Sociale onrust was de oorzaak van hevige onlusten eind mei op Curasao. Grote rookwolken hingen boven Willemstad na brandstichting en plundering op uit gebreide schaal. Drie mensen kwamen om het leven, tientallen anderen raakten ge wond. Nederlandse mariniers, die snel werden ingezet om verdere rellen te voorkomen, behoefden gelukkig niet in het geweer te komen. -#• De water- en luchtverontreiniging wordt steeds erger. Regelmatig, in al maar hoger tempo, duiken berichten op over vergiftiging van rivierwater. In de Rijn was de toestand zelfs zo slecht dat er niet kon worden gezwommen en dat vee het water niet mocht drinken. Vele duizenden vissen zijn gedood. De zoetwatervoorziening kwam ook in gevaar omdat het water in de Rijn en zijn zijrivieren zo laag werd dat het zoutgehalte tot een onaanvaardbaar peil steeg. De acties van de studenten voor een herziening van de structuur van universiteiten en hogescho len vonden hun hoogtepunt in de bezetting van het Maagdenhuis in Amsterdam. Bij deze en andere ac ties deden zich flinke rellen voor. Een monsterproces tegen de Maagdenhuisbezetters, op de foto boven zeer vredig bijeen, trok veel aandacht. Op de foto linksonder een „vrijheidsprediker". -M- Tot levenslange gevangenisstraf werd Hans van Z. (links) veroordeeld we gens drie moorden en een moordpoging. Deze zeer geruchtmakende zaak zal de ge moederen nog lang bezighouden. Twee po litiecommissarissen onthulden veertien da gen geleden dat zij over sterke aanwijzin gen beschikken dat Van Z. meer moorden op zijn geweten heeft. Ouwe Nol (rechts) werd in hoger beroep tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij zou Van Z. hebben aangespoord tot het plegen van enkele misdaden. Cornelis Verolme kampt met financiële zorgen, hoewel,Het concern is ge zonder dan ooit", verklaarde hij nog on langs. Hij heeft echter aan de regering een garantie gevraagd en gekregen voor een krediet van f 25 miljoen. Bij de bouw van mammoettankers had de scheepsbouwer verliezen geleden van vele miljoenen gul dens. ■#- Het zal wel altijd een vraag blijven, wat KVP-fractieleider Schmelzer tegen zijn a.r. collega zei. Een feit is dat mr. Bies heuvel op het laatste moment zijn biezen pakte: hij wilde geen regeringscrisis ver oorzaken over de belastingplannen van mi nister Witteveen. Hannie van Leeuwen (a.r.) probeert gespannen enkele woorden op te vangen. „Zal Schmelzer aan Bies heuvel de raad geven er weer eens een lekker nachtje van te maken?" Enkele weken geleden bracht dr. Gustaf Heinemann, de Duitse bonds president, een staatsbezoek aan ons land. Het was de eerste maal dat een Duits staatshoofd Nederland bezocht Wel kwam keizer Wilhelm II tweemaal (in 1891 en 1907) op bezoek. Natuurlijk moesten de heer en mevrouw Heinemann met de koninklijke familie op de foto, wat bij der gelijke gelegenheden gebruikelijk is. -)f Het was zestien jaar geleden dat een Nederlander (prof. dr. Zernike) een zo fel begeerde Nobelprijs verwierf. Dit jaar viel deze eer te beurt aan prof. dr. Jan Tin bergen „wegens zijn ontwikkeling en toepassing van dynamische voorbeelden voor de analyse van economische vooruitgang". Op de foto de gelukkige (hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam) die de prijs ontvangt uit han den van de Zweedse koning Gustaf Adolf. Aan het koninklijk „front" was er ook dit jaar blij nieuws: on ze Kroonprinses schonk het leven aan een der de zoon, Constantijn (op de foto). Er heerste enkele dagen ongerust heid over zijn gezond heid, maar nu speelt het prinsje al met zijn broertjes Willem-Alexan- der en Johan-Friso. Met neef Maurlts, zoon van tante Margriet, vormen ze een levenslustig kwartet, dat door on gedwongenheid, kinde ren eigen, de harten van veel Nederlanders heeft vertederd. Het jongste zoontje van prin ses Margriet is nog wat te klein om mee te spe len. En als alles goed gaat krijgen ze er In fe bruari nog een neef of nicht bij: prinse9 frene is In verwachting van haar eerste kind. -)f- Schiphol heeft grote plannen: in 1974 moet de Luchthaven een dubbele capaciteit hebben, en in 1980 zelfs viermaal zo groot dan nu. Ons nationale vliegveld kwam dit jaar nog meer in het nieuws: door nieuwe protesten tegen de geluidshinder en door een stiptheids actie van de verkeersleiders. Het lijkt een sprook je, maar het is de nuchtere werkelijkheid: een Nederlandse voet balploeg overklast de maestro's, de wereld kampioen: AC Milan. Het was deze kopstoot van Feijenoords „spiel- macher" Wim van Hane- gem, die de Italianen de das omdeed. Hun uit stekende doelman Cudi- cini kon niet verhinde ren dat de Rotterdam mers doorstootten naar de kwartfinale van de Europacup. Hoewel de precie ze cijfers nog niet bekend zijn, is het al duidelijk dat ook 1969 een triest record heeft gevestigd: honderden mensen kwamen bij verkeersongelukken om het leven. Midden in de vakantietijd werden we opgeschrikt door een dramatisch bericht uit België. Een Eindhoven- se bu6 stortte met 25 toeristen bij Dinant in de Maa9. Er kwamen 21 mensen om het le ven. De rechtbank wijt de oorzaaak van het ongeluk aan „menselijk falen" van de chauf feur, die zelf ook ver ongelukte. -)f- De Drie van Breda, Duitse oorlogsmisdadigers die hun leven lang in de gevangenis moeten blijven, hebben dit jaar heel wat stof doen opwaaien. De discussies tussen voor- en tegenstanders van vrijlating lie pen hoog op. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de motie- Van Schaik, die later werd ingetrokken, bemoeide het publiek zich luid ruchtig met de besprekingen. Voor Eindhovense Lenny Kuhr begon in Madrid de victorie. De verlegen ex-gram- mofoonplatenverkoop- ster zong zich op het Eurovisie Songfestival, met haar liedje „De Troubadour" naar een gedeelde eerste plaats. De wereld open de zich voor het tot dan vrij onbekende meisje, dat veel aantrekkelijke contracten kreeg voor geschoteld. Deze kus bracht heel wat tongen in beweging. Er stak overigens achter dit ge baar niet meer dan de spontane dank van de schrijver Gerard Kornelis van het Reve aan minister Klompé, die hem de staatsprijs voor letterkunde had uitgereikt. Velen waren het er niet mee eens dat hem de P. C. Hooftprijs was toegekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15