Warmond betreurt bet, dat Leiden elders zand koopt VLEET G. van der Does (63) overleden In tuin Liduina 24 bejaardenwoningen Houthoff helpt klanten van afgebrande firma Visserij nieuws bij de Opwekking tot saamhorigheid Erdal neemt Mijnhardt over Dokter Zwartendijk wordt schoolarts WETHOUDER DEERENBERG TREEDT AF Swift-successen Bekend Voorhouts paar in 't goud Unieke postzegels op expositie Lisse NIEUWE IEIDSE COURANT MAANDAG 5 JANUARI 1970 WARMOND Aan de uitvoerige memorie van antwoord Inzake de ge- meentebegrotlng-1970 ontlenen wU het volgende. B. en W. streven ernaar om te ko men tot de bouw van bejaardenwo ningen in de moestuin van Huize St. Liduina. Het plan biedt ruimte voor maximaal 24 woningen. Aan de Heide-Maatschappij is op dracht gegeven voor een zo'n spoedig mogelijke opspuiting van de gronden in de noordoostelijke „lob" van het in de Zwanburg te stichten eiland. B. en W. blijven optimistisch over de ontwikkeling van het bestemmings plan Zwanburg en venvachten, dat in het voorjaar van 1970 met de werkzaamheden kan worden begon nen. Het is tot nu toe niet gelukt een bevredigend algeheel recreatieplan te maken. Met betrekking tot het meest dringende punt, de regeling van de kampeerterreinen, heeft de directeur van gemeentewerken een plan opge steld dat bij B. en W. in studie is. In het bestemmingsplan Noord- Oost is rekening gehouden met de \v\jziging In de bloembollencultuur. In het plan wordt een ruime moge lijkheid gelaten voor de bouw van kassen. Endepoel Eventuele verzoeken voor subsi diëring van de bejaardengymnastiek en de inrichting van een mortuarium zullen B. en W. in positieve zin af wachten. Met betrekking tot de brandweer delen B. en W. mede, dat overleg gaande is om tot een betere regionale samenwerking te komen. Geheel aansluiten bij de brandweer te Leiden zou een bedrag van f 2.50 per inwoner vergen. B. en W. blijven voorlopig een eigen brandweer prefe reren. Wat betreft de stagnatie van de bouw van premiewoningen in het plan „Endepoel": deze plannen zijn financieel nog niet rond te krijgen. Overwogen is over te schakelen naar de woningwetsector. Dit was echter niet haalbaar. De sinds kort bekend geworden regeling „geldelijke steun volkshuisvesting" maakt het naar het oordeel van B. en W. weer mogelijk om tot de bouw van premiewoningen te komen. Zand B. en W. zijn teleurgesteld over het feit, dat de Merenwyk in Leiden zal worden opgespoten met zand uit de Voorhofpolder. Omdat de procedure voor een ontgrondingsvergunning veel langer heeft geduurd dan was voor zien, was het helaas niet mogelijk om tijdig zand te leveren. Overigens mag BENTHUIZEN Tijdens de vrij druk bezochte Nieuwjaarsreceptie heeft burgemeester Keijzer een te rugblik gegeven op hetgeen in de jaren zestig in Benthuizen is ge- btReeds in 1960 bleek, dat het uit breidingsplan „Noord" sneller zou zijn volgebouwd dan was voorzien. Zo ontstond gebrek aan bouwgrond, waardoor gronden moesten worden aangekocht in het zuid-oostelijk ge deelte van het dorp. Het uitbrei dingsplan daar had capaciteit voor 95 woningen, waarvan 35 in de wo ningwetsector. Op onderwijsgebied konden vele voorzieningen worden getroffen. Het bevolkingscijfer steeg in deze jaren van 1393 tot 2328. „Wanneer gemeen schapszin en saamhorigheid ook de komende jaren aanwezig zijn, kan Benthuizen met blijdschap en opti misme de jaren zeventig tegemoet- treden." Komend op het verscheiden van zijn ambtsvoorganger, oud-burge meester J. J. Steenbakker zei de heer Keijzer: „Met de gaven, die hem geschonken waren, heeft hij meer dan achttien jaren gewerkt aan de toekomst van Benthuizen, waardoor aanwijsbare voorzieningen mede aan zijn initiatief herinneren." Woningtoewijzing voor Benthuizen BENTHUIZEN Tydens dc Nieuwjaarsreceptie heeft burgemees ter KeUzcr meegedeeld dat Benthui zen een toewijzing van 20 woning wetwoningen heeft gekregen. Hy voegde eraan toe, dat het een keuze plan zal worden. VOORSCHOTEN Vrijdagmid dag om kwart over vier heeft de officiële