UZEL VERLAMT VERKEER 0LGA Commentaren jemanning: waarom ongerustheid Akkoord in Brussel over financiering landbouw Israël weg uit Jordaans gebied Het Kwartet SPREUK! (Sta) hit weir Tijdelijk dooi Ernstige vertragingen Doden bij ongelukken Voegen waren spiegelglad in heel Nederland nr'- Af' Vermistekotter terecht Wit verband Vogelnood EEG-ministers vinden verdeelsleutel electra VS KOMEN MET NIEUW VREDESPLAN: ienwe Leidse Couiramt Maandag 22 december 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen )irecteur: F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer otdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Iet geweten spreekt, maar iet eigenbelang schreeuwt. PETIT-SENN I Ik word alleen betaald voor het d schoonmaken...." De BILT Een hogedrukge- ned boven Scandinavië, dat ge- lurende meerdere dagen het reer bepaald heeft in grote de en van West- en Centraal-Euro- ia, heeft zich in het afgelopen et- naal enigszins naar het oosten eruggetrokken. Dit geschiedde mede in verband net een naar het oosten opdrin gend frontensysteem op de iceaan, waarvan het warmtefront n de afgelopen nacht over ons and trok. De nadering van het warmte- ront bracht reeds zondagochtend neeuw, deze ging later op de lag over in ijzel, toen de warme ucht op hogere niveaus reeds ïanwezig was, en de aldaar ge- rormde regen op het nog koude ardoppervlak bevroor. Inmid- els is ook in de onderste la gen de temperatuur tot boven het lies punt opgelopen. \n Engeland werden waarden jneten tot omstreeks 10 graden, fad is het nog steeds in Duits- ~id en Polen waar de thermo meters zelfs in de middag plaat- küjk niet hoger dan min 17 gra an aanwezen. Ook in Noord- zweden en Finland bleef het win- eren: hier vroor het op verschei- ene plaatsen meer dan 30 gra- len. Voorlopig zal de vorstgrens ich ten noordoosten van onze treken ophouden, maar het is op ijn minst twijfelachtig of dit Van lange duur zal zijn. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.2 cm (1003 millibar) dalend. Zon en maan december zon op 8.47, onder 6.31; maan op 15.41, onder 9.14; Volle Maan Kersttoespraak van koningin (Van onze radio- en tv-redactie) injHZLVERSUM Nog steeds houdt .jj wiingin Juliana haar Kersttoe- naak alleen voor de radio. Dit jaar l zij ook weer zijn te horen op de rste Kerstdag, 's middags tussen 1 11.15 uur, over de zenders Hilver- ml en II. IJSPRET VOORBIJ Het schijnt de eerste dagen afgelopen te zijn met de ijspret. Door de tijdelijke dooi is het ijs zeer verraderlijk. De strenge vorst uit Scandinavië is verdreven, maar door de nade ring van een hogedrukgebied van de oceaan zal het weer licht gaan vriezen. (Van een onzer verslaggevers) Spiegelgladde wegen hebben gisteravond en vannacht in vrijwel geheel Nederland het rijden tot een bijzonder hachelijke onder neming gemaakt. Busdiensten werden (ook vanmorgen nog) ge staakt, treinen liepen ernstige vertragingen op en autoverkeer was in vele gevallen onmogelijk. Op sommige plaatsen moesten chauf feurs hun auto's achterlaten. Door de gladheid ontstonden onge lukken, waarbij verscheidene doden vielen. De oorzaak van de laag ijzel, die ons land bedekte, was een plotselinge ommezwaai in de temperatuur. Er na derde namelijk een depressie uit Schot land, waardoor de temperatuur steeg. Dit ging met ijzel en regen, die snel opvroor, gepaard. In Schleiden in Noordrijn-Westfa- len (Duitsland) gleed een Duitse auto tegen een personenwagen uit Kerk- rade. De 22-jarige bestuurder en een zevenjarig meisje, beiden uit Kerk- rade, kwamen om het leven. De drie andere inzittenden