KRITIEK OP DUITSE LEGER Okker en Gommers topsporters 1969 Strijd kan om in lonen en prijzen 70 bitter worden Waarom je in Moskou nooit iemand 'kaviaar uit het vuistje' ziet eten. Losprijs geëist van miljoen pond Protest Go Ahead niet in A Saldo door schatkist negatief salarisbetalingen Hoe houden we de inflatie in toom? Springerconcern wordt open nv LONEN PRIJZEN SLACHTOFFERS Strafcommissie samengesteld Discipline onder troepen slecht IA-KIJKERS SPOREN WEGGELOPEN JONGEN OP Jaar cel voor j leider van inbrekersbende Fiscus verdient goed aan Sophia Duitse coaster omgeslagen vABEf 19 WQCNSPAG 31 DECEMBER 1969 (Door onze economische medeiverker) JJET JAAR 1970 zal ons opnieuw voor het grote probleem plaatsen: zijn wij in staat de inflatie te beteugelen? Het is een dringende noodzaak de prijsstijging zoveel mogelijk in de hand te houden, want zij lokt nieuwe loonstijgingen uit, die weer prijsstij gingen in de hand werken. De zwaarste klappen komen bij de mensen met een vast inkomen zoals pensioentrekkers en allen die van de opbrengst van een vermogentje moe ten leven. De Sociaal-economische raad, waarin behalve leden namens de Kroon, vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersbon den zitting hebben, heeft daarom een maand geleden in zijn halfjaarlijkse rapport herhaald dat het beleid in 1970 op een matiging van de prijsstij ging gericht moet zijn. De SER stelde wel als voorwaarde dat de overheid haar uitgaven be perkt en bepaalde maatregelen op het terrein van de belastingen neemt. De regering heeft echter andere be lastingmaatregelen genomen, waar door met ingang van 1 januari de loon- en inkomstenbelasting in totaal met 600 miljoen zal dalen. Desondanks blijft de regering van mening dat door haar beleid een be perking van de prijsstijging en daar door van de loonstijging kan worden bereikt. Met dit laatste wordt dan bedoeld en daarover zijn regering, werkgevers- en werknemersbonden het eens dat het werkelijk :27 DRONTEN In „de Meerpaal" zyn Tom Okker en Maria Gommers tot sportman en sportvrouw van 1969 gekozen. Een jury van sportdeskundigen kende Okker 221 van de 440 te behalen punten toe. Op de tweede plaats eindigde de winnaar van de Tour de l'Avenir, Joop Zoetemelk, met 112 punten. Feijenoordspeler Coen Moulijn werd derde met 41 punten, vóór marathonloper Aad Steylen met 34 punten en Kees Ver- kerk die 32 punten kreeg. Het is de eerste maal dat de titel sportman van het jaar aan een tennisser 1S toegekend. De jury was van mening, dat Okker, die vorig jaar op de derde plaats kwam achter Jan Janssen en Jan Wienese, zich in het afgelopen jaar met de grootste vedetten in zijn sport heeft kunnen meten. Maria Gommers verwierf 181 punten tegen Ans Schut 115, Wüma van den Berg 100 en Judith de Nijs 44 punten. Dat de Limburgse tijdens de Europese atletiekkampioenschappen in Athene op de 1500 meter zilver behaalde, maak te een zo diepe indruk op de jury, dat voor het eerst een atlete tot sportvrouw I van het jaar werd uitverkoren. Maria Gommers volgde Ada Kok op. Voor de vijfde maal kreeg Eindhoven de titel sportstad van het jaar met j 2308 punten. Amsterdam werd tweede met 1720 punten en Den Haag met 1391 punten derde. Vorig jaar was Rijswijk (Z.H.) sportstad. Net als bij de vorige verkiezing werd Ajax tot sportploeg van het jaar uit geroepen. De finaleplaats in het tornooi om de Europese beker voor lands- j kampioenen 1968/69 gaf bij de jury de doorslag. Het Nederlands honkbal negental eindigde met een grote puntenachterstand op de tweede plaats. DEVENTER Namens Go Ahead heeft de heer A. M. Brands, alge meen leider