VIJF KANONNEERBOTEN OP WEG NAAR ISRAËL Bijna twee ton geroofd lijk Commentaar Jagers vinden in bos vermiste vrouw Voor twee prinsen een doopdienst Het Kwartet Frankrijk gaat mysterie diepgaand onderzoeken Strenge vorst Van Gog/is gestolen Babv verdrinkt in badwater Geen hoop voor 20 vermisten Biafra: ruim "200 mensen gedood tijdens de Kersl Terwijl bejaarden even uit waren electra ieewe Leidse Courant Postbus 76 Maandag 29 december 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur livkovht floor Panttmosc è'irtim liroir activiteit bijj Sicilië De vijf voor Israël gebouwde kanonneerboten, die echter door het wapen embargo niet geleverd mochten worden, op deze archieffoto nog in de haven van Cherbourg. PARIJS Op volle kracht doorklieven de vijf onbewapende kanonneerboten, die in de kerstnacht op geheimzinnige wijze de oorlogshaven van het Franse Cherbourg verlieten, de golven van de Middellandse Zee. Hun bestemming: hoogstwaarschijnlijk de Israëlische havenstad Haifa. SPItiilK Men heeft iemand nog niet overtuigd wanneer men hem het twijgen heeft opgelegd. MORLEY Crita) ,.3 „Ik heb van tic buren gekregen. Nu hebben we eindelijk een eigen zwembad." HET WEER (Van onze weerkundige medewerker) DE BIIIT De oostenwind blijft nog wat koudere lucht aanvoeren, waarbij ook opklaringen zullen voorkomen. Dit betekent 's nachts een verdere afkoeling. In West en Midden-Duitsland vroor het vandaag 10 tot 15 graden. In de komende nacht is in het I westen 7 tot 10 graden, in het I oostelijk deel van ons land 10 tot I 13 graden vorst te verwachten. I Deze koude zal tijdens de jaar- wisseling aanhouden. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 3 of meer graden on der normaal: max. temp.: 6 of meer graden on der normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Barometerstand: Heden 10 uur 75.6 cm (10.21 millibar), dalend. - Zon en maan 30 december zon op 8.48, onder 16.37; maan op 23.56. onder 11.47; 31 december LK De onderwijzeres Maha Abu Khalil, een van de groep Arabi sche verzetsstrijders, die ervan\ worden beschuldigd, een TWA- lijnvliegtuig te hebben gekaapt, werd zaterdag voorgeleid voor de officier van justitie in Athene. SPLINTERNIEUWE F-27 FRIENDSHIP STORT IN ZEE KOPENHAGEN De Fokker F-27 Friendship die een week geleden werd afgeleverd aan de nieuw opge richte Deense luchtvaartmaatschappij Maersk Air Company, is zaterdag tij dens een instructievlucht in zee gestort bij het vliegveld Roenne. Fokker-instructeur G. Burger (53) en drie Deense piloten werden licht gewond. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Het is niet zeker of de nieuwe machine, die zo'n vier mil- De juiste positie van de vijf snelle schepen was vanmorgen niet bekend. Uit intens radio verkeer kon echter worden op gemaakt dat een Israëlisch smaldeel het Italiaanse eiland Sicilië was gepasseerd. Bij de kanonneerboten zouden zich een tanker, om de schepen van brandstof te voorzien, en en kele grote oorlogsschepen heb ben gevoegd. Siciliaanse haven autoriteiten bevestigden dat in hun gebied een ongewoon groot aantal Israëlische schepen aan wezig was. Legaal Frankrijk blijft herhalen dat de schepen langs wettige weg aan een Noorse firma zijn verkocht en dat ze woensdagnacht onder Noorse vlag Cherbourg hebben verlaten. De Noorse regering zegt echter dat er geen invoervergunningen voor de vaartuigen zijn uitgegeven en dat er geen toestemming was gegeven de joen gulden heeft gekost, gerepareerd j Noorse vlag te voeren. kan worden. GENT De zes leden van één gezin zijn in een kamer, grenzend aan het café van de vader omgeko men door gasverstikking. doordat gas uit een leiding was ontsnapt. De kin deren varieerden in leeftijd van acht tot elf jaar. Ole Martin Siem, directeur van de grote Noorse scheepsbouwgroep Aker, spreekt ook tegen dat de ka nonneerboten de Noorse vlag ge bruikten. Siem blijkt nu vertegen woordiger te zijn van de Panamese firma Starboat Oil Company. Hij be vestigde dat dit concern „onlangs vijf snelle motorboten in Cherbourg had overgenomen." De Franse rege ring