Radiodiensten over het Koninkrijk van God L In Uddel 100 niet meer naar kinderen school Een woord voor vandaag Ook nieuwe Een Amerikaanse rechter vorm voor t.v.-dienst erkent gewetensbezwaren tegen oorlog in Vietnam Uw probleem is het onze. Stichting kader vorming chr. organisaties Stefan Askenasft in Chopin-recitc BEROEPINGSWEI' Ouders willen eigen onderwijs Toestemming \oor school tr Uddel ZATTERDAG 27 DECEMBER 1969! We springen over de eerste twaalf jaar van hel leven van Jezus Christus heen en gaan direct naar Lucas 2:40. Daar wordt gezegd: "Het kind groeide op en werd krachtig en het werd vervuld, met wijsheid en de genade Gods was op Hem." Lucas zegt dus drie dingen. Christus groeide licha melijk. Hij groeide verstandelijk en Hij groeide geestelijk. En hij plaatst die drie dingen in juist die volgorde. Wij zouden het waarschijnlijk precies andersom gezegd heb ben. Wij zouden eerst gesproken hebben van'zijn geestelijke groei. Want dat is immers het belangrijkste. We zouden daarna gesproken hebben van zijn verstandelijke groei, want we leven in een tijd waarin alleen mensen met diploma's het kunnen redden. En uileindelijk zouden we misschien nog iets hebben gezegd van zijn lichamelijke ontwikkeling. Dat is het minst belangrijke. Het gevolg van die instelling is dat we in het verleden dui zenden vervreemd hebben van 'het evangelie. We hebben de indruk gegeven dat het evangelie alleen maar met de geeste- lijke dingen te maken heeft. Én dat is volgens Lucas niet waar. Toen mensen zich gingen inzetten voor betere leven somstandigheden, voor armen en eenvoudigen, vonden ze de kerk. niet thuis. Dat was iets tragisch. Want op die manier werd het evan gelie verkracht. Het heeft juist alles te maken met onze aardse levensomstandigheden, want Christus trad juist die levensomstandigheden binnen. Hij groeide. Hij ontwikkelde zich tot een man en zo mogen wij ons tot waarlijk mensen ontwikkelen, dank zij het evangelie. We lezen vandaag: Mattheus 2:13-23 We lezen morgen: Openbaring 22:1-9 HILVERSUM De depu- taten voor radio en televisie van de Gereformeerde Kerken heb ben ook besloten om de televisie diensten die eveneens door het Convent van Kerken worden uitgezonden ingrijpend te gaan veranderen. Ze zullen geheel worden afgestemd op de beeld buis. Reeds lang is er een discussie in de Gereformeerde Kerken (en ook, wel daarbuiten) gaande over de uitzen ding van televisiekerkdiensten. Daar bij dook de vraag op of een zo bin nenkerkelijke aangelegenheid als een zondagse kerkdienst, waarin een plaatselijke gemeente centraal staat, wel voldoende overkomt. Nu wordt gezocht naar een vorm die geheel is afgestemd op het me dium televisie en zich wil richten tot al de kijkers. Daartoe zullen mensen uit verschillende levenskringen zich in een bijbeltekst gaan verdiepen. In de televisiedienst van 25 januari wordt dat I Petrus 2+18-25. In die bijbeltekst wordt gesproken over de levenshouding van slaven in het licht van Jezus' lijden. Gesprekspartners zullen zijn: ds. K. A. Schippers uit Amersfoort, me vrouw M. Wielenga-Quelle uit Gies- sen, mevrouw J. A. Delver-Griede uit Apeldoorn en de heren L. Oost en dr. G. Dekker uit Baarn. De deputaten rekenen er op dat op deze televisiedienst kritisch commen taar zal komen van de kijkers. In februari zal dan de directeur van het Convent van Kerken, dr. G. N. Lam mens in het radio halfuur van zes uur tot half zeven ingaan op deze reacties. SAN FRANCISCO, Califoruië Een federale rechter in San Francisco heeft woensdag de gewetensbezwaren tegen de oorlog in Vietnam van een rooms-katholieke jongeman erkend. Hij ver zette