ieowe Leidse Courant TOPGESPREK VOLLEDIG MISLUKT 1 0LGA •ft Drastische reorganisatie lAaBe: zeker 100 man weg I Kerstfeest op Soestdijk ■iiiaummti Het Kwartet Geen blanco volmacht voor oorlog SPREUK HIT WEER Buien tijdens de Kerstdagen Eigen beleid Vakbonden verrast over late inlichtingen BULTHUIS aO**Ü I ecteur: F. Diemer ofdredacteur: Dr. E. Diemer Woensdag 24 december 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ternes dkantoor Leiden Steenstraal 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur President Wasser liep ktvutul teeg Sier his sieun tan drie landen eg RABAT De (vijfde) Arabische topconferentie in Rabat is op mislukking uitgelopen. De veertien vorsten en staatshoofden jben in de Marokkaanse hoofdstad geen gemeenschappelijke ver- a iring of een communiqué willen tekenen en Irak, Syrië en Zuid- men hebben zelfs de slotbijeenkomst niet willen bijwonen. Oorzaak van de mislukking is dat de deelnemende landen, met uitzon- ring van Libië en Soedan, niet bereid waren president Nasser van Egypte blanco volmacht te geven om de strijd tegen Israël te organiseren. iet is veel gemakkelijker om lc mensen te bedriegen dan ze aan het lachen te naken. MOLIÈRE ,.Ik scheer mijn \eel te lang." DE BILT Een depressie van de Oceaan arriveert morgen boven de Noordzee met regen en een krachtige zuidwesten wind. Op Tweede Kerstdag val len daardoor enkele buien en zal het iets kouder zijn. Het vriest echter de komende dagen niet. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), con stant. Zon en maan 25 december zon op 8.47, onder 16.33; maan op 17.53, nde.r 10.33; 31 december LK 26 december zon op 8.48, onder 16.33: maan op 19.06. onder 10.56; 31 december LK 27 december zon op 8.48, onder 16.34: maan op 20.20. onder 11.13: 31 decembpr LK Israël behoorden Saoedi-Arabië, Tu nesië en Marokko. Kleine topconferentie Koning Hassan zei nog, dat er op grond van de Islam geen sprake is van uitroeiing van joden en christe nen. Nasser had op de conferentie in feite alleen de steun van Syrië, Libië en Soedan. Met twee laatstgenoemde lan den gaat Nasser een kleine topcon- Nasser eiste verhoging van de bij- dragen in geld, materieel en man schappen. maar dat is hemf „gewei gerd, met name door de rijke olie landen Saoedi-Arabië en Koeweit. Nasser werd toen zo kwaad, dat hij de zaal verliet met de opmerking dat nie mand oorlog wilde voeren. De daarop volgende pogingen de standpunten nader tot elkaar te brengen mislukten, waarna de Arabische leiders na een laatste werkvergadering, die meer dan vijf uur duurde, uit elkaar gingen. Koning Hassan van Marokko, die de zitting sloot, heeft slechts kunnen con stateren dat als er een communiqué zou zijn opgesteld, dat een verklaring j „zonder kleur of geur" zou zijn ge- weest. Ltrter zei de vorst op een perse on- i ferentie: „Nog nooit heeft een Ara- j bisch land een ander land een bepaal- I de politiek gedicteerd. Wij waren het er zelfs over eens, dat de beste manier om de politiek van een ander land te I beïnvloeden was de betrekkingen met dat land te handhaven". Geld voor Arafat Voor Yasser Arafat, leider van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging, heeft de conferentie een positief element opgeleverd: zijn organisatie is als partij erkend. Hij zal waarschijnlijk van de staatshoofden afzonderlijk de subsidies proberen los te krijgen waarom hij aan het begin van de top conferentie heeft gevraagd. Eén van de felste voorstanders van oorlog met Israël was Syrië, dat aan drong op ruime middelen voor dezv strijd. Toen het constateerde dat vele landen geen geldelijke bijdrage wil den leveren, besloot het de slotzitting te boycotten. Tot de landen die een gematigde i houding aannemen ten aanzien van ferentie belegen. Vandaag komen zij in de Libische hoofdstad Tripoli bij een om zich verder te beraden over hun strijd tegen Israël. Daarna gaan zij gedrieën naar Benghazi, (Libië), waar zij nog drie dagen zullen confereren. Uit Washington wordt intussen ver nomen, dat het jongste Amerikaanse vredesvoorstel inzake het Nabije Oos ten door de Sowjetunie van de hand is gewezen. Het plan beoogde, dat Israël de veroverde Arabische gebie den teruggeeft in ruil voor grotere veiligheidswaarborgen. Vliegtuig landde in Rome op schuim ROME Een vliegtuig van de Sa bena heeft gisteren op het vliegveld Fiumicino van Rome eer. landing op schuim moeten maken. In de lucht was gebleken dat het landingsgestel van de Boeing 707 geblokkeerd was. Het toestel, dat uit Brussel kwam. cirkelde meer dan een half uur rond, terwijl beneden alles in gereedheid werd gebracht voor eventuele red dingsoperaties. De maatregelen ble ken niet nodig, omdat een vlekkeloze -landing op het schuim werd uitge- - voerd. Ik zie de kaarsen helder branden en hoor de bronzen klokketaal. En aan mijn hart, dat niet wil horen klopt weer het oude Kerstverhaal. Als ik de stal nog maar kon vinden, waarin Het Kind werd neergelegd. Als ik de herders kon ontmoeten, tot wie de Boodschap werd gezegd. Als ik Maria aan kon kijken, die stil en blij Het Wonder droeg. Als ik Het Kind kon zien en horen misschien was dat voor mij genoeg. Ik zie de kaarsen helder branden