SPORTHOOGTEPUNTEN 1969! AJAX SCHREEF HISTORIE VVOG: tekenend voor succes zaterdagvoetbal Dramatisch jaar voor 't Nederlands elftal Ottenbros: verrassende wegkampioen bij profs Schaatsseizoen met twee gezichten... Zeven topsporters uit doos van 1969 Goed jaar tennisprof Tom Okker Twee „plaiddes" Laatste volledig jaar van de CKB MAANDAG 29 iDiECEMBBR 1969 BERTUS HOEVE HARM OTTENBROS LI ET succes en de opmars van het zaterdag-amateurvoetbal werd in 1969 opgetekend in vier letters: VVOG; Dat is de naam van de Harderwjjkse club die in het eerste, het beste jaar dat er tussen de zaterdag- en de zondag- amateurkampioen werd gestreden om het officiële amateurkampioenschap van Nederland de nationale titel greep. Dat gebeurde op 23 augustus. In Middel burg had VVOG, dat in de landcompetitie Spakenburg, Excelsior M, WVF en Quick Boys achter zich had gelaten, de eerste wedstrijd tegen de zondag kampioen met 21 verloren. In Harderwijk won VVOG met 10 dank zjj een schitterende treffer van Ries Hoeve. Doordat de verlenging geen beslis sing bracht, moesten strafschoppen beslissen en was VVOG de gelukkige. vormde de afsluiting van een uit stekend seizoen voor het zaterdag voetbal. Want op individueel niveau hadden mannen als Henk Kiel (voet baller van het jaar), Jan Westland, Gerard Schinkel, Hans Posthumus en Arie v. d. Giesen in het nationale amateurvoetbal de integratie van het zaterdagvoetbal in die kring tot een doorslaand succes gemaakt. Interlands tegen Finland (thuis) en Schotland (Eur. Cup) werden gewonnen. Het nationale amateurelftal speelde toch fortuinlijk, want in oktober werd ook Wales verslagen, waardoor de finale in zicht kwam. De beslissende klap viel nog niet omdat op 19 november in Greenock met 10 van Schotland werd verloren. ONGESLAGEN Bleef het nationale amateurelftal ondanks opmerkelijk fraaie successen niet ongeslagen, het Nederlands za terdagelftal hield de traditie hoog door in internationale wedstrijden niet door de knieën te gaan. De aderla ting ontstaan door het vertrek van Kiel c.s. naar de amateurselectie was aanvankelijk duidelijk merkbaar, maar bewonderenswaardig snel was er een nieuwe ploeg van kaliber ge vormd die via 00 in Nancy tegen Frankrijk en 3—0 in Wezep tegen Bel gië voor de twaalfde en laatste keer de Coupe Fernand Canelle won. Het Drielandentornooi werd op verzoek van Nederland beëindigd. SHO WON WEER De trip naar Saarland leverde twee overwinningen op: 51 tussen de B- teams en 20 in de officiële ontmoe ting. Op 28 juni vierde het Oud- Beijerlandse SHO een ongekende triomf. In Sleeuwijk won het in de finale van het bekervoetbal met 20 van IJsselmeervogels, waardoor SHO de KNVB-beker voor de derde ach tereenvolgende keer en daarmee de finitief won. Inmiddels is SHO al uitgeschakeld voor een nieuwe be kerzege, want in de dit seizoen reeds gespeelde eerste ronde werd met 10 van Vlaardingen verloren. Maar even als bij alle andere 2de klassers viel ook bij de Beijerlanders in deze slot- maanden van 1969 het volle accent op de competitie nu in dit wegsluipende jaar de basis werd gelegd voor de promotie naar de eerste klas die in 1970 zal worden gevormd. Nog even en het „uithuilen en opnieuw beginnen" breekt weer aan. Dan flitsen de hoogtepunten uit 1969 nog even aan ons voor bij. Het was een sportjaar zoals elk ander: successen stapelden zich naast teleurstellingen. Dro men werden werkelijkheid. Lucht kastelen werden opgeblazen. Zeven Nederlanders toveren we uit de oude doos van 1969. Zeven sportbeoefenaars die allemaal op een of andere manier in het nieuws kwamen. We stellen ze beginnend links nog eens even aan u voor. Bertus Hoeve, die mede door zijn formidabel