Veel jonge communisten' in Indonesische kampen mijn volgende pakje is weer Friezen vechten voor treil Politieke invloed door voorkeurskandidaten ACHTTIEN NIEUWE REIZEN VAN NCRV Pas op voo brandgevaai Op sombere plaatsen Uitzichtloos leven UTRECHT UREN WAKKER DOOR AARDGASLEK Man gedood op spoorovergang want die smaakt nu eenmaal anders dart andere Kleurig reisplan 1970 Kunstenaars uit Federatie? Titelstrijd in Lekkerkerk? In Beatrixgebouw een zaal voor 1100 gasten DINSDAG 23 DECEMBER (Van een speciale correspondent) DJAKARTA Op het eiland Buru. in de Molukken, worden 2500 politieke gevangenen in straf kampen die herinneren aan de concentratiekampen uit de Nazi-tijd, gevangen gehouden. De grootste verrassing van de dertien Indonesische en zes buitenlandse journalisten, die het kamp op uitnodiging van de Indonesische regering hebben bezocht, was dat véél, zeer veel van de gevangenen jongeren waren. Sommigen van hen waren twintig jaar oud, dat betekent dat ze zestien jaar waren toen zij werden gearresteerd na de staatsgreep van 30 september 1965, waarbij de communisten een rol speelden. Evenals alle andere gevangenen worden zij officieel gebrandmerkt als ..doorgewinterde communisten, die op het ogenblik niet weer in de maatschappij kunnen worden opge nomen". Zij zijn ingedeeld in de „b-catego- rie", die de 10.000 gevangenen omvat die door de regering-Soeharto wor den beschuldigd van deelname aan de staatsgreep, ofschoon er geen vol doende bewijsmateriaal tegen hen is om ze te berechten. Uitzichtloos Nooit schuldig bevonden aan enig misdrijf, zijn zij nu veroordeeld te wonen op dit onaangename eiland, dat 2200 kilometer ten noordoosten van Djakarta en drie graden ten zui den van de evenaar ligt. En dit voor een onbepaald aantal jaren, zonder hun familieleden, zonder vooruitzich ten op een huwelijk en zelfs zonder zeep. De kampen tonen een griezelige ge lijkenis met Duitse concentratiekam pen. De gevangenen wonen in hutten en omgeven door prikkeldraadomhei ningen. Schildwachten stonden in de wachttorens, die uitstaken boven een landschap van zwart geworden om gevallen bomen, die waren geveld en verbrand om de grond gereed te ma ken voor het verbouwen van land- bouwprodukten. Toch verschil Maar er waren toch verschillen tussen dit kamp en de kampen die kenmerkend waren voor het Nazi-be wind. De gevangenen werden over dag buiten het kamp gebracht om de grond te bewerken van zonsopkomst tot het invallen uan de schemering. Er waren 's nachts geen zoeklichten en ook geen waakhonden. En een bijna typisch Indonesisch trekje een van de hoofdingangen viel om toen een soldaat hem 's nachts open de om er door te gaan. De journalisten waren op hun reis naar Buru vergezeld van een aantal hoge Indonesische ambtenaren, onder leiding van de procureur-generaal, generaal-majoor Sugih Arto. Bij hun aankomst uitten de Indo nesische verslaggevers een begroe- tingskreet toen zij achter het prik keldraad het lachtende gezicht her kenden van de bekende schrijver Promdya Ananta Tur, die waarschijnlijk daar was neergezet om communistische berichten te weerleggen dat hij dood of ziek zou zijn. Een Indonesische journalist gooide hem door het prikkeldraad een pakje sigaretten toe. Brief afgepakt De Nederlandse radioverslaggever dr. Jacob Vredenbregt overhandigde hem een brief van zijn vrouw en kinderen. Deze werd echter door een veiligheidsofficier afgepakt, ofschoon hij al door een functionaris van het bureau van de procureur-generaal was gelezen. Later werd de brief toch aan de heer Tur teruggegeven. Een lid van de inlichtingendienst gaf de fotogra fen opdracht geen foto's te maken. Leden van de jongerengroep van de Indonesische communis tische partij, wachten zittend en onder strenge bewaking, op hun transport naar de gevange nis. Deze foto werd genomen op 30 oktober 1965, een dag na de bloedige, mislukte commu nistische staatsgreep. Maar een hogere functionaris maakte dit verbod echter ongedaan. De „waarnemingsreis" van de jour nalisten duurde maar kort. Nadat zij hadden geprotesteerd tegen de ver moeienissen van de