schaak Coby pijnigt duizenden hersens Elders zal ze opduiken STRIP TEASE HAPJE ETEN IS RUIMTE EEN PROBLEEM GEPERSTE BLOKJES IN EETBAAR PAPIER door Jeanne de Vlieger Remise gemist ft I 1 dialoog door dr. C. Rijnsdorp ZATERDAG 27 DECEMBER 196» -If Scott Carpenter bij een van de eerste voedingsexperimenten i wichtloze toestand: eten uit een knljpfles. Hoe eten ze in de ruimte? Bij langere vluchten blijkt de voe ding een sterk moreel aspect te hebben. Eén van de astronau ten dacht zelfs dat, indien zij op de maan een lekker hapje kon den eten, het verblijf langer zou kunnen duren. Deskundigen proberen een zo gevarieerd en smakelijk mogelijke voeding samen te stellen voor de mannen in de ruimte. De keuze is nog beperkt dat hangt samen met de kleine opslagruimte in de capsule en het geringe gewicht dat het voedsel mag hebben. Correspondentie aan da heer H. i. J. Slavekoorda, Goudrelnetstraat 125, Dan Haag. Een van de zuurste dingen die een partijspeler kan overkomen is, dat hij zoals men dat noemt „remise in de hand heeft" en zich dit dan door één onberaden zet uit de hand laat slaan. Men mag de amateur hierover niet te hard vallen. Het is dikwijls al mooi dat hij zich urenlang, soms in uiterst benarde omstandigheden, bekwaam en koelbloedig verdedigt, de ene aanval na de andere af- (1) Uk e A A WK w ii A A - - weert, de ene valstrik na de ande re weet te ontlopen. En dan komt eindelijk de vrucht van dit moeizame werk in zicht: het lijkt nu wel zeker dat de partij in remise zal eindigen. Onbewust ontspant de taaie verdediger zich- hij denkt dat hij er nu is. Hij leunt mentaal gesproken achtero ver en doet één onzorgvuldige zetl En als een havik schiet de tegenstander op hem neer en vol trekt het vonnis! Ditmaal drie stellingen van dit type. Ze zouden desgewenst ook kunnen worden opgediend onder het motto „Eenvoudig" waarvan wij ons verleden week bedienden U hebt dat overigens wél verdiend na de verschrijving welke ons in de rubriek van 20 december over kwam (Zie hieronder oplossinq 2!). (1) Petroajan Matanovic. Na I.DhSI Dat voedsel mag weinig on verteerbare delen bevatten, daar afvalstoffen moeilijk kwijt te raken zijn. Het moet voldoen aan bacteriologische eisen en voldoende calorieën bevatten (pl.m. 2500 per persoon per dag). In het ruimteschip zijn koe ling noch kookvoorzieningen aanwezig. Het voedselpakket dient ongeveer twee weken zonder kwaliteitsverlies bij een temperatuur tot 37° C te kun- zat de zwarte dame in de val. Er is ?een enkele verdediging meer tegen g3! Zo eenvoudig was het. (2) Jankovec Fajlr. Met deze opgave hebben wij U. helaas, een lelijke poets gebakken. Niet wit aan zet won de zwarte dame. maar zwart aan zet won de witte damel Eèn zet slechts: 1. ...Lc5! en de val is dicht. Als de witte dame naar een schijnbaar veilig veld uitwijkt komt 2. Pf3t en de witte dame valt. Onze excuses voor deze verschrijving. (3) A. Zaltsev Geiler. Och ja. na tuurlijk: Zwart speelde 1Dgltll en dan volgt na 2.Txht natuurllik 2. Dxhl mat. Aan U om uit te vinden (*et zwart ook na 2 Dc8-c2 wint. nen worden bewaard. Men houdt er rekening mee dat in de capsule plotseling verande ringen van temperatuur en druk kunnen optreden en er een relatief hoge vochtigheids graad heerst Uit de weinige ervaring blijkt dat gedroogde, vacuum verpak te voedingsmiddelen het 't best doen. Sommige voedingsmidde len kunnen droog worden ge consumeerd, aan andere wordt water toegevoegd. Bij de laatste Apollovluchten was warm wa ter aanwezig. Astronauten-voeding wordt „gevriesdroogd". Deze voeding heeft een groot volume, waar