Kardinaal verdedigt zijn concilie tegenover Rome Baptisten zoeken nauwer contacten Een woord voor vandaag Vierhonderd priesters uit ambt BEROEPÏNGSWERK Januari-zitting werd gisteren geopend Staking MO- studenten in Tilburg Rouwdienst voor prof. Hromadka Staatssecretaris wil regeling internatenbouw Progressieve samenwerking in Driebergen Jehova's getuigen uit Algerije gezet Fré Meis: boycot sigarenfabriek 33 doden bij dambreuk in Argentinië Eenheid met Rome alles goed en wel Egyptische bisschop vlucht woestijn in AAAiAiNO'AG 5 JAMMAIM 1970 Het derde hoofdstuk van het Evangelie van Lucas geeft het begin van een nieuw verhaaL Opnieuw begint de schrijver precies te vertel len wanneer de volgende geschiedenis zich afspeelt. Hij schrijft: In het vijftiende jaar van de regering van keizer Tiberius, toen Fon- i tius Pilatus stadhouder over Judea was, eh Herodes- viervorst over j Galilea en zijn broeder Philippus viervorst over Ituréa en het: laad Trachonitis, en Lysanias viervorst over Abilene, onder de.hogepries ters Annas en Ka ja fas kwam het woord Gods tot Johannes, de zoon van Zacftarias in de woestijn. Heel duidelijk moet uitkomen dat wat hij'vertelt geschiedenis is. .Daarom hoor je in zijn kerstverhaal ook telkens weer het woord: En het geschieddeChristus is geen God zoals de Griekse goden, die hun begin hadden in oeroude tijden, waaraan iedere verdere her innering verdwenen is. Christus komt in onze tijd en in onze wereld. Hij heeft deel aan onze geschiedenis. En daarom moet Lucas wel heel nauwkeurig vertellen in welke tijd het evangelieverhaal zich afspeelt. Hij noemt de namen van vorsten die bij de tragedie van de kruisiging betrokken zijn. Hij noemt de namen van de 'godsdienstige leiders met wie Christus te maken kreeg. Christus kwam in hun wereld. Christus overwon hun wereld- Zij konden Hem kruisigen en doden, maar niet uit de geschiedenis wegbannen. Christus komt nog steeds onze wereld binnen. Hij komt tot ons en wil met ons en in ons en door ons leven in onze wereld Ook nu nog. i Wc lezen vandaag: Genesis 3:61-24 Invulpuzzel Horizontaal .woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker, i. huis dieren, 3. riviertje op de grens van Drente en Overijsel, 4. plaats in Drente, 5. schuier, 6, begrip, 7. schoenvorm, 8. plaatsje onder Vries, 9. klinker. Bij juiste invulling leest men op de middelste verticale rij de naam van een plaats in Noord-Holland. Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. poort, 5. lek, 7. evoC, 8. bes, 10. rem, 11. mos, 12. me, 13. jn, 14. rat, 15. nee, 16. pal, 17. kelk, 18. deel, 20. Leek, 21. Ier, 22. Peel, 24.. en, 25. vuil, 26. do, 27. lens, 28. rio, 29. reet, 30. haat. Vert. 1. periodiek; 2. oven, 3. oom, 4. re, 5. les, 6. es, 8. bot, 9. leek, 11. mal, 12. melk, 14. ral, 15. Neel, 16. per, 17. keel, 19. een, 20. leis, 22, punt, 23. moot, 25. vee, 26. dia, 27. Ie, 28. ra. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG In de afgelo pen tWee jaar hebben vierhon derd priesters hun ambt neerge legd in de Rooms-Katholieke Kerk. Dit werd gisteren erkend door de bisschoppen, die het meedeelden in een pastorale brief, die in alle rooms-katho- lieke kerkgebouwen werd voor gelezen. De bisschoppen erkendén boven dien dat de kerk tobt met een ernstig tekort aan jonge priesters. Zelfs als er geen priesters waren uitgetreden, kan de aanwas de open plaatsen niet vervullen van priesters die overlij den. Veel jongeren nemen een af wachtende houding aan. De huidige vormen van religieus leven spreken hen kennelijk niet meer