was er kennelijk van overtuigd zaken te hebben gedaan met een Noorse firma, omdat Siem vanuit Os lo werkte. Ondersoek Inmiddels heeft de Franse premier, Chaban-Delmas, een diepgaand on derzoek naar de hele kwestie gelast. Men is vooral nieuwsgierig naar het antwoord op de vraag of de haven autoriteiten in Cherbourg medewer king hebben verleend aan de vijftig Israëlische zeelui, die sinds het wa penembargo in januari in Cherbourg zijn gebleven en er nu met de vijf schepen vandoor zijn gegaan. (Zit verder pagina 5) AMSTERDAM Twee schilderij en van Van Gogh en een doek van Verboom zijn zaterdagavond gestolen uit een woning aan de Churchilllaan in Amsterdam-zuid. Volgens de eige naar vertegenwoordigden de schilde rijen en waarde van ƒ115.000. De dieven zijn de woning binnengedron gen tijdens afwezigheid van de bewo ners. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Een veertien dagen oud jongetje is zaterdag in zijn badje verdronken. Zijn moeder werd onwel tijdens het wassen van haar baby. Ze kreeg een flauwte. Toen ze bij kwam. lag het kind onder water. -'f POLITIE VERMOEDT MISDRIJF VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.Ï Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver- spreidt hij een heerlijk frisse geur. nëerhK2®||| (Van onze correspondent OOSTERBEEK Jagers heb ben zaterdagmiddag in het bos van de Johanna Hoeve in Oos terbeek een lugubere vondst ge daan: de schedel van vermoede lijk een vrouw. Toen medewerkers van het gerech telijk laboratorium in Den Haag, in aanwezigheid van dc officier van justitie, in dc omgeving gingen gra ven. kwam het grootste deel van het skelet van een volwassene tevoor- Ik geef op als nieuwe abonnee; DEN HAAG Prins Constantijn schijn, dat daar bleek te zijn be graven. Hongerige vossen hadden de over blijfselen opgegraven. De politie acht het niet uitgesloten dat het stoffelijk overschot dat van de 33-jarige getrouwde vrouw Dirkje Beumer is. Zij wordt sinds 31 augustus 1967 vermist. Politie en justitie vermoeden dat hier sprake is van een misdrijf, gezien de wijze waarop het lijk begraven was. Na haar verdwijning werd de fiets en tas van de Oosterbeekse vrouw in de omgeving van Oosterbeek gevon den. Een uitgebreide opsporingsactie, waarbij de bossen met behulp van militairen werd uitgekamd, leverde niets op. Ook in de bossen van Jo hanna Hoeve werd toen zonder resultaat gezocht. Bekend was dat de vrouw dikwijls met mannen in dit bos kwam. De Arnhemse officier van justitie, mr. J. H. C. Pieters heeft intussen een gerechtelijk onderzoek laten instellen. Tweeënvijftig Tsjechische toe risten hebben van hun kerst uitstapje een uittochtgemaakt. Zij verkozen de vrijheid in Zwe den, zodat het reisgezelschap van zesennegentig man ietwat ge dund naar het vaderland terug gaat. Hier een gedeelte van de groep, wachtend op inwilliging van hun verzoek om politiek asiel in het Sjöfartshotel in Stockholm In het nauw ALS.: een kat in het nauw zit doet zü rare sprongen. Dat mag als alles goed afloopt een verma kelijk gezicht zjjn. Maar vreemde sprongen blijven het Israël heeft er nu vijf kanonneerbo ten bij gekregen. Het dreigt echter sympathie te verspelen. Ondanks stil le bewondering door vriend en vijand. Want hoe men de zaak ook beziet, de schepen konden slechts door een goed voorbereid complot de haven van Cherbourg verlaten. Van kapen is voor zover kan wor den nagegaan geen sprake, omdat het „in bezit nemen" niet in volle zee gebeurde, maar in genoemde Franse haven. Ook is het geen diefstal, omdat de schepen al lang waren betaald en nu bij de rechtmatige eigenaars terecht zijn gekomen. Dat daarbij een in Panama geregis treerde firma als dekmantel werd ge bruikt. doet niet terzake. Zuiver for meel was alles in orde vóórdat werd uitgevaren. Door onaangekondigd in het holst van de Kerstnacht met de schepen te verdwijnen namen de marinemannen het zekere voor het onzekere. Zij brachten daarmee Frankrijk, dat voor Israël nog steeds'een wapen embargo handhaaft, in verlegenheid, ook al sprak Tel Aviv van een „sprookje uit