om het eten na het drogen wordt samengeperst om de lucht eruit te verwijderen. Daarna wordt het verpakt in flexibele bussen waarin de druk wordt verminderd voordat ze worden gesloten. Sommige vetrijke voe dingsmiddelen blijken na het drogen erg brokkelig te zijn. Ook wordt uit gebak vet ge perst door de verminderde druk in de verpakking. Men laat nu het vet weg uit vruchtencakes (die drooggevroren worden) en verlaagt het vetgehalte van vet rijke voedingsmiddelen. Voor het samenpersen moet de voeding een behandeling on dergaan waardoor het soepel wordt. Bros voedsel valt door samenpersen uiteen en geeft kruimels, die bij gewicht loosheid rondzweven en zo schade kunnen berokkenen aan apparatuur en humeur van de astronauten. Vers brood en luchtig gebak •ten de mannen niet: wanneer ie verpakking vacuüm gemaakt vordt, valt het volkomen uit- •en. Het voedsel wordt door ?en speciale behandeling an ti-bros gemaakt, en wordt met een stevige eetbare deklaag om huld. Sandwiches, toost, gebak, koekjes en samengeperste graanprodukten doopt men in een gelatineoolossing voor ze „gevriesdroogd" worden. Gela tine verstevigt namelijk de structuur en voorkomt kruime len. Cake is na zo'n behande ling kleverig en wordt nog ex tra in zetmeelpapier verpakt, een eetbaar papiertje van rijst- of aardappelmeel. Geen enkele deklaag *s geschikt voor alle voedingsmid delen men experimenteert met andere soorten, maar gelati ne voldoet het beste. Koekjes Wat gebeurde ar r m 1 ff" W 4 1 i A A A T- b 1 g h Wat gebeurde er na 1. Dd3 Wat gebeurde er na 1. Een aardige, blonde vrouw met heldere kijkers en vriendelijke mond heeft velen in de kerstvakantie de hersens doen pijnigen. Zij schat haar slachtof fersdit jaar op meer dan wtintigduizend. Coby Mar- tius, moeder van twee zo nen, heeft van een liefheb berij haar beroep gemaakt: zij vervaardigt puzzels. Van haar kwam een boekje uit in de Prismareeks, een tweede is in voorbereiding. Coby Martius: „Vijf jaar ge leden begon mijn man een ei gen persbureau Voorheen werk te hij voor Pers belangen. Wij hebben hier in Utrecht bureau aan huis. Mijn man kwam op het idee dat het leuk zou zijn om mijn werk gebundeld te zien. We leurden ermee bij di verse uitgeverijen. Na verloop van een jaar kon ik bij Het Spectrum komen praten. Tot dan toe werkte ik (al vijftien Coby Martius jaar) anoniem. Ik heb geen con tact met de puzzelaars; zij schrijven immers de oplossin gen naar de bladen die bij mij geabonneerd zijn. De enige re actie die je ooit krijgt is, als er een fout in =en puzzel zit". „Dat boekje gaf me dus een enorme voldoening. Het is ietP Over één ding zijn alle le zers het eens: de Kerk heeft toekomst, want Jezus Christus heeft toekomst. Niettemin is er een crisis in het geloof te constateren in vele kerken. Mevrouw C. de G. te D. ad viseert: verandering van spijs doet eten. Dit zou ik willen toe passen op de kerkdiensten. Voor mij hoeft het niet, maar er zijn jonge mensen die mis- sohien tot de kerk terug zouden keren als de diensten wat aan trekkelijker zouden zijn" „In Ierland bracht een predi kant meer blijheid door muziek en spel, dat sloeg zo in, dat de kerk nu weer helemaal bezet is. Als dominee een aantrekkelijk verhaal weet te vertellen waar wat inzit, dat strooit hij het zaad. Waar gezaaid is. is kans op vruchten. Dan moeten wij de wasdom aan God overlaten. Laten wij zelf meer blijde christenen zijn als voorbeeld voor anderen." „De kerk als instituut, daar ziet het donker voor uit. er is een en al verdeeldheid. Velen keren zich af omdat Gods woord hun niet meer aanspreekt. Dat ligt niet aan de prediking maar aan de geestlo ze tijd waarin wij leven", meent de heer J. A. te B. „Het is de grote afval, daar helpt al leen bekering." „Aan de toekomst twijfelen Is al fout. Wel moeten we ab ouderen met het nieuwe mee wat niet altijd gemakkelijk i.