zich niet tegen iedere oorlog en wilde geen pacifist zijn, maar beschouwt de oorlog in Vietnam als een onrechtvaardige oorlog. Tot nu toe werden in de Verenigde Staten alleen de gewetensbezwaren erkend van pacifisten die zich tegen iedere vorm van oorlog keren. Leden van de Quakers of de Jehova's Getui gen hadden dan ook nimmer veel moeite om hun bezwaren erkend te krijgen. Maar nog nimmer werden bezwa ren erkend tegen bepaalde oorlogen. De Rooms Katholieke Kerk leert ech ter evenals trouwens vele protes tanten dat er rechtvaardige en onrechtvaardige oorlogen bestaan. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Mijn zoontje wordt 1 ok tober 1970 zes jaar. Dat zou beteke nen dat hij pas september 1971 naar school mag. Waar moet ik toestem ming vragen hem eerder naar school te laten gaan? Antwoord: Er is maar één uitzon dering op de regel dat een kind niet toegelaten kan worden, als het na 30 september zes jaar wordt, na melijk wanneer het in het buiten land al op een lagere school gezeten heeft, omdat daar een andere maatstaf geldt. Voor uw kind bestaat slechts de mogelijkheid het een jaar privé les te laten geven, zodat het in '971 tot de tweede klas kan worden toegela ten. Hiervoor is geen leeftijdsgrens vastgesteld. Wij raden u aan, voor dat u zoiets doet, een psychologisch onderzoek te doen verrichten om te leurstellingen te voorkomen. Vraag: Waarom is een heldere he mel blauw? Antwoord: De Engelse natuurKun- dige Rayleigh (1842—1919) geeft de volgende verklaring: Het in het zon licht voorkomende blauwe licht heeft een kleinere golflengte dan het rode. De sterkte van het ver- trooide licht is omgekeerd evenre dig met de vierde macht van de golflengte. Hieruit volgt dat door de verstrooiing het blauwe licht over weegt. Zo ontstaat de indruk van een blauwe lucht. Zit er veel -water damp in de lucht, dan wordt het licht met de grotere golflengte te sterker verstrooid, waardoor de to taalindruk weer wit wordt Bij laagstaande zon legt het zon licht een veel langere weg door de dampkring af, hetgeen door de ver schillende verstrooiing van de kleu ren in het zonlicht effecten oplevert van geel- oranjeachtig zonlicht en van het morgen- en avondrood, waarbij het rode licht in het zon licht weinig of niet verstrooid wordt. Vraag: Aan mijn vier jaar oude stephanotis groeit een eivormige bol, al bijna 12 cm lang. Men zegt dat er zaad in zit. Hoe moet ik die behandelen? Antwoord: Dat komt wel meer voor. Laat de zaadbol rustig zitten tot hij geel begint te worden. Haal dan de bol eraf, haal het zaad eruit en droog dit nog wat na. Probeer het te laten kiemen in een ondiep bakje of kleine pot in een mengsel van fijne, vochtige turfmolm en zui ver scherp zand. Leg er een stukje glas over en zet het op de schoor steenmantel of een radiator. Leg er in dit laatste geval een tegeltje on der. Als het zaad kiemt, moet u het verspenen in een kistje met fijne bladaarde, turfmolm en scherp zand. Geleidelijk verder kweken in kleine en grote potten en zwaarder en voedzamer mengsel. Als het u gelukt er planten van te krijgen, is het wel de vraag of ze zullen bloei- Vraag: Kan een vader zijn doch ter een door hem gekocht huis ter bewoning aanbieden ter gelegenheid van haar trouwen, na de huurder daaruit te hebben verwijderd? Antwoord: De vader kan de huur opzeggen en dan kan de huurder zich op huurbescherming beroepen. De huurder kan dan niet tot vertrek gedwongen worden zolang de vader niet drie jaar eigenaar is. en zelfs dan zal de vader hem niet kunnen dwingen omdat hij het huis niet opeist om het zelf te gaan bewonen. Kans op succes (zekerheid is er