opening plaats van de r.k. Willibrordschool voor basisonder wijs aan de Beetsiaan in de wijk Boschgeest". VOORSCHOTEN De Partij van de Arbeid houdt donderdag avond in „De Werf" naast de Geref. kerk een nieuwjaarsbijeenkomst. Het belangrijkste agendapunt is de behandeling van de voorstellen- krant, met de ontwerpresoluties over het provinciaal en gemeentelijk programma. Tevens zal de voorzit ter een verslag geven over het ge sprek met D'66 en P.P.R. VWWWWWWWWWWVAAA/l Langs deze weg wil ik alle leer- lingen. oud-leerlingen, de collega's en het bestuur van de Immanuel- I school te Alphen aan den Rijn bedanken voor de verrassend on- vergefelijke wijze waarop zij voor mij het afscheid van de school tot j een dankbaar gebeuren hebben ge- maakt. Mejuffrouw M. E. KUTTERT Kremerplein 1 K* Utrecht. ^VWWWWVWWWWVVVWVWWWWWVWWV worden verondersteld, dat de zand- behoefte in deze streek alttyd nog groot genoeg Is. Maar het opspuiten van de Merenwyk zou gemakkelijker en vermoedelijk ook financieel aan trekkelijker zijn geweest. Een bredere opzet van de woonfo- rensenbelasting zullen B. en W. in studie nemen. Ten aanzien van de opruiming van vuilnis op de Kagerplassen ligt het ln het voornemen om met de gemeente Alkemade tot een gemeenschappe lijke regeling te komen. Recreatiebelasti n s Met betrekking tot de belasting druk die volgens een der leden met betrekking tot de recreanten niet rechtvaardig is, merken B. en W. op dat volgens hen de belastingdruk op de eigen ingezetenen tot de hoogste in het gewest Leiden en de bloem bollenstreekgemeenten kan worden gerekend. In dit opzicht kan er naar de mening van B. en W. niet van een onrechtvaardige verdeling van de las ten worden gesproken. Wanneer dan daarbij wordt be dacht, dat in de met Warmond ver gelijkbare gemeente Loosdrecht het tarief voor de caravans met ingang van 1 januari 1970 op f 75 per stand plaats is gebracht en aan de raad voor het plassenschap zal worden voorgesteld het tarief van de race- bootvergunningen van f 25 op f 70 te brengen, kan bezwaarlijk worden gesteld, dat in Warmond de recreant in fiscaal opzicht het kind van de re kening gaat worden. De voorgestelde verhoging van woonforensenbelasting en de leges van de kampeer-exploitanten achten AMERSFOORT Het Erdal-con cern heeft Mijnhardt N.V. te Zeist overgenomen. Het geschiedde door betaling in. contanten van het to tale uitstaande aandelenkapitaal van Mijnhardt. De Mijnhardt pharmaceutische en chemische fabriek N.V. te Zeist houdt zich bezig met de vervaar diging van cosmetische er( populair pharmaceutische produkten. Mijnhardt N.V., zo is de bedoe ling, zal haar activiteiten normaal binnen het Erdal-concern voortzet ten. Deze overname heeft dan ook geen enkele consequentie voor het personeel van Mijnhardt N.V., al dus Erdal. VOORHOUT In de Hervormde Gemeente zijn gisteren in het ambt van ouderling bevestigd, mevrouw N. Witte-Koelewyn en dr. D. J. W. IJdo; als diaken mevrouw M. Oly- Oxener en als ouderling kerkvoogd de heren J. W. Hoffenaar, Th. Knop- pert en D. v. d. Tang. ALPHEN Per 1 februari gaat dokter W. J. Hohmann de school- artsendienst kring Alphen aan den Rijn verlaten in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Dokter Hohmann is sinds 1964 werkzaam bij de schoolartsen- dienst. Als zijn opvolger is de heer A. J.. Zwartendijk benoemd. Dokter Zwar tendijk (56) is meer dan twintig jaar praktiserend arts te Alphen. Zijn nieuwe werkkring is hem niet. vreemd, want als oud-voorzitter van het Algemeen Ziekenfonds Alphen en Omstreken is hij volop met school artsenzaken in aanraking geweest. De opvolger van dokter Zwartendijk is dokter C. S. Boss uit Leidschen- dam. ALPHEN De heer C. M. Deeren- berg. wethouder van Alphen, heeft het bestuur van de plaatselijke af deling van de KVP laten weten, dat hij zich voor de gemeenteraadsver kiezing niet meer kandidaat wil stel len. De heer Deerenberg nam dit be sluit omdat hij de zeventig is ge passeerd. Met hem zal dan de laatste man van het vijftal