< anders blijft de ieugd weg Zij zullen het over tien. twintig Jaar net zo moeilijk hebben als wij. 't Is wel goed dat we beide, oude en jonge predikanten met verschillende uitleg, op zijn tijd horen", aldus mevrouw A. B. te B. „Alleen door de Godsregering en die dan ook te doen uitgaan in de staat", zegt de heer C. D. te R., heeft de kerk toekomst". Zijn vrouw voegt eraan toe: „E- venals de Jood heeft de Kerk toekomst waar twee of drie in mijn Naam vergaderd zijn, daar ben Ik in het midden. Maar veel mensen willen wijzer zijn dan God. Laten wij ons verplicht weten onze gaven ten goede en ter zaligheid ge willig en met vreugde aan te wenden." Een 82-jarige abonnee zegt: „Zelf heb ik me vele jaren in het ambt aan de kerk gegeven doch door de leeftijd schiet er niet veel meer over dan het gebed en de gave. En het mee leven, dat ik door dit schrijven wil betonen. Als de kerk een liefhebberijtje was, had de kerk geen toekomst, men verbijt en verteert zichzelf door onderling krakeel. Daar God mensen ge bruikt voor zijn bouw. is he>* noodzakelijk dat die mensen bouwen op het fundament dat God gelegd heeft. Als men dan in Nederland de kerkelijke ver deeldheid ziet roept dat toch wel tot bezinning. In de refor matie was het eerste wat zij deden: de bijbel weer terug brengen tot het volk." „Als we de verslagen lezen van de synodes zijn we ver van kerkelijke eenheid. Al wordt de gemeenschap der heiligen moei lijk gezien, er zijn er nog velen die zich als ranken van de wijnstok met Christus verbon den weten, met Hem en mei elkaar. De oorzaak ligt ook bui ten de kerk: sport en spel en televisie, in de kerk slanpe pre diking, het niet gebruiken van de sleutelmacht, en het toestaan van twijfel zaaien binnen de kerk", aldus de heer A. V. te L. Mevrouw v. d. G. te B. vind* dat we ons geloof meer in de wereld moeten belijden de kerk wijst wel de weg, maar is niet zaligmakend. „Een kleine tweeduizend jaar geleden is er gezegd: Indien het uit God is, zal het blijven" schrijft mevrouw van V. te dH. Waar de kerk verdwijnt, elders zal ze opduiken. Zij is het er niet mee eens dat kerkgebou wen ook voor profane doelein den worden gebruikt. „Ik hoor de zondag een uitzending van het Leger des Heils. Dat was «ebt horizontaal en verticaal. -Ti ip'oers on te worden'" In januari stellen we als onderwerp aan de orde: „Een nieuw begin". We zijn benieuwd welke reacties dat oplevert. U kunt er alle kanten mee uit. Geïnteresseerd wachten we op uw ernstige, luimige, dappere, eerlijke, aardige brieven. Wie opent de rij? Bij plaatsing weer een pakje van de post: Dokter zegt 1 of 2, Tip-parade of een verrassing naar keuze. Tot schrljfs! wat je in je handen kunt ne men. Het leuke van dit werk dat je de mensen enige uren ontspanning door inspanning bezorgt. Nee, je raakt nooit uit geput, er zijn altijd wel nieuwe ideeën. Je moet er wel een soort zesde zintuig voor bezit ten". Vaak zet je eerst de grote woorden in een puzzel op, dia gonaal of langs de lijnen. Elke puzzel wordt op millimeterpa pier uitgezet, eerst in 't klad, later net. Dan controleert een assistent de hele zaak nog eens helemaal". „Een moeder is nu eenmaal een verlengstuk van het huis; werk je in de huiskamer dan ga je er nogal eens af. Daarom puzzel ik dagelijks enige uren op kantoor. Mijn man verzorgt