OMKIJKEN IN '69 ■Jf Een toenemende stroom van kritiek kwam dit jaar terecht op het hoofd van de Amerikaanse president Nixon. Vooral zijn beleid in de kwestie-Vietnam ikan lang niet ieders goedkeuring wegdragen. De nieuwe Westdultse bondskanselier Willy Brandt, is het ernst met zijn plan nen toenadering te zoeken tot de Oost- europese landen. De eerste stappen daar toe heeft hij reeds gezet Brandt is de eer ste socialistische leider van de Bondsrepu bliek sinds vele jaren. De kansen van Engeland om tot de EEG te kunnen toetreden, lijken groter te zijn geworden nu Georges Pompidou in Frankrijk het heft in handen heeft genomen. In ieder geval is zijn houding ten opzichte van de toetreding van Groot-Britannië soe peler dan die van zijn illustere voorganger Charles de Gaulle. -*■ Dergelijke beelden kwamen in 1969 veel voor in Amerika. Het zijn de massale, vreedzame moratorium-marsen tegen de oorlog in Vietnam. In de lijkkisten zijn de namen vermeld van de gesneuvelde Amerikanen. -X- Denis Michael Rohan, de Australische schaapherder die uit fanatieke godsdienstige overwegingen brand stichtte In de Al Aksamoskee in Jeruzalem, veroorzaakte met zijn daad in de toch al zo gespannen situatie tussen Israël en de Arabische buur landen nieuwe spanningen in het Nabije Oosten. M- Berichten over mas samoorden door Amerikanen in Vietnam verwekten in de gehele wereld afschuw. In My Lai zouden honderden Zuidvietnamezen zijn af geslacht. Op de foto luitenant William Calley, een van de hoofdver dachten. Er zijn onder zoeken gaande naar de moorden. Dwight D. Eisenhower, vijfsterren-generaal, groot militair leider en bevrijder in Wereldoorlog II, en oud-president van de Ver enigde Staten (1953—1961) stierf 29 maart op 78-jarige leeftijd. Israëlische gebouwen en vliegtuigen in de gehele wereld staan bloot aan aanvallen door Arabische commando's. Bij dergelijke ter reuracties zijn dit jaar, behalve de schade die werd aangericht, doden en gewonden gevallen. Op de foto de El Al-Boeing 707 die op het vliegveld Klooten bij Zurich met machinepisto len onder vuur werd genomen. Ho Tsji Minh, de Noordvietnamese leider die tijdens zijn leven reeds een legendarisch figuur was, is dit jaar ovei- leden. In Hanoi ontstond er een strijd om de macht. Ho werd door velen ge zien als het symbool van de vrijheid en hij werd door zijn volk als een vader op handen gedragen. mini-eiland Anguilla uit om de orde te i het Caribisch gebied had zich van het moederland losgemaakt Ook gingen er verhalen rond van gang sters die de macht in handen hadden genomen. Inmiddels is de vrede hersteld. Engelse troepen en politie voerden (evengroot als Terschelling) een herstellen. Het eiland i Hevige onlusten deden zich voor in Noord-ler- land tussen protestanten en katholieken. Bernadette Dev lin ontpopte zich als een voor vechtster van de katholieke minderheid in Ulster, het Engelse deel van Ierland. Griekenland heeft zich teruggetrok ken uit de Raad van Europa, omdat het land werd beschuldigd van schending van de rech ten van de mens. Een schorsing door de Raad leek niet meer te ver mijden. Op de foto de Griekse leider, Papado- De topleiders van de EEG gaven begin december in Den Haag een nieuwe stimu lans aan de Gemeenschap, die wat in het slop dreigde te geraken. Een van de belangrijkste punten van gesprek was de toetreding van Engeland, waarover men in 1970 nu eens serieus hoopt te gaan praten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13