li Rivera beste voetballer Biafra CRUYFF EN KINDVALL VIERDE W.-Duitsland Polen wil gesprek met Onderdelen kunstmaan in Nederland gemaakt Neutrale onderwijzers naar liet NVV Masaki Suzuki snel op 500 m Groenten duurder Kloos: Belang voor werknemers Oostende werd succes judoka's Jo von Sternberg overleden ANDREIKO VERSLOEG KOEPERMAN Liebrechts niet naar Deventer Inbrekersbende gepakt: werkte met dynamiet Schaatskalender DINSDAG 23 DECEMBER 196? MINI Vlekken Het uithalen van een vlek moet u wel zo snel mogeli|k doen. Oude vlekken hechten zich aan de stof en laten zich moeilijk verwijderen. Probeer het vlekkenmiddel eerst op een onopvallend stukje stof om te zien of de stof bestand is tegen het middel. Om kringen te voorkomen legt men onder de vlek een op gevouwen schone doek en bet overvloedig met vlekkenmid del. Verleg de doek geregeld. Vet verwijderen met benzine (brandgevaarlijk!), tetra, tri of vlekkenpasta, of strijken tussen grauw papier. Vruchten vlekken verwijderen met lauw water, daarna was sen. In nietwasbare stof: met alcohol te lijf gaan. In ge kleurde stof: oplossing van 10% citroenzuur, zo nodig bleken. Rode wijn: direct behandelen met lauw water, daarna met al cohol. In tafellaken de vlek met zout bestrooien. Melk en melkprodukten met lauw water of dito sop verwij- deren. na drogen een vetoplos- middel gebruiken. Oude vlek ken weken in biologisch in- weekmiddel. Ballpoint verwilderen met spiritus, aceton of vlekkenpas ta, zonodig bleken. Hars te lijf gaan met terpentine, oude vlek ken weken daarin, afwisselend strijken tussen grauw papier. Kaarsvet vebrokkelen, strijken tussen grauw papier daarna met tri behandelen. Op meube-' len voorzichtig wegkrabben en wrijven met wollen lap. Vlek van gekleurde kaars met bleek middel verwijderen. Chocolade behandelen met vct-oplosmiddel, oude vlek we ken in lauwe boraxoplossing 10%. Citroen snel uitspoelen in lauw water: citroen tast de kleuren aan! Eiwitvlekken met koud water behandelen, eigeel met lauw water of zeepsop. Blijft er een vetvlek: met vetop- losmiddel te werk gaan. Wij wensen u vlekkeloze feestda gen! Deegwaren De voorspelling luidt, dat aardappelen deze winter duur worden, wie eens wil afwisse len, kan dat heel goed doen met "deegwaren". Spaghetti en ma caroni moet je wel leren eten, maar er zijn dan ook talloze va riaties mogelijk, dat weet men m Italië, Oostenrijk en Honga rije. De Chinezen kunnen ons alles over het uitstekende en gemakkeli|ke voedsel Mie ver tellen. Al deze wijsheid is bijeen gegaard in een heel aardig, overzichtelijk en met prachtige foto's geïllustreerd kookboekje Culinaire Composities in Ma caroni en Spaghetti. Hebt u vragen over deegwaren, of wilt u een boekje bemachtigen, even een pen pakken en^een briefkaart|e adresseren aan Bu reau Voorlichting Macaroni en Spaghetti, postbus 161, Zaan dam. Op dit kersverse bureau zit men te popelen u van dienst te zijn! Feestpudding Nodig: vulling - 75 g in stuk jes gebroken bittere chocolade, 2 eetl. suiker, 2Vi eetl. koffie melk, 15 g boter, 1 groot ei. Voor de korst: 1 eetl. suiker, 2 eetl. zachte boter, 2 koppen cornflakes. Korst: maak de cornflakes fijn, vermeng ze met suiker en boter. Druk 2/3 van dit meng sel gelijkmatig uit op de bodem van een pan of bakvorm, goed laten afkoelen. Vulling: Smelt chocola, suiker, koffiemelk en boter au bain marie. Splits het ei. Klop de dooier