Sexuele opvoeding op basisscholen nodig ..een jaar met een rondje Immigrante licht Nederlanders voor drie ton op EXPLOSIE OP NOORSE TANKER politieman bij MAAR ZONDER HULP GAAT HET NIET Boerenpartij klaagt KRO-voorzitter aan Van zijn oud Rappard breidt aanklacht tegen AR-raadslid uit Schietpartij in lasgow gedood Levenslang voor Jordaniërs Ontslagen bij Rolls-Rovce Nixon ondertekent toch belastingwet Na Marpessa en Marctanu Kong Haakon VII Twee negers na veertien jaar uit dodencel BEJAARDE BESTEELT ZICHZELF 5 WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 Uw rondje energie in 1970 is King. Natuurzuivere King maakt liet allemaal wat makkelijker. King verkwikt en verkwiekt. King lioudt monden fris en mensen monter Natuurzuiver iLASGOW Bij een schietpartij je Schotse stad Glasgow is gister dag een rechercheur gedood, wer- twee andere politiemannen ern- gewond een van hen levens- aarli jk en werd een vierde aan hand getroffen. ie politiemannen allen in uni- m waren bezig met een onder- k naar een kort tevoren in Lin- od, 20 km buiten de stad, gepleeg- bankroof. Daarbij hadden drie ge jende mannen circa 300.000 buit- iaakt. )e schoten vielen toen de politie- innen een huis wildeth binnengaan. Twee doden na frontale botsing HEESCH Bij een verkeersonge luk op de provinciale weg Oss-Heesch zijn gisteravond de 21-ja- rige Th. Reijs en de 18-jarige H. de Winter, beiden uit Oss. om het leven gekomen. Hun auto botste frontaal op een tankauto. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) LUNTEREN Op de vraag of de christelijke school een taak heeft bij de sexuele opvoeding, dient een onverkort ja te vol- §en. Zodra men met opvoeding bezig is van jongens en meisjes, dan is men ook bezig met hun sexuele opvoeding. Net zo min als we lichamelijke en godsdien stige opvoeding buiten de totale opvoeding kunnen houden, hoort de sexuele opvoeding er heel gewoon ook bij. Dit is een van de uitspraken in dit geval van dr. C. Blankestijn. di recteur van het Nationaal protestants centrum voor de geestelijke volksge zondheid die een tweedaags con gres van het protestantse lagere on derwijs zich tot de zijne heeft ge maakt. Het bezinningscongres. dat gisteren in de Blije Werelt werd afgesloten en onder auspiciën stond van het Christelijk Pedagogisch Studiecen trum in Den Haag en bovengenoemde organisatie waar dr. Blankestijn di- I reeteur van is, werd door een hon derdtal mensen uit het onderwijs bezocht en heeft voor velen verhel derend gewerkt. Vandaar, dat in enkele gesprekken nader op de werd ingegaan en ook ervaringen uitgewisseld konden worden. forum - praktijk De Dubbelspionsier Robert Gulp en de Wrekershelding Diana Rigg zullen binnenkort samen optre den in het toneelstuk Married Alive dat door een Londense televisiemaatschappij verkocht is aan de Amerikaanse NBC. AMSTERDAM De presi dent van de rechtbank van Am sterdam. mr. B. van der Waerden heeft gisteren de geruchtmaken- EmiiiPte IS iet a/mrt De Australische schapenscheerder Danis Michael Rohan is door de rechtbank te Jeruzalem ontoerekeningsvatbaar verklaard wegens zijn brandstichting in de Al Aksamoskee eerder is jaar. Op de foto Rohan tijdens de uitspraak in zijn kogelvrije kooi. BARNEVELD Veertig le en van de afdeling Enschede an de Boerenpartij hebben een is tot strafvervolging en scha- evergoeding van elk 499 in- ediend tegen KRO-voorzitter ir. H. van Doorn, die zich medio ktober in een t.v.