jBestand in Vietnam en 79 chendingen; Biafra vocht op In Nederland: 22 doden op de weg Kerstreis was tevergeefs alles goed/V f e,ïfer welyN: KANTTEKENING Krant en lezer Lek in museum VATS GOGH'S VERHUISD Kerst bracht onrust en geweld Politie vindt spoor van UIT VS NAAR Brand verwoest huizen in Zwolle botersmokkel Aanslag op Mao's vrouw? Agnew is op reis Rudolf Hess zag na 28 jaar vrouw en zoon Boni beschadigt Iers monument VROUWEN UIT VS NAAR PARIJS ZATERDAG 27 DECEMBER 1969 (Van onze correspondent) ARNHE MDe miljoenencollectie Van Gogh in het museum •oller muller op de Hoge Veluwe ;eft moeten wijken voor een lekke [erwarmingsradiateur. De vier zalen iarin de doeken van Van Gogh ge- tonli.jk hangen, zijn volledig ont- hiimd. I Kort nadat men had vastgesteld pt de uit estthetisch oogpunt zeer j jeslaagde plafondradiatoren van de mtrale verwarming aan vemieu- ng toe waren, werd in een van de |alen een lek geconstateerd. Uit :es voor beschadiging van de mees- werken is toen de gehele collectie i een nieuw gedeelte van het mu- ;um ondergebracht. I Bij Kroller Muller breekt men zich nu het hoofd over of de uit 1938 faterende plafondverwarming door modernere versie kan worden Vervangen. Men vreest net als in de geuwere zalen op wandradiatoren te moeten terugvallen. Het nieuwe jachtvliegtuigje F-15, dat Mc Donnel Douglas gaat produceren voor de Ame rikaanse luchtmacht. Het toestel, dat in 1972 in gebruik moet komen, krijgt een volledige raketbewapening en bereikt een snelheid van 3200 km per uur. wordt dus weer dc laatste „kanttekening" van een jaar. Het ogenblik derhalve voor een korte ver antwoording. Niet alleen omdat ze dc laatste is van dit jaar, maar bovendien omdat het in de bedoeling ligt, in het nieuwe jaar de serie voort te zetten. Misschien heeft de lezer behoefte aan een rubriek als deze; in elk geval heeft de schrijver er behoefte aan. Het ligt in dc omstandigheid, dat een krant een dag- produkt is. waarbij dus dagelijks een beperkt segment uit het leven wordt aangeboden. En dan ligt een ru briek als deze onze krant heeft er terecht méér die een wat langere periode overziet en daaruit iets wezenlijks naar voren haalt, voor de hand. Een krant is rubrieken als deze zowel aan zichzelf als aan de lezer verplicht. Het is eenvoudig een erkenning van wat zij is dagblad mèt de erkenning van de wekelijkse aanvulling die zij juist daarom óók behoort te verstrekken. over deze dingen nadenkt en aan het eind van een jaar mediteert men nu eenmaal wat gemak kelijker wordt zich soms plotseling bijzonder be wust, hoe „middelijk" de mens van vandaag leeft. Er is niet zo heel veel „rechtstreeks" meer. Hij bakt niet meer zijn eigen brood. Hij loopt niet meer zijn pad, maar heeft zijn voertuig. Op tal van voor hem belangrijke plaatsen is hij allang niet meer per soonlijk aanwezig hij heeft er zijn waarnemers. De voorbeelden fcijn tot in het oneindige te vermenigvul digen; ons leven is een middellijk leven geworden. Het betekent dat we toch wel heel erg op anderen zijn aangewezen geraakt op allerlei instanties en figu ren die zich op dat bemiddelen voor anderen hebben toegelegd: de bakker, de vervoerder, ja wie al niet. Oók de krant. Wie zich in zulk een situatie van onderlinge afhanke lijkheid bevindt en in allerlei opzichten geldt het ons allen kan menen, dat het weinig zin heeft, er over te gaan piekeren. Immers is het nu eenmaal zo gegroeid, en het functioneert nog óók. 