstige man nen die nauwelijks een eigen mening hebben. Maar wat men de gerefor meerde synodeleden ook kan ver wijten, dat zeker niet. Mensen die alleen willen buigen voor argumenten zullen zich bij pressie alleen maar schrap zetten, misschien zo schrap dat ze terecht komen in een hoek waar ze eigenlijk niet thuis horen. Dan vallen beslissingen die het tegenovergestelde zeggen van wat de pressie wilde bereiken. Onze tijd wordt bekogeld met senti menten en kreten. Wat we echter meer dan ooit nodig hebben zijn zin volle argumenten. Om nieuwe ideeën te her kennen moet men er eerst oude op na houden. DE BOISSON Jk Irtin schaatsen! Ik kan schaatsen Dooi set door Veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuid. Temperaturen enkele graden boven het vriespunt. DE BILT Een actieve depressie waarvan het centrum vanochtend bij de ingang van het Kanaal was aangekomen stuwde in het afgelopen etmaal zachte en vochtige oceaanlucht naar onze omgeving; in Frank rijk stegen de temperaturen van —5 graden plaatselijk tot -J-10 graden. Het warmtefront, dat van deze Ibcht de voorste begrenzing vormde, bracht in bijna het gehele land wat sneeuw gevolgd door ijzel. Inmiddels is de zachtere lucht ook in de onderste lagen van de atmosfeer doorgedrongen, het geen gepaard gaat met verdere stijging van de temperatuur, zodat de vorst voor het week einde wel grondig is verdreven. De koude lucht houdt zich nu op boven de Balkan en Polen, terwijl in het Oostzee-gebied een nieuwe golf van koude lucht wordt aangevoerd onder invloed van een depressie boven Wit- Rusland. Barometerstand: heden 10 uur 75.2 cm (1003 millibar), dalend. Zon en maan 10 januari zon op 8.45, onder 16.50: maan op 10.34. onder 20.35: 14 januari EK. Somber DEN HAAG Slippend en glijdend is Nederland vanmor gen aan het werk gegaan. De vannacht gevallen regen had van de wegen en straten overal verraderlijke glijbanen gemaakt, waardoor de automobilisten uiterst voorzichtig moesten ma noeuvreren. Voor de spoorwegen ontstond in het zuiden van het land een nood situatie. Als gevolg van de ijzel vorming brak in en bij Roermond de bovenleiding op drie plaatsen. Het treinverkeer tusSen Roermond- Sittard-Eindhoven was lange tijd gestremd. Vervoer met bussen op deze trajecten was ook niet mogelijk, omdat de ijzelvorming op de wegen ook onrustbare vormen had aan genomen. De NS zagen hierdoor geen kans de gebruikelijke vervan gende maatregelen te nemen. Ook het verkeer van goederen wagens is volkomen in de war gelopen. In Sittard stonden van morgen diverse bestemmingen te wachten. Volgens de spoorwegen is men in de overige delen van het land de ijzelvorming tot nu toe de baas gebleven. De situatie bij de spoorwegen kan ernstig worden, omdat men in geval van noodtoestanden geen personeel genoeg heeft om in te zetten. Bijna 4500 grieppatiënten (9,8 procent van het totale spoorwegpersoneel) moet het bed houden. Voor veel automobilisten bleek de Afsluitdijk een onneembare hinder nis te zijn. De harde wind blies gisteren de sneeuw op het bevroren IJsselmeer op de dijk, waardoor zich sneeuwduinen vormden. Met grote vertragingen kwam het openbaar vervoer in Amsterdam lang zaam op gang. De ijzel maakte het verkeer vanochtend vroeg in de hele stad volledig onmogelijk. Veel mensen zullen te laat op het werk gekomen zijn. Ook de bussen van Maarsse en Kroon in het gebied Amsterdam Haarlem Leiden Alphen en Utrecht hadden vertraging. Tientallen lichte aanrijdingen zijn in Amsterdam gemeld, die veel opstoppingen ver oorzaakten. Het was dan ook geen opgewekt gezelschap van fractieleiders, dat gis teravond na de conferentie met de minister-president uiteenging. Was men gisteren na de aankomst van minister Witteveen geneigd te voorspellen dat vandaag na de verga dering van de