dat jarenlang de gemeente bestuurde, burgemeester Bruins Slot en de wethouders Van den Berg. Dekker en Bogaar, heen gaan. De heer Deerenberg kwam in 1937 in de gemeenteraad. In 1946 werd hij wethouder. Het is nog niet bekend wie hem zal opvolgen. Drie kerstboomvuren in Alphen ALPHEN De jaarlijkse ver branding van kerstbomen is weer achter de rug. In het verleden deed men dit 's avonds, nu werd op ver schillende plaatsen zaterdagmiddag om 5 uur de brand in de bomen ge stoken. onder grote belangstelling van kinderen die rond de vuren draafden, en ouderen die geboeid in de vlammen staarden. De grootste verzameling was bij eengebracht langs de Parkweg voor het Bospark. De tweede grote ver zameling lag bij de Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen-Noord. Men had ook nog een derde ver branding ingelast op een terrein langs de Lijsterlaan. zodat de kin deren niet de gevaarlijke oversteek op de Oranje-Nassausingel hoefden te gaan. B. en W. juist. In de gemeente Alke made wordt eenzelfde tarief aange houden. Het gebruik van plasticzakken voor de vuilnisophaaldienst zal in studie worden genomen. Daarbij zal tevens worden bezien of de aanschaf- fingskosten van de zakken ten laste van de gebruikers kunnen worden gebracht. Muziektent Uitstel van de verhoging van de straatbelasting tot de datum waarop de huurverhoging ingaat, lijkt B. en W. een onjuiste koppeling. De moge lijkheid van een verkoop van het park „Groot Leerust" samen met het huis „Groot Leerust" is nooit een punt van overweging van het college geweest. Asfaltering van de Oranje-Nassau- laan en de Herenweg stuit op grote bezwaren. De riolering en de leidin gen van nutsbedrijven liggen in het midden van de weg. De schoolmelk- voorziening willen B. en W. handha ven. Er is een brief binnengekomen, waarin wordt voorgesteld de muziek tent op de Baan zonder meer af te breken gezien het geringe gebruik, dat hiervan wordt gemaakt. Dit punt is nog bij het college in overweging. LEIDEN De klanten van de in de oudejaarsnacht afgebrande groothan del in tabaksfabrikaten, de gebr. J. en L. Dekker aan de Oude Vest, worden, zolang nog geen orde op zaken is ge- Beker Aarl.veen voor J. Bunnïk AARLANDERVEEN De ysclub Aarlanderveen hield zaterdagmiddag een schaatswedstrijd voor de beker van de ijsclub over 3000 m. De uitslag was als volgt: 1. en winnaar van de beker: J. Bunnik; 2. N. Groot; 3. H. Kempen Czn; 4. C. Zuidam; 5. W. Hijman. Nieuwkoopse monteur gehuldigd NIEUWKOOP De heer D. van der Kooij stond zaterdagavond in het middelpunt van de belangstelling. Omdat hij 25 jaar lang als monteur bij het automobielbedrijf De Rooij heeft gewerkt, werd hij in hotel Plaszicht gehuldigd. De heer De Rooij feliciteede de jublaris hartelijk en overhandigde hem een gouden armbandhorloge. Mevrouw Van der Kooij kreeg een fruitmand. De heer C. de Koning voerde namens het per soneel het woord. Hij overhandigde zijn collega een zilveren kandelaar. Eerste kerstboombrand in Benthuizen BENTHUIZEN Niet minder dan 268 kerstbomen zijn zaterdagavond ingeleverd om tussen 7 en 8 uur te worden verbrand. Deze eerste kerst boomverbranding trok grote belang stelling. De plaats was zo gekozen, dat ook vanuit de westelijke bejaar denwoningen het gebeuren kon wor den gevolgd. De evenementencom missie heeft eer van de organisatie gehad en opperwachtmeester Dusink zorgde voor een voortreffelijke af zetting. De brandweer doofde de laatste resten. De uitgeloofde transis torradio (ieder ontving een nummer) ging naar Corry Bregman en de vier troostprijzen anoniem geschonken, vonden eveneens hun weg. NORG Bij èen cross in Norg hebben de Swiit mannen zich danig geroerd. Een veld met grote mannen waaronder ook C..Rutgers was werd door de rappe C. v.d- Hulst in de luren gelegd. Met 1.02 voorsprong op C. Rutgers legde hij beslag op de eerste plaats. Derde werd om het succes volledig te maken de Swift-man T. v-d. Valk. Bij de aspiranten ook een succes voor Swift. Bij deze groep zat Jan Janssen, die