Starboat kocht schepen in Frankrijk voor 37 miljoen Opmars van griep niet te stuiten Geen Amerikaanse herbouw van Hanoi DUIZENDEN TIJDENS KERST IN BED Israëlische actie tegen Egypte en Jordanië Nederlanders zien jaar 1970 somber tegemoet Jongeren willen KVP en PvdA koppelen Jordaanse jongen naar Libië Overhaast vertrek van 50 zeelui uit Cherbourg Israël kreeg betaalde geld al terug deze krant behoort tot Het Kwartet Partij van Sato wint Japanse verkiezingen Vonhoff: schade voor openbare school Perot vangt (weer) bot Messteken waren fataal Tonnen schade bij brand in S.O.L.-fabriek Café uitgebrand: een ton schade Brandt is tegen een erkenningsverdrag Dronken man rijdt zich dood bij frontale botsing NS is weer op 't goede spoor VOORZITTER HOUDT KRITIEK IN MAiANDAG 59 DECEMBER 1969 De (onlangs, door tweedracht verscheurde) Indiase congres partij heeft een nieuwe voorzit ter. Het is Jagjivan Ram (foto), wiens verkiezing door premier Indira Ghandi gisteren werd be kendgemaakt. (Vervolg van pag. 1) De verdwijning van de vijf kanonneerboten die volgens Frankrijk onbewapend zijn maar waarvan er minstens één een kanon schijnt te hebben, werd pas vrijdagnacht wereld kundig. Volgens Frankrijk waren de sche pen aan de Noorse firma Starboat Oil DEN HAAG Ali el Attar Taysir, de Arabische jongen die op 8 septem ber met een handgranaat een misluk te aanslag pleegde op de Israëlische ambassade in Den Haag, is zaterdag middag kwart voor één per vliegtuig van Schiphol naar Libië vertrokken. Hij reisde in gezelschap van een functionaris van de Libische ambas- 1 sade te Brussel. De Libische regering had enige tijd geleden in Den Haag meegedeeld zich over de jongen te willen ontfermen eventueel met de nodige garanties. De 16-jarige jongen, die de Jor daanse nationaliteit bezit, had zelf ook voorkeur voor vertrek naar Li bië. Dat was de reden dat hij op het KLM vliegtuig naar Tripoli is gezet, nadat het arrest van het gerechtshof in Den Haag waarbij de jongen vorige week vrijdag tot drie maan den tuchtschool met aftrek van pre ventieve hechtenis werd veroordeeld in kracht van gewijsde was ge- l gaan. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Company verkocht. Israël had, nadat president de Gaulle in januari een wapenembargo voor dat land instelde, in december het al betaalde geld te ruggekregen. Starboat heeft daarna de schepen voor 37,5 miljoen gekocht. De Noorse regering ontkende dat Starboat in dat land was geregis treerd. De Noorse industrieel Siem onthul de gisteren echter dat hij de vertegen woordiger van Starboat is. Deze is in Panama geregistreerd. Siem wilde niet zeggen wie er achter de trans actie stond. Verbergen Nadat hij met de Noorse regering een onderhoud had gehad, deelde het ministerie van buitenlandse zaken mee dat de aankondiging dat de bo ten door Noorse kopers waren ge kocht, klaarblijkelijk ten doel had de ware indentiteit van de kopers te ver bergen. In Noorse scheepvaartkringen werd gisteravond meegedeeld dat de groep- Aker rechtstreekse handelsbetrekkin gen met Israël onderhoudt. Inmiddels was gebleken dat met de kanonneerboten ook vijftig Israëlische zeelui uit Cherbourg waren verdwe nen. Hun vertrek kwam kennelijk zeer onverwacht: sommigen van hen hadden geen gelegenheid hun auto te verkopen. Tot gistermorgen was de verblijf plaats van de schepen onbekend. De onafhankelijke radiozender Europa 1 meldde toen dat vijf schepen, zonder vlag maar van Frans fabrikaat, de Straat van Gibraltar waren gepas seerd. Gesprekken Uit Sicilië werd gisteravond be richt dat de kanonneerboten hoogst waarschijnlijk in dat gebied waren. Er werden talrijke gesprekken tussen Israëlische schepen waargenomen. In een van die radiogesprekken werd gezegd dat de bestemming Haifa was. Israël weigert commentaar te leve ren. „Wij zullen hier nooit over pra ten", zei een defensiewoordvoerder. De Israëlische bevolking spreekt van een „gelukt huzarenstukje". Verdeeld In diplomatieke kringen is men ver deeld over de vraag wat de gevolgen voor Frankrjjks betrekkingen met de Arabische wereld zullen «ijn als de