van de Neder landse auto en twee Duitsers raakten zwaar gewond. Kettingbotsingen Tien auto's waren betrokken bij een kettingbotsing op de E-9 tussen Weert en Maasbracht. Acht mensen raakten gewond. Acht auto's waren betrokken bij een slippartij op de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal bij Diemen. De 49-jarige C. van Laar uit Hilversum kwam om het leven. Zeven anderen werden gewond. Vyf mensen werden gistermiddag uit een personenauto gered, die in Scheveningen door de gladheid van de strandweg slipte en in zee terecht kwam. Twee inzittenden werden in een ziekenhuis opgenomen. De 25-jari- ge P. Roozendaal, die het ongeluk zag gebeuren, sprong gekleed te water en wist de inzittenden uit de auto te bevrijden en op het droge te brengen. Het treinverkeer had tot gisteravond hinder van de ijzel. Maar na tien uur trad in deze toestand een verslechte ring in. Met name in de Randstad- Holland kwamen als gevolg van ijs afzetting op bovenleidingen verschei dene treinen tot stilstand. Ook Schip ondervond gisteravond veel last van de ijzel. Het uitgaande verkeer werd ernstig vertraagd door dat zich ijzel op de vliegtuigen had vastgezet. Binnenkomende vliegtuigen konden pas naar het platform taxiën, nadat voor de toestellen ureum was gestrooid. (Op vliegvelden mag voor het bestrijden van de gladheid geen pekel of zand worden gebruikt). Vnor vervol" 7ie pag 2 Y ,\v. i X' Yxf jilll.'" v V- Wm 3Z (Van een onzer verslaggevers) UMUIDENVerbaasd over de miek die zy diadden veroorzaakt, »pten vanmorgen kort na negen uur vier opvarenden van de kotter »ra IJmuiden 51 aan wal. Zij had- er geen weet van dat zü sinds lerdagavond als vermist waren tege en dat Scheveningen-Radio schepen op de Noordzee had ver- Kht naar de kotter uit te kyken. Thans is gebleken dat over de "iskomst van schipper J. Buis, li iens zoon J. Buis, beiden uit IJmui- 'I®. en Sj de Boer en T. van der tegenstrijdige mededelingen wa- jedaan. waardoor de verwarring tetond. De bemanning verklaarde Kt voldoende vis te hebben willen mgen, voordat de thuisreis zou °r<ten aanvaard. Overigens was er geen grootsscheepse opsporings- op touw gezet. De Nora (69 ton) werd in 1938 ge- J «ïwd en is sinds juli 1961 eigendom n de heer Buis sr. Zijn zoon is er 'ipper op. Met de kotter, die vorig w een nieuwe motor kreeg en on- Ifl langs een nieuwe lier, werden korte visreizen op de Noordzee gemaakt. Vannacht is de Liberiaanse tanker Massachusetts Getty (28.600 brt) vlot- I getrokken. De geladen tanker liep gis- j teravond in de Westerschelde tussen i Walsoorden en Balhoek rast. De Mas sachusetts Getty kwam dwars op de vaarroute te liggen, waardoor alle scheepsverkeer was gestremd. Vannacht werd ook de Falco, een vuilwaterschip dat dagelijks van Gent naar de Noordzee vaart om daar afval te lozen, vlotgetrokken. Het was buiten de vaargeul bij Hoogplaat vastgeraakt. Bij een aanvaring op de Oude Maas verdronken een moeder en twee kinderen (zie pagina 7). Kerstfeestviering (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-televisie zal op Eerste Kerstdag 's avonds van 7.03 tot 7.30 uur Scala wijden aan de Kerstfeestviering in het land. Voordat de regen tijdelijk spelbreker kwam, hebben de schaatsers onmiddellijk hun ijs- schoeisel aangebonden om alle zomerse energie op de winter- arena uit te leven. Dat gebeurde veelal in indivi dueel schaatsgenot, maar ook wel in collectieve saamhorigheid, bijvoorbeeld om met z'n all"n een winterse tocht door de paradijselijke) nnlders Ie ma ken. Op de foto een typisch Hol lands tafereel, een symfonie, of