zich goed weerde en de zege greep voor alle andere grote toekomstige figuren. SCIEDAM Tijdens de Zuidhol- landse kampioenschappen op de ho metrainers heeft de Swift Nieuweling L. Riethoven zich naar een eervolle zesde plaats getrapt. Hij moest twee maal 750 meter afleggen en werd in de totaal stand zesde. NOORDWIJKERHOUT Op een hard bevroren bosparcours hebben de Swiftmannen weer hun wekelijkse cross verreden. Op stukken waar men normaal moet lopen vanwege het rulle zand kon nu gefietst wor den. Direct na het startschot nam H. v.d. Berg een voorsprong van 20 se conden. Hij kon deze voor mannen als C. v.d. Hulst, W. v.d. Berg, J. de Koning en J. Zoetemelk vasthouden. Maar toen hij na een drietal ronden een pechvogeltje onderweg tegen kwam, zijn ketting liep eraf, werd hij door de eerste drie genoemde in gelopen. J. Zoetemelk zou hem pas een paar ronden voor het einde in halen. Toen C. v-d. Hulst het gevaar rook van Joop Zoetemelk ging hij er alleen van door en trachtte door een korte demarage het achterop volgen de drietal van zich af te schudden. Maar bij wijze van training bleef hij stug de stukken lopen, die normaal ook gelopen werden. Toen hij op een moment om keek, schrok hij zo, J. Zoetemelk zat vlak achter hem, dat hij als een haas is gaan fietsen om maar slechts met een voorsprong van 20 meter als eerste over de finish te gaan. Amateurs: 1. C. v.d. Hulst, 2. J. Zoetemelk, 3. J. de Koning, 4. W. v.d. Berg, 5. H. v.d. Berg. Nieuwe lingen: 1. G. Zandbegen, 2. A. Mes kers, 3. K. Akkerboom, 4. A. Brech- man, 5. L. Slingerland. Aspiranten: 1. A. v.d. Voet, 2. T- v. Bemmelen, 3. F. v. 't Hart, 4. S. ten Kate. A- en B-jeugd: 1. F. Zoetemelk, 2. J. Aartssen. C-jeugd. 1. A. Goossen- Veteranen: 1. T. Brandt, 2. J. Ouwer- kerk. W. Wassink. steld, bediend door de firma Houthoff, groothandel in tabak, koffie en thee aan de Herengracht. De twaalf personeelsleden van de fa. Dekker worden bij de firma Hout hoff te werk gesteld. De mogelijkheid moet niet worden uitgesloten dat de firma Houthoff de door de brand zo gedupeerde firma Dekker zal overne men. Markt- en visserijberiebten Visserij KATWIJK AAN ZEE. 5 Januari Van dag verschenen aan de afslag: KW 3—184, KW 15—362, KW 44 en KW 85—547. Prij zen; steurharing 57.1fr—61, Ijle steurharing 48.50—52. SCHEVENINGEN. 5 Januari - Visserij- berichten. Besommingen trawlers in gul dens: SCH 5—6540. SCH 54—10.40. SCH 248—5160, SCH 339—3970. besommingen kustvissers: UK 110—4700. Noteringen per kg: gr tong 670—700. grm 720—776, kim 735 —814, I 735—815, II 732V760, tarbot I 815— 850. II 590—600, III 410—440. IV 350—375, griet I 380—400. II 225—200; per 40 kg: grm schol 27—52, middel 50-55. klein 44—52, wijting gestript 70—75. m kabeljauw 95— 105; per 100 kg: gr kabeljauw 200-t22Ó. Verwachte aanvoer voor morgen: circa 15 kustvissers. SCHEVENINGEN. 5 Januari - Visserij- berichten. Totaal aan de markt: 25 kisten kabelpauw. 10 kisten wijting. 300 kisten schol. 10 kisten diversen. 1500 kg tong en tarbot. vlaardingen. 5 Januari Visserij- bericht. Aanvoer; vl 115 met 61 kantjes. Prijzen: steurharing 58—60, steurharing ijle 47—49. IJMUIDEN, 5 januari Beommingen in guldens: KW 222—8800. KW 215—10.390. KW 205—3370. IJMUIDEN. 5 januari Prijzen per kg: gr tong 729—666, grm 776—725, kim 845— 772. kl I 872—779. I 855—761. tarbot I 950— 900; per 50 kg: tarbot I 150, gr en grm' schol 61—56, kim en kl I 80—61. kl II 80—66. kl gul 100; per 125 kg: gr kabeljauw 208— 254. Aanvoer 166 kisten. Markten BARNEVELD. 5 januari Coöp. Veluw- se Eierveillng. Aanvoer 496.896 stuks, stem ming rustig Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 52-53 gram 8.43—8.76, 56-57 gram 8.73—9.29. 60-61 gram9.55—10.11. 64-65 gram TÏÏT2—10.74. BARNEVELD. 5 Januari Vette kalve- renmarkt. Aanvoer 515 stuks, handel rus tig Prijzen: le kwaliteit 4,30—4.65, 2e kwa liteit 4—4.20. 