van de afdeling betaald voetbal van de Deventer eredivisie club, bij de afdeling betaald voetbal van de KNVB geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de afgelasting van de wedstrijd Go Ahead Ajax. In een brief vraagt de heer Brands zich af, welk nut het heeft om een consul het veld te laten keuren, als de scheidsrechter later, toen de weersomstandigheden en de toestand van het terrein precies hetzelfde wa ren, tot afgelasting kan besluiten. Enige andere aanwezige scheidsrech ters, onder wie iemand met grote in ternationale ervaring verklaarden, dat zij dit terrein absoluut geschikt vonden om te bespelen. De heer Brands concludeert: „Het betaald voetbal is een zaak, die uitsluitend kan bestaan bij voldoende publieke belangstelling. De wedstrijd Go Ahead Ajax was bijna uitver kocht en vele duizenden waren op weg naar het Go Ahead-terrein in de veronderstelling dat de wedstrijd zou doorgaan. Door het besluit van de scheidsrechter het besluit van één man op een laat tijdstip geno men tegen elk ander advies in is niet alleen lichtzinnig omgesprongen met de belangen van de toeschou wers, maar ook een schade berok kend, die wij ruwweg willen stellen op circa vijftigduizend gulden (de schade van Go Ahead buiten beschouwing latend) indien u alleen de reiskosten zou tellen van de vele duizenden supporters uit Amsterdam en verre omgeving. Het betaald voet bal is niet gediend met dergelijke gebeurtenissen, zodat wij u dringend verzoeken maatregelen te nemen, die er toe leiden dat met de belangen van het publiek in de toekomst in loge mate rekening wordt gehouden". Spoorwegongeluk in W.-Duitsland: 2 loden, 23 gewonden DUSSELDORF Bij een spoorweg ingeluk in West - Duitsland zijn gisteren twee postbeambten om het 'even gekomen en 23 personen ge- vond geraakt Op het station van Altenbeken J f§ (Noordrijn-Westfalen) reed een snel trein in op een rangeerlocomotief, die een postwagen voorttrok. Het ongeluk gebeunde in een dichte meeuwjacht. Eén postbeambte werd levensgevaarlijk gewond. Voorts lie pen drie passagiers uit een sneltrein verwondingen op. Volgens de West- duitse spoorwegen was de rangeerlok door een onveilig signaal gereden. BERLIJN West-Duitslands grootste uitgever, Axel Springer, heeft aangekondigd dat met ingang van 1 januari a.s. al zijn bedrijven in een open N.V., waarvan hij de enige aandeelhouder is, zullen worden on dergebracht. Springer is eigenaar van het gootste dagblad van de Bondsrepu bliek „Bildzeitung", dat een oplage heeft van 4,5 miljoen. Daarnaast be zit hij het dagblad „Die Welt", het grootste televisieweekblad van het land en enige andere nieuwsbladen. In de N.V. worden ook Springers drukkerijen en de uitgeverij Ullstein opgenomen. Springer hoopt met de vorming van de nieuwe N.V. een vereenvoudi ging van het bestuur en de organisa tie te verkrijgen. Het zal onherroepelijk gedaan zijn met het jaar 1969; straks zal het met zijn reeks mooie en droe ve herinneringen verleden wor den. Maar popelend van onge duld om zijn intrede in de tijd te doen, wacht het nieuwe jaar al. achter de horizonen misschien dat deze twee kinderen, de koude wind trotserend, voor wie elk jaar goed genoeg is om zijn hui verend spel te spelenhier op het strand zo maar op het nieu we jaar wachten. besteedbare loon in 1970 met ruwweg 2,75 procent moet stijgen. Inmiddels heeft zich het een en ander op het loonfront voorgedaan. In de groot-metaalsector is een cao afgesloten, betrekking hebbend op 300.000 man, waardoor het reëel besteedbare loon zowel in 1970 als in 1971 met 2,75 pet zal stijgen. Op I januari en op 1 juli zullen