Westeuropese werkgroepen tegen de nieuwe koers Westland'' wil gehuwde priester handhaven Belgen huren sporthal te Deurne BREUK IN PRAAGSE VREDESBEWEGING Bisdomblad verdwijnt Westen stelt eisen Predikant ontslagen omdat racist schoot Algemene of nationale school onaanvaardbaar Concilie en synode in één week 5Geen paspoorten voor oorlogsmisdadigers' Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.. Puzzelhoek Billy Graham kan jonge generatie waarderen Gelovigen spreken zich voor 't eerst uit BEROEPÏNCSWERK De Ranitz: Domstad (nog); sfeerloos DINSDAG 30 DECEMBER 1969 Tijdens het eerste paasfeest na zijn twaalfde verjaardag, blijft Jezus in Jeruzalem achter en Lucas zegt: "Zijn ouders bemerkten het "iet." Hoe kwam dat? Even krijgen we de indruk dat ze lichthartig zijn. Er staat immers bij: "Daar zij vermoedden dat hij bij het reis gezelschap was." Maar hoe komt het dat ze helemaal niet de moeite nemen om eens even te controleren waar hij uithangt? Hoe komt het dat ze hem zo gemakkelijk vergeten? Zijn ze te druk in gesprek met vrienden? Gaan de nieuwe reiskleren van mensen uit andere dorpen en steden over de tong, precies zoals soms bij ons na de preek de koffie geconsumeerd wordt met de hoedjes die vriendin nen in de kerk op hadden? Ik geloof dat allemaal niet. Ik geloof dat Jozef en Maria nog heel diep onder de indruk zijn van wat zij gezien en gehoord hebben, van het feit dat zij hun zon den beleden hebben en de vergeving uit de zegen van de priester ontvangen hebben, ik geloof dat ze als maar in gedachten zijn bij het offer dat ze hebben gebracht. Ze vergeten Jezus, omdat ze bezig zijn met de dingen van hun hemelse Vader. Soms zijn we zo gegrepen door hemelse zaken dat we voor de aard se geen tijd hebben. Nu wordt de kerk verweten dat zij in vroeger jaren teveel met de hemelse dingen bezig was. Ten onrechte. Dat is niet verkeerd. Als we maar steeds weer bij de aarde terugkeren. Soms zijn we zo ver op de geestelijke weg gegaan, dat we op de aardse weg op onze schreden moeten terugkeren. We lezen vaiidaagJudas 1:1-16 (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Het rooms-katho- liek bisdom Rotterdam verliest zijn blad Onderweg. De uitgever besloot per 1 januari de uitgave stop te zet ten, omdat het abonnementenaantal slinkt. Het blad was eigendom van de uitgevers en niet van het bisdom. Ook andere bisdommen ondervin den moeilijkheden bij het uitgeven van een eigen, regionaal kerkblad. Op het ogenblik wordt in de Rooms-Katholieke Kerk ernstig ge dacht over de mogelijkheid van een landelijk blad, in de trant van Her vormd Nederland, of het Centraal Weekblad dat in de Gereformeerde Kerken verschijnt. Voorlopig zal de perschef van het bisdom Rotterdam, H. Schilte, de pa rochiebladen gaan voorzien van nieuws uit het bisdom. Zo wil men proberen de band tussen de centrale kerkelijke organen van het bisdom en de gemeenteleden te bewaren. (Van onze kerkredactie) PARIJS/BERN Twee regionale werkgroepen van de Praagse Vredesconferentie in West-Europa, die van Zwitserland en Frank rijk, hebben de kant van de vrijdag overleden prof. dr. J. Hro- madka gekozen. Zij hebben bovendien het vertrouwen opgezegd in de plaatsvervangende secretaris van deze christelijke vredes beweging. dr. Herbert Mochalski. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik kocht pas een bromelia. Nu komen er aan de bloemknop dor re puntjes. Hoe moet ik haar behan delen? Er zitten twee kleine stekjes bij. Kan ik ook deze overhouden? Antwoord De dode puntjes zijn gewoonlijk te wijten aan een te dro ge kamerlucht. Water bij kachel, haard of centrale verwarming maakt de lucht vochtiger, evenals geregeld sproeien. De bromelia bjoeit maar eenmaal, uit het hout, en gaat dan geleidelijk dood. De stekjes kunnen als ze goed ge worteld zijn met wortel afgenomen en zelfstandig opgepot worden in een niet te zware grond. Zorg voor goede afwatering. Na de bloei de bloem zo diep mogelijk uitsnijden. Het is goed de bloeiende plant om de 14 dagen wat kunstmest te