optre den WOG als eerste zaterdag club aan de landstitel bij de ama teurvoetballers hielp. Harm Ot tenbros, „de adelaar van Hooger- heide", die iedereen inclusief MARIA GOMMERS zichzelf versteld liet staan door de regenboogtrui bij de professio nals op de weg in de wacht te slepen. Georg Kessler, die aan het afgelopen jaar grijze haren en hij had er al zoveel overhield. Zijn Mexicaanse plannen vielen door teleurstellende prestaties van Oranje in duigen. Maria Gom- mers, de supersnelle Limburgse atlete, die het wereldrecord op de 1500 m brak en in Athene bij de EK een „plakkie" wegkaapte. Ton Sijbrands, het langharige TON SIJBRANDS damtalent deed bij de Eur. dam kampioenschappen de Russische concurrentie voor de derde maal de damdas om. Zaterdagvoetbal ler Henk Kiel, werd aanvoerder van het Nederlands amateurelf tal en uitgeroepen tot „amateur- voetballer van het jaar." En tot slot Kees Verkerk, die op zijn gladde ijzers wereldrecords pro duceerde op de 1500 m, de 5000 en de 10.000 meter. Vooral die laatste prestatie in Inzeil was fan tastisch. Bij de grote kampioen schappen miste Verkerk evenwel de juiste vorm om succesvol te zijn. Zeven Nederlanders, die deels voldaan, deels teleurgesteld om kijken bij de overstap naar 1970. Maar voor allen begint een nieuw jaar met nieuwe mogelijkheden. HENK KIEL KEES VERKERK TTET Nederlands elftal heeft een bewogen 1969 achter de rug. Een jaar, waarin Oranje werd uitgeschakeld voor de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. Een jaar waarin bondscoach Georg Kessler zich andermaal voor grote, onoverkomelijke barrières geplaatst zag rond de samenstelling van het Oranje-team. Ajax-ster Piet Keizer stelde zich te laat weer beschikbaar voor het Nederlands elftal, terwijl Johan Cruyff in Italië vanwege de mist zjjn juiste schoen niet meer kon vinden, zodat de belangrijke ontmoeting tegen de Bul garen in de „Kuip" aan zijn neus voorbij ging. E)E „cupkoorts" waaide ook het afge- lopen jaar weer door ons land. Zelfs met de snelheid van een verschrikkelijke orkaan. Slechts wei nigen bleken er dan ook uiteindelijk tegen Bestand. Uit alle hoeken en ga ten van Nederland trokken ze door heel Europa. Naar Amsterdam, Rot terdam, Lissabon, Trnava, Madrid en Milaan. En dat allemaal om elf Hol landse jongens aan het werk te zien in het voetbalgebeurcn van het jaar: De Europa Cup. Wel al die supporters van èn een Ajax èn een Feijenoord en zelfs een Velibor Vasovic laat Ajax nog even aan dc begeerlijke Europa Cup rui ken. Via het benutten van deze straf schop brengt hij in Madrid de achter stand van Ajax in de finale-wedstrijd tegen AC Milan terug tot 12. TOM OKKER heeft zijn eerste jaartje als duur betaald tennisprof er weer bijna opzitten. Een jaartje waar in door onze „vliegende Hollander" veel, zelfs zeer veel geld is verdiend. Okker zorgde weliswaar voor wei nig spectaculaire overwinningen, zijn finale- plaats in het herendubbel op Wimbledon met zijn Amerikaanse vriend Marty Riessen en zijn zegepra len tijdens de open-tornooien van Ro me en Hilversum toonden andermaal luidelijk aan dat onze frêle land- enoot tot de wereldtop gerekend ient te worden. Iets waar zijn vier de plaats op de wereldranglijst dui- jdelijk van getuigt. Helaas blijft het wat het Neder landse tennis betreft bij Tom Okker. Zowel bij de dames als bij de heren dienden zich ook dit jaar geen nieu we talenten aan. Wat overduidelijk wordt geïllustreerd door het verove ren van de nationale titels door Tru dy Groenman en Evert Schneider. B Samenstelling MEINDERT LEERLING ROB HARTOG en MATTY VERKAMMAN ELGIË heeft dit jaar meer dau eelt aangetoond, dat het een wielerland bij uitstek