aan, consta teren de bisschoppen. De brief werd voorgelezen op de dag waarop in Noordwijkerhout het Pastoraal Concilie werd geopend. De ze zitting zal geheel gewijd zijn aan de problematiek van het ambt en van de kloosterordes. GEREF. KERKEN Beroepen te Barendrecht, te Appin- gedam, te Winsum-Obergum, te Win terswijk. te Oosterholde en te Rotter dam-Zuid: G. Snel te Oude Bildtzijl, die geen verdere beroepen in over weging kan nemen; te Wormerveer: J. v. Loo te Marum. Aangenomen naar Gerkesklooster- Stroobos: C. Moens te Friesepalen- Siegerswoude. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Zevenbergen-Bergen op Zoom: J. P. Moerkoert te Maar tensdijk. (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT Kardinaal Alfrink is ondanks alle kritiek blij met het Pastoraal Concilie. Dat zei hy gisteravond met evenzoveel woorden, toen hij de op een na laatste zitting opende. Hij wil dan ook, dat deze tijdelijke kerkvergadering, een vervolg zal hebben. Het Pastoraal Concilie is niet meer weg te denken uit mija be leidsvoering, zei de aartsbisschop. Juist daarom acht hij, een „nieuw nationaal lichaam" ten zeerste gewenst. De kardinaal hoopt dat dit spoedig na de laatste zitting zal kunnen worden ge constitueerd. De kritiek waar hij op zinspeelde, komt niet alleen uit de rechtervleu gel van zijn eigen kerkprovincie. He,t is duidelijk dat de kardinaal ook doelde op kritiek vanuit Rome. De Romeinse afgevaardigde,. Felici, wiens oren vele malen tuitten tijdens de vorige zitting, weigerde ditmaal te komen. MISVERSTANDEN Aan het slot van zijn rede schonk de kardinaal daar nog even aandacht aan. Hij zei, dat hij herhaaldelijk zo- TILBURG Studenten van de MO-opleiding in Tilburg gaan deze week in staking omdat aan het examensysteem van de mid delbare akten nog niets veran derd wordt. De stakingsweek heeft het karakter van een werk week ter bezinning op de struc tuur van de opleiding. De rector van de Katholieke Leer gangen, drs. M. H. Jac. Zeijen, heeft de aula beschikbaar gesteld voor gastcolleges en discussies. Studenten die de lessen normaal willen blijven volgen, kunnen in andere lokaliteiten terecht. Begin december werd bij staatsse cretaris Grosheide geprotesteerd te gen de discriminatie van de bestaan de instellingen voor opleiding van M.O.-leraren ten opzichte van dê M.O.-opleiding aan de universiteiten. Een Tilburgse stuurgroep vroeg om vrijstellende tentamens voor zover die nog niet plaatsvinden, meerdere examenzittingen per jaar, examine ren aan de erkende instituten door de eigen docenten en splitsing van de thans nog ongedeelde akten in een A- en een B-akte. De staatssecretaris zei in zijn ant woord dat al geruime tijd gewerkt wordt aan de harmonisatie van de universitaire en niet-universitaire M.O.-opleidingen en ook aan de ver betering van de examenprogramma's. In besprekingen met de afzonderlijke examencommissies wordt voor de di verse akten nagegaan welke verbete ringen en moderniseringen onmiddel lijk en welke op iets langere termijn verwezenlijkt kunnen worden. Ver moedelijk zal in de loop van dit jaar een aantal M.O.