3e kwaliteit 3.70—3.90, KATWIJK AAN DEN RIJN - De aan voer van waspeen was in de afgelopen week verhoudingsgewijs iets minder dan in de Kerstweek. Werd er toen in drie dagen 419.000 kg verhandeld. In de afge lopen week kwam er in vijf dagen 588.000 kg onder de klok. De eerste wéék ln het nieuwe jaar kunnen we gerust een goed begin noemen, want terstond na de Jaarwisseling liepen de prijzen op. ook van de B-peen, die zelfs tot f 13.30 per 20 kg opliep. Voorts was de AII-peen goed van prijs. De exuort richtte zich nar Duits land. België en Engeland. De conserven- lndustrleen kochten wel. maar zeer ge ring. De binnenlandse handel tot slot, was goed. De noteringen waren als volgt: AI 670—1070. All 320—860. BI 680—1330 Bil 200 -390. Cl 340—610. Cn 250—580. breekpeen deed van 285150. Boerenkool liep op In prijs tot 1567. andijvie kwam tot be hoorlijk hogere prijzen, namelijk 62—89. gele kool 32—34, groene kool 2434. prei 78—98, rode kool 39—42. spruiten 30—124, uien 480—870. witlof 146. schorseneren, bij minder aanvoer. AI 89—89, BI 53—58. Cl 28—42. De aanvoer ln het algemeen genomen is nu niet groot, soms zelfs zeer gering, behoudens dan de waspeen. LEIDEN, 5 januari Coöp. Groente en Fruitcelling: appelen 31—37, andijvie I 136—153, II 117—121, kroten gekookt. 50, boerenkool 38—55. prei 95—120. spruiten A 132—136. B 145—152. uien drielingen 33—36, middelfijn 47. mlddelgrof 48—59. witlof 110 —178. sla A 33—39 B 27—32 selderij 6—11. ROTTERDAM. 5 januari Veemarkt- Aanvoer: 1731 dieren, waarvan 1447 slacht- runderen en 284 varkens. Prijzen per kg: slachtrunderen extra 5.255.45. i 4.304.85, II 3.80—4.05. III 3.55—3.70. varkens I 2.84— 2.88. II 2.78—2.84. III 2.76—2.78, stieren 4.60 —5.30 worstkoeien 3.40—3.60. slachtzeugen 2—2.30. zware varkens 2.30—2.50 Overzicht: Slachtrunderen: aanvoer groot, handel wil lig, prijshoudend. Varkens: aanvoer klein, handel vlot. Iets stijver ln prijs, enkele prima's boven notering. TER AAR. 2 januari Groenteveiling: Witlof AI 134—148. All 97—131. II 93—95. afwijkend 62—73. stek 5—17, spruiten 110, alles per kg. VOORHOUT 15 januari hoopt het echtpaar C. L. van Werkhoven en C. van Werkhoven-van der Lans, de dag te gedenken dat zij vóór 50 jaar in de echt werden verbonden- Velen in Voorhout hebben de brui degom niet anders gekend dan als „bode Werkhoven" omdat hij deze bodedienst Voorhout-Leiden 51 jaar deed. Begonnen met paard en kar werd dit later een vrachtauto. Bruid en bruidegom zijn beiden in Voor hout geboren en hebben deze plaats ook nooit verlaten. De bruid zag het levenslicht op 16 april 1890, de brui degom op 2 januari 1894. In het gemeentehuis van Voorhout heeft de heer C. Colijn, ambtenaar van de burgelijke stand, hen in het huwelijk verbonden. Hun eerste huis richtten zij in aan de Engelse laan. Nu wonen zij in de Boekhorst laan 24. De bruidegom had na zijn school jaren geen zin in boeren- of bollen- werkzaamheden. Een jaar voor hun huwelijk kocht hij de bodezaak. Uit hun huwelijk zijn vier dochters ge boren, van wie er nog drie in leven zijn. 15 kleinkinderen zijn er. Metaalarbeiders gaan praten LISSE Naar aanleiding van de moeilijkheden in de metaalnijver heid, waar de werkgeversorganisa ties de voorstellen van de werkne mersorganisaties afwezen, hebben de drie vakbonden op metaalgebied be sloten een bijeenkomst te houden. Dinsdagavond om 8 uur worden alle metaalarbeiders van de verschillen de vakbonden verwacht in het KAB- gebouw, Schoolstraat 11 te Lisse. VALKENBURG Met ingang van 1 januari jl. is de heer J. M. E. Post, ambtenaar ter secretarie, bevorderd tot' commies A. IJMUIDEN In de afgelopen week, die een brug sloeg tussen het oude en het nieuwe jaar, was in de IJmuiden- se vishallen niet veel te beleven. De meeste vaartuigen lagen binnen, slechts enkele schepen trokken er op uit om tot het einde van 1969 in actie te kun nen blijven. Zij losten hun vangst op de eerste marktdag van 1970. Dit be tekende door de schaarste uitstekende prijzen. Voor de handel zat er de hele week door de geringe produktie wei nig in. Van alles was er te kort. Dat gold in het bijzonder voor de koolvis. Deze vissoort, anders