Het leven verandert 1960 DEZE JAREN ZESTIG 1969 Conflictstof ligt overal opgetast STORM OVER DE KERKEN WOELIG AFRIKA TOENEMEND GEWELD Rampen IJ \/\/€5 rd O n CJ ©SCn I 6 Cf 0 n I S Hammerskjoeld, Johnson. Kennedy, Nehroe, Schweitzer, Soekarno. In twee pagina's roepen wij vandaag herinneringen op die met elkaar segmenten vormen van de jaren zestig. Een tijdvak, waar in de stroomversnelling een ongekende vaart kreeg en zeer veel in de maalstroom werd meegesleurd. ZATERDAG 27 DECEMBER T969 Voor de kerken is in de aren zestig de storm opge- token. Zij schijnen uit de ;oers geslagen. Hun kom- lasnaald slaat wild heen en reer. Een snelle ontwikke- ing maakte voorgoed een ind aan een min of meer eker leven hinnen vaste atronen. Er traden sterke erschuivingen op in de rormen (pil), de theologie verstaan van de Bijbel, sekomstverwachting). de nondigheid van de mens. Paus Johannes verhond de :rm „aggiornamento" (bij de ijd brengen) met de kerk als en appel. Hij wilde zijn kerk it haar isolement halen, haar igen in een dialoog met an- christenen en niet - dhris- len. Terwijl Rome na het Va- ins concilie weer meer pas op de plaats maakte, stoof de Nederlandse kerkprovincie voort (pastoraal concilie, nieu we katechismus, lid Raad van Kerken). Paus Paulus verbood de pil. Dat luidde de afbraak 'an het pauselijk gezag in. De (licht staat op wanke- Naast de Rooms - Katholieke Kerk waren vooral de Gerefor meerde Kerken sterk in bewe ging. Juist deze twee kerken waren voor J960 gekenmerkt door vaste kaders van leven en denken. Cahiers voor de ge meente, VU - avonden maakten nieuwe theologische inzichten gemeengoed. „Assen" werd ter zijde gesteld, de vrouw kwam in het ambt, aansluiting werd gezocht bij Raad van Kerken en Wereldraad. Politieke vra gen kwamen in kerkelijk vizier. Gemeenteleden vroegen nieuwe vormen van inspraak, deels ge honoreerd door hearings ter sy node. De Hervormde Kerk maakt, vergeleken met de Rooms - Ka tholieke en de Gereformeerde die nog onder de indruk zijn van het nieuw ontdekte, een matter indruk. Hier wordt het sterkst de noodzaak erkend, dat de oude kerkstructuren niet ge handhaafd kunnen blijven. Daarom zijn de hervormden het verst in het denken over nieu we structuren (schaalvergro ting, specialisatie, meer team work). De vernieuwing riep tegen krachten op. De Rooms - Katho lieke Kerk en de Gereformeer de Kerken kregen net als de Hervormde steeds meer het ka rakter van richtingkerken. Ver ontrusten organiseerden zich Middengroepen willen hetzelf de. il Tot de markantste persoonlijkheden, die in de jaren 60 uit het (Neder- •ndse) leven werden weggenomen, behoorden ongetwijfeld dr. Jan Khouten (1963) en Mgr. Bekkers (1966). ■*- Amerikaanse troepen bombardeerden de Chinese wijk Cholon in Saigon, omdat zich daar de Vietcong had genesteld. Op de voorgrond een militair kerkhof. Een veranderend patroon van misdaad, althans in vergelijking met de vijftiger jaren. Parallel lopend met de styging der welvaart meer roofovervallen op banken, alleenstaande personen en benzinestations, vooral meer geweld. De wereldschokkende moorden op president John F. Kennedy, op senator Robert Kennedy en op dominee Martin Luther King. De groeiende invloed van Cosa Nostra: het vooral in Amerika gevestigde ryk der mafiakoningen. De be rechting van jodenmoordenaars als Eichmann, Har ster, Zöpf en Slottke. Op het vaderlandse front trok de Baarnse moorzaak nogal wat belangstelling, ter- vvyl de processen tegen Hans van Z. en „Ouwe Nol" als wereldnieuws konden worden gekwalificeerd. De achter ons liggende pe riode van tien jaren werd in toenemende mate beheerst door de gebeurtenissen in Azië: de oorlog in Vietnam en de rol, die communistisch China als wereldmogendheid in opkomst, ter uitbreiding van zijn invloedssfeer speel de. Lang heeft de strijd In Viet nam in het teken gestaan van de Amerikaanse confrontatie met China. Het was al onder president Kennedy begonnen. Johnson, die hem