Potvis gaat naar museum in Leiden Blauw Wit boog bij Holland Sport Amerikanen niet onder de indruk van affaire-My Lai Links" saboteerde Navo-jeugdcongres Brit wint luchtrace Mini-H-bom mogelijk door laserstraal Nogi geen spoor Muriel McKav Ghana verjaagt twee miljoen niet-Ghanezen Piet Keizer in Oranje? Nol Heijerman en paria in clinch Spa Totocijfers Lubbers mag weer boksen Olof opnieuw opvallend snel Voetgangster doodgereden Veel sympathie voor luitenant Calley 7 MAANDAG 5 JAW AM 1970 Verdwaald in Zeeuwse wateren Dit is de potvis die aanspoelde de monding van de W ester schelde. PARIUS Generaal Fernand Ga- miez, een vooraanstaand Frans mili tair deskundige, heeft in het tijdschrift voor nationale defensie van het Franse ministerie van de fensie gewaarschuwd voor de ont wikkeling van een nieuwe H-bom, waarvan de kosten zo laag zullen zijn, dat vrijwel alle landen hem zul len kunnen maken. Deze mini-H-bom zal kunnen wor den vervaardigd met behulp van krachtige Laserstralen, waardoor geen uranium 235 meer nodig zal zijn. Hoewel deze produktiemethode praktisch nog niet toepasbaar is, ligt volgens de generaal de tijd niet ver meer, dat deze Laserstraal (een lichtstraal van enorme concentratie) langs chemische weg kan worden ge produceerd. Op dat moment zal de vervaardi ging van de H-bom binnen het finan ciële bereik van elk land liggen, dat over bekwame technici beschikt. Bijeenkomst afgelast Ontvoerdergepakt LONDEN De Britse politie houdt de achttienjarige kelner Wil liam Alexander Peat vast onder be schuldiging van misdadig bedrog in verband met de ontvoering van Mu riel McKay, de eehtgenotc van een Britse krantendirecteur. Hij heeft ge probeerd Alex McKay vijfhonderd pond afhandig te maken. McKay heeft inmiddels via de pers een beroep gedaan op de ontvoer der^) zijn vrouw vrij te laten. Hij vroeg in contact met hem te treden om hem te laten weten wat hij moet doen om zijn vrouw vrij te krijgen. Hij maakte de ontvoerder(s) er op merkzaam op dat het leven van zijn vrouw in gevaar komt als zij niet spoedig medicijnen krijgt. De politie heeft zaterdag op het terrein van de sportclub van het per soneel van de Bank of England ver geefs gezocht naar een spoor van mevrouw McKay. Een terreinknecht had zaterdag morgen vroeg twee mannen gezien, die een geblinddoekte vrouw in een auto duwden en daarna met grote snelheid wegreden. Omdat het nog donker was, had hij het autonummer niet kunnen noteren en kon hij ook de beide mannen niet 3cherp op nemen. SYDNEY De luchtrace Lon denSydney is gistermiddag op spec taculaire wijze geëindigd toen alle zestig overgebleven deelnemers bin nen een kwartier landden op het vliegveld Bankstown. Als voorlopige winnaar is uitgeroe pen de Brit captain W. Bright uit Berkshire met zijn Britten- Norman- Islandertoestel. Hij had het eerste deel van de 20.000 kilometer lanze handicap- race (van Londen naar Adelaide) gewonnen. Op het tweede gedeelte, een snelheidswedstrijd, ein digde hij als derde. De Australiër Jack Masling, die het tweede deel won, staat op de voorlopige ranglijst op de tweede plaats. Derde is de Brit B. C. Hol land. De wedstrijd, die op 18 december in Londen was begonnen, zou oor spronkelijk al vrijdagmiddag eindi gen. Slecht weer hield echter de toes tellen in Adelaide aan de grond. ROME De drie grote Italiaanse vakverbonden tfie van de commu nisten. de christen-democraten en de socialisten gaan woensdag praten met premier Rumor over de arresta ties van arbeiders tijdens de ar- beidsonlusten van het afgelopen na jaar. De bonden zijn voor een gesprek uitgenodigd nadat zij in een brief bij president Saragat hadden gepro testeerd tegen de arrestaties. Volgens de bonden is hierdoor en door de aanklachten