Indonesische intellectuelen (krijgen een hersenspoeling 4 SUKRISTOL Zigeunervrouwen gaan stelend door provincie "i ln kcimp-3 op eiland Buru Geïsoleerd en bewaakt Gladde wegen speelden Veel opvragingen bij de banken KVP: stuurgroep voor kernprogram Man schiet zijn vrouw in auto dood Voor Bijenkorf- personeel 6 pet. ER li WOENSDAG 24 DECEMBER 1969 )5 (Van een speciale correspondent) DJAKARTA Kamp-3 op liet eiland Buru (Molukken) wordt scherp bewaakt. Niemand wordt ir toegelaten. Er is iets geheimzinnigs met dit kamp. De gevangenen in strafkamp-3 mogen zelfs lich niet mengen onder hun lotgenoten in de andere kampen. Toch werden zij allen gearresteerd '**iort na de mislukte communistische staatsgreep in oktober 1965. Wie zijn de ensen in straf- imp-3 De i{ stien buiten- ndse en Indo- sische jour- iüsten, die in zeischap van regerings- Wtionaris- n, het eiland ■zochten kon- in er niet ach- r komen. Een verzoek om t ongeveer acht ometer stroom- waarts gelegen mogen zoeken werd tweg door ge- raal-majoor Su- i Arto van de nd gewezen. konden er rentueel wel op kt Ben gelegenheid 'O "aar toe gaan, maar Djakarta zou liet zorgen voor de terugreis naar de ndonesische hoofdstad. Een aantal journalisten had de in- Iruk dat de bedoeling van het ge- leimzinnige kamp-3 was, ongewenste inkse intellectuelen uit Djakarta weg e houden. Deze theorie vindt haar teun in een verklaring van de re aring, waarin werd gezegd, dat de- e gemeenschap was opgericht 'ver weg van de hoofdstad van het land net haar gevoelige politieke klimaat'. Een ander bewijs dat in dat kamp lleen intellectuelen gevangen wor- len gehouden, was de overbrenging ran de schrijver Tur, professor Su- irapto, de vroegere voorzitter van de ndonesische vereniging van juristen in Slamel Muljono, de voormalige inderminister van mijnbouw, naar de andere kampen, waar de journa- I listen vrijelijk mochten komen. Toen de journalisten in een meer intspannen sfeer met generaal Sugih \rto spraken, gaf deze toe, dat alle levangenen in kamp-3 middelbaar of »ger onderwijs hadden genoten, mpy RD3 en RD4 Op de vraag of deze gevangenen ouden worden geïntegreerd in de po- itiek gerehabiliteerde gemeenschap lie de regering zich voorstelt op het eiland Buru te vestigen, zei de ge neraal: „Wij willen trachten ze een hersenspoeling te geven. Het is de eerste maal dat wij deze vraagstuk ken ernstig aanpakken". De meesten van de vele jeugdige gevangenen waren boeren. Verschei- denen van hen spraken hun taal Zoetstof niet verboden in West-Duitslaud BONiN De omstreden zoetstof tyclamaat, die in de VS en andere landen is verboden op verdenking an kankerverwekkende werking, zal voorlopig in West-Duitsland in ge- )rui'k blijven. Het ministerie van ge zondheid deelde mee, dat na een on- lerzoek was gebleken, dat niet kan worden bewezen, dat de zoetstof kan ker bij mensen veroorzaakt. Wel zal de zoetstof voortaan slechts mogen worden verkocht aan diabetici of ziekelijk zwaarlijvigen. Helft verkeersdoden door dronkenschap WASHINGTON De helft van de 55.000 Amerikanen, die dit jaar bij verkeersongelukken om het leven kwamen, is het slachtoffer geworden van dronken chauffeurs. De minister van verkeer heeft aan gedrongen de federale richtlijnen te- dronkenschap stipt toe te passen. slecht. Het was onmogelijk in deze mensen „kaderleden" te herkennen, zoals ze door Sugih Arto waren aan geduid. Veel van de jongelui hadden open gezichten. -Een van de journalis ten merkte op: „Geen enkele maat schappij die iets positiefs te bieden heeft, zou niet in staat zijn deze jon gens in zich op te nemen". Koorknaapje Zij waren allemaal in een .goed hu meur. Sommigen hoopten dat het niet lang meer zou duren voordat hun vrouwen en kinderen zich bij hen zouden voegen. Allen ontkenden iets met de staatsgreep te maken te hebben gehad. Een van hen beweerde tot geen I enkele communistische organisatie te hebben behoord. Een ander vertelde lid te zijn geweest van een communis tische studentenorganisatie, maar