ge ven. Giet geen water in de trechter. Dit kan alleen als er geen bloei in zit. Vraag: Een familielid uit Indone sië zond ons afbeeldingen van oude Hollandse of „Indische" munten, zo groot als een kwartje tegenwoordig, maar veel dunner. Een is van 1709 de andere allemaal obk van voor 1800. In al de munten zit aan de onderkant een gaatje. Op verschei dene munten staat aari de ene kant Hollandia, aan de andere kant het wapen van Holland, voor het wapen een 2, daarachter een S. Alle mun ten hebben aan de achterkant een wapen of een leeuw. Op sommige munten staat Zeelandia, West Fri- sia, Gelria of Utraiectum. Welke waarde hebben ze? Antwoord: Het zijn alle dubbele stuivers van de door u genoemde Nederlandse gewesten, vandaar dat 2 S de waarde aangeeft. De naam voor Utrecht is niet Utraiectum maar Traiectum. Waarschijnlijk heeft u een wapenschildje, met muntteken van de munt van Utrecht, aangezien voor een U. Als munt hebben ze geen verzamelwaar- de meer, daar er gaatjes in zitten. Wel kunnen ze in een sieraad ver- werkt worden, doch daarvoor is geen waarde op te geven. Vraag: Ik heb een zilveren snuifdoos en een zilveren beursje. Deze worden zwartig. Antwoord: Zilver slaat op den duur zwart uit. Deze aanslag1 kan u weg krijgen door het zilver enige seconden in kokend sodawater te leggen, waarin u een plaat alumi nium heeft gelegd. Gebruik een le pel soda op. 5 liter water. De behan deling is volkomen onschadelijk voor het zilver. Vraag: Ik heb een Chinese roos. Op het kaartje staat BGA annette hegg. Mijn raam is op het zuiden, 's Morgens heb ik zon direkt als deze opkomt. Hoe moet ik die plant behandelen? Antwoord: Deze vraagt gedurende de zomer zeer veel lauw water en eenmaal in de week opgeloste ka mer mest. De grond moet zeer voed zaam doch niet te zwaar zijn, bij voorbeeld twee delen bloemisten- aarde of bladgrond een deel ver teerde koemest, een deel leemgrond en wat scherp zand en turfmolm. De standplaats mag niet al te warm zijn. daar deze plant in de zomer zeer goed buiten kan staan op een luwe, lichtbeschaduwde plaats. Scherm af tegen felle zon. De bloei per bloem duurt maar een paar da gen. Houd de plant in de winter wat droger, snoei in het voorjaar sterk terug en verpot indien nodig. Kerstfeest verstoord (Van onze kerkredactie) WAKE FOREST, North Caro lina Een onbekende schutter verstoorde met een schot hagel een kerstfeest van jongeren en het gevolg was dat de kerkeraad de predikant ontsloeg. Op het feest voor jongeren, dat in de woonkamer van de pastorie ge houden werd, waren namelqk ook jonge negers uitgenodigd. Ds- Wesley Shipp deelde na zijn ont slag aan journalisten mee, dat de ker keraad hem als onrustzaaier beschouw de. Zijn uitspraken over racisme zouden de kerk kwaad hebben gedaan. Shipp was nog maar kort predikant van de uiterst kleine baptistengemeen te in Ridgecrest bij Wake Forest in de staat Noord-Carolina. Hij studeert nog aan het seminarie van de zuide lijke baptisten in die stad. Binnenkort hoopt hij daar zijn doctoraal examen sf te leggen. Kerstfeest Shipp organiseerde een kerstfeest voor jongeren. Zijn zestienjarige doch ter had de uitnodigingen verzorgd. Een stuk of acht tieners, waaronder enkele negers, hadden de uitnodiging aange nomen Rusk hoogleraar ATLANTA De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken onder de democratische presidenten Kennedy en Johnson, Dean Rusk, is gisteren gekozein als hoogleraar in het volkenrecht aan de universiteit van Georgia in Atlanta. Dit gebeurde ondanks het verzet van gouverneur Lester Maddox van Georgia en leden van de raad voor het hoger onderwijs in deze staat. Na een zitting achter gesloten deuren werd Rusk met tien tegen vier stemmen gèkozen. Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker, 2. wandversiering, 3. schoenvorm, 4. steel, 5. op gere gelde tijden terugkerend, 6. snel- schrift, 7. stikkend warm, 8. lusthof, 9. gave, 10. kreet, 11. klinker. Bij juiste invulling leest men verti caal 1 hetzelfde als horizontaal 6. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Hor. 1. Nederland, 2. elan- aar- Ee, 3. gort- as- leg, 4. egard- tere, 5. Negus- Asen, 6. til- snavel, 7. Ida- tel- are, 8. èed- id- saké, 9. nec- get- lak. Vert. 1. negentien, 2. eloge- idee, 3. dar- Ag- lade, 4. ent- rustig, 5. raad- snede, 6. last- Aalst. 7. Arles- vaal, 8. Neer- eer- ka, 9. degen- leek. Tijdens het feest klonk een schot. De grote spiegelruit van de woonkamer brak. De hagel verspreidde zich en sloeg over een breedte en hoogte van een meter in de tegenoverliggende muur. Het schot viel net toen de jonge mensen zich voor een spelletje tegen de andere drie muren opstelden. Was het een paar seconden eerder gevallen, dan was zeker een van de jongeren ge dood. Ontslag In plaats dat de kerkeraadsleden zich keerden tegen de onbekende schutter, keerden zij zich tegen de predikant. Zij waren boos, omdat hij negers had Iatén uitnodigen én zo on rust gezaaid had in de kleine gemeen schap van arme boeren. Ze gaven ds. Shipp de gelegenheid zelf ontslag te nemen, maar hij weiger de. Ik wilde beslist dat zij in hun ont slagbrief zouden erkennen waarom zij mij ontslagen hadden", zei hij. Reeds eerder was de Duitse werkgroep in twee delen uiteengeval len. De overgrote meerderheid verzet te zich fel tegen het besluit van de jongste hoofdbestuursvergadering om secretaris-generaal Jaroslav N. On- dra te verzoeken af te treden. Mo chalski echter steunde dat gedwon gen aftreden. Het aftreden van Ondra leidde er toe, dat ook de president, prof. Hro- madka, zijn functie neerlegde. De Zwitserse werkgroep eist van het hoofdbestuur van de Praagse Vredes conferentie dat het ontslag van On dra zowel als van Hromadka niet zal accepteren. Deze eis is voor prof Hro madka te laat gekomen. ASSEMBLEE Als het hoofdbestuur van de chris telijke vredesconferentie niet wil in gaan op het verzoek de beide Tsjechen te handhaven wil de Zwit serse werkgroep, dat een buitengewo ne algemene vergadering bijeen wordt geroepen, die moet beslissen wat er moet gebeuren. In een brief aan het hoofdbestuur HOLLYWOOD De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft ont huld, dat hij af en toe pop-feesten en love-ins bijwoont om op de hoogte te blijven van het doen en denken on der de jeugd. Uit vrees voor herkenning ver momt hij zich met een valse snor en baard. Grahams oordeel over de jeugd: „Ik vind deze generatie van jonge mensen geweldig. Velen van hen zijn diep-religieus... Je kunt dat in som mige muziek merken, als je maar goed genoeg luistert". Voorzitter Kath. Onderivijzers-Verboiid (Van onze onderwijsredacteur) ARNHEM Het Katholieke Onderwijzers Verbond vindt een algemene of nationale school niet aanvaardbaarvooral niet voor jongere leerlingen die in feite weerloos zijn tegenover een veel heid van opvattingen, uitgedragen door opvoeders van verschillende levensbeschouwing. Het KOV meent dut sociologische, religieuze en pedagogische overwegingen ervoor pleiten dat het zich duidelijk uitspreekt voor handhaving van de katholieke school in de Neder landse situatie. Deze verklaring is niet zo absoluut dat ze voor altijd en voor alle om standigheden zou gelden, maar slaat op de huidige situatie in ons land. Ons wettelijk bestel biedt het grote voordeel dat het de ouders in volle dige vrijheid verschillende keuzemo gelijkheden biedt, wat bij één algeme ne school niet het geval is. Bovendien mag men een kostbaar bezit als het bijzonder onderwijs in tal van opzichten was en nog is, in geen geval prijs geven in een tijd van onoverzichtelijke, snelle ontwik- keiineen. Voorzitter Th. M. Knippen zei dit bij de opening van de openba re verbondsvergadering die vandaag gehouden is. Er gaan in eigen kring stemmen op die zeggen dat de katholieke school in Nederland zich overleefd heeft: ze zou na de voltooiing van de emanci patie overbodig geworden zijn. Men moet echter meer letten op de toe komst dan op het verleden. Manipulatie De mens beheerst steeds meer mo gelijkheden, maar wordt ook zelf voorwerp van manipulatie; dit