tegen duizenden arbei ders een ernstige situatie ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Leden van de radi caal-links georiënteerde jeugdorgani saties Ondcrwijsfront, Scholieren front en Socialistische Jeugd zijn er in geslaagd een driedaags voorlich tingscongres te verhinderen, dat door de Atlantische Commissie van de Navo was georganiseerd voor redak- teuren van schoolbladen. Dit congres zou zaterdag, zondag en vandaag in Bergen aan Zee wor den gehouden, maar het werd afge last nadat gebleken was dat een groot aantal jongeren van genoemde organisaties het plan hadden de bij eenkomsten te verstorèn, In eerste instantie werd een aantal jongeren, van wie werd veronder steld dat zij zich niet rustig zouden gedragen, telegrafisch meegedeeld dat het congres was afgelast met de be doeling de bijeenkomst wél te laten j' doorgaan met „aanvaardbare" jonge ren. Voor alle zekerheid werd op het laatste moment tevens besloten het congres te verplaatsen naar Op Gouden Wieken in Scheveningen. De links-radicale jongeren hadden daar van op de een of andere wijze echter lucht gekregen en achtervolgden de autobus, die de deelnemers naar Scheveningen zou brengen. Pogingen (met medewerking van de politie) om de achtervolgers het spoor bijster te doen geraken mislukten, omdat één der deelnemers in de autobus de an dere jongeren meedeelde dat het reis doel Op Gouden Wieken was. Toen de bus hier arriveerde was al een aantal links-radicale jongeren aanwezig, die duidelijk maakten dat zij geen „gewone voorlichting" wens ten, maar een kritische discussie. De organisatoren besloten daarop het congres niet te laten doorgaan. De Atlantische Commissie van de Navo organiseerde al vijf keer eerder een voorlichtingsbijeenkomst voor re- dakteuren van schoolbladen. Leden van Onderwij sfront, Scholierenfront en Socialistische Jeugd hebben dit maal kans gezien zich als „schoolblad- redakteur" te laten inviteren. Woordvoerders van deze jongeren hebben laten weten, dat zij van plan zijn ook alle verdere Navo-bijeen- komsten voor de jeugd te saboteren, indien niet de gelegenheid wordt ge geven tot kritische discussie. NEW MORK Het Amerikaanse tijdschrift Time, schrijft dat in Gha na twee miljoen mensen op een tota le bevolking van acht miljoen het land moeten verlaten op last van de overheid. Het zijn mensen die uit andere lan den afkomstig zijn en niet. de Gha- nese nationalitieit hebben, maar daar vaak tientallen jaren hebben ge woond en gewerkt. Er zijn bijna een miljoen Nigerianen bij, 186.000 staatsburgers van Opper Volta en 196.000 Tongolezen, meest kleine (Van een onzer verslaggeefsters) BRESKENS Het Rijksmu seum voor natuurlijke historie te Leiden heeft van de gebroeders Van der Velden uit Hoofdplaat (Zeeuws-Vlaanderen) de 16% meter lange potvis gekocht, die ze zaterdag in de monding van de Westerschelde hebben gevan gen. Het sketlet en de ogen zul len worden geconserveerd en opgestled in het museum. rotterdammer 8 13 mach 9 pvea De heren Van der Velden ontdek ten het enorme dier zaterdagmorgen op de Spijkerplaat. Eerst wisten ze niet wat het was en alarmeerden zij de reddingbootcommandant te Breskens. Zodra de vloed het toe liet, nam de commandant samen met de gebroeders Van dre Velden het dier op sleeptouw tot bij de on dergelopen schorren bij Breskens. Daar brachten zij het dier op het droge. Professor dr. L. D. Bron- gersma, directeur van het Leidse rijksmuseum, identificeerde bet ge vaarte als een potvis. De zoogdierconservator van het museum zou het walvisachtige dier woensdag in stukken zagen en ge reed maken voor transport naar Lei den. Aanvankelijk had men dat eer der willen doen, maar de operatie werd enkele dagen uitgesteld, om