SPIEGEL KIJKT NOG OM Dank u wel! IS en Sow jetunie gaan op 6 april in Wenen praten haal voor kerst nog vlot zo'n prachtpot 8,75 Beperking van strategische wapens Peer fusie twee ;i iropese concerns K VP fractie wil goedkopere woningen Westinghouse krijgt greep op Belgische ACEC Aan dee I houders ontslaan directeur 'INyma 35 milde willemn miniatures gewoon overheerlijk (en mevrouw, hij geniet er van zonder te inhaleren) Redactie: „Dank u wel.. Wil zullen u missen Afscheid van een weekblad, afscheid van een tijdperk Laatste (ongewild) spiegelbeeld, Griep: 16 doden in Duitsland DINSDAG 23 DECEMBER 1962 HELSINKI Amerika en Rusland zijn overeengekomen 16 april :h |gend jaar in Wenen besprekingen te beginnen over een beperking de strategische bewapening. Later zullen de onderhandelingen Helsinki worden voortgezet. 1 i 1 nei tw BRN Twee in Zwitserland ge- tjgde Europese levensmiddelen- erns. Ursina AG en Inlerfranck (In Duitsland Unifranck). zijn lemens een fusie aan te gaan. rdoor zal een groep ontstaan, die totale omzet heeft van 1.7 mil- Zwitserse franken. Ursina AG een dochtermaatschappij in Ne- ind. de NV Vereenigde Ve- sche Melkproducentenfabrieken unspeet. fusie zal tot stand komen door tal aandelenruil, die door Ursina zal w den voorgesteld aan de aandeel- ad ders van Interfranck. rd di Van onze parlementsredactie) IN HAAG De KVP-fractie in Tweede Kamer heeft gisteravond igeerd op de actie van de vijf -wethouders in de randstad meer goedkopere woningen. een verklaring zegt de fractie de regering volgend jaar al een P8 }al plannen voor meer betaalbare ia ingcn klaar heeft (zie elders in krant). Ten slotte nodigt de de vijf wethouders uit tot sprek op 8 januari. It fractie is het voor een groot I met de vijf wethouders eens r toch zullen sommige sugges- ;op „ernstige bezwaren stuiten". At vijf KVP-wethouders, onder ^Tt Delftse wethouder Weeber _J bij hun actie vooral de na- fop de woningbouw ten behoeve |de laagste inkomens. Daarbij zij veel kritiek op hel beleid ïinister Schut. rijzinnifilieid (2) dr. C. Augustijn schijnt met uitiek op dr. A. Kuyper en dr. H. ick het brutale trompetgeschal schuwen. Met grote veront- liging althans heb ik in deze een weergave gelezen van een ;l van deze VU-hoogleraar in het ernummer van "Voorlopig" on- titel "Het gelijk der vrijzinni- het stichten van de Vrije Uni- leit in 1880 is dr. Kuyper zegevie- de strijd tegen de vrijzinnig- van die dagen tevoorschijn ge il. Maar de tegenstand is nu veel IS liger, want \zij komt uit eigen Als God het niet verhoedt gaat J met de hoogleraren, die zeggen 'uyper en Bavinck een funeste a hebben gemaakt, te gronde. Augustijn en vele anderen zijn die zich "verhuren" in twee hfl kkingen. Zij zijn hoogleraar aan «ifuniversiteit op gereformeerde öslag en tevens aanhangers van innige beginselen. Het gevolg is tij van twee kanten voortdurend Ijes en uitbranders krijgen, ergste van alles is dat de stu- i. de toekomstige predikanten, dijk worden gedupeerd. Zij gaan (ambts)leven in met geestelijke handige redeneringen, uit ten. spitsvondigheden, omwegen, Bdrog, gezochte verklaringen, ver- 'ïte vrijzinnige uitleg en met de kl i er bij gesleepte beweegredenen. I fterige rekenaars, die God nareke- Hij niet een halve cent per of verbod teveel vraagt. Zo ja. maar naar Zijn concurrenten, de jnnigen, de satan waarmee zij iW al relatie hebben. hoop dat de VU in de toekomst zi itig za meewerken aan de ver- ontwikkeling der calvinistische d- en levensbeschouwing, die in tiff Nederlandse hart ondanks de geestelijke afval altijd nog tlankbodem zal vinden iplaat P. Bom v. Vrijzinnigheid 3 Edelen als van prof dr. C. jn over de vrijzinnigheid zijn *are aanfluiting voor de kerk en irderlijk voor kerk en ge- ipbouw. gelijke stukken dragen er toe bij >teeds meer mensen hun kerk de toekeren of ergens anders gaan Bt Steeds weer blijkt dat vemieu- alleen maar ollcndc teweeg 1' Laten we er daarom mee op- *n of er flink tegen optreden. ^leraren als Augustijn en Kui- moeten afgezet worden. Laten zij «rstboodschap maar eens goed