ministerraad het kabi net gerepareerd zou zijn, deze hoop werd na de consultatie van de frac tieleiders de bodem ingeslagen. Nu het niet lukte binnen een paar dagen een oplossing te vinden, zal het zo zag het er vanmorgen naar uit ze ker nog enkele dagen duren voordat de ministerscrisis is opgelost. Dit leert de ervaring. Voor vervolg zie pag. 2 155*1 KNOXVILLE James Earl Ray. die een straf van 99 jaar uitzit we gens moord op ds. Luther King in 1968, krijgt geen nieuw proces. Het oppergerechtshof van de staat Ten nessee. dat een verzoek hiertoe van Ray behandelde, overwoog, dat er geen reden voor een nieuw proces is omdat Ray schuld heeft bekend en wist wat hij deed. AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie mr. H. E. van Renesse meent dat de vertaling van De Parel aanstotelijk is voor de eer baarheid. Hij eiste gisteren tegen de uitgever, de NV Triton pers, een boe te van 100 wegens het verspreiden. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I (Van onze correspondent) ARNHEM Vannacht heeft een vuurzee het grootste deel van het Zaanse dorp in het Arn hemse Openluchtmuseum met de grond gelijk gemaakt. „Het huilde door de houten huis- I jes," vertelt een bewogen H. Geertse- ma, hoofd van de monumentendienst en enige bewoner van het museum, die moest toenzien hoe de noordelij ke helft van de voornaamste trek pleister van het museum in de as ging. terwijl de brandweer op de beij zelde heuvels benoorden Arnhem 1 maar tergens langzaam vooruit kon komen. De brand begon in het schoenma kershuisje. waarin een boekbinderij is gevestigd. Het sloeg over naar de prachtige antieke tabakswinkel en de schilderswerkplaats. Ook het tentoonstellingsgebouw, waarin veel kostbare maquettes, kon door de vertraging die de brandweer opliep, niet worden gered. Met suc ces vochten de brandweerlieden voor het behoud van het grote koopmans huis en het souvenirwinkeltje aan de overkant van de straat. Te laat De brand werd ontdekt door sur veillerende politiemannen. Toen de heer Geertsema, inderhaast aange kleed, bij het houten dorp arriveerde, viel er al niets meer te redden van de dikwijls onvervangbare interieurs- tukkik Het Zaanse dorp, huisjes van om streeks 1850, werd in 1939 en daarna in Arnhem opnieuw opgebouwd. Het was al direct een van de drukst bezochte onderdelen van het museum. Vooral de tabakswinkel eri de in bedrijf zijnde boekbinderij trok ken aandacht, evefcals de in het Openluchtmuseum zelf met zorg ver vaardigde maquettes van molens en boerderijen. Een miljoen Een uit het veld geslagen prof. dr. A. Bernet Kempers, directeur van het .museum, schatte de materiële schade die de brand aanrichtte op een miljoen gulden. ..Maar daarmee is niet veel gezegd. Het was allemaal onvervangbaar autentiek materiaal." Toch dankt hij sterk aan herbouw. Alle tekeningen zijn bewaard geble ven. Prof. Bernet Kempers loonde zich bijzonder gelukkig dat de brandweer op het laatste nippertje het Goedejaarshuis, de riante Zaanse koopmanswoning annex souvenirwin kel. wist te behouden. Op e«n gebla kerde gevel na werd aan dit gebouw, dat een kostbare verzameling antieke meubels herbergt, niets beschadigd. Over de oorzaak is weinig te zeg- gen. Er is van de houten huisjes niets over. Waarschijnlijk begon de b rand bij een van de olie- of kolenka- qhels. Een voorraad gaskachels, die i juist dezer dagen overal zouden wor den aangesloten, ging eveneens verlo- 1 ren. Aan brandstichting wordt niet i gedacht. HOUSTON Dc reis van Apol- lo-13, die op 12 maart zou beginnen is om bezuinigingsredenen uitgesteld tot 11 april, zo heeft de Nasa bekendge maakt. Het landingsdocl, de hoog vlakte Fra Mauro. blijft hetzelfde. Dc lancering van Apollo-14. aan vankelijk voor juli vastgesteld, is verschoven naar de herfst. (Van i