-examens ingrijpend veranderd kunnen worden. De stuurgroep constateerde na deze reactie de bereidheid om aan haar wensen tegemoet te komen, maar, zei zij, deze brief had 10 of 15 jaar gele den ook geschreven kunnen worden. Er worden namelijk al jaren beloften gedaan. Voortdurend wordt er ge werkt aan harmonisatie en voortdu rend blijkt het einddoel onhaalbaar door „praktische moeilijkheden". Het programma van de actieweek die nu wordt gehouden, omvat verscheidene inleidingen en discus sies, die zaterdag worden afgesloten met een openbaar politiek debat en een demonstratie door Tilburg. WENEN In Praag is zondag een rouwdienst gehouden voor' professor Josef Hromadka, mede-oprichter en oud-president van de Praagse Christelijke vredesconferentie. Professor Hromadka is op 26 decem ber in de ouderdom van tachtig jaar overleden. In november trad hij af als voor zitter van de conferentie. De plechtigheid van zondag werd bijgewoond door Eugen C. Blake, se cretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, bisschop Wilson van Chichester als persoonlijk ambassa deur van de aartsbisschop van Can terbury en door vertegenwoordigers van kerkgenootschappen in de Vere nigde Staten, Frankrijk, West-Duits- land en vele andere landen. Het weer in Enropa DEN HAAG De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, heeft in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden H. G. Abma (sg) en M. W. Schakel (ar) geantwoord bereid te zjjn mede werking te verlenen aan een zo spoe dig mogelijk tot stand komen van een aanvaardbare subsidieregeling voor de bouw van internaten voor schip perskinderen. De Kamerleden hadden schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de huisvesting van schipperskinderen in het christelijk internaat in Krimpen aan den IJssef. Zij vroegen of het de staatssecretaris bekend is, dat de houten barak waarin 80 kinderen zijn ondergebracht, niet aan redelijke eisen voldoet. De burgemeester van Krimpen heeft al herhaalde malen laten mer ken dat de situatie in de school aller minst bevalt en zelfs heeft hij al met sluiting van het internaat gedreigd. De staatssecretaris heeft op de vraag of dit alles hem bekend is, be vestigend geantwoord en daaraan toe gevoegd een spoedige gunstige sub sidieregeling voor nieuwbouw te wil len bevorderen. DRIEBERGEN In Driebergen hebben enkele „linkse" partijen en D'66 hun krachten gebundeld in een nieuwe partij, de Progressieve Her groepering "70 (PH'70). De progressieve combinatie wordt gevormd door de PvdA, PSP, D'66 en PPR. Zij zullen met één lijst uitko men bij de gemeenteraadsverkiezin gen. Het bestuur telt zeven leden. Voor zitter is de heer Th. A. J. M. Jonker gouw (PPR), secretaris is de heer W. Kozijn (soc.). De dertigjarige J. Rijhof uit Ede was op slag dood toen hij op de weg tussen Arnhem en,Ede met zijn auto tegen een boom botste. De 21-jarige J. W. W. van der Kuijs uit Leende overleed in het zie kenhuis in Geldrop. Hij was ernstig gewond geraakt toen de bromfiets, waarop hij als duopassagier meereed, tegen een boom botste. De bestuurder van de brommer werd zwaar ge wond. wel bij Felici als in Rome, erop aan gedrongen heeft dat Felici opnieuw de zittingen zal bijwonen. Die wens is echter niet vërvuld. Wel deelde de kardinaal de afgevaardigden mee dat de paus hem zaterdag persoonlijk heeft laten weten het beraad in Noordwijkerhout met zijn gebed en intens meeleven te volgen. Het gevolg was, dat de kardinaal over de hoofden heen zich ook tot Rome richtte. Zijn rede was erop ge richt resterende misverstanden uit de weg te ruimen. Met .grote nadruk constateerde de kardinaal, dat het concilie geboren is uit het Vaticaans Concilie en er zelfs een goede vrucht van is. WERELDKERK Wat het concilie ook wil doen, het wil dit steeds doen in collegialiteit met de wereldkerk. Ik onderstreep dit opnieuw, op gevaar af vervelend te worden, zei de kardinaal er bij. „Wij geloven en ik bedoel: wij ge loven", zo vervolgde hij, „dat de ver