tussen oud en nieuw „Kaping" was publiek geheim SUKRISTOL Door nalatigheid zou zakenman zijn overleden Enorme brand vernietigt voor anderhalf miljoen - - Prijzenslag in mini-panty's Frankrijk houdt 50 Israëlische toestellen vast Frans onderzoek in volle gang Minder knallend afscheid dan in voorgaande jaren Biafranen houden stand MBJ WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 ifiiiiPillfeïS* We kijken ons tuintje in: in de greep van de winter. Groen is er piet meer; alleen aan de boomtakken hangt nog een enkel ver schrompeld blad. De chrysanten zijn sinds lang verdord, en de jgneeuwklokjes schuilen nog onder de harde grond. I Toch moet de lente onderaards werkzaam zijn. Maar we kun- °Jnen het niet zien. Nu, 31 december 1969. I Er zijn zoveel dingen, die we (nog) niet zien. In de jaren zestig „hondejaren" lazen we ergens werd de komst van de nieuwe jmens voorspeld. „Een nieuw type mens vormt zich. Mondiaal ge oriënteerd inclusief denkend over de grenzen van volkeren en rassen heen, het nieuwe type Nederlander, dat eindelijk de bood schap van Teilhard de Chardin verstaat, die zei dat de poorten van de toekomst slechts open zullen gaan voor allen tesamen." Misschien zijn ze er, we kennen er weinigen. De laatste dagen is traditie getrouw vaak teruggeblikt: op op de afgelopen tien jaar vol geweld (het is al bijna gênant dit uit te spreken) en soms verder terug. Ook worden verwachtingen uitgesproken over de jaren die als 't ware ongeduldig voor de deur van onze woningwetwo ning, flat of bungalow staan. Er zijn „prognoses" van futurolo gen, die iets van een heilsver wachting hebben. Sommigen vestigen hun hoop niet op de techniek, maar op revoluties en grote mannen. Niet meer op Adenauer, Chur chill en de Gaulle. De oude man van Rhöndorf is dood, evenals Winstons Churchill. Hun namen staan in de geschiedenisboekjes. En de Gaulle loopt soms mok kend tenminste dat vermoe den we door zijn tuin. Er zijn anderen: Mao, Fidel Castro, Che Guevara. De heilsver wachting is zo oud als de mensheid. En het streven naar een betere we reld die we volgens sommige we tenschappelijke voorspellers in de ja ren zeventig tegemoethollen is niet te veroordelen. Maar hoe vaak slaat het niet in zijn tegendeel om? We beginnen woorden, die als reclame-slogans worden misbruikt, te wantrouwen. Bij voorbeeld het bijvoeglijk naam woord NIEUW. Een soort nieuw dat al zo oud is. Op de drempel van deze eeuw ston den onze voorouders te trappelen om als we de verhalen mogen geloven de nieuwe tijd binnen te gaan. en milider lang geleden rolde de stoom wals van de nieuwe orde over Euro pa, dat een „Neuropa" moest worden. De prille socialistische beweging dacht aan een nieuwe dageraad. In oprechte dankbaarheid voor de wel vaart en de sociale verworvenheden, constateren we toch dat de nieuwe soorten chocola en spilnazie die de tv-reclame door lekkerbekkende, gre tig happende, mooie dames en heren laat presenteren, ons meer doen den ken aan schemering in het oude Euro- Wat voor nieuws zullen de komen de jaren brengen? De nieuwe mens, waaraan in laboratora en psy cho- technische instituten al opge wekt wordt gedokterd? Of het type mens, dat wijlen Romano Guardini cultuurfilosoof in zijn boek „De gestalte der toekomst" heeft ge- schetst? Over de generaties van de laatste honderd jaar zegt hij: „De mens heeft een mate van macht ontwik keld, die boven alles wat men vroe ger kon vermoeden, uitgaat. Deze macht heeft zich verregaand geobjec tiveerd; in wetenschappelijke inzich ten en arbeidsstructuren, die