-interview latdunkend zou hebben uitge- iten ten opzichte van leden van eze partij. Me welen ev yeen raad mee Deze tijd kenmerkt zich door onge- )ne en abnormale dingen. Er wordt n de lopende bar.d geprotesteerd en lemonstreerd Het negatieve wordt ieds geaccentueerd. Radio en televi- vormen daarvan een duidelijke ierspiegeling. De nadruk word! ge ld op ellende; ongeluk; onzedelijk- id en eenzaamheid. Alsof er geen jdschap. geluk, eer en gemeenschap it God en mensen bestond! N'u moest zelfs het Kerstfeest het itgelden. Het lijkt wel of de mensen geen raad mee weten. Hoe zou dat ih komen? De oorzaak ligt hierin: lang wij Kerst zien als een roman- ch feest van flonkerende kerstboom pjes; overvloedige maaltijden ën ntimentele melodieën, gaan we aan ware zin van Kerstmis voorbij. Maar wie waarachtig ert. ziet onmiddellijk ibbe het Kruis verrijzen, want onze nde tegen een driemaal heilig God us de oorzaak van Christus' komst 1 aarde. En de oorlog in Vietnam en Biafra u direct beëindigd worden als ffistus de Vredekonir.g, in het hart in politici en alle mensen mocht bin- inkomen. maar de meesten houden ïm erbuiten. Laten we. ook in het komende jaar, i volgende vier versregels méér in dachten houden; O. geef dat or.ze irten. Toch altijd zijn geeicht. Heer zus. op Uw smarten: Op 't werk or U verricht W. J. van der Leer Mr. Van Doorn heeft in dit vraag- gesprek uitlatingen van minister Beernmk over het programmabeleid bij bepaalde omroepen „gave nonsens" genoemd, „waarvoor ie mand van de Boerenpartij zich niet zou hoeven te schamen". Tijdens de gisteren in Barneveld gehouden jaarvergadering van de Boerenpartij werd besloten een aan klacht tegen de KRO-voorzitter in te dienen omdat de leden van de Boe renpartij zich door deze opmerking, persoonlijk voelen gegriefd. Bovendien wordt van mr. Van Doorn geëist dat hij zijn woorden openlijk voor de televisie zal terug nemen. „Vrije omroep"' Aan het eind van deze vergadering werd de heer Koekoek herkozen als voorzitter van de Boerenpartij. De heer Koekoek pleitte onder meer voor de totstandkoming van de ..vurig verlangde" vrije omroep. ..In de strijd tegen het beleid van de vijf grote partijen kunnen wij de radio en de televisie niet missen", zo ver- I klaarde hij. NABLOES Een Israëlische mili taire rechtbank heeft gisteren op de bezette westelijke Jordaanoever in Nabloes de commandant en de plaats vervangend commandant van een Arabische guerrillagroep tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Vijf andere leden van de groep kre gen elk dertig jaar. De guerrillaeen heid onder leiding van de 22-jarige .lordaniër Hamid Mahadar en zijn 25-jarige landgenoot Assas Hassan, uitgerust met wapens en explosieven. was onlangs in het Jordaandal gevan gengenomen. De zeven strijders heb- Kerstfeesl ben anen pen bekentenis afgelegd, achter de Scliietklare steugun in woonwagenkamp (Van onze correspondent) I ARNHEM De Arnhems»? politie heeft bij een inval in het woonwa genkamp in Arnhem een schietklare stengun met 26 scherpe patronen in beslag genomen. De laatste weken doet de Arnhemse politie vrijwel da gelijks wapenvondsten. Ditmaal was er ren tip binnengekomen. Er is pro ces verbaal opgemaakt tegen de i 38-jarige koopman P.P. De heer Blankestijn waarschuwde ervoor dit facet van de opvoeding te isoleren. Dat is een fout die vaak gemaakt wordt. Zo goed als men op school dient in te gaan op vragen van kinderen over God. bloemen, dood gaan. /o goed mogen kindervragen over de man. de vrouw: bevruchting e.d. door de onderwijzer niet ontlo pen worden. Doet men het wel, door er neen op te zeggen, of: daar ben je nog te klein voor. of: daar zullen we het later nog wel eens over hebben, want dat is nog te moeilijk voor jullie, dan is men in feite met negatieve opvoe ding bezig en voert men weer die kwalijke apartheid in. Dal doel men in feite eveneens in dien men meent eerst de ouders te moeten vragen of zij het wel goed vinden of er (ook) sexuele opvoeding op school wordt gegeven. Het is zon der meer een vanzelfsprekende taak, evenzeer als godsdienstige opvoe- ding en lichamelijke opvoeding, waarvan