„Politieke oplossing kan ons voor ramp behoeden" Praag geeft toe: economie zwak SURINAME VRAAGT OM MEER STEUN Gekaapte Caravelle - veel pech - op Cuba twf Auto rijdt in op Drie Libanezen (van de 21) vrijgelaten Veel Britten voor doodstraf Meer Britten naar vasteland Edward Kennedy wordt verhoord Gina maakte het te bont Uit de Haagse hof geplukt ,L -r* for 5 MAANDAG 5 JANDAiW 1970 Nasser volgens Franse blad Africasia De verrassende Israëlische actie, waarbij op Egyptisch grondge bied een complete geheime Russische radarinstallatie werd buitge maakt, heeft extra accent gegeven aan de beweerde uitlating van president Nasser, dat de Israëliërs op dit moment veruit superieur zijn aan de Arabische strijdkrachten. PARIJS/CAIRO/TEL AVIV Volgens het in Frankrijk ver- schijnende linkse weekblad Africasis heeft president Nasser on langs Palestijnse guerrillaleiders gezegd, dat een politieke rege ling met Israël de Arabische landen voor onafzienbare rampen zou behoeden. Hij zou de opmerking hebben gemaakt tijdens een delegatie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie onder leiding van Yasser Arafat. „Ik heb altijd geloofd en geloof nog, dat het sluiten van een politieke regeling ons voor onafzienbare ram pen zou behoeden", zo zou Nasser hebben gezegd, „maar het wordt steeds moeilijker tot zo'n regeling te komen. De Sowjetunie ziet dit in en bevestigde het mij vorige week". Volgens Nasser zou Israëls superio riteit vooral in de lucht tot uiting komen. „Niet omdat Israël meer vliegtuigen bezit, maar omdat het veel meer ervaren piloten heeft. De Egyptische piloten zouden vijf jaar training nodig hebben om op hetzelf de niveau te komen. Maar de vijand zal in die tijd niet met de armen over elkaar blijven zitten. Een paar De ondervoorzitter van de Britse Labourparty, de vroegere minister van buitenlandse zaken George Brown brengt een bezoek aan een aantal Arabische landen. Op de foto is hij in gesprek met de Egyptische president Nasser. Man (74) overlijdt tijdens douchen BLERICK De 74-jarige H. Rod- deman is in zijn woning tijdens het douchen om het leven gekomen. Gebleken is dat de ventilatie in de door een elektrische kachel veri- warmde badkamer onvoldoende was, Lange termijn ^AN president Nasser van Egypte toegeschreven uitspraken lijken te bevestigen, dat deze Arabische lei der niet tevreden is met regeling van het conflict met Israël, zoals de Vei ligheidsraad in een resolutie heeft vastgelegd. Het gaat hem niet alleen om terug gave van de bezette gebieden, maar om het verdwijnen van de staat Is raël. Onderhandelingen over een po litieke oplossing hebben onder zulke omstandigheden dan ook geen zin. Nasser bereidt zich op lange termijn op een oorlog voor door vervolmaking van de wapens der Egyptische en an dere Arabische strijdkrachten. Die voorbereiding zou nog vijf jaar kun nen duren. Zou intussen een politieke regeling i mogelijk worden, dan moet Israël J niet alleen de bezette gebieden ont-j ruimen, maar ook het recht van dc Palestijnen erkennen op voortzetting van de strijd voor onafhankelijkheid. Hetgeen betekent: het opgaan van de! staat Israël in een Palestijns geheel,; waarin de Arabische bevolkingsgroep j in de meerderheid zou zijn en het voor het zeggen zou hebben. Arafat, leider van de Palestijnse be vrijdingsbeweging die met Nasser overleg pleegt, heeft al laten weten, niet tevreden te zijn met de weste lijke Jordaanocver en de Gazastrook, welke tot resp. Jordanië en Egypte behoorden. De Egyptische president staat achter de eisen van Arafat. Daarmee maakt hij uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad onmogelijk. Want die gaat uit van erkenning van een onafhankelijk Israël. Of Nassers voornemen tot vervol making van de strijdkrachten in ver band moet worden gebracht met plannen tot aanschaffing van Franse wapens ter waarde van enkele mil jarden guldens, valt nog te bezien. Het wat al te eenzijdig tegen Israël gerichte wapenembargo zit de Fran sen al niet lekker sinds generaal Dc Gaulle er een jaar geleden naar greep als een mogelijkheid om dc sympathie van de Arabieren te win nen. Levering van enorme hoeveelheden wapens aan een land dat nog altijd de vernietiging van Israël op zijn programma heeft staan zou hoe economisch verleidelijk ook voor Frankrijk onverteerbaar zijn. Bovendien is oplossing van het