duizend en een nacht". De kans dat dit embargo zou worden opgeheven is wellicht na het aftreden van generaal de Gaulle niet bijzonder groot geweest. Nu lijkt opheffing uit gesloten. Onder president Pompidou wordt de toenaderingspolitiek ten opzichte van de Arabische landen krachtig voort gezet. Ook al is men wat minder anli- Israëlisch geworden. Het aanbod aan Libië voor militaire samenwerking als dc Amerikanen en Britten hun bases hebben verlaten is daar een jong voorbeeld van. Dat Israël risico heeft genomen, wet tigt de veronderstelling dat het zich in een positie bevindt waarin het niet kieskeurig kan zjjn. HONOLOELOE Men heeft vrij wel geen hoop meer de 20 vermiste opvarenden van het Amerikaanse munitieschip Badger State, dat vrij dag in de Stille Oceaan is ontploft, levend aan te treffen. In de zeer woelige zee heeft men een vijftal lijken zien drijven, waar van er een is opgepikt. Veertien op varenden hebben zich kunnen red den. Het schip brandt nog. DURBAN Een botsing tussen een trein en een autobus op een spoorwegovergang nabij Durban in Zuid-Afrika heeft drie mensenlevens gekost. Dertig mensen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. OWERRI De Nigeriaanse troe pen hebben zware verliezen geleden bij een krachtige Biafraanse tegen aanval op Ugba, aldus een zaterdag gepubliceerd Biafraans legercommu niqué. Volgens het public-relati- onsbureau in Genève, dat het nieuws voor Biafra verzorgt, zijn tijdens de kerstdagen meer dan tweehonderd mensen om het leven gekomen door een Nigeriaanse artilleriebeschieting. Bij gevechten om Onitsa zijn aan beide zijden meer dan tweeduizend mensen gedood, aldus de Biafraanse mededeling. BETALING ABONNEMENT De abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, wordt verzocht voor 1 januari a.s. 4.95 per maand 14.85 per kwartaal over te schrijven op onze post rekening nr. 58936. kwitantie betalen doch inmid in het bezit zijn van een postreke ning wordt eveneens verzocht, ter voorkoming van incassokosten, ge noemd bedrag te gireren. Het bovenstaande geldt niet voor de abonnees die ons machtiging tot automatische afschrijving heb ben verstrekt. Directie N.L.Crt. Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Constantijn, I de derde zoon van prinses Beatrix en het pas geboren kind van prinses Mareriet zullen gezamenlijk ten doop worden gehouden. Dit gebeurt op za terdag 21 februari in de Domkerk te Utrecht. Ds. H. J. Kater, Nederlands Her vormd predikant te Amsterdam en prof. dr. H. Berkhof hoogleraar van wege de Nederlands Hervormde Kerk bij de rijksuniversiteit te Leiden, zijn i aangezocht om de doopdienst te hou- den. Zaterdag zijn prinses Beatrix en j prins Claus in het Sint Radboudzie- I kenhuis te Nijmegen op kraambezoek geweest bij prinses Margriet. Ook de heer en mevrouw Van Vollenhoven kwamen op deze dag een kijkje ne- men bij hun tweede prinselijke kleinzoon. Zowel de prinses als de j jonge prins maken het uitstekend, al dus de rijksvoorlichtingsdienst. (Van een verslaggevers) WIJK BIJ DUURSTEDE By de rijkspolitie, groep en rayon Wijk bij Duurstede, heeft het onderzoek naar een weggehaalde kluis uit het huisje van de familie Van de Werke op de avond van de tweede kerstdag nog geen resultaat opgeleverd. Terwijl de bejaarde mensen, die heel sober leven, even bij buren op I visite waren, werd ingebroken en I verdween een groot geldbedrag, naar schatting twee ton, dat de mensen door hard werken bijeen hadden ge spaard. De onbekende(n) kwam(en) door de achterdeur binnen, na een ruitje kapot te hebben gedrukt. Ze verdwe nen door de voordeur met brand kast en al, zonder veel sporen na te laten. Het echtpaar heeft twee zoons, die bij hen inwonen en hadden het geld voor hen bestemd. De daders moeten het huisje van de familie goed in de gaten hebben gehouden en gewacht hebben met hun inbraak tot ze de oudjes hadden zien vertrekken. Met hel geld verdwenen ook legiti matie- en andere papieren, die in de brandkast waren opgeborgen. 0E ZOMER IN UWSLAAPKAMER

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1