dan de fantasietekeningen eromheen". Voor haar plezier maakt ze zelf geen puzzels meer. Haar voorkeur gaat uit naar doorlo pers en cryptogrammen. Het geheim van het cryptogram is. achter de hersenkronkels van de maker te komen. Heb je die denkwijze eenmaal door, dan valt een cryptogram vaak mee Maakt Coby Martius puzzels die afgestemd zijn op een be paalde lezerskring? Nee. De gulden middenweg is ook hier het beste gebleken. Op verzoek van een redactie maakte ze eens erg moeilijke opgaven voor zeer intelligente puzzelaars na drie weken kwam het ver zoek de puzzels maar wit een voudiger te maken. Aan de hand van de oplossingen weet een puzzel-redactie namelijk hoe de opgaven uitvallen. Coby, bestaat er een soort puzzelkunde? „Nee", zegt ze beslist. „Dat moet je jezelf ei gen maken". Ze is geen voorstandster van puzzelwoor denboeken, speelde al eens met de idee er zélf een te maken, een soort encyclopedie. „Dat wordt dan een hele pil die woord voor woord en ook nog letter voor letter alfabetisch ge zet moet worden. Bovendien moet je ook goed weten, wat die woorden betekenen. Nee, ik werk niet met een woorden boek, ga met mijn verstand te werk en kijk zo de kamer eens rond, dan is er altijd wel iets waar je aandacht op valt". Naamkaartjes worden weinig meer gevraagd, in de mode zijn nu kruiswoord-tweeling-raad sels. spiraal, magisch vier kant. „Ik werk gewoon op bestelling. Wèl vraag ik voor vakbladen (voor de luchtmacht, de landbouw, de brandweer) een lijstje met vaktermen. Hoe meer puzzels je maakt, hoe meer er gevraagd worden. Het verdient niet onaardig", zegt ze voorzichtig. Coby Martius vindt altijd wel tijd om naast het huishouden puzzels te bedenken. De kinderen zijn er al helemaal aan gewend dat moeder rustig wil werken. „Mijn grootste zorg is, punctu eel te zijn. Hoe een cryptogram tot stand komt? Eerst maak ik de woorden kruislings klop pend. dan bekijk ik wat ik met die woorden kan doen. Mevrouw Martius, deel van het persbureau van manlief, een zeer intelligenté vrouw, lacht breeduit: „door oor- ik logsomstandigheden heb mijn mulo-opleiding nooit afge maakt". Ze kan er pret om heb ben: wekelijks heeft ze tiendui zenden met hogere opleiding bij de neus.... Eén keer won ze een puzzel- prijs van ƒ7,50! JEANNE DE VLIEGER en sandwiches krijgen ook een extra laagje, één deklaag voor komt het gekruimel niet. Dit laagje bestaat uit gemengde eiwitten, vetten en koolhydra ten in water, zo dat de vetten door een eiwitlaagje beschermd worden. Dit deklaagje is warm- tebestendig De astronauten eten blokjes ter grootte van een hap. Het zetmeel van toost, koekjes en graanprodukten wordt verkrui meld en vermengd met vet, sui ker, eiwit en aroma. Dan wor den er blokjes van geperst, die van een deklaagje worden voorzien. Bevroren vruchten worden tot blokjes geperst, maar geen ge zoete gekookte vruohten. Deze vallen door hun zwakke struc tuur uit elkaar en kunnen dan geen vocht meer opnemen. De technologen hopen het zo ver te brengen dat astronauten over voeding met een vrijwel normaal vochtgehalte kunnen beschikken, en dat ze maaltij den kunnen opwarmen en brood kunnen bakken in een oven. Met nieuwe verpakkingsma terialen kunnen gewone voe dingsmiddelen misschien geste riliseerd worden meegenomen. De verpakking van nu bestaat uit een laagje omhulsel waarin zich bijvoorbeeld een gedroogde vruchtendrank bevindt. Op de hoek van de verpakking zit een ventiel dat past op het mondstuk van de waterdoseringsappa- ratuur. Het voedsel wordt met water vermengd in en geconsu meerd uit deze verpakking. In de helm van het ruimtepak is een inlaat aangebracht die past op het ventiel van een voedsel pakket of waterreservoir. Misschien kunnen in de toe komst voedingsmiddelen wor den gemaakt uit kooldioxyde, water en ureum, die door de mens als afvalprodukten wor den uitgescheiden. Hapje ruimte: niet eenvoudig en zo uitermate belangrijk voor het succes van de ruimtevaart! CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 62 •Zij heelt mij zelf gezegd liitr te komen/ hernam Kaatje. 