con flict alleen mogelijk bij een tot .al wapenembargo voor alle betrokken landen. Pas dan is vrede mogelijk. PRAAG Pravda, het blad van de Slowaakse communisti sche partij, heeft opnieuw aan vallen gedaan op de vroegere Tsjechoslowaakse vice-premier Ota Sik, maar tegelijkertijd toe gegeven, dat de Tsjechoslowaak se economie stagneert. ,)Het is aan ons allen of we de moeilijkheden in economie, produktie en onderwijs in 1970 al of niet te boven zullen komen", aldus het blad, dat verder opmerkt, dat 1969 geen belangrijk keerpunt in de economie te zien heeft gegeven. De noodlijdende economie zal waarschijnlijk het voornaamste on derwerp van gesprek zijn op de zit ting van het centraal comité van de partij later deze maand. LONDEN Blijkens een recent opinieonderzoek is slechts 27 procent van de Britse bevolking het eens met de afschaffingj van de doodstraf, waartoe door het parlement is beslo ten. 61 procent was van mening, dat de doodstraf niet afgeschaft had moeten worden en 12 procent had geen me ning. In januari 1965 was 70 procent tegen afschaffing en 23 procent voor. dagen geleden vernamen we, dat de Israëliërs hun aantal tanks verdub beld hebben" zo zou Nasser hebben De Egyptische president zou vol gens Africasia ook hebben verklaard, dat Israël met behulp van elektroni sche breinen exact de plaats van Egyptische radarstations kan bepalen en dat de Israëlische vliegtuigen ook nog zijn uitgerust met antiradar-ap- paratuur. VERZET Volgens Nasser moeten de Arabie ren verzet blijven bieden en zich in tussen voorbereiden op een oorlog. „Mocht een politieke oplossing mo gelijk worden, dan moest die geaccep teerd worden op basis van teruggave door Israël van de in 1967 bezette gebieden met erkenning van het recht der Palestijnen op voortzetting van de strijd". Intussen heeft George Brown, vi- ce-voorzitter van de Britse Labour- partij, tijdens een gesprek met Nas- 6ër er op aangedrongen, dat Egypte Israël erkent. Als tegenprestatie zou Israël de resolutie van de Veiligheids raad moeten aanvaarden (o.m. terug trekking uit de bezette gebieden). De leider van de organisatie voor de bevrijding van Palestina, Yasser Arafat, heeft het plan van het Va- ticaan om op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gazastrook een Palestijnse staat te vestigen, verwor pen. „Onze politiek bestaat alleen uit een intensivering van de militaire operaties tot het moment van de ves tiging van een democratische staat in Palestina". INCIDENTEN Israël heeft dit weekeinde drie Li banese burgers vrijgelaten, die vrij dag bij een overval op het grensdorp Qala gevangen waren genomen. Nog 10 Libanese militfriren en 9 burgers worden vastgehouden. Aangenomen wordt, dat de vrijgelatenen de Israëli sche voorwaarden voor vrijlating van de rest van het gezelschap moe ten overbrengen aan de Libanese autoriteiten. Libanon heeft inmiddels de veiligheidsrad ingelicht. Volgens Tel Aviv hebben Israëli sche jagers gisteren twee Egyptische jachtvliegtuigen vernietigd en een derde getroffen. De Israëlische toe stellen zouden behouden zijn terugge keerd. Cairo bericht het neerschieten van een Israëlisch toestel. Verder was er een incident even ten noorden van de Dode Zee, waar bij twee guerrilla's werden gedood. Een door Cairo gemelde actie van Egyptische commando's over het Suezkanaal wordt door Tel Aviv ont kend. In Ramalla ten westen van de Jordaan werden zes Arabieren ge dood toen guerrilla's een handgranaat naar een Israëlische truck wierpen maar misten. Zaterdag zijn op Schiphol de eerste opnamen gemaakt voor de Duitse televisiefilm „Millionen nach Masz". Op de foto Piet Romer, dié chauffeur speelt voor de drie gangsters, onder wie Kurt Jürgens (tweede van links) LONDEN Het reizigersverkeer van Engeland naar het vasteland van Europa is zaterdag, tijdens het eerste weekend na de beëindiging van de beperkingen op de uitgaven in het buitenland, sterk gestegen. Reisbureaus maakten melding van een sterk stijgende belangstelling voor vakantiereizen naar Europa en de VS. Krachtens de beperkingen, die de Britse regering in 1966 invoerde om paal en perk te stellen aan het weg vloeien van Engels geld, mocht men per persoon per jaar niet meer in het buitenland besteden dan vijftig pond. EDGARTOWN Senator Edward Kennedy zou vandaag door een rechtbank in Edgartown worden ver hoord in