steeds nieuwe problemen oproepen; in poli tieke structuren, die zich bewegen naar iets In de toekomst; in techni sche vormen, die als het ware vanuit hun eigen dynamiek voorwaarts drin gen..." „Het werk en het effect daarvan gijn hem over het hoofd gegroeid en Huib Goudriaan (Foto Herbert Behrens) hebben zich onafhankelijk gemaakt. Zij zijn iets van buitenmenselijke, kosmische, om niet te zeggen demoni sche aard geworden, dat niet meer door de mens geleid kan worden Be tekent dit dat hij niet meer de macht, maar de macht hem regeert?" Guardini concludeert dat de mens die in de komende tijd nodig is, moet weten dat er geen heerschappij be staat, die niet tevens heerschappij over zichzelf is. „Er kan geen vorm tot stand komen, als degene die hem wil scheppen niet zelf gevormd is. Er bestaat geen grootheid, die niet op zelfverloochening steunt. Het geloof aan de zogenaamde goede natuur is lafheid. Het kijkt langs het kwade heen, dat er evengoed is." Dit lezend denken we aan de plan ners, de planologen, de opstandige studenten. de sociologen, de psycholo gen, de mensenmakers die ons biolo gisch erfgoed denken te verbeteren. We denken ook aan de regeerders: aan Pompidou en Nixon, Husak en Ulbricht, Luns en Wilson. Wie zi.in de mensen, die ingrepen in Tsjechoslowakije en Vietnam? Wie beslissen voor ons en onze kinderen? We hopen van ganser harte dat ze soms ook door twijfel worden bekro pen, zoals wij. We hopen tevens dat ze niet alleen de problemen, maar ook zichzelf doorzien. Guardini zegt dat het type mens, dat we nodig hebben, bij machte moet zijn door de schijn heen te zien,' die temidden van alle wetenschappe lijke en technische ontwikkeling heerst: door het bedrog van de liberale cultuurvergoding, maar ook van de totalitaire wereldvervolma- king en van de nieuwe mythen." En hij gaat verder: „Als u de we tenschappelijke onderzoekingen de technische constructies en de econo- miscge ondernemingen en organisa ties nagaat tot het punt, vanwaar zij uitgaan waar komt u dan terecht? Bij de mens. In waarheid voeren al le, ook de meest „realistische" beslui ten terug naar een uur waarin d# mens met zijn inzicht, zijn wil ein zijn geweten alleen was en zich af vroeg: wat is het juiste?" Guardini besluit: „Ofwel er was '.o n uur niet, en dan was juist deze afwezigheid het eerste, en daaruit ontstond dan de zinloosheid... Wan neer men tijden beleefd heeft als de laatste tientallen jaren, dan moest men eigenlijk enigszins weten hoe het menselijk bestaan verloopt. Em waarom de meest doordachte orde ning en de aanwending van de mach- tigste krachten op puinhopen konden uitlopen." Waarom? Waarom zullen wij wel licht de komende jaren mieuwe puin hopen aanschouwen? Misschien heeft het er iets mee te maken dat we steeds minder met onszelf alleen zijn. Wat ook niets nieuws is. Blaise pa scal schreef al in de zeventiende eeuw „dat al de ellende uit één oor zaak voortspruit, namelijk deze dat zij geen ogenblik rustig in een kamer kunnen blijven zitten. Iemand die er behagen in schept thuis te zijn, zou niet er op uit trekken om een stad te helpen belegeren." Wij, twifctigste-eeuwers, kunnen he laas niet eens rustig thuis zitten. Het tv-scherm brengt de onrustige we reld bij de thuiszitters. En volgens een terzake kundige psycholoog over voert de Amerikaanse televisie de kij kers met zoveel geweld, dat doden lustprikkels opwekt bij kinderen, er een breuk tussen ouders en kinderen ontstaat, en eenderde van de kinde ren van de Newyorkse lagere scholen niet kunnen lezen bij het