altijd vooraan op de produkfcielijst te vinden, schit terde nu door een volledige afwezig heid. De verse haring was met on geveer 1500 kisten nog het minst slecht vertegenwoordigd. Daarbij moet wel in aanmerking worden genomen dat de spanvissers het leeuwendeel voor hun rekening namen. Zij haalden in de buurt van het Terschellinger vuur schip behoorlijke hoeveelheden scheep. De treilers lieten het afweten. Pas na de Kerstdagen zijn een paar eenheden weer in de richting,van de Ierse wa teren gekoerst. Het zal nog wel even duren aleer zij aan de vaderlandse markt kunnen verschijnen. Een deel van deze vaartuigen heeft in Ierse haven gekochte haring aan boord ge nomen. De genoemde spanvissers haal- len niet alleen haring op, sommige van de combinaties konden eveneens redelijke beetjes sprot bergen. Hun haring werd overigens door de han del niet met de verwachte warmte begroet. In deze koele bejegening speelden ook de ongewisse vervoers mogelijkheden, die zich bij de jaar wisseling immer voordoen, een be langrijke rol. In het gunstigste geval KATWIJK AAN DEN RIJN In de nacht van vrijdag op zaterdag, is na een korte ziekte overleden de heer G. van der Does, in leven voorzitter van de Katwijkse groen teveiling. In die nacht verergerde de toestand van de heer Van der Does dusdanig, dat hij op advies van de arts naar een ziekenhuis werd vervoerd. Tijdens het vervoer naar Leiden overleed de heer Van der Does, die ruim 63 jaar is ge worden. De overledene werd in december 1968 gekozen tot voorzitter van het veilingbestuur en volgde daarmee de heer G. Parlevliet op. Reeds in 1950 werd hij btestüurslid van de groenteveiling. In 1948 werd op in- stignatie van het bestuur van de veiling de „Commissie tot Behoud van Tuinbouwgronden" opgericht die zich verweerde tegen overheids instanties om te trachten de weinige tuinbouwgronden rond Katwijk en Valkenburg te behouden. Sedert de oprichting van deze commissie was de heer Van der Does secretaris. Hij stond als zodanig in de voorste rij voor de strijd om behoud van cultuurgrond. Verder was de overledene sedert 1946 bestuurslid van de C.B.T.B., afdeling Katwijk en sedert 1957 voorzitter. Ook lid van het kring- bestuur van deze bond. Vanaf 1.948 bestuurslid van de chr. Lagere Tuinbouwschool in Rijnsburg en sedert enkele jaren ook tweede voorzitter. In de jaren 1962 tot 1966 was de heer v. d. Does lid van de gemeen teraad van Katwijk voor de CHU. Als zodanig was hij in die jaren de grote verdediger van de tuinbouw. Ook op ander terrein heeft hy zijn krachten gegeven; aan het eind van de tweede wereldoorlog en ook nog daarna was hij enige jaren NIEUWKOOP De Sassen- heimse sportvisser G. Meyer liet zaterdagmiddag een door hem ge vangen snoek met een gewicht van 19 pond 2 ons weer vrij. Daar voor had A. Hoogerwerf eerst een bijt moeten hakken in het ijs, dat de Zuideindseplas bedekte. „Tante" Jo Hoogerwerf, trouwe verzorgster van de vissers, en de Haagse sportvisser LCoenen (tweede van links) waren met Hoogerwerf getuige van deze „te waterlating". ouderling in de hervormde gemeen te. Woensdag 7 januari 's middags om twee uur zal in de Dorpskerk een rouwdienst worden gehouden, waarna de teraardebestelling zal plaats hebben. LISSE Een mijlpaal in de ge schiedenis van de afdeling Bollen streek van Philatelica mag de vrij dagavond geopende postzegeltentoon stelling wel worden genoemd. Bur gemeester Berends van Lisse had alle waardering voor hetgeen de le den hier bijeen hadden gebracht. De bijzondere kwaliteit van de zegels, waarvan sommige uniek zijn, stem pelden de tentoonstelling tot iets bijzonders. Voorzitter Heneman van de lan delijke organisatie, die ook lid van de jury was, zei ronduit, dat de af deling Bollenstreek tot grote dingen in staat is. De zegels die hij op de tentoonstelling had aangetroffen ga ven de afdeling het volste recht ieder jaar met een tentoonstelling uit te komen. De uitslag is als volgt: afd- „Klas siek: le prijs H. C. van Ginhoven (Lisse) met