men toch ook niet eerst aan de ouders gaat vragen of zij daarmee wel akkoord gaan? Iets geheel anders is. dat de christelijke school de ouders neel duidelijk via klasse- of ouder avonden bijvoorbeeld gaat vertel len HOE men het doet of van plan is te doen. Het behoort immers speci fiek tot de sfeer van de christelijke school steeds de ouders in te lichten over de manier van opvoeden? Dat er heel wat informatiemateri aal over dit onderwerp bestaat had den de congresgangers al gezien uit de uitgebreide voorlichtingsmap die hun was uitgereikt. Mej. drs. AL Ko ning ging daar nog nader op in: be halve boekjes en andere lectuur zijn er ook goede dia's en filmstroken voorhanden. Zij maakte o.m. duide lijk. dat goed materiaal bij deze op voeding op school bijzonder nuttige diensten kan bewijzen. Tevoren was een enquête gehou den. waarvan de formulieren naar ruim 2400 christelijke basisscholen waren verzonden. Veertig procent daarvan reageerde hierop, zodat deze enquête niet geheel respresentatief te noemen was. Enkele voorzichtige conclusies die men eruit durfde te trekken waren a. dat blijkbaar een groot deel van de genen die gereageerd hadden voor sexuele opvoeding op school is. maar dat b. daarbij toegewijde hulp niet gemist kan worden. Aan het slot van de conferentie werd daarom de wens uitgesproken dat er nadere richtlijnen over liet hoe worden geproduceerd. Andere goede mogelijkheden achtte men het van tijd tot tijd vormen van gespreksgroepen, waarin ervaringen kunnen worden uitgewisseld en na dere praktische adviezen kunnen worden gegeven. Er is ook behoefte aan een eenvoudig boekje met voor beelden in deze zin: op die en die vraag dient men in deze richting te antwoorden Iedere congresganger nam op zich de zaak van de sexuele opvoeding op school bij zijn schoolbestuur aan de orde te stellen. Dal zal ook gebeuren via een uitgebreid verslag over de conferentie die in het CPS- blad zal verschijnen. Omdat niet alle scholen dit blad ontvangen is men van plan aan alle christelijke scholen stencils met de hoofdlijnen van het besproke ne op de conferentie te verzenden. LONDEN In het Engelse Rolls Royce concern moeten volgend jaar in de afdeling vliegtuigmotoren 3.500 van de 45.700 werknemers worden ontslagen, als gevolg van een drasti sche personeelsinkrimpirtg. Doel van deze inkrimping is het afvloeien van overtollig personeel, stroomlijning van de productie en handhaving van de concurrentiepositie op de wereld markt. Het merendeel van de werknemers die worden ontslagen, gaat met ver vroegd pensioen. pp wegen Op welke manieren kan nu up deze materie worden ingegaan in de klas? In hoofdzaak zijn er twee wegen: via de menskunde, die men overigens te kort doet indien men deze „on geslachtelijk" doceert. via het godsdienstonderwijs (de bijbel is heel open over sexuali(eit) maar ook via het klassegesprek, dal meer en meer. ook bij het basisonderwijs, ingang vindt. Daar worden allerlei vragen gesteld. Komen dit soort vragen naar voren dan kan er incidenteel op inge gaan worden. Dit alles is natuurlijk gemakkelijker gezegd dan gedaan. r WASHINGTON President Nixon heeft gisteren de veelomstreden wet tot herziening van de belastingen in de' VS met zijn handtekening be krachtigd. maar de mogelijkheid opengelaten dat hij volgend jaar voorstellen zal doen voor een be lasting op de toegevoegde waarde om voor het begrotingsjaar 1971 een evenwichtige begroting te kunnen opstellen. Nixon zei dat hij de wet heeft on dertekend omdat de goede voorzie ningen ervan opwegen tegen het na deel van een vermindering der over- heidsinkomen met drie miljard dol lar. F,en tekort op de Amerikaanse begroting op dit ogenblik is volgens de president onverantwoord en ontoe laatbaar. (Van een onzer verslaggevers) GORCUM