is. De grote wedstrijden bij de beroepsrenners werden meestal ge wonnen door een Belg. Eddy Merckx was de ongekroonde koning. Vele klas siekers, waaronder ParijsNice, de ronde van Vlaanderen en MilaanSan Remo bracht hij op zijn naam. Maar vooral de grandioze wijze, waarop hij de Tour de France won, dwong bij iedereen respect af. Alle klassemen ten, die er in de ronde van Frankrijk te winnen waren, kwamen ook op zijn naam. De Nederlandse prestaties waren dit jaar in tegenstelling tot 1968 in de Tour matig. Alleen de zesde plaats in het eindklassement van de bijzonder sterk rijdende Rini Wagtmans was een aan gename verrassing. Jan Janssen viel met een tiende plaats wat tegen. In de ronde van de Toekomst was er meer succes voor de Nederlanders wegge legd. Eindwinnaar werd de zeer veel belovende Joop Zoetemelk. Bij de wereldkampioenschappen voor de profs zorgde Harm Ottenbros voor sensatie. In Zolder versloeg hij mede vluchter Julien Stevens in de sprint en 1969 gepunt 0 Roger van Hamburg grossierde tijdens de Ned. zwemkampioenschappeo in natio nale zwemtltels. 0 De Rus Petrosjan raakte zijn wereldti tel in het schaken kwijt aan zijn landge noot Spasski. 0 Hans Posthumus van WOG, Ger Vooys van Quick Boys en Jan Groenen dijk van Geinoord stapten vanuit het za terdag-amateurvoetbal over naar de pro fessionals door contracten te tekenen bij respectievelijk Wageningen, AZ '67 en Elinkwljk. 0 Dudok van Heel werd wereldkampioen zeilen ln de Flying-juniorklasse, terwijl Wlm Guldemond het Europees kampi oenschap ln de sharpies-klasse pakte. 0 Onopvallend werden Carry Berendsen en Yvonne Bonneveld Europese kampioe nen in het kunstzwemmen. Hetzelfde kan gezegd worden van Jan Eindhoven, die zich Europees kampioen ijszeilen mag noe men. O Zoals gewoonlijk ondervond het Neder lands honkbalteam zeer weinig tegenstand bij de Europese kampioenschappen. Men werd dan ook met vlag en wimpel kam pioen. werd daardoor wereldkampioen op de weg. Een wereldtitel was er ook voor Jaap Oudkerk. Bij de stayers bleek hij op de overdekte baan het sterksf. InBrno werd Bert Boom zeer ver rassend wereldkampioen bij de ama teurstayers. Op de tweede plaats kwam favoriet Cees Stam. Verder stelden de amateurs ronduit teleur. De zeer slech te voorbereiding was hier de hoofdoor zaak van. Bij de dames kon Keetie Ha ge haar wereldtitel op de weg van 1968 niet prolongeren. Wel werd ze derde op het nummer achtervolging. PSV zijn dit jaar ruimschoots aan hun trekken gekomen. Immers de Nederlanders wafen nauwelijks te stuiten. Ajax verloor de race naar de Europa Cup eerst in de finale, terwijl PSV slechts door tussenkomst van het domme lot van verdere successen werd afgehouden. Feijenoord echter bleef overeind. Zelfs het machtige, zo machtige AC Milan werd door de bewoners van Rotterdam-Zuid een voudigweg uit het Europa Cup-ge beuren geknikkerd. Het jaar begon overigen^ niet den derend. Op een besneeuwd Olym pisch Stadion onderschatte Ajax het Portugese Benfica en ging kansloos met 31 ten onder. Het bekeravon- tuur leek ten einde. Johan Cruyff (2x) en de Zweed Inge Danielson beslisten echter anders. Ajax sleepte in Lissabon een beslissingswedstrijd uit het vuur. Apart hoofdstuk Parijs, een hoofdstuk apart. Bij duizenden trokken de Nederlanders naar de lichtstad. En niet voor niets. In een schitterende wedstrijd werd Benfica in de verlening tot volledige overgave gedwongen. 