verlaten van de school. Niets kwaadaardigs over het medium als zodanig, maar in Nederland heeft het kunstmatige leven van het scherm gelukkig nog niet zoveel invloed. En het alleen zijn, het zoeken van de stilte? Misschien is er vanavond naast de oliebollen, de sherry, de port, de jonge of de ouwe, het bier, de whisky, de diverse wijnen tijd voor bezinning. Over het jaar dat aan de deur klopt, en dat nog nieuw is. Een onbeschreven blad papier, dat hopelijk vol komt op de manier die u gelukkig maakt. Het kan ook anders gaan dan we willen. Temidden van 's we relds troosteloosheid, die ons af en toe naar de keel grijpt, den ken we wel eens aan het slotkoor van Beethovens Negende Sym fonie: „Seid umschlungen, Millionen! Diesen kuss der ganzen Welt! Brüder, überm Sternenzelt Muss ein lieber Vater wohnen." Broeders, boven de sterren moet een goede Vader wonen. EMMEN Onder dameskousen fabrikanten wordt een felle concur rentiestrijd in z.g. mini-panty's ver wacht. Danlon zal ze gaan brengen van 1,75. Andere fabrikanten zullen volgen met prijzen eveneens onder de twee gulden. De mini-panty heeft een snelle op komst gehad. Hij kenmerkt zich door grote elasticiteit, waardoor het moge lijk is één kwaliteit en één maat te brengen, die door een groot aantal vrouwen kan worden gedragen. Behalve deze goedkope „eenheids kous" zullen ook de duurdere panty's voordeliger worden. Volgens de in dustrie gebruikt de Nederlandse vrouw per maand gemiddeld twee paar kousen of twee panty's. De meesten beschouwen ze als weggooi- kleding: bij beschadiging worden ze niet meer gerepareerd. BORDEAUX Direkt na de „ka ping" van de vijf kanonneerboten, kwam ook de kwestie van de vijftig door. Israël gekochte straaljagers weer in het volle daglicht. Frankrijk, gebonden door het wapenembargo dat de Gaulle begin januari instelde, levert deze toestellen niet af. De laatste drie Miragestraaljagers zijn gisteren aan de Franse lucht macht overgedragen. Nadat het le veringsverbod was opgelegd, heeft de Dassault-fabriek de toestellen over verscheidene bases verspreid. Luchtvaartmensen zeggen dat een gang van zaken zoals bij de kanon neerboten bij de Mirages niet mo gelijk is. Commercieel en juridisch ligt dit heel anders. Eigendom Israël heeft terugbetaling van het bedrag dat voor de kanonneerboten was gestort, aanvaard, maar weigert pertinent de koopsom voor dc Mira ges terug te nemen. Deze vliegtui gen zijn dus nog geheel hun eigen dom. De Franse regering levert de vliegtuigen niet af, maar kan er op geen andere manier over beschikken. De luchtmachtbases Istres, waar 40 van de 50 Israëlische Mirages staan, wordt streng bewaakt. Boven dien kunnen deze vliegtuigen Israël niet bereiken zonder minstens een maal tijdens een dergelijke vlucht te tanken. Daarvoor zou een tussen landing in Italië of Griekenland no dig zijn. Dassault onderhoudt de vliegtui gen op zijn kosten omdat zij voort durend vliegklaar moeten zijn. Daar om ook vliegen Franse piloten er tweemaal per maand mee. Inspectie Israëlische deskundigen, die deel uitmaken van de Israëlische aan koopcommissie die al jarenlang in Parijs is gevestigd, voeren regelma tig inspectie uit op de vliegvelden waar hun straaljagers staan. Zij zijn hiertoe onder het koopcontract ge- rectigd. Hoewel Israël in de VS 50 Phan- tom-straaljagers heeft gekocht, en er nog 25 wil kopen alsmede 75 Sky- hawks, blijft het land belangstelling houden voor de Mirage-5 omdat deze veel goedkoper is. Zoeken naar vermist jongetje gestaakt HAARLEM Het zoeken naar de vermiste 8-jarige