los, roer de ze door het chocolademengsel, laat nog 2 min. zachtjes koken. Laat het mengsel vijf min. af koelen. Spatel er het bijna stijf geklopte eiwit doorheen, ver deer de massa over de korst. Bestrooi de pudding met de rest van het korstmengsel. Goed af laten koelen, en in vierkantjes snijden. Appel-kunst We bedoelen niet de kunst van Karei Appel, maar een ze kere heer Dunhill. Hij is een wereldberoemde pijpenmaker, die merkwaardige gedrochte lijke figuurtjes vervaardigt die bestaan uit... appels. Daarin is op min of meer karikaturale wijze een menselijk gelaat uit gesneden, gemonteerd op een grillig, vaak met de menselijke gestalte min of meer overeen komende wortel. De appel is helemaal "echt". De vrucht wordt zodanig geprepareerd dat hij houdbaar blijft. Het ge heel maakt een verrassende, soms hoogst amusante, indruk. Hebt u er een reisje naar Lon den voor over, steek dan ook nog een goed gevulde por temonnee bij u. Kunst moet be taald worden, nietwaar. „Blij met financiële steun Rijk WINTER- ZONNESTEEK Ook in de winter lopen we het risico van... een zonnesteek. Wat wij gewoonlijk een zonne steek noemen is. in het alge meen gesproken, niet een ge volg van zonnewarmte maar van warmtestuwing in het li chaam. Die kan optreden ook als de zon zich schuil houdt. Moderne kleding is niet zelden vervaardigd met gebruikma king van kunstvezels, die lucht en waterdicht zijn. Zij beperken de kans op een behoorlijke li- chaamsventilatic. In zo'n geval kan warmtestuwing in het li chaam optreden, die zich open baart in een "zonnesteek". In de regel wordt men gewaar schuwd door ademnood, duize ligheid en oórsuizen of hart kloppingen. Het losmaken van insnoerende kledingstukken en rust brengt meestal soelaas. Kerst bij oude den Een merkwaardige kerstvie ring vindt elk jaar plaats in het bos van Humboldt ten noorden van San Francisco. Daar staat namelijk een den. die volgens bosbouwkundigen tussen tweeduizend en vijfentwintig honderd jaar oud is, een boom dus, die gegroeid is in de lange geschiedenis van de christen heid. Elk jaar komen talrijke families uit de omtrek: beamb ten en werklui van het bosbe heer en hun gezinnen en andere bewoners uit de steden van Californië. De boom wordt hoe kan het anders verlicht. Aan de voet ervan wordt ge zongen en gebeden. Met ingang van 1 januari: Toeslag kosten bij Phili| js 2,5 procent EINDHOVEN De toeslag van le- uensonderhoud van het personeel van het Philips-concern is per 1 januari 1970 vastgesteld op 2,5 procent. De voor het jaar 1970 reeds geprogram meerde verbeteringen, zoals een col lectieve salarisverhoging van 4 pro cent per 1 juli zullen doorgang vin den. Dit wordt medegedeeld in een gezamenlijk communiqué van NV Philips en de vakbonden. In 1968 werd een meerjarige CAO voor het personeel van Philips geslo ten, die voorziet in een jaarlijkse „toeslag kosten van levensonder houd" bedoeld om de reële koop krachtverbetering zeker te stellen. ve\e San°vie1tes' DEN HAAG De „astronomische Nederlandse satelliet", die in au gustus 1974 in Californië zal worden gelanceerd, gaat naar schatting 46 miljoen kosten. Hierin zijn begrepen de voorbereidende kosten, de bouw van de satelliet en het volgstation. Het is de bedoeling dat zoveel mo gelijk onderdelen van de kunstmaan in Nederland zullen worden gemaakt. Dit is gisteren op een bijeenkomst in Den Haag meegedeeld. Dr. Spa. ruimtecoördinator