verband met de zaak Mary Jo Kopechne. Zoals bekend verdronk - de mede werkster van wijlen Robert Kennedy in de auto van Edward Kennedy. Onder de getuigen die zullen wor den verhoord bevinden zich vijf vrouwen en vijf mannen. De recht bank zal moeten beslissen of de ad vocaten van Kennedy gerechtigd zijn getuigen aan een kruisverhoor te on derwerpen. De verdediging meent, dat het on derzoek „beschuldigend van aard" is en dat daarom de normale procedure dient te worden gevolgd, waartoe het kruisverhoor en het oproepen van getuigen behoren. SCHIPHOL Surinames nieuwe premier dr. J. Sedney zal komende dagen besprekingen voeren met de ministers Bakker, Den Toom en Roolvink. Hij zei dit op Schiphol, waar hij zater dag aankwam voor een bezoek van drie weken aan ons land, dat in eerste instantie is bedoeld ter kennismaking met de Konin gin en het kabinet. De onderwerpen, waarover hij met de ministers glr.at spreken zijn de ex tra financiële steun, nodig om Surina me uit het slop te helpen, de eventu ele oprichting van een eigen troepen macht („het leger Surinamiseren", noemde dr. Sedney het) en de invoe ring van sociale verzekeringen, zoals bijvoorbeeld de a.o.w. De nieuwe regering ziet zich vol gens de premier geplaatst, voor het probleem van de. aflossing en de ho ge rentelast van de door de regering- Pengel opgenomen leningen. „Die las ten lopen in de orde van 7 procent van het totaal onzer uitgaven", aldus de premier. „Gebleken is, dat de investeringen op geen stukken na het rendement hebben opgebracht, dat er van werd verwacht. Misschien zal dat rende ment ook wel nooit worden bereikt. Er zijn bijvoorbeeld scholen en we gen gebouwd, die pas na vele jaren rendement voor ons land zullen ople veren". VERTROEBELING Dr. Sedney wordt vergezeld door statenvoorzitter en formateur J. Lachmon van de grootste (Hindoes- taanse) fractie. HAVANNA De donderdag gekaapte Caravelle van de Bra ziliaanse luchtvaartmaatschappij Cruzeiro do Sul is zaterdag in Havanna op Cuba aangekomen. Tijdens de reis heeft het toestel tweemaal met pech aan de grond gestaan: 27 uur in Lima, waar de startbatterijen defect bleken en eenmaal in Panama, waar een reparatie aan de generator moest worden uitgevoerd. Het toestel werd, zoals bericht, ge kaapt op een vlucht van Montevideo naar Rio de Janeiro. De vrouw, die de leidster van de kapers schijnt te zijn, is geïdentifi ceerd als de 26-jarige Isolde Sommer. LONDEN De filmster Gina Lol- lobrigida heeft de autoriteiten van het World Wildlife Fund in Londen van hun stuk gebracht door haar nieuwe collectie van zeven nieuwe bontjassen. waaronder een tij- ger-maxi. „Wij schatten, dat zij de vellen van 250 dieren draagt", aldus een functio naris van de organisatie. „Alleen al in de tijger-maxi moeten tien tijgers zijn gegaan. En als men weet, dat er nog maar 600 tijgers in de wereld zijn. dan betekent dit, dat één vrouw eenzestigste van de tijgerbevolking draagt". De filmster kwam enkele dagen ge leden in een televisieshow voor de dag met vijf maxi-jassen: een tijger, een luipaard,' twee jaguard en ccn sabeljas en twee mink-mini's. Commentaar van Gina: „de tijgers in mijn jas waren al dood. Ik heb niets gedood. Als ik de bontjassen niet koop, koopt een ander ze. Hoe dan ook, het is lekker warm. Men zou ook kunnen ophouden met het slachten van kippen voor consump tie". Alledag begint weer. De laatste dennenaalden zijn hopelijk nu uit kleden en spleten verdwenen. He lemaal zeker kan ik zo iets nooit zeggen, want op wonderbaarlijke wijze kruipen er maanden lang uit het niet nieuwe naalden omhoog. Dat noemen ze dan de romantiek van een oud huis. Je leert er wel mee leven. Een paar weekjes zo maar thuis is voor een bezige bij een vreemde gewaarwording. Je stelt er je van alles van voor. Lekker uitslapen bijvoorbeeld. Maar daar de wijde wereld niet weet, dat je vakantie hebt, rinkelt inplaats van de wekker in de don kere vroegte de telefoon, mensen, klaar voor de barre werkdag, jube len je dan energiek toe. Ze- wilden je bereiken voor je zelf aan de ar beid zal gaan. Dat er geen arbeid zal zijn, durf je dan nauwelijks te zeggen om hun geen schuldcom plexen te bezorgen, „Ga dan ook weg... op reis..." zeg gen meelevenden. Die avond neem je je voor. na zevenen, als het telefoneren lekker goedkoop is, bel ik mijn hotelletje in Parijs. Even de