niet) bestaat als de dochter drie jaar lang eigenares van het huis is. Gereformeerde kerken houden één thema aan C UTRECHT Het convent van Christelijk- sociale organisaties, waar in behalve het CNV ook de organisa ties van christelijke werkgevers, mid denstanders en boeren zijn vertegen woordigd, heeft besloten een stich ting op te richten, die de gezamenlij ke scholing voor deze organisaties gaat behartigen. De uitvoering van het vormingswerk is in handen ge legd van het Slotemaker de Bruine ginstituut. De stichting-in-oprichting heeft in de afgelopen twee maanden al cursus sen voor personeel en twee onderne mingen georganisérd. Het gaat voor- 1 om de vorming van middenkader (bazen en chefs) van ondernemingen en leden van de ohdernemingsraden. Het SBI, zo staat in het jaarvers lag, was oorspronkelijk uitsluitend een CNV-instelling. later gingen an dere organisaties en bedrijven er ook gebruik van maken, nu zal het SBI waarschijnlijk worden omgevormd tot een zelfstandige stichting, waarin naast CNV'ers ook vertegenwoord igers van het convent zitting zullen hebben. BASIS De Amerikaanse rechter, Stanley Weigel, verklaarde in zijn uitspraak dat de godsdienstige bezwaren van de 24- jarige Leslie Bowen tegen de oorlog in Vietnam voldoende basis zijn om als gewetensbezwaarde vrij gesteld te worden van militaire dienst. Tevens sprak de rechter uit dat een deel van de Amerikaanse dienstplichtwet in strijd is met de grondwet. Leslie Bowen had zijn dienstplicht commissie in Grand Rapids, Mi chigan, gevraagd als gewetensbe zwaarde te worden erkend op grond van de roomd- katholieke leerstel ling dat er rechtvaardige en onrecht vaardige oorlogen zijn. De commissie wees dat verzoek af, evenals de com missie van beroep van de staat Mi chigan. Inmiddels verhuisde Bowen naar San Francisco, waar hem de oproep bereikte om zich op 23 juni 1968 bij het recruteringscentrum Oakland in HILVERSUM In januari zullen de Gereformeerde Ker ken een begin maken met de uit zending van een aantal radio diensten rondom een tevoren vastgesteld thema. De andere bij het Convent aangesloten kerken waren bereid aan de Gereformeerde Kerken daartoe een aaneengesloten reeks zon dagen toe te wijzen. Het thema voor de diensten in ja nuari elke zondag om vijf uur is het Koninkrijk Gods. Daarbij ko men vragen aan de orde als: hoe komt het rijk, in de weg van revolu tie. evolutie of op een geheel andere wijze? Is het Koninkrijk Gods werk, het onze of deugt deze probleemstel ling niet? Wat is dat Koninkrijk eigenlijk? Is het een aanwezige reali teit of een uitzicht op de toekomst? Door al deze vragen speelt dan heen de meest intrigere/ide vraag: „Dat koninkrijk van U. komt daar nog wat van?", een vraag van Gerard van het Reve. Bunnik De zondagmiddagdiensten waarin dit thema wordt besproken dragen het karakter van leerdiensten. Ze worden alle vier uitgezonden uit de Gereformeerde Kerk te Bunnik. Voorgangers en onderwerpen: 4 ja nuari ds. E. Pijlman te Amsterdam: Het Riik is nabij, 11 januari ds. H. A. L. v. d. Linden te De Bilt: Het Rijk komt met geweld. 18 januari prof. dr. H. N. Ridderbos te Kampen: Het Rijk is verborgen en 25 januari ds. P. B. Suurmond te Baarn: Het Rijk wordt verwacht. De voorgangers in de themadiens ten zullen op hun preek en de naar aanleiding daarvan ontvangen reacties nader ingaan tijdens het Con ventshalfuur elke zondagavond van 18.00 - 18.30 uur volgend op hun uitzendingzondag. In dd| loop van 1970 volgen nog enkele seriediensten. In maart over het thema: Het paasgeheim van de Messias. In juni: Grootheid en erbar melijkheid van de mens. In novem ber: Vragen rondom