'POCH kan ik mij indenken, dat heel deze situatie zich nu en dan als een klemmende problematiek aan iemand voordoet. Met name wanneer hij zich plot seling realiseert hoezeer hij van anderen afhankelijk is. Of óók wanneer hij zich realiseert hoezeer anderen afhankelijk zijn van'hèm. Om dit laatste nu even toe te spitsen op de krant; dat mag immers wel aan het eind van een jaar. Je zou een krant kunnen maken en je daarbij aan de lezer weinig gelegen laten liggen. Dat gevaar is altijd aan wezig. Want de vervaardiging van een dagelijks pro- dukt kan iets automatisch, ja iets mechanisch krijgen. Maar een goede krant zal altijd trachten dat gevaar te onderkennen. Een krant maken is niet alleen bezig zijn met het nieuws, het is ook bezig zijn met dc lezer. Toegegeven dat dit niet zo gemakkelijk is. De lezer Is onzichtbaar aanwezig. Maar hij is er natuurlijk wel. En hij is er opdat hij metterdaad lezen gaat. VOOR de krant een boeiende taak. Dat steeds weer zich afvragen: hoe staat het met de „akoestiek". Er zijn ook wat dit betreft in de geschiedenis van de pers bepaalde ontwikkelingen geweest. De verhouding van lezer en krant kan er een zijn van onderschikking of een van nevenschikking. De laatste lijkt mij de aan gewezene; zo toch kan de communicatie worden be reikt. Een krant is een boodschap die moet overkomen. Een krant behoort daarom geadresseerd te zijn. Dat levert natuurlijk wel eens spanningssituaties op: eerbied voor de feiten en niet daarmee gaan knoeien, en tegelijk „bemiddelen" op een wijze dat die feiten nog overko men ook. Als goede journalistiek beschouw ik die, wel ke datgene wat wezenlijk belangrijk is ook zodanig weet te „brengen" dat het de belangstelling van de lezer wekt. Anders is het gevaar niet denkbeeldig, dat ook het wezenlijk belangrijke langs de lezer heen gaat. YY/TE daarin zó werkzaam tracht te zijn, die heeft een mooie baan. Want hij is zich zijn verant woordelijkheid bewust. Voor iemand die van je af hankelijk is ben je altijd verantwoordelijk. En dit laatste nog des te meer, wanneer die afhankelijke con sument zelf niet zo heel veel aan „inspraak" heeft in te brengen. Eigenlijk weinig anders dan als lezer te „bedanken": een grof middel, waartoe men bij een krant als de onze gelukkig niet al te vaak zijn toe vlucht neemt. Het betekent trouwens tegelijk het ein de van de inspraak. Lezer en lezerskring: een boeiende zaak dus. Iets als een massale aanwezigheid, onzichtbaar, maar toch iets waarvan iedere kranteman wel graag de gelaatstrek ken wil onderscheiden. Dan wordt een krant een verzamelpunt. Zeker bij een christelijke krant moet dat mogelijk zijn, omdat zij ook bij verscheidenheid binnen de lezerskring een be paalde centrale aanspreekbaarheid mag aanwezig ach ten. De ervaring heeft ons geleerd dat die gemeenschappe lijke aanspreekbaarheid er gelukkig ook is. Zo kon het nauwelijks toevallig zijn dat de laatste „kanttekening" van het jaar op een bijzondere wijze bij u als lezer en lezeres belandde. We zien elkaar straks wel weer. DIEMER Oosteuropese kunstmaan MOSKOU In Rusland werd Eerste Kerstdag een kunstmaan voor wetenschappelijk onderzoek gelan- ceerd, de Interkosmos 2. De instru menten zijn volgens ontwerpen van Russische, Oostduitse, Bulgaarse en Tsjechoslowaakse geleerden vervaar digd. De lancering vond plaats in het kader van „het programma voor sa menwerking tussen de socialistische landen" aldus Tass. De baan varieert van 1200 tot 206 km van de aarde. i AMSTERDAM/SAIGON Over de geliele aardbol klonken de afgelopen dagen via radio en televisie de Kerstboodschappen, luidden de Kerstklokken en werd door staatshoofden en geestelij ken gewezen op de betekenis van het Kerstfeest. In Vietnam werd weer een Kerstbestand van 24 uur afgekon digd, dat om zes uur donderdag (plaatselijke tijd) afliep. Ondanks het bestand kwamen 79 incidenten