en hoor de bronzen klokketaal. en in mijn hart., dat moet geloven, grift God het oude Kerstverhaal. CO 'T HART A/IINISTER SCHUT blijft timmeren aan een betere volkshuisvesting. Ondanks alle kritiek. De gemeenten hebben niet minder dan zeven circu laires toegestuurd gekregen. Nog voor het nieuwe jaar heeft de bewindsman deze zevenklapper gegooid om moge lijk in slaap geraakte instanties wak ker te maken. In hel nieuwe beleid van de minister wordt namelijk een grotere verant woordelijkheid naar de gemeenten geschoven. Opzienbarend is dit niet. De tendens van decentralisatie is ook te bespeuren op het gebied van de volksgezondheid, waar men vooral meer verantwoordelijkheid wil leggen bij de provincies voor het toezicht op het ziekenhuiswezen en het vervoer per ambulance. De minister heeft met zijn hogere subsidies en nieuwe maatregelen vooral een gunstiger klimaat willen scheppen voor het eigen woningbe- Icid van de gemeenten. Tegen deze achtergrond moeten ook de richtlij nen worden gezien om de wachtlijsten voor de woningzoekenden af te schaf fen. Voor een aantal gemeenten zullen dc nieuwe maatregelen mogelijk wat hard aankomen. Maar de opvatting van de minister is dat de gemeenten het zélf moeten doen. Bij ernstige moeilijkheden is hij bereid de normen aan de situatie van de gemeente aan te passen. En als het niet andërs kan. kunnen de gemeenten de woningdis tributie (wachtlijsten van woningzoe kenden) handhaven. Maar dan is zo'n gemeente in een uitzonderingspositie geplaatst. Duidelijk is, dat het vooral op de ge meenten aan komt. En natuurlijk op de woningzoekenden, die het even eens nu zelf moeten doen, zonder eerst een gang te maken naar de loketten voor het invullen van nare formulie ren. Wjj achlen het een goede politiek van deze bewindsman. 3 maal EXCLUSIEVE INTERIEURS ir Botermarkt 23 LEERFAUTEUILS 2-ZITS BANKEN TILBURG Door een dras tische reorganisatie zullen bin nen enkele maanden ruim hon derd mensen bij de Koninklijke Prinses Christina, die vorige week uit Canada kivam, was ook aan wezig. De Koninklijke jamilie heeft gis termiddag op de traditionele wijze op paleis Soestdijk het kerstfeest ge vierdmet personeelsleden van het Hof. die met hun gezinnen waren uitgenodigd. Deze keer werd het feest gehouden i?i de gprage van de marechaussee-kazerne van het paleis, die feestelijk met een kolossale kerst boom, slingers en kerstklokken was versierd. Behalve prinses Irene en prins Karei Hugo ontbrak ook prinses Margriet, die rond de jaarwisseling een baby verwacht. De Koningin las de vierhonderd gasten voor uit het kerstevangelie en prins Bernhard vertelde een oud kerstverhaal. Ook werd een diafilm vertoond over hèt kerstgebeuren, die overigen^ door een technische onvol- komendheid tien minuten werd onderbroken. Deze kleine storing schaadde de sfeer van de intieme bijeenkomst ses Beatrix. echter nauwelijks. Het geheel iverd muzikaal omlijst met kerstliederen, vertolkt door het paleiskoor en de Koninklijke militaire kapel. Na afloop schonk de Koingin, vaardig geassisteerd door de heer Van Vollenhoven en enkele hof dames, zoals gebruikelijk chocolade melk en deelde ze koeken uit. Op de foto van links naar rechts Pieter van Vollenhoven. prins Bernhard. koningin Juliana en prin- wollen stoffen- en deken- fabrieken NV AaBe in Tilburg worden ontslagen. Dit is een voorlopige raming, zei vanmiddag president-directeur G. L. 1 van den Bergh in zijn Oudejaarstoe- I spraak tot het voltallig personeel. Het bedrijf verkeert in een moeilijke positie, zoals trouwens de gehele tex- tielindustrie. AaBe ziet zich dan ook genood- zaakt zeer spoedig over te gaan tot heroriëntatie-aanpassing aan de huidige markt. Hierdoor worden een I aantal arbeidsplaatsen overbodig, j Voorlopig wordt met verkorte ar- beidstijden gewerkt. Omschakelen De heer Van den Bergh dacht niet dat de ontslagenen, zowel ouderen als jongeren, elders in de textielindustrie werk kunnen vinden. Ze zullen dan ook dienen om te schakelen. ..De dekenmarkt in de EEG", ver- lelde de heer Van den Bergh, „maakt j structureel een moeilijke tijd door, waaronder ook wij lijden. In de sec tor wollen sloffen heerst een moor dende buitenlandse concurrentie". Er is al een begin gemaakt met de herstructurering van de leiding, door dat het beheer van de onderneming nu is gescheiden van de dagelijkse leiding. Dat beheer komt in handen van de te stichten Beheermaatschap pij AaBe NV, waarvan de heer Van den Bergh voorzitter wordt. De heer J. O. Feenstra volgt hem op als presi dent-directeur. Een groot deel van de werknemers is georganiseerd. Dc districtsbestuur ders van de vakbonden toonden zich na het bekend worden van de maat regelen verrast, omdat ze pas te elf der ure werden ingelicht. Nieuwe Rijn 25 Ambachtelijke EIKEN MEUBELEN van „Castle Furniture" Rhijngeesterstraatweg 56 IOEGSTGEEST TOONAANGEVEND VAN APARTE MEUBELSTIJLEN Ingelicht De vertegenwoordigers van de vak bonden zijn pas vanmorgen in een vergadering met directie en onderne mingsraad op de hoogte gebracht van de ingrijpende wijzigingen. PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. neernjK Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1