schepen inderdaad in Israël aanko men. Sommige diplomaten geloven dat Frankrijk door deze versterking van de Israëlische marine in een minder goed blaadje bij de Arabieren zal ko men. Anderen geloven dat de Arabie ren genoegen zullen nemen met de verklaring dat het niet meer is dan een incident en dat het wapenembar go tegen Israël wordt gehandhaafd. TOKIO De regerende libe rale democratische partij van premier Eisaku Sato, heeft bij de j zaterdag gehouden algemene verkiezingen in Japan voor de derde achtereenvolgende keer een overwinning behaald. De socialisten, voorstanders van afschaffing van de militaire samen werking met Amerika, leden een ge voelig verlies. De boeddhistische partij Nichi- ren-Komeito heeft haar zeteltal bijna verdubbeld. De enige linkse partij die winst boekte is de communistische, die haar zeteltal verdrievoudigde. De volledige uitslag luidt als volgt: Liberaal-democratische partij 288 zetels (voorheen 272), socialistische partij 90 (134), Nichiren-Komeito 47 (25), sociaal-democraten 32 (31), com munisten 14 (4), onafhankelijken 16 (3). De opkomst was 68,51 procent. De liberaal-democratische partij van premier Sato kreeg de steun van in dustrie, kapitaal en gegoede burgerij. Zij is voor bestendiging van de mili taire samenwerking met de V.S. en voor de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in het land. De onaf- hankelijken, die ook winst boekten, steunen de regering doorgaans. TRIPOLI De presidenten van Egypte, Soedan en Libië zullen iedere vier maanden bij een komen ter bespreking van hun gezamenlijke strijd tegen Israël, zowel op militair als poli tiek en economisch gebied. Nas ser, El-Nimeyri (Soedan) en El- Gaddafy (Libië) hebben beslo ten coördinatencommissies voor dit doel in te stellen. Dit staat in een gezamenlijk com muniqué, dat zaterdagavond na af loop van de kleine Arabische topcon ferentie in Tripoli is uitgegeven. Volgens de verklaring is de kleine top er in geslaagd een revolutionair Arabisch front tot stand te brengen en een nieuwe gewapende strijdbijl te smeden tegen Israël. De volgende bijeenkomst zal in Kairo worden gehouden, waaraan be halve de drie eender genoemde lan den. ook Jordanië en Syrië zullen deelnemen. President Nasser, die zijn bezoek aan Libië met een dag had verlengd, vertrok gisteren naar Benghasi, de tweede stad in Libië, waar hij het woord voerde op een massabijeen komst. KOPENHAGEN In Scandi navië is de griep nog steeds in opmars. Alleen al in de Zuid- zweedse stad Malmö hebben zich in de afgelopen dagen 3000 mensen ziek gemeld. 25 perso nen moesten met zware Hong- kong-griep in ziekenhuizen wor den opgenomen. D# Denen zullen zich ook het Griep-Kerstfeest van 1969 blijven her inneren. Alle artsen waren in ploe gendienst dag en nacht in touw om de zieken te bezoeken. Desondanks moesten de patiënten dikwijls lange wachttijden op de koop toe nemen. Vier leden van het kabinet liggen met griep te bed, Zweden wordt door de griep getroffen op een ogenblik, dat de artsen van de staatsziekenhui- zen met een staking dreigen. De griep woedt nog steeds in alle hevigheid in Engeland. Met name in Londen, waar de ziekenhuizen alleen nog in noodgevallen nieuwe pa tiënten opnemen. Er liggen in de Lcndense ziekenhuizen op het ogen blik meer dan 1800 grieppatiën ten. De vorige week zijn in Engeland 294 mensen aan de griep overleden. In Londen kostte de ziekte tijdens de Kerstdagen aan zes mensen het le ven. Vrijzinnig/leid (4) Aan het betoog van mevrouw T. M. Krijtenburg-Scheinhardt zou ik willen toevoegen, dat het „bijbelse wereld beeld" van prof. dr. C. Augustijn een uitvinding is van de schriftcritici en bepaald niet van rechtzinnige theolo gen. Van de zijde der laatsten is altijd staande gehouden dat de bijbel he lemaal geen wereldbeeld geeft, maar slechts hier en daar kosmografische uitdrukkingen die zeer door de tijd bepaald zijn. De ellende begon, toen ongelovigen stuitten op het woord van Jozua: „Gij zon, sta stil...." (enz). Stel. dat men over duizend jaar in de geschriften van prof. Augustijn de uitdrukking dat de zon „opgaat" of „ondergaat" tegenkomt en men zou op grond daar van concluderen dat deze hoogleraar achterlijk was (hetgeen hij uiteraard niet is)? Dat Jozua indertijd kwalijk andere woorden kon gebruiken en dat hij gewone omgangstaal sprak, zoals u en prof. Augustijn en ik ook doen, ontgaat velen. Precies hetzelfde met de ..einden der aarde". Zeggen ook wij niet: loop naar het eind van de wereld? Zo kan men wel doorgaan. Daar staat dan zeer duidelijk tegenover dat de bijbel nergens obligaat stelt dat de aarde de pannekoek is die de vrijzinnigheid ons voorschotelde. Dat misbaksel is intus sen te oudbakken geworden om nog te consumeren. Eorigene D. v.d. Boogaard In Italië hebben meer dan vijftien miljoen mensen als gevolg van de griepepidemie de Kerstdagen in bed moeten doorbrengen. Volgens het Mi lanese blad II Giorno zouden in to taal 5.000 mensen aan de ziekte zijn bezweken. Officiële cijfers over het jy aantal doden zijn echter niet If beschikbaar. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM, 29 dec. het libe rale Tweede-Kamerlid Vonhoff heeft het bestuur van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel laten weten dat hij zijn lidmaatschap van een ABOP-commissie die zich bezig houdt met het vraagstuk van inspraak en democratisering bij het onderwijs, neerlegt. De heer Vonhoff besloot hiertoe nadat de onderwijzers bond zich vorige week bij het NW had aangesloten. Hij vindt die aan sluiting jammerlijk voor het openbaar onderwijs. De ABOP heeft het moment voor aansluiting bij het NW ook erg onge lukkig gekozen, vindt de heer Von hoff; het was de openbare school juist gelukt het stempel van „rode school" kwijt te raken. De ABOP belemmert nu de ontwikkeling van de openbare school als een niet-poli- tieke onderwijsgelegenheid. In een huishoudelijke vergadering van de ABOP die ook kon worden bijgewoond door niet-leden van de bond, is om geheel andere redenen eveneens veel kritiek op het bestuur geuit. Vertegenwoordigers van de „kritiese onderwijzers" onder wie het ABOP-lid Yde Lansen, hadden beden kingen tegen de omslachtige manier van vergaderen. Maar vooral hekel den zij de gehele stellingname van de bond, die zich naar hun mening te weinig maatschappij-kritisch opstelt. De wijze waarop een en ander naar voren werd gebracht, droeg naar de mening van andere deelnemers aan de vergadering, het karakter van ob structie. De liberaal-democratische partij van premier Sato heeft in Japan voor de derde achtereenvolgende keer een overwinning behaald, wat premier Sato, zoals hij zei, het recht gaf zijn pro-Ameri kaanse politiek voort te zetten. Toch zal ook getracht worden de betrekkingen met communistisch China te verbeteren. Op de foto van links naar rechts Kakuei Tanaka. secretaris-generaal van de partij, premier Sato en Sho- jiro Kawashida, vice-voorzitter. BANGKOK Noord-Vietnam heeft een voorstel afgewezen van de Amerikaanse miljardair H. Ross Pe rot uit Texas, om Amerikaanse krijgsgevangenen vrij te laten in ruil voor herbouw van scholen, zieken huizen en andere door Amerikaanse bombardementen vernietigde gebou wen. Noord-Vietnam heeft Perot en zijn organisatie United We Stand er her haaldelijk van beschuldigd dat zij de „agressieve politiek van Nixon in Vietnam steunen". Perot, nu in Bangkok, zal nu de inhoud van zijn vliegtuig vol kerstca deaus voor de Amerikaanse gevange nen in Noord-Vietnam hij kreeg geen doortocht voor deze missie overdragen aan Russische autoritei ten voor normale bezorging in Hanoi. Het groene straalvliegtuig „Vrede op aarde" vervoert 26 ton voedsel, PARIJS In Nederland is de meerderheid pessimistisch gestemd over de internationale toestand in 1970, aldus een opiniepeiling van het Franse weekblad l'Expresse. Aan mensen van verschillende na tionaliteiten was gevraagd, of zij in het komende jaar grote internatio nale conflicten verwachtten. Het meest optimistisch bleken de West duitsers te zijn. terwijl de Israëliërs de toekomst het somberst inzagen. In Frankrijk en Zweden hadden de optimisten de overhand. In landen als Canada, Engeland en India waren