NIEUWE ARABISCHE BOND Irani van FORMAAT Commentaar Toestand van Prinses en prinsje uitstekend Slapend prinsje Mini-top tussen Libië Egypte en Soedan Financiering hogere aow niet opgelost Het Kwartet Kanonneerboten niet „gekaapt'' Bestand Aangifte op oudejaarsdag lotelbrand elf doden Kolendamp: drie vrouwen dood Oplossing moord baby schending beroepsgeheim? spreuk Crita) Lichte vorst J.GR0ENEVELDJ* Een astronomisch succes Nieuwe leidis e Courant Zaterdag 27 december 1969 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen :teur: F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer öfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De eerste joto van de nieuwe trins. Hij werd door de vader zelf gemaakt. Zuvart* Israolisehv luvhiaunvallvn Op ru/iftIm.si'.s bijj het Suez,lmnmil TRIPOLI Egypte, Soedan en Libië hebben besloten een mi litair. politiek en economisch bondgenootschap te vormen. Het zou om een Vergaande samenwerking gaan. De staatshoofden van de drie landen kwamen dit donderdag en gisteren overeen tijdens een mini-conferentie in de Libische stad Tripoli. Een Franse regeringswoordvoerder maakte duidelijk dat het een normale handelstransactie betrof tussen de scheepsbouwers en een Noorse firma. De Israëlische ambassade in Parijs deelde mee dat de schepen niet meer het eigendom van Israël waren. Aan gezien Israël door het embargo niet over de schepen kon beschikken, had het de werf verzocht de koop onge daan te maken en de reeds gestorte koopstom terug te betalen. De bouwer vond toen een andere koper, in Noorwegen. De boten ver trokken Eerste Kerstdag uit Cher bourg onder Noorse vlag en met een tydelyke Israëlische bemanning. De nieuwe eigenaar heeft niet bekend gemaakt wat lijj met de schepen gaat doen, aldus de ambassade. Prinses Margrietdie op eerste rstdag voor de tweede maal moe der werd. xmgrens ekenfonds 14.850 AMSTERDAM De ziekenfonds- id heeft de ziekenfondsen meege- eld, dat zij in afwachting van wet- ijke maatregelen, er reeds nu van l kunnen gaan, dat per 1 januari 70 de loongrens van de Zieken- ndswet 14.850 bedraagt. Voor de beoordeling van de vraag men verplicht verzekerd is ingevol gde Ziekenfondswet dient men uit gaan van het vaste loon, dat men 1 november J169 gr ioot. LONDEN Elf doden en twee &stige gewonden heeft een hotel- aid op Tweede Kerstdag geëist in Engelse plaats Saffron Walden in 1 graafschap Essex. De brand ontstond door nog onbe- tnde oorzaak om twee uur 's nachts breidde zich mét grote snelheid in het zestiende eeuwse gebouw. NIJMEGEN Oudejaarsdag, 's morgens om tien uur, zal mr. Pieter van Vollenhoven op het stadhuis van Nijmegen aangifte doen van de geboorte van zijn tweede zoon en tevens diens naam bekend maken. Het prinsje, dat op de morgen van Eerste Kerstdag in het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen werd geboren, maakt het, even als prinses Margriet, uitstekend. De verkoudheid, waarvan de Prinses last had, heeft geen na delige gevolgen gehad. Pijnlijk tekort aan personeel van brandweer ROTTERDAM Dat bij dc Rot terdamse brandweer, ondanks ver- zkeringen van verschillende zijden van het tegendeel, het tekort aan personeel kan leiden tot ernstige moeilijkheden, s in de vroege och tend van de tweede kerstdag pijnlijk gebleken, toen omstreeks een uur of twee in de nacht een binnenbrand in het kantoor van de Rotterdamse Marmer Industrie aan de £estienhon- vensekade in Oversehic uitgroeide tot een hevige uitslaande brand, die het kantoor geheelverwoestte en grote schade toebracht aan technische installaties en gebouwen. Omstreeks kwart voor twee werd de brand gemeld. Er was sterke rookontwikkeling en de bemanning van een snel aangekomen ge reedschapswagen van de brandweer