de lonen met het oog op de opgetreden prijs stijging worden opgetrokken met een maximum van 6 pet per jaar. Als overgang gaan de lonen op 1 januari met 4,75 pet omhoog. In de klein-metaal zijn de onder handelingen over een nieuwe cao nog niet rond, hoewel de federatie van werkgeversorganisaties een verho ging van 4,75 pet heeft voorgesteld. In het bankbedrijf wordt 6 pet gegeven en als de prijzen in 1970 meer dan 3 pet stijgen, komt er nog een extra uitkering. In het levensverzekeringsbedrijf komt 5 pet en op 1 juli een bijsturing aan de hand van de prijsontwikke ling. En de Nederlandse Spoorwegen geven 1 januari 5,2 pet In vele gevallen wordt er boven dien nog wat aan de arbeidstijdsver- kórting en de vakantie gedaan, waar door de loonkostenstijging voor de werkgevers hoger uitkomt. Die komt dan al gauw in de buurt van de 8 a 9 pet te liggen*. De minister van economische zaken blijkt met de tot stand gekomen ver hogingen niet erg gelukkig, want hij heeft al verklaard dat door de hogere loonsommen dan oorspronkelijk was aangenomen de prijzen een half pro cent extra gaan stijgen. En zouden de lonen nog verder omhoog gaan, dan kan de prijsstijging uit de hand lo pen. De minister heeft dan ook on derstreept dat in 1970 een straf prijsbeleid zal worden gehandhaafd. Het bedrijfsleven moet dus voor 1970 met verdere loonkostenstijgin gen rekening houden. Dat zal heel moeilijk worden voor ondernemingen die fel met bet buitenland moeten concurreren, voor kleine zelfstandige bedrijven en voor hen die aan de rand van hun bestaan zitten. Zij zul len nog meer in de knel komen. De loonkostenstijgingen kunnen al leen worden opgevangen door meer efficiency en een grotere produktie. Dit laatste is vaak allen mogelijk als er nieuwe machines enz. worden aan geschaft. Het Centraal planbureau houdt er echter rekening mee, dat de produktie in 1970 minder zal kunnen stijgen dan in 1969. Enerzijds komt dat door de ar beidstijdverkorting die wij in 1970 krijgen en anderzijds doordat geld niet zo gemakkelijk van de bank is te lenen (door het bestaande systeem van kredietbeperking) terwijl het bo vendien duur is. De obligatierente ligt thans iets boven de 8 procent, terwijl voor het opnemen van geld bij de bank en ook voor hypothe ken tussen de 9 en 10 procent betaald moet worden. Het bouwen van huizen blijft veel geld kosten en dat houdt dus ook de huren hoog. De fusiebeweging zal in 1970 onge twijfeld doorgaan. Het is dringend noodzakelijk grotere eenheden te vormen en meer te produceren, juist omdat de Euromarkt vastere vormen aanneemt en Europese bedrijven fel ler in ons land gaan concurreren. Die verdere concentratiebeweging zal ook betekenen dat bij consolidatie de on rendabele produktiedelen afgesneden zullen worden en dat er plaatselijk bedrijfssluitingen en werkloosheid zullen komen. In vele gevallen zal die werk loosheid opgevangen kunnen worden, omdat de werkgelegenheid groot blijft. Regionaal loopt dit echter uit een. Bedrijfssluiting in gebieden met wat grotere werkloosheid komt hard aan. Theoretisch is het wel gemakke lijk gezegd, dat werklozen elders aan het werk kunnen, maar praktisch stuit dit op veel moeilijkheden. Wij verwachten in 1970 dan ook naast een doortrekken van de hoogconjunctuur, naast een hoger werkelijk besteed baar inkomen voor grote groe pen, naast wat grotere consump- tiemogelijkheden en naast wat kortere arbeidstijden óók strijd om hogere lonen, soms veel strijd. Bovendien zullen bedrijfsslui tingen en ontslagen de keerzijde van de medaille vormen. In tal van gezinnen zal er leed zijn en dan denken wij ook aan