dat de pessimisten. In Spanje had de meerderheid geen mening. kleding, medicijnen, post en persoonlijke geschenken voor de 1400 Amerikanen, vastgehouden door Noordvietnamezen, Vietcong en „Pa- thet-Lao. Een tweede straalvliegtuig „In mensen een welbehagen", staat in Los Angeles en zal niet naar Moskou gaan. Om aan de eisen van Hanoi te vol doen moeten de grote stukken in Ha noi in kleinere eenheden worden ver deeld. De pakjes mogen per stuk niet meer wegen dan drie kilo, wat voor de hele lading op achtduizend pakjes neerkomt. Op weg naar Moskou maakt Perot tussenlandingen in Te heran, Rome waar hij een au diëntie bij de paus wil en Kopen hagen. SNEEK De 28-jarige loswerk- man R.T. heeft zondagnacht de 25-ja- rige ongehuwde Bartele de Jong drie messteken toegebracht, waardoor de ze korte tijd later in een ziekenhuis overleed. De dader heeft bekend en is opgesloten. T. en het slachtoffer hadden beiden een aantal cafés bezocht. Na slui tingstijd kregen zij ruzie, waarschijn lijk. omdat T. op de vuist was gegaan met een zwager van De Jong. Toen deze zich ermee bemoeide, trok T. een zakmes en stak hem driemaal in de bont. UTRECHT De brand die gister avond uitbrak in de opslagruimten van de Stichtsc olie- en lijnkoekenfa- briek, heeft zeker voor enkele hon derdduizenden guldens schade aange richt. Tot vanmiddag was de brandweer bezig met de nablussings- werkzaamheden. In het gebouw van zes verdiepingen, omvattende twaalf houten silo's van achttien meter hoog. lag voor twaalfhonderd ton aan grondstoffen voor veevoeder op geslagen.. De brandweer zestig man sterk hield zich bezig met het nathou den van belendende percelen en het leeghalen van het gebouw. Er wer den zestien stralen en twee waterka nonnen ingezet. De oorzaak is vermoedelijk broei, die is versneld door sneeuwwater dat de bacteriën lot snelle vermenigvul diging bracht. Broei in granen is moeilijk te bestrijden, omdat het graan bij gebruik van teveel water tot tweemaal de oorspronkelijke om vang uitzet. In dat geval zou het gehele gebouw exploderen. Israëlische vliegtuigen hebben gisteren intussen doelen in Jordanië en Egypte gebombardeerd, nadat Egyptische commando's Israëlische versterkingen aan de Golf van Suez hadden aangevallen. Volgens Kairo zouden twee Israëlische jagers zijn neergehaald, maar Tel Aviv deelde mee, dat alle vliegtuigen veilig op hun bases wa ren teruggekeerd. VUGHT Café De Rotonde aan de j Esschestraat in Vught is zondagoch tend geheel uitgebrand. De schade beloopt minstens honderdduizend I gulden. Behalve enkele flessen drank uit de kelder en wat geld uit een automaat kon niets worden gered. De brandweer werd veel te laat j gealarmeerd, doordat de bewoners van het pand volkomen overstuur waren. Het blussen werd bemoeilijkt, door de vorst, die het bluswater in ijsmassa's veranderde. De brandweer slaagde erin een belendend perceel met negentien autoboxen te behou den. Naar de oorzaak van de brand wordt gezocht. BONN Bondskanselier Brandt is tegen het door Oost-Duitsland voor gestelde erkenningsverdrag, waarin hij, naar zijn zeggen in een inter view, een poging ziet om de verde ling van Duitsland te legaliseren zon der dat de bevolking van de twee Duitslanden daar iets mee opschiet. Hij wil de dialoog met Oost-Duitsland wel voortzetten. Brandt gaf toe dat onder de huidi ge omstandigheden een hereniging van Duitsland onmogelijk is: „Maar niemand die enig gevoel voor geschiedenis heeft, zal ontkennen, dat die nooit het laatste woord spreekt. De geschiedenis staat niet stil, niet in het westen en niet in het oosten", aldus Brandt Gemiddelde Amerikaan man van het jaar NEW YORK Het Amerikaanse tijdschrift „Time" heeft zondag de ti tel „man van het jaar" toegekend aan „de gemiddelde Amerikaan". Deze ongeorganiseerde groep van ongeveer 100 miljoen mensen, of de helft van de bevolking van de VS, had, aldus „Time", de laatste jaren het gevoel dat zij de verliezende partij was, doordat de rebellerende minderheden alle aandacht ook die van de rege ring voor zich opeisten. De gemid delde Amerikanen waren het echter die hun