KRET BEZAG DE BINNENSTAD doorloper van de beloofde nota van B. en W. Chr. Kweekschool won verrassend volleybaltornooi Geslaagden Endegeest Urker zangers konden Katwijk niet bereiken Alarmpistolen leken te veel Cultuur Plannen Sanering ït: Universiteit Woonstad Ambacht Toerisme Administratie Alphenaar (50) verongelukt op revolvers Kerstconcert op 2c kerstdag Benoeming van wethouder DINSDAG 23 DECEMBER 196? LEIDEN In het Psychiatrisch Ziekenhuis „Endegeest'' c.a. te Oegst- geest slaagden de volgende verple- genden voor het eerst overgangs examen: Zr. P M J M Borjans; Zr- LAM Haenen; Zr. L E Markhorst; Zr. I D Noort; Zr. C Paauw; Zr. E de la Rie; Zr. A Th Roodink; Zr. M J van Zijderveld; Br. L F Bosman: Br. L. F. Bosman; Br. J R de Jong; Br. A G C Kop. Voor het tweede overgangsexamen: Zr. F E Aleman; Zr. J M M van Beek; Zr. P L Boer; Zr. A W Haas noot; Zr. A Hogewoning: Zr T Kiel- stra; Zr! E Louwerse; Zr. Y M v.d. Put; Zr. C G Woordes; Br. F C A M Eeikhout; Br. M A J M van Griens- ven; Br. F van Houten; Br. P J J van Rooden; Br. J C M Voesenek; Br. A Vreeman; Br- K L Walther. Voor het Staatsdiploma Ziekenver pleging B: Zr. P J v.d. Bout; Zr. H S Ebbink; Zr. M J van Klaveren; Zr. M E C Nobel-Endel: Zr. S van Pelt; Zr. A Winters-van Renssen; Br. J van Kampenhout; Br. F Poppen. „SINDS 1859" Importeren wij voor U Graves Supérieures a.c. demi-sec nu per files 3,75 Cötes du Ventoux V.D.Q.S. cötes du rhóne nu per fles 3,75 Cognac „Slcard" origineel Frans nu per fles 13,95 Whisky „Full House" origineel scots nu per fles 12,95 Champagne „de Malherbe" origineel frans nu per fles 11,95 Steenstraat 8 Tel. 21361 Herenstraat 8 Tel. 30069 Haarl.straat 204 Tel. 21611 Op dit gebied is de plaatselijke overheid evenzeer als op het gebied van het city-winkelbedrijf, gehou den het particuliere initiatief "önt- plooiingsmogelijkheid te geven. Deze fractie vraagt zich af hoe dat moet. wanneer een duidelijke beleidsvisie op de binnenstad bij de overheid ontbreekt, althans nergens is vast gelegd. De zevende functie is de culturele. Leiden heeft zijn Stadsgehoorzaal in het centrum en Groenoordhal buiten het centrum. Daarnaast is er 'de oude. historische Schouw burg. Maar er zijn ook: de biblio theek en leeszalen van Reuvens, de Muziekschool, de Volksuniversiteit. Verder zijn er vele culturele in stellingen en verenigingen; en sinds kort is er het plan voor een creatief centrum. Deze fractie zou vooral ook ten opzichte van deze culturele instellingen sterk willen pleiten voor een duidelijke standpuntsbe paling. Voor de Muziekschool en voor Reuvens zijn nog nimmer op lossingen gevonden; voor K. cn O. zou thans het voormalige Carmeli- tessenklooster in'gereedheid worden gebracht. Dit brengt ons ertoe, de suggestie te doen, om de Camp, waarvan nu een uitstekend sanerings-schetsplan wordt uitgewerkt om binnenkort te worden vastgesteld als bestemmings plan, vooral als de culturele wijk te bestempelen. Daar zijn niet al leen mogelijkheden voor de Schouw burg (die er staat en er blijft) en voor K&O ((dat er gaat komen), maar ook ovor de Muziekschool en voor het instituut Reuvens, De buurt leent zich uitstekend voor deze zaak, zowel door de ligging (rustig, histo risch bepaald met veel monumen ten. in het centrum van de stad en toch in de onmiddellijke nabijheid van grote parkeerterreinen op de Beestenmarkt, en bovendien vlak bij de. Lakenhal) als ook door het feit, dat hiermede een goede inhoud wordt gegeven aan de voortreffe lijke schets, die de stadsplanoloog heeft geleverd voor dit stadsge deelte. Het kost ons moeite, nog langer genoegen te nemen met het feit, dat voor de gehele binnenstad nog steeds geen bestemmingsplannen bestaan. Om te beginnen vereist de Wet op de ruimtelijke Ordening het. Deze fractie heeft volledig begrip voor het feit. dat mede in verband met de nieuwe situatie, die