van Philips NV, zei dat de Nederlandse vliegtuig- en electronische industrie niet alleen in Nederland, maar in de gehele wereld het hoofd moet bieden aan de con currentie van buitenlandse firma's, die door hun overheden worden be last met ruimtevaartprojecten. Gevaar Hierin schuilt volgens hem een ge vaar voor de continuïteit van de Ne derlandse industrie. Hij was daarom verheugd, dat de minister van econo mische zaken door het verlenen van financiële medewerking heeft beslo ten steun te verlenen aan het project. In januari 1970 wordt begonnen met de voorbereiding van de bouw van de kunstmaan, die eindigt bij de lancering in augustus 1974 De Neder landse satelliet heeft een operationele duur van een half jaar. In die tijd zal de satelliet het gehele hemelgewelf I hebben afgezocht. Productie industrie Het jongenskoor van de nationale kathedraal van Washington tij dens een kerstzang op het Witte Huis voor president en mevrou-v Nixon. PARIJS Gianni Rivera, de aanvoerder van AC Milan, is gisteren gekozen tot de beste Europese voetballer van 1969. Dat gebeurde door journalisten uit 26 landen. Johan Cruyff en Ove Kindvall delen de vierde plaats. George Best, de beste voetballer van 1968, bezet nu de zesde plaats. RANGLIJST y Gianni Rivera (AC Milan) 83 pnt 2. Luigi Riva (Cagliari) 79 3. Gerd Miiller (Bayern (München) 4/5. Johan Cruyff (Ajax) en Ove Kindvall (Feijenoord) elk 30 George Best (Manchester U) 21 7. Franz Beckenbauer (Bayern München) 18 8. Pierino Pratt (AC Milan) 17 9. Petar Jekof (CSK Sofia) 14 10. Jack Charlton (Leeds United) 10 TOKIO De Japanner Masaki Su- iuki heeft bij de Japanse ichaatskampioenschappen de 500 m gewonnen in 39.5 sec., de snelste tijd ran dit seizoen. Het wereldrecord rtaat met 39.2 op naam van Keiitsji Suzuki, die derde werd in 39.8 Twee de werd Takajoeki Hida in 39.7. Bij de dames werd de 500 m ge gil wonnen door Satsjiko Saito in 46 sec. c; Zij heeft de vorige maand de afstand iel afgelegd in 45.6. welke tijd nog als Japans rekord moet worden erkend. Het officiële Japanse record staat met 46.1 sec. ook op haar naam. De 1.500 m bij de dames werd ge wonnen door Kaname Ide die met tl een tijd van 2:26.9 het nationale re- t cord evenaarde. BONN Een Poolse nota, waarin de Poolse regering officieel verklaart •akkoord te gaan met het Westduitse voorstel besprekingen te voeren, is gisteren in Bonn overhandigd. Vol gens het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, werd de boodschap aangeboden door de leider van de Poolse handelsmissie in West-Duitsland, Waclaw Piatkowski, aan de staatssekretaris Günther Har- kort. Polen zal het derde commu nistische land zijn, waarmee de rege ring-Brandt onderhandelt. Volgens de Poolse premier. Jozef Cyrankiewicz, staat „Polen gereed van gedachten te wisselen met de Westduitse regering, en in deze geest antwoorden wij". Cyrankiewicz. die sprak in het parlement, stelde weer als voorwaarde voor normale betrek kingen tussen Warschau en Bonn. er kenning van de westelijke Poolse grens als ..definitief en onaantast baar." Polen grenst in het westen aan Oost-Duitsland, en de grens wordt gevormd door de rivieren Oder en Neisse. Deze werd in 1945 in Potsdam door de geallieerden vastgesteld. Een definitieve regeling zou worden ge troffen op een vredesconferentie, maar deze werd nooit gehouden. Po len eist echter erkenning van de grens door de