tenken. Dat is beter dan het zaai- "an tweedracht. N(GId) G.Bruyn Dit is gisteren meegedeeld in een gezamenlijk communiqué, dat is uit gegeven na afloop van voorbereiden de besprekingen in de Finse hoofdstad, die vijf weken hebben ge duurd. De keus van Wenen als onderhan delingsplaats kwam als een complete verrassing. In conferentiekringen in Helsinki is er de laatste dagen her haalde malen op gewezen dat Rusland tegen een conferentie in de Oostenrijkse hoofdstad was. Compromis Amerika zou daarom als compro mis Genève hebben voorgesteld, maar de Russen waren hier tegen, omdat zij de Salt-conferentie hele maal gescheiden willen houden van het ontwapeningsgesprek, waaraan 26 landen deelnemen In eerste instantie wilden de Russen Helsinki als confe rentieplaats. Na lang onderhandelen kwam een tweede compromis uit de bus. De leider van de Amerikaanse de legatie. Gerard C. Smith, juichte het akkoord toe als een eerste stap in de goede richting. ..Wij hopen ten zeerste dat bij de komende onder handelingen de VS en Rusland het eens zullen worden over een beper king van hun respectieve arsenalen. Het wordt tijd dat de hulpbronnen en de begaafdheden van onze landen meer worden gebruikt bij het oplos sen van de vraagstukken van de mo derne maatschappij", aldus Smith. BRUSSEL De Amerikaanse Westinghouse Electric Corporation zal een meerderheidsbelang van 67.8 procent verwerven in Ateliers et Constructions Electriques de Charle roi (ACEC). De Westinghouse World Corporation zal vijf procent twintig jarige converteerbare obligaties uit reiken aan de SA Electrorail en haar dochterondernemingen in ruil voor hun belang van omstreeks 30 procent in het ACEC-kapitaal van 1143 mil joen Belgische frank. De obligaties kunnen worden ver wisseld tegen aandelen Westinghouse Electric tegen de koers van 85 dollar per aandeel. ACEC stelt voor haar kapitaal met 488 miljoen frank te vergroten en de 488.000 nieuwe aan delen aan te bieden aan Westing house tegen de koers van 1000 frank per stuk. Als" gevolg van de transacties zal Westinghouse in het bezit komen van 67 8 procent van het vergrote aande lenkapitaal ACEC ten bedrage van 1631 miljoen frank en ontvangt ACEC ten hoogste 936 miljoen frank aan nieuwe middèlen. NIJMEGEN In een emotionele vergadering hebben de aandeelhou ders van de NV Kunstzijde Spinnerij Nyma gisteren ontslag verleend aan de directeur van dit bedrijf, mr. R. O. H. F. Werdmüller van Elgg. De vergadering was nodig omdat de directeur geweigerd- had vrijwillig ontslag te nemen, zoals hem was aanbevolen door commissarissen en bewindvoerders van het onder surse ance van betaling verkerende bedrijf. De heer Werdmüller van Elgg had geweigerd vrijwillig ontslag te ne men. zolang nog geen regeling was getroffen over zijn pensioen. Hiero ver zal nu overlegd worden. Fragment uil redactioneel afscheid wee)moedig besluit Kerstpakketten naar militairen in Tunesië (Van een medewerker DEN HAAG De militairen, die op het ogenblik in Tunesië verblijven om hulp te bieden bij de overstro mingsramp, zullen kerstpakketten krijgen van het Protestants Interker kelijk Thuisfront. Op 4 december vertrok een deta chement van ongeveer 250 man, de genie- constructie- compagnie, naar Tunesië om de watervoorziening weer op gang te brengen Al jaren achtereen worden kerst pakketten gezonden naar alle Neder landse militairen overzee. Hippie: Publiek onder hypnose LOS ANGELES Hippie-sek te-leider Charles Manson, door zijn volgelingen ervan beschuldigd hen onder hypnose te hebben aangezet tot de moorden op Sharon Tate en zes anderen, meent dat de enige mensen die voortdurend onder hypnose staan, het normale publiek vormen dat door pers en televisie wordt misleid. Manson sprak gisteren met de rechter over zijn verdediging. Hoe wel hij eerder had gezegd „onder geen enkele voorwaarde een advocaat te kunnen accepteren", ging hij giste ren toch akkoord met de beschik baar gestelde raadsman. Hoofdredacteur Koen Aartsma en onthutsende informatie, als een van de eisen van het heden. Met grote bekwaamheid, voor ve len