sinds de grenswijziging van 1966 is ont staan. bergen werk moeten worden verzet, onder meer voor de tot standkoming van een stedebouw kundig plan voor de Broek- en Si- montjespolder. Intussen diende zich ook reeds lang de noodzaak van een bezinning op het monumentenbeleid aan. vooral sinds in 1968 de monumen tenlijst was vastgesteld. Dit overziende, dringt de vraag zich op, welke wijze B. en W. zich een weg gebaand hebben in deze complexe materie Het is bijzonder spijtig ,dat de enige basis waarop de stadssanering i LEIDSE COURANT EN Er is de laatste tjjd nogal wat te doen over de Leidse stad. Wat is haar functie, hoe moet die worden aangeduid met g op de toekomst en wat zal er moeten gebeuren om die functie houden? B. en W. komen binnen afzienbare tijd met een nota ;r de binnenstad. Tijdens de begrotingsbehandeling van vorige week ft het raadslid Kret al zyn visie op de binnenstad gegeven. Als wrloper" op de toegezegde nota is deze beschouwing zo interessant wij er, na wat wij vorige week in ons raadsverslag al summier weer- 'en, graag een plaats voor inruimen. de loop der -jaren is bij ver- leidene gelegenheden gebleken, noodzakelijk bet is, tot een visie komen over wat de 'binnenstad moeten worden. Het gehele ge ld binnen de singels is aan de ie, en op verschillende punten de stad wordt gewerkt. Ten eerste is de binnenstad win- stad. Het grootwinkelbedrijf, de ddenstand (zowel de speciaalza- i als de gespreide middenstands- nches, de shops en de grossier- ijen) en het marktwezen zijn 1 weg te denken zonder onmid- lijke consequenties voor de bin- nstad zelf. Dit heeft niet alleen nsequenties op het gebied van de )nomische aangelegenheden of het verkeer en vervoer, inclu- ■het parkeren, maar ook op het )ied van de Openbare Werken, is niet langer verantwoord, dat dit punt van een duidelijk gericht •Offerings-, wederobbouw- en ver- nningenbeleid niets blijkt. Ten tweede is de binnenstad iversity-city. Vooral het weste- e deel van de binnenstad, maar het randgebied daar onmiddel- i«eromheen. draagt daarvan steeds idelijker de sporen. De Alp'ha- «lteiten blijven in de binnenstad; universitaire instituten breiden h, met als hart het gebied tussen lenburg en Pieterskerk, over dit iele gebied uit, met als nieuw icentratiepunt het Witte Singel- npl. met de daaraan verbonden in- ctructurele werkzaamheden. Wel- 'aar heeft de chr. fractie zich niet duidend kunnen opstellen tegen- er het Witte Singel-complex zelf, ar dat heeft niets te maken ge- i met de gezamenlijke mening, de aanwezigheid van de univer- tt in de binnenstad een van de •zenlijke karaktertrekken van iden is. Dat geldt trouwens even- er van de daarmee gegeven instel den als de Stichting Studenten- isvesting, die ccn grote plaats in- önt in de binnensta, en de Men- de sociëteiten en de universi ty bureaus. In de derde plaats is de binnen- d woonstad. Dit geldt niet alleen 5r de studenten, voor wier huis- hng vele historische panden wer- 6 gereedgemaakt en nog steeds in planning zijn opgenomen. Het it ook voor de winkeliers, met me voor vele middenstanders, die hun bedrijf zijn blijven wonen. 'geldt voor veie honderden wer- l' hde alleenstaanden, die boven "hels kamers hebben gehuurd: bejaarden, die in het algemeen liefst in het centrum of vlak eromheen wonen: tenslotte ook vele anderen, die (al of niet in Pnsverband) hetzij de binnenstad zouden willen verlaten, hetzij elders graag een woning in de binnenstad zouden willen gaan be trekken (b.v. een 'historisch pand». De toeneming van de belangstelling voor stadsherstel, die juist samen hangt met de behoefte bij sommigen om in de binnenstad te wonen, spreekt de chr. fractie aan. Wij zou den initiatieven op dit punt willen steunen. Ten vierde heeft de binnenstad een ambachtelijke functie. Hoewel garagebedrijven wel bereid zijn, ook in de buitenwijken