westelijke landen, voornamelijk West-Duitsland. Opvallend was in de toespraak van de Poolse premier dat hij niet de gebruikelijke Poolse voorwaarde noemde voor normalisering van de betrekkingen met West-Duitsland, namelijk dat Bonn de Duitse Demo cratische Republiek moet erkennen. VENLO Als gevolg van de kou de zijn de prijzen van groenten be langrijk gestegen. Bovendien doen de naderende Kerstdagen hun invloed gelden. Dit laatste betreft vooral de champignons, die op het ogenblik zeer in trek zijn. Op de veiling van Grubbenhorst, waar dagelijks 20.000 tot 30.000 kilo champignons worden geveild, liep de prijs voor de beste kwaliteit ruim twee gulden per kilo omhoog tot ƒ5,90 per kilo. De prijs is thans als gevolg van de ingevallen winter meer dan het dubbele van de normale prijs. Kassla steeg eveneens belangrijk in prijs. De sla. die een paar weken geleden tegen de minimumprijs van tien cent per krop niet verkoopbaar was, brengt nu tot 35 cent per krop op. De prijs van wintergroenten zoals koolsoorten en peen is eveneens gestegen. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM De Alge mene Bond van Onderwijzend Personeel (32.000 leden) heeft gisteravond besloten zich met in gang van 1971 aan te sluiten bij het Nederlands verbond van vakverenigingen. NVV-voorzittcr A. Kloos noemde dat van belang voor alle werkne mers: zij zien hun macht en deskun digheid toenemen. De arbeiders vor men de grote groep van toekomstige consumenten van het onderwijs en zij willen meebepalen hoe dat onder wijs geproduceerd wordt. In Krasnapolsky in Amsterdam kwam de Algemene Bond van onderwijzend personeel gisteren bijeen om zich over aansluiting bij het NVV uit te spreken. Op de foto: NVV-voorzitter A. H. Kloos, wel nieuwsgierig of zijn gelederen met de 32.000 leden tellende ABOP zou worden ver sterkt. Tijdens de vergadering deelde de Kritiese leraren organisaties" pamfletten uit. Inmiddels is hel pleit beslist: Kloos krijgt zijn (educatieve) inbreng De kwestie van de aansluiting is bij de ABOP en zijn voorloopster, de Nederlandse Onderwijzersvereniging, driemaal aan de orde geweest zonder dat de stap gezet werd. Gisteren be toogden voorstanders nogmaals, dat een onderwijzersorganisatie moet op passen dat zij niet buiten het cen trum van de beslissingen komt te staan. De tijd van de kleine categora le vakverenigingen is voorbij. Politiek Grote bezwaren kwamen van de kant van de mavo-docenten, die vreesden dat de aansluiting de positie van de openbare school geen goed zal doen (de ABOP verenigt hoofdzake lijk mensen van het openbaar onder wijs) en die zich ook zorgen maakten over de politieke kleur van het NW. „Als men het NVV socialistisch wil noemen ik vind dat geen scheld woord moet ik erop wijzen dat men dit politieke etiket ook kan op plakken bij NKV en CNV, met wie wij een gemeenschappelijk program hebben." aldus Kloos. Het voorstel tot aansluiting werd in de ABOP-vergadering met twintig procent tegenstemmen aanvaard. De vergadering aanvaardde verder met enige moeite een bestuursmotie. die zich uitspreekt voor een vier- vijfjarige middenschool, die alle leer lingen na de lagere school gezamen lijk opvangt. De Nederlandse judobond had zich moeilijk een voorspoediger begin van het jaar kunnen wensen. Wim Ruska en Peter Snijders werden mei bij de Europese kampioenschappen in Oostende de grote overwinnaars. Geen half jaar