reis, kregen zij toestemming de nacht door te bren gen in het kamp, in een hut met leden van de inlichtingendienst, die klaarblijkelijk de journalisten in de gaten moesten houden. Brullend geluid DRIEBERGEN Een groot ge deelte van de provincie Utrecht heeft afgelopen nacht tussen twaalf en twee uur en doordringend, brullend geluid moeten aanhoren. Dit kwam doordat in het landelijk aardgastnet bij het overslagstation in Odijk een veiligheid was lekgeslagen. Onder een druk van zestig at mosfeer spoten twee grote „stralen" met donderend geweld omhoog. Uit verre omgeving kwamen mensen kij ken wat er aan de hand was. Het verkeer op de provinciale weg Wijk bij Duurstede-Bunnik werd stopgezet. Om twee uur kon perso neel van de Gasunie de leiding afsluiten. OSS Op een spoorwegoversteek plaats nabij het station is gisteravond de 43-jarige administrateur J. van den Heuvel uit Ravenstein veronge lukt. De man liep tegen de juist binnen komende trein uit Nijmegen op. Hij overleed ter plaatse. i Partijkaders doorbreken (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De mogelijk heid van het oprichten van „voorkeurskiesverenigingen" voor het stemmen van „voor keurskandidaten" wordt bestu deerd door een werkgroep van studenten in Utrecht. Deze groep, aldus het maandblad Sjaloom, wordt op enige afstand begeleid door politicologen. Het is de bedoeling, dat de „voor keurskiesverenigingen" propaganda maken voor de ..voorkeurskandida ten", die op lijsten van verschillende partijen kunnen staan. Natuurlijk moeten deze kandidaten voldoen aan de voorwaarden van de „voor keurskiesvereniging". En verder kun nen zij dan binnen hun eigen fraktie en partij opereren. Wanneer de methode van de „voor keurskiesvereniging" slaagt, moet het op den duur mogelijk zijn door de verschillende gekozen kandidaten de partijkaders te doorbreken. TIEN GEBODEN Nu is men niet zo maar „voor- kcurskandldaat" om de stemmen te krijgen van dc „voorkcurskiesver- eniglngen". Het maandblad Sjaloom vermeldt de tien geboden, waarmee deze nieuwe politici moeten Instem- 1 De economische macht wordt onder geschikt aan de wil van het volk. Daarom moet het kredietwezen worden genationaliseerd. Het be leid in de bedrijven wordt bepaald door democratisch gekozen be- drijfsraden. 2 Het minimumloon moet minstens 14.000 bedragen en het maximum loon mag niet meer dan 35.000 zijn. 3 Alle premies, fondsen en uitkeringen worden afgeschaft. De sociale bijstand wordt overzichtelijk en ef ficiënt verleend uit de algemene middelen. Ook de gezond heidsdienst wordt genationaliseerd. 4 Over vier jaar is verontreiniging van lucht en water door de fabrie ken niet meer mogelijk. 5 Alle openbaar vervoer komt in han den van de overheid, die de tarie ven drastisch verlaagt. 6 Democratisch hoger onderwijs Kosteloos onderwijs en een zodanig studleloon. dat iedereen met ta- l kot kan studeren. 7 Nederland treedt uit de NAVO, maar handhaaft wel de dienstplicht ten behoeve van de Verenigde Na ties en de ontwikkelingslanden. 8 Afschaffing van alle invoerbeper- keride maatregelen. De ontwikke lingshulp wordt in vier jaar twee procent van het nationaal Inkomen. 9 Suriname en de Nederlandse Antil len worden volledig zelfstandig. Nederland keert een herstelbeta ling van 1.000 per persoon uit. 10 Alle resoluties van de Verenigde Naties, die met meerderheid van stemmen waaronder de Neder landse zijn aanvaard, worden geaccepteerd als een verplichtende wetgeving. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Kleuriger en nog overzichtelijker dan andere jaren is het NCRV-reisplan 1970, in eerste instantie bestemd voor de bijna 40.000 leden (45 procent onder de 35 jaar) van deze reis- vereniging. Met jeugdig elan gaat de NCR(eis)V dan ook op 523 reizen met 15.000 deelnemers naar 131 vakantiebestem mingen voor prijzen tussen 135 (een week Huis ter Heide) en f 3900 (23 dagen Thailand en Indonesië). Is er bij vele reisorganisaties een tendens van terugloop van het aantal deelnemers aan groepsreizen, by de NCRV bleek vorig jaar het tegendeel. Naast vele oude vakantiedoelen, zijn