TJBSIDIE VOOR DE BUURT van FORMAAT KOMPLOT TEGEN RIJKE JODEN Beroep op drie landen: staak wapenleveranties Wij hebben een droom decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet Maatregelen van minister Schut C RITA J Besluit genomen met oog op hogere rente Devlin krijgt zes maanden Helpen Kwalijk Tweede Kamer in Bia/rci-debat MOTTO VAN ONZE KERSTBIJLAGE: Regering wil luchtbrug kerken uitbreiden Kamer vóór afschaffing opkomplicht KERSTDIENST Viemwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ^£^4" I Dinsdag 23 december 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hieuwt dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. f4,95, p. kw. 14,85Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Itijjtlrtifjt' in tvnnintjhoutv rvrhaotpl Premie op onl rui mint/ ran krotten 'ie het leven geen ideeën eeft, die heeft ook geen idee m het leven. SIRIUS komen dan eindelijk dc BILT Dinsdagochtend een vore van lagedruk zich /an het zeegebied ten westen Noorwegen, over de Noord en Nederland tot over het van de Middellandse zee. in deze vore gelegen front in onze omgeving slechts oostwaarts. In de kustprovincies liepen de op tot ongeveer zes terwijl ten oosten van front het kwik rond nul gra- schommelde, bij lichte regen, en ook plaatselijk mist. Over de oceaan nadert een kou dat bij een depressie ten van IJsland behoort, ïn Ierland daalden de barome- dinsdagochtend hierop al. rug van hogedruk boven de eilanden trekt naar het en wordt woensdag boven land verwacht. Er moet dan ook op een wes- wind worden gerekend dooi. Tijdens opklaringen in acht blijven temperaturen omstreeks het vriespunt mogelijk. Vooruitzichten voor donderdag: het algemeen lichte tot matige en later weer neerslag. 24 december: zon op onder 16.32. Maan op: 16.43 Onder 10.00. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), itflgend. Zon en maan 24 december zon op 8.47, onder 16.32: maan op 16.43, onder 10.00; 31 december LK (Van onze parlementsredaktic) DEN .HAAG Met ingang van 1 januari worden de volgende maatregelen van minister Schut van kracht ter verbetering van de volkshuisvesting 1. Verhoging van de subsidies voor de woningbouw en verzor gingstehuizen voor bejaarden. 2. Gunstigere premies niet alleen voor de verbetering van wo ningen. maar ook voor de onmiddellijke omgeving van de wonin gen. 3. Voor de sloopkosten van krotten wordt een bijdrake van 1.500 verleend. Voor de aankoop van krotten krijgt de gieme?n- 'te 2.500 (nu 2.000). 4. Bewoners, die een krot ontruimen krijgen 1.200. \%nor doorstroming onder bepaalde voorwaarden wordt de rijksbijdrage 1.000. zoals de minister in november al had aangekondigd. De nieuwe subsidieregeling voor de woningbouw komt hierop neer, dat de jaarlijkse bijdragen voor de wo ningwetwoningen en particuliere huurwoningen gemiddel'd ƒ600,- ho ger worden. De bijdrage voor de ei gen woningen wordt gemiddeld ƒ800,- per jaar hoger. Minister Schut heeft tot deze verhoging besloten niet alleen om tegemoet te komen aan de hogere bouwkosten, maar ook met het oog op de hogere rente, die wordt gevraagd. Er is ook gedacht aan degenen, die tussen 1 oktober 1969 en 1 januari 1970 op grond van de oude subsidie- tabellen een toewijzing hebben ge- j kregen. Zij krijgen, desgevraagd, ook de hogere subsidie. De subsidieregeling is eenvoudiger gemaakt door het aantal gemeente klassen van drie terug te brengen tot twee. Omdat de bouw van kleinere hui zen voor bejaarden van belang is (voor de komende jaren staan er steeds 12.000 op het programma) is de bijdrage voor deze woningen relatief meer verhoogd. Het basisbedrag voor de jaarlijkse bijdrage voor de bouw van nieuwe verzorgingstehuizen is van 1.000 verhoogd tot 1.350,- per bed. Verder wordt in 1970 weer een extra bijdra ge van gemiddeld 200 per