Erik Hoogenboom j is gisteravond gestaakt Honderdvijf- i tig militairen hebben vergeefs de om geving van de Hartekamp, waar de iongen werd verpleegd, uitgekamd. De politie van Heemstede neemt aan dat het jongetje door het ijs van de Leidse vaart is gezakt en is verdronken. Behalve de militairen hebben ook politiemannen en kik vorsmannen aan de speuractie deel genomen. (Vervolg van pagina 1) CHERBOURG Vier Franse ministeries: van financiën, de fensie, buitenlandse zaken en transport, zijn gisteren een uit gebreid onderzoek begonnen van de papieren, die het vertrek van de vijf kanonneerboten uit Cher- bougr mogelijk hebben gemaakt. Deze vier hebben alle een aan deel gehad in de goedkeuring van de verkoop van de boten en hun vertrek uit Frankrijk. Een van de onopgehelderde vragen is hoe het mogelijk was dat de auto riteiten de boten hebben laten ver trekken met Israëlische bemannin gen. De Israëliërs waren, zoals gebrui kelijk is, in Cherbourg om de sche pen te testen. Hoewel Starboat de schepen had gekocht voor vreedzame doeleinden, zoals de Franse regering volhoudt, Heten ze ze toch gaan met de Israëlische zeelui. Publiek geheim Franse kranten schrijven .dat strenge maatregelen zullen worden genomen tegen de ambtenaren en autoriteiten, die bij deze zaak een AMSTERDAM De weduwe van een op 24 december in het Wilhelmina Gasthuis overleden zakenman, de 49- jarige M. J. J. Wijnberg, heeft by de justitie om een nader onderzoek ge vraagd naar de omstandigheden die tot de dood van haar man hebben ge leid. De heer W. werd op 21 december opgenomen wegens blindedarmontste king. Er werden complicaties vermoed. Volgens de echtgenote zou het voor onderzoek te lang hebben geduurd, waardoor buikvliesontsteking kon ont staan. Als gevolg daarvan zou de man zijn overleden. Zij wendde zich tot de justitie, op vermoeden van nalatigheid in het zie kenhuis. (Vervolg van pag. 1) De brand ontstond in het schaftlo kaal van de firma Zwijsen, waarschijnlijk rond de brandende oliekachel. Het vuur greep om zich heen en in geen tijd stonden kantoor en opslagruimte van de ijzerhandel in lichtelaaie. Men kon een nieuwe vorkheftruck en enkele papieren in veiligheid brengen; voor verder ber gingswerk was geen tijd. Vlucht Het personeel, 25 van de 35 werk nemers van Zwijsen, dat op punt stond naar huis te gaan, kon weinig meer doen dan de vlucht nemen. De vuurhaard nam direct zulke ge weldige vormen aan, dat de ge reedschapswagen, die op het eerste alarm was uitgerukt en binnen drie minuten ter plaatse was, machteloos stond. Daar kwam bij, dat de eerste aan pak van de brand weinig gelukkig was. De gcreedschapswagen werd zo ongelukkig opgesteld, dat deze op een beslissend moment snel moest terug trekken, daarbij een waterver- deelstuk met aangesloten slangen stuktrekkend. Het gevolg was, dat de vlammen, die inmiddels uit het dak van de opslagloods sloegen en tot de vensters op de tweede verdieping van de zijgevel van de zeilmakerij reik ten, vrij spel hadden. Onder de hitte knapten de ruiten, het vuur sloeg naar binnen, rondgrij- pend in de stikkerij op deze tweede etage. De opgeslagen vlaggen, die hier afgestikt worden, waarna ze dan elders geverfd moeten worden, wil den wel branden. Hoewel het binnen negen minuten van klein alarm groot alarm was ge worden en er rond half zes, dertien minuten na tet uitbreken van de brand, een macht aan materieel beschikbaar was, bleek het niet mo gelijk uitbreiding van de brand in de zeilmakerij te voorkomen. Ook hier werden de eerste verdie ping en het magazijn