in het najaar van 1963 was opgevolgd, zag zieh genoodzaakt, steeds meer troepen te zenden, die de ge- vechtstaak van de Zuidvietna- raese militairen moesten overne men. Het vrij onbetekenende inci dent in de Golf van Tonkin werd aangegrepen om ook in Noord-Vietnam (dat zelf buiten schot was gebleven) troepen concentraties en andere militai re doelen te kunnen aanvallen. De langdurige strijd en de in terne ontwikkelingen in com munistisch China hebben er volgens waarnemers toe geleid, dat de banden tussen Peking en Hanoi losser zijn geworden, mede als gevolg van de rechtstreeks door Moskou ver leende hulp, die de dit jaar overleden president Ho Tsji Minh in staat stelde, een onaf hankelijke koers te varen. Het vorig jaar door president Johnson omgebogen en dit jaar door Nixon voorzichtig voortge zette beleid gaat uit van gewij zigde omstandigheden. Hiertoe heeft ook het conflict bijgedra gen, dat China en Rusland niet alleen ideologisch, maar ook ge ografisch tot eikaars erfvijan den heeft gemaakt. Ook het feit. dat de Chinese culturele revolutie niet werke lijk is uitgevochten draagt ertoe In één kerk werd het conflict duidelijk uitgevochten. De Gere formeerde Kerken (vrijge maakt) kozen tegen elke vorm van relativering van eigen belij den en kerk - zijn. Een trieste kerkscheuring was het gevolg. Op de achtergrond staat de levensgrote vraag naar de exis tentie van God. Leeft Hij? Los van ons? Of kan Hij slechts leven in en door ons? Als Hij een volkomen ander wezen is dan de mensheid, waarom mani festeert Hij Zich dan niet duide lijker? Alle vragen, die op het ogenblik in het geding zijn, zijn tot deze kernvragen te herlei den. Natuurrampen en rampen als gevolg van menselijke tekortko mingen bleven de wereld teiste ren. De jaren zestig waren nog maar nauweiljks begonnen of Agadir en zijn inwoners (12.000) werden door een aardbeving van de aardbodem weggevaagd. Skopje in Joegoslavië onderging eenzelfde lot, later was Perzië (enkele malen achtereen) aan Utrechts Buurkerk: rouwkamer voor de slachtoffert van de trein ramp bij Harmeien. de beurt. Instortingen in een kolenmijn in het Saargebied kostte 298 kompels het leven, en door het verglijden van een sintelberg in Aberfan (Wales) werden 144 schoolkinderen ge dood. De orkaan Flora eiste 5.000 mensenlevens, de brand in het Brusselse warenhuis l'Inno- vation 250 en het afschuwelijke treinongeluk bij Woerden 93. De geboortengolfdie in de jaren 60 over Afrika spoelde, leidde tot het ontstaan van meer dan 30 jonge staten, waardoor het ^zwarte continent" de aanblik van een lappendeken kreeg. Zonder pijn ging het echter ook na de verkregen onafhankelijk heid niet. Staatsgrepen deden zich veelvuldig voor of werden even vaak verijdeld. Het begon met (het vroeger Belgische) Kongo, en in het van Nigeria afgescheiden Biafra is het eind nog niet in zicht. De machtheb bers te Lagos hebben met de manier, waarop zij de eenheid van Nigeria trachtten te behouden, een slecht voorbeeld gegeven aan de talrijke kleinere Afrikaanse staten. Het uitmoorden van een miljoenen-bevolking is een zwarte bladzijde in de geschiedenis van het jonge continent. Reden tot grote zorg gaven het invoeren van de apartheids politiek door de blanke minderheid in Rhodesië en de weigering van Portugal, Angola en Mozambique onafhankelijkheid te verlenen. m m Van linke naar rechts: Adenauer. Chroesjtsjef, Churchill, de Gaulle, Het meest dramatisch was in de jaren 60 de gewelddadige dood van John F. Kennedy, die in 1963 als president van de Ver. Staten een bezoek aan Texas bracht. In Dallas, waar onderwereldfiguren een lugu bere rol Hijken te spelen, vielen de scho ten die een einde maakten aan een leven, waarvan velen ook buiten Amerika grote verwachtingen hadden. De vermoe delijke moordenaar, Lee Oswald, werd voordat hij verhoord kon worden neer geschoten door de nachtclub-eigenaar Jack Ruby. Deze stierf onder verdachte omstandigheden, nadat hij ter dood was