de ge zinnen waar de lonen en andere inkomsten (pensioenen) niet zullen stijgen terwijl toch de prijzen omhoog gaan. DEN HAAG Het bestuur van dc KNVB heeft de nieuwe strafcommis- sic voor het betaalde voetbal gefor meerd. De zittende commissie trad begin november af, toen het sec tie-bestuur betaald voetbal, evenals Feljenoord, beroep aantekende tegen de schorsing opgelegd aan de Rotter damse international Wim van Hane- gem. Na het aftreden van de commissie waren enkele leden bereid tot 31 de cember van dit jaar de lopende zaken af te handelen. De nieuwe commissie bestaat uit: drs J. A. Brons (alg. voorzitter) mr. J .W. Jansen, Mr. C. G. B .H. Winters (beiden kamervoorzitter), J. Bijleveld, P. P. Roomer (beiden oud-scheids rechters), en J. P. Vreeswijk. Alge meen secretaris is de heer A. van Zon. Gedelegeerde voor het bondsbestuur is de heer H.J. van Daalen. Er zullen twee kamers wor den geformeerd, waarvan de juristen van de commissie het voorzitterschap zullen vervullen. Gezocht wordt naar een zesde lid. Hiertoe zal een ouid-speler worden benaderd. PARIJS In de buurt van de Champs Elyssées heeft gisteren een enorme brand gewoed in een zeven verdiepingen tellend kantoorgebouw en enkele aangrenzende huizen. Talrijke bewoners konden zich via brandweerladders in veiligheid stel len. HAMBURG Een Westduits legerinspecteur generaal Albert Schnez heeft in een 68 pagina's tellend geheim rapport scherpe kritiek uitgeoefend op het Duitse leger. Het rapport is gebaseerd op klach ten van 300 officieren en soldaten en Schnez heeft uit de veelheid van ge gevens geconcludeerd dat de paraat heid van het leger ondanks de mo derne apparatuur achteruit gaat Hij vergeleek de demoralisatie van het Duitse leger met die van het Franse leger in 1940. „De discipline onder de troepen is slecht, er is een gebrek aan zelf vertrouwen, dc opleidingen voldoen niet en de integratie van het leger met het volk is onvoldoende", meent generaal Schnez. Het rapport dat voor de aanstelling van Helmut Schmidt als minister van defensie reeds was voltooid, zal wor den gebruikt bij een grootscheeps onderzoek naar de paraatheid van het Duitse leger. Een enquête onder de regionale en plaatselijke bevelhebbers Dat komt niet door de prijs, al is die ook in Moskou lang niet mals. Maar zelfs de rijkste grootvorsten van vroeger deden er niet aan. Want kaviaar is wel uitermate hartig en heerlijk en even rijk aan eiwitten alsi kaas, maar helaasniet elke hartige delikatesse is geschikt voor de vuist. Onze vaderlandse kazen daarentegen hebben alles mee: ze zijn makkelijk te snijden op elke maat, zo'n forse plak is makke lijk te pakken en je hoeft er niets op en bij te doen. Bovendien hul digen onze kazen niet het isolatio nisme, maar staan goedhollands open voor de wereld—je kunt er elke drank bij drinken die je maar wilt. In Moskou zie je niet eens iemand vodka drinken met kaviaar uit het vuistje. Maar bij ons zie je vaak genoeg kaas uit het vuistje met vodka. En dan het verschil in roebels!"" GRONINGEN De uitslagen in de zevende ronde van het Niemeyer- jeugdschaak torn ooi, dat gisteren in Groningen werd voortgezet, zijn: Adorjan Urzica VzVz; Beljavski Jacobsen Vzl/z; Velikov Ljubo- jevic VzVz; Bjoern Bellon 01; Pirtchett Ligterink VzVz; Eales Schulze 10; Nagrocki Hausner 01; Mossong Bal jon VaVz; Hen ry Roofthoofd 10; Nemlioglu Loeffler 10; Ornstein Schau- wecker VzVz; Ristoja Midden- dorf 1—0. De eindstand is: 1/4. Adorjan, Bel javski, Bellon en Urzica, allen 5 pnL 5/7. Jacobsen, Ljubojevic en Velikov, allen 4.5 pnt 8/11. Eales, Ristoja, Prit- chett en Ligterink, allen 