'Ikzou... ik zAgjs? hier werk krijgen.'.- 'O1, dan had je aan de bel van de werksters n trekken,' zei de knecht, terwijl hij naar een knop aan de deurpost wed 'Maar wacht! Het is mij ontgaan... Juffrouw Nickleby geloof ik?' - 'jf antwoordde Kaatje. - 'Ga dan maar naar boven,' zei de man. 'Madar| Mantalini wil u spreken. Pas op voor die dingen daar op de vloer 'Wacht hier maar een ogenblik,' zei de knecht, cn liet haar alleen. In de aangrenzende kamer hoorde zij stemmen en ccn woordenwisscliri 'Als je zo verduiveld, verfoeilijk, overdreven jaloers bent,' zei Mantalil 'zul jc nog eens rampzalig worden - gruwelijk rampzalig - verduivi rampzalig.' En toen volgde er een geluid alsof hij zijn koffie uitdronk. 'Ik ben al rampzalig,' antwoordde madame, blijkbaar pruilend. - 'D ben je een ondankbare, ongevoelige kleine heks,' zei Mantalini. - 'Dat b ik niet,' antwoordde madame snikkend. - 'Breng haar niet uit haar li f meur,' zei Mantalini, een ei tikkend. 'Het is een verduiveld aardig, I toverend gezichtje, en zij mag niet uit haar humeur raken, want d bederft de lievigheid en maakt het zo knorrig en zuur als het akelig! nachtspook.' - 'Ik laat mij niet altijd zo ompraten,' zei madame stug.e jare 'Zij zal omgepraat worden op de manier zoals zij zelf verkiest, of niet oi door gepraat, als zij dat liever heeft,' zei Mantalini, met het eierlepeltje in z mond. - 'Praten is heel gemakkelijk,' liet madame hierop volgen. - 'Ni ^ec|rj zo gemakkelijk als men zo'n verduiveld ei eet,' antwoordde Mantali |a|_eo 'want dan loopt het over het vest, en ei past bij geen vest, of het moet c baar i geel vest wezen.' - 'Je bent dc hele avond bij haar gebleven,' zei madan - 'Waarachtig niet, mijn liefste.' - 'Dat ben je wel,' hervatte madame.dzak« heb je aldoor in het oog gehouden.' - 'Die lieve, schitterende, knippen van oogjes, hebben zij aldoor naar mij gekeken?' riep Mantalini met drom even' rige verrukking uit. 'Wel verduiveld!' - 'En ik zeg nog eens datje ni 38 niemand moest walsen dan met je eigen vrouw,' hervatte madame.|g va kan niet meer, Mantalini; liever wil ik vergif innemen.' - 'Jij zal ge wakt. vergif innemen om'gruwelijke pijnen te krijgen, nietwaar?' zei Mant deze lini, die naar de veranderde klank te oordelen zijn stoel verschoven sche kleine te hebben om dichter bij zijn vrouw te komen. 'Jij zal geen vergif inr men, want jij weet wel dat jij een verduiveld knappe man hebt, die tvi ,f gravinnen en een douairière had kunnen trouwen-.' - 'Twee gravinnei :he k viel madame in de rede, 'laatst heb je één gezegd.' 'Twee!' riep Ma de tot talini. 'Twee verduiveld mooie vrouwen, echte gravinnen cn schatri aa' waarachtig!'-'En waarom heb je datnietgedaan?'vroeg madame scha send. - 'Waarom niet!' antwoordde haar echtgenoot. 'Heb ik niet op ein matinéc musicale het liefste toverheksje van de hele wereld gezien, i zolang dat lieve toverheksje mijn vrouw is, mogen dan niet alle gravinm cn douairières van Engeland naar de Mantalini sprak niet uit, maar gaf madame ccn luid klinkende kus, d door haar beantwoord werd, waarna er nog meer kussen onder het ontbi schenen gewisseld tc worden. 