liever een massale hymne in het puurste wit met nog ongerepter toif als wit decor Overal in het land is er naast het winterongerief ook het uit bundig winterplezier en duizen den lichten en feeëriek ver- Sierde winkelstraten herinneren ons er onafgebroken aan dat de feestencyclus van december nog niet ten einde is. Bij al deze vreugden betekenen vorst en sneeuwval voor de vogels een haast ondierlijke in spanning om zich staande te houden en daarom dit verzoek van het comité Wintervoeding vogels: voeder waar nodig de vogels en sla wakken in sloten voor reigers, eenden en andere watervogels. Uw eigen (kerst) feest wordt er des te rijker door. Op de foto (verkleumde) een den met koude poten BRUSSEL De Europese ministerraad heeft in de afgelo pen nacht tegen het einde van een marathonvergadering een akkoord bereikt over een nieuwe financieringsregeling voor de EEG-landbouw, die bovendien de eventuele toetreding van En geland tot de Europese gemeen schap kan vergemakkelijken. Het voorziet onder meer in een nieuwe verdeelsleutel voor de kos tenverdeling van het Europese land bouwfonds in 1970. Op het akkoord rusten nog wat reserves van Neded- landse ziide omdat de begrotingsbe voegdheden van het Europese parle- mentn nog geregeld moeten worden. Voor Nederland is een verlaging voorzien (van 11.9 procent tot 10.35 procer.t), hetgeen op een totaal aan landbouwuitgaven van circa 15 mil jard gu'den volgens jaar een bespa ring van 100 mi'ioen gulden zol op leveren Uitgangspunt De nieuwe kostenverdeling is be doeld als uitgangspunt vvoor de ge leidelijke afdracht wan heffingen en douanerechten op ingevoerde land bouw- en industrieprodukten in de jaren 19711974. Er is een geleidelijke stijging voor zien van vijftig procent in 1971 tot 100 orocent in 1975, doch het maxi mum van deze bijdrage zal uitgaan de van de nieuwe verdeelsleutel voor 1970 jaarlijks met niet meer dan 1 proceni behoeven te stijgen. Na 1 januari 1975 worden alle hef fingen en douanerechten op inge voerde landbouw- en industriepro dukten aan de Europese schatkist in Brussel afgestaan. Doch ook dan zal nog twee jaar het geleidelijk stij gende maximum gelden om te voor komen dat Nederland, Duitsland en Italië een onevenredig groot aandeel in de totale EEG-kosten zouden moe ten betalen. BTW Aangezien de Europese kas meer geld nodig zal hebben dan de heffin gen en douanerechten zijn voorts tot 1975 aanvullende eigen middelen voorzien door nationale bijdragen volgens een bepaalde verdeelsleutel (waarbij o.a. rekening wordt gehou den met het bruto nationaal produkt van elk van de zes gemeenschaps- landen) en daarna door afstand van een deel der BTW-ontvangsten. Tenslotte is voorzien dat le EEG- landen van hun heffingen en douane rechten tien procent terug krijgen wesens inningskosten. De Duitse delegatie heeft gezegd erg veel moeite met dit compromis te hebben. Zij vrwachtte geen ge makkelijke taak to hebben om de regering in Bonn ervan te overtui gen dat dit het laatst haalbare was. Niet ontevreden Minister Witteveen (financiën), die samen met zijn vollega Lardinois van landbouw en visserij en staatssecre taris De Koster (buitenlande zaken) de vrijdagochtend b°eonnen mara thonvergadering heef* bijgewoond. was niet ontevreden. Hii achtte het j resultaat ook van groot belang voor de toetredingsonderhandelingen met Engeland en andere kandidaat-leden. Naar het voorbeeld van de rege ling die nu door de Zes is opgesteld zou men volgens hem ook aan de Britten een redelijke verdeling van de kosten kunnen aanbieden. Marathon jLJET resultaat