schoolkinderen de gelegenheid te geven het dier te zien. Sinds 1937 is geen potvis in de Nederlandse wa teren gesignaleerd. De dieren leven bij de Azoren en kunnen ongeveer 25 meter lang wor den. Het zaterdag gevonden dier is ongeveer acht jaar oud. Prof. Brongersma vermoedt, dat de potvis door zijn verblijf in ondiep water in moeilijkheden is gekomen, daar dan bepaalde zintuigen niet meer werken. Het dier is tegen de zandbank aangezwommen en bij eb drooggevallen. Volgens de hoog leraar is het dier (een potvis is geen) vis maar een zoogdier) dan niet meer in staat adem te halen, door dat zijn borstkas zonder waterdruk in elkaar zakt. Sinds zaterdag zijn al duizenden mensen het gevaarte komen bekij ken. Het zou vanmorgen nog iets verder op het strand worden ge trokken om deskundigen van het museum de gelegenheid te geven hun werk te doen. Professor Brongersma zocht nog een koper voor het vele materiaal dat van het dier zou afkomen. De inhuod van zijn enorme schedel schijnt zeer goed bruikbaar te zijn vior industrieën. Als het villen van de potvis is begonnen en er dan nog geen koper is gevonden voor het vlees, kunnen particulieren zoveel vlees en vet meekrijgen als ze maar willen. Al§ de traan uit het vlees is getrokken, schijnt potvisvlees voor menselijke consumptie heel geschikt te zijn. DEN HAAG Voor het duel Enge landNederland, dat op woensdag 14 januari op Wembley wordt gespeeld heeft bondscoach Georg Kessler de volgende zestien spelers geselecteerd. Keepers: Jan van Beveren (Sparta), Eddy Treytel (Feijenoord). Achterspclers: Epi Drost (FC Twen te). Ruud Krol (Ajax), Rinus Israel Feijenoord). Hans Eykenbroek (Spar ta), Pleun Strik (PSV). Middenspelers: Nico Rijnders (Ajax), Gerry Miihren Ajax), Wietze Veenstra (PSV), Wim Jansen (Feijen oord). Voorspelers: Piet Keizer (Ajax), Wim van Hanegem (Feijenoord), Dick van Dijk (Ajax), Sjaak Rogge veen (Holland Sport). Johan Cruyff (Ajax). Een opmerkelijk feit is dat Piet Keizer, die sinds hij in de wedstrijd tegen Zuid-Slavië in november 1967 uit het veld werd gestuurd en daarna niet meer in aanmerking wenste te komen voor het Nederlands elftal, na ruim twéé jaar weer in de selectie- ploeg is opgenomen. In Londen ging dit weekeinde de film David Copperfield naar het boek van Charles Dickens in première. Onder de aanwezigen Sir Michael Redgrave (een pan de hoofdrolspe lers), tweede van rechts, zijn vrouw Rachel Kempson (rechts) en hun dochter Lynn Redgrave (links) met haar man John Clark. zelfstandigen, ongeschoolde fa brieksarbeiders, mijnwerkers en land- art>eiders. Volgens het blad is de politie vori ge week begonnen mensen zonder vert)lijfsvergunning te arresteren. Zeker 900.000 mensen zouden al naar hun land van afkomst zijn (gevlucht. Een onbekend aantal mensen is vol gens Time tijdens de' uittocht van honger en uitputting gestorven. DEN HAAG Dat het vriendschappelijke duel dat Holland Sport organiseerde door Blauw Wit uit te nodigen een schamel af gietsel zou zjjn van de derby ADOHolland Sport, stond reeds bij voorbaat vast. Na afloop van Holland Sport—Blauw Wit kon men de conclusie trekken dat het woord schamel nog veel te sterk was uit gedrukt. Het enige dat de Houtrustbewoners aan publiek (2500 man) en aan officials o.a. bondsvoorzitter Meuleman en George Kessler kon bieden, was een verrassend zonnetje. Daar werd dan meteen de reden aangeduid dat men toch niet met al te beteuterde gezichten naar huis keerde. Holland Sport startte met een of fensief op het domein van Ron Boom gaard. Een offens^f dat bijna de gehele eerste helft voortduurde. Het verontrustte de Amsterdammers ech ter niet. In de verdediging ruim den Cornwal en Lieveld rustig op, terwijl op het middenveld De Jong en