kerkredactie) Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Bureau van dit blad hokje zwart makien naar keuze President Thieu: SAIGON De Zuidvietnamese premier Thieu heeft vandaag gezegd, dat terugtrekking van alle Ameri- i kaanse gevechtstroepen in Zuid- I Vietnam nog vele jaren zal duren. Thieu zei dat het onmogelijk en onpraktisch zou zijn alle Amerikaan se troepen nog dit jaar weg te halen. ..We beschikken over een j beperkte mankracht en we hebben i tijd voor opleiding en materieel uit 1 de VS nodig". Thieu meende dat niet alle Amerikaanse troepen in 1970 uit Zuid-Vietnam kunnen worden terug getrokken. Dat zal jaren in beslag nemen. LUNTEREN Voor de orga nisatie van de gezamenlijke radio- en tv-uitzendingen van de kerken geeft dc gereformeerde synode de voorkeur aan een stichting binnen het kader van de Raad van Kerken in Neder land. Deze stichting zou een programmaraad van brede for- matie in het leven moeten roepen. De synode besloot aan deputaten voor radio en televisie op te dragen i hierover in overleg te treden met de Raad van Kerken, die trouwens zelf j om advies had gevraagd aan de ge- reformeerde synode. De programma's i waarom het hier gaat worden thans uitgezonden door het IKOR. het Convent van Kerken, al dan niet in I samenwerking met het Rooms-katho- liek kerkgenootschap. Voor de uitzending van kerkdien- I sten zouden, aldlis de gereformeerde j synode, de kerken zelf verantwoor- I delijk moet enblijven. Dit geldt niet alleen voor de kerken die lid zijn van de Raad van Kerken, maar ook voor de andere. slechts zal worden verbroken wan neer de betrokken deputaten daar geen heil meer in zouden zien. Overi gens kan het Convent van Kerken zich van bepaalde samenwerkings programma's distantiëren wanneer daar aanleiding voor is. Praeses dr. P. G. Kunst sprak to; de deputaten voor radio en televisie en de directeur van het Convent van Kerken, dr. G. N. Lammens, namens de synode een bijzonder woord van dank voor het moeilijke werk dat zij verrichten. Kritiek Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. AMSTERDAM Mr. B. G. J. Hil- termann, die gisteren in hoger beroep door de civiele kamer van het Amsterdamse gerechtshof in het ge ding van De Volkskrant alsnog in het ongelijk werd gesteld, zal niet in cas satie gaan bij de Hoge Raad. Zijn advocaat mr. F. W. Goudsmit heeft dit meegedeeld. De heer Hiltermann werd. zoals bericht, veroordeeld om zijn uitlating voor de Avro-radio, dat De Volkskrant „anti-semitisch, althans anti-Israël" is geworden. Tijdens de bespreking van de radio- en televisiezaken werden kritische opmerkingen gemaakt o.a. over het programma -ierijes aan de kerk" en ..In aanraking met Jan Wit". Nadrukkelijk werd gesteld dat deze kritiek zich niet richtte op de persoon van dr. Jan Wit, die als psalmberij- mer een naam heeft in de kerken, maar op de uitvoering van het pro gramma. Over deze zaak was een brief bij de synode binnengekomen van prof. dr. G P. van Itterzon te De Bilt. die zich indertijd ook tot de hervormde synode richtte. De synode besloot hem te antwoor den dat de gewraakte uitdrukkingen behoren tot de risico's die in de ge geven samenwerking blijkbaar moei lijk te vermijden zijn en dat getracht moet worden herhaling te voorkomen. Samenwerking Overigens besloot de synode de i i samenwerking met het IKOR en de I KRO/RKK voort te zetten en dat die De consequentie van het minis ter sambt is onder meer de moge lijkheid dat 's lands belang geen ononderbroken vakantie gedoogt. Dit ondervond minister van fi nanciën dr. Witteveen, die einde lijk kon worden opgespoord in Zuid-Frankrijk. Gisteren kwam hij op de vlieg basis Valkenburg aan. waar hij werd afgehaald door staatssecre taris De Koster (rechts).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1