Alles wordt LICHT.... Kanonneerboten zijn in Israëlische wateren ENORME BRAND IN HAVEN IMF doorbreekt de goud-impasse 'Mmmma aai utwf [aren 60 niet voorbij... Het Kwartet Arabische bladen vertonen groeiend ongeduld CoiIllUCfltclFCfl SpooksmaldeeVkampte met slecht weer De ban Patrouilles luchtmacht in omgeving Haifa Generaal Franco gaat niet weg nachtrust SPRIIIK (RITA) HIT WEER Minder wind Nieuwe Leidse Courant Woensdag 31 deoember 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen lirecteur: F. Oiemer dofdredacteur: Dr. E. Oiemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Straks tellen de uren dubbel, dan zijn de minuten zwaar van nooit beantwoorde vragen, dan is het Oude Jaar. Dan gaan de seconden trager, branden de tranen misschien. Laat ons, o God van genade, dan toch Uw licht weer zien. dal onze dagen bestraalde. Dat altijd met ons zal zijn. als in het jaar, dat gaat komen, de dagen donker zijn. Alles wordt licht door uw liefde, uant Gij maakt Uw woorden waar. Wij zijn in Uw hand geborgen, ook in het Nieuwe Jaar. CO T HART HAIFA De vijf met Kerstmis uit de Franse havenstad Cher bourg vertrokken kanonneerboten zijn vanmorgen vroeg in de Is-' raëlische wateren aangekomen. Dit meldde het Israëlische pers bureau ITIM. Van officiële zijde was van dit bericht geen bevestiging te krij gen, maar de Israëlische autoriteiten hebben tot nu toe geen enkel commentaar op deze zaak willen geven. r (Van een onzer redacteuren) IE STRAKS bij de jaarwisseling op ietwat plechtige toon gaat beweren dat het zesde decennium van deze eeuw vervlogen is, maakt nee vergissingen. In de eerste plaats natuurlijk dat we niet in het zesde laar in het zevende decennium leven (zoals de jaren 19.in de twintigste cnw vallen). laar ook nog deze vergissing: het decennium eindigt niet vanavond klokke svaalf. maar pas over een jaar. Dat komt doordat volgens onze tijdrekening et jaar van Christus' geboorte het jaar 1 genoemd wordt. Toen er tien aar om waren, begon het jaar 11. Enzovoort. We leven dus strikt genomen een jaar in de jaren zestig. ITIM noemde als bron krin gen op het vliegveld Lydda, waar „men gewoonlijk weet wat er op transportgebied aan de hand is, ook op het gebied van zeetransport". Om half negen vanmorgen begon de Israëlische luchtmacht patrouilles uit te voeren boven Haifa en voor de kust van deze havenstad. Een menig te verslaggevers en persfotografen had zich in Haifa verzameld. Pers bureaus charterden vliegtuigen om de naderende boten tegemoet te vlie gen en op te sporen. Op het laatste gedeelte van hun reis hebben dc kanonneerboten en hun begeleiders met slecht weer te kampen gehad. In het oostelijk deel van de Middellandse Zee stond een hoge zee en werden windstoten tot zeventig kilometer per uur genoteerd. Dit slechte weer heeft de duizenden nieuwsgierigen, die sinds maandag in Haifa op het „spooksmaldeel" wacht ten, van de kust verdreven. Het was overigens de vraag of de kanonneer boten inderdaad dn Haifa vooor anker zouden gaan dan wel dat ze een ande re Israëlische haven zouden aandoen. Niet uitgesloten werd dat de boten over meer havens zouden wordenwer- spreid. Egypte wachV^met vertrouwen de resultaten af van het officiële Franse onderzoek naar de affaire, zei gisteren een Egyptische regeringswoordvoer der. De Arabische bladen zijn niet zo geduldig: ze vertonen een groeiend ongeduld over het uitblijven van een Franse reactie. Een van de kranten schreef: „Frankrijk geeft aan de Arabieren mooie woorden en aan Israël kanon neerboten". Een ander blad meent dat Israël de schepen nooit had durven stelen als de Gaulle nog president was geweest. Hij zou er zeker de Franse vloot achteraan hebben gestuurd, schreef men. FAE Partij van de Arbeid heeft hi maart van dit jaar de Katholieke Volkspartij in de ban gedaan. En ook na de verkiezingen in 1971 wenst de socialistische partij de KVP niet als regeringspartner. De laatste tijd gaan er meer stemmen op om aan de onnatuurlijke toe stand, dat de twee grootste partijen van Nederland op geen enkel punt kunnen samenwerken, een einde te maken. Maar de PvdA, die deze grote hin dernis in het politieke leven heeft opgeworpen, geeft niet thuis. Tijdens het bekende convent van de ARP in november kreeg voorzitter dr. Veerman opdracht voor bemid deling tussen KVP en PvdA. Wc we ten niet of dc a.r.