Kanonneerboten gebruikt voor vreedzame doeleinden Griep verlamt Britse industrie Felle aanval van Libië op gematigde Arabische leiders Vele tieners in de VS verslaafd aan 'drugs' KOPER IS ISRAËLISCHE REDER BRENNER: OOK TEL AVIV VERRAST Veerdienst Hellevoetsluij nadert einde In schrikbarend tempo Soms nog oude spelling op lagere school Vloot Israël aanzienlijk versterkt Door ijs gezakt Vliegtuigroof verijdeld Premie-inkomen Goudsestijgt met 7 miljoen Arabische jongen kreeg groots weikon Bevoorraden van olie installaties bij kust DINSDAG 30 DECEMBER 194 GS ANTWOORDEN;! (Van een onzer verslaggevj HELLE V OETSLUIS N.V. Rotterdamse Trami) Maatschappij is niet voornewj de veerdienst Middelharnis-I levoetsluis op 1 januari 1970 staken, maar overweegt wel,1 verband met de slechte bedri) uitkomsten van het veer, d» toe in de loop van het jaar U over te gaan. Als een pas (in gevangenschap) geboren dier niet sterk genoeg is om op de zwakke pootjes te staan is de oplossing het tijdelijk van spalkjes te voorzien. Dat kan wel eens problemen opleveren, omdat het beestje bij de voeding de ledemaatjes niet meer kan buigenMaar menselijk ver van Zuid-Amerika, woonachtig nu in Artis krijgt gewoon de fles en van Zuid-Amerika, woonachtig nuin Artis krijgt gewoon de fles en het smaakt hem uitstekend ook NEW YORK Dr. Michael Baden van de Newyorkse ge meentelijke gezondheidsdienst heeft bekendgemaakt dat heroïne nu de leidende doodsooorzaak is in de leeftijdsgroep van 15 tot 35 jaar in de stad New York. In een schrikaanjagend tempo neemt de verslaving aan „drugs" toe onder de tieners, zowel in arme buurten als in welgestelde steden. Het probleem bereikte onlangs een dramatisch hoogtepunt toen bekend werd dat een twaalfjarige leerling van de lagere school tengevolge van een te grote dosis heroïne in een huis in Harlem dood werd aangetroffen. Voor zover bekend was hij het jongste slachtoffer dat door het inne men van een te grote dosis verdoven de middelen om het leven is geko men. Alleen in New York zijn minstens 214 gebruikers van heroïne van bene- DEN HAAG Bij het lager onder wijs worden hier en daar nog leesboekjes in de oude spelling (De Vries en Te inkel) gebruikt. Dit antwoordt staatssecretaris Grosheide op vragen van de Kamer leden Tans en Berg, waaraan hij overigens toevoegt, dat dit „voorwe- reldse verschijnsel" nog op slechts een zeer gering aantal scholen wordt aangetroffen. De staatssecretaris belooft de vra genstellers het college van hoofd inspecteurs en inspecteurs te verzoe ken deze oude spelling-boekjes zo sneel mogelijk uit de circulatie te doen verdwijen. den de 20 jaar dit jaar gestorven. Dr. Baden schatte het aantal verslaafde tieners in de stad New York op onge veer 20.000. De meeste jonge verslaafden pro beren eerst door een paar korrels van het witte poeder op te snuiven, maar hebben allengs grotere hoeveelheden nodig om „Hi" te worden. Om aan genoeg geld te komen worden diefstallen gepleegd voor het kopen van nieuwe doses. Ambtenaren van de stad New York en ex-verslaafden beweren dat er nu zakjes van een en twee dollar te koop zijn voor schoolkinderen. Veelal wordt met inspuiting begonnen door toe te geven aan een modegril of zoals een jonge ex-verslaafde het uit drukte: „Het is iets dat je moet doen, evenzeer als minirokkken dragen of stiekem sigaretten roken ln de badka mer." AARDE HEEFT TOT EEUWWISSELING GENOEG VOEDS'EL BOSTON De aarde kan onge veer het dubbele van de huidige be volking van 3,5 miljard mensen be vatten. As er meer mensen komen, zal dit waarschijnlijk het vermogen van de aardse hulpbronnen te boven gaan. Dit meent dr. Barry Commonder, deskundige van de Universiteit van Washington in de oecologie (leer van verband van plant of dier met omge ving). Hij schat dat nog net voedsel genoeg voortgebracht zou kunnen worden voor zes tot acht miojard mensen, een bevolfcingsichtheid die de aarde omstreeks de eeuwwisseling I zou bereiken. Volgens Commonder beschikken de j VS en West-Europa nog over de hulpbronnen om het algemene econo mische peil in de gehele wereld hoog genoeg te brengen om de bevol kingstoeneming af te remmen. Dit af remmen acht hij mogelijk onder omstasdigheden van economisch wel zijn en een gevoel van veiligheid in de toekomst. OSLO „De