voor, waarbij aan Zuidvietna- mese zijde acht doden en 19 gewonden vielen en aan Amerikaan se zijde vijf doden en twee gewonden vielen en aan Amerikaan- ders zijn gedood. De Vietcong hield een Kerstbestand van drie da gen. dat dinsdagavond om zes uur al inging. Amerikaanse bommenwerpers be gonnen Tweede Kerstdag, zes uur na het door Amerikanen en Zuidvietna- mezen afgekondigde bestand, nun aanvallen weer op doelen in Zuid-Vietnam In Saigon trachten twaalf Ameri kaanse soldaten, aan de vooravond van Kerstmis, met Amerikaanse en Zuidvietnamese burgers een vre- desbetoging te houden. De Ameri kaanse militaire politie verwijderde de soldaten echter. Bloedige strijd In Biafra zei generaal Ojoekwoe, in een Kerstboodschap op Eerste Kerst dag, dat het land blijft geloven in een vreedzame regeling met Nigeria. Het thema van de Biafranen voor deze Kerst moest volgens hem zijn: Vrede met eer en vrede met vrijheid. Hij herhaalde zijn beschuldiging dat de federale regering van Nigeria, evenals de Britse regering, niet in vrede maar in oorlog gelooft. „Alle besprekingen, die zij over het berei ken van de vrede voeren zijn trucs", aldus Ojoekwoe. Tijdens de Kerstdagen waren hon derden Biafranen overgekomen uit Europa naar hun land om het Kerst feest bij familieleden en vrienden te vieren. In New York overhandigde de acteur Cliff Robertson woensdag een cheque van 100.000 dollar aan de directeur van de Amerikaanse Joint Church Aid voor voedsel voor de Bi- afraanse kinderen Het jongste Biafraanse oorlogscom- ZWOLLE In de binnenstad van Zwolle zijn in de nacht van woensdag op donderdag enkele pan den door brand verwoest. De brand, die donderdagmorgen om half vier werd ontdekt, ontstond in een bar aan de Walstraat, die om twee uur was dichtgegaan. In een oogwenk stond het huis in lichterlaaie. Toen een voor het huis geparkeerd staande personenauto in brand vloog, sloeg het vuur over naar de overkant van de straat. Hier stonden enkele oude woonhuizen, die werden gebruikt als opslagruimten. Er ontstond een reusachtige vuur zee. De Zwolse brandweer, die met groot materieel ingreep, had de brand om half acht 's morgens onder controle. Om te voorkomen dat hon derden kilo's vuurwerk, die in de kelder van de magazijnen waren op geborgen. zouden ontploffen, liet de brandweer de ruimte vol water lo pen. Gebouwen en inventaris gingen in vlammen op. 1 De brand werd ontdekt door een boven de bar wonende vrouw, die wakker werd door het wilde blaffen van haar hond. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade wordt op een half miljoen gulden geschat. Leden van het Britse Biafra- comité hebben beide Kerstdagen op de trappen van het Piccadilly Circxis gevast. Zij illustreerden hun protest met plakkaten en borden. Op de foto: fotomodel Jean Shrimptom tekent het „boek van medeleven". I muniqué, dat vorderingen van de Bi- afraanse troepen meldde, sprak van I bloedigegevechten de laatste dagen. Het verkeer en branden eisten overal tijdens de Kerstmis een groot aantal doden. Alleen in de Verenigde Staten kwamen tussen woensdag avond en vrijdagavond 250 mensen in het verkeer om. In New York en omgeving had het verkeer veel last van sneeuw en ijzel. Een witte Kerst, maar de drie grote vliegvelden waren I geruime tijd onbruikbaar en het busverkeer kwam tot stilstand. Bij krokodillen Uit verschillende delen van de we- reld werden deze Kerst, zo als elk jaar, de bizarre „Kerstnieuwtjes" ge meld. Een oppasser in een wildpark bij Johannesburg, de 27-jarige Jack Seale. zocht de Kerstweek uit voor de bestudering van krokodillen. Hij liet zich daarvoor opsluiten met vijf volwassen exemplaren. Een van