brengt enorme risico's mee van een ontmenselijking van de wereld en an derzijds vormt het voor de gelovige en de geloofsgemeenschap een uitda ging. Wie het geloof heeft en waar deert, zal ook nu in de totaliteit van de opvoeding zijn kinderen daarmee kennis willen laten maken. „Ik erken döt bij het in Nederland bestaande systeem van splitsing van scholen naar richtingen de aanwezig heid van christenen in tal van scho len gering is; dit stemt niet overeen met hun verantwoordelijkheid om overal in de wereld aanwezig te zijn. Niettemin wegen voor mij de moge lijkheden die de eigen katholieke school hier in Nederland biedt het zwaarst omdat de religieuze vorming in het kader vah het Nederlandse schoolstelsel daar geen randverschijn sel behoeft te zijn", "aldus de heer Knippen. Er zijn wel feiten die reden geven tot bezorgdheid. De verbondsvoorzit ter vermeldde in dit verband dat de persoonlijke identificatie met het ka tholieke onderwijs bij de docenten en vooral bij de godsdienstleraren zwakker is dan bij de ouders en hoof den der scholen. Bij het godsdienstonderwijs ver engt het religieuze aspect in een aan tal gevallen tot het louter menselijke. De katholieke opleidingsinstituten hebben een zware verantwoordelijk heid; de drang van studerenden tot deconfessionalisering van het onder wijs ook aan een katholieke pedagogi sche academie geeft dan ook ernstig te denken. Zullen deze 'jongelieden als ze afgestudeerd zijn, de katholie ke school waar maken? De heer Knippen vroeg zich voorts af of de pluriformiteit in de kerk volkomen onbegrensd is, zodat er over de religieuze vorming duidelijk discrepanties kunnen ontstaan tussen grote groepen ouders en een be paalde school. zeggen de Zwitsers dat Mochalski de Westeuropese werkgroepen niet lan ger vertegenwoordigt. De werkgroep heeft felle kritiek op de wijze waar op Ondra „door bepaalde kerkelijke en staatkundige organen onder druk is gezet." „Als onder ons zulke methoden worden toegepast," zeggen de Zwit sers," zetten wij zelf een vraagteken achter de geloofwaardigheid van on ze beweging." De werkgroep wil het werk binnen het verband van de Praagse Vredesbeweging voortzetten, als tenminste „vrij en onafhankelijk van politieke en kerkelijke druk ge werkt kan worden." SOLIDAIR De Franse werkgroep heeft zich so lidair verklaard met prof. Hromadka. In een brief aan het hoofdbestuur keert deze werkgroep zich tegen de pogingen van afgevaardigden uit de landen van het Warschaupact om de, beweging geheel te laten leiden door de politieke koers die de invasie van Tsjechoslowakije tot gevolg had. De^ daardoor veroorzaakte crisis heeft de christelijke vredesbeweging tot in zijn wortels aangetast zo wordt ge zegd. De Parijse theoloog prof. dr. Ge orges Casalis kreeg opdracht het Franse standpunt over te brengep aan de vice-voorzitters. Hij moet het hoofdbestuur verzoeken een commis sie van onderzoek in te stellen. Pas daarna zal de Franse werkgroep beslissen of zij weer met vertegenwoordigers uit de landen van het Warschau-pact wil samen werken of op eigen houtje de authen tieke lijn zelfstandig zal voortzetten, zoals die door de derde assemblee van deze beweging is vastgesteld. De ze assemblee kwam in april, tijdens de „Praagse lente", bijeen. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM De eerste volle week van januari 1970 staat in het teken van kerkelij ke vergaderingen. Op zondag komt in Noordwijkerhout op nieuw het pastoraal concilie van de Rooms Katholieke Kerk bij een. Maandagavond vergadert in Lunteren opnieuw de gerefor- J meerde synode. De twee belangrijkste rapporten van het pastoraal concilie handelen^ over het ambt en de kloosterordes die vrijwel allemaal in een flinke f crisis verkeren. De gereformeerde synode begint met een debat over intercommunie1 en gemeenschappelijke kerkdiensten., Er zijn bij de synode tal van voorstellen ingediend om te komen tot gemeenschappelijke avond maalsdiensten met hervormden. Op donderdagmorgen, als het pastoraal concilie al weer