lichtjes gaan kijken! Maar om zes zegt het nieuws, dat alle Parijzenaars met griep in bed :iggen en je laat dat telefoontje maar. De volgende dag schijnt de zon. Je holt de noodzakelijke boodsschap- pen. staat op het postkantoor in de rij. Een kostbaar uur verstrijkt. Dan echt op pad. Scheveningen met zon op de golven... Maar als je er eindelijk bent is er alleen een grauwe lucht en zijn er rillingen over de rug. ..Er komt sneeuw." profeteer je. Die sneeuw komt niet, maar wel een mist, die alles omwalmt Dat ene uur Je vlucht terug naar het warme huis. „Laten we het liever in de stad zoeken. Eerst ergens lekker eten. een bioscoop je pikken...' Je poetst jezelf op en zegt: „Zullen we gaan?" Dan wordt er gebeld en staat een kennis stralend op de stoep: „Ik hoorde dat je vakantie hebt. dacht nou ga ik toch eens gezellig kletsen..." En je hebt niet de moed om toch je mantel te grijpen en te zeggen, dat je net wegwilde. Neen, je duikt in blikjes en diepvriespakken en ver siert een maaltijd. Maar morgen, dan zullen we Helaas, die ochtend ligt de wereld glad te zijn en waarom zal je je nek laan breken als de koffie thuis tiaar staat? Voor de dag daarna maak je geen Dlan. Het zal het etmaal van he emaal niks doen worden... Om tien uur gaat de telefoon. Een noodkreet: kleinkind logeert- bij oma: griep heeft opa verrast: klein kind moet uitgelaten worden en opa opgepast. Opa oppassen laat je aan de oma over en een half uur later loop je met het kleinkind të pronken, met mandje brood-in-blokjes naar de eendjes... Honderden meeuwen beconcurre ren de eendjes, zelfs de zwanen gap pen mee. Rug naar de wind. zon in het gezicht. Het hummeltje juicht, de meeuwen duiken, de eenden kwak ken en de zwanen rekken de lome hals. Opeens weet je dat je vakantie hebt. dat ieder werkend mens nu weet waar aan een taak is en jij daar staat: vrij.... In dat ene uur werd heel de va kantie saamgevat tot één groot feest. Volgens Braziliaanse functionarissen is zij de vrouw van een commu nistische terrorist, Ronaldo Lobato, die gevangen wordt gehouden na het plegen van een roofoverval op een bank. De kapers, die bij hun actie werden geholpen door twee passagiers, heb ben laten weten, dat zij twee kinde ren van een kameraad, die in Brazilië gevangen wordt gehouden, in Havan na willen achterlaten. Het doel van zijn bezoek is Neder landse parlementsleden in te lichten over de gebeurtenissen in Suriname in de afgelopen maanden. Hij zei het van groot belang te achten „de ver troebeling, die de laatste tijd tussen Nederland en Suriname is ontstaan" uit de weg te ruimen. De statenvoorzitter betoogde, dat in Nederland te veel aandacht is be steed aan mislukkingen en ander ne gatieve zaken in Suriname en te wei nig aan de goede dingen. „In het verleden heeft Nederland en met name ook de Nederlandse regering te veel vertrouwd op het gezag van Pengel. Ik heb al vaker gezegd: Pengel is Suriname niet", al dus de heer Lachmon. Volgens hem is Pengel medeverantwoordelijk te stellen voor de afbraak van de good will, die Suriname in Nederland heeft gehad. Een dag na aankomst van dr. Sed ney en de heer Lachmon kwam op Schiphol ook de nieuwe gevolmach tigde minister van Suriname dr. Pola- nen aan. Vijf doden, 20 gewonden VERCELLI Vijf mensen kwa men gisteren om het leven ,ep twintig anderen raakten gewond toen een auto op een begrafenisstoet in de Italiaanse plaats Vercelli in reed. De omgekomenen zijn een priester, twee misdienaars, een koster en een vrouw. De zoon van deze vrouw was een van de brandweerlieden, die te hulp was geroepen om de gewonden re helpen. Zij stierf toen hij haar naar het ziekenhuis vergezelde. Volgens de politie is de bestuurder van de auto, die probeerde te stop pen. geslipt en in de stoet terechtge komen. Hij raakte eerst de priester, vervolgens de misdienaars en daarna ongeveer dertig anderen. Toen de versufte bestuurder uit zijn auto stapte, werd hij door de mensen van de stoet fel aangevallen, geschopt, gestompt en gekrabd. Hij slaagde erin te ontsnappen. Later werd hij eveneens naar een zieken huis gebracht. Een fraai bouwsel van sneeuw, ge maakt door de 15-jarige Ellen Rowe en haar twee broers in Rockey River. Als devies staat op het b\jna vier meter hoge kunstwerk „Blaas uw hoorn voor de vrede." I brik

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5