'En hoe staat het met de kas, liefje?' vroeg Mantalini, toen deze licfk zingen ophielden. 'Hoeveel geld hebben wij nog?' - 'Zeer weinig,' ai zor woordde madame. - 'Dan moesten wij nog wat opnemen bij dc ou met Nickleby,' hernam Mantalini. - 'Jij kunt toch op het ogenblik geen gt hall nodig hebben,' zei madame, op suikerzoete toon. - 'Mijn hartcpit din9ei Scrubbs heeft zo'n prachtig paard te koop,' hernam haar echtgenoot, 'd |nen het zonde en jammer zou zijn, het niet te nemen, te meer daar het v ;ven niets te krijgen is.' - 'Voor niets?' riep madame uit: 'daar ben ik blij o ejn(. - 'Letterlijk voor niets,' hernam Mantalini, 'want hij vraagt er niet mi mma dan honderd guinjes voor, en het paard is zo fraai als er één zijn kan. I nsje|j zal er in het park mee rijden naast de koetsen van de gravinnen die ik he laten zitten. Zij zullen van spijt flauwvallen en elkaar naar de duivel ei ^vel in het graf wensen. Ha, ha, ha!' Madame Mantalini stond op, opende de deur, en ging de kamer in wa Kaatje zat. (WORDT VERVOL! en ze lat get ïnst: ffaire brac Beeld Gods is een term uit de dogmatiek en is ons vertrouwd van de catechisatie af. Strip tease is sinds een aantal jaren een variéténummer, waarbij een vrouw zich geleidelijk ontkleedt (to strip) met de bedoeling de toeschouwers te prikkelen (wat een van de betekenissen van het werkwoord 'to tease' kan zijn). Aanleiding tot dit stukje is een, schrik niet, filosofisch essay onder de titel ,,De striptease kennistheoretisch beschouwd". Het is een van dé negen opstel len, voorkomende in Leszek Kolakowski's boek, Over de sterfelijkheid van de rede (Mous- sault's Uitgeverij, Amsterdam, 273 blz.). Uiteraard vraagt dit boek om be oordeling door vakgenoten. Het oorspronkelijke werk is in het Duits geschreven en bestrijkt dus. met inbeqrip van de vertalingen de Nederlandse is van Johan Win kler een qebied groot genoeg om onder vakgenoten een vol doend aantal Iezer9 en beoorde laars te vinden. Het zou boeiend zijn een verzameling recensies van filosofen te lezen. Maar de bedoe ling van auteur en ultqevers qaat natuurliik verder. Een bezwaar is dat het boek te omvangrijk en te gedegen is om het in een klein artikel af te doen. Over elk essay zou uitvoerig geschreven kunnen worden: ik denk hier aan de laatste twee in het ,bi|zonder: „De grote en kleine complexen der humanisten" en „Het rationalisme als Ideologie" Men moet eenvoudig een keus doen, ie zelfs een keus uit een keus Kolakowsky wordt beschreven als een orensgeval tussen Oost en West. Rooms-katholiek van aeboor- te. werd hij al iong tot het marx isme bekeerd. Hii studeerde wi|9begeerte aan de universiteit van Lodz en voltooide ziin oplei- dinq in Nederland en Parijs In 1958, 31 iaar oud, promoveerde hij op een studie over Spinoza. Al heeft hij met het geloof van zijn Ieugd gebroken en rekent hij alle aeioviaheid tot een primitief stadium waar een volwassen mensheid van af moet, hil weet aan het in ziin ieugd geleefde toch een zekere eer 'e bewilzen. Het verschijnsel van de striptease b.v stemt hem tot nadenken over naaktheid en schaamte. Het spreekt vanzelf dat hij als qerijpt denker terugkeert tot het paradiisverhaal uit Genesis, zoals hij dat op catechisatie heeft leren kennen. Kolakowski leest uit dat verhaal (en Ik vertel het nu na, zo qoed en zo kwaad als dat gaat) heel de naaktheidstheorie af, „zo als die binnen het kader van de qrootse mythevormlnq der oude Hebreeërs ontstond om daarna voor onze cultuur van zo grote betekenis te worden". En dan zet Kolakowski die oudtestamentische theorie Duntsgewils uiteen. 