woning in het vooruitzicht gesteld voor experi mentele bouw. De subsidie voor verbetering van woningen bedraagt 25 procent van de kosten. Maximaal kan men ƒ2.500 krijgen. Tachtig procent komt voor rekening van het rijk en 20 pet be taalt de gemeente. Op beide kerstdagen zal ons blad niet verschijnen; onze kantoren zijn die dagen ge sloten. Op woensdag 24 december zijn ze tot 16 uur geopend. LONDEN Scotland Yard ou een complot van El Fatah ebben ontdekt om Zionistische ritse miljonairs te ontvoeren losgelden voor hen te eisen daarmee de Arabisch guer- Jla-acties tegen Israël te finan- leren. Op de lijst van te ontvoeren miljo- »irs stonden o.a. lord Sieff, vice- resident van het joodse wereldcon- en president-directeur van de warenhuizen Marks en lencer, en Charles Clores, president 3n de Selfridges warenhuizen. Beiden hebben aan een diner waar- Ij Israëls minister Mosje Dajan aan- ®t. grote bedragen aan Israël ge zonken. È'n politiekringen wordt vernomen een man is gearresteerd, die de roeringsplannen zou hebben toege- en. De miljonairs zouden met helikop- ters naar het Europese vasteland wor den overgebracht en vandaar naar het Nabije Oosten. Ook de vrouwen en kinderen van de miljonairs zou den worden ontvoerd. Scotland Yard heeft intussen veilig heidsmaatregelen genomen. De miljo nairs zouden zijn gewaarschuwd op hun hoede te zijn. Volgens de Britse kranten zouden de ontvoeringen niet door leden van de El Fatah worden uitgevoerd, maar door voormalige Britse huursol daten. die* in Kongo hebben gevoch ten. Deze mannen zouden geregeld contact hebben met de leiding van El Fatah. Het Britse Lagerhuislid Berna- dette Devlin verlaat het gerechts gebouw in Londonderry, waar zij tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld voor haar aandeel in de rellen in Noord- lerland in augustus. In afwach ting van hoger beroep werd zij vrijgelaten na betaling van een borgsom IJOEWEL dc ourlog lussen Nigeria en Biafra ver van ons wordt ge voerd, heeft de Tweede Kamer giste ren gesproken over dit afschuwelijk probleem. Twee miljoen doden eiste dit conflict reeds. Wie de betogen aanhoorde, kreeg sterk de indruk, dat geen van de Kamerleden zich kon onttrekken aan een gevoel van machteloosheid. De luchtbrug van de kerken (J.C.A.), waaraan de regering steun zal ver lenen. is nauwelijks voldoende om de hongerdood te weren. Bjj de Verenigde Naties zal de rege ring stappen ondernemen om een em bargo op levering van wapens aan de twee oorlogvoerende partuen te bereiken. De betreffende motie van de rege- ringspartijen is met overgrote meer derheid van stemmen aangenomen. Maar niemand sprak tegen, dat het zeer moeiiyk zal zijn voor Nederland om deze kwestie zelfs op de agenda van de volkerenorganisatie geplaatst te krygen. Nederland, zo maakte het Biafra- debat echter duidelyk, zal. hoewel zyn middelen beperkt zyn, alles wat mo gelijk is proberen om ginds vrede te bereiken. De Tweede Kamer sprak. Niet hele maal eensgezind in opvatting. Zelfs de partijpolitiek kwam even om de de hoek kijken. Maar wel overtuigd van de noodzaak tot helpen. Iets nieuws" is de geldelijke steun voor voorzieningen in ernstige gebre ken van huizen (noodherstel). Verder bestaat volgend jaar de mogelijkheid, dat de gemeenten geld krijgen van het rijk voor de verbetering van de woonomgeving In een buurt, waar op grote schaal aan woonverbetering i wordt gedaan. In dit verband wordt gedacht aan I het opknappen van binnenterreinen, het wijzigen van straatprofielen en I het aanleggen van parkeermogelijk- heden. Minister Schut herinnert ook aan j de verbetering van wat wordt ge noemd de sociale infrastructuur, I maar verwijst voor de regeling naar j het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Krotopruiming De minister wil achter het afbre ken van