later kwam het con flict tussen Anton Geesink en de J NJJB aan het licht. De judoka's, die naar Mexico-stad vertrokken voor de wereldkampioenschappen werden er de dupe van. De prestaties waren ronduit teleurstellend. Slechts Wim Ruska behaalde een medaille; een zilveren. HOLLYWOOD Joseph von Sternberg, die beroemd werd als regisseur van Mariene Dietrich is maandag op 75-jarige leeftijd over leden. Tot de films die hij maakte met Mariene behoren „De blauwe engel", „Marokko", „Sjanghai Express', '.Blonde Venus", „De Rode Keizerin" en „De vrouw als Duivel". Zijn eerste film was „The Salvation Hunters", die hij in 1924 maakte. Aan het eind van de jaren '20 was hu vooral bekend om het melo-drama- tisch realisme dat zijn films ken merkte. (Vervolg van pag. 1) Aan het eind van het debat, dat tien moties opleverde, deed drs. J. den Uyl (soc.) een emotioneel beroep op de Kamer nu eens duidelijk partij te kiezen. Humanitaire hulp heeft al tijd politieke konsekwenties, hoe de minister dat ook ontkent. Beroep Vanmorgen nam de Kamer het be langrijke besluit een beroep te doen op de parlementen van Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Sovjetunie om de leveranties van wapens aan Nigeria en Biafra te staken. Een de legatie uit het Nederlandse parlement zal zo mogelijk dit schrijven zelf aan die parlementen gaan overhandigen. Het voorstel van de heer Bos (ch) voor het zenden van een parlemen taire missie naar Nigeria en Biafra kreeg veel steun in de Kamer. Maar een kortkreet voorstel werd niet inge diend. De heer Geelkerken (ar) was eigenlijk de enige die het beleid van minister Luns door dik en dun steun de (de bewindsman dankte hem daar dan ook hartelijk voor). Zowel een eigen initiatief van Ne derland als een door de algemene vergadering van de VN zal geen en kel succes hebben, vond de AR- woord voer! er. Ekonomische druk op Nigeria zou funeste gevolgen heb ben voor de burgerbevolking, omdat het regiem-Gowon kanonnen verkiest boven boter. De heer Van Dis schaarde zich achter het pleidooi van de PSP, D'66 en de PPR Biafra op een of andere manier te erkennen. Overigens vroeg de SGP-fraktieleider zich af waarom de VN wel wapenembargos afkondi gen tegen Zuid-Afrika en Portugal maar niet tegen Nigeria. Commissie De heer Bos pleitte voor een com missie van goede diensten bestaande uit drie landen (Nigeria. Biafra en een derde land) dat een oplossing voor de kwestie moet zien te zoeken. Minister Luns zegde toe dit voorstel aan de Ethiopische keizer Haile Selassie over te zullen brengen. De aanval van sommige kamerle den op de fraktie van de PvdA (de socialisten moeten Wilson maar eens wijzen op-zijn verderfelijke politiek) werd door fraktievoorzitter Den Uyl gepareerd mei de mededeling, dat zijn partij al herhaaldelijk bij de Britse Labourparij en bij premier Wilson heeft geprotesteerd tegen die politiek. En de PvdA zal dat blijven doen. zo verzekerde hij de Kamer. Wat de moties betreft (daar is van daag over gestemd), die van de heer Dankert (soc.) over een internationaal wapenembargo en een ekonomische blokkade van Nigeria, werd door de vier regeringsfrakties afgewezen. Een serie moties van de heren Van der Spek (ekonomische sankties en Engeland niet in de EEG zolang Lon den Nigeria blijft steunen), van de heer Imkamp (D'66) over het zelf beschikkingsrecht voor Biafra. de heer Aarden (rad.) over het erkennen van