-voorzitter al stap pen heeft onderworpen. „Ga eens eten met dr. Vondeling", kreeg hij als advies), maar gezien de ervaring van de KVP-jongeren, lijkt het beter voorlopig maar thuis te blijven. De uitnodiging van deze jeugdorga nisatie aan beide partijen voor een oriënterend gesprek kreeg een botte weigering van het dagelijks bestuur van dc PvdA. Door middel van een officiële verklaring werd de ver starring in dc politieke verhoudingen nog vergroot. Herroepen Starboal De Rotterdamse brandweer eindigde het jaar met groot alarm: een brand die zich tijdens de bltissing ontwikkelde tot een niet te stuiten vuurzee, vernielde vannacht twee bedrijven aan de IJselhaven en richtte voor meer dan anderhalf miljoen gulden schade aan. WASHINGTON Het Inter nationale Monetaire Fonds zal )p zekere voorwaarden Zuid- ifrikaans goud kopen wanneer ie goudprijs op de vrije markt is gezakt tot 35 dollar per ounce >f nog lager. Met deze regeling is ccn einde ge- lonu-n aan een impasse waarin de hianciële wereld bijna twee jaar *ng verkeerde. De maatregel is bedoeld om Zuid- ifrika's huidige deviezenmoeilijkhe- Ifn op te lossen en geldt daarom *>or de daarvoor nodige hoeveelhe- len goud. Het Fonds zal bovendien, onafhan kelijk van de vrije-marktprijs, we- lerom beperkte hoeveelheden goud 'Pkopen om deviezenproblemen over lalfjaarlijkse perioden op te lossen, vanneer de verkoop van nieuw ge- vonnen goud op de vrije markt niet toldoende zou zijn. Toezegging Zuid- Afrika zegde toe de huidige ffoduktie op de vrije markt te br*?n- ien. voorzover nodig voor zijn beta- Ingsbehoeften. (Dit is blijkbaar be- 'oeld om prijsopdrijving door adhter- touden van goud te voorkomen). Het land kan voorts vanaf morgen (oud tot 35 miljoen dollar per wartaal aanbieden uit de voorraad waarover het beschikte op 17 maart 1968. toen de dubbele goudmarkt tot stand kwam. Het IMF heoft nog een oud aanbod van Zuid- Afrika om goud ter waarde van 125 miljoen gul den aan het Fonds te verkopen, aan genomen. Volgens waarnemers zal hel prakti sche effect van de regeling zijn een ondc-steuning van een vrije- marktprijs van ongeveer 35 dollar per ounce voor Zuid- Afrika. De Londense secretaressen heb ben zich gewapend met griep- maskers, zodat zij de Europese griepdans kunnen ontspringen. Engeland heeft het zwaar te ver duren tijdens de epidemie, voor al ook doordat de dokters en verpleegsters niet altijd immuun blijken voor de griep MADRID Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft gisteren een einde gemaakt aan de speculaties over zijn aanstaand af treden. In een nieuwjaarsboodschap tot het Spaanse volk zei hij: ..Zolang God mij het leven geeft, zal ik met u i zijn en voor het vaderland werken". De geruchten over het komende af treden van de 77-jarige Franco wer den hardnekkiger na 22 juli 1969 toen hij prins Juan Carlos officieel tot zijn opvolger benoemde. Een woordvoerder van de in Haifa gevestigde Maritime Fruit Carriers ontkende gisteren dat zijn maatschap pij op de een of andere wijze is ver bonden met de Panamese maatschap pij Starboat SA, die de kanonneerbo ten zou hebben gekocht. Maandag had Mila Brenner, een van de directeuren van Maritime j Fruit Carriers, in Noorwegen gezegd dat zijn maatschappij de grootste aan deelhoudster van Starboat is. Giste ren zei hij echter dat de beide onder nemingen geen rechtstreekse zakelijke relaties met elkaar onderhouden. Wel zei hij persoonlijk aan beide maat schappijen te zijn verbonden. Starboat onderhoudt volgens hem zakelijke betrekkingen met werven in Engeland, Nederland en de Scandina vische landen. Onderzoek In Frankrijk is het onderzoek naar de verdwijning van dc vijf kanonneerboten in volle gang. De grote vraag is: wisten hoge auto riteiten er iets van? In ieder ge val wel mensen in Cherbourg. Lees