achttien nieuwe bestemmingen in het reisplan opgenomen. Dat vliegreizen „in" zijn blijkt uit de toenemende belangstelling voor safaritocht met de camera naar Kenia en Tanzania, vliegreizen naar Israël, de Wörthersee, Roemenië, Su riname en de Ned. Antillen (23 dagen, f 3050). Finland Nieuw is bijvoorbeeld een twaalf daagse vlieg/autocarreis naar Helsin- Winkelen in Lugano ki met rondreizen in Zuid-Finland voor 1328. Vliegt de NCRV naar het hoge noorden IJsland bijvoorbeeld gevaren naar het zuiden wordt er ook, naar de Azoren en de Canarische Eilanden op een viiftiendaagse cruise. Wat opvalt is de grote keuze mogelijkheid bij het vaststellen van de reisduur en de datum van vertrek: een treinreis naar en een verblijf in Lugano kan 10, 11, 12, 13 en 14 uur duren en de data lopen van 27 maart tot 17 augustus. Dagtrein Gezien de grote vraag naar dag- treinen, waarbij men dus 's morgens uit zijn woonplaats vertrekt en 's avonds ter bestemming is, worden vrijwel alle reizen naar Duitsland en Zwitserland per dagtrein uitgevoerd. Voor degenen die de vakantie splitsen en niet naar de wintersport willen is er, voor het eerst, een herfstreis per autobus naar het Burgwald en de Lahn (5 dagen) in september en oktober. Bijzonder is ook een zestiendaagse kunstreis per trein naar Noord-Italië van 10-25 juli met excursies. AMSTERDAM Het bestuur van de Federatie van Beroepsverenigin gen van kunstenaars zal de raad van afgevaardigden die op 31 januari bijeenkomt, voorstellen de BBK te schorsen als lid van de federatie. Reden hiervoor is dat de Beroeps vereniging van Beeldende Kunste naars dreigt een vereniging van ge- liifsgenoten te worden in plaats van een vereniging ter behartiging van beroepsbelangen. Daarnaast meent men dat de BBK zich in toenemende mate buiten de werkgemeenschap van de federatie heeft geplaatst. Het uittreden va nde BBK heeft als consequentie dat de federatie 20 procent van zijn leden verliest en dus ook een belangrijke financiële veer moet laten. Voor de BBK zelf be tekent het geen verdere deelname aan het beraad over kunstbeleid LEKKERKERK Indien de weersomstandigheden dat toe laten zal de ijsvereniging Lekkerkerkhet kampioen schap van Zuidholland (heren) op de korte baan mogen organi seren. Het zal de eerste maal zijn dat Lekkerkerk een dergelijk evenement op touw zet. Het bestuur moet zich omtrent de aanvangstijden nog nader bera den. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Op 2 maart zal de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs haar grote nieuwe Beatrixgebouw aan het al even nieuwe Jaarbeursplein door de officiële naamgeving haar vol ledig eigendom kunnen noemen. Maar nu al wordt de laatste hand gelegd aan het gebouw dat een van de grootste in Nederland is gewor den en een van de ruimste West- europese Jaarbeursvestigingen. Op 5 januari zullen twee vakbeurzen er de eerste manifestaties houden. Een van de opmerkelijkste delen van het gebouw is de grote congres zaal in bruin en blauw, met rode to neelgordijnen, plaats biedend aan 1100 mensen en tevens beschikbaar voor het landelijke en stedelijke ge meenschapsleven. Daarom heeft de gemeente Utrecht voor een som van twaalf miljoen in de bouw van deze zaal gepartici peerd en dient zij ook gekend te wor den in de exploitatie. Ruimte Met het bouwwerk aan de Croese- laan wint de Jaarbeurs zoveel ruim te. dat zij by de voorjaarsexpositie 1970 over een totale tentoonstellings oppervlakte van 80.000 m2 overdekt en 50.000 m2 open terrein beschikt. Behalve de grote congreszaal be vat het gebouw een aantal modern geoutilleerde vergaderzalen. Deze zalen kunnen ook worden gebruikt voor cursussen, examens, festivals, commerciële shows,, radio- en tv-op- namen, enz. Er zijn restaurants van diverse allure. Het grootste biedt plaats aan 2300 mensen en de keu ken kan 1800 maaltijden per uur le veren. Bij het gebouw behoort ook een parkeergarage, eveneens gelegen aan Utrechts nieuwste plein, en vormt te zamen met de andere gebouwen een centrum, dat de eerste fase van de binnenstadssanering tot werkelijk heid heeft