mens op de maan 't Werd stil op Soestdijlq WEL GEZOND? ZIJN WE NOG i 'erwarring er eesten Giganten Geld toveren GROOT-ROTTERDAM SPORTIEVE ROEM OMWENTELING MISCHE EXPANSIE jaren 60 kenmerkten zich, naast zoveel anders, een zeer intensieve economische bedrijvig- die ons land in 1963 op een hoge conjucturele groot tekort aan arbeidskrachten in bijna bedrijfstakken en een loonexplosie, waarvan de K ial-economische luchtdruk nog heden ten dage strak geleide loonpolitiek, waarbij sinds 1945 uian.eiijr\erwijsj de loonsverhogingen tot op tien van percenten van hogerhand werden voorge- n even. kreeg een abrupte afsluiting. Daarvoor in n plaats kwam evenwel het haasje-over-spel met grijzen, waardoor onze concurrentiepositie ten op- van diverse andere landen aanzienlijk werd ikt. Maar ook daarover mogen we aan het eind deze tien-jaren-periode niet te veel klagen, want ,e kleine land kan nog steeds heel goed mee. et deze ontwikkeling kwam echter tevens het if dat op straffe van ondergang econo- he krachten gebundeld moeten worden en dat Ie tot een lange reeks van fusies. Waar dit besef aat (of helemaal) niet doordrong, sloeg de wet economie hard toe: honderden ondernemingen iten inkrimpen of worden opgeheven en daarmee in de vorm van onverwacht ontslag, veel mense lijk leed gepaard. De schrijnende gebeurtenissen bij Van Heijst en Davo leidden evenwel tot een verhel derd inzicht bij ,,de" ondernemers, dat werknemers geen baaltjes meel"zijn. Van grote economische betekenis was ook de vondst van de aardgasbel in Groningen: eerst een raadselachtige, toen een grote en daarna een enorme bel, goed voor voldoende energie en warmte tot minstens het eind van deze eeuw, maar al evenzeer met schaduwkanten: mijnen dicht en vele brandstof handelaren in grote moeilijkheden. Een heel land schakelde in geweldig tempo op deze rijke bron over ondanks de vijfdaagse werk week, die in het begin van de jaren 60 als een welvarende sneeuwbal door het land rolde met in het kielzog de komst van buitenlandse arbeiders, verder gaande automatisering en computering. Wel. met die computers gaan we dan de jaren 70 in. Alle futurologen voorspellen dat deze wonder baarlijke vindingen van menselijk vernuft de ontwik kelingen ingrijpender zullen beïnvloeden dan andere technieken ooit hebben kunnen doen. Wie weet, misschien zal een computer zélf u over tren jaar melden dat zulks inderdaad het geval Is geweest ffaires, die Nederland in rep en brachten, waren er genoeg. In „1 zorgde Verolme voor sensa- met jn REM-eiland, dat noq half jaar na de eerste tv-uit- lingen erd bezet door politie* inen en uit de ether ging. Iven abrupt kwam er in 1966 einde aan het Vara-pro- mma „Zo is hetDe sa- nstellers wilden een persifla- teven op een interview van Bouman roet burge ster Van Hall en daarmee ■n de Vara-bestuurderen niet eens. „Zo is het...." ïst verdwijnen. enzelfde lot onderging een later VPRO's Hoepla nadat Phil Bloom honderddui- den kijkers tot opwinding gebracht, itiger was de zgn. „Chi- affaire" in 1966, die Heel wat affaires Op velerlei wijzen werd en wordt onze gezondheid tot in het beangstigende bedreigd. Geweldige wetenschappe lijke prestaties, zoals de hartoverplantingen, waarvan de eerste geschiedde bij de Zuidafrikaan Louis Washkansky eind 1967, spoedig gevolgd door zijn landgenoot Blaiberg. die vrij lang in leven bleef, staan tegenover de toenemen de hart- en vaatziekten, terwijl ook de gevreesde kanker nog lang niet is uitgegroeid. Lucht- en waterverontreiniging nemen nog met de dag toe en bovendien wordt ons lichaam van binnenuit onder mijnd door het overmatig eten. drinken en roken, alle campagnes van dr. Meinsma ten spijt. Het gemak dient de mens was de leuze, maar die mens moet zelf het gelag betalen. Niemand zal ontkennen dat onze conditie verslechtert. Incidenteel werd de gezondheid aangetast door het op treden van de Plantaziekte (1960) en de haringworm (1965 en 1967) en vooral in Duitsland was het kalmeringsmiddel Softenon er de oorzaak van dat honderden kinderen ver minkt ter wereld kwamen. Een in-triest drama van de zestiger jaren. Jarenlang juridisch touwtrekken was hier van het gevolg. Op veler