4 pnt. 12/15. Bjoern, Hausner, Orstein en Schau- wecker, allen 3,5 pnt. 16/17. Midden- dorf en Schulze, beiden 3 pnt. 18/21. Henry, Mossong, Nemlioglu en Baljon allen 2,5 pnt. 22. Nagrocki 2 pnt. 23. Roofthooft 1,5 pnt 24. Loeffler 1 pnt De eerste tien plaatsten zich voor finalegroep A. Ligterink viel volgens de reglementsbepalingen af en moet zich met een plaats in de finalegroep B tevreden stellen. De nummers elf tot en met twintig spelen in de B- groep. De jeugdige Christofoor Baljon werd eveneens volgens de regle menten naar de C-groep verwezen met de nummers 22 t/m 24. Weekstaat JVederlandsche Bank AMSTERDAM Uit de weekstaat van de Nederlandsche bank komt duidelijk naar voren dat de ultimo-opvragingen zich verder hebben aangediend. Daardoor steeg de chartale cir culatie ditmaal met 146 min. tot 9399 min. In de vorige weekstaat bedroeg de stijging van de chartale circulatie ƒ432 min. Betaling van salarissen etc. bracht voor de schatkist een negatief saldo van ƒ302 min., waardoor het saldo van de schatkist daalde tot 169 min. Als gevolg van dollartransacties daalde de goud- en deviezenvoorraad met ƒ38 min. tot 7523 min., waar van ongewijzigd ƒ6198 min. aan goud. De banken hebben het blijk baar raadzaam geacht om voor een bedrag van 146 min. dure voorschotten af te lossen. Daardoor daalde deze post tot 802 min. Het saldo van de banken bij de centrale bank ging echter met ƒ41 min. omlaag tot ƒ85 min. De reke ning wissels, schatkistpapier en (Van onze oorrespondent) BREDA Dank zij de tv-docu- mentaire „Weglopers" die zondag avond werd uitgezonden, is de vijftienjarige Pieter Reinieren uit Breda, die sinds 19 jannari spoor loos was, teruggevonden. Zijn moeder deed in deze uitzen ding een beroep op hem om, al was het maar voor vijf minuten, bij haar terug te komen. Op deze uitzending kwamen telefoontjes binnen bij de Bredase en de Amsterdamse politie. Zondagnacht nog toog de politic naar een opgegeven adres in de Wil lemstraat in Amsterdam en vond daar inderdaad de jongen. Hij bleek met een oudere compagnon een winkeltje in sex-artikelen te drijven. Hiermee kan hij voldoende in zijn onderhoud voorzien. Hy is aanvankelijk met zjjn ouders naar Breda teruggekeerd, maar vol gens zyn moeder maar voor zeer korte tyd. In ieder geval zou hy weer naar Amsterdam gaan. schuldbrieven door de bank gekocht daalde met ƒ13 min. tot ƒ1043 min. In verband met een terugbetaling in guldens aan het Internationale Monetaire Fonds ontving de staat 13 min. van het fonds. De staat heeft deze guldens aangewend voor aflossing van schatkistpapier, dat in het verleden bij de bank was onder gebracht ter financiering van gul denstrekkingen. De geldmarkt is nog steeds zeer krap. Verwacht mag worden dat er een fors bedrag aan bankbiljetten spoedig zal terugvloeien. Dan zijn er de uitkeringen van het rijk op 2 ja nuari 1970. Dit alles zal enige ver lichting voor de geldmarkt kunnen brengen. 36/12 22/12 (ln duizenden guldens) Activa: Goud 6.197.776 6.197.7T0 Vorder. In goud. enz. 1.400.070 1.435.130 Bultenl. betaalmld. 139 141 GId.vord. op bultenl. 2.457 2.164 Papier in disconto 462.995 462.995 Papier d. bank gek. 1.042.729 1.055.729 Voorsch. en beien. 301.826 947.461 Nederlandse munten 36.277 37.805 Passiva: Bankbiljetten 6.366.600 -253.199 's Rijks schatkist 169.181 «70.805 Banken ln Nederland 84.968 125.819 Andere Ingezetenen 45.132 46.502 Banken ln bultenl. 34.801 57.390 Andere niet-lngezet. 