zo voegde hij er aan toe: „Ik ben ook een katholiek koorknaapje geweest". Het was duidelijk dat de meeste gevangenen nooit „doorgewinterde" leden van welke organisatie ook kon den zijn geweest. Sommigen, die kennelijk meer on derwijs hadden genoten, gingen te ver bij het betuigen van hun on schuld door te beweren dat zij he lemaal niet op de hoogte waren van bepaalde politieke feiten, die ieder een in 1965 wel wist. H uidaandoeningen De gevangenen dragen geen schoe nen. Velen van hen hebben huidaan doeningen op hun voeten. Deze heb ben zij opgelopen bij het opruimen van de moerassen, die besmet zijn door malaria- muskieten. Op het ogenblik ontvangen zij een vastgesteld rantsoen van rijst en ge zouten vis. Zij krijgen gereedschap pen, kookgerei, slaapmatten, muskie tengaas en andere van de meest nood zakelijke goederen. Eerst heropvoeden De meesten van de ondervraagde gevangenen zeiden dat hun grootste wens was met hun gezinnen te wor den herenigd. Dit verlangen open baarde zich doordat zij herhaaldelijk aan de journalisten vroegen: „Wan neer gaan wij naar huis?" Het antwoord gaf later generaal Sugih Arto: „Als hun heropvoeding is voltooid". Zijn ze dan helemaal vrij? Nee, voorlopig mogen zij zich dan onder toezicht vrij bewe gen binnen een gebied van 100.000 hectare Sugih Arto zei er niet bij, wanneer dit zou kunnen geschieden, maar hij wekte wel de indruk dat dit tijdstip nog te ver ligt om er nu al over te praten. Geen contact Ondertussen zijn de gevangenen ge heel en al verstoken van contact met de buitenwereld. Zij hebben geen ra dio's of boeken. Zij kunnen niet naar huis schrijven omdat, zo legde Sugih Arto uit, de financiën van de neder zetting dit niet toelaten. Als iedere gevangene één brief zou schrijven, zou dit aan postzegels, papier en pot loden 900 gulden kosten De houding van de meeste gevange nen wordt het beste tot uitdrukking gebracht door één van hen, die op de vraag van een verslaggever „baik di- sini" (is het goed hier?), het vlugge antwoord gaf: „baik disana", hetgeen betekent: het is goed daar, buiten het kamp. Een beeld van het kamp voor politieke gevangenen op het Indonesische eiland Buru, waar onlangs enkele journalisten wer den toegelaten. Een lange rij hutten dient als verblijfplaats voor de (overwegend communis tische) gevangenen. Stagnatie bij bezorging kerstkaarten Weekstaat Ned. Bank PoSteHjeTl pUfte II Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. Een kleine Moskoviet, ingekapseld tegen de 20 graden beneden het nulpunt. Ze kan haar benen nog net bewegen, maar verder is het een kwestie van in balans blijven Amerikaanse specialisten heb ben bekend gemaakt dat een parachute zal worden ontwik keld, die piloten in de lucht zal houden tot zij door een ander vliegtuig gered kunnen worden. Deze tekeningen brengen in beeld hoe dat in zijn werk gaat. Links: de piloot aan zijn nor male parachute, terwijl in het midden een ballon uit de chute komt, gevuld met hete lucht. Midden: deze combinatie houdt hem hoog (en lang) genoeg in de lucht om buiten het bereik van handvuurwapens te blijven. Rechts: parachute en piloot ivor- den opgepikt door een reddings vliegtuig. Vragen over geknoei O O DEN HAAG De socialistische Tweede-Kamerleden Posthumus en Lems hebben minister Polak van justitie gevraagd of hij op de hoogte is met het geknoei van aanne mingsommen in Gorkum, zoals bur gemeester Ridder van Rappard in een interview met Elseviers Week blad heeft gezegd. De Kamerleden willen voorts we ten of de heer Ridder van Rappard als hulpofficier van justitie deze zaak aanhangig gemaakt heeft bij de be voegde autoriteiten. Zij vragen de minister ten slotte of de mededelingen in de pers aanlei ding geven om een onderzoek in te stellen. Politie kon nog niemand arresteren ROTTERDAM Tot nu toe nog niet gearresteerde zigeuner vrouwen trekken stelend rond door Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland. In zes weken tijd is in vier plattelandsplaat sen ruim twaalf mille, en