krotten meer vaart zetten en verleent daarom ccn bijdrage van 1.500 in de sloopkosten. Dit bedrag is bestemd voor particulieren en voor woningcorporaties en gemeenten. Een eigenaar, die tevens bewoner is van een krot, kan naast die bijdra ge ook in aanmerking komen voor een toeslag van 50 procent op de jaarlijkse bijdrage van de nieuwe woning, die hij laat bouwen. De gemeenten krijgen nu ook een bijdrage voor de verwerving van reeds ontruimde krotten. Tot slot worden 1 januari een aan tal maatregelen van kracht voor de doorstroming, dat wil zeggen voor het vrij komen van goedkope huur woningen. De voorwaarden zijn: de woning, die vrij komt mag niet meer huur doen dan 140 per maand en de huur van de nieuwe woning moet 50 procent hoger zijn. maar mag niet meer dan ƒ250.- per maand bedra gen. In dat geval kan men f 1000 subsidie krijgen. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG „Doorgaan met proberen". Dat was de kern van het antwoord van minister Luns bij het debat over de kwestie- Biafra, dat de Kamer tot diep in de nacht verdeeld hield. Konkreet betekende dat de toezeg- mens,n{ ging aan de Kamer, dat de Neder- genheid' Met nadruk ontraadde de minister de Kamer een motie van de heer Van der Spek (pac. soc.) over de volken- rechterlijke erkenning van Biafra door Nederland. Een dergelijke stap zal de oorlog geen dag eerder doen eindigen, terwijl bovendien de kans op meer humanitaire akties zou wor den verkleind. „Een slag in de lucht" aldus de bewindsman, „bovendien in menging in een Afrikaanse aangele- landse regering zal trachten, moge lijk samen met andere landen, deze kwestie voor de Veiligheidsraad van dc VN te brengen. Dat was in een motie van de heer Mommerstecg (kat h. v.) vastgelegd en gesteund door de meerderheid van dc Tweede Kamer. Dit is het voormalige hotel Amigo in Brussel, waar door ontploffing van een fles butaan gas tijdens verbouwingen een felle brand uitbrak. Gasten en personeel konden het gebouw tijdig verlaten. Vandaag bieden wij onze lezers bij de dagkrant ons bij zonder verzorgde Kerstnum mer aan. Als verschijning een traditie, doch naar inhoud ze ker niet. Integendeel, hier wordt vanuit de vertrouwde basis zicht geboden op het ve le dat de mens van vandaag beweegt of beroert. Aan deze Kerstbijlage onder het .motto Wij hebben een droom" (waaruit niet mag worden afgeleid dat alle ge signaleerde dromen ook de on ze zijn) heeft de redactie haar beste krachten gegeven. Hel nummer is samenge steld naar ideeën en ontwerp van A. en J. G. Hydra. De, gra fische verzorging ivas in de even vakbekwame als toege wijde handen van de typogra fen A. Sondermeyer en A. Blankhar t. Dat was het argument van de rege ring om de meeste voorstellen van de Kamer af te wijzen. Afrika beschouwt de oorlog tussen Nigeria en Biafra als een zuiver Afrikaanse zaak en een initiatief van Nederland of van welk Europees land dan ook zou door de Afrikaanse landen als neo-kolonialistisch bestempeld wor den. Enkele Kamerleden meenden de minister te moeten wijzen op de in- konsekwentie van sommige Afri kaanse staten, waaronder Nigeria, dat niet wenst dat Europa zich met deze „smerige" oorlog bemoeit, maar van datzelfde Europa wel verlangt, dat het de wapens voor die oorlog levert. Met het argument, dat de Afri kaanse landen hanteren, boorde dc minister bijna alle voorstellen van de Kamer de grond in. En toen enkele Kamerleden de minister wat nader aan de tand voelden over econo mische sankties en dergelijke viel de heer Luns even uit zijn rol: „De Ka- I DEN HAAG De regering i^ be reid al het mogelijke te doen de nachtelijke luchtbrug van de geza menlijke kerken op Biafra te helpen I uitbreiden. Als de kerken, verenigd in de Joint Church Aid (JCA) geld nodig hebben hiervoor, zal de rege ring dat beschikbaar