gelijke Richard Nixon naar het Witte Huis afvaardigden en die in 1969 twee maanreizen bekostigden. Het gemiddelde Amerika kan voor al gekenschetst worden als een geesteshouding, een moraal, een reeks normen en vooroordelen, aldus „Time". „Idyllisch" tafereel in Zuid- Vietnambij gebrek aan een been kluift de mascottehond, gezeten op een tank, op een machine pistool. De hond is eigendom van het tweede Amerikaanse squa dron dat betrokken is bij de operatie-Long Reach: het vrij maken van de weg van Loc Ninh naar het kamp van de speciale troepen in Bu Doe. SOEST De 31-jarige G. den E. uit Amersfoort heeft gister avond op de rijksweg 1 b onder in vloed van alcohol een frontale bot sing veroorzaakt met zijn auto, waar bij hij zelf om het leven kwfam. Een verloofd paar uit Hilversum dat in de andere auto zat, werd vrij ernstig gewond. De volgens de politie dronken autobestuurder was met zijn wagen op de linker weghelft geraakt. Kort na de botsing reden nog twee auto's op de beide eerste wagens in. Hierbij raakten drie personen licht gewond. De materiële schade was groot. BRUMMEN De negentienjarige pompbediende Chr. Tenkink is zater dag om het leven gekomen, toen zijn auto van de weg raakte, en enkele malen over de kop sloeg. De 27-ja rige schoenmaker G. Reinert uit Raai- te verongelukte in zijn woonplaat» op dezelfde wijze. HAARLEM De 86-jarige I. M. Porton die dinsdag was aangereden door een motoragent, is zaterdag in een ziekenhuis aan de opgelopen ver wondingen overleden. De politieman dacht dat de wandelaar zou blijven stilstaan toen hij naderde. De agent liep een schaafwond op. NAARDEN De 22-jarige brom fietser A. W. Piet is in een zieken huis in Bussum overleden aan de verwondingen die hij vrijdag opliep bij een verkeersongeluk. Hij werd aangereden door een personenauto, die hij vermoedelijk geen voorrang had gegeven. Staatssecretaris Keyzer UTRECHT Na een reeks van jaren die gekenmerkt werden door een zich verscherpende crisis in het spoorwegvervoer waarin zowel het reizigers- als het goederenvervoer een voortdurende daling vertoonde is de NS weer op het goede spoor. Dit concludeert staatssecretaris Keyzer van verkeer en waterstaat in een nieuwjaarsboodschap in het personeelsblad van de spoorwegen, „De Koppeling". Volgens hem kan 1969 een keerpunt in de crisis blijken te zijn. Mede door een ingrijpende reorganisatie bij de NS vertoont de omvang van het reizigers- en goede renvervoer over dit jaar een bevredi gender beeld dan in de voorgaande jaren. Maan was vulkanisch BOSTON Uit de stukken maan- bodem die door de ruimtevaarders van de Apollo-12 naar de aarde zijn gebracht heeft men afgeleid, dat de maan een periode van vulkanische activiteit heeft gekend, ofwel aan in tense hitte blootgesteld is geweest. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG De KVP-jon- geren, die het afgelopen week einde in Breda vergaderden, hebben het initiatief genomen voor een gesprek tussen de KVP en de PvdA. De jongeren namen een motie aan waarachter de wens zit, de mogelijkheid open te houden dat KVP en PvdA weer samen aan de regering gaan deelnemen. De motie nodigt dc besturen van beide partijen uit als gasten van de jongerenorganisatie overleg te ple gen over de onderlinge betrekkingen. P.v.d.A.-voorzitter dr. A. Vonde ling vertelde geen bezwaar tegen een discussie met de KVP te hebben. maar dan volledig in de openbaar heid. De voorzitter van de jongerenorga nisatie, ir. Jac. Stienen, zei in zijn openingswoord de kans niet groot te vinden, dat de drie christelijke par tijen in het volgende-kabinet met de VVD zouden samenwerken. DRUK Hij was eerst van plan stevige kri tiek op het kabinet te leveren. Maar op dringend verzoek van bestuurs leden van de grote KVP slikte hij enkele passages in. In de KVPJO be staat over ueze druk ontevreden heid. Minister dr. G. H. Veringa van on derwijs kondigde op het congres aan dat binnenkort (vermoedelijk nog in februari) het wetsontwerp voor de bestuurshervorming van de univer siteiten zal worden ingediend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5