vroeg dan ook meteen assistentie. Het werd middelalarm en hoewel er speoedig een zeer grote Ahrens Fox motorspuit aankwam, duurde het nog een half uur er er voldoende manschappen bijeen waren ok deze spuit aan te sluiten op open water en voldoende slangen uit te brengen om de brand, die inmiddels al door het dak sloeg, van drie kanten aan te pakken. Een ploeg vrijwilligers moest zelfs uit Rotterdam-Zuid komen. De eerste aanval was nog weinig effectief, ook al omdat de brandweer lieden veel hinder hadden van de enorme rookontwikkeling door het in brand geraakte stro, dat wordt ge bruikt bij het verpakken van na tuursteen. Dat stro brandde fel. de vuurhaard zag kans zich door het plafond naar boven door te vreten, toen er nog niet voldoende water was en toen ten sotte het dak was bereikt leek het of de vlammen vrij spel kregen. Nadat de grote Ahrens Fbx ten slotte op een sloot was aangesloten en zelfs de twee inmiddels aangeruk- te gloednieuwe waterkanonnen voor de eerste maal bij een brand ingezet was de strijd spoedig I beslecht: de brand was volledig „ver dronken door de massa's water. Bij de geboorte, die opnieuw langs operatieve weg plaats had. woog het prinsje 3780 gram en was het 52 cen timeter lang; het heeft blauwe ogen en blond haar. De heer Van Vollenhoven, voor het ziekenhuis gevraagd of hij op een dochter had gehoopt: „Wij gaan net zo lang door tot er een dochter komt. Er schijnen toch nog meisjes in Ne derland geboren te worden". De Koningin kon de geboorte van haar vijfde kleinzoon nog juist in haar 'Kersttoespraak voor de radio opnemen. „Ik verkeer in de heel bij zondere situatie, dat mijn man en ik vanmorgen de grootouders zijn ge worden van een lief, klein, stevig, gezond en welgeschapen jongetje. Het is voor de vijfde keer, dat we dit beleven en het ziet er naar uit, dat het niet de laatste is". Eeerder, om half één, was de geboorte al voor ra dio en televisie bekend gemaakt door de Rijksvoorlichtingsdienst. Meteen daarna hield premier De Jong een toespraak (zie verder pag. 7) WEERT De afgelopen dagen zijn in verschillende plaatsen mensen om het leven gekomen als gevolg van kolendampvergiftiging. Op tweede Kerstdag werd in Weert de 72-jarige mevrouw J. H. M. Stultiens-Huysman bewusteloos aangetroffen, evenals haar 16-jarige kleindochter, die bij haar logeerde. In het ziekenhuis ble ken zij al te zijn overleden. In Benthuizen overleed de 45-jari- ge mevrouw Slootweg aan kolen dampvergiftiging. Een zoon kon ter- nauwernoods worden gered. De slachtoffers werden ontdekt, toen de werkgever van de jongeman naar de reden van diens wegblijven liet in formeren. (Van onze parlementsrcdactïe) DEN HAAG Het Eerste-Kamer lid prof. Ouerido (soc.) heeft minister Roolvink gevraagd op welke wyze de Rotterdamse politie alle gegevens heeft gekregen over zwangere vrou wen. Is hier geen sprake, zo vraagt hy. van h?t schenden van het beroeps geheim? Zoals bekend heeft de Rotterdamse politie de moord op een baby opgelost door de namen van de vrouwen, die 1 volgens artsen en verloskundigen in i verwachting waren, te vergelijken met alle geboorteaangiften. Als het beroepsgeheim inderdaad is geschonden, wil het Kamerlid weten welke maatregelen er zijn getroffen. 