Breevoort hun storende werk zo goed mogelijk volbrachten. Zo goed mogelijk, want normaal gesproken was er op Houtrust geen voetbal aan te pas gekomen. Het veld was spiegelglad en slechts zij die konden bogen op voldoende tech nische kwaliteiten waren in staat zich op de ijsvlakte staande te hou den, zoals een Jan Boskamp en een Fredinand Janotka Zodra deze twee aan de bal wa ren ontstonden er gevaarlijke situa ties. Het enige doelpunt dat Holland Sport kon produceren was indirect het gevolg van Janotka-aktie. Met twee man op zijn hielen en twee man voor zich. trachtte hij zich een weg te banen door de hoofdstedelijke defensie. Het gelukte niet omdat hij op de rand van het strafschopge bied werd afgestopt. Arbiter van der Kroft besliste vrüe BUSSUM Dc supportersvereni ging van DOS, die gisteravond in Studio Sport een warm pleidooi hield voor een financiële bijdrage werd verrast door een gebaar van DWS- voorzitter Dé Stoop. De Amsterdammer trok upmelijk als eerste zijn portefeuille en over handigde de vrienden van DOS een biljet van 25. Wie zei er ook al weer dat met de invoering van het betaalde voetbal alle menselijkheid verdwenen was? Ten slotte zouden de Amsterdam mers zelf ook wel de nodige goede voetballers kunnen gebruiken. Want met dat doel zamelt de supporters club geld in.... schop en geen seconde nadat Van der Kroft zijn beslissing kenbaar maakte wipteBoskamp de bal over de verde diging van Blauw Wit. Joop van Mourik zorgde daarop met een felle kopstoot voor de afronding. Na de pauze geloofden de Hage naars het wel. Het risico voor bles sures werd hen tè groot. Blauw Wit mocht oprukken, maar men vergat niet de verdediging gesloten te hou den. In de 25ste minuut kwam men haast op gelijke voet. Het vlam mende schot van Wim Muller, zeker van 25 meter afstand ketste echter op de paal. Rest nog te vertellen dat Sjaak Roggeveen zich tien minuten na de hervatting moest laten vervangen. Zijn blessure viel achteraf gezien nogal mee. Andere vriendschappelij ke wedstrijden waren Zandvoort- meeuwenAjax 211 en Haarlem Volendam 3—1. Door de afgelasting van het voet balprogramma heeft de sporttotalisa- tor de volgende 13 vervangende uit slagen gegeven. DOS DWS 3 Holland Sport ADO 1 Haarlem MVV 1 AZ'67 Go Ahead 1 Ajax Sparta 1 NEC GVAV 1 HVC Vitesse 3 Fortuna VI. DFC 2 Willem II Elinkwijk 3 VW EDO 1 Roda JC Limburgia 1 Hermes DVS Eindhoven 1 Wageningen RBC 3 ROTTERDAM Nol Heijerman. de beatle-rechtsbuiten van Sparta. die pas hersteld is van een meniscusope ratie wil niet meer uitkomen voor de Rotterdamse eredivisieclub. Oorzaak is dat Nol Heijerman aanspraak meent te maken op een financiële vergoeding van gederfde inkomsten tijdens de herstelperiode van zijn operatie. Sparta weigert hem dit bedrag uit te keren. Het contract van de 29-jari ge Heijerman loopt aan het eind van dit seizoen af. DEN HAAG De Nederlandse amateur boksers Rudi Lubbers, Jan Huppen en Herman Schregardus, die op 16 juni naar aanleiding van ge beurtenissen bij de Europese kampi oenschappen in Boekarest, door de Nederlandse Boks Bond werden geschorst, mogen weer In de ring ko men. De commissie van beroep van de NBB bestaande uit de heren Nijgh, Posthuma en Elzinga besloot de schorsingen van een jaar voor Lub bers en Huppen om te zetten in een verbod om gedurende een half jaar in buitenlandse wedstrijden uit te komen. Omdat die termijn op 16 december verstreken was, kan het tweetal nu weer normaal uitkomen. Schregar dus, die voor een half jaar geschorst was, zag zijn straf veranderd in een berisping. Henko Baars die destijds voor drie maanden geschorst was, is niet in beroep gegaan omdat zijn straftijd op 16 september reeds voor bij was. AMSTERDAM De Westzaner Johnny Olof heeft tijdens nationale schaatswedstrijden op dc Jaap Eden- baan het Nederlands Juniorenrecord op de 1000 meter verbeterd. Olof fi nishte in 1 minuut en 25,6 seconden. 