uiteen is, komt bij de gereformeerden opnieuw het vraagstuk van oorlog en vrede aan de orde. De vrijdag is gewijd aan i reorganisatievoorstellen. Voorgesteld zal worden om ieder j jaar een synode te houden, in plaats van om het jaar. Bovendien wordt gezocht naar een betere communica- tie tussen de organen die het lande- lijk en internationale werk van de Gereformeerde Kerken leiden. ROTTERDAM De dekenale raad van het Westland en alle elf parochieraden in dit deke naat hebben zich praktisch una niem (97 procent) uitgesproken voor handhaving van pastor H. de Jong in de zielszorg. Pastor De Jong, sinds twee jaar jeugd- ziélszorger van het dekenaat, heeft trouwplannen. Voor zover bekend is de dekenale raad van het Westland de eerste in ons land, die zich officieel heeft uit gesproken voor handhaving van de gehuwde priester. Daarmee heeft hij voldaan aan een der eisen, die op het nationaal priesterberaad in Doom zijn gesteld, dat behalve de toestem ming van de overheid ook de instem ming van de gelovigen is vereist. Afwachten In afwachting van de beleidslijnen, die de bisschoppen na de januariver gadering van het pastoraal concilie hebben beloofd en tijdens de huidige regeling die de gehuwde priester het voorgaan en de prediking in de eucharistie verbiedt, zal pastor De Jong voorlopig van deze priesterlijke functies afzien. Hij heeft om dispensatie van het celibaat verzocht. De bisschop van Rotterdam heeft zijn volle medewer king gegeven. Pastor De Jong. die tot dusver zeer actief was in het jeugdpastoraat zal Prins Bernhard pleit voor behoud natuur MORGES Prins Bernhard heeft gisteren in het Zwitserse plaatsje Morges in zijn hoedanigheid van me devoorzitter van het „World Wildlife Fund", het Wereldnatuurfonds. een beroep gedaan op de wereldbevol king om overal en bij elke gelegen heid naar vermogen te ijveren voor het behoud van de natuur. De prins sprak ter gelegenheid van de jaarwis seling; 1970 zal worden beschouwd als het Europese jaar van de natuur bescherming. De prins pleitte voor maatregelen om een halt toe te roepen aan de „onbewuste of zinloze vernietiging van de natuurlijke basis van het le ven, waarvan het voortbestaan van de mensheid afhangt". Graham-kruistocht (Van onze kerkredactie) ANTWERPEN De Belgi sche Kruisbanier verscheen in de kerstweek in een oplage van 50.000 exemplaren. Het blad is geheel gewjjd aan de komende kruistocht van Billy Graham in Dortmund, die in Antwerpen via grootbeeldtelevisie te volgen zal zijn- Het blad is ditmaal niet alleen bestemd voor Vlaanderen, maar .ook voor Zeeland en delen van Noord-Brabant. Op Walcheren zal het huis aan huis verspreid worden en ook in vele dorpen van Zuid-Be veland. In Vlaanderen gaat het naar alle kerkeraden met het verzoek het blad te verspreiden onder de gemeentele den. Het blad dringt erop aan reeds nu bustochten te organiseren naar Antwerpen. De televisiesamen komsten worden georganiseerd in de Arene Sporthal van Deurne. Zoals bekend wordt voor Neder land uitgezonderd Zeeland, Noord-Brabant en Limburg de campagne georganiseerd in de Ex- pohal te Hilversum. De samen komsten worden belegd van 5 tot en met 12 april. in deze functie gehandhaafd blijven in het pastorale team van het West land. Kennissen Behalve van de diverse raden is ook de mening gepeild in de kennis senkring van de leden van deze ra den. De uitslag hiervan is genuan ceerd: 51 procent sprak zich positief uit. 11 procent negatief, 12, procent onthield zich van een uitspraak, ter wijl 26 procent gemengd positief én negatief reageerde. De dekenale raden van twee van1 de elf parochieraden willen er boven dien naar blijven streven, dat pastor De Jong na zijn huwelijk hij heeft nog geen directe trouwplannen t— ook de thans niet toegestane functies weer zal kunnen gaan vervullen. Op dit ogenblik beraadt de finan ciële commissie van het dekenaat zich erover of ook de financiële con- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ophemert: M. J. Pool te Sloten; te Soest: W. Radstake te Rot