gezondheid is ook de „pil' van invloed, die de laatste jaren op grote schaal wordt ge bruikt als zijnde het middel bij uitstek ter voorkoming van zwangerschap. Op tal van manieren wordt men over de „pil" voorgelicht, wat tien jaar geleden eenvoudig ondenkbaar was. De versnelde sociale, maatschappelijke, economische en technische ontwikkeling zet te een scherp stempel op het politieke leven. Bewijs: geen enkel kabinet maakte een nor male parlementaire zittingsperi ode door. Het ministerie-De Quay dien de 23 december 1960 zijn ontslag in (motie-Van Eiber gen). Het ontslag werd inge trokken en het kabinet haalde de eindstreep. Het ministerie-Marijnen sneuvelde 27 februari 1965 om het omroepbeleid; het ministe- rie-Cals ging 14 oktober 1966 onder in de nacht van Schmel- zer en het ministerie-Zijlstra trad 5 april 1967 af als tus- sen-kabinet als gevolg van de uitgeschreven vervroegde ver kiezingen. Duidelijker kwam het groei end politiek onbehagen aan het licht door de oprichting van de Boerenpartij (in 1963 voor het eerst in de Tweede Kamer). In D'66 uitte zich vooral de drang van ck? vernieuwing van het oude politieke systeem. De burger wenst, dat er min der zonder hem wordt beslist en vraagt duidelijkheid en ver antwoording. Hij voelt het ge brek aan gerechtigheid niet al leen nationaal, maar ook mon diaal Daarom ook het gesprek over vernieuwing en democra tisering in en tussen (Groep Achttien) de partijen. Daarom eveneens in de par tijen de aanval op het systeem (radicalen) en de buiten-parle- ontstond toen leden van de Chi nese legatie een Chinese lastechnicus, die in Nederland asiel wilde vragen, kidnapten. De man werd dood teruggevon den en de Haagse politie, op zoek naar daders, belegerde we kenlang de legatie. Tot arresta tie kwam het echter niet: de Chinese zaakgelastigde werd uitgewezen en op Schiphol ge dwongen het vliegtuig naar Pe king te nemen. Minder vlot kwam Yvonne Paul, een jaar later, aan een vliegticket. De Amerikanen weigerden haar het visum en hoewel ze wekenlang op Schip hol bivakkeerde, kwam het ja-woord niet; wél de mare chaussee, die haar met zachte hand wegvoerde. In de financiële wereld was het het bankiershuis Teixeira de Mattos, dat voor onrust zorgde. Het kwam in 1966 in liquiditeitsmoeilijkheden door malversaties, waardoor velen een strop leden. De enig behe rende vennoot werd gear resteerd en een jaar later be recht. turbulent brok jeugd- liment voor later, vooral mode, ontspanning en ist betreft. Tegelijk met het gen van de rokzomen wordt unstenaar agressiever, dries en meer overtuigd van zijn voor de gemeenschap. eze jaren zestig zijn de jaren de contraprestatieregeling, onophoudelijk zoeken naar uitingsmogelijkheden, uwe materialen, van weg- rpkunst, van kitsch, maar van originaliteit. Cabarets spruiten uit de grond ook de mini-theaters. Het litionele schouwburgbezoek beangstigend achteruit, ar de belangstelling van de gd voor toneel wordt gaan- 'eg groter en daarmee de iek. Aan het eind van de liger jaren smijt men met en tomaten. „Naar het bestel", roept men, „Ja7\maar wij krijgen de klappen", zeggen de acteurs. Het zijn de jaren van struc tuurwijziging, het kunstbeleid wordt veelomvattender en ver takt zich meer en meer, zodat de verwarring vaak onvermij delijk is. Bij concerten van nieuwe muziek loopt het publiek de zaal uit; jawel, ook het publiek wordt kritischer, maar blijkt toch wel te willen nadenken, praten, begrijpen, wat in deze, soms chaotische jaren niet zo gemakkelijk is. En zo gaan we pratend 1970 in en laten we dan maar hopen dat er eens een eind komt aan de spraakverwarring. Opspraak - Inspraak Terwijl er aan het basison derwijs nog steeds gedokterd wordt, zijn het voortgezet en het hoger onderwijs in een maalstroom van veranderingen terechtgekomen. Na een paar jaar experi menteren betekent de invoering van de mammoetwet niet alleen dat de oude namen als ulo en hbs plaats moeten maken voor mavo. havo, atheneum en vele andere. Hel betekent vanaf de brug klas ook een nieuw begrip een grondige verandering in het hele onderwijspatroon. Keuze pakketten. de schooldecaan die over beroepskeuze adviseert, het schoolparlement dat leerlin gen „inspraak" geeft, de ver nieuwde wiskunde, het talcn- practicum: nieuwe zaken waar mee nog veel ervaring moet worden opgedaan. 