zijn conclusies is dat krokodillen alles eten: Seale's vork werd opgeslokt. In Saarbriicken stak een 40-jarige Duitser zich in brand voor het por taal van een kerk, waar op dat ogen blik de nachtmis werd gehouden. Hij stierf aan zijn verwondingen. Vol gens de politie ging hij gebukt onder moeilijkheden in zijn gezin. Een Chileense student verloor i Eerste Kerstdag het leven doordat hij i had -vergeten een kurketrekker mee te nemen voor een maaltijd. Zijn vrind schoot toen met zijn pistool op de bovenkant van de fles wijn, waarop de kogel de student dodelijk trof. Tsjechen bleven Uit Stockholm komt het bericht dat 74 Tsjechoslowaakse toeristen, onder w iebele gezinnen, asiel heb ben gevraagd. Vna het 96 leden tel lende reisgezelschap dat voor een Kerstvakantie naar Zweden kwam, keerden slechts 22 Tsjechoslowaken naar h unland terug. VALKENBURG De politie van Valkemburg heeft in een mergelgrot ruim honderdduizend wikkels van pakjes koelhuisboter gevonden en meent daarmee een smokkelbende op het spoor te zijn. De botersmokkel is de laatste tijd weer lonend geworden doordat het prijsverschil tussen Ne derland en België ruim twee gulden per kilo bedraagt. Aangenomen wordt, dat de somok- kelaars de pakjes hebben omgesmol ten tot kluiten van 25 kilo en toen geen weg meer wisten met de (on brandbare) wikkels. Ze hadden ze in juten zakken geperst en deze verstopt in een grot, waar ze door een inwoner van Valkenburg werden ontdekt. De identiteit van de smokkelaars is waarschijnlijk bekend. Er zijn echter nog geen bewijzen tegen hen. HONG KONG De vrouw van Mao Tse Toeng, Chiang Ching, zou deze maand bij een aanslag zijn ge wond, zo heeft een klandestiene zen der in de Chinese provincie Sjan- toeng gemeld. Volgens het radiostation, dat zich „de stem van de redding van land en volk" noemt, zou de echtgenote van Mao in Peking door een sluipschutter zijn geraakt. De Chinese partijvoorzitter is gisteren 76 jaar geworden. Zijn ver jaardag is niet gevierd, omdat hij een paar jaar geleden alle officiële feestelijkheden bij zijn verjaardag heeft verboden. Mevrouw Ilse Hess en zoon Wolf-Rüdger bij aankomst op het vliegveld Berlijn-Tempelhof, op weg naar hun man en vader in het ziekenhuis. Zeker 22 mensen zijn tijdens de Kerstdagen bij verkeersonge lukken in ons land om het leven gekomen. Op Rijksweg 2 onder Hedel verongelukten drie Ame rikaanse militairen, die allen ge legerd waren op de vliegbasis Volkel. Vermoedelijk als gevolg van slippen raakte de personen auto, waarin zij reden, van de weg en kwam op zijn kop in een langes de weg gelegen sloot te recht. Tijdens een inhaalmanoeuvre op de rijksweg Gorkum-Vianen, ter hoogte van Lexmond, botste woensdag een personenauto op een Franse wagen met aanhanger. Het echtpaar Nijdam uit Nunspeet kwam om het leven, terwijl hun negentienjarige zoon in een ziekenhuis moest worden opge nomen. ROTTERDAM De 22-jarige win kelbediende A. van der Swan uit Rid derkerk is vrijdagmorgen bij een ver keersongeluk in Rotterdam om het leven gekomen. Zij zat in een auto naast de bestuurder, de'22- jarige J. W. van Vliet, die op de John F. Ken- nedyweg slipte en tegen een licht mast reed. De heer Van Vliet liep enkele hoofd- en beenwonden op. Op de rijksweg tussen Den Haag en Utrecht, onder de gemeente Bode graven. ontstonden woensdag een aantal kettingbotsingen, waarbij 67 auto's waren betrokken Er werden vier mensen gewond. De 45- jarige mevrouw A. T. Bruintjes-Jager uit WASHINGTON De Ameri kaanse vice-presiident, Spiro Agnew, is Tweede Kerstdag uit Washington naar Hawaii vertrokken voor een rondreis langs tien landen, in Azië en het gebied van de Stille