bondenheid met de wereldkerk be hoort tot de volle werkelijkheid van het christen - zijn." Volgens de kardinaal ligt die ver bondenheid „in solidariteit met alle mede-christenen", maar ook ,,in de organisatorische verbondenheid met het wereldepiscopaat en met het hoofd ervan, de paus." Maar de kardinaal sprak aller minst als een serviele dienstknecht die zijn eigen persoonlijkheid ver speeld heeft. Het was duidelijk dat hij tegenover deze toezeggingen ook wat verwacht van Rome. De bisschoppen, zo zette hij uiteen, zijn zich er ook van bewust, dat zij krachtens hetzelfde Vaticaans Con cilie e,en eigen verantwoordelijkheid hebben voor de kerk van Nederland. Het concilie heeft „het bestaan van de eigen kerken en het beginsel van pluriformiteit erkend". Hij voegde daaraan toe: „Men herleze op deze punten tal van conciliedocumenten". En tot de „eigen rechten" behoren „de eigenheid in tucht, in spirituali teit, in gelovig doordenken van de heilsgeheimen". SPANNING De kardinaal erkende, dat daar door een spanning kan ontstaan tus sen Rome eh de eigen kerkprovincie. „Maar", zei hij, „ook hier geldt dan, dat de wederzijdse dialoog open blijft en de collegialiteit reëel wordt beoefend. Dit houdt in: wederzijds begrip voor elkaar, bereidheid tot aanvaarden van eikaars argumenten, geloof in eikaars goede trouw, erken ning van eikaars plichten en rech ten." Voor wie nog niet voldoende be sefte dat deze woorden niet alleen tegen de afgevaardigden maar ook tot Rome waren gericht, voegde de kardinaal eraan toe: „Zoals wij in ons land nog doende zijn het moeliijk spel van dialoog te leren, zo geldt dit ook voor de wereldkerk." BERAAD De kardinaal herinnerde uiteraard de aanwezige afgevaardigden aan wat van hen verwacht werd, en wat zij van het concilie mogen verwach ten. Dit is een beraad, zei hij. Dat wil zeggen, dat als iemand spreekt dat niet betekent dat het concilie ge sproken heeft. Ook zijn de ontwerp- rapporten geen conciliedocumenten. Demonstranten met borden waarop vrede voor Biafra wordt gevraagd bevonden zich gisteren onde de velen, die op het Sint Pietersplein de zegen van paus Paulus ontvingen. In het beraad gaat het om de dia loog, om inspraak en samenspraak. Maar de bisschoppen hebben hun eigen verantwoordelijkheid. Het con cilie moet niet proberen de bisschop pen voor het blok te zetten. Men moet de bisschoppen de ruimte laten om die eigen verantwoordelijkheid ook te kunnen uitoefenen. Zelfs geen besluit van een meerderheid kan hun die verantwoordelijkheid afnemen, voegde de kardinaal eraan toe. Maar toch bleef hij duidelijk over de hoofden van alle aanwezigen heen zich richten tot Rome. De belangrijk ste alinea uit zijn toespraak was misschien wel de volgende: Zondagavond heejt kardinaal Aljrink de vijfde plenaire vergadering van het pastoraal concilie in Noordwij kerhout geopend. Op de foto: de kar dinaal tijdens zijn 'openingsrede. „Veel hoopvoller (dan vrucht te verwachten van conflicten) lijkt ons daarom, de spanningen die kunnen ontstaan tussen het legitieme verlan gen naar de eigen aard van de plaat selijke kerk en de even legitieme wil om de eenheid van de wereldkerk door eendrachtig handelen te beveili gen, te verwerken in een geduldige dialoog, waarin men eikaars stand punt leert verstaan." (Van onze kerkredactie) ARNHEM Door middel van twee predikantenconferenties willen de baptisten in nauwer .contact komen met de vrije evangelischen en de pinksterge meenten. Op zaterdag 14 februari komen in Arnhem vijftien predikanten van de Unie van Baptistengemeenten