'J'urbulenter nog is de ont wikkeling op de universiteiten. Structuurveranderingen zijn overal aanhangig gemaakt. De student, nog niet zo lang gele den ongeëngageerd, ageert nu op politiek en maatschappelijk gebied en bemoeit zich intens met het bestuur van de uni versiteit zelf. mentaire acties met soms revo lutionaire aspecten. De versnelde ontwikkeling in de jaren zestig begon de laatste vijf jaar te lijken op een om wenteling. De jaren 70 moeten onthullen waar en hoe we te recht zijn gekomen. En of het welzijn van allen gelijke tred heeft gehouden met de wel vaart. Voor het ruimteonderzoek is dit decennium het belangrijkste ge weest uit de geschiedenis; het was althans de periode waarin in de vorm van buitenaardse reizen de kroon werd gezet op wetenschappe lijk werk van eeuwen. De later bij een vliegtuigongeluk omgekomen astronaut Joeri Gaga rin was in april 1961 de eerste, die de aarde verliet en daarmee de Russen gelijk een flinke voorsprong gaf in de ruimterace. Van lange duur was die voorsprong echter niet. want na de geslaagde Mercury- en Gemini-programma's werden het tenslotte de Amerika nen. die voor het eerst de aardse vlag plantten op buitenaards gebied. De spectaculaire vluchten van Apollo 11 en 12 in juli en november van dit jaar toonden, dat wetenschap en techniek tot ongekende hoogten waren gestegen! Het door Kennedy gestimuleerde preten tieuze programma („nog voor 1970 een Amerikaan op de maan") werd met succes uitgevoerd. Voordat het zover was, zijn eerst echter tientallen experimenten uitgevoerd. Zowel Russen als Amerikanen zijn voorzichtig en stap voor stap in de ruimte gedrongen: met bemande ruimteschepen en onbemande verkenners. Loena's, Rangers, Surveyors en Lunar Orbi- ters zorgden ervoor, dat de maan. die het eerste doel vormde, niet helemaal onbekend gebied was toen tenslotte de eerste Amerikanen er landden. Zij seinden tienduizenden foto's over. die er belangrijk toe hebben bijgedragen, dat de bemande reizen konden worden uitgevoerd. Overigens was het niet alleen de maan, die dit decennium in de belangstelling stond. Toen eenmaal was gebleken, dat de mens de aardse aantrekkingskracht kon overwinnen, volgden de lanceringen vah tal van aarde-satellieten, die waardevolle informatie over de ruimte leverden. Op het ogenblik cirkelen er daarvan honderden rond; onder meer ook de weer- en communicatiesatellieten, die hun directe nut voor de mensheid al ruimschoots hebben bewezen. Ook verder in de ruimte werd onderzoek verricht. Venus- en Mariner-sondes gingen naar Venus en Mars en leerden, dat deze evenals de maan weinig perspectieven voor menselijke bewoning leveren. Venus niet omdat de temperatuur er zo rond de 400 graden schommelt en de druk van de voornamelijk uit koolzuurgas bestaande damprking niet minder dan 20 atmosfeer bedraagt. En Mars niet omdat daar een dampkring vrijwel geheel ontbreekt. Toch gaat men verder. Het komend decennium zal naast de maan ook Mars weer in het centrum van de aandacht staan. En wellicht nog aan het eind van de nieuwe tien jaar-periode zal ook daar vaste voet worden gezet door de mens. Scheepvaart en scheepsbouw hebben in de jaren zestig een gi gantische ontwikkeling teweegge bracht. Nieuwe vervoerstechnieken deden hun intrede en nieuwe typen schepen verschenen op de zeven zeeën. Een omwenteling bracht het con tainervervoer. Vele conventionele schepen hebben het moeten afleg gen tegen de opmars van de laad- kist. En als allernieuwste ontwikke ling kwam kort vöör de decennium wisseling het zeeschip met lichters. Rotterdam heeft het eerste schip van dit type reeds begroet. Reuzen-tankschepen van 50.000 ton groeiden uit tot olie-giganten van 300.000 ton en meer. En ze worden nog groter. Aan het eind van de jaren zeventig zullen er schepen van één miljoen ton varen. Televisie.' Het medium, dat in ons land zijn overrompelende op mars maakte in de jaren 60 en een licel volk in beroering en bene- ging bleek te kunnen brengen. Soms sloegen de gulven van kritiek luiog over de