Biafra als oorlogvoerende partij in volkenrechterlijke zin en de motie van de heer Van der Spek over de volkenrechterlijke erkenning van Bi afra maakten echter geen schijn van kans. AMSTERDAM De enige winst- partij in de derde ronde van het inter nationale suikerdamtornooi, dat giste ren in Amsterdam werd voortgezet, kwam op naam van de Russische wereldkampioen Andris Andreiko, die zijn landgenoot Iser Koeperman versloeg. De andere vier partijen ein digden in remise. De uitslagen zijn: Wiersma (Ned) - Sijbrands (Ned) 1—1, Kuyken (Zwi) - Van der Sluife (Ned) 1—1. Hisard (Fra) - Smith (VS) 11, Koeperman (Rus) - Andreiko (Rus) 02, Ca- zemier (Zwi) - Gantwarg (Rus) 1—1. De stand in de kopgroep is na drie ronden: 1. Andreiko, Sijbrands en Hi sard 4 punten, 4. Wiersma, Cazem-.er, Gantwarg en Smith 3 punten. 8. Koe perman, Van der Sluis en Kuyken 2 punten. HEERENVEEN Rudi Liebrechts zal niet meedoen aan de strijd om het Nederlands kampioenschap schaatsenrijden heren, dat op 10 en 11 januari in Deventer wordt gehou den. De 29-jarige Vlaardinger, die in 1961 (Gotenburg) en 1964 (Helsinki) derde werd bij wedstrijden om het wereldkampioenschap, heeft afgezien van een van de „toegevoegde" plaat sen in de ploeg van regio West. Nu zullen Marcel Pennings (Ams'erdam) en Piet Meyer (Katwoude) in Deven ter uitkomen. Alleen de oostelijke rij ders moeten voor de nationale titel strijd nog worden aangewezen. APELDOORN Na vele maanden intensief speurwerk is de politie erin geslaagd een inbrekersbende van vijf man op te rollen, die ervan wordt verdacht ten minste 15 maal met dy namiet brandkasten en kluizen te hebben geforceerd. Hierbij werd een bedrag buitgemaakt van rond 62.000. De schade aan gebouwen en inventa rissen is zeker het drievoudige van dit bedrag. Aangehouden werden de 47-jarige koopman W.V. uit Rotterdam, die het brein van de bende was, zijn stadge noot de 33-jarige K.S., de 28-jarige E.G.M. en de 25-jarige J. W. van E. uit Dieren en de 30-jarige L.S. uit Apeldoorn. De mannen zijn voorge leid aan de officier van justitie in Zutphen. De beide mannen uit Dieren werden al op 13 december aangehouden. Dat het zo lang geduurd heeft voordat de politie bijzonderheden bekend maak te. is een gevolg van het feit. dat via deze vijf nog een aantal andere in brekers kon worden opgespoord. Huisbrandolie duurder in november hoger DEN HAAG De industriële pro- duktie is in november gestegen, zo blijkt uit de maandelijkse conjunc tuurtest van het CBS. De orderont vangst nam in deze maand, zowel uit binnenland als uit buitenland, in om vang toe. Onder het motto Gracias Holanda •chonken in de afgelopen dagen "it dank voor de geboden werk- I Belegenheid de ruim 12.000 Spaan- 'e gastarbeiders in ons land 20 ton nnaasappelen aan 4000 gehandicapte ttnderen. Het fruit werd beschik baar gesteld door de vereniging van Spaanse fruitexporteurs. In vele Pjoatsen geschiedde d- aanbieding ®00r Spaanse jongens en meisjes in nationaal kostuum. DEN HAAG Met ingang van zaterdag 20 december is de prijs van huisbrandolie verhoogd met 40 cent per honderd liter. De verhoging geldt niet voor dieselolie voor het wegver keer aan de pomp. AMSTERDAM Op de kalender van de KNSB komt de volgende wedstrijd voor: WOENSDAG 24 de cember: Hollandsche veld: geweste lijk langebaankampioenschap junio ren heren a en b.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7