samen met vijftien voorgangers van de Broe derschap van Pinkstergemeenten. Op 27 mei vindt een soortgelijke conferentie plaats, maar dan zijn naast vijftien baptistenpredikanten vijftien predikanten van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten uitgenodigd. Deze samenkomsten zijn een uit vloeisel van het besluit, dat de alge mene vergadering van de Unie van Baptistengemeenten verleden jaar nam, om zich (vooralsnog) niet aan te sluiten bij de Raad van Kerken, maar wel intensiever contact te zoe ken met verwante groepen. De conferenties zijn bedoeld om el kaar wat beter te leren kennen. Ge hoopt wordt dat deze nadere kennis making zal kunnen leiden tot samen werking, plaatselijk en landelijk. ALGIERS Algerije heeft vijftien Jehova's getuigen uitgewezen. Het zijn allen buitenlanders, meest Euro peanen. Hun wordt verweten, dat zij „zio nistische propaganda" bedreven. Vol gens de regeringskrant „El Moud- jahid" hadden zij rond duizend aan hangers geworven, onder wie ook ambtenaren. weer min. temp. gisteren neerslag Amsterdam mist -8 0 Brussel geh. bew. sneeuw -3 0 Frankfort -1 4 Genéve regenbui -1 18 Innsbruck niet ontvangen Kopenhagen mist -4 0 Locarno sneeuw Londen onbew. -7 0 Luxemburg sneeuw -2 11 Madrid half bew. 8 11 Majorca licht bew. 12 3 München |icht bew. -3 0 Nice regen geh bew. 6 41 Parijs -1 0 Rome geh. bew 11 9 Wenen ijzel -2 8 Zürich iw. bew. -8 0 OUDE PEKELA De samenwer kende actiecomité's in Oost-Gronin- gen hebben opgeroepen tot een boy cot van de sigarenfabriek Champ Clark in Nieuwe Pekela. Hier zijn onlangs dertig vrouwen ontslagen, omdat zij in staking waren gegaan. De directie van de fabriek heeft een advertentie geplaatst, waarin 40 vrouwelijke werknemers worden ge vraagd. Op voorstel van stakingslei der Fré Meis zullen de stakende meisjes en leden van de actiecomité's pjosten bij dé fabriekspoort om te verhinderen, dat anderen het werk van het ontslagen personeel overne men. Bovendien zal een tegenadver- tentie worden geplaatst, waarin de sigarenfabriek besmet wordt ver klaard. De 30 vrouwelijke personeelsleden van de fabriek zijn in staking gegaan, omdat zij in tegenstelling tot de man nelijke werknemers (15) geen loons verhoging van tien gulden kregen. BUENOS AIRES Een dam is gisteren aan de voet van het Andes- gebergte doorgebroken waardoor een twee meter hoge muur van modder en water zich op de stad Mendoza stortte. Mensen verdronken, bomen ontworteld en huizen werden ver woest. Volgens de laatste berichten zijn 33 doden geborgen, maar het doden tal zal veel hoger liggen. De getrof fen stad is van de buitenwereld af gesloten doordat de telefoon- en ka belverbindingen zijn verbroken. Mendoza, centrum van de wijn industrie, is één van de rijkste ste den van Argentinië. UTRECHT Gistermorgen vloog er een reclamevliegtuigje over Utrecht, dat een spandoek meevoerde met de woorden: „Eenheid met Rome", Kardinaal Alfrink die aan de Maliebaan te Utrecht woont, gaf gisteravond tijdens de opening van het Pasto- itaal Concilie in Noordwijkerhout toe het vliegtuigje te hebben ge zien. Als ik geen gevoel voor humor had gehad, zo zei hij, zou ik ver drietig zijn geweest dat men zijn aartsbisschop zo slecht kent. Men had het geld beter kunnen beste den voor de kinderen van Biafra. Deze laatste woorden ontlokten aan de afgevaardigden een enorm applaus. Later dacht ik, zo voegde de kardinaal er echter aan toe, dat de slagzin misschien niet voor mij bedoeld was, maar voor de Raad van Kerken die eveneens aan de Maliebaan is