veroordeeld. De ware toedracht van de moordaanslag blijft een raadsel, omdat ve len, die 'er meer van zouden hebben ge weten' op vreemde wijze om het leven kwamen. Nog geen vijf jaar later viel Robert Ken nedy, een jongere broer van de president, in een hotel in Los Angeles onder moorde naarshand. Hij had zojuist de voorverkie zingen van de Democratische partij in de staat Californië gewonnen. De moorde naar, Sirhan Sirhan (een Amerikaan van Jordaanse afkomst), werd ter dood veroor deeld, maar leeft nog steeds. Enkele maanden voor de dood van Robert Kennedy werd ds grote voorvechter van de burgerrechten voor negers, de Nobel prijsdrager dr. Martin Luther King, op het balkon van zijn hotelkamer in Memphis door een sluipschutter vermoord. Dat ge beurde op 4 april van het vorig jaar. Hij had de 'Mars naar Washington' georga niseerd, die moest uitlopen op een massa le demonstratie tegen de achterstelling van de negers. Zijn opvolger, ds. Aberna- thy, miste echter de overtuigingskracht en de grootheid van geest om het werk tot een goed einde te brengen. Onder verdachte omstandigheden kwam ook de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammerskjoeld, om het leven. In 1961 verongelukte het vliegtuig, waar mee hij naar de afgescheiden Kongolese provincie Katanga wilde reizen. Het stortte neer in het grensgebied met Noord-Rho- desié, het tegenwoordige Zambia. Ham- marskjoeld w -d opgevolgd door de Bir mese diplomaat Oe Thant. Tot degenen die door de dood wegvie len behoorden ook Adenauer (in 1967), die al enkele jaren Westduits kanselier in ruste was; Churchill (1965), wiens Conser vatieve partij inmiddels de macht aan de socialisten had moeten overdragen; Neh roe (1964). de premier van India, die zijn land in verwarring achterliet; en dr. Schweitzer (1965). de 'man van Lambare- ne', die als arts en zendeling zijn levan in dienst had gesteld van de mens In wat men vroeger donker Afrika noemde. Van het politieke toneel verdwenen: Chroesjtsjef (1964); de rordborstige Russische premier, die zoveel deining ver oorzaakte met zijn kernwapens op Cuba; Johnson, die zich vorig jaar niet her kiesbaar stelde als Amerikaans president; Soekarno (in 1967, nadat twee jaar eerder de communistische en door de Indone sische president gesteunde staatsgreep was mislukt); en De Gaulle, die dit jaar tot aftreden werd gedwongen, nadat hij bij een referendum door het Franse volk was afgewezen. In Rusland voltrok zich de ont luistering van Stalin, hoewel die al in 1953 overleden was. jaren zestig, zijn we wel wat ge wend, maar in de beginjaren van de Beatles is het in Liverpool en Amsterdam en overal waar ze op treden, een opzienbarende gebeur tenis. Bob Dylan, het Amerikaanse idool, verzamelt tweehonderddui zend jongeren op het eiland Wight. „Bobby Dylan zegt wat vele mensen van mijn generatie voelen, maar niet zelf kunnen uitdrukken", zegt Joan Baez. Ook zij brengt de folksong en het so^jaal protest in de muziek. Meer dan ooit richt de mode zich op de tiener. De minirok doet zijn intree, en (heel wat minder nog) de maxilook. De kettingen, de kra len, ook bij de jongens, het lange tot zeer lange haar... Beatle John Lennon en zijn Ja panse vrouw Yoko Ono weten hoe zij in het nieuws kunnen blijven in mini of in bed bijvoorbeeld. f Wellicht zijn de filmfiguren Bonnie en Clyde symptomatisch te nemen voor het steeds gemakkelijker accepteren van geweld- idigheden. Symbool van weivaart muziek hebben hun betoverende invloed op delen van de jeugd in vele westerse landen. De gedrevenheid van provo is er niet meer in te vinden. Het is een subcultuur die met een sterk oosterse inslag een geweldloze jeugdrevolutie belichaamt, ook al komt het voor, dat zo'n hip pie-commune tot ritueel te noemen moorden overgaat het is dit jaar In Amerika gebleken. De commune ook een nieuw begrip, althans in de huidige vorm. Het ideaal van de commune die het gezin vervangt, is al oud. maar meer dan ooit is het deze