i snel 1 VROUW STERFT TERWIJL DE DOKTER THUISBLIJFT Utrecht beperkt vuurwerk Rohan naar in rich ting >0 Amersfoortse politie onderzoekt klacht door deze krant. veel weten: I Cgeen lange stukken 1 Produktiestijging in levensverzekeringen VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN CAROLINA YES Lappie Loep in kokosnoten Kareltje Knetter en de Bos-bubbel :R r /een idta ii Ou-, draj vie )0 u rsul nigi 8 Dir (D rtin :n). DINSDAG 30 DECEMBER 1969 Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT De politie cre telt een onderzoek in naar de rt", >mstandigheden waaronder een •k rrouvv van 40 jaar, moeder van vijf kinderen, in de kerstnacht ov rieden. Haar man, de beroepsmilitair f. Schram, had, toen zijn vrouw iet erg benauwd kreeg, telefo- tisch de hulp van de huisarts n<y Kuiper ingeroepen en was la- riic er ze^s naar diens huis gegaan »m hem te overreden mee te ;aan. De arts zou hebben vol staan met het geven van enkele pillen. De heer Schram had dokter Kui- >er gewaarschuwd omdat zijn eigen ïuisarts met vakantie was. Toen hij jleef weigeren, de vrouw op te zoe ten, had de heer Schram een andere arts, dokter Verburg, gewaarschuwd. Die kwam direct, maar inmiddels was de vrouw overleden, vermoede lijk aan een hartinfarct. Dokter Kuiper heeft inmiddels per brief aan de heer Schram meege deeld, de ernst van de toestand van diens vrouw niet goed te hebben be oordeeld. De gerechtelijke deskundige, dr. J. Zeldenrust, heeft inmiddels sectie op het stoffelijk overschot verricht. Dok ter Kuiper, die al een kwart eeuw in Amersfoort praktizeert, is een gezien arts met een goede naam. Hij heeft gezegd uit de mededelingen van de heer Schram niet te hebben begre pen hoe ernstig de toestand van zijn vrouw was. De Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst heeft zich nog niet met dit geval in gelaten. Dat gebeurt alleen als er een klacht bij de maatschappij, of bij de betrokken afdeling daarvan, is bin nengekomen. Dat was nog niet het geval. y De politie verricht het onderzoek \naar aanleiding van een bij haar in gediende klacht van de weduwnaar. Vanmorgen veroordeeld In de reeks Jilnis naar de boeken van de beroemde romanschrijver Graham Greene vertoont de KRO vanavond „The end of the affair". Hierin speelt zich een liefdesgeschiedenis af, die op het eerste gezicht een „ge wone" driehoeksverhouding lijkt. Na derhand ontpopt zich dit tot een soort religieus avontuur, dat door Greene bijzonder knap is beschreven, maar moeilijk was te verbeelden. Re gisseur Edivard Dmytryk heeft hierop in 1955 zijn krachten beproefd. Op de foto: Peter Cushing en Debo rah Kerr, twee hoofdrolspelers in „The end of the affair". JERUZALEM De schapenscheer der Denis Michael Rohan Is vanmor gen ontoerekeningsvatbaar verklaard voor zjjn brandstichting in de El Ak- samoskee in Jeruzalem eerder dit jaar, waardoor in de Arabische wereld hef- tige beroering ontstond. De president van de rechtbank, Hen ry Baker, zei dat het buiten alle twij fel stond dat de 28-jarige Australiër de brand in het MoslimheiMgdom had gesticht. „Maar hij handelde onder een onweerstaanbare impuls en is daar- I om onder de Israëlische wet niet straf baar". aldus de president. Men neemt aan dat Rohan zal wor den verpleegd in een Israëlische ze nuwinrichting. hoewel de rechter dat niet nadrukkelijk heeft bepaald. Ro han blijft het liefst in Israël omdat hij aan Australië bittere herinnerin gen heeft. Hij kan binnen 45 dagen in beroep gaan. De rechter haalde de verklaringen van Rohan aan dat God hem had be volen de moskee plat te branden en op die plaats de tempel van Salomo te herbouwen. Als beloning zou God Ro han tot koning van Jeruzalem maken. Baker zei dat Rohan, toen hij deze verhalen vevrtelde, er uitzag als „iemand die niet van deze wereld was". DEN HAAG In de eerste drie kwartalen van dit jaar