van de marathon- vergadering te Brussel is van belang, omdat uitblijven ervan de voltooiing, verdieping en uitbreiding van de Europese gemeenschap on mogelijk zou hebben gemaakt. De Vijf hebben voldaan aan de be langrijkste eis van Frankrijk: rege ling van de landbouwfinanciering. De zwaarste hindernis is genomen, maar het eind van het parcours is nog niet in zicht. Duidelijk was het antwoord van de Franse minister Schumann op de vraag, of de EEG nu een definitieve stap heeft gezet naar toelating van Engeland: „Nog niet. We hebben nog niet alle noodzakelijke besluiten ge nomen." Dat overeenstemming kon worden bereikt op een belangrijk punt, moet worden toegejuicht. Blijft de vraag, of de Vijf met hun vertrouwen in de Franse oprechtheid niet een te hoge prijs gaan betalen. Ze hebben echter geen keus, en moe ten de thans ingeslagen weg met alle voetangels en klemmen tot het einde toe volgen, om te weten of zij hun doel kunnen bereiken. Natuur J^)EZE LAATSTE winter in de jaren zestig van deze eeuw heeft de knappe mens van deze tyd nog eens de betrekkelijkheid van zyn kunnen laten voelen. Zo was het immers, toen de ijzel vorming alle beweeg buiten woning en gezellige huiskamer lamlegde. Zelfs de politie, anders voor geen kleintje vervaard, moest het er hier en daar bij laten zitten. Ze moest de dingen op hun beloop laten, wat in deze situatie althans in sommige op zichten niet zoveel kwaad kon. De gladheid immers had goeden en bozen gelijkelijk in haar greep. Wei nigen slechts konden ook haar tè glad af zijn. Wij zien het ook voor het komende tiental jaren nog niet, dat de knappe mens aan zulke situaties veel kan veranderen. Verwarmde wegen zou den een oplossing kunnen betekenen: echter, begin daar maar eens aan. Er zijn op deze aarde nog altijd vele zaken die noodzakelijker zijn boven dien. Dit ongerief moeten we voor lief ne men. In menselijke bescheidenheid. Al staat onze onbescheidenheid ons wel vaak in de weg. En intussen trachten onze doelen te bereiken. Zü het op onzekere voeten. DE 20MER IN UW SLAAPKAMER VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE I KAIRO Amerika heeft nieuwe voorstellen voor een vredesregeling in het Nabije Oosten gezonden aan koning Hoessein van Jordanië. Dit is vandaag door het gezaghebbende Egyptische blad Al Achram uit Rabat gemeld. Ook de New York Times maakte van i het nieuwe voorstel melding. Volgens dit blad is het plan tijdens de viermo- gendheden-bcsprekingen ingediend en stelt het voor dat Israël nagenoeg het gehele bezette gebied In Jordanië ontruimt ui uzaiem een open maar verenigde stad maakt. Doel ervan ;s. meent de New York Times dat de Arabische landen, die in Rabat een topconferentie houden, de deur gehee! voor een politieke regeling zullen sluiten. Israël boos Israël heeft intussen laten weten, niet akkoord te gaan met het Ameri kaanse voorstel. Minister van buiten landse zaken Eban keerde zaterdag van zijn bezoek aan Washington naar Tel Aviv terug in verband met en spoedbijeenkomst. Aan verslaggevers vertelde hij. dat zijn land in een „ernstig en moeilijke twist" met Washington is gewikkeld. „Wij zullen ons consequent ver zetten tegen elke poging een regeling te treffen voordat er rechtstreekse onderhandelingen tussen Israël en de Arabieren zijn geweest. Eban zei verder, dat de „concessies die de VS onder druk van de Arabie ren hebben gedaan, de kans op suc cesvolle onderhandelingen en dienten gevolge de kans op vredde alleen maar kunnen verkleinen". Voor vervolg zie pag. 5 ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1