stellen. Voor de komende maanden zal 1,2 miljoen j gulden extra beschikbaar worden gesteld voor de kerken en het Rode Kruis. Dal is vannacht iri de Tweede Kamer meegedeeld. Minister Udink wilde zich echter niet vastleggen op de door de PvdA gevraagde dertig miljoen, die mi nister Witte veen aan het zilveren herdenkingstientje hoopt te verdie nen. Ook de vier regeringsfrakties wilden geen exact bedrag noemen. Minister Udink deelde de Kamer mee. dat ruim de helft van de sinds februari beschikbare hulp (zeventien miljoen gulden) rechtstreeks naar Bi afra is gegaan. Bijna 49 procent ging naar de Ibo-vluchtelingen. De minister zal met de JCA rond de tafel gaan zitten om te spreken over de mogelijke uitbreiding van de luchtbrug der kerken en de vervan ging van de huidige twaalf vliegtui gen door grotere toestellen. Mogelijk zullen ook twee nieuwe toestellen aan de luchtvloot van JCA worden toegevoegd. mcr wekt voortdurend de indruk, dat ik deze, hoge vergadering maar iets op de mouw spelt". Voor vervolg zie pagina 9 (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Dc meeste leden van de bijzondere Tweede-Kamer- I commissie voor wyziging van de Kieswet zijn voorstander van hel afschaffen van de opkomplicht b\j de verkiezingen van 1970. Dit staat in het voorlopig verslag. De leden menen dat het nu tijd is dat de burger zelf de beslissing neemt of hij naar de stembus gaat. De Kamerleden verwachten niet dat het percentage stemmers veel zal da len. daar de belangstelling voor hel politieke leven „verheugend stijgt". Aan de minister wordt gevraagd te bevorderen dat stemlokalen worden ingericht in de nabijheid van bejaar den- en verzorgingstehuizen. Volgens sommige leden zal de af schaffing van de opkomplicht leiden tot het misbruiken van de kiezers, met name door de groepen die be schikken over de grootste mogelijk heden voor publiciteit. jQE gang van zaken bij de onder handelingen in de metaalnijver heid is onverkwikkelijk. De indruk wordt gewekt, dat het conflict meer van principiële dan van materiële aard is. De werkgevers weigeren het vak bondstientje te betalen. De vakbon den hebben namelijk, evenals in de metaalindustrie, gevraagd om een uitkering door de bedrijven aan de bonden van tien gulden per werk nemer voor activiteiten in het belang van de bedrijfstak. Wij vinden dit een eerlijke zaak. Hier kan niet worden gesproken van dis criminatie door ondernemers tussen georganiseerden en ongeorganiseer den. Als men dit woord wil gebrui ken, is eerder sprake van discrimina tie van de georganiseerden ten op zichte van de ongeorganiseerden. Verbeteringen toch die by cao-onder handelingen in de arbeidsvoorwaar den worden bereikt komen dankzij de georganiseerden tot stand. De on georganiseerden profiteren hiervan in gelijke mate. hoewel zij nooit een cent bijdragen. Dit is een kwalijke zaak. maar men kan ongeorganiseerden niet dwingen zich te organiseren. Wèl kunnen werkgevers aan vakbon den bepaalde gelden ter beschikking stellen, als een kleine compensatie voor de gederfde inkomsten. Vakbonden doen veel werk in het belang van de rust en de goede gang van zaken in het bedrijfsleven. Een materieel blyk van waardering hier voor van de zijde van de werkgevers is niet misplaatst. Wanneer een conflict in een bedrijfs tak ontstaat, uitsluitend omdat de werkgevers op dit punt het been stijf houden, vraagt men zich af, of zij wel voldoende geïnformeerd zijn over wal de vakbeweging in het belang van het bedrijfsleven presteert. IMMANUËLKERK, Kerkstraat - Rijnsburg Uitvoering o.a. Kerstcantate JOB DE VRIES. Meditatie: Ds. VAN DRIE. Delft. Aanvang: Woensdagavond om 9 uur Ik geef op als nieuwe abonnee: -SfcUknytf- 'm THAT'S ah Oo te* t KVÓouo*. aJbcrclnUA, op$uM~! plaats: betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1