30. Minder spectaculair, maar zeker zo moeilijk waren de duels tegen Spar- tak Trnava. Na een gemakkelijke 310 overwinning in Amsterdam kwam Ajax in het verre Tsjeeho-Slo- wakije nog maar net met de hakken over de sloot: 02. En toen de finale in het machtige Bernabeu-stadion in Madrid. Ajax haalde het niet. De gerijpte Milanese sterren profiteerden handig van fou tjes in de Amsterdamse-formatie. Slechts Vasovic (zie foto) wist de weg naar het net te vinden. Milan deed dat beter. Maar liefst vier maal moest aanvoerder Gert Bals de ont moedigende gang naar het net ma ken. De droom was wreed verstoord. if Nieuwe droom Nederland droomt inmiddels weer. Dankzij Feijenoord. Nadat het IJslandse KR Reykjavik eenvoudig weg van de Europa Cup-vloer was geveegd, volgde die even sensationele als onverwachte triomf op het grote AC Milan, dat luttele maanden daar voor Ajax nog veel te veel was ge weest. Wie herinnert niet de onvergete lijke glansrol van een „Wimpie" Jansen en een Willem van Hanegem. die meer deden dan alléén doelman Cudicini royaal te kloppen. En het is nog niet eens afgelopen. Feijenoord gaat door. Maar niet meer in het jaar 1969. Dat wordt nu afgesloten. Vol gend jaar zien we wel weer. Het jaar begon toch zo goed. Het zwakke Luxemburg werd door doel punten van Pahlplatz (2x), Van Dijk en Cruyff met 40 geklopt. Het toch lang niet zwakke Tsjecho-Slowa- kije werd op 16 april door twee gave treffers van Sjakie Roggeveen in het Feijenoord-stadion met 20 geveld, terwijl in hetzelfde stadion alweer Roggeveen Nederland riante uitzichten gaf op Mexico door vlak voor het ein de, juist nadat Hans Eykenbroek de lat had gekraakt, Oranje naar een 10 overwinning op Polen te schieten. Helaas bleef het daar wel bij. Ten minste wat de positieve prestaties be treft. Immers op zeven september werd in een dramatische wedstrijd van Po len verloren. Als de dag van gisteren zal Henk Wery zich de strafschon her inneren waaruit hij Nederland naar 2— 2 had moeten schieten. Hij miste en het werd een nipte 21 nederlaag. Dit ondanks de fraaie treffer die dezelfde Henk Wery voor de rust had gescoord. HOOGTEPUNT De strijd tegen Bulgarije op 23 ok tober vormde naast bet hoogtepunt van het interlandseizoen 1969 ook het laatste kansje voor Kessler en zijn mannen om zich voor Mexico te plaat sen. Het mocht echter niet zo zijn. Wel nam Nederland ook in deze wedstrijd een 1—0 voorsprong door een schitterende treffer van PSV'er Wietse Veenstra (zie foto) uit een voorzet van zijn clubgenoot Willy van der Kuylen. Het mocht echter niet meer baten, want na de rust moest half Nederland met lede ogen toezien hoe Eddy Treytel zich liet passeren. Nederland rouwde niet lang. Integen deel Vertelde Georg Kessler immers niet aan iedereen die het maar horen wilde, dat ons land in 1974 bij de WK in München in ieder geval van de par tij zou zijn. RUUD KROL De eerste stap op deze lange, moei lijke weg zou een overwinning op de huidige wereldkampioen Engeland moeten zijn in het Olympisch Stadion. In een uiterst matige wedstrijd, waar in de Ajacied Ruud Krol voor het eerst in het Oranje-shirt aantrad, slaag den de Engelsen er echter ver in de tweede helft in Nederland op een 10 nederlaag te zetten. Ook al geen eind goed, al goed. Kees Verkerk op jacht naar een verschrikkelijk snelle tijd. Hii deed dit het afgelopen jaar meer dan één keer. Wereldrecords waren niet lan ger veilig wanneer „Heya Keessie" in de baan was. Alleen een Wereld titel of een Europese titel lag in 1969 niet binnen het bereik van onze „vlie gende Hollander". YOOR Nederland was het een schaatsseizoen met twee gezich ten. Aan de ene kant was er vreugde. Kees Verkerk, Ans Schut en Elly van de Brom reden de wereldrecords bij na op bevel. Aan de andere kant was er teleurstelling. Alle grote kampioen schappen gingen naar het buitenland. Dag Fornaess bij de heren en Kauniste bij de dames bewezen, dat ze vooral op alle