de Heilige Schrift. Californië te melden. Owen heeft toen de hulp ingeroepen van de fe derale rechtbank. ONGRONDWETTIG Rechter Wiegel sprak uit dat de dienstplichtwet ongrondwettig is, om dat daarin wordt bepaald dat alleen personen die om redenen van gods dienstige opleiding of geloof tegen deelname aan alle oorlogen zijn, vrijs telling van dienstplicht kunnen krij gen. Volgens Wiegel wordt hierdoor de in de grondwet vastgelegde scheiding van kerk en staat geschonden. Vol gens het rooms- katholieke geloof met iedere rooms- katholiek naar eigen geweten uitmaken of een oor log rechtvaardig is of niet. Is een oorlog volgens een gelovige onrecht en wordt hij door de staat gedwongen daaraan mee te doen, dan wordt zijn geloof aangetast. De grondwet echter staat niet toe in te grijpen in het geloofsleven van de mensen. Het ziet er echter niet naar uit dat rechter Weigel niet het laatste woord gesproken heeft over deze kwestie. De officier van justitie, Cecil Poole, was het helemaal niet met hem eens en heeft beroep aangetekend. Waar schijnlijk zal het Amerikaanse hoogste gerechtshof zich over deze kwestie moeten uitspreken. Doopsgezinde Kerk ROTTERD AM— Er was veel te genieten op het Kerstconcert woensdagavond in de Doopsgezinde Kerk aan de Noordmolenwerf. Het Pendrechts Kerkkoor en het Schie dams Christelijk Mannenkoor bleken grote koren te zijn, waarvan de zang uitstekend klonk in een keur van Kerstliederen. De stralende hoogte van de sopranen uit het kerkkoor kwam vooral uit in de cantate „In du lei jubilo" van Diet rich Buxtehude, en het mannenkoor maakte van het Kerstconcert „Ich verkündige euch" van Johann Vierdanck, die in de - eerste helft van de 16de eeuw leefde, een muzikaal en klankvol geheel. Dirigent Jan van de Ree had alle eer van zijn studie met beide koren, die hij rustig en beheerst leidde. Twee jonge fluitisten, Anneke Joustra en Leonoor van Dommelen, begeleidden met Tinie van der Mei den aan het orgel verscheidene ma len de koorzang, en gedrieën blonken zij uit in een zeer muzikale uitvoe ring van een „Sonate voor twee blok fluiten en continuo" van Johann J. Quantz, de beroemde leermeester van Frederik de Grote. De organiste opende het concert r ROTTERDAM— Evenals rig jaar verzorgde de Poolse p nist Stefan Askenase twe< Kerstdag 's middags in de Gr Doelenzaal een recital, dat j heel was gewijd aan de door h zo bewonderde componist-lai genoot Chopin. Er bestond zeer goede belangstelling dit evenement. Askenase bewees weer eens, een voortreffelijk pianist hij is. voorbeeldig pedaalgebruik hij doezelt niets en met een schil rende aanslagvariabiliteit heeft zijn gehoor steeds intens weten boeien. Dat een enkel tempo wat i de langzame kant genomen we daarover zal niemand zich druk maakt hebben, want hier was ste een- bezield en poëtisch musicus het woord, die de melodieën van Poolse meester op sublieme wijze de vleugel liet zingen, zoals in prachtig gespeelde Nocturne (op. 62 no.2), de Berceuse wei lijk subliem weergegeven! en tweede Scherzo in bes. Het programma was geopend een weinig gespeelde Polonaise Bes (op. 71), een typisch jeugdw en verder bevatte het gedeelte voor de pauze nog de Barcarolle] Fis. Na de pauze volgden drie van elk vier stuks, resp. Mazi Etudes en Walsen. De op het gramma gedrukte volgorde van Mazurka's klopte niet. Die in D 33) werd niet gespeeld, maar wél gehele opus 41: een juiste keuze rigens, in een klankvolle herscl ping. Bij de Etudes troffen vooral in As en de "Etude op de zw« toetsen". Het succes na de ook mooi gespeelde vier walsen (de van op. 64 en de grote concert- op. 42) was zo groot, dat