is er voor ruim 10 miljard aan nieuwe levensverzeke ringen afgesloten. Dit is voor 11 mil joen gulden meer dan in de overeen komstige periode van het jaar daar voor. Verwacht wordt, dat het jaar 1969 ook in totaal een redelijke produktie stijging te zien zal geven. Globaal be stond het aantal afgesloten verzeke ringen voor iets minder dan de helft uit kapitaal- en voor iets meer dan de helft uit renteverzekeringen. ALS EERSTE GEMEENTE IN NEDERLAND (Van een onzer verslaggevers) UTRECrtT In de Domstad mag vuurwerk alleen in de oudejaars nacht tussen elf uur en half twee worden afgestoken. Handelaren mo gen aan gevaarlijk vuurwerk, zoals rotjes, zevenklappers en gillende keukenmeiden, zonder vergunning niet meer dan twee kilo in voorraad van de burgemeester alsmede van een speciale vergunning ingevolge de Hinderwet. „Viel verrotjes De grote gevaren van knaleffecten worden in Deventer op andere wijze i extra bestreden. Onder het (merk waardige) motto „Laat hun eten niet I vvaaruigc; muiio „L.aai nun eien niet hebben en dat dan nog alleen aan verrotjes" wordt in deze plaats actie personen boven de 18 jaar verkopen. gcToerd om geen geld aan vuurwerk TV'!1n*lg man van P°!,tie zlJn be- besteden met oudejaar, maar het schikbaar om controle op de nale- daarvoor bestemde geld in die nacht ving van deze voorschriften te oefe- naar het stadhuis te brengen ten ba te van Biafra. Een aantal ambtenaren van de se cretarie bij wie dit plan is geboren, zal daarvoor de huiselijke haard op geven om de gelden in ontvangst le nemen. De gemeente heeft, teneinde deze actie zoveel mogelijk bekendheid te geven, advertenties met een oproep aan de actie mee te werken, in de plaatselijke krant geplaatst. nen. Hiermee is Utrecht een der eerste gemeenten, die de plaatselijke ver ordening metterdaad heeft aange past aan de nieuWe landelijke rege ling inzake gevaarlijke stoffen. De bepalingen die aan alle betrokkenen per circulaire zijn bekendgemaakt, gelden niet voor „eenvoudig" vuur werk zoals sterretjesregen, Bengaalse lucifers en kinderklappertjes. Handelaren die „zwaar" vuurwerk verkopen, moeten in het bezit zijn van een verklaring van geen bezwaar De aflet-ering van ,JSt range report", die de AVRO vanavond uitzendt, heel „Shrapnel the wish in the dream". Het feil dat ene Paul Webbers bij een explosie in een laboratorium wordt gedood, terwijl dr. Strange erachter komt d<U Webber al voor de explosie dood was, leidt opnieuw tot een spannende speurtocht. Op de foto professor Marks Charles Lloyd Pack) toont Adam Strange Anthony Quayle) en inspecteur Purcell (Bryan Marshall) een granaatscherf die hij in Webbers lichaam heeft gevonden. Ned. 1 AVRO 7.07 uur aflevering „De rare vogels", daarna Peyton Place. 8.20 uur Strange report: De wensdroom. 9.10 uur sport en amusement in Dronten, met be kendmaking van de topfiguren en -stad van het jaar. Ned. 2 KRO 7.30 uur dierenfilm. 8.20 uur interview van David Frost met prof. Barnard. 9.10 uur „Het eind van het spel", speelfilm naar een verhaal van Graham Greene. Hilversum I AVRO 7.35 -10.15 uur groot gevarieerd programma Van avond, met hoorspel, liedjes en quiz. 10.15 uur bekendmaking sportman, -vrouw, -stad en -ploeg van het jaar. 10.55 uur Zin-tuig, kunstprogramma. Hilversum II KRO 8.00 uur Radio Filharmonisch orkest concerteert. 8.45 uur bejaardenvraagstuk belicht. 9.00 uur Kamermuziek. 9.30 uur Radiofantasie „Urbi et orbi". 11.00 uur Contekst, actueel magazine. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 64 Stilzwijgend zette ieder het werk. voort tot half twee, waarna een gebra den schapebout met aardappelen in de keuken werd opgediend. Toen de maaltijd was afgelopen, en de juffers nog hun handen hadden mogen was sen, begon het werk weer, en werd stilzwijgend voortgezet, tot het geratel van rijtuigen door de straten en het kloppen op deuren bewees, dat dc meer door het lot begunstigde leden der maatschappij op hun beurt, hun dagwerk begonnen. Voor de deur van madame Mantalini hield het rijtuig stil van een aan zienlijke dame, - die met haar dochter enige baljurken kwam passen. In gezelschap van juffrouw Knag ging Kaatje naar voren, om deze dame te bedienen, natuurlijk onder oppertoezicht van madame Mantalini. De rol, die Kaatje nu moest spelen, was nederig genoeg, daar haar taak niet verder ging, dan verschillende gedeelten van de kleding vast te hou den, totdat juffrouw Knag "gereed was om ze te passen, en nu en dan een bandje te strikken, of een haakje vast te maken. Maar dc dame was in een slecht humeur en had allerlei aanmerkingen op Kaatje. Ze vroeg zich af hoe madame zulke mensen kon velen, en verzocht de volgende keer door een ander meisje geholpen te worden. Zo'n alledaags voorval zou nauwelijks melding verdiend hebben, indien het geen ernstige indruk teweeg had gebracht. Kaatje stortte een vloed van tranen toen deze dames vertrokken waren, en voelde zich voor de eerste maal door haar beroep vernederd. Met zulke tonelen en bezigheden verliep dc tijd, tot het negen uur werd en Kaatje, afgetobd en mismoedig door wat zij had moeten doen en lijden, het bedompte werkvertrek verliet, en met haar moeder, die haar op de hoek van dc straat stond op te wachten, naar huis ging. Haar droef geestigheid veroorzaakte haar een des te groter kwelling, omdat zij ditf wilde verbergen, en de schijn aannemen, alsof zij zich met de luchtkas telen vermaakte, die haar moeder bouwde. 'Ik heb al gedacht, Kaatje,' zei mevrouw Nickleby, 'hoe fijn het zou zijn voor madame Mantalini, als zij je tot compagnon nam, - en dat zou best kunnen gebeuren. En als het Nicolaas enigszins meeloopt, zou hij nog wel eens doctor Nickleby kunnen worden.' - 'Die beste Nicolaas!' zei Kaatje, ten vijl zij dc brief, die haar broer haar van Dolkeboys-Hall had geschreven, uit haar tas nam. 'Bij al ons ongeluk, ben ik blij dat hij zo'n opgeruimde brief schrijft. Het is een troost, dat hij het goed heeft.' Het arme Kaatje wist niet, wat een schrale troost dit was, en hoe spoedig haar gelukkige waan haar ontnomen zou worden. EVENTIENDE HOOFDSTUK VRIEND SCHAP EN HAAT/Toen Kaatje dc eerste dag, dat zij bij de modiste in dienst was, naar huis was gegaan, was juffrouw Knag, met haar gewone woordenrijkdom onuitputtelijk vol lof over de goede eigenschappen van het meisje, wier zedigheid en bescheidenheid haar bo- Br venal hadden ingenomen. Madame Mantalini's ant- woord op deze lofspraak bewees, dat zij van een andere mening was. 'Behalve dat ze een zeer goede klant uit haar humeur heeft gebracht,' sprak zij, 'weet ik niet, of zij vandaag iets bijzonders heeft gedaan.' - 'O!' hernam juffrouw Knag, 'maar u moet bij haar iets door de vingers zien, om haar gebrek aan ervaring,' - 'En haar jeugd,' voeg de madame er aan toe. - 'Dat zeg ik niet, madame!' hernam juffrouw Knag, rood wordend. 'Als jeugd een verontschuldiging was, zoudt u...' - 'Zo'n knappe eerste werkster niet hebben, denk ik,' vulde madame Mantalini aan, die er vermaak in schepte om juffrouw Knag beurtelings te plagen en op te hemelen. - 'Ik heb nooit iemand ge zien, die zo goed raden kon als u, madame,' zei juffrouw Knag, met een vergenoegd lachje. 'U weet wat iemand zeggen wil, voordat hij spreekt.* (Wordt vervolgd) Hilversum. I. 402 m. AVRO 18.00 Nieuws 18.11 Radiojour naal. 18.25 Volksliedjespro gramma .18.50 Paris vous par- le. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Trefpunt: discussie-ru briek voor actuele zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond: vro lijkheid, muziek, actualiteiten en wetenswaardigheden. 22.15 De Sportman van het jaar. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen. 32.42 Radiojournaal. N.O.S.: 22.55 Zin Tuig: kunstkroniek, (afl. 7). 