Burgemeester mr. R. L. J. Ridder van Rappard, sinds maanden geleden betrof die aanklacht het feit dat de heer Eckhardt smaad tegen het ex-raadslid J. H. M. Eckhardt, uitgebreid. Enkele mannden geleden betrof die aanklacht het feit dat de heer Eckhardt in een AR-bestuursvèrgadering in Gorkum gezegd zou hebben dat wethouder M. Oostlander door de burgemeester gechanteerd werd. Tijdens het onderzoek van de rijks recherche heelt het voltallige AR-be- stuur dal ontkend. De heer Van Rap pard klaagt het ex-raadslid nu aan in verband met een uitlating van deze. gedaan tijdens de in oktober uitge zonden KRO-actualiteitenrubriek „Brandpunt". In die uitzending zei wethouder Tuinenburg. dat de elf weggelopen raadsleden bij het beschermen van wethouder Killian hun eigen belangen najoegen. Rierop antwoordde de heer Eckhardt dat hij dit een verdachtma king vond die hij meer in de sfeer van burgemeester Van Rappard vond thuishoren. Dit antwoord is nu de kern van de nieuwe aanklacht. De heer Eckhardt is van plan zijn bewering met een reeks van bewijzen te staven. „Hij heeft bijvoorbeeld tegen mij een keer gezegd dat de heren Killian en Van Beers dief en diefjesmaat zijn", aldus de heer Eckhardt. Genoemde heren zijn beide KVP-ers. ROTTERDAM De Noorse reuzentanker „Kong Haakon VII" is. als derde in een reeks van ernstige ongevallen op mammoetschepen, gisteren ge troffen door een zware explosie in drie ladingtanks, die het dek van deze 220.000 ton metende gigant openscheurde. De bemanning van de tanker, die onmiddellijk koers zette naar Monrovia, werd aan boord ge nomen van de Italiaanse vracht boot „Cellina". Nadat de felle brand, die op de ontploffing volgde, was gedoofd, keerde de bemanning terug. De tanker, die op weg was naar de Perzische Golf om daar een lading olie in te nemen, bevond zich ter hoogte van de Westafrikaanse staat Liberia. Ken woordvoerder van de rederij Hilmar Reksten in Bergen. Noorwegen heeft meegedeeld, dat geen van de opvarenden werd ge wond. Over de grootte van de schade, alsmede de oorzaak van de ontplof fing op de tanker, die in de zomer van dit jaar tewater wvrd gelaten op een Noorse werf, kon nog niets wor den bekendgemaakt. Doden Bij de ontploffing aan boord van de Shelltanker Mactra. die zich eer gisteren ter hoogte van Mozambique voor de Afrikaanse oostkust voor deed. zijn twee mensen om het leven gekomen. Zes ander» personen, onder werden gewond, verkeren in le- w ie een vrouw. Twee gewonden vensgevaar. Een echtgenote van een bootsman en een boolspian liepen ernstige brandwonden op. Allen zijn gisteren door een helicopter van de Engelse marine van de Texacotanker „Trini- dad" die de gewonden aan boord had genomen, naar Beira in Mozambique vervoerd. De verongelukte zeelieden zijn geïdentificeerd als de derde stuur man R. W. Gardener en matroos eerste klas J. S. Lincoln, beiden af komstig uit Engeland. Volgens de laatste berichten zou de brand aan boord van de Mactra nog smeulen, maar behoeft het schip geen assistentie meer. Twee fregatten van de Engelse marine zijn de Mactra gisteren te hulp gekomen. Zij maak- ten deel uit van de zogenaamde Bei- ra-patrouille" van de Britse marine, die toeziet up naleving van de sanc ties tegen Rhodesië. Toeval Is hel meer dan toevallig, zo vra gen deskundigen van raffinaderijen en scheepvaartinspecties zich af. dal in twee weken tijd onder vrijwel de zelfde omstandigheden, drie mam moettankers door een ontploffing in de ruimen werden getroffen. De Marpessa van de Shell, die twee weken geleden naar de diepte is ge zonken en waarbij eveneens twee mensen zijn gedood, was evenals de beide andere tankers, gloednieuw, ongeladen en op weg naar de Per zische Golf, terwijl de ontploffingen zich voordeed voor de Afrikaanse kust. de