vijf kanonneerboten zullen uitsluitend worden gebruikt voor vreedzame doeleinden. Ze zullen dienst gaan doen als ondersteuningsvaartuigen bij bet zoeken naar olie voor de Is raëlische kust". Dit zei gisteren Mila Brenner, di recteur van de Israëlische rederij Ma ritime Fruit Carriers Ltd., de maat schappij die zich bezighoudt met het vervoer van citrusvruchten uit Haifa. Brenner onthulde voor de Noorse tele visie dat zijn maatschappij de meeste aandelen bezit in de Panamese maat schappij Starboat Oil Company, die de kanonneerboten in Cherbourg heeft gekocht. Volgens Brenner was de Israëlische regering net als andere landen ver rast door de „kaping". „Maar om commerciële redenen is het wenselijk de zaken een beetje in het vage te laten". De reder zei dat het moeilijk is op de internationale markt scheppen te vinden, die voor het zoeken naar olie zijn uitgerust. Ook ondersteunings schepen zijn voor dit doel moeilijk te krijgen. Daarom had men besloten een poging te doen de kanonneerboten te kopen. Terugzenden Brenner zei dat „als de internatio nale herrie voortduurt", de schepen naar Cherbourg zouden kunnen wor den teruggezonden. Inmiddels is ook duidelijker gewor den welke rol de Noorse scheepsbou wer Martin Siem in deze kwestie speelt. Op zijn uitdrukkelijk verzoek was op 5 november jongstleden in Panama de maatschappij Starboat SA opge richt, waarvan is gebleken dat de meeste aandelen in Israëlische han den zijn. Er zijn drie Panamese direc teuren van Starboat, die maar over een klein kapitaal beschikt. Siem zei gisteren, voordat Brenner opheldering bracht, dat hij Starboat had opge richt „in opdracht van buitenlandse belangen". Voorschriften Gisteren werd in Cherbourg bekend dat voor het vertrek van de vijf ka nonneerboten niet alle voorschriften waren vervuld, die zijn vereist voor een normale vaart. Weliswaar waren de douaneformu lieren in orde, maar de controle door autoriteiten van het scheepvaartkan toor, die de scheepvaartvergunning moeten afgeven, was niet uitgevoerd. DEN HAAG De vijf geheimzin nige kanonneerboten zullen, zo zij inderdaad in Israël aankomen en voor de marine zijn bestemd, de ta melijk kleine Israëlische vloot aan zienlijk versterken. Zij verdubbelen nagenoeg het tot nu toe uit zeven schepen bestaande smaldeel kanon neerboten, die alle in Frankrijk zijn gebouwd en behoren tot het West- duitse Saartype met speciale aanpas singen voor de Israëlische marine. De Israëlische vloot omvat verder vier duikboten, één onderzeeboot jager de in 1956 op de Egyptena- ren buitgemaakte Ibrahim el Ewal, één luchtdoelfregat, één kust-escorte- vaartuig, vier landingsschepen, ne gen motortorpedoboten en vier zee waardige defensievaartuigen van minder dan 100 ton. De vredessterkte van de Israëlische marine is 3.000 man, de oorlogsterkte 7,000. Eilath Een tweede Israëlische onderzee bootjager, de Eilath, werd in oktober 1967 door raketten van Egyptische kanonneerboten (van Russische ma kelij) in de grond geboord. Aan Arabische zijde is de enige marine die zich materieel aan Is- I raël kan meten, de Egyptische. Deze omvat 12 duikboten (Rus sisch), zes jagers, drie escorte-vaar- tuigen, twee korvetten, zes diepzee- mijnenvegers, twee kustmijnenve- gers, twaalf raketlanceerboten van het Russische Osa-type en 8 van de Komar-klasse. Voorts hebben de Egyptenaren nog 31 motortorpedo boten. De Egyptische marine omvat 12.000 man met een reserve van 5.000. ROTTERDAM Robbie Moret uit de Kievitstraat in Rotterdam-Noord, 13 jaar, is maandagmiddag in de Rotte verdronken. Met zijn vriend Bert Kardinaal had de jongen zich bij de Noorderbrug op het nog zeer onbetrouwbare ijs ge waagd. De jongens gingen er spoedig door. Bert kon op eigen kracht aan de kant komen, maar Robbie schoot onder het ijs. De chauffeur H. A. v. d. Linde uit de Tollensstraat, 34 jaar, begaf zich in het ijskoude water. Hij kon de jon gen echter niet vinden. Pas na een half uur kon de brandweer het lijk op- dreggen. Ook zouden de Israëlische matro zen de voorschriften van de Franse PTT hebben overtreden. Zij zouden tegen de verordeningen in radiocon tact met Israël hebben gelegd. Als Israëlische geheime agenten werkelijk een rol hebben gespeeld bij het verdwijnen van de kanonneerbo ten, zal dit niet de eerste