een paar geldkisten en spaarbank boekjes op uiterst geraffineer de wijze gestolen. De politie heeft nog niet kun nen vaststellen van waaruit de vrouwen hun strooptochten on dernemen. Bekend is dat ze zich verplaatsen met diverse auto's, STOCKHOLM Veertig Tsje- choslowaakse toeristen hebben giste ren in Stockholm politiek asiel ge vraagd. Ze waren per vliegtuig met een reisgezelschap in Zweden aange komen. Er wordt hard gewerkt om de vluchtelingen nog voor de kerst een passend onderkomen te verschaffen. De meesten hebben vanwege de strenge deviezenbepalingen in hun land vrijwel geen geld op zak. Het reisgezelschap bestond uit 86 mensen. en een enkele maal te zamen met mannen opereren. In Rijswijk gebeurde het dat de vrouwen bij een tankstation vroegen of ze even van het toilet gebruik mochten maken. Later bleek een geldtas van een pompbediende met 500 gulden te zijn ontvreemd. In Maartensdijk werd bij een wo ning om een glas water gevraagd. Daar verdween uit een dressoirlade een portefeuille met 650 gulden. Vijf zigeunerinnen klopten bij een boer derij in Naarden (Z.-H.) aan met het verzoek of zij een baby, die zij bij zich hadden, een schone luier moch ten geven. Uit de slaapkamer werd later 1750 gulden vermist. In Schellinkhout (NH) en Wïjdenes (NH) zagen acht zigeunerinnen en twee zigeuners kans uit woningen 3600 gulden qan bankbiljetten en een geldkistje met 60 gulden mee te ne men. De vrouwen kwamen gezamen lijk aan de huizen waarbij zij zich zodanig opdringerig gedroegen, dat de aandacht van de bewoonster werd afgeleid en zelfs werd deze enkele malen naar een andere kamer gelokt. Signalement De zigeunervrouwen varieerden in leeftijd van twintig tot veertig jaar. Er was een oude zigeunerin van omstreeks 70 jaar bij, die het woord deed. De anderen spraken een voor de bewoners onverstaanbare taal. De oude zigeunerin maakte zich verstaanbaar in gebroken Nederlands en Duits en vertelde onder meer, dat ze uit Spanje kwamen. De vrouwen droegen lange tot op de voeten han gende effen rokken, slippers en schouderdoeken in diverse kleuren. AMSTERDAM Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 22 december blijkt maar al te duidelijk dat de ultimo-opvragingen ruim zijn geweest. Dit mede in verband met de uitbetalingen van salarissen, kerst gratificaties etc. De chartale circula tie steeg door genoemde opvragingen met 432 min. tot 9253 min. Als gevolg van belastingbetalingen vloeiden 122 min naar de schatkist, waardoor deze rekening steeg tot ƒ471 min. Als gevolg van de verkoop van dollars door de Nederlandsche Bank, daalde de goud- en deviezen voorraad met ƒ132 min tot 7561 min., waarvan 6198 min 6197 min) aan goud. De banken hebben alleen aan hun verplichtingen kunnen voldoen door voor een bedrag van ƒ288 min aan I dure voorschotten op te nemen. Daar door steeg deze rekening tot het zeer hoge bedrag van 947 min. Het saldo van de banken bij de centrale bank onderging een gevoelige aderlating en daalde met ƒ331 min. tot ƒ126 min. De postwissels, promessen, schatkistpapier en schuldbrieven in disconto steeg met ƒ52 min tot ƒ463 min. De geldmarkt is nog steeds zeer krap. Geldferingen verwachten daarin voor de komende dagen geen veran dering. Het tarief voor daggeld bleef nog steeds op 6% pet. gehandhaafd. Goud 6.197.770 6.197.301: vorderingen in goud enz. 1.435.130 1.562.904; buitenl. be taalmiddelen 141 149; guldensvorder op buitenl. 