en stadsuitbrei dingen zich te vestigen, blijkt met name het ambachtelijke bedrijfs leven aan de binnenstad vast te zitten. De verfwinkel, de loodgieter, de rijwielhersteller, de doe-liet- zelver en vele anderen zijn trou wens ook al door de planologische opzet van de uitbreidingsgebieden aan de binnenstad gebonden. Voor hen was een plaats gereserveerd. Het is nodig, dat ook op dit punt een duidelijke visie komt, waarbij deze fractie ook bepaald voor de ambachtelijke bedrijven een plaats en functie in de binnenstad ziet. De stad heeft en dat ten vijfde ook een toeristisch-recreatieve functie. Het juist dezer dagen ver schenen Jaarverslag 1968 van de Leidse VVV laat daarover, met al leen al een museumbezoek van ruim 180.000, geen twijfel bestaan. Leiden heeft vele, bezienswaardigheden en een rijk monumentaal bezit. In dit opzicht is het monumentenbeleid of liever, het gemis daaraan te leurstellend. Tevens zouden wij willen gewagen van het feit, dat deze fractie verwachtingen koestert t.a.v. het particulier initiatief op het gebied van Stadsherstel, een initia tief dat volle medewerking ver dient. Enkele dagbladen hebben hun fan tasie gewijd aan sommige punten van de stad, met name de Steen straat-Beestenmarkt, Steenschuur, het Pieterkerkplein en nog enkele andere delen. Zonder een oordeel te willen uitspreken over de realiseer baarheid daarvan wij beschikken nu eenmaal niet over duidelijke ge gevens willen wij toch niet ver helen, dat wij de neiging hebben, ons positief op te stellen tegenover dergelijke ideeën. Leiden wordt armer in plaats van rijker op het gebied van de horeca-bedrijven. de terrassen en het gezelligheidsleven. Als zesde functie noemen we de bestuurlijke-administratieve. Het stadhuis, de gemeentelijke bureaus en diensten, de gezondheidsdien sten. de sociale en maatschappelijke instellingen en bureaus, maar ook de kantoren van tal van andere in stellingen en bedrijven, functione ren het best vanuit de binnenstad. KATWIJK Het concert dat het Urker Mannenkoor gisteren in de Nieuwe Kerk zou geven is door de gladheid niet doorgegaan. Het was in de omgeving van Urk zo glad dat geen enkele busonderneming het risico wilde nemen de mannen naar Katwijk te vervoeren. Na veel passen en meten is men er ten slotte in geslaagd het concert van avond te doen plaatshebben. Dirigent vanavond is Wim van der Panne uit Voorburg, die zich nog moet inwerken met het koor, dat vanmiddag extra vroeg uit Urk zal vertrekken. Het gebied HerengrachtZijl- singel waar de sanering van% de binnenstad krachtig wordt voortgezet om een eind te maken aann de schrijnende woontoestainden. 'ir'iiiiiiiiiiniriiniiiHiüiü'üiiiüiiiiiiü'üiiiiüiiiin!1"!!!' tot uitvoering komt (met uitzonde ring van het gebied Herengracht- Zijlsingel) is het uitvoeringsschema Wegenplan Fase 1. Daardoor zijn B. en- W. niet ontkomen aan het hardnekkige misverstand, dat de gehele stadssanering om geen en kele andere reden wordt aangepakt dan om wegen te verkrijgen voor het verkeer. Tot zover het raadslid Kret. ALPHEN De 50-jarige J. H. Slingerland uit de Nachtegaalstraat is vanmorgen omstreeks 7 uur aan gereden door een auto. Hij was vrijwel op slag dood. De man liep op de Kalkovenweg met de fiets aan de hand, omdat het nogal glad was. De weg is vrijwel niet ver licht. Een achteropkomende auto mobilist, een inwoner uit Buren, merkte de man waarschijnlijk te laat op en schepte hem. LEIDEN Een 61-jarige win kelier uit Leiden had 24 alarmpis tolen verkocht, die echter zo veel leken op echte revolvers, dat hij een proces-verbaal kreeg wegens overtreding van de vuurwapenwet. Ik kocht ze gewoon op de Spc*t- beurs, zei liij voor het Leidse kan tongerecht. Het waren geen vuur wapens. Je kan er alleen maar klap- pertjes mee afschieten. De kantonrechter vond. dat ze bij een overval dicAst zouden kunnen doen. De