inzending Griekenland; 2e R. Schilpzand (De Kaag) met in zending Ver. Staten Noord-Amerika; voor de 3e prijs kwamen 3 inzenders in aanmerking: M. C. J. Delen (Lis se) met België; C. A. Gehrels met, Ned. Indië en nogmaals M. C. J. Delen met Nederland. In de „The matische" afdeling was het mevr. Van Hamme-Meijler (Lisse) die de lste prijs wist te veroveren met bloe men op postzegels", terwijl voor de 2e prijs in aanmerking kwamen mevr. A. J. Delen-Luiking (Lisse) met vogels en A. J. v. Wickeren (Lis se) met zoogdieren. Voor de uitgebreide postzegelvei ling onder leiding van de heer G. Segers en de ruildag waren twee za len nodig om alle belangstellenden te kunnen herbergen. Honderden be zochten de tentoonstelling en waren verrukt over de juweeltjes van post zegels. Zaterdagavond werd de ten toonstelling gesloten. Nog veel leed voor dieren LISSE De afdeling Lisse van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren hield vrij dagavond onder voorzitterschap van de heer G. B. N. de Vroomen haar jaarvergadering. Tot haar grote spijt moest secretaresse mevrouw W. C. Grimme-Bumer in haar jaarver slag melding maken van het vele leed dat de dieren nog steeds wordt aangedaan door mensen. Dank zij samenwerking met andere instan ties in de omtrek kon veel dieren leed het afgelopen jaar worden ver= zacht. Nadat penningmeester A. van der Burg had verteld dat het boekjaar met een voordelig saldo kon worden afgesloten, hield dierenarts De Geus uit Sassenheim een causerie over verzorging van hond en kat. LISSE Vanavond om 8 uur spreekt ds. Gravendeel in Gasthuis Welkom in een evangelisatiesamen komst. LISSE Zondag om drie uur wordt in de Vredenhofkapel te Heem stede een aangepaste gezinsdienst met gehandicapte kinderen gehouden. Ds. Ter Steege uit Haarlem zal spreken over de bruiloft in Kana. LISSE Voor de leden van de plaatselijke afdeling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen wordt dins dagmiddag om half drie in de Witte Zwaan een lezing gehouden over het gebruik van bont. LISSE Donderdagmiddag om 3 uur houdt de afdeling Lisse van de Chr. Ouderenbond een diamiddag in „Rustoord". De middag zal wor den verzorgd door de heer J. Mijn- ders. betaalden de heren voor een kist van vijftig kilo f 25.60. De koers kwam niet onder de f 23,-, zodat in het raam. van de omstandigheden toch nog een redelijk gemiddelde werd bereikt. De rokers maakten een vergeefse gang naar de hallen. De makreel ontbrak op het appèl. De tongkopers betraden het hallencomplex niet helemaal voor niets, hoewel de ongeveer 35.000 kilo die de loggers en kotters in de rui men hadden bij lange na niet in de behoefte konden voorzien. Heel wat handelaren werden dan ook op een zijspoor gezet. Aan het begin van deze vreemde week mocht de belangstelling overigens niet overweldigend worden genoemd. De slips bijvoorbeeld werd maandag op een minimum van f 4,93 per kilo gedrukt. De eerste dag van 1970 en de laatste van de verslag- week was dat heel anders. Toen gin gen de kopers tot f 7,-. De notering voor de eentjes liep vrijdag ten op zichte van maandag op van f 5,94 tot f 7,43. De kleinmiddel stapte even eens onvervaard in de prijzenlift. De koers steeg van f 6,10 tot f 7,41. De grootmiddel lag met een weeknote- ring van f 6,04 tot f 6,90 evenwichtig in de markt. De grootste soort ken de op f 5,81 een bescheiden start, maar de slotkoers van f 7,10 mocht al leszins bevredigend worden genoemd. Deze sohepen tekenden ook voor een produktie van 1100 kisten schol. De eerste dagen was de interesse niet groot. Voor de grote en grootmiddel hadden de handelaren door elkaar genomen niet meer over dan f 31,-. Nadien ging het heel wat beter. Vrij dag werd op de eerste afslag een hoogste bod bereikt van zestig gulden. De kleinmiddel en de schol 1 maak ten nog grotere sprongen; van f 28,- naar f 66,-. De tweetjes deden het met een week notering van f 22,- tot f 70,- nog beter. Ook voor de paar kisten schar moest een stevige vraag worden genoteerd met een gemiddel