misschien wel wat te progressief, laveerde de redactie tussen de be langentegenstellingen door. Zij poog de een nieuwe formule te vinden om de gapende kloof tussen de genera ties te overbruggen. Als andere mas samedia. in 't bijzonder -de televisie, streefde zij naar openheid op velerlei terrein. Vraagstukken betreffende het hu welijk en de seksualiteit bijvoorbeeld werden aan de wortel blootgelegd. Aloude waarheden als het ontstaan en de ouderdom van de aarde de laatste grote artikelenreeks, die in sommige kringen nogal wat ontstelte nis baarde werden kritisch door gelicht. Overtuiging (Van onze speciale verslaggever) WAGENINGEN Die van Zomer en Keuning hadden rt niet voorzien. Toen maanden geleden besloten werd aan het Kerst- an nex Nieuwjaarsnummer van de Spiegel een bijlage toe te voegen, die gebeurtenissen uit de afgelopen vijftig jaar in beeld moest bren gen. was er nog geen sprake van een aftocht. Het laatste nummer van de 63 jaar oude Spiegel werd ongewild een spiegelbeeld. Wij vieren geen jubileum, schrijft de redactie in de fraai uitgevoerde Spiegel Special, die in zich draagt van historische waarde te worden. Wij hebben enkele uitzonderingen daargelaten met opzet geen grote, algemeen bekende gebeurtenissen vermeld. Het is alleen maar onze be doeling om. nu wij aan het begin van 1970 staan, even een halve eeuw om te kijken. En daarbij te constateren, dat er in de loop van deze vijftig jaren nog niet eens een mensenleeftijd zo veel voorvallen plaatsvonden, die ons levenspatroon beïnvloed of niet beïnvloed, veranderd of niet veran derd hebben, dat we er soms met een glimlach aan terugdenken. Even glirn lach en En dat is nu de bedoeling van deze Spiegel Special: even omkijken, even glimlachen, even nog meer oude her- I lol Parool HKiddc het opz'u vour- pesiuio. 'Vervroegd jxnrioen voor weekblad Do Spiegel'. Niet fijntjes nu ar wel raak. Want op b.Dj.irige leeftijd gaat Spiegel op non-a,tief. Spiegel heelt in die veie jaren heel wat afgepraat. Daarom komen in dit allerlaatste nummer vooral an derun aan liet woord. Op de blad zijden M en Ó5 kunt u leren hoe de dag- en week bladen over Spiegel oordelen Vriend en viumt. beide worden rijkelijk geciteerd. Aansluitend daarop vindt 11 achterin dit nummer ruin" drie bladzijden niet spontane reaeiic- die wij in de afgelopen V eekhlad week van lezers ontvingen OoS daar weer; pro en contra. Spiegel ''■"uslotte nog een woord van dank '"örs van Spiegel voor hei ojigel«e\ t'l» A«<!d»i»rH O*>dï(>llon- S inneringen bij ons laten opkomen, even vérder terugblikken dan het af gelopen jaar, even de vergankelijk heid der dingen zien. Een profetische blik? Sommige woorden en zinnen konden nauwe lijks beter en met een groter gevoel voor de actualiteit worden gezegd, nu de Spiegel met een extra dik en ook bijzonder fraai nummer de geest ge geven heeft. De huiselijke prent met kussende twintigers uit de twintiger jaren is eigenlijk 't enige. dat. echt uit balans valt. De nieuwjaarswens, die erop staat gedrukt, past althans niet bij de door velen betreurde, laatste ademtocht. In het vandaag verschenen afscheidsnummer. dat wérd gepland toen de directie nog niet besloten had de uitgave te staken, kunnen nog meer toevalligheden worden aange troffen. Op de omslag van het blad. waarvan de produktie te duur werd geacht om er langer mee door te ^aan. prijkt een portret van scheepsbouwer Cornelis Verolme. die als de duurste werkgever van Neder land wordt gekwalificeerd. Boven een interview met de pole moloog prof. dr. B. V. A. RÖling slaat als kop: „Als het mis gaat. gaat het verschrikkelijk mis'" Vermel denswaard is misschien nog dal ;le Spiegel zijn bestaan afsluit met hqt ongeluksgetal 13 - dit althans is hét nummer, dat zonder jaargang wordt vermeld. Zakelijk De Spiegel-redacteuren gingen hierbij eerlijk te werk. Ze waren be paald niet op goedkope sensatie uit of op commercieel succes daar zouden zich andere onderwerpen veel beter voor hebben geleend doch schreven en redigeerden op basis van een sterke levensovertuiging. Hun géionde pretenties