zaak tegen de 52-jarige me vrouw Annette A. H. T. W., die verdacht wordt van oplichterij, tot 27 januari geschorst. Nadat de rechtbank de eerste getuige a charge had gehoord, werd op verzoek van de minister van justitie besloten de recht zaak aan te houden omdat twee andere gedupeerden niet aanwe zig konden zijn door verblijf in het buitenland. De ondernemende Amsterdamse was drie jaar geleden naar Californië gevlucht, nadat zij enkele landgeno ten voor bijna 314.000 zou hebben benadeeld. Zij is door de Amerikaanse autori teiten uitgewezen in verband met haar manipulaties als tussenpersoon in de verkoop van Spaanse grond, waarin zij haar rol niet geheel eer lijk zou hebben gespeeld. Fictief Als eerste van een viertal gevallen van oplichterij, bood zij in 1963 een pensionhouler in Den Haag. C. Kessler. een stuk grond te koop aan ter grootte van 1700 m2 in de Spaanse plaats Altea. Daarbij had ze de pension houder niet duidelijk gemaakt dat over het gehele terrein een weg was geprojecteerd, waardoor het stuk grond, waarop hij een pension wilde bouwen. uiteindelijk niet groter bleek dan 700 ni2. Voor deze transac tie had verdachte ruim ƒ10.000 ge kregen. Een jaar later wist verdachte, die nooit enige ervaring had opgedaan in de handel in onroerende goederen, een directeur in Rotterdam te inte resseren voor een stuk grond van 0.65 ha. waarvan een gedeelte werd door verkocht aan een dame in Amsterdam. Beide slachtoffers betaalden hiervoor een bedrag dat de 100.000 overschreed. De grond bleek later ge heel niet te koop. Volyens een verklaring van ver dachte. die overigens vloeiend Spaans spreekt, was haar de grond aangebo den door een Spanjaard met de wel luidende naam ..Onnozele hals", die beweerde de eigenaar te zijn van het stuk grond. Tenslotte kon zij haar Rotterdamse slachtoffer nogmaals bewegen tot dp aankoop over te gaan van een fictief stuk grond, waarvoor zij een bedrag van bijna twee ton kreeg uitbetaald. Op verzoek van de raadsman mr. M. G. Rood besloot de rechtbank de voorlopige hechtenis van mevrouw A. H. T. W. die reeds zes maanden in voorarrest is eveneens tot 27 januari te schorsen. Zij zal echter het land niet mogen verlaten. Haar paspoort is reeds door het ministerie van buiten landse zaken ingehouden. NEW ORLEANS Twee negers die veertien jaar in de dodencel van een gevangenis in New Orleans op hun executie hebben gewacht, zijn gisteren in vrijheid gesteld. Edgar I.abat en Clifton Poret wer den in 1953 ter dood veroordeeld we gens verkrachting van een blanke vrouw. In 1967 werden zij uit de dodencel gehaald nadat een hof van appel het doodvonnis had vernietigd. omdat er geen negers en arbeiders in de jury hadden gezpten die hen schuldig had verklaard. Het hof van appel gaf opdracht tot een nieuw proces. Zij werden weer in hechtenis geno men en naar New Orleans gebracht waar een grand jury hen in staat van beschuldiging stelde. Gisteren zijn ze vrijgelaten nadat zij hadden bekend schuldig te zijn aan een poging tot verkrachting. De rechter vond kennelijk de tijd die zij in de dodencel hebben doorgebracht voldoende voor dit vergrijp VENLO Uit een onderzoek dat 'Ie recherche van Venlo heeft in gesteld naar een op een 64-jarige man gepleegde roofoverval, is geble ken dat dader en .«Mychtoffer dezelfde zijn. X. R. uit Venlo had bij de politie aangifte gedaan van een overval waarbij hij op het hoofd zou zijn geslagen en van een portemonnee met 750 beroofd. In de wonkng van het bejaarde slachtoffer trof de Venlose politie de verkoolde resten aan van een porte monnee. Het „geroofde" geld had de man in een tas verstopt De lichte verwonding aan zijn hoofd was ver oorzaakt doordat hij zich aan een I t.v.-tafeltje had gestoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5