1 Deze bespreking, bedoeld om na het falen van de „grote" con ferentie in Rabat toch tot een resultaat te komen, zal volgende maand worden gevolgd door een bijeenkomst van Egypte, Syrië, Jordanië en Irak in Kaïro. „De confrontatie met Israël" zal dan aan de orde komen. Terwijl president Nasser in Tripoli een enthousiaste menigte toeschreeuwde dat de ARABIEREN IEDERE CENTIMETER VAN DOOR Israël bezet gebieden terug zullen veroveren, ondernamen dc Isralëï's dc zwaarste luchtaanval sinds de zesdaagse oorlog van 1967 tegen Egyptische raketbases en militaire kampen langs het Suezkanaal. Donderdag duurde de aanval ruim I acht uur en gisteren bijna vier uur. Het grootste deel van de raketbases, waar Russische afweerraketten van het type SAM-2 waren opgesteld, zou zijn vernietigd. Als vergelding tegen Palestijnse guerilla-activiteiten ondernam Israël gisteren aanvallen op doelen in Liba- non en Jordanië. Ook Iraakse doelen werden bestookt. Deze vergeldingsac- i ties volgden na beschietingen op Israëlishce plaatsen. I Afgelopen nacht bracht een I Israëlische comrn?jido-eenheid. j gesteund door vliegtuigen, een Egyp tische voorpost aan dé Golf van Suez verschillende verliezen" toe, aldus Tel Aviv. Er werden vier Egyptena- ren krijgsgevaftgen gemaakt. Zowel Israël als Frankryk hebben tegengesproken dat Israëlische zeelui woensdagnacht vijf kanonneerboten uit de F ranse havenstad Cherbourg hebben gekaapt. Ze zyn, overigens met een Israëlische bemanning, onder Noorse vlag vertrokken, waarschijn lijk naar Oslo. Een Noor had dc schepen gekocht. De boten behoren tot een serie van twaalf, die Israël in 1965 bij de Franse werf had besteld. Nadat er zeven waren afgeleverd, stelde Frank rijk in januari een wapenembargo voor Israël in. De serie werd echter afgebouwd en deze maand liep de j een persconferentie na 'afloop van De beste wijze om iets te leren is er les in te geven. SENECA laatste ervan van stapel. Ze zijn nog niet bewapend. „Als ilie kinderen voorbijkomen, wilt u dan zesgen. dat u Sinterklaas bent (Van onze weerkundige medewerker) De Kerstdagen hebben een lichte dooi gegeven met somber weer. In de afgelopen nacht be reikte koudere lucht, die met een oostenwind wordt aangevoerd, ook het westen van het land met lichte vorst. Het weekeinde blijft aan de sombere kant met plaat selijk mistgebieden. Overdag schommelt de temperatuur om het vriespunt, 's nachts van 3 tot 5 graden vorst. In deze overigens stabiele situatie komt de eerste dagen niet veel verandering. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,6 cm (1021 millibar), stygend. Zon eo maan 28 december zon op 8.48, onder 16.35; maan op 21.32. onder 11.26; 31 december LK 29 december zon op 8.48, onder 16.36; maan op 22.44. onder 11.37; 31 december LK TN DE LANGE geschiedenis van de Vietnamese oorlog werden de Kerstdagen en de jaarwisseling vry- wel ieder jaar aangegrepen om „het vuren te staken". Doel van zulk een bestand was niet alleen, de viering van deze feeste lijke dagen mogelyk te. maken. Hel bood ook gelegenheid tot bezinning over de oorlog. By een uiterste poging ora tot een wapenstilstand te komen heeft pre sident Johnson op aandringen van Moskou en Londen een bestand wel eens langer dan een maand laten duren. De sfeer van wederzyds wantrouwen maakte toen een vergelyk, dat binnen het bereik leek te zyn, onmogeiyk ook tot teleurstelling van de Russi sche premier Kosygin. Dit neemt niet weg, dat sindsdien in Vietnam ingrypende veranderingen zyn opgetreden, met name in de wyze waarop Amerika de stryd wilde be ëindigen. De bombardementen op Noord-Viet- nant werden door Johnson volledig stopgezet en het terugtrekken van troepen was dit jaar een logisch ge volg van zijn beleid. Dat deze politiek in Amerika niet werd toegejuicht, bleek uit Humph rey's nederlaag tegen Nixon, kort na een pleidooi voor stopzetting van alle bombardementen. En zo werd de man president, die niet zo hard van stapel wilde lopen en in het midden liet wat hy ver stond onder de door hem beloofde eervolle vrede. Nixon is nu byna een jaar aan het bewind en het uitzicht op die vrede is ondanks terugtrekking van troe pen er niet wczcnlyk beter op ge worden. Van een bestand tydens de Kerst