officier eiste een boete van 60. gulden subs. 12 dagen en ver beurdverklaring van de in beslag genomen wapens. Verdachte bleef zich verzetten. Het zijn niet meer dan kinderpistooltjes. Met een „Ze zijn nu eenmaal verboden" vonniste de rechter 50 gulden subs. 10 da gen en verbeurdverklaring. De winkelier kondigde aan: ik ga vast in hoger beroep. LEIDEN Het Nederlands Madri gaalkoor (dir. Herman Strategier) en het Toonkunstorkest (dir. Henk Briër). geven op de middag van 2de Kerst dag (2.30 uur) gezamenlijk een concert in de Zuiderkerk aan de Lammer- schansweg. Een concert op deze dag is een goede traditie in veel ste den. in Leiden is dat minder het ge val. Hopelijk voorziet het nu te ge ven concert in een behoefte. Het koor zingt werken voor de kersttijd var. Bach, De la Lande en Strategier. Van laatstgenoemde zijn cyclus „Cantica pro tempore Nata- li". Het Toonkunstkoor speelt een Sinfonia van Ant. Mahaut. Henny Ravestein (viool) en Han Kapaan (hobo) spelen samen met het orkest het dubbelconcert van Bach. Het con cert wordt besloten met het zelden uitgevoerde „Oratorio de Noël van Saint Saëns, door koor, orkest, harp (Mapje Keereweer), orgel (Jan van d Meer) en de vocale solisten Esther Hillinga (sopraan). Vera Verzijden (mezzo-sopran), Lies de Vogel (alt), Kees Borger (tenor) en Huib Schim mel (bar.). Het geheel staat onder leiding van de dirigenten Hei-man Strategier en Henk Briër. LEIDEN Poederbach (HBS) is evenals Dick Sira (LFC) door de strafcommissie bestraft. Hij krijgt twee bindende wedstrijden en twee voorwaardelijke wedstrijden met een proeftijd van een jaar. kJ BENTHUIZEN Zaterdagmorgen om half twaalf wordt in Benthuizen opnieuw een vergadering van de ge meenteraad gehouden, waarin de be noeming van een wethouder aan de orde komt. Deze vergadering is mede in op dracht van de Commissaris van de Koningin uitgeschreven. De commis saris zelf zal de vergadering niet bij wonen. Er moet een wethouder wor den benoemd in de vacature van de heer D. van Soest. LEIDEN Na een bijzonder spannende finale heeft de Chr. Kweek school gisteren het schoolvolleybaltomooi gewonnen. In drie sets bleek men juist iets koelbloediger te zyn dan het Visser 't Hooft lyceum, dat in de derde en beslissende set een 1412 voorsprong nog uit handen gaf. De Kweekschool liep onder veel spanning in, om ten slotte met 17 15 te zegevieren. De setstanden waren: 157, 1215 en 1715. Dat het tomooi stellig geheel slaagde, lag niet aan de NeVoBo, die schitterde door afwezigheid. Met eigen mensen werd het ontbreken van scheidsrechters opgevangen en slaagde het evenement ook in spor tief opzicht. Opvallend was wel de suprema tie van het Visser 't Hooft ly ceum dat in drie van de finales was vertegenwoordigd, maar er slechts één winnend beëindigde, namelijk bij de meisjes boven bouw (klassen 4 en 5 midd. scho len, HTS en Kweeksch.), waarin men het Ohr. Lyceum Alphen met de overtuigende setstanden 159 en 15-1 terugwees. Bij de oudste jongens was de der de plaats voor het Rembrandt-Ly ceum dat in drie sets 1510, 1416 en 1511 sterker bleek dan het Chr. Lyceum Alphen. Bij de oudste meis jes was de „bronzen medaille" voor het Gymnasium, dat met 1513 en 156 toch wel sterker was dan het Rembrandt-Lyceum. De Bestevaer-ULO ging in de be slissende set bij de jongste meisjes toch wel overtuigender te werk dan de Juliana-MAVO. die met 1512 en 1215 lang gelijke tred had ge houden. maar met 215 een koude douche te verwerken kreeg. Visser 't Hooft-lyceum was toen al kans loos, omdat men zowel van Bestevaer (8—1 en 515) als van Juliana (10 15 en 1115) had verloren. Via 1614 en 159 was de eerste plaats bij de jongste jongens voor de Thorbecke-MAVO. De MAVO- Hooglandse Kerkgracht werd tweede en de Leiderdorp-MAVO (na 154 157 tegen de Juliana-MAVO) derde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3