de van ruim zestig gulden per vijftig kilo. De weegtarbot was ook best aan de prijs. In het noodzakelijke streven elkaar vliegen af te vangen waren de kopers soms bereid tot bijna tien gulden per kilo te gaan. Onder de f 7,40 kon men niet terecht. Met 50 grote en 160 kleine kisten was de aan de vraag tegemoet te komen. Bo- 1 schelvis bij lange na niet in staat vendien was alleen de braadschelvis 1 vertegenwoordigd. Maandag was er met een laagste bod van f 44,- van een stormloop nog geen sprake. Daar- j na moesten de binnenlandse handela- ren heel ver gaan om nog enigszins aan hun trekken te kunnen komen. Dit leidde tot een hoogste bod van f 118,-. De wijting, het verhaal wordt eentonig, was eveneens schaars met een kleine honderd grote en 150 klei- ne kisten. De vismeelindustrie was dan óok een kansloze instantie. Maan-; dag hield de handel zich met een 1 gemiddelde notering van dertig gul- den nog op de vlakte maar daarna was er geen houden meer aan. Vrij dag werd een lang niet gekende top i van bijna negentig gulden beredkt. Dank zij de goede vangsten van de kustvissers kon de handel een keus doen uit ongeveer 1400 kisten guL Hierbij had de kleine soort een duide lijk overwicht. Maandag leek de kat- tencentrale met een laagste notering van f 8,- nog een kans te hebben. De volgende dagen evenwel werd deze instantie helemaal met de neus op de feiten gedrukt. Vrijdag betaalden de kopers ongeveer zeventig gulden voor vijftig kilo. De andere gulsoorten la gen ook bijzonder goed in de markt Voor de grote exemplaren steeg de koers in korte tijd van f 48,- naar f 73,-. De middelsoort tekende met een weeknotering van f 46,- tot f 64,- ook voor een goed gemiddelde. De kabeljauw speelde met een produktie van nauwelijks 40 kisten een onder geschikte rol. Voor de grote soort hadden de kopers steeds f 232,- per 125 kilo over. De middel kabeljauw moest met een matige notering van f 130,- tot f 126,- genoegen nemen. Met 1200 exemplaren waren de stijve kabeljauw op redelijke wijze verte genwoordigd. De koers viel tegen. Voor tien stuks grote legden de ex porteurs. hooguit f 88,- neer. Eenzelf de hoeveelheid kleine moest tevreden zijn met een hoogste bod van vijftig gulden. Daling In het afgelopen jaar daalden de opbrengst en de aanvoer aan de IJmui- dense Rij ksvisaf slag nog verder. De produktie bedroeg ongeveer 76 mil joen kilo met een opbrengst van bijna f 63,- miljoen. In 1968 waren de to talen 77.631.888 kilo en f 65.864.079,30. De cijfers over dat jaar betekenden al een flink verlira ten opzichte van. de voorgaande jaren. De klad kwam er in door het invoeren van een marktloze zaterdag. De Urker schip pers besloten toen een eigen afvoer - organisatie op poten te zetten. In IJmuiden lachte men aanvankelijk schamper om dit besluit maar inmid dels staat de betrokkenen het huilen nader dan het lachen. De tongaan- voer aan de Urker visafslag is bij voorbeeld al veel groter dan die aan de Rij ksvisaf slag en dat is in de cij fers best te merken. Proef Spoedig zal in de LJmuidense vis hallen een begin worden gemaakt met een proef om de houten halkisten te vervangen door plastic kisten. Valt het experiment goed uit en niemand die daaraan twijfelt, dan zullen op de kortst mogelijke termijn de houten kisten uit het halbeeld verdwijnen. De plastic kisten zullen door hun lichtere gewicht veel gemakkelijker te hanteren zijn en dat zal een snel lere afvoer van de dagelijkse produk- tie tot gevolg hebben. Vandaag aan de markt Vandaag meldden zich slechts een stuk of vijf loggers en kotters aan de IJmuidense markt. Zij hadden na Nieuwjaar nog een paar trekjes on der de Nederlandse kust gedaan. De vaartuigen hadden van tien tot twin- tien manden rondvis in de ruimen zo dat er voor de handel bijzonder wei nig te beleven was. De kopers moes ten een beroep doen op de in de koel huizen opgeslagen voorraden om nog enigszins aan de vraag van hun klan ten tegemoet te kunnen komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4