op de begane grond zo snel door de vlammen vero verd, dat ook het 20 man tellend personeel van de zeilmakerij, dat uit gelopen was om de brand bij de bu ren te zien, niets uit het gebouw heb ben kunnen redden. Toch nog Tot overmaat van ramp was een deel van de administratie van Zwijsen bij Hendrik Veder in veilig heid gebracht, een maatregel, die er toe geleid heeft dat dc geredde pa pieren alsnog verloren zijn gegaan. Een spectaculaire foto van de grote brand aan de Rotterdamse IJselhaven, die gisteravond twee bedrijven vernielde. De politie hield de samengestroomde nieuwsgierigen op een veilige af stand. Er was zoveel publieke belangstelling dat een uit Over- schie opgeroepen ploeg vrijwil ligers grote moeite had het ter rein van de brand te bereiken. De politie moest hen ten slotte verder helpen. Op het kantoor van Hendrik Veder is men er tenminste nog in geslaagd iets van de administratie in de brandkast te doen voordat men de vlucht nam. Hoewel de brand in de zeilmakerij, waar alle aandacht zich op richtte omdat er van de ijzerwarenopslag toch niets te redden zou zijn, van drie kanten werd aangevallen, en on der meer de waterkanonnen van de drie blusboten van de havendienst ongelooflijk veel water naar binnen wierpen, was de strijd hopeloos. Het vuur liet zich door de felle Noordoostenwind opgejaagd door niets weerhouden. Het heeft er zelfs naar uitgezien, dat het gebouw zou instorten; een zijgevel en de voorge vel trokken bij de geweldige hitte ontwikkeling zienderogen krom. Wel slaagde de brandweer erin, links de opslagplaats van de groot handel in bouwmaterialen van Van Wijngaarden en rechts de be drijfsruimten van de handelscompag nie Goudriaan te sparen, ofschoon brand en waterschade konden wor den voorkomen. Op een moment dat het ernaar uit zag dat het vuur in de zeilmakerij wat afnam en men tenminste enige greep op de brand kreeg, deed zich een nieuwe moeilijkheid voor. Oliewalm De olieopslagtank van de kachel, waaromheen alle ellende begonnen was (gisteravond bestond overigens niet de minste zekerheid over de oor zaak van de brand) vatte vlam. het geen onmiddellijk het hele operatie gebied in een dikke vette walm zette, waarin niets meer te zien was. De persluchtmaskers bewezen uitsteken de diensten, de schijnwerpers van de brandweervoertuigen moesten het te gen de rookdelen afleggen. Rond acht uur was ook de zeilma kerij zo ver uitgebrand dat men de brand meester was en het gevaar voor nieuwe uitbreidingen onder meer naar de opslagplaatsen van de handelscompagnie en voorts de nieuwbouw van de zeilmakerij Hen drik Veder iets verder op bezwo ren had. De nablussing heeft echter ook nog uren gevergd. Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaldoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. minder duidelijke rol hebben ge speeld. Het persbureau Associated Press is na een onderzoek in Cherbourg tot de voorzichtige conclusie gekomen dat een aantal hoge functionarissen op de hoogte geweest moet zijn van de operatie. Het vertrek van de ka nonneerboten scheen een publiek ge heim. Een voorbeeld: op kerstavond vroegen drie Israëlische zeelui aan de apotheker Thorel om alle vita minetabletten die hij in voorraad had. René Lavieille hoorde deze con versatie aan. De apotheker zei dat hij bijna niets voorhanden had, maar dat zijn voorraad maandag weer zou zijn aangevuld. De zeelui hadden hem, aldus Lavieille, geantwoord dat ze er dan niet meer zouden zijn. ■oheldera Deze luchthartige conversatie, con cludeert AP, zou er wel eens np kun