1.9 seconden onder het oude record, dat op naam stond van Piet Kleine en Jacques de Koning. Ook Jos Valentijn uit Ter Aar. die tweede werd. bleef onder het oude record met 1.26.7. Valentijn verbeter de op de 500 meter het baanrecord met een tijd van 41,7 seconden. Hij bleef negentiende seconde voor op Olof. Doordat Marce] Pennings zich we gens griep teruggetrokken heeft voor de strijd om het Nederlandse Kampi oenschap, die komend weekeinde in Deventer wordt gehouden, kwam er een plaats vrij. Arend Klos en Theo Roozendaal waren kandidaten voor een deelnemingsbewijs. De resultaten van Klos (500 meter in 44,2 en 5000 meter in 8.06,0) bleken iets beter dan de tijden van Roozendaal (45,0 - 8.05,4) zodat de Zoetermeerder in De venter mag uitkomen. De voornaamste resultaten waren: 1 junioren: 500 meter: 1. Valentijn 41.7 sec (nieuw baanrecord), 2. Olof 42,6. 3. Derksen 43,4. 4. De Koning 44.0. 1000 meter: 1. Olof 1.25.6 (nieuw j jeugdrecord), 2. Valentijn 1.26,7. Seni oren: 500 meter: 1. Krook en Vink 43,0 sec. 3. Mever 43.4. 1500 meter: 1. Vink 2.13,0, 2. Meyer 2.14.4, 3. Van Os 2.18.5. Meer dan 20.000 motorliefhebbers uit vrijwel alle Europese landen kwa men dit weekeinde satnen op de Nürburgring (West-Duitsland) waar ze in tenten de nacht doorbrachten tussen sneeuw' en motoren. ROTTERDAM Zaterdagmiddag omstreeks kwart over drie is op de Putsebocht in Rotterdam-Zuid me juffrouw M. H. Maat (60) uit de Paul Krugerstraat gegrepen door een auto, toen zij tussen geparkeerde wagens door onverwacht de rijbaan opkwam. Met ernstig hoofdletsel is zij naar het Dijkzigt-ziekenhuis ge bracht, waar zij zondag overleed. De Rotterdamse politie verzoekt degene, die dit ongeluk heeft gezien of er bijzonderheden over weet. zich in verbinding te stellen met het bureau Sandelingplein. tel. 143144. toestel 5312, voor het geven van in lichtingen. NEW YORK De Amerika- j nen zijn niet bijzonder veront rust over de onthulling, dat j Amerikaanse troepen enkele 1 honderden Zuidvietnamese bur- i gers in My Lai hebben afge slacht. Tegenover de wijze waarop de nieuwsmedia melding maken van het incident staat het Amerikaanse publiek buiten- I gewoon kritisch. Dit zijn conclusies van een onder zoek van het weekblad Time. Er blijkt verder uit, dat 67 procent van de ondervraagden van mening is, dat pers en tv geen melding hadden beho ren te maken van de verklaringen, die de betrokken soldaten voor een eventueel proces hebben afgelegd. Veel sympathie bestaat er voor lui tenant William Calley. de leider van het peloton, dat ruim 100 bewoners van My Lai heeft omgebracht. De meerderheid is van mening, dat Cal ley tot- zondebok van de regering is gemaakt. Bevestiging De Zuidvietnamese senaat heeft gis teren vernomen, dat de massaslach ting van My Lai inderdaad gebeurd is. President Nguyen Van Thieu werd verweten dat hij gesproken heeft van een „incident zoals die in een oorlog voorkomen". Senator Tran Van Don, voorzitter van de commissie van onderzoek, zei: „De president heeft niet de moed om de fout of vergissing te herstellen; hij probeert het volk om de tuin te leiden." Dit was een aanval op het officiële standpunt van de regering, dat zich op 16 maart 1968 geen massaslach ting door Amerikaanse militairen heeft voorgedaan. Dammen in plaats van voethal. Willem van Hanegem en Theo Laseroms wapenden zich tegen de ledige uren van het voetballoze tijdperk door elkaar op het dambord te bestrijden. „Om in conditie te blijven" verklaarde de kromme lachend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7