hierover elders in dit blad. BRUSSEL In de Europese Eco- j nomische Gemeenschap wordt op 1 1 januari een groot aantal invoerrech ten verlaagd. Op die datum treedt namelijk een vijfde van de tariefver lagingen in werking die het resultaat zijn van de onderhandelingen in het kader van de algmene overeenkomst voor tarieven en handel (Gatt), de zogenadmde Kennedyronde. Op 1 juli van het vorige jaar is reeds twee vijfde van deze verlagingen van kracht geworden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de Rot terdamse brandweer heeft 1969 een onplezierig einde: die heeft gisteravond een verschrikkelijk gevecht om het behoud van stik- kerij, kantoor en magazijn van de zeilmakerij Hendrik Veder aan de IJselstraat in het oude havengebied grandioos verloren. Na drie uur strijd tegen een woedende vuurzee restten van het bedrijfspand nog de gebla kerde buitenmuren en was er een schade aangericht van een half miljoen gulden. De opslagloods van de firma Zwijsen (een dochter-onderneming van de groothandel in ijzerwaren Helders en Van de Wall), waar de brand ontstond, was toen allang tot de grond toe afgebrand, waarbij een voorraad aan ijzerdraad en staalwa- ren van 800.000 gulden verloren is gegaan. Bij het blussingswerk waren van 17 minuten over 5 tot bij 12 uur 84 brandweerlieden betrokken, terwijl gebruik werd gemaakt van drie busboten, vijf autospuiten, drie lad derwagens. een gereedschapwagen, een slangenwagen, een materiaalwa gen en luchtcompressiewagen. Bij dat gevecht waren aanwezig lo co-burgemeester G.Z. de Vos. wet houder J. Worst, officier van justitie mr. S. J. van der Hoeven, en de com missarissen van politie P Kruit als waarnemer voor hoofdcommissa- 1 ris A. Wolters en A. Reeder en I commissaris L. v.d. Zande van de ri- vierpolitie. Voor vervolg zie pag. 7' JQE kiezer moet de vrijheid krijgen. vooruitstrevend te kiezen, luidt een argument van de PvdA. Ja, maar intussen kunnen de samenwerkende christelijke partijen niet meer vrij kiezen en worden ze in een bepaalde richting gedreven. Met als gevolg een reaktie van ile VVD: zo moeten wel met ons samen gaan. Zo is een wat verkrampte partij politieke situatie ontstaan, die het goede parlementaire werk belem mert en schade betekent voor de democratie. Natuurlijk, de PvdA heeft het volste recht de KVP te bestrijden. Maar met de gebruikelijke wapens en niet via de andere partijen. Dc ban is niet behoorlijk. En dc vraag luidt, hoelang de PvdA in deze negatieve houding zal volharden. Vrijdag 16 en zaterdag 17 januari houdt de partij haar congres. Niet onmogelijk zijn er dan stemmen die pleiten voor terugkeer naar dc nor male politieke verhoudingen en voor de herroeping van de vreemde ban. Een man in toorn doet zijn mond open en zijn ogen dicht. CICERO Zon en niaan 1 januari zon op 8.48. onder 16.39; maan op 1.10. onder 12.06; 7 januari NM. 2 januari zon op 8.48, 16.40; maan op 2.27. 12.19; 7 januari NM. qpder onder „Ik leer reddend zwemmen." DE BILT Verwachting tot morgenavond: Droog weer mei wolkenvelden maar ook opkla ringen. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst, mor genmiddag overwegend lichte vorst. Tot matig of zwak afne mende oostelijke wind. De jaarwisseling zal tot de koudste van deze eeuw behoren met ook in het Westen wellicht strenge vorst. De strenge kou bereikte vanmorgen onze Oost grens, in het Westen vroor het 5 tot 6 graden. In Duitsland kwam 12 en in Leipzig vanmor gen 17 graden vorst voor. Nieuwjaarsdag blijft matige vorst brengen, maar de koude wind gaat afnemen. Tegen het weekeinde doet een depressie via Scandinavië een aanval op de kou. waarbij de wind naar noordelijke richting draait en de vorst weer tot licht gaat af nemen. De kans op sneeuw wordt dan wel wat groter. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.6 cm (1021 millibar), constant. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. ernjK^^^^H Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze .Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Couront, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1