afstanden goed uit de voeten konden. Gesteld kan dan ook worden, dat Dag Fornaess door een goede 500 me ter Europees en wereldkampioen werd. De afstand waarop een Kees Verkerk nu eenmaal meestal zeer matig voor de dag komt. Typerend is wel, dat Fornaess bij zijn wereldkampioenschap in Deventer geen enkele afstand op zijn naam wist te brengen. Kees Ver kerk won daarentegen de 5000 en 1500 meter. De andere „grote" Nederlan der. Ard Schenk, verspeelde in De venter zijn kans op een goede eind klassering door een val op de 1500 me ter. In Inzeil tijdens de Europese kam pioenschappen, was de situatie vrij wel identiek aan die in Deventer. Kees Verkerk „stuntte" tot tweemaal toe. Eerst op de 1500 meter, die hij won. Later op de 10 kilometer. Het wereld record van de Noor Guttormsen reed hij totaal aan flarden. Kampioen werd echter Fornaess. Opvallend was het sterke rijden van Pter Nottet dit jaar. Eerst in Inzeil bij de EK werd hij achtste. Later in De venter bereikte hij zelfs een vierde plaats. Zeer tevreden mocht ook de teruggekeerde Eddy Verheijcn over zijn prestaties zijn. Bij de dames stelde Stien Kaiser enigszins teleur, hoewel een tweede plaats bij een wereldkampioenschap natuurlijk altijd uitermate „verdien stelijk" blijft. Ans Schut kwam rond uit tot een topprestatie. Op de 3.000 meter verbeterde ze meermalen het wereldrecord, terwijl ook het record op de 1500 meter er aan moest geloven. Bij de wereldkampioenschappen in Davos werd ze achter Stien Kaiser en Kauniste derde. Elly van de Brom vestigde tenslotte op de 1000 meter een nieuw wereldrecord. De atletes leverden in Athene tij dens de Europese kampioenschappen enkele zeer goede prestaties. Wilma van de Berg en Maria Gommers won nen een zilveren medaille op resp. de 100 en de 1500 meter. De vijfde plaats van Marjan Ackermans op de vijf kamp en de zesde van Els van Noor- duyn bij het kogelstoten waren even eens aangename verrassingen. De vreugde werd echter aanzienlijk ge temperd door de dopingaffaire van tienkamper Ed de Noorlander. -#• Adieu Mexico. Op dit moment dacht Georg Kessler daar echter nog niet aan. Integendeel. Wietse Veen stra kopt Nederland in de wedstrijd tegen Bulgarije naar een 10 voor sprong. Alles leek mogelijk. Voor de C(hristelijke) K(orfbal) B(ond) is 1969 het laatste volledige jaar geweest waarin men als zelfstan dige bond door het korfballeven ging. In de afgelopen twaalf maanden werd immers besloten tot een federatieve samenwerking met de KNKB, waar door vanaf september 1970 de CKB- clubs in de KNKB-competities zullen uitkomen. Overigens is blijkens het aftreden van twee bondsbestuursleden lang niet iedereen met die ontwikke ling gelukkig. DKOD werd in 1969 de eerste kam pioen van de landelijke hoofdklasse van de CKB. Wie wordt de laatste Wjnnaar van de bondsdag werd SSS door winst op Pernix. Matig jaartje volleyballers De prestaties van dc volleyballers en dan vooral van de nationale ploeg zijn onder de maat gebleven. Voor het eerst sinds jaren werd men geen Westeuropees kampioen. Samen met België en het verrassend sterke Fin land werd het wel een gedeelde eer ste plaats, maar de Belgen werden kampioen dankzij een beter setgemid- deldc. In de Europa Cup werden èn het herenteam van Blokkeer èn de da mes van Valbovol door respectieve lijk Spartak Ztedor Brno en Akade- mik Sofia na enkele goede prestaties in de eerste ronden vrij kansloos in de kwartfinales uitgeschakeld. Landskampioen bij de heren werd AMVJ/A, bij de dames bleek Haag '68 het sterkst. Henk Blok, coach van de nationale ploeg verdween van het toneel. Hidde van der Ploeg nam zijn plaats in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11