dagen is nauwelyks sprake geweest, laat staan van een poging, het uit te breiden tot een langere, mogelyk on beperkte periode. Vrees dat de moeite vergeefs zou zyn geweest had dc president er niet van mogen weerhouden de Vietcong en do Noordvietnamezen op de proef te stel len. Hy denkt echter nog teveel in termen van eervolle beëindiging van de oor log en ziet een bestand in de Vietna mese situatie als een militair voordeel voor de tegenstander. Vandaar verharding van de standpun ten aan beide zyden en ook kleinere kansen op de door Nixon in het uit zicht gestelde eervolle vrede. Beursmakelaar in assurantiën Sinds 1931 Pensioenadviseur CL. DE VRIESELAAN 177 - «OTTERDAM-J TEL. (010) 231736 230763 VERZEKERINGEN OP ELK GERIED de Arabische topconferentie Rabat. Dreigde staatssecretaris met aftreden? VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE 80NNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivrteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.! (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister raad heeft woensdag in principe overeenstemming bereikt over de structurele verhoging van de AOW en AWW. Minister Rool vink van Sociale zaken zou nu een wetsontwerp kunnen indie nen, dat niet veel afwijkt van het SER-advies. Het moeilijke probleem van dc fi nanciering van de verhoging met drie procent in zowel 1970 als In 1971 en het toekennen van een vakantie toeslag van drie procent in septem ber 1970, heeft de ministerraad niet opgelost. Een mogelijkheid is de premie in 1970 met 0,4 procent te verhogen en in 1971 nog eens met 0,4 procent. Maar dit zou betekenen, dat de loon eisen in deze jaren hoger zouden worden. Dat wil men zoveel mogelijk voorkomen. Financiën Ook is gedacht een beroep te doen op de algemene middelen. Maar hier was de minister van financiën, die een strikte begrotingspolitiek voert, weer niet voor. Verder is nog besproken de moge lijkheid de 0,4 procent premieverho ging te rekenen, wat de ambtenaren betreft, tot de algemene salarisver hoging van 4,5 procent die per 1 ja nuari ingaat. Zoals men weet, be taalt het Rijk de premies en een stij ging hiervan betekent weer een extra belasting van de schatkist. Voor deze financiële manoeuvre voelden minister Beernink en staats secretaris Van Veen niets. Op de voorzieningen van de ambtenaren mocht niet verder worden beknib beld. De staatssecretaris zou zelfs met aftreden hebben gedreigd. Belasting Aan de financiering van de ver hoging zit nog een probleem vast. Een hogere premie betekent meer belas tingaftrek en dus een mindere op brengst van de inkomstenbelasting. Minister Witteveen zou. zo heeft men berekend, zo'n 70 tot 80 miljoen gul den minder vangen. Door dit alles heen spelen ook nog de uitkeringen op grond van de Alge mene Bijstandswet. De structurele verhoging van AOW en AWW brengt met zich mee, dat de bijstandsuitke ringen naar verhouding lager wor den. De vraag kan dan worden ge steld of het juist is dat een hogere premie voor de AOW en AWW in direct ten goede komt aan de bij standvoorzieningen. Geweldig, zoals de Esso Maanrace loopt. Het succes was er vanaf 't eerste moment. Wy begonnen met het gratis huis-aan-huis versprei den van 'n groot aantal maanracc- kaartjes. Om u alvast iets van de spanning te laten proeven. Er vielen vele, vele prijzen, (feeft u zo'n prijswinnend huh n-huis kaartje nog niet ingeleverd? Kan nog net. Tot 31 december). Uiteraard gaat 't ui(delen bij de Esso-verkooppunten' door. Nog lang door. Alsof wij niet van ophouden weten. Kom langs, Kras Win. 2,50, 10,- of 100,-. Met daarna kans op 250,-, 500,- of 1000,- of een van dc 200.000 opblaasbare tiigertjes. Niet gering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1