op maatschappe lijk gebied waren er meer dan eens oorzaak van dat de heilige huisjes op hun grondvesten wankelden. Niettemin heeft de Spiegel-redactie het onderspit moeten delven. Hetzelf de geldt in wezen voor de Spiegel-le zers. die thans hun heil bij andere bladen moeten zoeken („Laat de Post uw Spiegel zijn", adverteert het Bel gische weekblad De Post al op het vers gedolven graf!). Hoofdredacteur Aartsma: „Het fa milieblad is bezig een wat onwezen lijke verschijning te worden. De veel bekeken plaatjes van vroeger zijn door de televisiebeelden achterhaald. In het buitenland zijn al veel geïllustreerde .tijdschriften verdwe nen. in het binnenland heeft de Ka tholieke Illustratie al eerder het loodje gelegd. Voor goede informatie biedende kranten zal zeker wel plaats blijven bestaan, voor vakbla den of specialistisch georiënteerde tijdschriften zeker ook." Klaagzang van trouwe en minder trouw gebleven lezers in het afscheidsnummer: We zullen de Spiegel bepaald mis sen... Spijtig dat juist nü gestopt moest worden.... Weer zware slag voor christelijke pers.... Desnoods driedubbele abonne mentsprijs.... Oude getrouwe lezers staan nu in de kou.... Ne/ nu de Spiegel goed op weg De Door drie geslachten werd erin j lezen.... Dat hadden we wel gedacht. Eigen schuld!... Daar kon ook geen zegen op rusten.... Wat nu? Ik zou het heus niet we ten.... i ge redactie. die gelukkig geen schade ondervindt van het verdwij nen van het weekblad, dat voor het christelijk volksdeel zo veel betekend heeft, houdt zichzelf noch de lezers een spiegel voor. Het korte afscheidswoord is eerder zakelijk dan weemoedig. „Dank u welWij zul len u missen!" Hoofdredacteur Koen Aartsma (38): ..'t Ging om een verlies van tonnen per jaar en we waren nog niet eens toe aan de derde fase: het verbeteren van de inhoud. Na lang wikken en wegen ontdeden we ons op 1 januari 1968 van de zwaar belaste aanduiding christelijk-nationaal. Precies een jaar later begonnen we aan een totaal nieuwe vormgeving en aan een koers, die was aangepast aan het verander de cultuurpatroon en de zich snel wijzigende opvattingen." «Het en blijft jammer dat de Spiegel het niet heeft gehaald. Hel getob zette in, vtoen de adverteerders verstek lieten gaan. De exploitatie was niet meer rendabel doordat het aanbod van advertenties ver beneden het bestaansminimum daalde. Vergrijzing Nee. aan het aantal abonnees lag 't niet. althans niet in de eerste plaats. Dit daalde van 210.000 in 1967 tot 185.000 in 1969 een betrekkelijk gering'vprlies. als men de vele veran deringen. die moesten worden door gevoerd. op een rijtje zet. Maar wel aan de vergrijzing van het le zersbestand. dal voor tweederde uit gezinshoofden boven dc 50 bestond en voor een kwart zelfs uit mensen boven de 65. Dal was weinig aantrek kelijk voor adverteerders, die voor het moderne massa-artikel een zo Verolme op het laatste omslag een groot man en een groot(s) blad... groot mogelijk afzetgebied proberen te vinden. Vergeel in dit verband de eoncurrentie niet: reklame op de beeldbuis bijvoorbeeld of in de vele omroepbladen". Voor de Spiegel-nieuwe-stijl gold als grootste dilemma dat de jongeren er (nog?) te weinig in aantroffen dat hun bekoorde, terwijl de ouderen, van wie de meesten het blad overi gens trouw bleven, al of niet in stilte mokten over vermeende waarden, die hun waren ontnomen. De gezelligheid als een van de erfenissen van het verleden om maar niet van het zoel beschreven geloofsleven en ge- loofsbeleven te spreken bolste te gen de informatie, de vaak keiharde j FRANKFURT Ten minste zestien Westduitsers zijn gestorven aan griep. Ongeveer vijf tot tien procent van de Duitse arbeiders in de grote steden is wegens ziekte niet op het werk verschenen. In Beieren, waar de epidemie in Duitsland begon, lijkt deze te zijn bedwongen. In Noordrijn-Westfalen, de grootste Duitse deelstaat, wordt het hoogte punt van dc epidemie in januari ver- wachl. In West-Berlijn is een op vijf arbeiders bij het openbaar vervoer ziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5