beeldbuis, soms nok stond de overigens vaak zo ver deeldemenigte als één man ach ter haar en dal is eigenlijk in 1962 begonnen mei de befaamde nachte lijke bedot-uitzendingf' vanMies Boonman voor ..Open het dorp". Een gigantische aklie voor een heel fijn doel (Het Dorp is inmid dels gebouwd), die niet minder dan ruim dertien miljoen gulden opbracht. De televisie bleek een ideaal middel om de mensen bij nood-zakelijkheden te betrekken. Geen wonder dus dot dit me dium na het succes voor Hel dorp ook voor diverse andere goede doeleinden werd ingeschakeld kerkbouuaktie Antwoord '64 en de hulpacties voor o.m. India, Biafra en Kom over de brug voor hon derden andere noodgevallen). Toch waren er tekenen dat ook dergelijke tv-aclies al ueer als „ge woon" ervaren uerden: de dalende opbrengsten... my- Prinses Beatrix en prins Claus in de eerste metrotrein. die in januari 1968 door Rotterdam rijdt. Symbolisch weerspiegelt zich hier de ontwikkeling van de Maastad naar een metropool. Een gigantische haven- en industrie-uitbreiding is grotendeels vol tooid, de stad kreee een nieuw hart. een concert- en coneresoa- leis, een universiteit, een aanzet van een metronet als deel- van een verbeterde infrastruktuur. Rotterdam telt nu zijn schepen bij tienduizenden; zijn goederenoverslag bij honderden miljoenen tonnen. De stad groeide tot on-Nederlands formaat en zal verder stuwen, de Delta in. Een en ander echter niet zonder kritiek. Overzien we de laatste tien jaren, wal sportprestaties betreft, dun, sprin gen de wereldtitels van Sjoukjc Dijkstra. Anton Ceesink, Wim Ru-ka, Henk \an der Grift, Kees Verkerk. Jan Janssen, Tiemen Groen, Piet de Wit, Henk Nijd am en Jaap Oudkerk er meteen uit. Olympische successen in de vorm van een gouden medaille waren er voor Sjoukjc Dijkstra. Anton Gccsink, twee wielcrkwartetten. Ada Kok. Kees Verkerk. Ans Schut en Carry Geijssen. Bijzonder knap was ook de overwinning, die Jan Janssen als eerste Nederlander in de Tour de France behaalde. In tegenstelling tot liet nationale team, waren er voor clubtcains en dan in het bijzonder voor Ajax en Feijenoord successen weggelegd in het Europa Cup tornooi. Vers in het geheugen ligt nog de finaleplaats van Ajax in .Madrid. Milann, toen overwinnaar van Ajax, werd nu uitgeschakeld door Feijenoord. Van het koninklijk gezin, zoals v\e dat zo'n kleine twintig jaar hebben zien groeien en bloeien, zijn op Soeatdijk alleen koningin Juliana en prins Bernhard overgebleven. Het vormt dus geen uitzondering op een gewoon oer-Hollands gezin, waarvan de kinderen na verloop van tijd hun bestemming vinden. Met koningin WilheJmina ontviel ons in november 1962 een vorstin die vijftig jaar lang een belangrijk stempel op onze samenleving drukte. Zij leeft in de berinnering voort als de vrouw die eenzaam maar niet alleen was. Haar witte begrafenis wae, zo meende zij, daarvan een getuigenis. Enkele maanden tevoren bad ons volk bet zilveren huwelijks feest van Koningin en Prins luister rijk gevierd. De overgang van prinses Irene naar het rooms-katholicisme in le- bruari 1964 en baar huwelijk met de carlist Karei Hugo in april van dal jaar waren bet begin van enkele bewogen jaren voor de koninklijke familie. Rookbommen hulden in 1966 de trouwkoets van prinses Beatrix en prins Claus in nevelen en een jaar later werd liet huwelijk tussen prin ses Margriet en de Schiedammer Pieter van Vollenhoven gesloten. Toen was alleen prinses Christina nog ..thuis", die tot 1963 prinses Marijke heette. Thans verblijft zij reeds geruime tijd in Canada, waar ze muzieklessen volgt. Sinds 1967 wordt bet ene na bet andere prinsje geboren: in april 1967 Willem-Alexander (van Beatrix en Claus), een jaar later Maurits (van Margriet en Pieter van Vollenhoven in september 1968 Johan Friso (van Beatrix en Claus) en in oktober jl. hun derde zoon, die Constant ijn genoemd wordt. Prinses Margriet kreeg afgelopen donderdag Eerste Kerstdag baar tweede zoon. En prinses Irene verwacht in februari a.s. haar eerste kind. Vijf kleinzonen vormen nu al de trots van liet toch niet zo een zame koninklijke paar op Soe.-tdijk,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11