1. Naaktheid kennen we alleen als in tegenstelling tot bekleed zijn. Er is kennis voor nodig. De naaktheid is geen natuurli|k verschijnsel, maar een cultuurfeno meen. 2. Schaamte over de naaktheid is een minderwaardigheidsgevoel tegenover onszelf, omdat anderen ons >n een -smadelijke en belache lijke situatie te zien krifgen. Er is evenwel ook een schaamte zonder toeschouwers, wanneer men zich voor zichzelf schaamt. 3. Schaamte zonder toeschouwers is schaamte tegenover de alomte- qenwoordiqe Toeschouwer, het al ziend OOO- 4. Onze verre voorouders schaamden zich niet voor elkaar maar voor de Schepper. Hlerdoo' openbaarde God zich (volgens Ko lakowski) voor het eerst als persoon, in existentieel contact Als God de mens naakt qeschaper heeft en men zich over die naakt held heeft te schamen, moet men wel tot de conclusie komen dat het smadelijk is een natuurlijk mens te zijn. 5. Er bestaat geen mogelijkheid om tot de staat van onschuldige onwetendheid terug te keren. De omgang van man en vrouw is zo veel als een terugkeer tot de na tuurstaat. die tevoren als een sma delijke staat bekend stond. Zo ko men de begrippen procreatie en erfzonde heel dicht bij elkaar te liggen. Deze grootse codificatie, zo zeqt Kolakowski. heeft zich in de Middelandse-Zeecultuur vastgezet. Daarbij ontstaat het volgende beeld. De smaad der naaktheid is nu eenmaal een gegeven. „De iden tificatie der naaktheid In tegenstel ling tot het bekleed zijn, is het fundament van de cultuur (hier in tegenstelling tot de natuur). Present is het alziend oog, dat daarom door onze kleding heen kijkt en ieder onzer voortdurend als naakt of natuurlijk of met smaad bedekt beschouwt." De ware of de natuurlijke mens is de in onwetendheid met smaad bedekte mens; de ziin smaad ver bergende mens is de cultuurmens. Waarheid en smaad zijn aan el kaar verwant aeworden, denk aan uitdrukkingen zoals „naakte waar heid" en „naakte feiten"; het Griekse woord a-lethela ziet de waarheid als het niet-verborgene. Maar zoals qezead werden waar heid en smaad aan elkaar verwant en zo spreken we over „de scho ne schl|n" en zeggen we dat ie mand .ziin ware aezicht" heeft ae- toond Dit Is nog maar het begin van Kolakowski's opstel. Men zou uit het vooraaande de conclusie kun nen trekken dat alle men3eli|ke nultuur in wezen smaad-verber gend. dus onwaarachtig is. Maai dan vergeet men de belofte van genade, die er in het Paradijs al -#■ Leszek Kolakowski. dadelijk bij komt Binnen het van de ellende- is er voor legitieme menselijke cultuur plaats. 'eg Kolakowski polemiseert niet jjek een of andere christelijke cr opvatting. En ik voor mij laat zijn boeiende uiteenzetting n« gedwongen los om mij en u even rekenschap te geven vanj totaalindruk die dit boek bij heeft achtergelaten, een indi zich ook sterk opdrong In h< say over het rationalisme. Het is dit. Bii eerlijk en zo flj voorverdeeld moqelijk komt de mens tot een tel van zijn slhjatie. die onzekei) schaamte en smaad Inhoudt. E om zo te zeggen de holle kantj De mens stelt dan precl fundamentele vraaen, openbaring een antwoord Dat Is de bolle kant. Maar langs Duur fllosoffl weg komt men niet tot aanvaar| van de antwoorden der ring. Daarom schreef PascalJ in de nacht van zijn bek« Niet de God der filosofen, if de God van Abraham. Izaf lakob." Het heil is een nieuw 1 ment, van buiten af inoedra| Sindsdien Is de genade niet weg te denken. En aan haar eindtrlumf. Tot zolanq is de cJ het legitieme striidtoneel zonde en genade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 10