er nog toegiften volgden: een parelend tolkte Scarlattisonate, de "SeveniglL of the doll" uit Debussy's "Childri Corner" en een vroeger aan M021' toegeschreven dansje van Schub|en'; Het publiek wilde nog meer, Askenase vond het toen welletjes hij sloot eigenhandig de klep van vleugel lijr nar eeu 836 GEREFORMEERDE GEMEENTE Ia! de Beroepen te Wageningen: W. H jen te Krabbedyke te Oostkapelle: van de Poel te Ierseke. >1 met „Vom Himmel hoch, da koi ich her" van Ernst Pepping, w r moeilijke compositie zij uitstel l(je beheerste, en in de prachtige r variaties, die Claude Daquin 1 geschreven op een Zwitsers K< lied. Ook begeleidde zij volgzaam muzikaal de sopraan Joke Win) Prins, die „Schafe können sicher v pj den" van Johann S. Bacil zong. lie iar h« li de Met „Une jeune pucelle" van bert de Klerk werd het concert gesloten. G. M. DERSJi lici ,t\etH®< •ion. - (k- Gi'reiVu iivrrih' .ifjjjf in Nederland ir Iptijk nog mui»- Uit de krant van 15 augustus. R'dim. W. dl Withitr. 25 Til. 115588 tilsx 21431 Kantons li 's-Unvtnhigi, Uidm en Dordrichl Op de Bovendijk is een mobiele kraanwagen in de sloot gereden. De chauffeur kwam met de auto in de berm terecht, toen hij voor het tege moetkomende verkeer uitweek. Bij het op het droge takelen ontstond er een verkeersstagnatie. Geen persoonlijke ongelukken. Bij het oprijden van de Calandbrug is de 39-jarige chemisch ingenieur B. Hilmi uit Scheveningen met zijn auto over de kop geslagen. De man moest met rugklachten naar het Zuiderzie kenhuis gebracht worden. De auto werd zwaar beschadigd, alsmede de vangrail en een verkeersbord. In dit noodgebouw zou de school kunnen beginnen, maar liet schoolbestuur van de andere school wil niet, dat de kinderen op zijn schoolplein lopen. (Van een onzer redacteuren) UDDEL Het moet nu maar eens uit zijn, zeggen de mensen van de gereformeerde gemeen te in Nederland te Uddel. Ruim acht jaar zijn zij al bezig met de stichting van een eigen school. Zij hebben de wet in de hand. De betrokken instanties hebben hun medewerking alle maal toegezegd. Toch zijn zij nu ruim acht jaar van het kast je naar de muur gestuurd. Dat zijn zij nu beu. „De maat is vol", zegt de voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. Boeve. Daarom hebben zij besloten, hun kin deren na de kerstvakantie niet meer naar een andere school te sturen. Als er op korte termijn geen oplossing gevonden wordt, zullen zij hun kin deren thuis houden. Dat zijn er dan een kleine honderd. De schoolstrijd verscheurt Uddel al jarenlang. Om even de gedachten te bepalen: Er zijn drie kerken. De her vormde gemeente (gereformeer- de-bondsrichting) telt 1050 zielen, de gereformeerde gemeente in Neder land 600 en de gereformeerde ge meente 350. Dertig jaar had Uddel aan één christelijke school genoeg. Sinds 1961 probeert de gerefoi'meerde gemeente in Nederland een eigen school te stichten. Burgerzin Men zal zich herinneren, dat deze mensen van de zomer al in het nieuws kwamen. Hoewel het gemeen tebestuur van Apeldoorn in 1967 reeds medewerking had toegezegd, zeiden B. en W. dit jaar, dat er van schoolstichting voorlopig niet kon ko men, omdat het geld er eenvoudig niet was. De ouders brachten toen uit eigen zak 180.000 gulden bijeen, die zij de gemeente in de vorm van een burgerzinlening aanboden. Ieder dacht toen, dat het einde gauw in zicht was, maar nu, vier maan/den later, is er nog altijd geen kijk op huisvesting. Daar zit het nu op vast Het schoolbestuur zit danig in de knoop. Gedachtig een advies van de wethouder heeft het per 1 januari drie man personeel in dienst geno men. Het nieuwe hoofd, de heer Pa ter uit