Oceaan. Winschoten overleed aan haar ver wondingen. Op de Maasroute (Den Bosch Raamsdonkveer) kwamen vrijdag avond om half tien ter hoogte van Drunen twee personenauto's frontaal met elkaar in botsing. De 53- jarige C. Mekes uit Loon op Zand kwam hierbij om het leven, terwijl twee mensen gewond naar het ziekenhuis in Waalwijk werden overgebracht. Vrijdagavond werd op de voetgan gersoversteekplaats op de kruising Admiraal de Ruijterweg -Willem de Zwijgerlaan in Amsterdam de 78-ja- rige mevrouw M. G. van Walewijn door een personenauto geschept. Zij overleed in het ziekenhuis. Bij een botsing in Amsterdam kwamen ook twee mensen om. In andere delen van het land verloren tijdens de Kerstdagen nog elf mensen het ie- WEST-BERLIJN Hitiers vroe gere plaatsvervanger, Rudolf Hess, heeft woensdag voor het eerst sinds 28 jaar zijn vrouw en zoon weerge zien. Zij bezochten hem in het Britse militaire hospitaal in West-Berlijn, waar hij aan een maagzweer wordt behandeld. Wolf Rüdiger Hess zei donderdag in München dat hij niets over het bezoek mag vertellen van de gevange nisautoriteiten in Spandau. Rudolf Hess, die vorige maand uit dc Spandau-gevangenis naar het hospi taal werd overgebracht, heeft daar gevangen gezeten sinds hij in 1946 in het proces van Neurenberg tot levens lang werd veroordeeld. De 75-iarige Hess weigerde tot dus ver steeds zijn 70-jarige vrouw Ilse en zijn 31-jarige zoon Wolf Rüdiger in de gevangenis te ontvangen, om dat hij niet door hen in een cel wenste te worden gezien: hij be schouwt zijn straf als onrechtvaar dig. Zijn advocaat gelooft dat hij van gedachte is veranderd, omdat hij vreest niet lang meer te zullen leven. Mevrouw Hess. die een klein pension drijft in Beieren, ontmoette haar man het laatst aan de lunch op 10 mei 1941, de dag waarop hij in zijn eentje op „vredesmissie" naar Schot land vloog. DUBLIN Het monument van O'- Connelll in Dublin is vrijdagmorgen, Tweede Kerstdag, door een tijdbom beschadigd. Het was de vierde aanslag van deze aard in de afgelo pen maanden. Niemand raakte ge wond. i De bronzen figuur aan de voet van I het beeld werd door de ontploffing in j vier stukken gebroken. De achterkant van de sokkel werd beschadigd. Na een inspectie heeft een ploeg deskun- digen van het leger het monument 1 veilig verklaard. De Ulster Vrijwilligers Macht, een verboden groep protestantse extre- misten, heeft verklaard verant- i woordelijk te zijn geweest voor de drie vorige aanslagen. sie gebracht. De straat was door de Franse politie afgesloten. Na ruggespraak met een vertegen woordiger van de miljonair Perot, die hun reis had-t>ekostigd, besloten ze naar huis" terug te keren. Voordien woonde men een dienst bij in de Notre Dame, die werd on derbroken door een mededeling, dat de Noordvietnamezen alsnog bereid waren een delegatie te ontvangen. Noord-Vietnam weigerde gisteren de miljonair Perot toegang, die met twee vliegtuigladingen kerstgeschen ken op weg was naar Amerikaanse kijgsge vangenen. Hoog tijd (7) Het is onbegrijpelijk dat er na twee «relioorlogen en na alles wat er in 'ietnam gebeurd is, nog mensen zijn lie denken dat ze door oorlog „be schermd" worden. De fraaie leuze dat met wapens het christendom, de beschaving en andere waarden van de mens verdedigd wor den blijkt als realiteit niets anders te rijn dan het zinloos uitmoorden van mensen, net zo lang tot de sterkste wint. Een betere wereld wordt er ech ter niet mee bereikt, wèl steeds min der eerbied voor het leven van de hiedemens. Juist omdat in het Duitsland van vjndaag zoveel mensen zijn, die niet mentaliteit van 'n Victor H. Hui- fnk hebben, kunnen wij nu in vrede net ze