gehuisvest.... Vrijzinnigheid (G) 1 In 1896 zonden dr. A. Kuyper e.a. een gravamen tegen artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis naar de generale synode van de Gereformeer de Kerken, gehouden te Middelburg (augustus 1896). Eerst in 1905 cou peerde de generale synode van deze kerken, gehouden te Utrecht, de ge wraakte zinsnede. Volgens dr. Ph. J. Hoedemaker maakte dr. Kuyper zich inmiddels schuldig aan het vooruitlopen op de uitspraak van de kerken. Hij handel de alsof de toetsing van het geïncri- meerde punt aan de Heilige Schrift met het door hem gewenste resultaat reeds had plaatsgevonden. Op deze fic tie had hij bij voorbaat zijn antirevolu tionaire program gegrond. (G. J. J. A. Delfgaauw: „De staatsleer van Hoede- maker"). Het spreken en schrijven van prof. Augustijn c.s. roept bij mij de herinne ring op aan het gememoreerde histori sche gegeven. Aan him indoctrinatie ligt evenwel geen gravamen ten grondslag. En dat striemt te meer! Dr. H. A. Mulder schreef in deze rubriek terecht, dat de „wetenschappelijke eerlijkheid" in het geding is. Maar van geheel vreemd origine is hun wijze van doen helaas niet. Moordrecht K. A. Gort Vrijzinnigheid (7) Dank aan dr. H. A. Mulder voor zijn geleerd en wijs woord. Het waar dige en oprechte gedrag van professor Pos zij vele huidige VU-hoogleraren ten voorbeeld. Hetgeen verschillende moderne VU- hoogleraren in hun luidruchtig optre den zo onverteerbaar en onaanvaard baar doet zijn, is hun gebrek aan voor zichtigheid en terughoudendheid, die ieder werkelijk wetenschapsbeoefe naar kenmerkt. Geen ernstig onderzoe ker van de evolutie-theorieën zal be weren, dat zij de enige en laatste waarheid is. Hij zal haar hoogstens stellen als mogelijkheid naast andere mogelijkheden. De betreffende VU-hoogleraren heb ben hiermee kennelijk niet de minste moeite. Het is voor hen alles klaar en vast. Even klaar en vast als het voor de toenmalige theologen was om Ga lilei te veroordelen. Zij hadden er ook niet de geringste moeite mee. De VU-hoogleraren, die met hun tot nieuwe dogmata gestolde wetenschap de boer opgaan, onderschatten de bele zenheid van hun publiek. De tijd is voorbij, dat men het uitsluitend van theologen moest hebben. Velen uit de „schare" weten zeer goed, dat hetgeen deze theologen brengen als nieuw ver worven waarheden, vèèlal reeds lang achterhaalde hypothesen uit de na- tuur-historische wetenschappen zijn. Ergo niets nieuws. En om daarop een nieuwe theologie te 'bouwen is niet vooruitstrevend. De betreffende VU-hoogleraren moeten nog maar eens ernstig aan het studeren gaan. Me* name van hetgeen de beweegredenen waren voor oprich ting der Vrije Universiteit. Wellicht zullen zij zich dan terugtrekken. Den Haag Mr. L. van Heijningen MONNIKEN ZOEKEN IN GROTTEN (Van onze kerkredactie) KAIRO Een Koptische monnik, die tot bisschop benoemd is, werd daar van zo benauwd, dat hij de woestyn ingevlucht is. Patriarch Cyrillus heeft de monniken van de acht woestynkloosters van de Koptische Kerk in Egypte gevraagd, om in alle grotten en nederzettingen in hun omgeving te gaan zoeken. Ook heeft hij de woestijnpolitie ingeschakeld. De verdwenen monnik heeft met zijn vlucht aangeknoopt bij een oeroude Koptische monnikentraditie. „Pas nergens zo voor op, dan voor vrouwen en voor het bisschopsambt" werd de monniken oudtijds ingeprent. Overigens is in Egypte sinds eeuwen geen geval meer bekend van een monnik, die zich door een vlucht in de woestijn onttrok aan een bisschops benoeming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2