gebracht. ROTTERDAM Het „Brandpreventje" van de drie O's: onvoorzichtigheid, onacht zaamheid en onwetendheid, vraagt, nu de feestdagen voor de deur staan en het huiselijk gebeuren zich dan voorname lijk afspeelt rond de kerstboom en in de keuken, meer dan an ders om onze aandacht. Het Brandpreventje van het Na tionaal Brandpreventie Instituut (NBPI) in Den Haag waarschuwt voor het volgende: Plaats kaarsen niet te dicht bij gordijnen en ande re gemakkelijk ontvlambare mate rialen. Let op dat kleine kinderen zich niet meester kunnen maken van brandende kaarsen, lucifers. Wees voorzichtig met zogenaamde kerststukjes; ze bevatten veel brandbare onderdelen. Straks wanneer moeders oven op volle capaciteit brandt en de kans op brand daarmee wordt vergroot, kan alleen vlug handelen een ramp voorkomen. Vlam in de pan Vlam in de pan: nooit met water blussen, dek de brandende pan af met een groot deksel; laat dit erop zitten totdat de pan voldoende is afgekoeld en sluit tegelijkertijd dc gaskraan af. Vergeet vooral niet gezicht en ogen te beschermen tegen vlammen en opspattende olie of vet. Bij het gebruik van een bakoven zal het wel eens voorkomen, dat koekjes of gebak wegens onoplet tendheid verbranden. Dat gaat ge paard met een forse rooontwikke- ling. Sluit dan dadelijk de gaskraan af, zet de keukende open en haal de bakplaat met e< doek uit de oven en plaats de met de verschroeide „lekkernij" jo. de openlucht tot alles is afgekoelj V uurwerk Vuurwerk dient goed en veilig worden opgeborgen. Kleuters mo ten er niet bij kunnen. Steek vuu werk nooit aan in de buurt bebossing, hooischuren, rieten <fa|, ken enz. In de koude maanden wil n» nogal eens bijverwarming gebm Tai ken, omdat er logéa over de vla tfa zijn of omdat kamers in gebm 5 worden genomen, die niet van permanente verwarming zijn vod zien. Hiervoor wordt in de regel 1 bruik gemaakt van elektrisd 1 straal-, buta- of petroleumkachel a Niet stoeien Neem dan de volgende regels acht: Plaats brandende kachels niet ifeei dicht bij bedden, banken, kasten gordijnen; zorg voor een deugdelijke v&1 bindingsslang tussen gasfles en k>L chel, voorzien van verbi) dingsklemmen; controleer of de reduceerinria ting voor honderd procent in on is; wijs kleine kinderen op de gevl ren van het omstoten van kachel Laat ze niet stoeien. Plaats kacha zodanig dat ze niet gemakkeli| omvallen. Nooit in bed roken Tot de algemene punten, die ni(| alleen voor de feestdagen gelde» maar altijd in acht moeten word! genomen, behoren: Rook nooit r bed, gebruik geen wasbenzine in I buurt van sigaar, sigaret, gasfoj nuis en waakvlam van gasgeiser. Kijk uit bij het ledigen van a»fl bakken. Ruim peukjes op voordat! woning of werkruimte verlaat. D4 peukjes nooit in bakjes van plastl of papier; gooi ze in een vuilnisem mer. Gedeputeerde trekt aan noodrem WORKUM De Friezen hebben 1 gisteren fel geprotesteerd tegen het 1 plan van staatssecretaris Keyzer om de spoorlijn Sneek-Staveren op te heffen. Een extra-trein, die deelne mers aan een hearing over deze zaak naar Workum bracht, stond geheel in het teken van dit protest. Jongelui beplakten de trein van onderen tot boven met pamfletten, zo dat de conducteur moest ingrijpen. In 1 Workum ging bij wijze van protest een lijkkoets door de straten en hin gen van veel huizen de vlaggen halfstok. Het waren vooral scholieren, die- tegen de opheffing van de lijn pro testeerden. Zij vormen een der meest getroffen groepen als het plan wordt uitgevoerd, daar veel scholen in Sneek worden bezocht door jeugd uit de Zuidwesthoek. Als er geen trein meer is, zullen zij per bus moeten en dan duurt de reis naar Sneek drie kwartier langer. Gedeputeerde H. de Wilde trok afloop van de hearing in de treint de noodrem. Hij deed dit om de al dacht te vestigen op een vuurwerk tezelfdertijd in de buurt van spoorlijn werd afgestoken boven 1 koppeling van het aardgasnet Friesland met Noord-Holland. „Wij geen trein, dan Holland gas." aldus de motivering van de 9 deputeerde, tegen wie door de 3 proces verbaal is opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6