leven, anders zouden wij al- ang weer onder nazihak gezeten heb ben. Daarom Is het een recht voor ieder mens om steun te geven aan die stro mingen in de wereld, welke langs vre delievende weg proberen om voor alle mensen op de hele wereld een „mens waardig" bestaan te waarborgen. Al leen in landen waar geen sociale ge rechtigheid (dus geen christelijke naas tenliefde) heerst, is plaats voor dicta tuur in een of andere vorm Wil men -dit oplossen door grote op ruiming te houden onder die bevolkin- jen door massamoord via oorlog, dan is dat wel de goedkoopste manier om van de „problemen" af te komen. Maar wie zich christen wil noemen zal 't toch zonder wapens moeten doen, want het sterkste wapen van Christus zélf is en blijft de Liefde! jjswqk (ZII) F. Eiselin-Hoon Vijf kinderen bij brand omgekomen MONTREAL Vijf kinderen, in leeftijd variërend van 4 tot 16 jaar. zijn woensdag omgekomen bij een brand in Montreal. Hun huis werd in as gelegd. De ouders van de kinde ren, de heer en mevrouw Dow, zijn naar het ziekenhuis gebracht. Zij heb ben brandwonden en een shock opge lopen. Vijf andere kinderen ontsnap ten aan de vlammen. PARIJS De Noordvietna- mese delegatie in Parijs heeft op eerste Kerstdag de deur geslo ten gehouden voor 152 Ameri kaanse vrouwen en kinderen, fa milieleden van vermiste Ameri kaanse militairen in Noord-Viet nam. Het gezelschap werd later echter onverwacht uit een kerstdienst in dc kathedraal van de Notre Dame ont boden om een boodschap te ontvan gen met vage hoop voor het lot van hun vermiste of gevangengenomen cohtgcnoten en vaders. De Noordvietnamezen lieten een delegatie van drie vrouwen uit het gezelschap weten, dat zij geleidelijk inlichtingen zouden krijgen over de toestand van alle Amerikanen, die in Noord-Vietnam gevangen worden ge houden. „Voor sommigen van ons brengt dit een beetje hoop," zo zei een van de vrouwen. Het gezelsohap was 's mor gens om aoht uur in het koude, natte Parijs aangekomen. Met autobussen werden zij naar het kantoor van de Vietnamese mis- Hoog tijd (slot) In antwoord op het ingezonden stuk van de heer A. Elmendorp het volgende: Ik heb het niet gehad over dienstweigering „om des gewe tens wil". Dit is een zuiver persoon lijke aangelegenheid. Ik schreef over pleiten voor dienstweigering in het geval van een oorlog, waarin kernwapens (kun nen) worden gebruikt. Met andere woorden: men behoeft niet te weige ren indien met conventionele wa pens wordt gestreden. Dit standpunt hinkt op twee gedachten en boven dien is het pleiten voor dienstweige ring verwerpelijk. Als Israël nu eens een christelijke staat was, zouden de inwoners zich dan zonder verzet moeten laten af slachten? Hoewel de calvinistische j hoogleraar (Dr. Mekkes) zijn uitsDraak, dat het pacifisme onchris telijk is, motiveerde (zie mijn ar tikel), wil ik daar nog het volgende aan toevoegen: In een van zijn geschriften merkte de bekende theoloog ds. Kaj Munk op, dat hij de oorlog en heel zijn wezen en heel ziin bedrijf haat En vervolgde dan: „De conseauente afwijzing van het geweld, het conse quente geloof aan de almacht des geestes kan er immers, toe leiden, dat men zich weerloos door een wild beest laat verslinden en dat men de maatschappij in handen speelt van krankzinnigen en misda digers. Als alle lichamelijke verzet tegen het kwade moet worden ge brandmerkt als overtreding van Je zus' goddeliike, bovenmenselijke ge bod van liefde en vergeving, als het dan met alle geweld zonde moet worden genoemd, welnu, dan kun nen er zich gevallen voordoen, waar in God die zonde van ons eist." Amersfoort P. G. Mantel

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5