keer zijn dat zij iets dergelijks hebben onder nomen. Vliegtuigen Tijdens de onafhankelijkheidsoor log van 1948 had Israël grote behoef te aan vliegtuigen. Israëlische agen ten wisten een filmmaatschappij als dekmantel te gebruiken. Men zou een film maken over de rol van Nieuw-Zeeland in de Tweede YVereldoorlog. Hiervoor waren vier lichte bommenwerpers van het type Beaufighter nodig. Deze stegen op van een vliegveld in Engeland, terwijl druk werd gefilmd. De toestellen keer den nooit terug, maar landden in Is raël. ROME In de voornaamste Ita liaanse steden Rome, Milaan, Turijn, Florence en Genua, werd vandaag gestaakt bij het openbaar vervoer. De vakbonden protesteren hiermee tegen het staken van de besprekin gen over een nieuw collectief arbeids contract voor 90.000 werknemers. Het nieuwe jaar wordt melodieus ingeluid want op vrijdagavond 2 januari (Nederland 1, 22.40 uur) zal Martine Bijl met een keur van liedjes ons nieuwe moed inzingen. In haar (eigen) show ontvangt ze o.m. André van den Heuvel. Hier poseert zij met haar lievelingsdier uit de Amers- foortse dierentuin als een symbolische nieuw jaartskaart, veel liefs en veel joligs in het nieuwe jaar Er is overleg gaande met de over de vraag, op welke wijze] verlies op de exploitatie kan woi)| verminderd. Terzake is ook eenj spreking met het rjjk te verwaclj Hangende het overleg zal het 1 voorlopig in stand blijven Dit delen gedeputeerde staten Zuid-Holland mee op schriftel vragen van het statenlid J. J. Fleur, gesteld naar aanleiding vai geruchten die over het veer de rc deden. De heer La Fleur is niet voor i zetting voordat de afsluiting van Haringvliet een feit is, aangeziei veer een belangrijke taak vervult gerieve van de vele pendelaars werkzaam zijn op het eiland V< en Putten. Het nieuwe jaar houdt zeker vele aangename en onaange name verrassingen in zijn 365- dagen-reeks verborgen, maar wat men nu al enigszins kan vaststellen is de kleding waarin wij op ons allercharmantst 1970 kunnen binnentreden. In het Westduitse Tinnendorf is een modeshow gehouden onder de titel Internationale mode voor 1970 en getuige deze drie model len kan men straks met up-to- date-creaües voor de dag komen PRAAG Een vijftal jongelui, in leeftijd variërend van 20 tot 22 jaar, is gisteren in Ostrava aangehouden in verband met hun voorgenomen plan een lijnvliegtuig van Praag naar Karlovy Vary, te kapen. Aldus werd gisteren in het Praagse avondblad „Vecemi Praha" bekendge maakt. De met pistolen en explosieven ge wapende jongelui zouden desnoods het toestel laten verongelukken, als hun opzet niet zou slagen. LONDEN In Engeland zjjn gisteren meer dan een miljoen werknemers niet op het werk verschenen. De meerderheid was geveld door de griep, maar er zouden ook mensen onder zijn, die nog een extra dag aan him Kerstvakantie wilden vastkno pen. In de bedrijven was gemiddeld tien tot vijftifen procent van de werkne mers afwezig. In de steenkolenmij nen bedroeg dit percentage zelfs $er- tig. In Londen kwamen gisteren de verzoeten om spoedopname in een ziekenhuis in een tempo van een per drie minuten binnen. Onder het am bulance- en ziekenhuispersoneel be vinden zich echter ook veel griepslachtoffers. In een ziekenhuis in Birmingham zijn van de 300 ver pleegsters 134 door griep geveld. Complicaties Ook in België hebben fabrieken, kantoren en zelfs ziekenhuizen te kampen met een gebrek aan perso neel door de grlepgolf. In het Brus selse ziekenhuis Saint Pierre heeft één op de drie artsen griep. Niet gestegen Het Italiaanse ministerie van volks gezondheid trekt een bericht in twij- GOUDA De directie van de .jGoudse" verwacht dat dit jaar een premie-inkomen schadeverzekering wordt bereikt van 60 miljoen gulden, hetgeen een stijging van bijna zeven miljoen betekent ten opzichte van 1968. Vooral in de branches auto- en brandverzekering was de stijging aanmerkelijk. Het premie-inkomen van de afdeling autoverzekering be draagt thans ruim 12 miljoen (vorig jaar 10,5 miljoen). Aan brandpremie werd bijna 5 miljoen geboekt (vorig jaar 3,9 miljoen). In de sector le vensverzekering werd een goede pro- duktie van nieuwe verzekeringen be reikt. Hoewel de druk van de concurren tie toeneemt en het door de overheid gevoerde prijsbeleid de marge ver kleint, wordt