jaren populair geworden, zeker onder (kleine groepen) studenten, ook in Nederland. Verschijnselen die hiermee nauw samenhangen zijn sex en drugs. Sex is geen taboe meer in de gesprekken. Reportages over Zwe den, over de Deense pornografie, debatten over de pil, vrijere ver koop van voorbehoedmiddelen. Er is eerst veel, en later wat minder rumoer over het naakt op het to neel en de televisie denk aan de Hoepla-affaire. Hoeveel jongeren gebruiken drugs? Er zijn nauwelijks exacte gegevens over. De schadelijkheid van marihuana wordt In discussie gesteld. Anders dan de provobeweging schijnt het hippiedom een neiging naar utopie te hebben, men kan misschien met evenveel recht zeg gen: een vlucht naar het verleden, naar de primitieve stam, naar het oosten, ver weg van de welvaarts staat. Want tegenover dat alles staat een maatschappij met een nog steeds groeiende welvaart. Het hippiedom zal in arme landen niet voorkomen, wel In Amerika, in En geland, en alles met mate Jn Nederland. Een welvaartsstaat, waarin ook ouderen zich meer en meer bezorgd gaan tonen of de welvaart geen bedreiging vormt voor het welzijn. Een welvaart, die tot uiting komt In de juist in deze tien jaren haast overal ingevoerde vijfdaagse werk week. In het massale toerisme, de tweede auto en het tweede huis. De vliegvakanties worden populair, de tweede vakantie (in de winter) is niet langer een voorrecht voor de happy few. Ook dat verandert het gezicht van het leven. In 1963 breken de Beatles re cords op het gebied van wat men toch wel massahysterie mag noe men Nu, aan het eind van de En overal vluchtelingen, vluchte lingen, vluchtelingen. bij, dat de rol van Peking in Azië minder dreigend is dan nog niet zo lang geleden het geval was, bijvoorbeeld, toen Indonesië aan de vooravond van een door Soekarno gesteunde communistische machtsovername stond. Bijzonder dreigend was het Cuba-incident, nadat Amerika vrij Iaat tot de ontdekking was gekomen, dat het aan zijn ach terdeur belaagd werd met Russische kernwapens. Dank zij het koelbloedig optreden van president Kennedy en de be heerste reactie van de Russische premier Chroesjtsjef werd een catastrofale botsing voorkomen. Na de val van deze zonderlinge man lijkt de Russische politiek minder roekeloos. Een gevaar voor de wereld vrede vormden ook de gebeur tenissen die in juni 1967 resul teerden in de zesdaagse oorlog tussen Israël en zijn Arabische buurlanden. Moskou kon Nasser in een laat stadium weerhouden van een aanval op Israël, welk land echter niet wilde afwach ten tot het naar de slachtbank cou worden geleid. Naarmate het zoeken naar een vreedzame regeling tot gro ter teleurstelling leidt nemen de kansen op hervatting van de strijd toe. In Europa bleef Berlijn, dat in 1961, zijn beruchte muur kreeg, een crisishaard, kwam een jaar geleden een eind aan schijnbare ontspanning door de verraderlijke invasie in Tsje ch oslowaki je, onttrok Frankrijk zijn troepen aan de Navo en slaagde generaal De Gaulle erin. Engeland buiten de EEG te houden. Griekenland kreeg een mili taire dictatuur, Portugal nam afscheid van het Salazar-tijd- perk en Spanje groeide lang zaam maar zeker naar een min der totalitair regime. Nederland zag zich letterlijk en figuurlijk gedwongen, Nieuw-Guinca in de steek te laten. Als in het midden van deze ren zestig dr. Buikhuizen in |i proefschrift over de no- ms het begrip „provo" in ert, denkt hij nog aan een •paalde typering van de «em. Maar al spoedig an- xeert een groep jongeren vooral in Amsterdam nieuwe naam. De provo die het zelfs tot zetel in de gemeenteraad onderscheidt zich van nozems door een intense voor politiek en Het heeft maar twee, jaar geduurd, dan is de zo goed als benamingen duiken op, voorlopig niet meer uit de te verdwijnen. Het leeft in andere voort; nonconformisme dat uit in kleding en haardracht, maar een paar uiterlijkheden te De hippies, de love-ins, de

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9