Ederveen is druk bezig met zijn verhuizing. Maar het ziet er niet naar uit, dat hij gauw aan de slag kan gaan. De heer M. Bronkhorst. lid van het schoolbestuur zegt: „Wij boden van de zomer de gemeente aan. om zelf voor noodlokalen te zorgen. De ge meente ontried ons dat, omdat de bouwvergunning te lang zou duren. Van het voorjaar adviseerde wet houder Bierman ons al om personeel te benoemen, omdat bij het onder wijs een opzeggingstermijn van drie -naanden geldt. Wel rlrong hij er bii >ns op aan, om wat de datum betreft •'en slag om de arm te houden. Later noemde hij de maand oktober. Wij bielden voorzichtig januari aan en nu is er nog niets." Afgekeurd Wethouder Bierman beroept zich op overmacht: Toen het met de bur gerzinlening in orde was gekomen, hebben wij overeenstemming met het schoolbestuur bereikt over een nood- complex, waar de christelijke schoo' tot april gebruik van heeft gemaakt. Op voorwaarde dat de inspecteur van de volksgezondheid hiertegen geen bezwaar zou maken. Maar deze bracht begin december een bijzonder negatief advies uit (met name de vloeren zouden in slechte staat zijn), zodat dat niet door kon gaan. Commentaar van het school bestuur: Die lokalen hoefden hele maal niet gekeurd te worden, want er is tot april altijd school in gehou den. Toen wij de inspecteur vroegen, hoe hij bij zijn mening kwam, dat herstel niet meer mogelijk was, zei hij: Ik ben dokter, geen bouwkundi ge. En dat terwijl een bouwkundige van de gemeente al een raming ge maakt had, dat voor 2000 gulden (die wij zelf hadden willen betalen) op knappen mogelijk was. Maar de gemeente had nog een mogelijkheid. Wethouder Bierman: Op het schoolplein van de christelijke school (die sinds april in een nieuw gebouw zit) staat in de hoek nog een noodgebouw van de gemeente leeg. Dat voldoet aan alle eisen. Maar dat kan weer niet doorgaan, omdat het bestuur van de christelijke school er bezwaar tegen heeft, dat de kinderen dan hun terrein moeten betreden. Wij proberen hier nog een oplossing te vinden. Iets anders zien wij voor- loDig niet. De wethouder maakt er geen ge heim van, dat de gemeente de nieuwe school veel liever niet ziet. De christelijke school heeft dit jaar een nieuw gebouw gekregen, dat zes ton kostte. Die zal straks veel te groot zijn. De heer Bronkhorst: Dat is hun eigen schuld. Ze wisten al jaren gele den. dat wij een eigen school gingen stichten. De christelijke school heeft 220 leerlingen. Men verwacht, dat dat te rug zal lopen tot 140. als de school van de gereformeerde gemeente in Nederland een feit wordt. De nieuwe school kan met kinderen uit omlig gende plaatsen op totaal 130 leerlin gen rekenen. Ds. P. Westland, voorzitter van de christelijke school, zegt: Als hier een rooms-katholieke school zou komen of een vrijzinnige, zouden wij abso luut geen bezwaar hebben gemaakt, maar iri dit geval werken wij niet mee. Misbruik Volgens hem wordt hier misbruik van de wet gemaakt. Toen zij door een kerkscheuring en een statuten wijziging hun dominerende positie in het schoolbestuur verloren hadden, gingen zij ineens niet meer akkoord met het princiniële gehalte van het onderwijs. „Wij hebben dezelfde ba sis heRouden 71 i mogen hij ons blij ven. Maar zij willen nu eenmaal per tinent een eigen school. Ten koste van hun eigen kinderen." Hij neemt het niet, als de ge meente nu zijn schoolbestuur de schuld wil geven, dat de andere g school niet kan draaien. „Wij hoeven die mensen toch niet te helpen! Nu de gemeente in het nauw komt, mo gen zij dat ons niet in de schoenen schuiven. Apeldoorn verwaarloost Uddel toch al zo." Het belangrijkste bezwaar