2.164 106; papier in disconto 462.995 411.306; papier door bank gekocht 1.055.729 1.055.729; voorschotten en bele- ivlngen 947.461 659.806; nederlandse mun- ten 27.805 24.286. Bankbiljetten 9.253.199 8 821.229; -s rijks schatkist 470.805 358.887; banken in Nederland 125.819 456.990: an dere Ingezetenen 48.502 52.873; banken in buitenland 57.930 49.115; andere niet-in- geaetenen 11.312 13.059; saldi buitenl. i geld 6.066 6.052; totaal goud en deviezen 7.560.944 7.692.728 waarvan convert Ibei 1.535.2711 1.563.053: 'dekkingspercentage 76.52 79.51., In Montreal zijn dinsdag in vier I uur tijds zes banken overvallen. Maandag werden in deze stad elf 1 winkels beroofd. De politie heeft een speciale anti - overvalbrigade op de j been gebracht. DEN HAAG De gladheid gooide gisteren roet in het eten, maar de PTT hoopte vandaag wat van de achterstand in de bezorging van massa's kerstpost in te halen. Tot maandag was men bij de PTT tevreden, hoewel er veel zieken zijn. Gisteren ging het met de bezorging wat moeilijker door de gladheid, vooral op de binnenwegen in het zui den en oosten. Er ontstond stagnatie bij de af voer van de post, de treinen kregen vertragingen tot drie uur. De bezor ging, die op maandagochtend vrijwel „bij" was, liep in korte tijd een ge middelde achterstand op van meer dan twaalf uur. Op veel plaatsen kwam de eerste bestelling in het nauw. Hulpkrachten De PTT heeft 20.000 geüniformeer de PTT'ers aan gevuld met 5000 hulpkrachten aan het werk om de post te kunnen vestouwen in o.m. Rotterdam, Den Haag en Middelburg. Maandag werden 5,5 miljoen ge stempelde stukken geregistreerd (4,2 miljoen op de maandag voor Kerst in 1968). Op een normale dag worden 1,5 miljoen stukken gestempeld. In Den Haag moest gisteren de meeste post worden verwerkt: 450.000 stuks tegen normaal 100.000. In de districten Rotterdam en Mid delburg zijn veel zieken. In het dis trict Schiedam heerst zelfs een griep- explosie. Vooral in deze plaatsen brengen de hulpkrachten uitkomst De bezorging in Middelburg verliep (Van onze parlementsredaktic) DEN HAAG Het bestuur van de KVP heeft een zogenaamde stuur groep ingesteld voor het ontwerpen van een eigen kernprogram. Zoals bekend heeft de partijraad van de KVP van 28 en 29 novemlber om een dergelijk kernprogram gevraagd. Voorzitter van de stuurgroep is prof. dr. P. A. Jë.M. Steenkamp. Ver wacht wordt dat het concept van het kernprogram voor 1 maart gereed is. door de gladheid moeizaam. Hier werden vrijwel geen buslichtingen uitgevoerd. Ook het treinverkeer was hier slecht. De PTT zal zaterdag een volledige bestelling uitvoeren. Ên voor zover nodig zal ook op enkele zon- en feestdagen voor extra-lichtingen wor den gezorgd. EINDHOVEN De 21-jarige me vrouw A. M. N. Netten uit Eindho ven is gisteravond tijdens een echte lijke ruzie in een auto door haar 29- jarige echtgenoot M. T. N. doodge schoten. De dader heeft zich door een tussenpersoon bij de politie aan gegeven. De twist brak uit op de autoweg Eidhoven - Leende. De man stopte langs de weg, die door bos en hei loopt, en loste met een revolver ver scheidene dodelijke schoten op het hoofd van zijn vrouw. Het lijk heeft hij in de kofferruimte van de auto naar Eindhoven vervoerd. In de Kalmoestraat parkeerde hij dc wagen en klampte iemand aan. die hij zijn daad bij de politie liet melden. N. is inmiddels aangehouden en heeft een bekentenis afgelegd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De directie van het warenhuisconcern Bijenkorf, waartoe ook Galeries Modernes en Hema behoren, heeft met de werk nemersorganisaties overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van zes procent per 1 februari. Er zal worden gestreefd naar een reële verbetering van het besteedbare inkomen met 2.9 procent. Over de bijsturings-procedure zal het overleg in januari worden voortgezet. Lappie Loep in kokosnoten 43. Achter elkaar, steeds om zich heen kijkend naar even- ook. Morgen wij weer verder gaanbuit moet zo snel mo^ tueel onraad, reden drie Toearegs op hun kamelen in volle gelijk uit de buurt...." zei hij. De derde man keek voortdu- draf door de woestijn. Grote stofwolken werden door de rend om. "Maar wij maken sporen!" riep hij. "Dat vind ik brede kamelenvoeten opgeworpen en vormden een hreed gevaarlijk!" De hoofdman kwam echter niet op zijn besluit stofgordijn. "Naar de Oase?" vroeg de eerste. De hoofdman terug. "Wij hebben rust nodig!" riep hij. "wij mensen en knikte en wees met zijn arm. "Wij drinken en de kamelen geen machines!" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9