verwacht dat door de grotere omzet door de Goudse Verze kering Mij. N.V. en dt Goudse Le vensverzekering Mij N.V. gezamen lijk ongeveer eenzelfde resultaat zal worden behaald als in 1968, toen dit ruim 4,2 miljoen bedroeg. Uit de winst worden de reserves verder versterkt. fel, volgens welk 5.000 mensen Italië aan de griep of de complicj daarvan ziijn bezweken en maakt kend, dat tijdens de huidige griepi demie de sterfte niet meer is ge gen dan normaal. De griepepide neemt in Italië af. TRIPOLI De Arabische jonj Ali El Attar Taysir, die op 8 sepfe iber een mislukte aanslag pleegde de Israëlische ambassade in 1 Haag, is gisteren in Tripoli aangrt men en daar op uitbundige wijzei welkomd. Na aankomst namen Libische kenners hem op de schouders, werd ontvangen door de mini! van buitenlandse zaken Saleh Pc seir en de voorzitter van de aan bewind zijnde revolutionaire cc mando-raad, Gaddafi. De 16-jarige Eli El Attar Taj die de Jordaanse nationaliteit be was in Den Haag veroordeeld drie maanden tuchtschool met aft van preventieve hechtenis. De bische regering deelde de Ned landse regering mee dat zij zich o de jongen wilde ontfermen, even! eel met de nodige garanties. Zat dag werd hij op het KLM-vliegfc naar Tripoli gezet. BENGHASI De leider van Libië's revolutionaire raad, ko lonel Gaddafi, heeft gisteren een aanval gedaan op dié Arabische leiders die op de topconferentie in Ra bat een gematigde houding hadden aangenomen in het Ara bische conflict met Israël. Hij noemde ze „reactionaire krach ten" die naar Rabat waren ge komen „als bondgenoten van het Zionisme en kolonialisme". Hij zei, dat de Arabieren overgave, compromissen en vreedzame rege lingen verwierpen. Zij stonden nu voor een psychologische en een echte oorlog, „maar wij zijn voor beide ge reed". De Egyptische president Nasser had tevoren gezegd, dat „de overwin ning op 't imperialistische Zionisme" onvermijdelijk is. Hij beschuldigde Israël „met daarachter de VS" van pogingen, meer Arabisch gebied te annexeren. „Wat met geweld geno men is kan alleen met geweld wor den teruggenomen", aldus Nasser. In Jeruzalem zei premier Golda Meir in het parlement, dat er binnen kort een groot congres van vertegen woordigers van de Joodsege- meenschappen op de wereld zal wor den gehouden met het doel Israël te verzekeren van de steun van het ge hele Joodse volk. Mevrouw Meir verwierp de Ameri kaanse voorstellen ter regeling van het conflict in het Nabije Oosten. Ze noemde ze onaanvaardbaar en beschuldigde de VS ervan Israël niet langer meer te hebben geraadpleegd bij het zoeken naar een oplossing voor het conflict. Het parlement nam een verklaring aan waarin de verwerping door de Israëlische regering van de Ameri kaanse voorstellen, wordt goedge keurd. Een verbond DIJ zijn terugkeer in Kaïro zal N ser wel als een held worden gehaald. Daar zorgt het propagani apparaat voor in een land als Egyi Er zal wild enthousiasme zijn, als president opnieuw verzekert dat bezette gebieden heroverd zullen fli den. Tegenover de mislukking van de Afl bische topconferentie in de Mard kaanse hoofdstad Rabat zal hjj succes plaatsen van de overeenko» welke hij daarna heeft gesloten Libië en Soedan, de westelijke en n dcljjke buren van Egypte. Nasser weet echter beter. Geen beide landen zijn bondgenoten diel een militair conflict met Israël wicht in de schaal kunnen werp De militaire leiders zijn er biy, dal zelf het hoofd boven water kun» houden. Eén staatsgreep kan hun d de betekenen. Libië en Soedan zoeken zelf bescbe ming bij Egypte. Zij kunnen dit li voorlopig niet de helpende hand b den. De aanwezigheid van Nasser! Libië was door de jonge leiders n dit land dan ook vooral bedoeld hun greep op de bevolking te stevigen. Eer zullen Egyptische troepen W een van beide landen gaan om di omvèrwcrping van het militaire wind te voorkomen of ongedaan maken, zoals ook in Jemen het ge is geweest. De ervaringen die Nas daarbij heeft opgedaan waren ecbb verre van prettig. De Egyptische president had na nederlaag in Rabat iets nodig, oniö hij niet met lege handen naar bc I kon terugkeren. Vooral sinds Israël met de vjjf j nonneerboten en de felle aanvallen i I zijn buurlanden zo sterk de aandad I trekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6