terdam-Kralingen; te Nijverdal: J. G. Huetink te Markelo. Aangenomen naar 's Hertogenbosch: J. Monteban te Almelo. Bedankt voor Meteren en Est: B. de Graaf te Meeuwen. Benoemd tot geestelijke verzorger van de zendingshuizen: G. Kaastra te Amerongen. Geref. Kerken Aangenomen naar Haren: A. Nagel- kerke te Dordrecht, die bedankte voor Almelo Bedankt voor IJsselstein en Ben schop: A Vos te Krommenie. Preparatior geëxamineerd door de classis Zwolle: B. K. Breeman, kandi daat te Kampen, Vermiidenstraat 138, die in verband met stage nog geen beroep in overweging kan nemen. Geref. Gemeenten Beroepen te Poortvliet en te Ril land: A, Hoogerland te Werkendam. sequenties aanvaardbaar zijn. De jort- geren van het dekenaat zijn bereid hieraan voor een belangrijk deel bij te dragen. UTRECHT De begroting van de gemeente Utrecht is sinds de bevrij ding verzesvoudigd van 29 miljoen in 1946 tot dit jaar 184 miljoen, per hoofd van de bevolking resp. 163,31 en 669,25. een stijging met 300 pro cent. j Dit zei burgemeester C. J. A. de.., Ranitz, gisteren in de laatste ge meenteraadsvergadering van dit jaar. Deze kwart eeuw valt voor het grootste gedeelte samen met de ambtsperiode van jhr. De. Ranitz, die in mei na 21 jaar zjjn burgemeesters- J functie neerlegt. Zijn rede zal, ver- levendigd met fotomateriaal, in boek- 1 vorm verschijnen onder de titel „Utrecht gedurende een kwart eeuw na de bezettingstijd". Het boek komt niet in de handel maar zal als een soort relatiegeschenk aan andere ge- meentebesturen, particuliere bedrij- 1 ven enz. wo"rden gegeven. Volgens de burgemeester laten A sfeer, aantrekkelijkheid en vertier*! van zijn stad thans nog duidelijk te wensen over. „De inrichting, stijl en gezelligheid van hotels, cafés, restau- rants bepalen tevens het gezicht van een stad als Utrecht." Jhr. De Ranitz hoopt dat de ver- j wezenlijking van het reconstructie- plan „Hoog-rCatharijne" in de Utrechtse binnenstad voor de mid- denstand met behulp van overheids- maatregelen zoals het scheppen van.j een voetgangersgebied in het een- trum een stimulans zal zijn en zal bijdragen tot de verlevendiging van Utrecht. Nederlandsche Roode Kruis: DEN HAAG De directeur- generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, A. van Emden, heeft gereageerd op een drietal beschuldigingen geuit tijdens een door het comité „J'accuse" in Krasnanolsky belegde bijeen komst op Tweede Kerstdag, door de heer H. Wielek, voorzitter van dit comité. De heer Wielek heeft verklaard dat „het lieve Nederlandsche Roode Kruis" oorlogsmisdadigers van pas poorten zou hebben voorzien en hen op alle mogelijke wijze zou hebben geholDen. Dit feit wordt door de heer Van Emden ontkend, hoewel het ge ven van inlichtingen over bij verstek in Frankrijk uitgesproken vonnissen door hem wordt toegegeven. Het Rode Kruis heeft over dit onjuiste beleid zijn ernstige bezorgd heid uitgesproken bij de internatio nale Rode Kruisorganen in Genève „De Rode Kruis-luchtbrug op Biafra \^as onmogelijk in stand te j houden", aldus de directeur-ge- neraal als antwoord op de tweede i beschuldiging van de heer Wielek, „door de internationale conventies van Genève, welke bepalen dat zon- der goedkeuring van de beide strij- dende partijen geen juchtbrug kan worden onderhouden. Het medische werk in Biafra wordt onverminderd - voortgezet. Er bevinden zich op het ogenblik acht medisch-sociale en vier chirurgische teams met in totaal negentig man in Biafra. In de derde plaats heeft de heer Wielek gesuggereerd dat de militaire junta in Griekenland zich ter verdedi ging van terreur en martelingen zou kunnen beroepen op rapporten van het Internationale Rode Kruis. „Het Internationale Rode Kruis, dat zioh door deze „infame bewe ring" ernstig gegriefd voelt, stelt de rapporten inzake de gedetineerden in Griekenland met de grootst mogelij ke objectiviteit samen en dient er op geen enkele wijze toe yeeri politiek bewind welk dan ook te steu nen," aldus de heer Van Emden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2