17.160 11.312 Saldi bultenl. geld 5.960 6.066 Totaal goud en dev. 7.522.896 7.560.944 Waarvan convertlbel 1.400.209 1.435.371 Dekkingspercentage 77,71 76,52 zal als basis dienen voor grote leger- hervormingen in de Duitse „Bundes- wehr". (Van onze correspondent) ARNHEM De Arnhemse recht bank heeft gisteren de 24-Jarige bloc- menkoopman Henny H. wegens een groot aantal inbraken tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, waar van twee maanden voorwaardelijk. H. stond aan het hoofd van een vijf man sterke bende. Zijn grootste hu zarenstukje was de inbraak bij een juwelier waarbij de buit niet minder dan 86.000 gulden bedroeg. In totaal maakte de bende voor meer dan hon derduizend gulden bult Ze kraakten onder meer verschillende brand kasten. Zijn 28-jarige broer Theo, kreeg vier maanden waarvan een voor waardelijk. De eis was tien maanden waarvan drie voorwaardelijk. Tegen Henny H. luidde veertien dagen gele den de eis anderhalf jaar. De 34-jarige steigerbouwer Evert D., die bijna alle inbraken meemaak te, kreeg acht maanden waarvan twee voorwaardelijk (eis een jaar. waarvan drie maanden voorwaarde lijk). De 38-jarige ex-kelner Bert H. kreeg drie maanden waarvan een voorwaardelijk en de 28-jarige schil der M. de B., die meegeholpen heeft bij het kraken van telefooncellen, werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk plus 200 boete. ROME Sophia Loren, dc Ita liaanse filmster, is met een jaarlijks inkomen van 350 miljoen lire de rijkste belastingplichtige van Rome. aldus werd in een gemeentelijke pu blicatie bekend gemaakt. Op de tweede plaats volgt echtgenoot Carlo Ponti de actrice op de voet met een inkomen dat op 285 miljoen lire per jaar wordt geschat. De filmster Gina Lollobrigida komt met 150 miljoen lire op de vijfde plaats. Aan elk van deze en nog vijf an dere „rijkaards" heeft de inspecteur van de directe belastingen in Rome een brief geschreven, waarin hij zegt bereid te zijn „tot een zeer vriende lijk gesprek met de ontevreden belas tingplichtigen", die de raming van hun jaarlijkse inkomen door de fis cus betwisten. Sophia Loren is bijvoorbeeld aan geslagen voor een bedrag van 50 mil joen lire. 300.000). KIEL Het Westduitse kustvaar tuig Heinrich Hausschildt van 450 ton is gistermorgen vroeg ongeveer 30 km ten noorden van Kiel in de Oostzee omgeslagen en gezonken. Een marinevaartuig heeft zes opva renden gered. De kapitein wordt ver mist. Muriel McKay Vrouw van dagbladdirecteur ontvoerd LONDEN Voor de 55-jarige Muriel McKay, echtgenote van een Britse dagbladdirecteur, die maandagavond met geweld uit haar woning in Wimbledon werd ontvoerd, is een losprijs geëist van een miljoen pond (ruim acht en een half miljoen gulden). Vijftien minuten nadat de ontvoe ring op de radio en televisie bekend werd gemaakt, belde een man op met een buitenlands accent en eiste het losgeld op. Het bleef echter niet al leen bij deze ene eiser, want in de loop van de dag werd door andere onbekenden telefonisch om losgeld geëist. Scotland Yard, die een intensieve speurtocht is begonnen naar de ont voerder^), gelooft dat hier sprake is van een „wrede grap". Muriels man, Alex McKay, is on dermeer directeur van het zon dagsblad The News of the World. orsteling Toen de politie na de ontvoering het huis van de McKay's inspecteer de, constateerde zij dat mevrouw McKay zich niet zonder meer heeft laten meenemen. Uit alles bleek dat zich in de huiskamer, waar mevrouw McKay naar de televisie keek, voor dat zij werd ontvoerd, een worsteling heeft voorgedaan. De voordeur bleek bovendien te zijn geforceerd en de telefoon onklaar gemaakt. Scotland Yard ontdekte later, dat de ontvoerder(s) ook enige sieraden heeft (hebben) gestolen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 19