van ds. Westland, om de nieuwe school tij delijk op het hoekje van het school plein te tolereren, is wel dat het on mogelijk kan. Er komen wanverhou dingen van. De kinderen schelden el kaar over en weer uit. Hij wil strijd tussen de kinderen voorkomen. Daar om maakte zijn hoofdbestuur ook be zwaar tegen de planner van de ge meente, om de permanente school te bouwen in de onmiddellijke nabij heid van de christelijke. De heer Bronkhorst tilt daar niet zwaar aan. „Als onze school aan kwartiertje later begint, zijn alle moeilijkheden opgelost. Overigens, als schooljongens willen vechten, doen zij dat toch wel." Maar door deze houding van het bestuur van de christelijke school is hij de mensen van de gereformeerde gemeente in Nederland de maat wel vol. Ermelo Toen zij begonnen in 1961, wilden zij de school eerst stichten in de ge meente Ermelo (een deel van Uddel, het buurtschap De Beek, ligt op Er- meloos gebied). Het benodigde leer-lin- gental was snel bijeen. In september 1963 zegde de Ermelose gemeente raad medewerking toe. Volgde jaren lang zoeken naar grond. Nu eens wil de Kroondomein niet verkopen, dan weer had men een geschikt terrein gevonden, maar had de gemeente pla nologische bezwaren. Vanaf 1964 bezit het schoolbestuur al een urgentieverklaring van het mi nisterie van onderwijs voor de bouw. maar omdat in heel De Beek geen lapje grond bleek te zijn, om het verkregen recht te effectueren, gooi de het bestuur in 1966 het roer om. Het zag vrijwillig van zijn recht in Ermelo af begon in de gemeente Apeldoorn de hele procedure weer van voren af aan, in het vertrouwen dat nu op de volle medewerking gere kend kon worden. Voorzitter G. Boeve: „Wij zijn v 'P te rustig geweest. Wij hebben stee geprobeerd om alles in goede monie voor elkaar te krijgen, nu zij niet willen, dat onze kinds op hun terrein konden en bang zi dat zij met hun kinderen gaan veten ten, dan sturen wij ze helemaal rijiaa.; meer naar hun school." ge Sinds de zomer zijn al vijftien k deren thuisgehouden, zesjarigen voor het eerst naar school had moeten gaan. Vier ouders wen voor het kantongerecht gedaa maar vrijgesproken gezien de bijzi dere situatie. Dat zal waarschijnlijk niet weer gemakkelijk gaan, omdat het schoolgaande kinderen betreft ouders zullen overtuigend moei aantonen, dat zij ernstige gewetens G' zwaren hebben tegen het onderwi 'P- dat hun kinderen tot nu toe hebfef^1 genoten. Oplossing Overigens zou het hen bijzond spijten, als hun kinderen inderdi straks niet naar school zouden nen. Daarom werken zij aan een lossing, die niet in de krant n maar die intussen ieder in Uddel weet. Het is niet precies volgens wet en klopt ook niet helemaal ij bouwvergunningen en zo, maar zou een mogelijkheid geven, om eigen school in januari te start Nog langer de officiële weg vol# kan. vrezen ze. de zaak nog jaren sleeptouw houden. Maar dat het gemakkelijk zal gaan, geloven zij niet. Het is een uitzonderlijke situat j*> Terwijl overal in ons land de schea ll( lijnen tussen de verschillende sc^ ten protestants-christelijk onde wegvallen, wordt in Uddel de heid, die er altijd was verbroken. Het is duidelijk, en het wordt door niemand betwist, dat deze «i sen met de wet in de hand red ps hebben op een eigen school en dat* ook metterdaad getoond hebben veel voor over te hebben. Het is even duidelijk, dat alle trokken instanties het nut van eigen school niet zien en dat~ eveneons met de wet in de haai alles doen om de stichting zo W mogelijk te traineren. Gevolg: hete hoofden in Uddel kinderen worden uiteindelijk de duf ite;

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2