nen wijzen dat de zeelui wisten dat de Franse autoriteiten hun niets in de weg zouden leggen als zij door het radarscherm van dc haven zou den vertrekken. Grote haast Aan de andere kant blijkt echter dat de Israëliërs in grote haast zijn vertrokken: op de kade werd een kist gereedschap achtergelaten en ook zes personenauto's van de zee lui bleven in Cherbourg. Een aantal officieren had in een hotel plaatsen gereserveerd voor het kerstdiner. Een jonge verslaggever, die vriend schap had gesloten met twee Israë lische officieren, zei echter dat zij openlijk verkondigden dat zij de bo ten mee naar Israël zouden nemen. Een andere verslaggever hoorde op 21 december van een (Franse) vriend, die op de scheepswerf werkte waar de kanonneerboten waren ge bouwd. dat de schepen in de loop van de volgende week zouden vertrek ken. V rachtauto\s Ook had deze man gezegd dat iedereen het stilzwiigen was opge legd. Dit ofschoon iedereen dc vrachtauto's, die voedsel en voorra den naar dc kanonneerboten brach ten, duidelijk had kunnen zien. De meest gehoorde uitleg in Cher bourg voor de geheimhouding rond het vertrek van de kanonneerboten is, dat de Israëliërs en hun vrienden bang waren dat, als zij te lang wacht ten, anti-Israëlische elementen er achter zouden komen en het vertrek zouden verhinderen. DEN HAAG „Ik schat, dat het Nederlandse publiek dit jaar voor on geveer 8,5 miljoen gulden heeft uitge geven voor de aanschaf van vuur werk. Opmerkelijk is echter, dat er een tendens is naar minder lawaaie rig vuurwerk. De vraag naar knal lend vuurwerk is wat afgenomen, maar de interesse voor vuurwerk met lichteffecten is gestegen. Aan het woord is de heer Chr. Hoekstein, stafmedewerker van de Kon. Ned. Kunstvuurwerk- en muni tiefabriek A. J. Kat v/h Loeff NV, aan de vooravond van het einde ven de jaren zestig. De fabriek heeft het hele jaar door enorme hoeveelheden vuurwerk gefa briceerd en uit China geïmporteerd. Alle voorraden zijn thans vrijwel uit verkocht Het Chinese vuurwerk met name het zogenaamde slinger- vuurweric is dit jaar bijzonder iai trek, zo vertelt de heer Hoekstein. Hij meent, dat het publiek, evenals het vorig jaar, duidelijk voor het duurdere vuurwerk heeft gekozen. Zonder aarzeling worden stukken ge kocht van 10 of zelfs meer. Toch blijft het goedkope rotje bij velen een geliefd artikel. GENÈVE Biafraanse troepen hebben een een federale Nigeriaanse eenheid, die probeerde in een gebied ten zuidoosten van de weg Owerri - Port Harcourt door te dringen, ver nietigd. Tijdens gevechten In het zuid westen hebben de Biafranen een vij andelijke aanval afgeslagen waarbij zware verliezen aan de Nigerianen zouden zijn toegebracht en verf mili tair materieel werd buitgemaakt De federalen hadden in het gebied van Anambra en in Onitsja een ge weldig offensief ontketend. Ook hier konden de Biafranen stand houden. Samen werki lig KNSM-Müller in onderzoek AMSTERDAM/ROTTERDAM De direkties van de Koninklijke Ne- derlandsche Stoomboot-Maatschappij en van Wm H. Müller en Co N.V. hebben .meegedeeld in overleg te zijn< Zij onderzoeken of een samenwer king op het gebied van de zeescheep vaart en erin intensivering van de reeds jaren bestaande samenwerking op het gebied von de daarmede ver band houdende bedrijfsactiviteiten tot een versterking van de positie van beide ondernemingen zou kun- tnen leiden. Het is echter op dit ogenblik niet mogelijk enigerlei indicatie te geven tot welk resultaat dit overleg zal lel* den, aldus de mededeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7