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum H. 298 m. KRO 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. 19.00 Stereo: Licht ensem ble met solisten. 19.40 Conci liepostbus (herhaMng). 19.45 Wie is in godsnaam Jezus Chri9tus?, lezing. 20.00 Stereo: Radlophilharmonisch orkest en solist. 20.45 Uitgeschakeld?: beschouwing over ouder wor den en ouderdom. 21.00 Klas sieke en moderne kamermu ziek (opn.). 21.30 Dinsdaga vondtheater: Urbi et Orbi, hoorspel. 22.25 Overweging. 32.30 Nieuws. 22.40 De zingende kerk. 23.00 Kohtekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIE VAWVOVD Televisie. Nederland I. N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fabel tjeskrant STER: 18.56 Reclame. N.O.S: 19.00 Journaal. STEK: 19.03 Reclame. AVRO: 19.07 De Rare Vogels. TV-feuilleton voor de jeugd. 19.32 Peyton Place, TV-feuilleton. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Kleur: Strange Report Scherf De Wensdroom. TV-film. 21.10 Pro Sport: Topsport en amusement met bekendmaking van de Sportman, -vrouv -ploeg en sportstad van het jaar. N.O.S.: 22.30—22.35 Journaal. Nederland II. N.O.S. 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: In formatief programma. KRO: 19.30 Kleur: Het Yellowstone National Park (Wilderness at bay), aflevering van de En gelse serie Survival. STER; 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Kleur: Frost contra Barnard, interview. (London Weekend Television). 21.10 Het eind van het spel (The end of the affair), speelfilm ge baseerd op een roman van Graham Greene. N.O.S.: 32.50—32.55 Journaal. BELGIë KANALEN NEDERLANDS 2 en 10 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tienerklanken. 19.25 Alledag. 19.50 Keurig Frans. 19.52 Zoek licht. 19.57 Mededelingen. 20.00 Journaal. 20.15 Willy Der by: Dit jaar is het 25 jaar geleden dat Willy Derby over leed. 20.35 Overzicht van de voornaamste gebeurtenissen en feiten In binnen- en bui tenland tijdens het afgelopen jaar. 22.15 G astprogram ma: Het vrije woord. 22 15 Jour naal. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym- nastek. 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (7.30—7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten; 8.40 Stereo: Lichte grammofoon muziek (8.308.35 Voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Klas sieke symfonische muziek (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Semi-klassleke ka mermuziek (gr). 12.00 Stereo: Pianorecital 12.25 Stereo: Pro menade-orkest met zangso liste. 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualitei ten. 13.25 Licht orgelconcert. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Operetteklanken. 15.15 In de Toonzaal: modern muziekpro gramma voor de jeugd met commentaar. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Nederlandse chansons. 16.20 Muziek en brieven. 17.20 Gevarieerd pla- tenprogramma. 17.55 Medede lingen. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws: 7.32—7.50 Actualiteiten.) TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Verzoekpla- tenprogramma voor de mili tairen. (8.30—8.32 Nieuws: 9.00—9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw.) 9.30 Voor de kleu ters. 9.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Piek uur: wedstrijdprogramma. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mede delingen. KRO: 12.00 Stereo: Gevarieerd programma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Aotuaiiteiten; 13.02 Raden maar...) NCRV: 13.57 Reporta ge. 14.03 Klassieke muziek (opn.) 14.57 Reportage. 15.03 Leentjebuur, gevarieerd pro gramma. (Om 15.57—16.03 Re portage en om 16.0316.05 Nieuws.) 16.57 Reportage. 17.03 Stereo: Twien-Popradlo 17.47 Overheidsvoorlichting. 17.57 Reportage. 18.03 Country and Western rubriek. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vocale mu ziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieuwe langspeelplaten met kritisch commentaar. N.O.S.: 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek - lezen. (12.00 Nieuws.) AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Radiojour naal. 13.06 Platenprogramma. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nieuws. 16.03 Licht platenpro gramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05—18.00 Top- poRpologyHitparade van het afgelopen jaar. Televisie Nederland I. AVRO: 15.00 Kleur: Voor de kleuters: Avonturen in speel- goedland. 15.05 Kleur: Hitpu- ree 1969: selectie van de hitpa rade 1969. 15.55 Kleur: Tussen gletschers en eskimo's, fllmre- portage. 16.15—17.15 Voor de jeugd. België. Nederlands progr. Kan 2 en 10. 16.00: Eurovisie: intern, festival Venetle 1969. 17.00: Jevanjong. 74: Kareltje Knetter be gon nu toch langzamer hand een beetje nieuws gierig in het rond te kij ken. Wat een rare stad was dat toch, dat Humbuksk. Het was een grote stad, dat was waar. Maar de huizen Kareltje vond het maar een vreemde boel. Oude vervallen krot ten stonden vermoeid te gen elkaar geleund en zo te zien heerste er niet veel levensvreugde in Hum- ,buksk. „Moeten we nou jnog ver lopen, meneer Is- tietof?" vroeg hij op een gegeven moment. „Kun nen we dan niet beter met de train gaan?" „Met de tram?" vroeg Opopol verbaasd. „Er rijdt hier geen tram. Wat moeten we hier nou met een tram? Er gaat immers tóch nooit iemand het centrum in? Dat is nou een van de dingen, die jullie steden in het westen zo deca dent maken. De mensen gaan daar bij hopen het centrum in om te winkelen en om op caféterrasjes koffie te gaan zitten drinken. Een schandéal! Weet je wat dat dagelijks aan manuren aan loon kost? En wou je me soms wijs maken, dat die koffiedrinkers en winkelaars produktief zijn voor de staat?" „Gooi het maar in mijn pet", zei Kareltje. En nauwelijks had hij dat ge zegd, of zijn oog viel op de ingang van een ondergrondse spoorbaan. Een heuse ondergrondse spoorbaan! ..O' wat leuk" zei Kareltje. „Kunnen we dan déar misschien mee verder rijden?" „Nog niet", legde Opopol trots uit. „Je ziet wel, dat de deur afgesloten is, hè? De tunnels moeten namelyk 4b. Dc hoofdman was uitgedacht. Hij zwaaide wild met zijn speer en riep: Neem gevangen!" Die order werd on middellijk uitgevoerd door Jochim Hij gaf Jona> een schop tegen zijn zitvlak en schreeuwde: "Jij mee. wij een appeltje van jou schillen! Wij niet houden van spionnen!" Langzaam stond Jonas op. Hij wist niet of hij waakte of droomde "Spionnen?" mompelde hij, "waar!" Hij keek verbaasd om zich heen. "Waarvoor?" vroeg Jonas slaperig. Dc toeareg prikte Jonas met zijn speer en dwong hem op die manier voor zich uit te lopen. "Naar tent!" riep hij. "wij niet hou den van jullie!" Er was voor. onze. vrienden geen andere weg dan te doen wat Jochim zei. Langzaam liepen zc voor de speer uit en bereikten na enkele ogenblikken de tent met daarvoor twee stevige bomen... FCRDNAND 51 ff' nog gegraven worden, vat je? De rails moeten nog gelegd. De wagens moeten nog worden gemaakt, maar het begin is er! En dat stemt alle Barre- beriërs tot grote verheugenis. Wij zijn immers een rustig cn vredig volkje. Wij hebben de tijd. Voor deze ondergrondse bijvoorbeeld hebben we een tachtig-jaren-plan. In 't jaar 2037 hopen we de eerste lijn te openen. Mooie gedachte hè? Ja ja, er zullen niet veel landen zijn, waar de regeringen zó ver in de toekomst vooruit kijken!" Toen liepen de twee wandelaars weer door en Opopol wees Kareltje op een héél groot bouwwerk, dat opdoemde boven de stulpen en hutten. „Kijk", zei hij en zijn stem daalde tot een eerbiedig gefluister. „Daar heb je nu het Paleis van de Vrijheid! Daar woont onze dictator, Sjokolai Marsepynski

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9